Haarlemsche Courant Krachtmeting aan het Westelijk front. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie St. Malo houdt standGevechten ten N. van Alenqon duren voort. Aan het Oostfront doorbraakpogingen der Bolsjewis ten in Letland en Littauen afgeslagen. Halifax over de V. 1. Van het Westelijk front. Van het Oostelijk front. Strijdt in de Waffen SS mede voor een nieuw Europa. 289e Jaargang No. 190 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134358 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soemlaplein 21. Telef. 13230 Umuiden: Rembrand Waan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: Dinsdag 15 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, en Feestdagen. behalve op Zon- F. 6. Derks. Uiig.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het Duitsche weermachtbericht van Maan dag luidt als volgt: „Aan het Normandische front hield de ster ke vijandelijke druk aan, zonder dat de vijand noemenswaardige successen kon behalen. In het gebied ten Noorden van Alengon rukten gepantserde gevechtsgroepen op tegen' den door sterke luchtstrijdkrachten gesteun- den, opdringenden vijand. Er ontsponnen zich hevige gevechten, die nog voortduren. Door luchtdoelgeschut der luchtmacht werden 12 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. De verdedigers van St. Malo sloegen ook gisteren alle vijandelijke aanvallen af. Zuide lijk van het eiland Guernsey beschadigden mijnvegers een vijandelijken torpedojager door talrijke treffers van het geschutvuur. In het Fransche gebied werden 122 terro risten in den strijd vernietigd. Londen en zijn buitenwijken liggen nog steeds onder zwaar vergeldingsvuur der V.l. Uit Italië worden geen bijzondere ge vechtshandelingen gemeld. In het voorterrein der Karpathen tot aan den Weichsel werden plaatselijke Sovjetaan- vallen uiteengeslagen, deels in den tegen aanval. Op de Weichselbruggenhoofden ten Westen van Baranof en ten Zuidoosten van Warka zijn verbitterde gevechten gaande. Noordoostelijk van Warschau en Zuidweste lijk van Bialystok werden talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen en plaatselijke penetra ties afgegrendeld. Noordwestelijk van Bialy stok drongen de bolsjewisten, gesteund door talrijke tanks en slagvliegtuigen, onze troepen in een verbitterden strijd eenige kilometers naar het Westen terug. Aan het Letlandsche front strandden de met overmachtige strijdkrachten ondernomen door braakpogingen van den vijand op den hard- nekkigen tegenstand onzer divisies. In het pe- netratiegebied ten Zuidwesten van het Meer van Pskof duurt de verbitterde worsteling met de verder opgedrongen Sovjetstrijdkrach ten voort. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen lieten des nachts bommen op Hannover vallen". In een aanvulling op het Weermachtbericht wordt gemeld: Luitenant von Bostell van een afdeeling stormgeschut heeft zich bijzonder onderscheiden bij de operaties tegen vijande lijke tanks in het gebied van Modohn. Het zwaartepunt der gevechten in Norman- dië lag Zondag nog steeds in het gebied Noor delijk van Le Mans, waar de Amerikanen met ongeveer vier divisies van Alengon naar het Noordwesten zwenkten. Het kwam daarbij tot buitengewoon zware gevechten, vooral in het gebied van Carrouges, waarbij de Ameri kanen slechts stap voor stap en met zeer zware verliezen aan menschen en materiaal terrein wonnen. Aanvallen in de richting van Argentan, dat nog steeds hecht in Duitsche handen is, werden afgeslagen. Het 1ste Canadeesche leger, dat met buiten- gewoqn sterke strijdkrachten, n.l. 7 infante riedivisies, 2 pantserdivisies en 3 pantserbri- gades in twee groepen tusschen Orne en Laize in de algemeene richting van Conde en Fa- laise moest oprukken, beperkte zich ook giste ren tot verkenningsaanvallen en tot het oprui men van de zeer uitgestrekte mijnenvelden in zijn aanvalsgebied. De hergroepeeringen bij de Canadeesche strijdkrachten schijnen groo- tendeels voltooid te zijn, zoodat ook hier bin nenkort een hervatting van den grooten aan val verwacht kan Worden. In de vooruitspringende bocht in het front Zuidelijk van Vire deden zich geen belangrij ke gevechtshandelingen voor. De Amerikanen konden hun penetratiegebied bij Truttemer iets uitbreiden. In de vestingzones van Bretagne kwam het tot zeer zware gevechten bij St. Malo, waar de Amerikanen in vier richtingen, bij Dinard en St. Servan. storm liepen op de stad zelf en het ford De la Varde. Het brandpunt lag in het gebied van Pleurtuits, den verdedi gingssector, die het verst naar het Zuiden vooruitspringt. Voor den krachtigen druk moest Pleurtuits worden prijsgegeven, doch de doorbraakpoging kon vlak achter deze plaats worden opgevangen en tot staan ge bracht. Wederom moesten de Amerikanen hun streven naar terreinwinst met buitengewoon zware verliezen betalen. Vooral de Duitsche kustbatterijen schoten geweldige bressen in de dichte gelederen der aanvallers. Van de andere vestingzones in Bretagne worden slechts zwaar artillerievuur en troe penconcentraties der Amerikanen gemeld. De strijd om St. Malo. De berichten van den vestingcommandant van St. Malo, kolonel von Aulock, geven een pakkend beeld van den heldenstrijd van de Duitsche bezetting, zoo verneemt het D.N.B. Volgens deze berichten bereikten de gevech ten op 8 Augustus hun hoogtepunt. Op dezen dag drong de vijand ongeveer 1000 meter de verdedigingslinie binnen, doch in een tegen aanval werden de Amerikanen met hun tanks vernietigd. Op 9 Augustus werd opnieuw een vijandelijke aanval afgeslagen. Dienzelfden dag volgde toen van Duitsche zijde een aanval langs den spoorweg, die bij La Maromie tot de afgrendeling van een penetratie en tot ver- De vliegende bommen. Het oordeel van Halifax. Naar de Britsche berichtendienst meldt kwamen ook Maandag in Zuid-Engeland en in het Londensche gebied vliegende bommen neer. De bevolking leed verliezen, er werd schade aangericht. Naar Reuter meldt, heeft lord Halifax na zijn terugkeer te Washington op de persconferentie verklaard, dat gemiddeld 700 huizen per uur door de vliegende bommen worden beschadigd. nieling van de daar binnengedrongen vijande lijke strijdkrachten leidde. Twee dagen later werd een aanval van 30 Amerikaansche tanks afgeslagen. Tegen den middag volgden op nieuw hevige aanvallen, doch te middernacht kon Kolonel von Aulock melden: „Wij heb ben stand gehouden". Bij het aanbreken van den volgenden dag vielen de Duitschers op nieuw aan en zij slaagden er in de oude hoofd linie weer te veroveren. Op 12 Augustus werd een vijandelijke aanval bij Parame afgeslagen en nog denzelfden middag werd de vijand door hardnekkige tegenaanvallen op zijn punt van uitgang teruggeworpen. In, het heroverde gebied liet hij honderden dooden achter. Des avonds hernieuwden de Amerikanen hun aan vallen in derf" Oostelijken sector, doch zij strandden weer in huizengevechten. In den loop van Zondag zette de groep van Aulock op de beslissende punten haar succes vollen verdedigingsstrijd voort. Ook voor het fort de Lavarde en nog twee andere steun punten in de nabijheid mislukte een sterke vijandelijke tankaanval. De in de laatste drie dagen ten Westen en ten Oosten van de mon ding van de Rance met zware bloedoffers verkregen terreinwinst van den vijand was gering. GEALLIEERDE TANK VERLIEZEN. In de laatste 72 uur hebben de Duitsche troepen aan het invasiefront, naar het D.N.B. verneemt, meer dan 300 Britsch-Amerikaan- sche tanks vernield. DE„TAN" VERBODEN. Het te Istanboel verschijnende blad „Tan" is door de Turksche regeering verboden. De Führer overhandigt SS-Oberstgrup- penführer Sepp Dietrich de briljanten bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. (Hoffmann-Stapf Pax c) Het zwaartepunt der bolsjewistische aan- valsactiviteit lag, aldus meldt Interinf d.d. 14 Augustus, wederom in den Noordelijken sec tor, waar de bolsjewisten zoowel aan het Let landsche front als aan het Estlandsche tracht ten naar het Westen terrein te winnen. Zoo vielen zij ten N.W. van Kreuzburg niet min der dan 17 maal met verre overmachtige strijdkrachten aan, waarbij het tot gevechten van buitengewone hardheid kwam, die in hoofdzaak ten gunste van de Duitsche troe pen eindigden. Ook ten Westen van Pskow weerden de Duitsche troepen zich schitterend. De laatste dagen zijn ten Noorden van de Duna en in den Noordelijken sector in totaal 307 bolsjewistische tanks vernield. In het bruggenhoofd over de Weichsel ten Noorden van Warschau hebben de bolsjewis ten gisteren met massale pantserstrijdkrach ten de Duitsche versperringsstellingen aange vallen om hun penetratiegebied naar het Wes ten uit te breiden. In buitengewoon verbitter de gevechten werden zij overal afgeslagen. Een plaatsje viel in handen der Sovjettroe pen. In Warschau zelf werden de zuiverings manoeuvres tegen de Poolsche bolsjewisten voortgezet. Ten N.O. van Warschau, tusschen Weichsel en Liwiec vielen de bolsjewisten met steun van eenige tanks aan, doch werden af geslagen. Tusschen Boeg en Weichsel tracht ten zij in het gebied van Wegerow door de Duitsche linies heen te stooten. Zij bereikten slechts een plaatselijk beperkte penetratie. Bijzonder verbitterd werd gestreden in het gebied ten Noordwesten van Bialystok, waar de bolsjewisten den vooruitspringenden Duit- schen frontboog aanvielen. Steeds weer brachten zij versche troepen in den slag, In den loop van den nacht werden de Duitsche troepen op den Westelijken oever vai^ de Bobr teruggetrokken. Aan het Litausche front kwam het in de streek van Wilkowisjken slechts tot plaatselijke gevechten. Bij groote warmte is het in den Zuidelijken sector niet tot belangrijke gevechtshande lingen gekomen. Tusschen San en Weichsel, ten Westen van Sanok, werden bolsjewisti sche strijdkrachten ingesloten, die hun ver nietiging tegemoet gaan. Een doorbraakpoging der bolsjewisten in den ten Noorden aanslui- ten'den sector mislukte. Ook ten Westen van Mielec werden verscheidene aanvallen terug geslagen. In het bolsjewistische bruggenhoofd aan den benedenloop van den Weichsel is lat- tot verbitterde gevechten gekomen. Een plaa selijke tegenaanval van Duitsche pantsergre nadiers, die tegelijkertijd van hetZuiden, Westen en Noorden werd uitgevoerd, maakt ondanks den taaien tegenstand goede vorde ringen. De Anglo-Amerikaansche scheepsverliezen. Naar het D. N. B. verneemt, hebben de Anglo-Amerikanen sedert het begin der in vasie in de Seinebaai 8 kruisers, 35 torpedo jagers en 23 kleinere vaartuigen, waaronder fregatten, corvetten, torpedomotorbooten en mijnvegers, verloren. Voorts werden 24 krui sers, 35 torpedojagers en 49 andere vaartui gen zwaar beschadigd, terwijl een Ameri- kaansch slagschip aanzienlijke schade opliep. Alleen al door marinestrijdmiddelen voor den korten afstand zijn sedert begin Juli 3 Anglo-Amerikaansche kruisers, 7 torpedo jagers en 4 kleinere vaartuigen tot zinken gebracht en een kruiser zwaar beschadigd. Churchill in Italië. Geen belangstelling voor den binnenlandschen toestand. De United-Press correspondent heeft ver klaard dat er geen bewijzen zijn, dat Chur chill zich bezig houdt met den verwarden politieken toestand in Italië. De onderhande lingen over het afzetten van de regeering Bonomi en de vorming van een kabinet on der leiding van Orlando zijn evenwel ver gevorderd. Naar vernomen wordt, aldus de vertegenwoordiger van P. verder, wenscht Orlando een kabinet, dat bestaat uit ver tegenwoordigers van alle politieke partijen, waarin Badoglio minister van buitenlandsche zaken is. De communisten en socialisten heb ben echter geweigerd aan de nieuwe regee ring deel te nemen. Een departement voor Verkeer en Energie. Ir. E. van Dieren tot secretaris-generaal benoemd. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Bij verordening nr. 40/1944 van 10 Augustus 1944 heeft de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied onderstaande ar beidsterreinen geplaatst onder de bevoegdheid van een „secretaris-generaal voor verkeer en energie": het transportwezen, met name de spoor- en tramwegen, het wegverkeer, de ge- heele binnen- en zeeschepvaart, alsmede de luchtvaart; de electriciteitsvoorziening, de gasvoorziening en de drinkwatervoorziening. Op grond van deze verordening heeft de Rijkscommissaris den secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat, Ir. van der Vegte op diens verzoek ontheven van het be heer ten aanzien van de zaken, welke thans in het Departement voor Verkeer en Energie zijn ondergebracht en gelijktijdig Ir. E. van Dieren te Rotterdam benoemd tot secretaris generaal voor verkeer er. energie. (Na aan de Technische Hoogeschool te Delft gepromoveerd te zijn tot scheepsbouwkundig ingenieur trad ir. Van Dieren in dienst bij de K.N.S.M. te Amsterdam. In 1937 vestigde hij zich als zelfstandig scheepsbouwkundig inge nieur te Rotterdam. Voorts is ir. Van Dieren buiten het terrein van zijn dagelijksche werk zaamheden president-curator van de Techni sche Hoogeschool, lid van den Raad voor het Bedrijfsleven, leider van den Raad voor de Visscherij, voorzitter van den Raak voor Vak opleiding, sectieleider van het Technisch Gil de en commissaris van de Nederlandsche Oost-Compagnie.) Freiherr von Mannerheim, de Maarschalk van Finland, die zich na het aftreden van staatspresident Risto Ryt'i bereid ver klaarde, het ambt van staatspresident van zijn land te vervullen, werd door den Finschen Rijksdag in zijn verantwoorde lijke functie beëedigd. Na de beëediging wordt Maarschalk Mannerheim door den Finschen ministerpresident Linkomies gelukgewenscht. (Orbis-Holland Pax e) Ontmoeting van Churchill en Roosevelt in Indië? De Londensche correspondent van Goeteborgs Handels och Sloefarts-Tidning seint op grond van berichten uit Washington aan zijn blad, dat de ontmoeting tusschen Churchill en Roosevelt, waarschijnlijk halverwege tus schen Italië (waar Churchill op het oogen- blik vertoeft) en het Amerikaansche deel van den Stillen Oceaan, waar Roosevelt thans reist zal plaats vinden. Men spreekt hier van de mogelijkheid van een ontmoeting in Indië, om de intensiveering van de ooglog-. voering voor het gebied onder admiraal Mont- batton te bespreken. KEURINGEN Het SS.-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS. (Wiking), SS. Pantzer Grenadier-Brigade Nederland SS-Pantzer Jager-Kompagnie Sehevenxngen, Landstorm Nederland en Germaansche SS. in Nederland. 16-8-44 812 uur, Zwolle, Hotel Geitenbeek. 17-8-44 813 uur, i^mslerdam, Dam 4. 18-8-44 8—12 uur. Utrecht, SS.-Ersatz-Kommando Niederlanfle Neben- sielle Vredenburg 19. 18-8-44 1517 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len, kolen etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar die aanmeldingsplichtig zyn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de W2ffen SS. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zyri geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terug reis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Utrecht. Vredenburg 19; Heerlem, Saro- leastraat 25: Groningen, Hcerenstraat 48; Enschedé, Hengeloschestraat 36; eveneens bij het SS.-Ei*satz-Kominando Niederlanden, Den Haag, Korte V\jvev?jerg 5. Bij oiLL- Vrijwilligers. Zeer belangrijk is het werk van de mannen, die steeds zorgen, dat de verbindingen in orde zijn. (SS PK Jarolim-O-K P. c) KORT NIEUWS. De negenjarige jongen D. v.d. Berg te Delft werd eenige dagen gele den in een speel tuin door een. schommel aan het hoofd getroffen. Thans is de knaap aan het daarbij op- geloopen letsel overleden. Drie personen uit Ovez'ande, die van het werk op het veld huiswaarts keerden, vonden een projectiel, dat zij probeerden ie demonteeren, met het gevolg, dat het ontplofte. Een hun ner, de 26-jarige C. Koens, werd vrij wel onmiddellijk gedood, terwijl de beide andere per sonen, K. en O., licht werden ge wond.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1