SPIJT Hef Wiffe Kruis bestaat 50 jaar. Een bloeiende afdeeling. D - VIMIN UIT HAARLEM Woensdag 30 Augustus zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de afdeeling Velsen der Vereeniging Het Witte Kruis werd opge richt. De beteekenis van dit feit zal door niemand werden ontkend, daar hiermede een vruchtbare arbeidsperiode wordt afgesloten. De opkomst van IJmuiden en de uitbrei ding van het aantal afdeelingen bleken in 1894 de oorzaken voor het ontstaan van den .Witte Kruis-arbeid in de gemeente Velsen te zijn. De voorgeschiedenis bestond slechts in het uitreiken van 200 strooibiljetten, doch het resultaat liet niet lang op zich wachten. Reeds op 30 Augustus van bovengenoemd jaar werd in het Logement Apeldoorn de oprichtingsvergadering gehouden onder voor zitterschap van wijlen den heer J. C. Weerts oud-burgemeester van Velsen. Verder had den de heeren T. H. J. Wijnoldy Daniels, M. J. Schuitemaker, T. L. Kaulbaeh, W. H. Hof stee en C. J. Kales in het bestuur zitting. De afdeeling telde 94 leden en reeds bij den aanvang was het streven er op gericht om de volksgezondheid te bevorderen. In deze eerste jaren werden er hoofdzakelijk verplegingsartikelen uitgereikt. Enkele be reidwillige dames verzorgden het zieken bezoek, terwijl zij zich tevens belastten met het bereiden van spijzen voor noodlijdende zieken. Door de afdeeling werd tevens gerui- men tijd een serum tegen diphterie verstrekt. Als typisch feit uit deze begin periode kan nog worden opgemerkt, dat de welverzorgde jaarverslagen op rijm werden geschreven. Al spoedig deed zich de behoefte gevoelen om een wijkverpleegster aan te stellen. De hulp van zuster Krispijn uit Beverwijk be- teekende een verbetering, doch eerst in 1903 kwam zuster M. v. d. Hoek voor de afdeeling Velsen in actie. Deze heeft ruim 27 jaren met toewijding haar krachten voor Het Witte Kruis gegeven. Bij haar intrede bedroeg het aantal leden ongeveer 1000, zoodat Velsen de overige afdeelingen in omvang overtrof. Met den bouw van het eerste wijkgebouw dat in 1904 naar een ontwerp van D. Kramer Czn. geschiedde, werd aan veler wenschen voldaan. De opening van het perceel aan den Dwarsweg te Velsen was een belangrijke gebeurtenis voor de afdeeling. Weldra kwamen er nieuwe plannen aan de orde. Dank zij de medewerking van vele ingezetenen kon er immers omstreeks 1908 ook aan het Sluisplein te Oud-IJmuiden een gebouw worden opgericht. Dit was hoofdza kelijk bestemd voor het huisvesten van drenkelingen, waarmede de afdeeling zich eveneens bezig hield. Voorts had men er een magazijn ingericht. De voortvarendheid van het bestuur was een stimulans voor den bloei dér afdeeling. De toenemende veelzijdige werkzaamheden eischten evenwel een centraal gelegen ge bouw. Het ruime gebouw aan de Kennemer- laan 125 beantwoordde geheel aan het ge stelde doel en werd in Februari 1930 in tegen woordigheid van het hoofdbestuur, autoritei ten en talrijke genoodigden geopend. Ja er zou over de geschiedenis der afdee ling Velsen nog heel wat kunnen worden gememoreerd. Honderden toonden bijvoor beeld hun offervaardigheid voor het streven van Het Witte Kruis. Onder de velen, die zich als „steunpilaren" hebben onderschei den dienen o.a. de namen van de oud bestuursleden P. Vermeulen en J. Vader te worden genoemd. Het huidige bestuur bestaande uit de hee ren J. H. Unger, voorzitter, D. J. Scholten, secretaris, J. M. Jinnement, penningmeester, mevr. Suwerink-Heijkoop, pastoor Th. Mole- man, P. Kok, P. Waardenburg en H. Hennink wist reeds diverse bezwaren te overwinnen. Daar het wijkgebouw tijdelijk moest worden verlaten, heeft men thans de beschikking over een magazijn aan den Zeeweg. De diensten: zuigelingenzorg en kleuterzorg worden normaal in het gebouw van het Ziekenfonds IJmuiden gehouden. Zelfs de moedercursus werd dit seizoen nog door 32 dames bezocht Ook voor de onderdeelen wijkverpleging, kraamverzorging en de uit zending naar rusthuizen heeft de afdeeling Velsen haar activiteit kunnen behouden. De heer Woltman die ons mededeelingen verstrekte, zeide met voldoening, dat het aantal leden thans nog bijna 6000 bedraagt. Omtrent den omvang van den arbeid krijgt Spijt zult U hebben, als U in den winter geen voorraad vitamine-D in huis hebt. (De vitamine, die o.a. in levertraan, boter en eieren voorkomt). U kunt ze nu koopen in den vorm van men eenigszins een indruk als men bedenkt, dat de Velser wijkverpleegsters T. de Beurs, IJ. de Jong en Sj. Koerse elk per jaar ge middeld 3000 bezoeken afleggen. De vierde zuster E. de Wilde vertoeft tijdelijk te Die ren. De beide kraamverzorgsters R. Lavoo en A. Zandstra verrichten eveneens nog dage lijks hun taak. Er worden door hen ieder jaarlijks 1500 bezoeken afgelegd. Tot de staf getrouwe medewerkers der af deeling kunnen onder anderen nog worden gerekend de heeren J. Zwakman, propagan dist-incasseerder, G. v. d. Meer en P. van Heyst, depóthouders. Stellig zal het jubileerende bestuur ook in de toekomst met succes zijn taak tot be vordering van de gezondheid der Velser be volking kunnen voortzetten. Politiesportvereeniging Velsen In het Velserbad werd dezer dagen door een aantal leden der Politiesportvereeniging Velsen deelgenomen aan het diploma-zwem men. Voor de officieele getuigschriften I en II slaagden mevrouw J. Padmos, mej. De Waard en de heeren J. L. van Elmpt, A. ten Doll. J. J. Eweg, N. v. d. Bos, J. Padmos, H. Braun, W. van Middendorp, C. J. Rob en P. Lansaat. OPEN BARE UIX)-SCHOOL. Voor den nieuwen cursus der Openbare Uloschool te IJmuiden-Oost, welke Maan dag 28 Augustus zal beginnen, werden 70 jongens en meisjes ingeschreven. Gedurende het vorige leerjaar meldden zich 72 jongeren voor het onderricht aan. BEVERWIJK ER GEARRESTEERD De Velser politie heeft den Beverwijker F. E. D., die wordt verdacht zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt, gearresteerd. Het onderzoek duurt voort. VISCHPRIJZEN VAN DINSDAG. KL roode poon 1,20, poontjes 60 ct., kabeljauw 2,202,kl. gul le s. 1,35, idem 2e s. 88 ct., wij ting 88 ct., gr. rog 1,100,75, kl. rog 0,55, middel schol 3,kim. schol 2,50, kl. schol 2e s. 2, idem 3e s. 0,80, idem 4e s. 0,50, kl. schar 0,30, visch- puf 0,10, bot 1,—, alles per kg. SANTPOORT Autowlel gestolen S. K. wonende aan de Middendorpstraat deed bij de politie aangifte, dat er uit zijn garage een auto wiel met binnen- en buiten band was ontvreemd, riet wiel, dat in de citv-bag van een luxe auto was geplaatst, behoorde aan den Amsterdammer M., die zijn wagen tijdelijk te Santpoort had gestald. De politie stelt een onderzoek in. BEVERWIJK De onwillige cafébezoeker Een cafébezoeker, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, trachtte in een zaak aan de Breestraat zijn dorst te lesschen Dit werd hem aanvankelijk niet toegestaan, doch de kellner liet zich overreden. De man weigerde echter de consumptie te betalen, waarbij een dreigende houding werd aange nomen. Men heeft den onwilligen cliënt hier na spoedig verwijderd. Zijn weerspannigheid bracht hem eenige schaafwonden. Oplichting. Een Beverwijksche melkslijter werd dezer dag'en door een onbekend persoon opgelicht voor een bedrag van f 200. Verder bestaat het vermoeden, dat een Haarlemmer even eens als oplichter zijn kans heeft benut. Dit maal werd een winkelierster de dupe. De buit omvatte f 600. In beide gevallen tracht de politie de da ders op te sporen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een rijwielzadel, zilveren rózenkrans, zil veren armband, gummistok, 4-kleurig pot lood, medaille, damesrijwiel, bon van distri butiekaart, portemonnaies. ONTSPANNING VOOR DE JBCGD Er blijkt voor de jeugdwedstrijden, die overal worden georganiseerd, een flinke animo te bestaan. Spontaan hebben ook de bewoners van de Adrichemstraat, de Assum- burgstraat en de H. Mandeweg een comité gevormd. Men heeft besloten om de jongeren Donderdag aan de kinderspelen te laten deel nemen. HET WITTE KRUIS Gedurende het tijdvak van 12 tot en met 19 Augustus werden er in het Witte Kruis- Badhuis aan de Baanstraat 959 baden ver strekt. Het aantal stortbaden bedroeg 626, terwijl 179 kinderen van de inrichting gebruik maakten. DIEFSTAL Een lid van het dievengilde heeft dezer dagen in het Stationsgebouw der Nederland- sche Spoorwegen geopereerd. Ten nadeeie van een der ambtenaren werd er uit een bu reau e n vulpenhouder ontvreemd. VELSEN JUBILARISSEN BIJ DE PAPIERFABRIEK. Vrijdag a.s. zullen opnieuw twee leden van het personeel der Papierfabriek een Zilveren arbeidsjubileum herdenken om daarmede te vens de reeks van jubilarissen in Augustus af te sluiten. Het betreft den heer J. Bijl, welke ais met selaar voor de electriciteitswerkplaats deinst deed, doch sedert geruimen tijd bij de Hoog ovens is uitgeleend. De heer H. J. v. d. Kolk heeft in de papierfabricage alle functies doorloopen en is thans, op 5ó-jarigen leeftijd al vele jaren papiermaker. KAPELAAN A. GROEN VERTREKT. Gistermorgen is door kapelaan A. Groen van de R.K. parochie van St. Joseph van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem de mede- deeling ontvangen van zijn benoeming tot kapelaan van de St. Marthaparochie te 's-Gra- venhage. Hoewel dit voor kapelaan Groen zeker niet onverwacht kwam, daar hij reeds ruim vijf jaren zijn zorgen aan de Velser parochie heeft gegeven, is dit voor de paro chianen ongetwijfeld een teleurstelling, daar hij zeer gezien is door zijn eenvoud en zijn grooten arbeidslust, welke vooral in huis bezoeken tot uiting kwam. Veel werk, zoo wel op geestelijk als sociaal terrein, is door kapelaan Groen in zijn Velsen-tijd ge.daan, waarvan de zorg voor de jonge mannen zijn groote ambitie had. Kapelaan Groen kan ge schetst worden als een vriend der armen die hem zeker zullen missen. Donderdagavond zal de St. Joseph-parochie van den kapelaan afscheid nemen. Vrijdag zal kapelaan Groen zich naar Den Haag begeven. Tot zijn opvolger is benoemd de weleerw. heer G. Beek, thans kapelaan van de St. An- tonius-parochie te Rotterdam, die zich even eens Vrijdag a.s. metterwoon in de R. K. parochie te Velsen zal vestigen. GYMNASTIEK VEREENIGING „S.S.H." Na een korte rustperiode heeft het bestuur van de Gymnastiekvereeniging „S.S.H." deze week de oefenavonden weer doen hervatten. S.S.H. heeft in de afgeloopen maanden blijk gegeven van een gestadigen groei. Vooral de afdeeling van de dames-senioressen mocht zich in een buitengewoon groote belangstel ling verheugen en thans bestaat de mogelijk heid, dat bij een eventueele uitvoering ook deze groep zich zal weren. Ongetwijfeld zal de heer J. A. ten Napel met zijn groote aan tal leerlingen wel weer veel bereiken. HEROPENDE JEUGDHERBERGEN. Naar de Nederlandsche Jeugdherberg Cen trale mededeelt, zijn de jeugdherbergen te Blaricum, Sost, Oldenbroek en Zwolle weer voor het trekkersverkeer opengesteld. HET SPENEN VAN JONGE KONIJNEN. Uit de vele brieven met vragen, die bij den Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimvee teelt, afd. konijnen, te Beekbergen binnenko men betreffende konijnensterfte, blijkt, dat vele beginnelingen onder de konijnenhouders en de konijnenfokkers zelf onbewust hun die ren te gronde helpen. Zeer belangrijk bij den opfok van konijnen is n.l., dat men de jonge dieren op een leeftijd van 8 a 10 weken moet «penen, d.w.z. dat men hen van de voedster moet afhalen en apart zetten. Dan moet echter ieder dier ook een afzonderlijk hok hebben. Waar men méér dan één konijn in een hok houdt, is altijd een verschil in groei merk baar, doch het ergste is, dat, wanneer er maar één ziek wordt, in een oogenblik tijd de geheele koppel besmet raakt en dan als regel uitsterft. Zij, die voor de a.s. Kerst dagen een goeden konijnenbout wenschen, moeten, voorzoover zij het nog niet gedaan hebben, direct beginnen met ieder dier een apart hok te geven. Dit bevordert niet alleen den groei, maar ook de ontwikkeling van het dier. Alleen indien zij de beschikking hebben over voldoende ruimte en beweging kunnen de dieren zich goed ontwikkelen, hetgeen den vleesch- en vetaanzet ten goede zal komen. Reeds meermalen is er op gewezen, dat een goede huisvesting de grondslag is voor een succesvol konijnen houden. Geeft het dier dus ruimte, licht en lucht in een doelmatig hok met een bodemoppervlakte van de midden rassen van 80 x 80 cm., terWijl voor de groote rassen een bodemoppervlakte van 100 x 80 cm. gewenscht is. Plaatst de hokken op het Zuid-Oosten, opdat vooral de felle middagzon er niet in kan schijnen. EEN TRACTATIE IN VACANTIETIJD. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: In de vacantie wil men wel eens tracteeren en wat smaakt lekker der dan iets uit eigen keuken? Onderstaand gebak is zonder oven klaar te maken. Biscuit- of beschuittaart. 6 groote droge biscuits of 4 beschuiten, 30 g. (3 lepels) jam of vruchtenmoes, V2 1. taptemelk, 60 g. (plm. 5 afgestreken lepels custardpoeder), 45 g. (3 lepels) suiker, eventueel wat chocolade- h.ag6lslcig. Het custardpoeder met de suiker ver mengen en met wat melk tot een glad papje roeren. De taptemelk aan de kook brengen, het papje toevoegen, de -massa onder roeren nog een minuut laten koken en dan van het vuur afnemen. Op een platte schotel drie biscuits naast elkaar leggen, een derde -deel der puddingmassa er over gieten, deze met de helft der jam bestrijken en vervolgens opnieuw hierop biscuits opstapelen, deze met vla begieten en met jam bestrijken. De zijkanten der taart met de puddingmassa bestrijken en het geheel door en door koud laten worden. De bovenkant van de taart met propjes jam of enkele bessgn versieren. Het geheel gaat er nog aardiger uitzien, wanneer men de zijkanten met chocoladehagelslag be strooit. Men kan de koude puddingmassa ook in kleine vierkantjes snijden en deze met een propje jam of een vruchtje versieren en de zijkanten ervan met hagelslag bestrooien. Dammen CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1943 1944 HAAR- LEMSCHE DAMCLUB. Bovengenoemde wed- strijden werden voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Zomerwedstrijd: G. Bakker wint van G. J. Steenkist; F. Raman wint van H. van Lunen burg; J. W. van Dartelen wint van J. H. Meure; P. H. Meure remise met Joh. Philippo; L. Kis-ch wint van J. Piek; Ph. G. Amelung remise met A. Smit; P. L. Schrijnemaekers remise met J, Boer- koel. KAMPIOENSCHAP VAN AMSTERDAM. Het tournooi om het persoonlijk hoofdklasse kam pioenschap van Amsterdam is thans geëindigd. De titel werd behaald door J. Metz: als tweede eindigde de nationale kampioen R, C. Keiler en als derde P. J, van Dartelen. De heer L. van der Have f In den ouderdom van 75 jaar is te Hoorn overleden onze oud-stadgenoot, de heer L. van der Have, vroeger hoofd van de open bare lagere school aan de Haarlemmerliede- straat. De heer Van der Have, die 19 Octo ber 1868 geboren is, begon zijn loopbaar bij het onderwijs op 16 Juli 1888 te St. Philips- land, waar hij tot 1 April 1889 onderwijzer was. Daarna vertrok hij naar Zierikzee en met ingang van 16 Juli 1893 werd de Van der Have benoemd tot onderwijzer te Haar- lam. In Augustus 1924 trad hij op als hoofd van school 10 (Prins Hendrikstraat), na de opheffing hiervan op 24 Augustus 1926 van school 10 (Tempeliersstraat) en tenslotte was hij tot 1 September 1932, den dag van zijn pensionneering, hoofd van school 13 (Haarlemmerliedestraat) De heer Van der Have heeft dus een groot aantal jaren het Haarlemsche onder wijs gediend, eerst als onderwijzer en daarna als hoofd. Hij gaf zich geheel voor zijn vak en genoot in onderwijskringen een goede re putatie. Vele Haarlemmers heeft hij onder wijs gegeven en met leed w ezen zullen zij hem bij het vernemen van zijn verscheiden edenken. De teraardebestelling Is bepaald op Zater dag a.s. om drie uur op de algemeene be graafplaats aan dé Kleverlaan. PERSONALIA. Met ingang van 16 Augustus is benoemd tot leeraar aan het R.K. Gymnasium (St. Ignatius-college) te Amsterdam de heer L. Alles, alhier. CONCERT RESIDENTIE-ORKEST. Vrijdag a.s. geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging een zomer-concert in de Ge meentelijke Concertzaal, dat verzorgd wordt door het Residentie-Orkest. Wegens onge steldheid van Frits Schuurman zal het orkest onder leiding staan van Yvon Baarspul. Dien tengevolge zal het programma een kleine wijziging ondergaan. Als laatste wordt n.l. de Ouverture „Cyrano de Bergerac" van dr. Johan Wagenaar uitgevoerd in plaats van de Dansen uit Galantha van Z. Kodaly. Voor de pauze wordt de achtste Symphonie in b. kl. terts „de onvoltooide" van Fr. Schubert ten gehoore gebracht. Na de pauze zal de solist, de pianist Léon Orthel, met orkest begeleiding het 2de piano-concert in g. kl. terts Op. 22 van C. Saint-Saëns vertolken. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Voor de uitreiking der distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan de letters O en Pa tot en met Pop en, V r ij d a g aan het restant van de letter P. vanaf Por, Q en Ra tot en met Rus. GEVONDEN VOORWERPEN. Bril, S. M. Mulder, Ruyohaverstraat 8; hals band, C. van Rijn. L, Heerenvest 4 rd.; jas. Blom van Weezei, Duvenvoordestraat 61; rijwiel, H. Kruijer. de Clercqstraat 73 rd.; schoentje, Ped- becaan, Bloemhofstraat 23; tasehje, Cassee, Wou- wermanstraat 83; vulpen, Duin, Zandvoorter- pad 4. Burgerlijke Stand. HAARLEM, 22 Aug. BEVALLEN: 19 Aug.: J. M. Joustra-Dammers, z. 20 Aug.: J. C Koelemeijer-v. Son, d. 21 Aug.: A. M. Jore-Huijbens, d. G. H. Pootjes-Kalma, z. F. E. van Jelgerhuis-Kanis, d. M. Teeuwen-v. Norden, z, 22 Aug.: A. F. Ooms-Wels d. E.. G. de Buck-Jansen, z. OVERLEDEN: 18 Aug.: A. Bruining, 47 jaar, Kamperlaan. 20 Aug.: A. E. v. Riel-Lengers, 72 j., Ruysdaelstraat. S. S. Kools-Cambier, 66 j., Muiderslotweg. 21 Aug.: D. Dubbelman. 80 jr,. Hazepaterslaan. ONDERTROUWD: 21 Aug.: F. W. C. Thijssen en M. H. Friederichs. A. Kolderie en J. W. Jur- rema. J. A. Wijers en P. van Wijk. GEHUWD: 21 Aug.: J. F. Rijbroek en G. F. H. Plevier. W. F. van der Kroft en Helena M. Boer. AGENDA VOOR HAARLEM WOENSDAG 23 Aug. Rembrandt: „Ik moet met je trouwen" (tooneel) 2.30 en 7.15 uur. Palace: „Dijk in gevaar" (14 jaar) 2 en 7.15 uur. Luxor: „Hab mich lieb" (alle leeft.) 2.30 en 7.15 uur. Frans Hals; „De Privé-detective" (18 jaar) 2.30 en 7 uur. Moviac: „Het tweede schot" (alle leeft.) 2.30 en 7.15 uur. Aerdenhout; gebouw Eikenlaan 5, Concert W. Hofstra, bariton, R. Zwaarde maker, viool, Joh. Otten, piano, 6.45 uur. DONDERDAG 24 Aug. Groote Kerk: Or gelbespeling 3-4 uur. Bioscopen: als Woens dag. (Luxor geen avondvoorstelling).

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3