Haarlemsche Courant Tweede omsingeling in N. Frankrijk veri ijdeld. Nieuwsblad voor Noord-Holland Bij Mantes over de Seine getrokken troepen der Geallieerden tot staan gebrachtIn ,t Zuiden verbitterde strijd om Toulon. Duitschers in Italië aan de Metauro. Duitschers en Roemenen vernietigen 200 tanks. 289e Jaargang No. 197 Bureaux: Groote Houtstraat 93. rol. Advertenties 10724, Redactie 1060#. Postgiro 134958 Haarlemsehe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendapleta 21. Telef. 12230 fJtnuidenRembrand Waan 56, IJmuklen-O. Hoofdredacteur: T, C. Derfas, Woensdag 23 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve otp Zon en Feestdagen. Ui tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,16, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73, Losse nummers 6 cent. K 1297 Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt ,,In Normandië werden nog meer onderdee- len van onze uit het gebied ten Noorden van Argentan doorgebroken gevechtsgroepen ach ter onze linies opgenomen. Bij Lisieux en ten Zuiden van Evreux viel de vijand met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten aan. Na harde gevechten slaagde hij er in om in het gebied ten Westen van Lisieux een penetratie in ons afweerfront tot stand te brengen, waartegen tegenaanvallen worden onderno men. Ten Westen en Noorden van Dreux kon de vijand pas na verbitterde gevechten in Noordelijke richting enkele kilometers terrein winnen. De bij Mantes op den Noordelijken oever van de Seine overgebrachte vijand werd door onze tegenaanvallen tot staan gebracht. Vijandelijke strijdkrachten, die in den sector van de Seine ten Zuiden van Parijs het ter rein verkenden, werden door onze beveili gingsstrijdkrachten in de vooruitgeschoven stellingen afgeslagen. In Zuid-Frankrijk volgt de vijand onze distancieeringsbewegingen tusschen de kust en de Durance naar het Westen snel. Om Toulon woeden verbitterde gevechten. Bij Aix en in het dal van de Durance werden vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval terugge worpen. In het Fransche gebied werden bij verscheidene zuiveringsoperaties 229 terroris ten in den strijd vernietigd. Zwaar vergöïdingsvuur ligt op Londen. In Italië hervatte de vijand zijn doorbraak- aanyallen in den sector van de Adrlatische kust Maandagmiddag an krachtige voorbe reiding door de artillerie; enkele heuvelstel lingen kwamen in zijn bezit. In het Zuidelijke deel van het Oostelijk front staan Duitsche en Roemeensche troepen ten Zuidwesten van Tiraspol alsmede tus schen de Groeth en de Sereth in een zware worsteling met sterkeï infanterie- en pantser- strijdkrachten van de Sovjets. In het verloop van deze gevechten werden tot dusver 200 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. Ten Zuidwesten van Mielec duren de ver bitterde gevechten voort. In de bruggenhoof den over den Weichsel alsmede ten Noord oosten van Warschau aan weerszijden van Wiikowisjken en bij Raseinen werden vijan delijke aanvallen afgeslagen. Hernieuwde aanvallen der bolsjewisten bij Bauske en in het penetratiegebied ten Westen van Modohn stortten door den vastberaden tegenstand van onze divisies ineen. Ten Westen van het meer van Pskof zetten de Sovjets hun hevige aanvallen voort. In de enkele penetratiege- bieden wordt nog gevochten. Door jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht werden aan het Oostelijk front 43 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Bij aanvallen van vijandelijke bommen werpers op Hongaarsch gebied schoten Duit sche en Hongaarsche luchtverdedigingsstrijd krachten 9 vijandelijke vliegtuigen neer^ Duikbooten brachten van convooien en tij dens afzonderlijke tochten 7 vijandelijke schepen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 40.000 brt. alsmede 3 bewakings vaartuigen en een motorkanoneerboot. Bo vendien werd een vijandelijk vliegtuig neer geschoten." In aanvulling op het weermachtbericht wordt nog medegedeeld: „Bij de gevechten in het gebied van Modohn heeft zich de Rijn- landsch-Westfaalsche 263ste infanteriedivisie onder bevel van kolonel Hemman door bij zondere standvastigheid onderscheiden. Ten Westen van het meer van Pskof heeft zich een gevechtsgroep der S.S.-Stormbrigade „Wallonië" onder bevel van den S.S.-Sturm- bannführer Leon Degrelle door taaiheid en aanvalsgeest schitterend gehouden." Frankrijk. De Anglo-Amerikanen zijn nog steeds bezig de aan de Seine naar voren gebrachte gemo toriseerde en tankformaties te versterken, blijkbaar met het doel de Seine boven Parijs te bereiken en vandar uit, de Seine langs trekkend, Parijs te veroveren, alsmede de aan den midden- en benedenloop staande forma ties op den Westelijken oever van de Seine te omsingelen. Voor deze operaties staan op het moment twee Amerikaansche legergroe pen ter sterkte van elk vier tot zes divisies ter beschikking. De poging om de Duitsche strijdkrachten, die in het gebied van Argentan-Falaise inge sloten zijn geweest, opnieuw te omsingelen werd weliswaar ook Maandag voortgezet, doch de Amerikaansch-Canadeesche formaties kwamen als gevolg van de aanzienlijke ver liezen der voorafgaande dagen, slechts met vrij zwakke krachten in den strijd, zoodat het de Duitsche leiding zonder moeite moge lijk was deze aanvallen af te weren en de bewegingen stelselmatig uit te voeren. Op veie plaatsen aan deze gevechtsfronten hielden relatief zwakke deelen der Duitsche troepen stand tegen een veelvuldige over macht. Tusschen Seine en Eure kwam het tot harde gevechten met de oprukkende Amerikaansche pantserformaties. Slechts tusschen Mantes en Ventheuil gelukte het den Amerikanen aan een lus van de Seine een bruggenhoofd aan den Noordelijken oever der rivier te vormen. De poging om vandaar uit waaiervormig op te rukken werd echter op succesvolle wijze met groote verliezen afgeslagen. Ten Zuidwesten van Parijs kwam het op nieuw tot een verbitterde worsteling in het gebied van Etampes en Maiesherbes, die na meer dan 15 uren strijd, die met groote ver bittering werd gevoerd, moest worden op gegeven. De aanvallen op de achterwaarts gelegen posities der Duitsche formaties kon den echter afgeslagen worden, evenais de pogingen der Amerikanen de Duitsche ver sperringsstellingen voor Parijs in het gebied van Rambouillet en ten Zuiden daarvan te forceeren. In de Provence gelukte het den invasie troepen van het Noorden uit het vestingge- bied van Toulon binnen te dringen. Daarbij ontstonden buitengewoon verbitterde gevech ten, die aan beide zijden met groote verlie zen gepaard gingen. Ook van zee uit nam de vijand het geheele vestingsgebied zwaar on der vuur. De Duitsche kustbatterijen bleven het antwoord echter niet schuldig en plaats ten op een slagschip en op een vrij grooten kruiser verscheidene zware treffers, die he vige branden tengevolge hadden. Aan de overige fronten van het invasiegebied kwam het alleen in het gebied ten Noorden van Cannes tot gevechten van grooteren omvang, die op het oogenblik nog voortduren. Italië. In Italië lag het zwaartepunt der gevech ten wederom in den Adriatischen sector. Bij tropische hitte kwam het tot bloedige ge vechten op korten afstand. Terwijl de vijand er in slaagde door eenige dalen binnen te dringen, handhaafden op de hoogten zich talrijke Duitsche nesten van verzet. Zij gaven aldus andere formaties den tijd zich van den vijand los te maken en brachten den Pool- schen soldenierstroepen zware verliezen toe. Op een plaats werden van de ongeveer hon derd naderende pantserwagens er 17 vernie tigd of onklaar geschoten. Na zonsondergang distancieerden zich de Duitsche troepen, on der voortdurende gevechten met den volgen den vijand, op den Noordelijken oever van de Metauro. Aan het overige front verkende de vijand alleen ten Zuid-Oosten van Florence met vrij zwakke strijdkrachten. Alle aanvallen werden zonder eenige moeite afgeslagen. Roemenië. „Ten Zuidwesten van Tiraspol en aan het front van Moldavië tusschen Proeth en Sereth staan Roemeensche en Duitsche troepen in zware gevechten met sterke Sov jet-Russische infanterie- en tankstrijdkrach ten. Na zeer zware gevechten met een verre overmachtigen vijand werd de stad Jassy op gegeven. In den ochtend trachtten verschei dene Sovjet-Russische bommenwerpers de stad Constanza te bombardeeren. Twee dei- aanvallende vijandelijke vliegtuigen werden door de Roemeensche luchtafweer neerge schoten." EXTRA KEURINGEN voor Waffen-S.S. (Wiking). S.S.-Wachtbatatllon, Landstorm Nederland, Germaansche S.S. in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Don derdag 24 Augustus 813.00 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15 en op Vrijdag 25 Augustus 813.00 uur, Amsterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tydens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling; kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het S.S.-Wachtbataiilon te Amersfoort, welke dienst ia Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende nebenstellen der Waffen- S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloscfcte- straat 30 en Utrecht, Vredenburg 19. Even eens bij het S.S.-Ersatzkommando Nieder- lande, Den Haag, Korte Vyverberg en Marïne- annahmestelle West, Utrecht, Plompetoren- gracht 24. Jüttner plaatsvervanger van Himmler. S.S.-Obergruppenführer en generaal van de Waffen SS, Hans Jüttner is de permanen te plaatsvervanger van de Rijksführer S.S. Himmler, in zijn kwaliteit van bevelhebber van het reserveleger. Tiso ontvangt Axmann. De Slowaaksche president Tiso heeft den Reichsjugendführer Axmann ontvangen. Laatstgenoemde voerde besprekingen met den minister van binnenlandsche zaken, Mach, en met den oppercommandant der Hlinka- jeugd, Macek, over kwesties, die betrekking hebben oj> de samenwerking en de oorlogs inspanning van de jeugd. Arbeidsmannen brengen bun vrijen, tijd door met muziek en zang. C.N.F./N.A.D./Hurkens Pax c. De Führer overhandigt ambassadeur Von Papen het Ridder kruis van het Kruis voor Oorlogsverdiensten met de Zwaarden. De Führer heeft op voorstel van den Rijksminister van Buïten- landsche Zaken, von Ribbentrop, aan Franz von Papen, tot dus ver Duilsch ambassadeur in Turkije, voor bijzondere prestaties en persoonlijk optreden in dienst van het Rijk het Ridderkruis van het Kruis voor Oórlogsverdiensten met de Zwaarden ver leend. In het midden de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop. Hoffmann/Stapf Pax c. KORT NIEUWS. De IJslandsche i Rijksbestuurder, Bjoernson zou te Washington zij" aangekomen voor besprekingen met Roosevelt en Hull.j Het Amerikaan sche Roode Kruis heeft bekend ge maakt, dat 2.500 geallieerde krijgs gevangenen in kam pen op Formosa verblijven200 hun ner zijn Amerika nen, de overigen Engelschen en Ne derlanders. Naad- de Ameri kaansche omroep meldt, is Stettinius Dinsdag gekozen tot voorzitter der conferentie voor de wereldveilig heid te Dumbarton Oaks. Corbaro, een Italiaansche ben dehoofdman, die gevangen genomen werd. is op het raadhuisplein van Froii in het open baar opgehangen Een Britsche bommenwerper, die met zijn volledigen bommenlast boVFn Noord- Frankrijk door een RAD-batterij werd neergeschoten. PK RAD-Kriegsberichter Schorsch/HH/St. P. c. Een SS-valschermbataljon stort zich op Tito's hoofdkwartier. De Ylaamsche S&-Oorlogsverslaggever Callewaei't maakte den eersten inzet der SS-valschermjagers mee, sprong met zijn kameraden uit het vliegtuig' en beschrijft In een speciale reportage de lotgevallen van zijn kameraden. Dit is de inleiding van een uiterst span nende reportage van den eersten inzet der SS-valsehermjagers gepubliceerd in Storm-» 55, van 21-7-44 en in vele andere Nederland- sche dagbladen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande ont ving daarop vele aanvragen om dienst tö kunnen nemen bij deze jongste afdeeling der Waffen-SS. Thans deelt het Ersatzkommando ons mede, dat vrijwillige dienstname mogelijk is en zich iedere gezonde Nederlander in den. leeftijd van 17 tot 45 jaar kan melden als SS-valscherm jager. Inlichtingen geven het SS-Ersatzkomman do, Den Haag, Korte Vijverberg 5 en de na volgende Nebenstellen der Waffen-SS. Amsterdam. Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Utrecht, Vredenburg 19, Heerlen, Saro leastraat 25, Groningen, Heerenstraat 46, Enschedé, Hengelosehestraat 30. Poolsche bevolking van Moskou uit gemobiliseerd. De Sovjet radio heeft een verordening van het .Nationale "Vrijheidscomité" gepubli ceerd, volgens welke een begin zal worjflen gemaakt met de gedeeltelijke mobilisatie "en de registratie der Poolsche bevolking voor den militairen dienst. Deze maatregel is van toepassing op het gebied, dat door het Duit sche bezettingsleger is ontruimd. De Fransche regeering. Op een desbetreffende vraag werd in de Wilhelmstrasse verklaard, dat de meeste le den van de Fransche regeering zich in eert plaats in Oost-Frankrijk bevinden. De Duit sche ambassadeur Abets is eveneens daar aanwezig, terwijl het diplomatieke corps in een andere plaats in Oost-Frankrijk is. Situatie van Parijs. „In 1940 hebben wij Parijs gespaard en dat willen wij nu ook doen" is Maandagmiddag van officieele Duitsche zijde verklaard. On der verwijzing naar de berichten uit Ge allieerde bron over de activitiet van maquisards te Parijs zeide de Duitsche woord voerder: „de Parijzenaars dragen nu zelf de verantwoordelijkheid voor het lot van hun stad, Wanneer zij de voorkeur geven aan oorlogsrecht in hun stad, kunnen zij het krij gen. Daarover hebben zij zelf te beslissen." Na den oorlog beslissing tusschen Peter en Tito. De regeering van den geëmigreerden ko ning Peter van Joegoslavië heeft bij monde van haar minister-president Soebasitsj met den leider der partisanen Tito een overeen komst gesloten, volgens welke een beslissing inzake de kwestie der monarchie wordt uit gesteld tot na den oorlog. Tevens werd be paald, dat er tot dit tijdstip zooveel mogelijk samenwerking tusschen beide partijen zal zijn. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. Max Blokzijl spreekt Donderdagavond te 6.45 uur over den zender Hilversum I tot alle vrienden en vriendinnen van onze positief gerichte Nederlandsche jeugd. Zijn radio praatje zal door muziek worden omlijst. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Hebt u zand en water en verder bluschmateriaa! op alle verdie pingen gereed staan?

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1