MELBA aspirin v/icks prissche lucht 'ieniet f Kinderen in de groei Het bolsjewisme en de kerk. Hoe ernstig de bolsjewisten het raeenen met hun veranderde houding ten opzichte van kerk en godsdienst blijkt uit een bericht in de Völkischer Beobachter van Dinsdag 8 Augustus, afkomstig uit Madrid. Dit bericht luidt als volgt Veelbeteekenende berichten over de teugel- looze agitatie der bolsjewistische godlooze beweging in Zuid-Italië bereikten Madrid. Door verspreiding van anti-religieuze berich ten en georganiseerde optochten wordt de massa opgehitst. In Vaticaanstad loopen da gelijks berichten binnen over aanslagen op eenzaam gelegen pastorieën, over de beroo- ving van offerblokken en de bevuiling van kerken en kapellen. Voor de kerken worden aan de bezoekers van de kerkdiensten pam fletten uitgedeeld, waarin te lezen staat: „In Sovjet Italië zullen geen kerken be staan." of „Wanneer de vrienden van Stalin Rome veroverd hebben, zal de z.g. Heilige Vader evenals Gods Zoon den kruisdood eterven. Keert u bijtijds van Hem af, anders moet u Hem gezelschap houden evenals de moordenaars aan het kruis." Talrijke geloovigen hebben niét meer den moed ter kerke te gaan. In eenige streken waar de verdeeling der levensmiddelen reeds door communistisch gezinde elementen ter hand werd genomen, werden de levensmid delen aan kerkgangers onthouden. In een dorp nabij Napels hebben de communisten de heiligenbeelden, kruisen en madonna's uit een 10-tal kerken der omgeving op een brand stapel geworpen en verbrand, waarbij de communisten met hun vrouwen obscure dan sen uitvoerden. De autoriteiten, aan wie deze gebeurtenissen werden medegedeeld, ver klaarden, dat het hun ontbrak aan de noo- dige politie om tegen de leden van de god looze beweging op te treden. Aan de nood lijdende Italiaansche bevolking werden levens middelen beloofd, „wanneer zij zich als één man voor de Sovjet Unie bekenden." „De Paus heeft medegeholpen uwe broodkorf hooger te hangen", zoo heet het in de pam fletten der bolsjewisten, met de cynische bemerking: „Waar blijft de zoo dikwijls be loofde hulp des hemels In Vaticaanstad is men over dit snelle af glijden, in het bijzonder van de Roomsche bevolking in het bolsjewistische godlooze vaarwater, ontzet. Deze gebeurtenissen mogen een voorbeeld zijn hoe het met de oogen- schijnlijke vriendelijkheid der bolsjewieken ten opzichte der kerken in werkelijkheid staat. Radiotoespraak van Roosevelt. President Roosevelt heeft, volgens Reuter, Zaterdagavond in de haven van Seattle aan boord van een daar voor anker liggenden tor- pedobootjager een radiorede uitgesproken, waarin hij, sprekende over zijn reis op den Stillen Oceaan, zeide niet te kunnen voor spellen, wanneer de oorlog in het Verre Oos ten of in Europa zou eindigen. Ruim een mil- lioen Amerikaansche soldaten strijden heden op het oorlogstooneel van den Stillen Oceaan. „Het Japansche gevaar", moet uit den weg geruimd worden. Dan pas zal er gelegenheid bestaan voor een economische ontwikkeling en bevordfering van een omvangrijken handel met Cina en "het gebied van den Stillen Oceaan. In zijn rede wees Roosevelt verder op de beteekenïs van de betrekkingegn tusschen de Ver. Staten en Canada en vermeldde, dat de groote verkeersweg, die van de Ver. Staten over Canadeesch gebied naar Aljaska leidt, practisch gereed is. Voorts verklaarde hij, dat de nieuwe voorposten in het gebied van den Stillen Oceaan tevens voor de bescherming van den handel van belang zijn, aangezien zij gelegenzijn op den weg naar Australië, Nieuw Zeeland en andere naties die zich ontwikke len. Midden en Zuid Amerika moeten even eens „veilig gemaakt worden tegen een aan val uit het Zuiden van den Stillen Oceaan", eevnals de Ver. Staten veilig zijn tegen een agressie uit het Noorden der Stille Zuidzee. Churchill ontmoet Tito. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Churchill te Rome een ontmeoting ge had met Tito. Dr. Göbbels voor de boerenleiders. Rijksminister dr. Göbbels heeft Vrijdag in tegenwoordigheid van rijksminister Backe de voor een werkbespreking in Berlijn aanwezige boerenleiders ontvangen. Hij wees er op, dat naast den arbeid voor de oorlogsproductie het succes van de Duitsche krachtsinspanningen hoofdzakelijk afhangt van de bereidheid van den Duitschen boer om zijn uiterste krachten in te spannen om onze voedselvoorziening te waarborgen en zoodoende de eerste voorwaar de voor het zegevierende einde van dezen lotsstrijd te vervullen. De verliezen aan gebied, door Duitschland geleden, stellen dit den eisch tot een nog in tensievere grondbewerking dan tot dusver. De eerzucht van de Duitsche boeren moet er op gericht zijn er voor te strijden, dat het front en het werkende vaderland nooit en onder geen omstandigheden het dagelijksch brood misseni Ik ben er zeker van, aldus dr. Göbbels, dat het Duitsche landvolk evenals tot dusver ook in de toekomst deze groote taak met oude be proefde daadkracht zal weten op te lossen. Van het Oostelijk front. Naar het D.N.B. verneemt, hebben de thans uit het binnenland toevloeiende nieuwe Duit sche strijdkrachten klaarblijkelijk een verdere consolidatie van den toestand bewerkstelligd. Zoo bleven ook Zaterdag alle aanvalspogingen der Sovjet, die deels met krachtigen steun van tanks en slagvliegtuigen ondernomen werden, zonder resultaat. Bovendien onder namen de Diutschers overal met succes te genaanvallen, om op de brandpunten de bolsjewisten terug te werpen of plaatselijke peenlraties onverwijld op te heffen. Zwaartepunten der Sovjetaanvallen waren ook Zaterdag het gebied ten Noordwesten van Bialystok en de sector tusschen Mitau en het meer van Pskof. Doctor Johannes Faust. Maskerspel van Bert Brugman in het Concertgebouw. Niemand zal beweren dat de aloude zaal van de „Vereeniging" een ideale plaats is voor het vertoonen van tooneeistukken. Het moet al storm loopen wil het er gezellig: ge vuld zijn, het geïmproviseerd toon eel voldoet niet aan simpele eischen, de acoustiek is, van tooneelstandpunt, bedroevend. Het ge wone schouwburgpubliek ziet men er maar weinig. Wat hier zit zijn voor een deel men- schen die toevallig zijn komen binnenrollen in de hoop op wat luchtig amusement. Zoo was het zeker dezen avond men rustte eens lekker uit van de wandeling in de warmte of het avondeten: in strijd miet alle goede schouwburg- en concertzaalmanieren kringelde hier en daar behaaglijk de rook van Zondagsche cigaretten en pijpen omhoog Wel. het waren geen al te gunstige om standigheden, waaronder „Doctor Johannes Faust" ten tooneele werd gebracht. Dat was jammer dit boeiende experiment verdien de de aandacht van een publiek dat begrip heeft voor het streven van Bert Brugman en zijn medewerkers. Bert Brugman heeft zeer goede maskerspelen voor kinderen gebracht. Zijn „Tafeltje dek je" o.'a. had terecht veel succes. Merkwaardig is dat het vaste, onbe weeglijke masker, dat in zijn verstarde gri AGENDA MAANDAG 14 AUG. Groote Kerk: concert door A. v. d. Horst, orgel, A. v. Wickvoort Crommelm, sopraan en W. Noske, viool, 7 u. Rembrandt: „Wien de goden liefhebben" (14 j.) 2, 5 en 7.15 u. Palace: „De Witte" (alle leeft.) 2 en 7.15 u. Luxor: „Droommuziek" (alle leeft.) 2.30 en 7.15 u. Frans Hals: „Artisten- huwelijk" (alle leeft.) 2.30 en 7 u. Moviac: ,,Het meisje uit Fanö" (18 j.) 2.30 en 7.15 u. DINSDAG 15 AUG. Groote Kerk: orgelbe speling 8-9 u. Bioscopen: als Maandag. De augurkenoogst is thans begonnen. De kweekers bezig met het sorteeren. (C.N.F.-Schimmelpenningh Pax c) mas den speler karakteriseert, de kinderen onmiddellijk pakt. Beter is zijn elementaire boeiende kracht wel niet te bewijzen. Op het moderne tooneel is het masker verwaarloosd. In de klassieke oudheid en ook in opze mid deleeuwen en lang daarna nog was hot an ders. In overeenstemming daarmee was de belangrijke plaats die vroeger aan het ma rionettenspel was ingeruimd. Het moderne publiek is vervreemd van het starre masker en reageert er niet spontaan meer op.- Bert Brugman bewerkte zijn spel naar het oude handschrift van den poppen speler Geisselbrecht, dat Goethe tot zijn grootsche schepping heeft geïnspireerd. Wie dit maskerspel ten volle wil genieten, dien't zich van zijn herinnering aan Goethe's Faust" los te maken. Deze Doctor Johannes Faust is eenvoudig een goddelooze die in zijn drang naar wetenschap en genietingen er toe komt zich aan den duivel te verkoopen en zijn gerechte straf niet ontgaat. Van den zoekenden, strevenden mensch, die alles door vorscht heeft ,,mit heissem Bemühn" zijn hier alleen de grondtrekken terug te vinden zoo is het ook met de andere figuren Wagner en Mefistofelis. Het is als zag men een oude sobere houtsnede naast de litho's van Delacroix. De maskers waren voortreffelijk. Zij gaven niet alleen blijk van het buitengewoon ty peerend vermogen van den ontwerper, maar ook van een opmerkelijk .stijlgevoel. Stijl trouwens kenmerkte de geheele voorstelling, ook de sobere passende aankleeding die de betreffende personen karakteriseerden. Ik hoop Bert Brugman en de zijnen spoe dig nog eens in een andere zaal voor een talrijk en begrijpend publiek te zien op treden. B. VEURMAN. Nadere regeling van de belasting op bier. Vanwege het Departement van Financiën wordt het navolgende ter kennis van belang hebbenden gebracht: Mot ingang van 15 Augustus 1944 wordt bij invoer van bier een accijns geheven van 10 gulden per hectoliter. Het specifiek invoer recht op bier, ander dan Duitsch bier, be draagt van 15 Augustus 1944 af f 4.50 per hectoliter. Voorts worden van genoemden da tum af 100 opcenten geheven op den accijns voor bier, dat hier te lande wordt vervaar digd dan wel uit het buitenland wordt inge voerd. Ten aanzien van hoeveelheden bier, met inbegrip van nog niet geheel afgewerkte brouwsels, welke bierbrouwers op 15 Augus tus 19 44 voorhapden hebben, wordt nagevor derd en wel ten bedrage van f 5.60 per hec tolitergraad wort, dat voor de bereiding van die hoeveelheden is gebezigd. De bierbrou wers zijn verplicht van die hoeveelheden .voor 19 Augustus 1944 schriftelijk aangifte te doen bij den ontvanger der accijnzen on der wiens kantoor de brouwerij is gevestigd Overtreding van de desbetreffende bepa lingen zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste 1000 gulden. Voor nadere bijzonderheden wordt verwe zen naar het Besluit en naar de Beschikking tot nadere regeling van de belasting op bier, welke zijn opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 11 Augustus 1944. Desverlangd kunnen te dezer zake nadere inlichtingen worden ingewonnen bij de in specteurs der invoerrechten en accijnzen en b ij de on tv a n ge r s der a c ci j n zen HET VOEDSELRANTSOEN VOOR KONIJNEN Uit al de gewassen en afvalstoffen, die ons ten dienste srtaan kan een zeer goed voed er- rantsoen voor de konijnen worden saraenge steld. Steeds moet zoo worden gevoerd, dat de dieren het rantsoen graag opnemen en toch ruim voldoende krijgen. Daar kracht voer thans niet beschikbaar is geeft men in de plaats daarvan gekookte aardappelschil len of krielaardappelen, zoo mogelijk ge mengd met onkruidenhooi. Vooral brandne- telhooi komt hiervoor in aanmerking. Men kan ook zoolang er nog zijn versche brandnetels geven, die dan grof gehakt met de aardappelen of schillen worden meege- kookt. Een goed zomerrantsoen kan als volgt zijn samengesteld: 's morgens gekookte aardap pelschillen of krielaardappelen met iets zout erdoor, 's middags gemengd groenvoer (gras, onkruiden, groentenafval), 's avonds ge mengd groenvoer met ongeveer 7 5 gr. hooi per dier per dag. Voor den winter zal het vol gende rantsoen in het algemeen zeer goede resultaten geven: 's morgens gekookte aard- u en tocht in. /uüs f Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede (afw.). Buitenland: J. C, van der Laag, H'stede (afw.). Verantwoordelijk voor de advert.-rubriek: W. van Ommen, Heemstede. noodig hebben versterkend voedsel nu vooral. Geef ze Melba - gesteld uit zuivere natuurlijke bestand- deelen. Vraag het op Uw bon voor kinderdrank - om de 8 weken een pak voor ieder kind tot en met 14 jaar de versterkende kinderdrank Nieuws uit de courant van Zaterdag. BllTEJiLAM) In het kader der totale mobilisatie is ook voor de Duitsche P. T. T. een vereenvoudi gingsprogram uitgewerkt, dat vérgaande be perkingen voor den post- en telefoondienst inhoudt. Hierdoor komen tienduizenden krachten voor front en bewapeningsindustrie vrij. Ook bij de justitie zijn ingrijpende be perkingen ingevoerd. Voorts moet gerekend worden met belangrijke beperkingen in de krantenwereld en bij het tooneel en de film. Alle tooneel- en filmscholen zijn reeds geslo ten. Bij de bioscopen zijn de plaatsbewijzen vervallen evenals de meisjes, die de plaatsen aanwijzen. Zes-en-veertig drukkerijen, die uitsluitend bioscoopkaartjes drukten, zijn ter beschikking van de oorlogsvoering gesteld. De leden van den ,,Bund Deutscher Madel" zullen intensiever aan de oorlogsvoering deelnemen. Churchill bevindt zich in Italië. Over het doel van zijn bezoek en den duur daar van is niets medegedeeld. Palembang op Sumatra is voor het eerst sedert de Japanners het eiland verover den, uit de lucht aangevallen. Een petroleum tank raakte in brand. Het Duitsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft via Zwitserland een nota aan de regeering der Ver, Staten ge richt, waarin wordt verklaard dat zes Duit sche soldaten, waaronder een zwaargewonde, die bij Castellina Maritima in Amerikaansche krijgsgevangenschap waren geraakt, door Amerikaansche infanteristen met handgra naten en karabijnschoten zijn vermoord. Verzocht wordt de schuldigen te bestraffen en een herhaling van deze schending van het volkenrecht te verhinderen. BINNENLAND De opcenten op de tabaksaccijns wor den met ingang van 2 5 Augustus belang rijk verhoogd, n.l. voor sigaretten en sigaren van 100 op 200 en van 100 op 300 voor rock en pruimtabak e;n snuif. De tuchtrechter te Amsterdam heeft ge voelige boeten opgelegd aan kruideniers, die aan den distributiedienst onjuiste opgaven over hun voorraad suiker hadden verstrekt. Kinderen, geboren in de jaren 19 26 tot en met 1939 krijgen een extra-rantsoen van 500 gram Hongaarsche bloem, welke door bemiddeling van het Roode Kruis is geïm porteerd. Hiervoor moet bon Reserve C 70 of B 70 vóór 19 Augustus bij den winkelier worden ingeleverd. STADSNIEUWS Voor de achtste predikantsplaats bij de Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem is be roepen Ds. E. Dijkhuis te Oldemarkt. De heer J. J. Waalewijn, die 25 jaar bij de Coöperatie „De -Eendracht" werkzaam wae, ie door bestuur en personeel gehuldigd. appelschillen, gemengd met onkruidenhooi (ook kan men hierdoor wat roode peen met iets zout meekoken), 's middags groenvoer (afval van boerenkool, groene kool of merg- kool) 's avonds vtoerknolraap of wortelen (geen mangelwortels) Hiooi mag 's zomers en 's winters niet ont breken. Men geve den dieren iederen dag 's avonds 75 gr. per dier, In plaats van hooi kan men Ook erwten- of boonenstroo geven. Volkstuinders zullen hierover kunnen be schikken, doch er moet zorg voor worden ge dragen, dat het stroo niet gaat schimmelen, want dan wordt het een gevaarlijk voedsel. Het voeren van te saprijke planten èn plantendeelen zooals sla, spinazie, roode kool, witte kool, snijbiet én mange'lwortel moet worden vermeden, teneinde spijsverterings stoornissen te voorkomen. BROOD MEENEMEN. Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Wat moet er op? Wat moet er bij om het aan te vullen? Wat moet er in de thermosflesch? Ziedaar een aantal vragen die het brood meenemen voor de huisvrou wen tot een probleem kunnen maken. Nu het rantsoen niet toelaat, dat men een overvloedigen broodmaaltijd meeneemt, zal men er niet alleen voor moeten zorgen, dat de belegging de voedzaamheid versterkt, maar ook, dat zij vitaminen bevat. Als het kan, zorgt men er voor, iets van de groente en de vruchten van het jaargetijde er bij te doen. Radijs, tomaten, plakjes appel of peer verhoogen de smakelijkheid en de waarde van uw twaalfuurtje. Ook geraspte rauwe wortelen of zomerknolletjes, schijfjes kom kommer, sterkers, in schijfjes gesneden biet, bieden een gezonde afwisseling. Een plakje balkenbrij op de boterham is ook niet te versmaden. Lekker zijn ook boterhammen, waartusschen een dikke laag aardappelpuree gesmeerd is, vermengd met zout, azijn, (peper-surrogaat) en mosterd, vooral wanneer er wat fijngesneden prei, ui, selderij, spinazie of uitjes uit het zuur door gemengd zijn. Voor een feestelijken dag is een pannekoekje als broodbelegging iets bij zonders. Men besmeert het brood met boter en stroop en drukt er een pannekoekje op. Het verdient aanbeveling het brood in een trommeltje te pakken; het droogt minder uit en er is geen papier voor noodig. Wanneer men op warme dagen eens iets anders wil meenemen dan thee- of koffie- surrogaat, kan men in water citroenpoeder en suiker oplossen (per J/2 liter water 1 af gestreken lepel citroenpoeder en 3 thee lepels suiker). Deze frisch zure drank is zeer dorstlesschend. BLOEMENDAAL Geslaagd. Bij de te Utrecht gehouden examens handteekenen L. O. is geslaagd mej. S. M. S. Baukema te Bloemendaal. IJMUIDEN NEDERLANDSCH POLITIE-ELFTAL. Ter opening van het voetbalseizoen heeft Dinsdagavond in het Hilversumsche Sport park een ontmoeting plaats tusschen het Ne derlandsche Folitie-elftal en 't Gooi. De Vel- senaar Hollenberg (Stormvogels) komt uit in de politieploeg. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 15 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Nederlandsche volksliederen. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Lichte klan ken. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Vroolijke ochtendklanken. (Van 8.45 —8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Licht sympho- nisch ochtendconcert. 9.45 Godsd. uitz, 10.15 Jos van Rooy, piano. 10.50 Orkest Francis Keth. 11.15 Drie jonge Vlaamsehe dichters. 11.30 Orkest Fran cis keth. 12.00 Almanak. 12.15 Beroemde compo nisten vertellen over hun werk. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 „Om en om pfogramma". 14.00 Gevaar van het com munisme voor onzen volksaard. 14.15 Solisten concert. 15.00 Tiro André de Raaff. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antiq.ua" 16.45 BNO Nieuws. 17.00 De lichte toets. 18.00 B NO Binnenl. gesproken overzicht. 18.05 Opera- en operette-ouvertures. 18.45 Jeugdstormuitzen ding. 10.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Bonte verscheidenheid. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber, Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Ghopin-melodieën. 22.30 ,,'t Oude liedje". 23.30—24.00 Orgel- en pianoplaten. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Pianovoordracht. 17.30 Soldatenfunk ..Nord-West". 18.30 Bekende wijzen van 1941. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Orkest con eert, 20.15 ,,/Vnno do-rpini 1808". 20.30 Symphonisohe dansen van Dvorak event, voordr. 20.45 Orgel- en koorwerken van Mozart. 21.45 Avondwijöing.. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber. 22.15 Zie pregr. H'sum I. 22.30 De stein van het Rijk. V* Verkoudheids Preparaten over heel de wereld bekend

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2