Haarlemsche Courant Omsingeling in West Frankrijk mislukt. Nieuwsblad voor Noord'Holland Eenige plaatselijke terreinwinst der Geallieerden in de front- sectoren. In Italië een Engelsche aanval tusschen Adriatische Kust en Apennijnen. Rookgordijn over Florence. Strijd in Bessarabië begonnen Anglo-Amerikaansche lucht aanval op Maastricht 289e Jaargang No. 195 Bureaux: Groote Houtstraat S3. Tel. Advertenties 10724, Redactie 1Ö60Ö. Postgiro 134958 Haarlemsehe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 CJrauiden: Rembrand tlaan 55, IJtnuiden-O Hoofdredacteur: P. G. Derits. Maandag 21 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- .en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementenp. week 26 ct, per mnd. 1.15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse ne-nn-iers 6 cent. K 1297 In Normandië moesten de Duitsche troepen zich vooral in het gebied ten Westen van Fa- laise, doch ook in het gebied van Argentan verzetten tegen hevige aanvallen met over machtige tankstrijdkraehten der Anglo-Ame- rikanen. De verbitterde worsteling in het ge bied van Trun en ten Zuiden hiervan duurde den geheelen dag voort, waarbij de heen- en weergolvende gevechten beide partijen vele verliezen kostten. Ten Westen van Caen zetten de Canadeezen hun pogingen voort om aan de monding van de Dives in Oostelijke en Zuidoostelijke rich ting terrein te winnen. Van het front aan de Loire worden geen gevechtshandelingen gemeld. De uit het ge bied ten Noordoosten van Chartres en ten Oosten van Dreux komende aanvallen van Amerikaansche tankformaties werden onge veer op de linie Houdan-Rambouillet-Arpa- jon-Etampes-Pithiviers opgevangen en de tusschen Mantes en Vernon tot aan den be nedenloop van de Seine aanvallende tank voorhoede werd in het gebied van Vernon te ruggeworpen. Pacy ten Zuidwesten van Ver-, non, werd door Duitsche pantserstrijdkrach ten heroverd. Krachtige formaties Duitsche jachtbommen werpers, beschermd door jagers, mengden zich overdag en 's nacht in de zware gevech ten in het gebied van Faiaise en Argentan. In aanvallen in scheervlucht brachten zij de tankvoorhoede en de gemotoriseerde artille rieformaties van den vijand zware verliezen toe. In een verslag over de gevechtshandelingen in Normandië schrijft de United Press-corres pondent Beattle: „Het feit, dat de kern der tanks van het zevende Duitsche leger ontko men is en nog bestaat, beteekent, dat de Britsche, Canadeesche en Amerikaansche troepen hun doel, dat in de vernietiging van alle pantserstrijdkrachten van Von Kluge in de allereerste plaats bestond, niet hebben be reikt, en dat een nieuwe reeks gecombineerde aanvallen moet worden ondernomen, voordat een nieuwe omsingelingsoperatie kan worden ondernomen' De Duitschers hebben thans een mobiele pantsergroep overgehouden, die in staat is de toegangen naar Noord Frankrijk en naar Duitschland zelf te verdedigen. OOSTEN In den Zuidelijken sector zijn thans ook de verwachte gevechten aan het Bessarabische front begonnen, waar de bolsjewieken tus schen Tiraspol en Tighina tot den aanval overgingen. Tegelijkertijd zetten zij hun door braakpogingen ter weerszijden van Jassy voort. Wel werden eenige penetraties be werkstelligd, doch de nagestreefde doorbraak kon worden verhinderd. Bij hét bruggenhoofd van Warka en ten Noordoosten van Warschau duurden de wis selvallige gevechten den geheelen dag voort. Aan het Letlanasche front wist een Duitsche gevechtsgroep ten Noordwesten van Mitau diep in de Sowjetrussische linies te pene- treeren en Toekoem te heroveren. Vandaar keerden de Duitsche tankstrijdkrachten naar het Oosten en strijden thans tegen de tusschen Mitau en Riga staande bolsjewisten, die te gelijkertijd uit het Oosten worden aange vallen. Ten Noorden van de Duna zetten de de bolsjewieken bij Modohn hun doorbraak pogingen voort, evenals in het Oosten van het Estlandsche front en ten Westen en Noord- Zee en de Umbrische Apennijnen na krach tige voorbereiding door de artillerie tot den aanval over. In het gebied van Constanza en Mondolfo slaagden de Britten er in met verscheidene tankdfdeelingen de Duitsche linies binnen te dringen. Daarbij werden er van ongeveer 50 Britsche tanks 19 vernie tigd en 8 onklaar geschoten. De formatie infanterie, die volgden, leden gevoelige bloedige verliezen. De Engelschen wierpen echter voortdurend versterkingen in den strijd, zoodat de Duitsche linies op een plaats voor den krachtigen druk ongeveer twee ki lometer teruggenomen moesten worden. In het gebied van Mondavio en ten Oosten hiervan werden echter alle vijandelijke aan vallen door tegenaanvallen bloedig afgesla gen. De gevechten duurden in den geheelen sector van het front tot diep in den nacht voort en leefden Zondagochtend vroeg na een krachtig artillerie vuur weer met groote hevigheid op. De geallieerden zijn er toe overgegaan deeien van het stadsgebied van Florence in een rookgordijn te hullen, klaarblijkelijk met het doel om de Duitsche waarnemings posten te verhinderen troepenbewegingen gade te slaan. EXTRA KEURINGEN voor Waffen-S.S. (Wiking), S.S.-Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Germaansche S.S. in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Don derdag 24 Augustus 813.00 uur, Den Haag gebouw Amicitia, Westeinde 15 en op Vrijdag 25 Augustus 813.00 uur, Amsterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmel- dingsplichtig zjjn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie by het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende nebenstellen der Waffen- S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosche- straat 30 en Utrecht, Vredenburg 19. Even eens bij het S.S.-Ersatzkommando Nieder- lande, Den Haag, Korte Vijverberg en Marine- annahmestelle West, Utrecht, Plompetoren- gracht 24. hebben de bolsjewieken hun doorbraakaan- westen van Pskof. Aanval en "tegenaanval vallen met sterke infanterie- en pantser wisselen elkander hier af, terwijl tegelijker tijd verbitterde luchtgevechten worden ge leverd. Italië De Engelschen gingen aan de Italiaansehe fronten na een vrij lange pauze in het ge bied tusschen de kust van de Adriatische strijdkrachten voortgezet. Ook deze misluk ten onder zware verliezen voor den vijand. Eenige penetraties werden afgegrendeld. In den sector Modohn aan het Letland- sche front stortten hevige vijandelijke aan vallen ineen. Tegen eenige penetraties zijn tegenaanvallen aan den gang. In Estland duren de zware, wisselvallige KORT NIEUWS. Naar Reuter uit Rio de Janeire meldt, heeft de Britsche regee ring in Rio Gran de del Sul groote hoeveelheden hout aangekocht voor den weder opbouw van Lon den en andere ge bombardeerde steden. De commandant van de republikein- sche nationale gar de, welke eenige dagen geleden in de gelederen van het republikeinsche leger werd opgeno men, is afgetreden. Het bevel over de republikeinsche garde Is tijdelijk door den Duce «vergenomen. gevechten ten Westen van het meer van Pskow voort. Doorgebroken bolsjewistische gevechtsgroepen werden in een tegenaanval vernietigd. Beveiligingsvaartuigen van een Duitsch convooi hebben in Noord-Noordsche wateren twee Sovjet-Russische motortorpedobooten tot zinken gebracht en een derde zwaar be schadigd. -. Amerikaansche bommenwerpers hebben Ploesti opnieuw aangevallen. Vier vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten. Een betrekkelijk zwakke vijandelijke for matie bommenwerpers heeft Vrijdag het stedelijk gebied van Metz aangevalfen. T"toc nfo tiroe Brömon Kof /Inol De Duitsche weermachtberichten van Zaterdag en Zondag. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: In Normandië moeten de beraamde distan- cieeringsbewegingen over Orne en Dives naar het Oosten op den vijand bevochten worden, die van het Noorden tot in de ruim te van Trun is doorgestooten.' Daar zijn Vrij dag zware pantsergevechten geleverd. In het gebied ten Noordoosten van Char tres zijn vijandelijke aanvallen tot staan gebracht. Ten Noorden daarvan strijden onze beveiligingen aan de Seine bij Mantes en Vernon met de voorste Amerikaansche ver kenningstroepen. In Zuid-Frankrijk heeft de vijand zich in het landingshoofd versterkt. Verscheidene door tanks gesteunde aanvallen op het land- front van Toulon werden uiteengeslagen. De vijand verloor Vrijdag in luchtgevech ten boven Normandië en boven de bezette Westelijke gebieden 22 vliegtuigen. In de wateren voor het Zuid-Fransehe bruggenhoofd is een vijandelijk transport schip van 6000 brt. door gevechtsvliegtuigen zwaar beschadigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië is Vrijdag de gevechtsactiviteit vooral in den sector aan de Adriatische kust opgeleefd. Verscheidene door tanks gesteunde aanvallen van den vijand werden daar af geslagen. Aan den benedenloop van de Dnjestr zijn herhaalde pogingen der bolsjewieken om over te steken uiteengeslagen. In het voorterrein der Karpathen hebben Hongaarsche troepen ten Zuidwesten van Delatyn een dominee- rend heuvelterrein ingenomen. In het bruggenhoofd aan de Weichsel ten Westen van Bartnof is de weerstand van den vijand voor onze aanvalsgroepen aan zienlijk verstard. Ten Noordoosten van War schau is de vijand, gesteund door tanks en slagvliegers op een breed front tot den aan val overgegaan, doch heeft tengevolge van onze taaie verdediging en de terstond aan vangende tegenaanvallen slechts geringe successen kunnen bereiken. Ook ter weerszijden van Wilkowisjken Een druk op den knop en de gevleugelde rakettenbom begint haar tocht naar Londen. Van verren afstand bestuurd, bereikt zij met zekerheid haar doel. PK Viefch HH/St. P. e. Des nachts was Bremen het doel van een Britschen terreuraanval. Er ontstond schade aan gebouwen en verliezen aan menschen- levens. Vrij zwakke vijandelijke formaties wierpen bommen op Rijnsch-Westfaalsch ge bied en op Berlijn. Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidt: In Normandië gaan onze divisies al strij dende uit het gebied ten Noorden van Ar gentan ondanks harden tegenstand en onder het afweren van voortgezette vijandelijke flankaanvallen verder naar het Oosten terug. In het gebied ten Noordoosten en ten Noor den van Chartres leveren onze versperrings formaties strijd met aanvallende vijandelijke strijdkrachten, die uit Zuidwestelijke rich ting versterkingen ontvangen. In Zuid-Frankrijk probeert de vijand thans door sterke pantserstrijdkrachten in den strijd te werpen zijn bruggenhoofd aan de kanten en in Noordelijke richting uit te breiden. Vooral in de bergdaien ten Noorden van Toulon wordt hevig gestreden. Luchtverdedigingsstrijdkrachten schoten bo ven Fransch gebied 48 vliegtuigen neer. In den strijd tegen lichte vijandelijke vloot- strijdkrachten beschadigden beveiligings vaartuigen van de marine ten Noorden van Le Havre een torpedobootjager en zij schoten twee motortorpedobooten in brand. Een eigen vaartuig ging verloren. Londen en de buitenwijken van Londen liggen nog steeds onder het zware vuur der V. 1. In Italië hervatte de vijand zijn doorbraak- aanvallen in den Adriatische-kustsector. Zwa re gevechten duurden den geheelen dag voort, in het verloop waarvan de vijand met zware verliezen slechts geringe terreinwinst kon behalen. In het Zuiden van het Oostelijke front deed de vijand na krachtige voorbereiding door de artillerie tusschen den Dnjestr en de Sereth talrijke vergeefsche aanvallen. In het bruggenhoofd over den Weichsel ten Westen van Baranof leverden onze divisies den geheelen dag zware afweergeveehten, waarbij zij zich door snelle tegenaanvallen lucht verschaften. In het bruggehoofd ten Zuidoosten van Warka werden vijandelijke door tanks en slagvliegtuigen gesteunde aau vallen in harde gevechten afgeslagen. Ten Noordoosten van Warschau konden de bolsjewisten ook gisteren ondanks het in den strijd werpen van nieuw aangevoerde strijd krachten slechts geringe terreinwinst behalen. De verbitterde gevechten duren voort. Aan weerszijden van Wilkowisjken alsmede ten Zuiden van Schaken werden nieuwe door braakpogingen der Sovjets verijdeld. Enkele penetraties werden afgegrendeld. Aan het Letlandsche front woeden ten Wes ten van Modohn verbitterde gevechten met binnengedrongen Sovjet-gevechtsgroepen. In Estland hield de sterke bolsjewistische druk ten Westen van het meer van Pskof aan, zonder dat de vijand er in slaagde een groote terreinwinst te behalen. In het Hooge Noorden werd een krachtig versterkte heuvelstelling der Sovjets door een gevechtsgroep van onze bergjagers stormen derhand veroverd. Een vrij zwakke formatie Amerikaansche bommenwerpers viel het gebied van Ploesti aan. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. SS-Obergruppenfiihior en Genera, der Waffen-SS, Felix Steiner, kommandie- render General des 3. (Germ.) SS-pan- zerkorps, die door den Führer met hef Eikenloof met de zwaarden behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruia onderscheiden is. Hoffmann/Stapf Pax c. Meer dan 70 dooden en ongeveer 150 gewonden. In de late middaguren van 18 Augustus is Maastricht door Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen aangevallen. Er ontstond aanzienlijke schade aan woonhuizen. Tot dusver zyn de lijken van 71 Nederlanders geborgen, 48 wer den zwaar en ruim 100 licht gewond. Aan gezien het opruimingswerk nog aan den gang is moet een belangrijke styging van het aan tal dooden worden verwacht. By de aanvallen met boordwapens van 15 Augustus is het aantal dooden gestegen tot 32. De vliegtuigen wierpen boven de stad een aantal brisantbommen neer, welke vooral in de dichtbewoonde arbeiderswoonwijken groot onheil aanrichtten. Daarbij vielen vele doo den en zwaar gewonden. Tallooze huizen werden vernield of zwaar beschadigd. Door de geheele stad waren de sporen van dezen aanval merkbaar. Honderden gezinnen zijn door dezen aanval den zwaarsten, dien Maastricht tot nu toe te verduren had, dakloos geworden. Zware rookwolken hingen urenlang boven het geteisterde stadsdeel, dat een verbijste rend beeld van verwoesting en mensehelijke ellende gaf. Onmiddellijk kwam de luchtbe schermingsdienst met al zijn hulpdiensten in actie en tallooze vrijwilligers van de blok- ploegen meldden zich voor het bieden van de eerste hulp bij het vervoer en het bergen van lijken en zwaar gewonden. De Technische Noodhulp en verscheidene andere hulporga nisaties werden ingeschakeld en de Maas- trichtsche politie, alsmede leden van de Duitsche weermacht, werkten hard mede aan het scheppen van eenige orde in de ver warring waarin de ontstelde en verbijsterde getroffenen het eerste uur na deze ramp verkeerden. Spoedig trad ook de Nederlandsche Volks- dienst in actie, terwijl in den loop van den avond en den nacht de administratieve en evacuatiediensten in het getouw kwamen om den honderden, die niet bij familie, kennissen of bij stadgenooten in de buurt een veilig onderdak konden vinden, hulp te verleenen en eten te verschaffen. In den loop van den avond was het aantal dooden reeds tot een en zeventig gestegen en nog steeds is men bezig met het bergen van nieuwe slachtoffers uit de puinhoopen. De zwaargewonden werden in verschillen de deeien van de stad ter verpleging opge nomen. De brandweer wist enkele uitgebro ken branden vrij spoedig meester te worden. RIDDERLIJKHEID Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 18.45 uur via Hilversum I in zijn politiek week- praatje over „Ridderlijkheid". Patiënten uit Londen geëvacueerd. Tienduizenden patiënten zijn uit de Lon- densche ziekenhuizen naar veiliget plaatsen overgebracht. Men heeft het plan alle in zie kenhuizen opgenomen patiënten uit Londen weg te halen. Regeering van Vichy verhuist. In de Wilhelmstrasse is verklaard, dat de Fransche regeering met het oog op de mili taire gebeurtenissen en gezien zekere orga nisatorische noodzakelijkheden geneigd is den zetel der regeering uit Vichy naar een andere Fransche stad te verplaatsen. Men noemt het mogelijk, dat deze verhuizing reeds aan den gang is. De vraag, of Laval zich nog te Parijs bevindt, werd ontkennend beant woord. Gripenberg weer naar Helsinki. De Finsche gezant bij de Zweedsche regee- ring, Gripenberg, reist Vrijdag wederom, naar Helsinki. Zijn bezoek bij zijn regeering zal» inaar verluidt, van korten duur zijn.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1