o De gebeurtenissen aan het Westelijk front. '3 X Nieuws uit de courant van gisteren. ~o Lt. generaal Dittmar, de militaire spreker van den groot-Duitschen omroep heeft over den toestand aan de fronten o.a. gezegd: De gevechtsgebeurtenissen in het Westen hebben in de afgeloopen weken een ontwik keling getoond, die het Duitsche volk nieuwe, zware zorgen geeft. Over het verloop der dingen hebben de weermachtsberichten wel ker onopgesmukte voorstelling zelfs de vij and onlangs heeft erkend, zich zeer duidelijk uitgelaten. Het in Normandië onder den vij andelijken druk van het Noorden, Westen en Zuiden uit, langzamerhand op een naar het Oosten geopend hoefijzer gelijkende front, bood gunstige vooruitzichten voor een tang operatie, welke van het Zuiden en Noorden uit gelijktijdig werkte en zoover mogelijk naar het Oosten en op de diepe Duitsche flanken werd uitgevoerd. De Duitsche leiding heeft het buitengewoon moeilijk gehad om deze met zeer groote over macht toegebrachte slagen te pareeren. Het strijden' op een nauwbegrensd gebied, het op terugtochten overwinnen van sterke sectoren als Orne en Dives, vormt in elk geval op zich zelf reeds een buitengewoon moeilijke taak, dubbel zwaar onder de omstandigheden van het Westelijk front, waar de enorme vijan delijke overmacht in de lucht elke beweging kan bemoeilijken. De Duitsche strijdkracht heeft zich in totaal nog steeds zoo weten door te zetten dat de grootscheepsche omsin geling tot dusver mislukte. Doch er zullen nog buitengewone gevechtsprestaties van onze troepen en een zeer koelbloedige leiding noo- dig zijn, om de Duitsche formaties ook door den eerstkomenden moeilijken tijd heen te brengen. Reeds teekent zich naast de nau were directe omsingeling van het Noorden en Zuiden uit, van welke onze formaties zich wisten te bevrijden, een tweede belang rijk verder grijpende tangbeweging af, die bij Mantes en Vernon den vijand reeds op den Oosteiijken oever van den beneden Seine ongeveer halverwege Rouaan en Parijs heeft gebracht. Niemand kan den ernst van den huidigen toestand in het Westen zorgeloos opnemen. Doch wij twijfelen er niet aan dat het moge lijk is ook hem te stabiliseeren en wel in een vorm. die den tegenstander dwingt opnieuw de volledige hardheid van den strijd, waar van hem de siagen in Normandië een voor proefje hebben gegeven, op zich te nemen. Deze strijd zal hoe langer hoe minder onder dezelfde ongunstige voorwaarden staan, die kenmerkend waren voor de tot nu toe gevoerde gevechten. Hij zal het risico, dat de vijand op zich moet nemen, in belangrijke mate kunnen vergrooten, wanneer slechts ontwikkelingen rijp worden, waaraan wij met vol vertrouwen gelooven. omdat de belangrijkste grond slag van onzen tegenstand onaangetast bleef, de onwankelbare strijdlust van den Duitschen soldaat. Hiervoor is ons de heldhaftige tegenstand van St. Malo een bewijs. Het is overbodig over het militaire nut van een dergelijk hel dendom te spreken. Dit ligt vooral bij den huidigen toestand voor de hand. waarbij het er met name op aankomt den tijd te geven tot overbrugging van een overgangstoestand van zwakte op menig terrein van groot gewicht. Het is geen grootspraak wanneer wij het front in het Oosten als voorbeeld noemen van de wijze waarop de Duitsche leiding zelfs een buitengewoon ernstigen toestand meester wist te worden. Dat de tijd van zeer harde afweer ook daar nog geenszins voorbij is, weten wij. Juist in deze dagen, nu de Sovjets in het gebied van Dnjestr en Sereth tot een nieuw groot offensief zijn overgegaan het derde in den loop van dezen zomer na hun aanvallen, welke op een beslissing aanstuur den eerst in den centralen sector en dan in het gebied van Lemberg-Kowel, wordt ons duidelijk dat nog steeds belangrijke deelen der Sovjetkrachten tot dusver niet betrokken zijn geweest bij de gevechten van dezen zomer; doch de totale gebeurtenissen in hei Oosten toonen echter een toenemend even wicht der krachtsverhoudingen, waarop in dezen vorm eenige weken geleden nog niet gehoopt kon worden. Wij hebben er al eens op gewezen dat het verbazingwekkende bij het opvangen der din gen in het Oosten gezien moet worden in het feit dat het met naar verhouding ge ringe aanvoer van strijdkrachten gelukte. Wij zullen ons nauwelijks vergissen wanneer wij in dit feit een bevestiging zien van onze herhaalde uitspraak, dat ook de Sovjet-Rus sische gevechtskracht geenszins onuitputte lijk is. Richten wij nog eenmaal den blik naar het Westen. De strijd welke daar op het oogenblik ontbrand is, dreigt veel van alles twijfelachtig te maken, wat wij sedert den zegevierenden zomerveldtocht van 1940 als essentieel onderdeel der grondslagen van onze militaire machtspositie mochten be schouwen. Wellicht zijn wij gedwongen ook hier de oorlogvoering op een nieuwe, smal lere basis te plaatsen. Wij moeten ook deze consequentie vastberaden onder het oog zien. vloot voor Toulon beschoten. T.n de avonduren van 20 Augustus hebben kustbatterijen van de marine een vijandelijke "lootformatie onder vuur genomen, die Tou- 'on beschoot. De formatie bestond uit ver scheidene slagschepen, negen kruisers en een aantal torpedojagers. De kustbatterijen plaatsten treffers op een slagschip en een kruiser. Op beide schepen ontwikkelden zich zware branden. Anders treffers werden ge plaatst op een torpedojager en twee torpedo booten. Verduisteren van 20.45 u. tot 6.30 u. Hoofdredacteur; F. C. Derks, Haarlem (afw.); Chef van Dienst en Binnenland: S. B. Kuiper, Haarlem; Sport en Stad: A, Overmeer, H'stede; Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Ver antwoordelijk voor de advert.-rubriek: W. van Ommen, Heemstede. Mobilisatie van vrouwen in Japan een feit. De mogelijkheid van luchtaanvallen. Naar men verneemt, zal de Japansche re geering heden een Keizerlijk decreet met de1 uitvoeringsbepalingen betreffende de mobi lisatie der vrouwen voor oorlogsindustrie en andere voor den oorlog belangrijke werk zaamheden uitvaardigen. De vijandelijke luchtaanvallen op de Ja pansche zware industrie in het Noordelijke deel van Kioesjoe worden door militaire kringen te Tokio beschouwd als inleiding op verdere operaties van dien aard van den kant van den vijand. Klaarblijkelijk hebben de tegenstanders, zoo meent men, niet alleen hun hoofdsteunpunt Tsjengtoe in China zoo zeer versterkt, dat thans vrij groote formaties van hun luchtwapen van daar kunnen star ten, maar men moet er ook rekening mede houden, dat vijandelijke vliegtuigen op Indi sche bases starten en na korte tusschen- landingen Japan direct zullen aanvallen. Zulke tusschenlandingen zijn bijv. behalve Tsjengtoe, ook mogelijk in Myitkina in Noord-Burma. De beteekenis van Tsjengtoe blijkt, zoo zegt men, uit de groote hoeveel heden oorlogsmateriaal, die de vijand langs den moeilijken luchtweg derwaarts heeft vervoerd. Volgens te Tokio uitgesproken schattingen bewegen de desbetreffende cijfers zich tusschen 150 en 200 duizend ton per maand. Terwijl de vijand dus alles in het werk stelt om de voorwaarden voor groote aanvallen op Japan in het leven te roepen, zal hij, naar verklaard wordt, op èen defensie stuiten, die hem wel zware, bloedige offers zal kosten. Het feit, dat bij de laatste.aan vallen 3 Japansche piloten hun leven opge offerd hebben om door „rammen" van vlie gende vestingen deze machines tezamen met de bemanningen te vernietigen, wordt hier kenmerkend genoemd voor den strijdgeest van het Japansche luchtwapen. Volgens berichten van het front zijn op 22 Augustus ongeveer 30 vijandelijke bom menwerpers verschenen boven de Truk- eilanden (Carolinen). De Japansche defensie schoot zes machines neer. Volgens berichten uit New Delhi is de in Britsch-Indië aanwezige Amerikaansche luchtvloot thans reeds grooter dan het aldaar gestationneerde Engelsche luchtwapen. De positie van Bulgarije. De Bulgaarsche minister van buitenland- sche zaken begon zijn uiteenzetting voor het parlement met behandeling van de betrek kingen met Duitschland. Hij herinnerde aan den gemeenschappelijken strijd van beide landen tijdens den wereldoorlog, waaraan Bulgarije heeft deelgenomen, teneinde het ideaal van het Bulgaarsche volk - de ver- eeniging van alle Bulgaren - te verwezen lijken. Niet zoo zeer de wapenbroederschap verbindt de beide landen, zoo verklaarde hij, als het onrechtvaardige lot, dat aan beide landen is opgelegd door de overwinnaars in den vorigen oorlog. Wat Turkije betreft verklaarde de minister dat de wederzijdsche betrekkingen altijd goed geweest zijn en Turkije ingezien heeft dat Bulgarije een uitgang naar de Zwarte Zee noodig heeft. Wanneer het tot verwikke lingen mocht komen, geschiedt zulks tegen den wil van beide volken. In aansluiting hierop wees Draganoff op de vriendschapplijke betrekkingen met Rusland De oorlogsverklaring aan Engeland en Ame rika noemde spr. een vergissing, stelde ech ter in het licht, dat de Engelschen zelf de schuld aan deze ontwikkeling dragen, aange zien hierin een consequente gezien moet worden van de niet nakoming der garantie beloften van 1919. Voortgaande kwam de minister Draganoff te spreken over de politiek van koning Boris dien hij een staatsman van Europeesch for maat noemde. Hij verklaarde, dat zijn re geering in rechte lijn deze politiek zal voort zetten, welke afgebakend is volgens deze ge zichtpunten: 1 vreedzame regeling van alle aangelegenheden; 2. overeenstemming met alle naburige landen; 3. vermijding van den oorlog voor het Balkangebied. Na een onderbreking van vier maanden is het telegraafverkeer tusschen Turkije en Bulgarije hersteM. Franschen opgeroepen voor Engelschen krijgsdienst Met ingang van 1 September zal de Engel sche wet op den krijgsdienst ook van toe passing worden verklaard op alle Franschen, die geen lid zijn van Fransche formaties. Met ingang van 1 November zullen van En gelsche zijde Franschen voor den militairen dienst worden opgeroepen. Meer vliegende bommen boven Londen. Naar Reuter meldt, zijn in de afgeloopen 24 uur in versterkten omvang vliegende bom men gezonden naar Zuict-Engeland en het gebied van Londen. Met acetyleenlampen en van luidsprekers voorziene auto's reden de reddingswagens den geheelen nacht door de straten van Londen en het Zuiden naar de slachtoffers. Vele huizen van een kolonie werden volledig vernield, terwijl andere door den luchtdruk schade opliepen. Een vliegende bom vernielde Maandag verschei dene huizen vojkomen. De schade, die de luchtdruk aan openbare gebouwen en wa renhuizen heeft aangericht is zeer groot. Vele menschen zijn om het leven gekomen. Centrum van Namen verwoest. De stad Namen is door Engelsch-Ameri- kaansche terreurvliegers zwaar gebombar deerd; het centrum van de stad is bijna ge heel verwoest. Geallieerden boven Weenen en Opper Silezië. Amerikaansche bommenwerpers vlogen Dinsdagochtend van het Zuiden uit naar het Duitsche rijksgebied. Terwijl een deel van de vijandelijke formaties plaatsen in het ge bied van Weenen aanviel, drongen andere tot boven het gebied van Opper-Silezië door. De vijandelijke formaties werden op hun ge heelen tocht boven 'het rijksgebied door Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrachten voortdurend bestookt. Reeds in het gebied ten Noorden van het Platten-meer ontston den. hevige luchtgevechten, in het verloop waarvan de vijand verliezen leed. Ook in het gebied ten Zuiden van Moravisch Ostrau ont stonden nog eens verbitterde luchtgevechten, waarbij verscheidene viermotorige bommen werpers werden neergeschoten. KARDINAAL-STAATSSECRETARIS MAGLIONE OVERLEDEN. Naar wordt medegedeeld, aldus Interinf, is Kardinaal-Staatssecretaris Maglione .over leden. De overleden kardinaal-staatssecretaris Luigi Maglione is in 1877 in de buurt van Napels geboren. Na zijn studies te-Rome vol bracht te hebben profnoveerde Maglione op de Gregoriaansche universiteit in de philo sophic en theologie en behaalde bovendien het doctoraat in het kerkelijk recht. Daarna werd hij o.a. docent aan de adellijke priester academie. Maglione werd in 1908 secretaris van de Apostolische delegatie in Costa Rica en trad zoodoende in den diplomatieken dienst van het Vaticaan. Reeds in 1910 werd hij Pauselijk Kamerheer en in 1918 Pauselijk Prelaat. In 1935 werd Maglione door Paus Pius XI tot kardinaal-priester en 2 Maart 1939 werd hij door Paus Pius XII tot kardi naal-staatssecretaris benoemd. V OVER BOOG GtSeHPKEtf... «SEEF eooc AS UN f HAAS AZIJNPABR1ÜKKM mJ c O s— CO CO <D co KORT NIEUWS Onder auspiciën van de Nederlandsch- Duitsche Kuituurgemeenschap, Werkge meenschap Apeldoorn, wordt van Maandag 21 Augustus tot en met Zondag 3 September a.s. in de zalen van het Paleis Het Loo te Apeldoorn een interessante schilderijen ten toonstelling gehouden van bekende Veluw- sche schilders. Bij het maken van een duiksprong in de kolk van een, sluis in de Zuid-Willemsvaart onder Aarle-Rixtel kwam dè 27-jarige H. D. uit Helmond vermoedelijk met zijn hoofd op een steen of ander hard voorwerp terecht, als gevolg waarvan hij niet meer boven kwam. Later kon zijn lijk geborgen worden. Te Zeist werd 's middags een man met bakfiets door een controle-ambtenaar aange houden. Hierbij werd de ambtenaar door een tot nu toe onbekenden man van achte ren aangevallen en met een schot in den rug getroffen. De ambtenaar is korten tijd later overleden. Een 61-jarige glazenwasscher, die in de Nic. Maesstraat te Amsterdam aan het werk was op een derde etage, verloor daarbij het evenwicht en viel op straat. De man was op slag dood. Dezer dagen is te Amsterdam uit het wa ter van de Ringvaart bij het President Steijn plantsoen een kinderlijkje opgehaald van het mannelijk geslacht. Het lijkje was verpakt in eenige kranten van het Nieuws van den Dag, waarom touw was gewikkeld. Het lijkje had slechts enkele dagen in het water gele gen. Buitenland. In het gebied van Falaise-Argentan in Normandië kwam een doorbraak van de daar ingesloten Duitsche troepen naar eigen linies tot stand. Het landingshoofd der Geallieerden in Zuid-Frarikrijk werd eenigszins uitgebreid. Aanvallen van de landzijde op Toulon mis lukten. Aan het Oostelijk front werd in de Zuidelijke sectoren en bij Warschau zwaar gevochten. In Letland herstelde de Duitsche weermacht de verbinding te land met haar onderdeelen in Letland. Door de aanvallen van de V. 1 op Lon den en Zuid-Engeland is de Britsche wapen productie, aldus een Zweedsch blad, gedaald. In de te Cairo zetelende uitgeweken Grieksche regeering hebben vijf communisten zitting genomen. De eerste groote luchtaanvallen op het Japansche moederland hebben plaats gehad. Zij geschiedden van het Chineesche vaste- Jand uit. Tokio meldt dat de schade gering is; eenige branden werden gebluscht. De Japansche gezant te Moskou is naar Tokio vertrokken om rapport uit te brengen. De Fransche regeering heeft den g. g. van Indo-China absolute volmachten ver leend tot het nemen van alle oorlogsmaat regelen. Aan Japansche zijde wordt rekening gehouden met een landingspoging in Burma, Te Dumbarton Oaks in de V. S. is de viermogendheden-conferentie begonnen, die zich zal bezig houden met de beveiliging van den vrede. Binnenland. Het Kriegsgericht heeft zeven Neder landers ter dood veroordeeld De vonnissen zijn voltrokken. In September zal het geëlectrificeerde spoorwegtraject Hilversum—Bussum in ge bruik worden genomen. In de courant van gisteren is een mede- deeling van den commandant van den Ned. Arbeidsdienst afgedrukt, over het niet meer oproepen van bepaalde dienstplichtigen en uitzonderingen daarop. Te beginnen met September zal wederom op een deel der boterbonnen margarine ver krijgbaar zijn. Men moet daartoe de boterbon 34 B vóór 26 Augustus bij zijn leevrancier inleveren. Voor het verkrijgen van boter moet de boterbon 34 A vóór 26 Augustus bij den boterleverancier worden ingeleverd. Inwoners der gemeenten waar klanten binding voor groenten geldt, dienen bon Groente 10e periode 1944 van 22 tot en met 26 Augustus a.s. in te leveren bij den hande laar, van wien zij van 3 tot en met 30 Sept. groente en fruit wenschen te betrekken. SCHEURING IN DE GEREF. KERKEN. Op eenige plaatsen is het nu in de Geref. kerken tot een scheuring gekomen. Te Bilt- hoven maakte de kerkeraad zich los van de besluiten der generale synode en kwam het deel der gemeente dat achter hem staat Zondag tweemaal onder leiding van den plaatselijken predikant ds. J. Groen, in gods dienstoefening bijeen. Het synodale deel der gemeente vergaderde in de school naast de kerk onder voorgang van ds. W. A. Wier- singa van Loosduinen. Te Kampen waar de meerderheid van den kerkeraad met ds. C. H. Lindeboom be zwaard is en door de synode geschorst werd, preekte ds. Lindeboom Zondag tweemaal voor een talrijk gehoor. 's-Middags was hij 3 kwartier van tevoren reeds op den preek stoel opdat die niet door den voorganger van de synodale minderheid, ds. J. Over- duin van Arnhem (voorheen te Kampen) kon bezet worden. Ds. Overduin preekte daarop in een der andere kerken zoodat de eigen lijke voorganger, cand. W. H. de Boer, daar niet preeken kon maar een dienst leidde in de Buitensociëteit. 's-Middags kon ds. Over duin echter geen kansel betreden aangezien de bezwaarde meerderhied van den kerkeraad op alle drie de kerkgebouwen beslag had gelagd en daarin liet optreden ds. C. H. Lindeboom, cand. W. H. de Boer en cand. Jac. Poutsma, Ds. Overduin preekte daarop 's-avonds in „Ons Gebouw". Alle diensten hadden een ongestoord verloop. Prof. dr. K. Schilder, die als predikant door de generale synode is afgezet preekte Zondag tweemaal in de Geref. kerk van Bergschenhoek, waar zijn neef, cand. H. J. Schilder, die eveneens zijn preekconsent zich ontnomen zag, hulpprediker is. 's-Mor- gens preekte de hoogleeraar over 1 Cor. 4:6 en 7 en 's-avonds over het 7e gebod. In den avonddienst heeft prof. Schilder ook den H. Doop bediend. DRIE BOERDERIJEN AFGEBRAND TE ASTEN. In de schuur van den landbouwer H. van de Eynde in Ommel onder de gemeente Asten brak brand uit, toen tijdens het dorschen kortsluiting ontstond bij den motor van de dorschmachine Het vuur sloeg over naar de boerderij, vervolgens op de boerderij en schuur van den landbouwer Leenders en ten slotte op die van Joossens. Van de landbou wers Timmermans en Verberne brandden nog kleinere gebouwen af, doch de boerderijen bleven gespaard. Van den inboedel van Leen ders kon nog iets gered worden. Verder brandde alles af, inclusief de oogst, die reeds was opgeslagen in de schuren. Verscheidene -arkens kwamen in de vlammen om. BEROEPING S WERK Ned. ÏTerv. Kerk. Beroepen te Broek op Langendijk (toez.) A. B. Bijlsma, te Rijs wijk (Geld.). Aangenomen naar Montfoort D. v. d. Ent Braat te Woubrugge; naar Schoonebeek Bj. Postma, cand. en hulppred. te Oldenzaal; naar Wijnjeterp-Duurswoude (toez.) E. Hagen, cand. en hulppred. te Ap pelscha; naar Boers-Jelsum A. R. Scholten te Schingen. Geref. Kerken. Drietal te Pesse C. Kas- per, cand. en hulppred. te Veendam, J. Knol, id. te Nieuw-Amsterdam en W. Wijma te Haaksbergen. Tweetal te Stadskanaal (2e pred. pl.) L. Praamsma te Nieuwolda en E. J. Wassink te Nleuw-Lousen. Aangenomen de ben. tot hulppred. te Annsterdani-C., W. Vis, cand. te Noordwijk a. Zee. Chr. Geref. Kerk. Tweetal tq Delft L. S. den Boer te Amsterdam-West en J. G. v. Minnen te Huizen (N.-H.) RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Berg-groet. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Orkestconcert. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw)3. 9.00 Klassiek ochtendconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Gram.muz. 10.30 Zang en orgel en gram.muz. 11.00 De held Grottir, voordr. 11.15 Viool en piano. 12.00 Alma nak. 12.15 Familie de Boer. 12.30 Willy Berking speelt eigen composities. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 De Melodisten en solist. 14.00 De Gooische koren- bouw en de erfgooiers. 14.45 Orkest Dick Groe- neveld. 15.00 Hobo en piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Orkest Gerard van Krevelen en solist. 16.45 BNO Nieuws. 1.7,00 Theo Uden Masman. 17.30 Nieuws in een notendop. 17.40 Zes om drie. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Om- roep-Orkest en solist. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. beseh. 19.15 Concertge bouworkest. 20.10 Het raadsel van de Warmoes straat. 20.35 Concertgebouworkest en solist. Ca. 21.05 Kamermuziekconcert. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.30 Gram.muz. 23.00— 24.00 Orkestconcert. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Het Calvet kwartet en gram.muz. 18.00 Instrumentale solisten. 19.30 Johan Jong. orgel. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Discovariété. 20.15 Logeeren in vroe gere tijden. 20.30 Orkest Carlo Carcasso'la en solist 21.00 Berlijnsoh philharmonisch orkest. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 iZe jrogr. H'sum J. 22.30 De stem van het Rijk. (1) :Q) <D CQ »s W) rc 0) O N i m O O V j> "3 -Q 3 0) W) re "3 3 2 O k, a> "U O

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2