X a m o m O O mÉm fc BONERA •M 01 De oorlog in de lucht. Aanvallen op N.W. Duitsctaland en op Berlijn. Naar het Interinf verneemt, vlogen in den nacht van 16 op 17 Augustus formaties Brit- sche bommenwerpers naar Noordwest- Duitschland. Zij vielen verschillende plaatsen in het Oostzeegebied ^an. Duitsche nachtja gers bonden den strijd aan met de naderende vijandelijke formaties. Boven het Noord-West- Duitsche- kustgebied en het Oostzeegebied ontstonden hevige nachtelijke luchtgevechten, waardoor de vijand vele verliezen leed. Te zelfdertijd viel een vrij zwakke formatie Brit- sche storingsvliegtuigen de rijkshoofdstad aan. Deze formatie werd door formaties nachtja gers en de luchtdoelartillerie met succes be stookt. Industrieeie expansie op lava. Het A.N.P. meldt uit Batavia: Het Japansche militaire bestuur op Java had medio 1944 een actie ingezet ter uitbref ding van de industrieeie bedrijvigheid, welke tot 31 Juli j.l. heeft geduurd. In het kader van deze actie was aan 83 fabrieken, welke Mvan belang waren voor de oorlogvoering, op dracht gegeven, haar installaties in een be- a paalden omvang uit te breiden, terwijl aan 36 fabrieken opdracht gegeven was om haar pro ductie aanzienlijk uit te breiden. Reeds voor 15 Juli jl. hadden 26 fabrieken de eerste op dracht voor 100 pCt. en 32 voor 70 pCt. ver vuld. Nog beter was het resultaat der produc tiestijging. In alle betrokken industrietakken, scheepsbouw, textiel, soda. carbid, zwavel zuur, autobenoodigdheden, batterijen, glas en tegels steeg de productie. Het Japansche militaire bestuur had dit suc ces mogelijk gemaakt door het beschikbaar stellen van z.g. stoottroepen, welke als ver bindingspersonen optraden tusschen het be stuur en de industrie en in de daarvoor in aanmerking komende gevallen zorgden voor het beschikbaar stellen van materiaal enz. Door den bouw van zes nieuwe stroompro- ductiecentrales wordt de aanvullende electri- sche energie verkregen. De strijd in Birma. In Noord Birma trachten de Geallieerden met gehruik van zeer sterke strijdkrachten een beslissing aan het Salwienfront in het Westen van Hoenan te forceeren. In berich ten van het front wordt gezegd, dat tegenover de betrekkelijk geringe Japansche strijd krachten, die de belangrijke steunpunten L■£- meng en Tengju verdedigen, ongeveer 100.000 man Tsjoenkineesche troepen staan. Lameng. van waaruit de vijandelijke verbindingsweg naar Birma en Assam wordt afgesneden, is in de laatste dagen door 20.000 man aangevallen. De stad is niettemin hecht in Japansche han den. De V 1. Reuter meldt, dat Woensdagavond vroeg heele golven vliegende bommen tijdens een aantal zware aanvallen in Zuid-Engeland zijn neergekomen. Het geschutvuur aan de kust 'vas vreeselijk. De voedselvoorziening der groote Japansche steden. Uitdeeling van reserve-rantsoenen. Om de voedselvoorziening der groote ste den van Japan onder alle omstandigheden te waarborgen, zullen voor de belangrijkste levensmiddelen speciale rantsoenen worden verstrekt, die den inwoners van Tokio en Osaka een reserve van vijf dagen en dien van Noord-Kioesjoe en Nagoja een reserve van drie dagen zullen verschaffen. De -minister van Landbouw en Handel heeft in het kabinet medegedeeld, dat deze speciale rantsoenen vooral betrekking hebben op rijst, aardappe len en meel. Voorts kondigde de minister een aanvullend rantsoen versche groenten, aardappelen en conserven aan. Engeland en Argentinië. Journalisten hebben den te Washington teruggekeerden Britschen ambassadeur, lord Halifax, gevraagd of Engeland bereid zou zijn zich aan te sluiten bij eventueele Amerikaan sche blokkademaatregelen tegen Argentinië. Halifax antwoordde, dat het Engelsche volk met dergelijke maatregelen bezwaarlijk ac- coord zou kunnen gaan. De levensmiddelen rantsoenen in Engeland zijn sedert jaren zeer gering en het verlies b.v. van den aanvoer van Argentijnsch vleesch zou tot een verdere aan zienlijke beperking leiden. De militaire dienstplicht in de Ver. Staten. De correspondent van de New York Herald Tribune te Washington meldt, dat Roosevelt alles in het werk stelt voor een spoedig aan nemen van wetgevende maatregelen, die voor zien in een permanenten dienstplicht voor alle jongemannen. Deze maatregelen van Roose velt hebben ten doel, zoo verklaart het blad een sterke militaire macht te behouden ook na den oorlog. BUCKINGHAM PALACE DOOR DE V.l BESCHADIGD. Naar Reuter meldt is door de V.l ook het Buckingham Palace beschadigd. In den nacht van 16 op 17 Augustus waren de vliegende bommen wederom gericht op de Zuid-Engel- sche graafschappen en het gebied van Lon den. Er ontstond schade en er vielen slacht offers. ALS TE DOEN GEBRUIKELIJK De Vereenigde Staten hebben naar United Press meldt, besloten tot het voorloopig blok keeren van de Argentijnsche goudvoorraden in de Vereenigde Staten. H 0> 0) Q> O 6 IIOOGE ONDERSCHEIDING VOOR VON PAPEN. De Fiihrer heeft op voorstel van den rijks minister van Buitenlandsche Zaken von Rib- bentrop aan Franz von Papen, totdusver Duitsch ambassadeur in Turkije, voor bijzon dere prestaties en persoonlijk optreden in dienst van het Duitsche rijk het ridderkruis van het kruis voor oorlogsverdiensten met de zwaarden verleend. De Führer heeft ambassadeur Von Papen deze hooge onderscheiding overhandigd ter gelegenheid van zijn bezoek aan het hoofd kwartier van den Führer om rapport uit te brengen. AMERIKAANSCHE WENSCHEN INZAKE STEUNPUNTEN. Senator Mc Keiler heeft Dinsdag een reso lutie in den Senaat ingediend, volgens welke president Roosevelt met Ecuador onderhan delingen moet openen over het afstaan der Galapagoo-eilanden aan de Ver. Staten. De resolutie verlangt verder den afstand van alle tot Japan behoorende eilanden Noordelijk van den equator tot den 30 m. breedtegraad en van alle West-Indische eilan den, die thans in het bezit van Europeesche landen zijn. Bij de bespreking der resolutie verklaarde Senator Reynolds: „De Britten en Franschen moeten er op voorbereid worden dat zij aan de Vereenigde Staten, als gedeeltelijke be taling van hun schulden aan de Vereenigde Staten, uit den vorigen en uit dezen oorlog, die eilanden afstaan, welke de Vereenigde Sta ten in het belang van hun veiligheid na den oorlog noodig hebben." Hij verklaarde ver der, dat hetzelfde voor de Nederlandsche regeering zal gelden, „wanneer wij het bezit van Nederlandsch Oost Indië hersteld heb- AGENDA ■DONDERDAG 17 AUG. Groote Kerk: Or gelbespeling, 34 uur. Gem. Co-ncertzaal: generale repetitie Negende Symphonie van Beethoven door Residentie-orkest, H.O.V.- koor en solisten, 7 uur. Rembrandt: „Wien de goden liefhebben" (14 j.) 2, 5 en 7.15 uur Palace: „De Witte" falie leeft.) 2 en 7.15 u. Luxor: „Droommuziek" (alle leeft.) 2.30 u. Frans Hals: „Artistenhuwelijk" (alle leeft.) 2.30 en 7 u. Moviae: „Het meisje uit Fanö" (18 j.) 2.30 en 7.15 u. VRIJDAG 18 AUG. Gem. Concertzaal: Ne gende Symphonie v. Beethoven, door Resi dentie-orkest, H. O. V.-koor en solisten, 7 u. Groote Kerk: Orgelconcert door Feike Asma, 7.15 u. Rembrandt: „Ik moet met je trou wen" (tooneel) 2.30 en 7.15 u. Palace: „Dijk in gevaar" (14 j.) Luxor: „Hat) mieh Heb" (alle leeft.) 2.30 en 7.15 u. Frans Hals: „De privê-detective" (18 j.) 2.30 en 7 u. Moviae: „Het tweede schot" (alle leeft.) 2.80 en 7.15 uur. De zalmvisscherij op de groote rivieren is thans in vollen gang. De visschers zetten hun netten uit. (C.N.F.-Schipper Pax c) Verduisteren: van 21.00 tot 6.50 uur Burgerlijke Stand. HAARLEM, 17 Aug. 1944 Bevallen: 15 Aug.: J. C. Jongert-de Wit, z. 26 Aug.: G. J. de Ridder-de Geus, z. C. E. Uijlenbroek-Goedhart, z. T. M. Manshanden- Meilink, z. N. Anema-Kaat, z. 17 Aug. J. van den Haak-van Raaphorst, z. Overleden: 16 Aug.: W. J. Winter, 80 jaar, Maerten van Heemskerkstraat. H. G. Janus, 54 j., Gen. Cronjéstraat. W. Somers-van Keu len, 73 j., Byzantiumstraat. P. Molenkamp, 78 j„ Teijlersstraat. Ondertrouwd: 17 Aug. W. H. Geurts en J. Bout, C. J. H. Rademaker en M. Fluister. Getrouwd: 17 Aug.: W. van Beelen en J. van Leeuwen. J. Fortgens en E. van Dam. L. D. J. M. Walraven en A. Melchers. J. G. Grimm en T Boer P C. Nobel en A. C. Steenkist. J. Wes- dorp en C. A. Verzijlbergh, R. Kramer en E. Flury. G. J. van Eden en A. C. H. Kerkhoff. J. M. Segaar en M. H. van Rijswijk. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Nationale dansen. (Van 8.45—8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Vingeracrobatiek. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Luchtige melodietjes. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Zang en clavecimbel. 12.00 Almanak. 12.15 Johan Jong, orgel. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.(15 Amusementsorkest. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Viool en piano. 16.00 Actueele reportage event, gram.muz. 16.15 Orkest Gerard van Krevelen. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Omroep-Operette-Orkest, -koor en so-listen. 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Omroep-Opera-Orkest. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. bescli. 19.15 De filmband rolt. 19.45 De so-r siale voorman. 22.00 Van allemansgading. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales, 22.15 Pianoplaten. 22.30 Licht en zangprogr. van veel gevraagde platen. 23.3524.00 Les sylphides. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Musette-plaatjes. 17.30 Soldatenfunk ..Nord-West". 18.30 Hong. Orkest Bandi Balogh en gram.muz. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Gevraagde opera-frag menten. 20.00 Ik floot eenssportpraatje. 20.30 Gram.muz. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Symphonisch orkestconcert. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie piogr. ll'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Geïnterneerden in Ned.-lndië. In verband met de zeer beperkte publicatie mogelijkheden, waardoor binnengekomen in- terneeringsberichten vooral eerst na gerui men tijd in de pers kunnen worden opgeno men, wordt aan allen die verwanten of be kenden in Ned. Indië hebben, in overweging gegeven hiervan, voor zoover zulks nog niet is geschied, mededeeling te doen aan de 5e afdeeling van het Ned. Roode Kruis, Jul. van Stolberglaan 2729, 's-Gravenhage. Gevraagd wordt opgave van naam, voor namen, geboortedatum, beroep, werkgever en laatstbekend adres van deze personen (ook van vrouwen en Junderen), alsmede de naam en het adres van dengene aan wien, in geval bericht van interneering is of wordt ontvan gen, hienf&n kennis moet worden gegeven. Voor zoover de mogelijkheid bestaat, dat bedoelde personen bij het uitbreken der vij andelijkheden in militairen dienst waren, ge lieve men bovenbedoelde opgave tevens te doen toekomen aan de le afdeeling van het Ned. Roode Kruis, Korte Voorhout 14 te 's-Gravenhage, zoo mogelijk bovendien met opgave van rang, stamboeknummer en troe penonderdeel. VACANTIEBONS VOOR ARBEIDERS Naar wij vernemen bestaat voor de arbei ders, die nog vacantiebons van het jaar 1943- lf'44 in hun bezit hebben, welke uitgegeven zijn door de vakgroep burgerlijke en utiliteits bouw, de vakgroep wegenbouw en de onder- vakgroep „woningbouw voor de markt" tot 1 September a.s. nog de gelegenheid deze bons ter verzilvering in te leveren. De bons moeten per aangeteekenden brief verzonden worden aan de volgende adressen: Muiderschans 12, Amsterdam-C. voor bons, uitgegeven door de vakgroep burgerlijke en utiliteitsbouw; Von- deistraat 23, Amsterdam-W. voor bons, uitge geven door de vakgroep wegenbouw; v. d. Spiegelstraat 9, Den Haag, voor bons, uitge geven door de ondervakgroep „woningbouw voor de markt". REMBRANDT THEATER Van 18 tot en met 24 Augustus geeft het gezelschap Frans du Mee in het Rembrandt Theater voorstellingen van de klucht „Ik moet met je trouwen". HAARLEMSCHE SPEELTUIN- VEREENIGINGEN Op initiatief van de zeven speeltuinvereni gingen en dank zij de medewerking van den heer Bakker, directeur van het Rembrandt- theater, vond hedenmorgen tot slot van de vacantie een filmvoorstelling plaats voor de kinderen Nadat gezamenlijk eenige liedjes waren gezongen, werd door de kinderen van den speeltuin „Flora" een tooneelstukje, ge titeld „De doorgesneden pannekoek" opge roerd. Aardig was, dat de kinderen dit too neelstukje geheel met eigen krachten in el kaar gezet en geleerd hebben, nadat een van de onderwijzers het verhaaltje verteld had. Het hoogtepunt vormde de vertooning van verschillende kinderfilmpjes. Hoe werd er medegeleefd met de avonturen van den tin nen soldaat! Vol spanning werd de droom van de „kleine Janneman" gevolgd. Na de pauze werd de film „Jan Klaassen en de Weerreus" vertoond en ook daarvan hebben de kinderen ten zeerste genoten. De speeltuinvereni gingen hebben de jeugd wederom een pretti- gen morgen bezorgd. PERSONALIA Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het Departement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming zijn tijdelijk benoemd aan de Rijks-H.B.S. te Velsen tot leeraar de heer E. J. van der Waag en tot leerares mej. B. M. van de Haar en mej. M. van Slooten allen te Haarlem. Bij de in Den Haag gehouden examens voor Nijverheidsonderwijsakten is geslaagd voor de akte N4 (met verklaring voor vol doende paedagogisch inzicht) L. A. de Bruga te Haarlem. Bij beschikking van den secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks H.B.S. te Velsen de heer W. Heinsius te Halfweg. rmOB6Rftt fflBRIIK' We zijn naar BONERA geweest! Wat mooi is 't daar! Paps zegt, dat vooral die machines zoo reusaciitig goed zijn. En daarom kiezen wij ook altijd 't lekkers van BONERA! v; Gooi Uw kapotte kousen en sokken niet weg Wij zetten er weer een nieuwe voet aan. Ji Gr. Houtstraat 34, auiibvcjlu*..straat 54, Gen. Cronjéstraat 45 en Heemstede, Binnenweg 76 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. AANSLAG VERPLICHTE RUNDVEELEVERING. De aanslag voor de verplichte rundveelevering 1944 bedraagt gemiddeld 120 kg. per rund boven 1 jaar. De aanslag over 1945 wordt gecombineerd met den aanslag 1944. De aanslag zal over het tijd vak van 1 December 1943 tot 1 December 1945 worden gesteld op gemiddeld 270 kg. per rund boven 1 jaar. waarvan voor 1 December a.s. minstens 150 kg. moet worden geleverd. De hoe veelheid van 150 kg. moet worden opgelegd ter handhaving van het vleeschrantsoen en omdat de veestapel sinds vorig jaar belangrijk is toe genomen en het niet verantwoord is den winter in te gaan met een veestapel, welke grooter is dan het vorige jaar. Het bedrijfsmaximum zal per 1 December 1944 voor veehouders, die minder melk hebben gele verd dan het gemiddelde, lager worden gesteld dan per 1 December 1943. Voor veehouders, die meer melk hebben geleverd dan het gemiddelde, zal het bedrijfsmaximum per 1 December a.s. kunnen worden verhoogd. In totaal zal het be drijfsmaximum per 1 December 1944 evenwel op dezelfde hoogte worden gesteld als per 1 Decem ber 1943. Van een inkrimping van den veestapel ten opzichte van December 1943 is dus geen sprake. Bij het vaststellen van den aanslag over het bovengenoemde tijdvak zal in belangrijke mate rekening worden gehouden met de melk- levering. De hoogte van den voorloopigen aan slag zal den veehouders in den a.s. herfst worden medegedeeld. TABAKSBONNEN DUITSCHE WEERMACHT. Op 15 Augustus j.l. zijn nieuwe tabaksbonnen voor de Duitsche weermacht in gebruik geno TOEWIJZINGEN SUIKER. Het ligt in de bedoeling de inlevering van con sumentenbonnen voor le verschillende artikelen bij de distributiediensten over de vier weken van elke distributieperiode te verdeelen. In verband hiermede moeten de detaillisten voortaan de bon nen voor suiker in de tweede en vierde week van elke distributieperiode inleveren en niet meer, zooals tot dusverre gebruikelijk, in de eerste en derde week. De distributiediensten reiken daar om bij inlevering van bon ..Algemeen 196" toe wijzingen suiker uit van 28 Augustus t.m. 1 Sep tember 1944 en niet van 21 t.m. 25 Augustus 1944. BEREIDVERKLARINGEN TEXTIELGOEDEREN. In verband met het feit, dat de plaatselijke distributiediensten voortaan bij indiening van aanvragen ter verkrijging van textiel,goederen, welke niet of nagenoeg niet meer door de Neder landsche industrie worden aangemaakt, overleg ging zullen vragen van een bereidverklaring, waaruit tenminste moet blijken, dat een bepaalde detaillist uit den bij hem aanwezigen voorraad het gewenschte artikel kan leveren en waarin bovendien de prijs, alsmede het codenummer van dat artikel moeten worden vermeld, heeft het centraal distributiekantoor een modelbereid verklaring ontworpen, welke aan alle eisdhen voldoet. Deze modellen zijn in beperkte mate voor den handel verkrijgbaar bij de plaatselijke distributiediensten op vertoon van de aigemetrue vergunning van het rijksbureau Distex. Er be staat geen bezwaar tegen, dat de handel zelf voor de vermenigvuldiging van de bereidverklaring zorg draagt, echter op voorwaarde, dat hij zich strikt houdt aan de door het centraal distributie kantoor vastgestelde redactie. Gedurende den looptijd van een afgegeven bereidverklaring moeten de daarop vermelde artikelen voor be langhebbende gereserveerd blijven. REGIONALE PUBLICATIE van het Plaat selijk Verdeelkantoor van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit te Haarlem. GEDISTRIBUEERD WERDEN op 15 Augustus op de 9e periode klantenbinding, de onderstaan de producten: Sla of stoofsla, andijvie, spinazie, komkom mers, tomaten, bloemkool le soort, bospeen, waspeen, roode kool, snijboonen, spercieboonen, pronkboonen, bessen, pruimen, druiven, appelen, peren en meloenen, voor basis dezer distributies zie publicatie van 9 Augustus j.l. Bevoorraad werden met snijboonen en of sper cieboonen op 15 Augustus zoowel voor klanten- bindingsgebied als voor Haarlemmerliede en Spaarnwoude Haarlemmei-meer en Hillegom: de nos. 349 met restant, 350 t.m. 346, 368, 370 t.m. 382 385, 386, 390, 394, 398, 043, 1, 3 t.m. 16. 18, 19, 21 t.m, 32, 58, 73, 114, 153, 171, 172, 203, 225, 265, 277, 301, 303, 316, 320, 322, 325 en 327 geheel. Met ingang va# 15 Augustus zijn wij begonnen met een bevoorrading van den kleinhandel met PRONKBOONEN op basis van 250 gram per in geleverde consumentbon 9e periode. Deze bevoor rading vindt geleidelijk plaats, zoodat wij het zullen publiceeren als alle handelaren voorzien men. Deze zijn uitgevoerd in blauwe kleur, waar- zijn geweest van het product pronkboonen. op in zwarten opdruk staat vermeld: ..Deutsche Wehrmaeht 1 Tages Ration Tabak". Op de linker helft van den bon is in den ondergrond een rose figuur uitgespaard. Op de rechterhelft staat in witte letters .Deutsche Wehrmaeht". Detaillis ten in tabak dienen de oude bonnen Deutsche Wehrmaeht, 1 Tages Ration Tabak Marke Nieder- lande" uiterlijk voor het laatst van 21 t.m. 26 Augustus a.s. bij de distributiediensten in le leve ren ter verkrijging van toewijzingen. Na 15 Augus tus mogen de detaillisten geen oude bonnen meer aannemen. Met Pruimen ter compensatie van de niet ont vangen KERSEN werden op 15 A.ugustus bevoor raad de nos. 160, 311, 322, 335 360 en 359. Voor prijzen der gedistribueerde groenten en fruit raadplege men de officieele prijslijst, welke bij eiken kleinhandelaar duidelijk zichtbaar aan wezig moet zijn. Klachten inzake bovenstaande distributies kun nen alléén schriftelijk en tot uiterlijk 3 werkda gen na dezen in behandeling worden genomen» door het Plaatselijk Verdeelkantoor, Kouden- hom 66 te Haarlem.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3