Haarlemsehe Courant Duitsche doorbraak naar eigen linies in gebied Falaise-Argentan. Moeilijke taak van het luchtdoelgeschut Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Landingshoofd der Geallieerden in Z.-Frankrijk uitgebreid. Aanvallen van landzijde op Toulon mislukt. In het Oosten zware strijd om Dnjestr-stelling. Frontverbinding in Letland hersteld. 289e Jaargang: No. 196 x Bureaux: Groote Houtstraat S3. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134058 Haarlemsehe Ct., Haarlem 3ijkantoor, Soendaplein 21. Telef, 18230 Wmutden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Dinsdag 22 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, beihalve op en Feestdagen. Zotw Ultg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,48, ir. per post 3,73, Losse nummers 6 cent. K 1887 Het Duitsche weermacht bericht luidt als volgt: In Normandië hebben onze divisies in het gebied ten Noorden van Argentan na eèn verbitterde worsteling den vijandelijken ver sperringsgrendel in Noordoostelijke richting doorbroken en de verbinding met een haar tegemoetkomende pantsergroep tot stand ge bracht. Sterke vijandelijke aanvallen op ons afweerfront aan de Dives en Vire-sector werden afgeslagen. In enkele sectoren zijn eigen tegenaanvallen nog gaande. Tusschen de Eure en de Seine oefent de vijand druk uit in Noordelijke richting. Daar werden bij Pacy-Vernon vijandelijke aan- valsvoorhoeden uiteengeslagen. In het ge bied ten Oosten en Noordoosten van Char- tres houdt de druk van den vijand op den middenloop van de Seine aan, zonder dat hij er in slaagde nieuwe vorderingen te maken. In het bergterrein ten Noorden van Toulon valt de vijand met sterke .strijdkrachten in Westelijke en Noord-westelijke richting aan. Hevige gevechten zijn gaande. Kustbatterijen van de marine schoten voor Toulon een vijan delijk slagschip en een kruiser in brand. Een torpedojager en twee torpedobooten werden beschadigd. Het vergeldingsvuur op Londen werd over dag en 's nachts voortgezet. In Italië zette de vijand ook Zondag in den sector van de Adriatische kust zijn aan vallen den geheelen dag voort. Het aanvan kelijk verloren gegane heuvelterrein rondom Cerasa werd in een tegenaanval heroverd. In het Oosten breidden de bolsjewisten hun aanvallen nu ook uit tot den Zuidelijken sec tor. Met krachtig gebruik van slagvliegtuigen gingen zij ten Zuiden van Tiraspol en ten Noordwesten van Jassy tot den aanval over. Verbitterde gevechten zijn in beide sectoren gaande. In het voorterrein van de Karpathen ten Zuidwesten van Mielec, in de bruggenhoof den over den Weichsel ten Westen van Bara- nof, ten Westen van Lublin en ten Zuidoosten van Warka werden de bolsjewistische aanval len na hevigen strijd afgeslagen of opgevan gen. Ten Noordoosten van Warschau werden de doorbraakaanvallen der Sowjets in de richting van den Boeg in de diepte van onze stellingen opgevangen. Ten Zuiden van Wilkowisjken en bij Schaken duren de harde afweergevechten 'voort. In Letland herstelden Duitsche pantserfor matie via Tuckum aanvallend, de tijdelijk verloren gegane verbinding met de in Koer land strijdende formaties van het leger. Een Duitsche vlootformatie mengde zich ter on dersteuning in deze gevechten te land. Alle pogingen der Sowjets om hun penetratiege- bieden ten Westen van Modohn en ten Westen van het meer van Pskof uit te breiden, wer den door den taaien tegenstand van onze divi sies afgeslagen en een vrij groot aantal vijan delijke pantserwagens stukgeschoten. De luchtmacht mengde zich in de gebieden der zwaartepunten op doeltreffende wijze in de gevechten te land en bracht den bolsjewisten zware verliezen aan menschen en materiaal toe. In luchtgevechten en door luchtdoel artillerie verloor de vijand Zondag aan het Oostelijk front 41 vliegtuigen. Formaties vijandelijke bommenwerpers vie len overdag enkele plaatsen in Zuidoost- Duitschland en in Hongarije aan. In den nacht wierpen enkele vijandelijke vliegtuigen bom men neer in het gebied van Opper-Donau. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden bij dezen aanval 15 terreurbommenwerpers neergeschoten. West-Frankrfjk. De belangrijkste gebeurtenis van den strijd in Normandië is de doorbraak van Duitsche pantserwagens en gemotoriseerde formaties door den sterken Amerikaansch-Canadeeschen versperringsgrendel in het gebied van Falaise Argentan, waardoor het gelukt is de ver binding tot stand te brengen met de ten Westen van deze gebieden in de omgeving van St. Lambert-sur Dive en ten Zuidoosten van Trun in zware gevechten gewikkelde Duitsche formaties. In buitengewoon zware gevechten, die den geheelen dag met groote verbittering werden gevoerd, konden stérke Amerikaansch-Canadeesche eenheden ver nietigd wörden. De resten daarvan werden naar het Noorden en Noordoosten of naar het Zuidoosten gedrukt. Ook de Duitsche verliezen bij deze succesvolle onderneming waren natuurlijk niet onaanzienlijk. Evenals bij de gevechten in Zuid-Italië hebben ook hier Duitsche valschermjagers tot het succes bijgedragen Het gros van de Duitsche strijdkrachten, die tot dusver ten Oosten van de lijn Argen tanFalaise waren ingesloten, staat thans ten Westen van de Seine en heeft daar in gegrepen in de verbitterde afweer- en aan- valsgevechten. De Amerikaansche gemotori seerde en tankstrijdkrachten, die naar de Seine oprukken opereerden Zondag hoofd zakelijk met sterke formaties in hej gebied van Vernon en Mantes, waar zij met infan terie kleine bruggenhoofden op den Noorde lijken oever van de Seine poogden te vor men. Vrij krachtige Amerikaansche aanval len in het gebied van Vernon werden afge slagen en het binnendringen in de stad ver hinderd. Overigens beperkten de Amerikanen zich er toe de tusschen hun aanvalswiggen liggende Duitsche verzetgroepen uit te scha kelen en zich de noodzakelijke dekking in den rug voor verdere operaties te verzekeren. Tot dat doel voerden zij vrij sterke gemoto riseerde formaties aan, die thans in het ge- heele gebied tusschen Orléans en Dreux met de ook van Duitsche zijde aangevoerde ver sterkingen in levendige gevechten gewikkeld zijn. Pogingen der Amerikanen om met af zonderlijke pantserwagens van het Zuidwesten uit het gebied van Parijs te bereiken, wer den opnieuw, vooral in het gebied van Rambouilet verijdeld. Aan het Loire-front bleef het afgezien van verkenningsaanvallen, die nu en dan werden ondernomen en van eenige schermut selingen met Duitsche beveiligingstroepen, rustig. In het vestinggebied van Bretagne legden de Amerikanen storingsvuur op Lorient. Duitsche strijdkrachten zuiverden het voor terrein der vesting van Amerikaansche ver kenningstroepen en terroristengroepen. Po gingen van Amerikaansche pantserwagens om het voorterrein van de vesting Brest te na- daren werden wederom door goed gerichte salvo's der Duitsche batterijen verijdeld. Zuid-Frankrijk. Tusschen Cannes en Toulon oefenden de Anglo-Amerikanen van hun landingshoofd uit in Noordelijke richting druk uit op de rivier de Verdon en in Westelijke richting langs de Are op Aix. Bij Hyères mislukten nieuwe aanvallen op het gebied voor Tou lon. Ook ten Noorden van Cannes kon de vijand op de Zuidelijke hellingen van de Zee-alpen geen nieuwe vorderingen behalen. Het geheele bruggenhoofd is ondanks hevige Duitsche tegenaanvallen en taai verzet van de afzonderlijke Duitsche steunpunten in de afgeloopen dagen in Noordwestelijke richting naar de Dourande uitgebreid. De door ter roristen gesteunde vijand probeert door bindingsoperaties tegen de Duitsche kustver dediging zijn bewegingen te vergemakkelijken. Zwaar vuur en luchtaanvallen lagen o.a. op La Ciotat. Batterijen van de Duitsche marine beantwoordden het vuur en dwongen de vijandelijke oorlogsschepen na talrijke zware treffers den steven te wenden. Oostelijk front. Zooals gemeld werd de Zondag gekenmerkt door het hervatten van de groote bolsje- Thuisarbeid in dienst der bewapening'. Bunkernqtten inplaats van gekloste kant. In het kader van de totale oorlogsvoering heeft Rijksminister Speer ook den thuisarbeid in de oorlogs industrie betrokken. Inplaats van kantwerken e.d. knoopen de vrouwen thuis thans bunkernetten en dergelijke voor den oorlog belangrijke dingen. Stiehr/PBZ/R. P. c. KORT NIEUWS. Zaterdagmid dag is de nieuwe burgemeester van Breda, de heer G. C. Blom, in tegen woordigheid van vele autoriteiten, geïnstalleerd. Te Rotterdam is aan boord van het lichterschip ,,Truro" de 50-ja- rige D. Hoornweg in het ruim ge stort, doordat de over dat ruim lig gende loopbrug plotseling weg gleed. Hij kreeg een schedelbreuk en overleed eeni- gen tijd later. De Bulgaar- sche minister van binnenlandsche za ken heeft het par lement een wets ontwerp voorge legd over de in schakeling van da gendarmerie in bet Bulgaarsche leger. wistische aanvallen op den Zuidelijken vleu gel van het Oostelijk front en de voortzetting daarvan in het gebied van Baranof en ten Zuidoosten van Warschau. Verder was hij opmerkenswaard door het herstel van de verbinding met den Duitschen Noordelijken vleugel. In den Zuidelijken sector ontwikkelden zich zoowel aan den beneden loop van den Dnjestr als ten Noorden van Jassy buiten gewoon zware en wisselvallige gevechten. De groote aanvallen hebben hier ten doel de geheele Dnjestr-stelling te doen ineen storten. De Duitsche en Roemeensche divi sies bieden overal hardnekkigen tegenstand. Zelfs de enkele plaatsen waar zij hun front lijn een paar kilometers achteruit moesten leggen, brachten zij den bolsjewistischen aanvalsformaties buitengewoon zware ver liezen toe. In het penetratiegebied van Baranof ont stonden wederom verbitterde gevechten. De Duitsche grenadiers en formaties S.S.-vrij willigers handhaafden den in het zwaarte punt liggenden Zuidelijken versperrings grendel. In het overige penetratiegebied konden de groote Sovjet-aanvallen uiteen geslagen worden. De beteekenis van deze groote aanvallen blijkt uit het feit, dat de Sovjet-generaal Sjoekof de operaties, die een doorbraak naar het Westen naar Krakau en naar het Noordwesten in de richting van Kielce ten doel hebben, zelf leidt. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Hebt u alle voorzorgsmaatregelen op het gebied van de zelfbescher ming in uw huis getroffen? De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Een oorlogsverslaggever heeft aan de werk zaamheid van de luchtdoelartilleristen een artikel gewijd, dat een interessant beeld geeft van de verschillende factoren, waarmee de zen bij hun zware taak rekening moeten hou den. De schrijver zet uiteen, dat aanvankelijk de optische vuurleiding-apparaten der zware luchtdoelartillerie voldoende waren, daar de tegenstander in de aanvang de heldere nach ten voor zijn aanvallen op het Duitsche Rijks gebied verkoos. Teneinde de verliezen te be perken, ging de tegenstander er later toe over, zijn aanvallen in de donkerste nachten te ondernemen, zonder eenig grondzicht, daartoe in staat gesteld door een handige uitvinding, die het mogelijk maakte, groote oppervlaktedoelen te vinden. Doch na korten tijd had de luchtdoelartillerie zich aangepast en in de plaats van het optische kwam het electrische zien. Het kunstmatig oog verving het menschelijk oog en vulde dit in groote mate aan. Terwijl de tegenstander tot het vliegen op steeds grootere hoogte of tot aanvallen van de geringst mogelijke hoogte gedwongen werd beide aanvalsmethoden belemmeren in aanzienlijke mate het gebruik van het lucht doelgeschut kwam er nog een nieuwe moei lijkheid bij: de voortdurende opvoering van de vliegsnelheid der vijandelijke machines. Hoewel de geheele opleiding van de lucht doelartilleristen reeds van meet af aan hierop gericht was geweest, dat de mogelijkheid de vijandelijke formaties te bestrijden, slechts enkele minuten duurt, werd deze tijd door de groote aanvalshoogte en de toenemende snel heid nog meer verkleind. Een verdere opvoering van de in seconden te meten nauwkeurigheid bij de bediening der apparaten en kanonnen was het onvermijde lijke gevolg. Op dit punt is het aantal foutkan- sen alsmede dat der uitwijkmogelijkheden iegio. Zooals vanzelf spreekt, zal geen vijan delijk vliegtuig, zoodra het binnen het bereik van het luchtdoelgeschut komt, nalaten, ter stond de drie factoren hoogte, snelheid en richting voortdurend te wijzigen. Hoe groot deze mogelijkheden zijn, moge uit het volgende blijken: Een vliegtuig met een uursnelheid van 360 kilometer de moderne vliegtuigen zijn be langrijk sneller legt per seconde 100 meter af. Wanneer het op 7000 meter hoogte vliegt, en de snelheid van het projectiel der lucht doelartillerie, rekening houdende met lucht- weerstand, aantrekkingskracht der aarde en vele andere factoren, gemiddeld .500 meter 'per seconde bedraagt, zoodat dit 14 seconden noodig heeft om zijn doel te bereiken, kan de vijandelijke machine intusschen 1400 meter verder zijn gevlogen. Zou nu degene, die het vuur der luchtdoelartillerie leidt, eerst de uitwerking van zijn schot willen afwachten om eventueel correcties te kunnen aanbren gen, dan heeft het vijandelijke vliegtuig in tusschen weder ten minste 1000 meter kunnen afleggen, voor het volgende schot het heeft kunnen bereiken. Na een paar schoten zou het reeds buiten het bereik van deze batterij zijn gekomen. Hier moet de batterijchef in hoofdzaak op het werk der bedieningsmanschappen kunnen vertrouwen. Bij de geheele batterij mag geen fout, ook niet van 1/10 seconde, gemaakt wor den, en de op het projectiel inwerkende krach ten als drift, gewicht van de lucht, windrich ting op de meest verschillende hoogten, kruit- temperaturen, vochtigheidsgraad der lucht, enz. moeten precies voor het moment van het afschieten met de meeste nauwkeurigheid be rekend zijn. Voorts moet de tempeerbuis plaatsing overgegaan, nauwkeurig zijn ingesteld, opdat de granaat ook op het berekende tijdstip ontploft. Duurt het laden een paar seconden korter dan be rekend, dan ontploft de granaat tweehonderd meter te ver en omgekeerd. Tijdens een aanval moeten onafgebroken dezelfde bewegingen in tijdsafstanden tot op 1/10 seconden nauwkeu rig worden uitgevoerd en dat dit een ijzeren concentratie vereischt, zal ieder duidelijk zijn, die wel eens een bombardement in het open veld heeft meegemaakt. Doodvonnissen. Het Bureau van den Wehrmachtbefehls- haber in den Niederlanden deelt mede: Door het Kriegsgericht zijn ter dood ver oordeeld: 1) Wegens poging tot oprichting en bewa pening van een illegale verzetorganisatie: Gerrit van den Boogerd, cand. notaris, geboren 22 Augustus 1908 en Antonius Fre- dericus Slot, smid, geboren 11 Sept. 1918. 2) Wegens het maanden lang verbergen van neergeschoten vijandelijke piloten en poging dezen bij de vlucht te helpen: Mar- tinus Lelivelt, timmerman, geb. 18 Ja nuari 1896. 3) Wegens spionnage Gustav Karei F i k- k e r t, kantoorbediende, geb. 13 Januari 1906; Edzard H o r r i x, kantoorbediende, geb. 24 September 1908; Franziskus Jacobus Ludwig Tempel, musicus, geb. 20 Maart 1898; Friedrich Fritz Willemsen, kantoorbe diende, geb. 30 Mei 1921. De beklaagde Willemsen heeft in het bij zonder 't in hem door de Duitsche weermacht die hem als kantoorbediende in dienst had genomen, gestelde vertrouwen op grove wijze misbruikt. Alle doodvonnissen zijn na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. EXTRA KEURINGEN voor Waffen-S.S. (Wiking), S.S.-Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Germaansche S.S. in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Don derdag 24 Augustus 813.00 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15 en op Vrijdag 25 Augustus 813.00 uur, Amsterdam, Dam 4» waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bjj het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zjjn verkrijgbaar bij de navolgende nebenstellen der Waffen- S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosche- straat 30 en Utrecht, Vredenburg 19. Even eens bij het S.S.-Ersatzkommando Nieder- lande, Den Haag. Korte Vijverberg en Marine- annahmestelle West, Utrecht, Plompetoren- gracht 24. Britsche wapenproductie door de VI gedaald. De productiecijfers der Engelsche bewape ningsindustrie zijn als gevolg van de aan vallen met de V. 1 gedaald, zoo meldt Nya Dagligt Allehanda. Daar in de huidige faze van den oorlog, aldus het blad, ook een niet zeer groote daling reeds een zekere rol speelt, is voorgesteld bewapeningsfabrieken, die niet op zware machines zijn aangewezen, uit het Londensche gebied te evacueeren. Een deel der kleinere fabrieken is reeds zelf tot ver- Communisten in uitgeweken Grieksche regeering Naar Reuter uit Cairo meldt, zijn in de uitgeweken Grieksche regeering vijf nieuwe leden opgenomen, allen communisten. Hun toetreding staat in verband met het besluit der Grieksche communisten, aan de regeerihg deel te nemen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1