Haarlemsehe Courant Hevige strijd om St. Malo. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Operaties tusschen Caen en Le Mans. Uitbreiding van het gevechts terrein. De strijd aan het Westelijk front. Strijdt in de Waffen SS mede voor een nieuw Europa. 289e Jaargang No. 189 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsehe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 IJmuiden: Renvbrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Derka. Maandag 14 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, en Feestdagen. beihalve op Zon- Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Lósse nummers 6 cent. K 1297 Amierikaansche troepen in tegenaanval uit de stad verdreven. Felle gevechten ten N. van Alengon. Aan het Oostfront doorbraakpogingen van 10 Sovjet-divisies afgeslagen. Het weermachtbericht van Zaterdag luidt: ..Ten Zuidoosten van Caen en aan weerszij den van de Orne werden krachtige plaatse lijke aanvallen met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. In den sector ten Zuiden van Vire-Mortain zette de tegenstander zijn doorbraakpogingen den geheelen dag voort. Door onze onmiddellijk ondernomen tegen aanvallen kon hij echter op geen enkele plaats belangrijke terreinwinst behalen. Hevige ge vechten zijn nog gaande. Ten Noorden van Le Mans heeft de vijand zich versterkt en streeft hij er naar door aan val naar het Noorden in den rug van ons hoofdfront te stooten. Om Alengon zijn hevi ge gevechten ontbrand. Het dappere garnizoen van St. Malo sloeg ook gisteren weer alle vijandelijke aanvallen in verbitterde gevech ten met groote verliezen voor den tegenstan der af, Duikbooten brachten voor de kust van het invasiegebied en in andere zeegebieden vier vrachtschepen van tezamen 22.800 brt. en twee mijnenvegers tot zinken. Drie andere schepen en een torpedojager werden getorpedeerd, drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het gebied van Groot-Londen ligt dag en nacht onder zwaar vergeldingsvuur van de VI. Uit Italië wordt geen melding gemaakt van gevechtshandelingen van beteekenis. In het Oosten werden hernieuwde aanvallen der Sovjets bij Sanok en Mielec na harden strijd evenzeer uiteengeslagen als in de groote bocht van den Weichsel ten Westen van Ba- ranof en ten Zuidoosten van Warka. Een vrij groot aantal vijandelijke pantserwagens werd stukgeschoten. Ten Noordwesten van Bialystok werden hernieuwde doorbraakpogingen der Sovjets door onze pantserformaties verijdeld. In een penetratieplek zijn de gevechten nog aan den gang. Aan het Letlandsche front werden voortdu rende aanvallen der bolsjewisten, die door pantserwagens en slagvliegtuigen werden ge steund, in hoofdzaak afgeslagen, plaatselijke penetraties afgegrendeld. Ten Zuidwesten van het meer van Pskof kon de vijand na verbit terde gevechten, die met groote verliezen ge paard gingen, eenig terrein winnen. Aan het Narwafront bleven aanvallen der Sovjets zon der succes. Amerikaansche bommenwerpers onderna men terreuraanvallen op Zuidwest Duitsch- land. Vooral in de steden Straatsburg, Saar- brücken en Mülhausen ontstond schade in woonwijken en aan clutuur monumenten. De Straatsburger Domkerk werd beschadigd. Des nachts viel een vrij zwakke formatie vijandelijke storingsvliegtuigen de rijkshoofd stad aan. E)f terreurbommenwerpers werden neergeschoten". In aanvulling op het weermachtbericht wordt medegedeeld: De bewakingsformaties, die onder bevel van den kapitein-ter-zee Rehm de Italiaansche Westkust beveiligen, hebben zich bij de af weer van vijandelijke aanvallen ter zee en uit de lucht bijzonder onderscheiden. In de afgeloopen drie maanden hebben deze forma ties een corvet en veertien motortorpedoboo- ten tot zinken gebracht. Een duikboot en 21 motortorpedobooten werden zoo zwaar be schadigd, dat het waarschijnlijk is, dat een deel van deze schepen verloren is gegaan. Bo vendien werden talrijke vliegtuigen neerge schoten. In de groote bocht van den Weichsel heeft zich luitenant Wittrock van een regiment gre nadiers door voorbeeldige dapperheid onder scheiden. Het weermachtbericht van Zondag luidt: „Aan het front ter weerszijden van de Orne en ten Zuiden van de Vire heeft de vijand talrijke afzonderlijke aanvallen uit gevoerd, die tot verbitterde gevechten leid den en die grootendeels afgeslagen werden. Om verscheidene penetratieplekken wordt nog gestreden. De gevechten in het gebied van- Alengon hebben zich nog meer naar het Noorden ver plaatst en zijn toegenomen in omvang en felheid. Na krachtige luchtaanvallen zijn de Ame rikanen opnieuw overgegaan tot den aanval op St. Malo. Wederom werden zij na felle gevechten waarbij onze kust- en luchtafweer- artilerie doeltreffend ingreep, bloedig afge slagen. In de stad doorgebroken vijandelijke troepen werden in een tegenaanval terug geworpen, gevangenen werden binnenge bracht. Beveiligingsvaartuigen der marine hebben in de wateren ten Westen van Le Havre een vijandelijke torpedomotorboot tot zinken gebracht en een tweede zwaar be schadigd. Marine-afweergeschut en beveili gingsvaartuigen hebben boven de kust van West- en Zuid-Frankrijk 15 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. In het Fransche achterland werden 102 terroristen in den strijd gedood. Het vergel dingsvuur op Londen duurt voort. In Italië zijn geen gevechtshandelingen van grooteren omvang voorgekomen. In het Oosten zijn tusschen het brongebied van» de Proeth en de groote bocht van den Weichsei verscheidene aanvallen der bolsje wieken afgeslagen, waarbij talrijke tanks werden vernield. Formaties slagvliegers on dernamen ten Westen van Baranow doel treffende aanvallen op bolsjewistische tanks en colonnes voertuigen. Ten Noordwesten van Bialystok werden nieuwe doorbraakpogingen van ruim 10 bols jewistische divisies infanterie in harde ge vechten opgevangen. Aan het Letlandsche front heeft de vijand ook gisteren weer op talrijke plaatsen tever geefs aangevallen. Alleen ten Zuidwesten van het meer van Pskof kon hij zijn penetratie- gebied uitbreiden. Zware gevechten duren hier voort. Na een aanval overdag van Amerikaansche bommenwerpers op de stad Metz hebben vrij zwakke Britsche formaties vliegers in den nacht bommen geworpen op Brunswijk, Hil- desheim, Ruesselsheim en Kiel. Door nacht jagers en afweergeschut werden 58 terreur bommenwerpers neergeschoten. De Loire thans Zuidelijk front. Interinf meldde Zaterdag: De met sterke strijdkrachten van Le Mans uit in Noordelijke richting ondernomen Ame rikaansche aanval bereikte gisteren in den loop van den dag de stad Alengon en won daarenboven nog enkele kilometers terrein in Noordelijke richting. Deze operaties doen steeds duidelijk het plan uitkomen om door een grootscheepsche omsingelingsbeweging de in Normandië liggende Duitsche formaties te omsingelen en te vernietigen. Slechts in ver band met de Amerikaansche bewegingen van het gebied van Le Mans uit kregen de verbe ten en succesvolle aanvallen der Canadeezen ten Oosten van de Orne in de richting van Falaise eenige beteekenis. De Canadeezen zetten ook gisteren hun hevige aanvallen na een levendig trommelvuur voort. Zij konden echter nergens in noemenswaardigen omvang eenig terrein winnen, daar de Duitsche wer- sperringslinies overal doeltreffend bleken te zijn. In het vuur van de Duitsche afweer wer den gisteren ten Oosten van de Orne opnieuw 39 zware tanks stukgeschoten, 's Avonds groe ven de Canadeezen zich in om aan het ver nietigende vuur van de Duitsche afweer te ontkomen. Voorts ontbrandden hevige gevechten aan de vooruitspringende bocht in het front tus schen het gebied van de Vire en het gebied van het plaatsje Mortain. De Amerikanen hadden hier talrijke batterijen geconcentreerd die de Duitsche hoofdgevechtslinies verschei dene uren lang onder hevig trommelvuur na men. 's Middags ondernamen daarop twee tankdivisies en de strijdkrachten van drie ge motoriseerde infanterieformaties een aanval op de Duitsche linies. Na harde heen- en weer golvende gevechten gingen tenslotte de plaat sen Sourdeval en Mortain verloren. Nieuwe aanvallen op de thans ten Oosten van de plaatsen loopende stellingen werden afgesla gen. Aan het Loire-front trok de Duitsche lei ding de ten Noorden van de 'rivier liggende beveiligingstroepen bij Angers en Nantes tot op den Zuidelijken oever van de Loire terug, nadat alle voor den oorlog belangrijke instal laties grondig vernield en de bruggen opge blazen waren. Aan het Zuidwestelijke front kon de sedert 48 uur ingesloten Amerikaansche gevechts groep opnieuw op een nog kleiner gebied op eengedrongen worden. Zij gaat haar zekere vernietiging tegemoet. BYRON's HUIS IN iWESSOLONGHI. Het huis in Messolonghi, waarin lord Byron heeft gewoond, is door den mini-ster voor eeredienst als historisch monument onder nationale bescherming geplaatst. BANANEN WORDEN VERBRAND. Naar de United Fruit Co. volgens Folkets Dagblad uit Londen meldt, moet als gevolg van tonnage- en afzetmoeilijkheden drie vijfde deel van den West-Indischen bananen- oogst van dit jaar verbrand worden. De groot opgezette omsingeiingsoperatie van het Geallieerde opperbevel in Norman dië in het gebied tusschen Caen en Le Mans teekent zich steeds duidelijker af. De Ameri kanen, die met verscheidene gemotoriseerde en tankformaties uit Le Mans verder naar het Noorden oprukken, moesten ook gisteren, zooals reeds voortdurend in de laatste dagen, den voornaamsten last van den strijd dragen. Het eerste Canadeesche leger, dat ten Oosten van de Orne naar het Zuiden in de richting van Falaise moest doorbreken, heeft gisteren afgezien van eenige plaatselijke aanvallen hergroepeeringen in zeer grooten stijl uitge voerd, welke in de eerste plaats wel veroor zaakt zullen zijn door de zware verliezen aan tanks, maar ook aan manschappen gedurende de voorafgaande dagen. Nadat de tot dusver ondernomen doorbraakpogingen alle met ver liezen mislukt waren, kon thans een bijzonder sterke concentratie van aanvalswapens van allerlei aard, talrijke tankformaties en de opstapeling van artilleriewapens waargeno men worden, zoodat de hervatting der Cana deesche groote aanvallen in den allernaasten tijd verwacht moet worden. Tegenover deze voornaamste zwaartepunten spelen de ge vechten aan den langen, naar het Zuidwesten loopenden flank tot in het gebied van Mor tain slechts een ondergeschikte rol. Daaren tegen komen aan den uitersten Westelijken top van den Duitschen wig weer levendige gevechten tot ontwikkeling. De hier staande Duitsche formaties werden naar een eenige kilometers verder naar het Oosten liggende linie verplaatst, zonder dat de Amerikanen deze beweging konden storen. Ook aan het front van de Loire beperkten de gevechts ondernemingen zich tot wederzijdsche acti viteit van verkennings- en stoottroepen, waarbij opnieuw uitgebreide schanswerken waargenomen worden, die in zeer sterke mate met gebruikmaking van de burgerbevolking zijn opgeworpen. Deze schanswerken liggen onder het levendige vuur der Duitsche artil lerie en het bombardement van de gevechts formaties van het Duitsche luchtwapen. Laguardia in verlegenheid. De uit Italië afkomstige burgemeester van New York Laguardia, die sedert den zomer van 1943 iedere week een radiotoespraak heeft gehouden tot het Italiaansche volk, waarin hij den Italianen een heerlijke toe komst beloofde, wanneer zij met de Geal lieerden zouden samenwerken, heeft volgens de Daily Telegraph zijn radiotoespraken ge staakt. Hij verklaarde niet te weten, wat hij den Italianen nu nog moest zeggen, nu de Geallieerde regeeringen het nog steeds niet eens zijn over de toekomst van den Italiaan- schen staat. Een ontsierende laag pleisterwerk, die tot voor kort den gevel van het raadhuis te IJsselstein ontsierde, is thans geheel ver wijderd, zoodat het fraaie bouwwerk nu ten volle tot zijn recht komt en een sieraad voor het plaatsje is. (C.N.F.-Schipper Pax c) Vrijwilligers voor het regiment „Grosz- deutschland". Dezer dagen trad weer een groot aantal vrijwilligers in dienst bij het regiment „Groszdeutschland". Reichs- leiter Baldur von Schirach hield ter ge legenheid van een plechtigheid een toe spraak tot de toekomstige soldaten, die door de bevolking hartelijk werden toe gejuicht. (Hoffmann-Stapf Pax c) Dr. Gördeler gearresteerd. De voormalige burgemeester van Konings bergen en daarna eerste burgemeester van Leipzig b.d. dr. Goerdeler, die sedert den 20en Juli door de Duitsche politie wegens medeplichtigheid aan den aanslag op Adolf Hitier gezocht werd, is heden gearresteerd. Dr. Goerdeler werd sedert weken door de Duitsche politie in samenwerking met het geheele Duitsche volk gezocht. Het was be kend, dat hij de Duitsche grens niet over schreden had. Eenige dagen geleden vond de politie een spoor, dat door andere aanwijzin gen gecompleteerd werd. Dit spoor leidde heden tot de arrestatie van den gezochte, welke in Oost-Pruisen niet ver van de grens verricht werd. Aardverschuiving in Chili. Naar de Britsche berichtendienst uit San tiago. de Chili meldt, zijn 104 slachtoffers van drie lawines, die Dinsdag in het gebied der kopermijnen van Sewell zijn voorgekomen, te voorschijn gehaald. Men neemt aan, dat er nog 100 personen bedolven liggen. Een SS-valschermbataljon stort zich op Tito's hoofdkwartier. De Vlaamse]ie SS-Oorlogsverslaggever Callewaert maakte den eersten inzet der SS-yalscliermjagers mee, sprong met zijn kameraden uit liet vliegtuig en beschrijft In een speciale reportage de lotgevallen van zijn kameraden. Dit is de inleiding van een uiterst span nende reportage van den eersten inzet der SS-valschermjagers gepubliceerd in Storm- SS, van 21-7-44 en in vele andere NecTerland- sche dagbladen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande ont ving daarop vele aanvragen om dienst te kunnen nemen bij deze jongste afdeeling der Waf f en-SS. Thans deelt het Ersatzkommando ons mede, dat vrijwillige dienstnamie mogelijk ia en zich iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 tot 45 jaar kan melden aks S'S-valscherm jager. Inlichtingen geven het SS-Ersatzkomman do, Den Haag, Korte Vijverberg 5 en de na volgende Nebenstellen der Waffen-SS. Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 5 6, Utrecht, Vredenburg- 19, Heerlen, Saro- leastraat 25, Groningen, Heerenstraat 46, Enschedé, Hengeloschestraat 30. „WAAROM ZIJT GIJ NIET AAN HET FRONT V' Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in zijn politiek week- praatje over het onderwerp „Waarom zijt gij niet aan het front V KEURINGEN Het SS.-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS. (Wiking), SS. Pantzer Grenadier-Brigade Nederland SS-Pantzer Jager-Kompagnie Schevenïngen, Landstorm Nederland en Germaansche SS. in Nederland. Yenlc, Deutsches Haus. Egmondstraat 16. Arrhem, Café Royal. Zwolle, Hotel Geitenbeek. Amsterdam, Dam 4. Utrecht, SS.-Ersatz-Kommando Niederlande Durchgangslager, Leusderweg. 15-8-14 812 uur 15-8-14 16 -18 uur 16-8 -44 8—12 uur, 17-8-44 8—13 uur, 18-8-44 8—12 uur. stelle vredenburg 19. 18-8-44 1517 uur, Amersfoort, Pol Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tof de verzorging ven familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len, kolen etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar die aanmeldïngsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terug reis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Utrecht Vredenburg 19; Heerlem, Saro- leastraat 25: Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; eveneens bij het SS.-Ei"satz-Kommando Niederlanden, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Bij onze vv^wUHgers. Onze mannen onderzoeken een kapotgeschoten vijan- delijken pantser. (SS PK Büschel O-H P. C) KORT NIEUWS. Bij het bom bardement in Fe bruari werden in Oud-Nijmegen de grijze St. Steven, drie katholieke kerken, n.l. de Pe trus Canisius, de St. Franciscus en de St. Augustinus getroffen. Met de katholieke kerkge bouwen vormt de bijna geheel ge spaard gebleven St. Dominicus het vier tal groote parochie kerken. Dat is er eigenlijk een te veel voor de kom der oude stad. Een der drie getroffen ker ken zal uit het stadsbeeld verdwij nen. Er is een commissie gevormd welke zal uitma ken welke der drie niet gerestau reerd zal worden.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1