MELBA jfosmos w Ja... MELBA! Heyeres/ f BRANDKASTEN KLUISDEUREN NSEUW Nieuws uit tie courant van gisteren. De Beek overwelfd. Groote Markt onderging in 1544 een verandering Op verzoek van kerk mees teren der Groote Kerk. die gaarne den om gang: van het kerkplein vergroot za gen besloot de vroedschap van Haarlem in het jaar 1544 de Beek te overwelven. Twee gaten moesten open blijven, om in tijd van hood of brand, water daaruit te kunnen halen. Het is dus dit jaar vier eeuwen geleden dat een deel van de Beek overwelfd werd, en de Groote Markt een verandering onder ging. Dit water vond haar oorsprong in de duinen, vloeide door de Brouwersvaart naar onze aloude veste en stroomde oostwaarts door de stad langs de Koningstraat, Groote Markt naar de Damstraat en ontlastte zich in het Spaarne. De Beek had een niet onbe langrijke breedte en diepte en werd druk be varen. In de stad was het water door houten bruggetjes ten dienste van het voetgangers verkeer overwelfd. Als verdedigingswerk heeft de Beek in vroeger jaren een belangrijke rol vervuld. De stad was omgeven door wallen en torens, welke in die jaren uitmuntende verdedigings middelen waren. Echter was de plaats, waar <le Beek onze stad binnenstroomde ongedekt en er bestond dus gévaar dat een vijand rus tig zou kunnen binnenvaren. Om dat te ver hinderen heeft men het water ter plaatse on der den waterspiegel afgesloten met ijzeren kettingen, welke van den wal afhingen, in het middel-Nederlandsch gaf men aan een ketting den naam van raex en aan dit woord is het te danken, dat dit stadsgedeelte Raaks wordt genoemd. Op het punt, waar het duin water door kettingen was afgesloten, werd een steenen brug gebouwd, met aan beide zijden een steenen toren, welke in het jaar 1420 den naam droegen van „waechhuusen". Ka het beleg van Haarlem in 1572'73 moesten ze worden vernieuwd. Deze wacht huizen deden in latere jaren geen dienst meer en werden geruim en tijd gebruikt voor wo ningen totdat de raad van de gemeente Haarlem in December 186 6 besloot ze af te breken. In den loop der jaren was de Beek op an dere plaatsen een onoverdekte riool gewor den, hetgeen zeer schadelijk was voor de gezondheid. Aan dezen ongunstigen toestand kwam eerst in 18 6 7 een einde, toen de ge meente overging tot het dempen van de Beek. alsmede van de Raaks. De oorspi*ong van de Beek Er is vroeger veel geschreven over een helder riviertje, doch later zijn de meeningen hieromtrent gewijzigd. Dit blijkt o.a. uit het geen dr. J. P. Steenhuis in het 'jaarboek 19 42 van „Haerlem" hierover schrijft: „Uit de duinen kwam op gunstige plekken welwater dat terecht kwam in de strandvlakte tus- schen Overveen en Haarlem. Hierin was bijna geen waterbeweging mogelijk. De strandvlakten zijn weliswaar aanvankelijk als getijdengeulen aangelegd, doch nadat zij buiten.werking der getijden waren gekomen, verschilde het water weinig van stagneerend water. Dit was tot zandtransport niet in staat, laatstaan tot 't insnijden en doorschu- ren van den duinrug tusschen de strandvlakte en het veenlandschap. Of met andere woor den de Haarlemsche Beek was op Haar- lemsch gebied een gegraven waterloop. Zij is aan den veen kant later afgedamd en aan den duinkant van een uitwateringssluis (Zijl) voorzien. Deze schijnbare tegenspraak is dus te verklaren, dat de uitwatering-door en n^. de afdamming aan de westzijde noodzakelijk werd of wel, dat de uitwatering in het oos ten bemoeilijkt wérd, nadat en doordat het Spaarne een getijde rivier was geworden. Hoe dit ook zij. de Haarlemsche beek met Zijl, Verwulft en Damstraat, alsmede het Spaarne ressoreeren onder 't begrip Water staat, zij het ook. dat in het moerasveen mo gelijk een natuurlijke ontwatering in de lengte-as der .strandvlakte plaats vond en dat het Spaarne eertijds een aan de visschers, de binnenvaarders en de krijgslieden bekende diepte of geul was in het veengebied". In de laatste jaren zijn de Haarlemmers er twee maal aan herinnerd, dat de Beek be staan heeft. In 19 30 werden de huizen in de Damstraat aan de zuidzijde, waaronder het water vroeger geloopen heeft, afgebroken voor verbreeding van de straat. Daardoor was het mogelijk de Beek, welk een riool was. te zien. Dan trad de aloude Beek in Sep tember 1 937 nogmaals voor het daglicht, toen in de Koningstraat een aantal huizen werden afgebroken ten behoeve van de uit breiding van het Stadhuis. Verduisteren van 20.45 u. tot 6.30 u. 25 Aug.: Zon op 6.38, onder 20.45 uur Maan op 13.22, onder 23.30 uur Hoofdredacteur; F. C. Derks. Haarlem (afw.); Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem; Sport en Stad: A. Overmeer. H'stede; Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Ver antwoordelijk voor de advert.-rubriek: W. van Ommen, Heemstede. Norka vlugkokende roggevlokken, een graanproduct dat U smaakt! Vraag uw winkelier Quaker Oais - Graanproducien N.V. Orgelconcert Kloppersingelkerk Vergelijk ik deze jongste orgelbespeling van Adriaan Verschoor in de Kloppersingel kerk met. de eerste die hij verleden jaar dezelfder plaatse gaf, dan valt het heel dui delijk op hoezeer deze zeer verdienstelijke dilettant ondertusschen met de dispositie van dit fraaie Pels-orgel vertrouwd geraakt is. Vooral in een werk als Choral II van Franck, waarvoor het instrument zich bij voorkeur leent, maar waarvoor men het dan ook be hoorlijk onder de knie moet hebben, kon dit bijzonder blijken. De organist opende met de Toccata en Fuga in d kl. t. van Bach en hij deed daarin goede dingen; het feit echter dat hij in 't midden van de fuga beduidend moest gaan remmen weze een aanwijzing om in den aanvang niet al te hard van stapel te loopen en te zorgen dat het tempo ongerept blijft. Met genoegen maakten wij kennis met een compositie van Arie L. Schouten, een variatie reeks op een geestelijk lied, die op menig punt van talent getuigde. Met de voordracht van drie liedbewerkin gen van Jan Zwart was Verschoor ook vrij gelukkig. Er groeit uit hem beslist een zeer goed organist. JOS. DE KLERK. Concert te Aerdenhout. De bariton Jan Willem Hofstra en de violiste Renate Zwaardemaker gaven met Jo han Otten aan den vleugel een concert dat vol was van heerlijk bewogen muziek. Hoe anders zou het geweest zijn wanneer wij de overschoone liederen van Henri Duparc had den gemist. Want hierin konden zoowel zan ger als klavierspeler zich uitzingen uit hun volle hart. Al had Jan Willem Hofstra in Schubert, boven alles in Nacht und Traume, voortreffelijke zangkunst gegeven en Johan Otten Schubert's heerlijke lyriek in ,,Der Wegweiser" gezongen, Duparc toch wees op klingen die ons thans meer na aan het hart liggen, wanneer zij zóó worden gezongen Men denkt hier vooral aan het onvolprezen „Soupir", dat van belevenis getuigde; aan het voortreffelijke lied „Phidyle" met zijn verzen die rechtstreeks zijn gedicht voor de piano („Midi sur les feuillages rayonne") en wien gaat niet het hart open bij „Chanson triste"'. Het zuiver sentiment dezer liederen vond in de fraaie stembeheersching bij Jan Willem Hofstra, maar ook in het materiaal (het bovenregister agiel en klankschoon, de ondertonen van een weldadige sonoriteit), een gewillig instrument. Wanneer dit be hoedzaam blijft gecultiveerd, dan is Holland weer een zanger rijker, die op. het concert podium zoowel als op het terrein van het oratorium gerespecteerd zal worden. De Schubertsfeer der liederen was inge leid door Johan Otten met de klaviersonate in A. Hij speelde het werk voortreffelijk, maar de luisteraars mogen bedenken dat er in dit gebouw ook plaatsen zijn, waar h-^t lage register sterk domineert. Na de Handel sonate, die hij met de violiste Renate Zwaar, demaker omtooverde tot een hymnische mu ziek (hoevele onuitgesproken vreugden lig gen daarin besloten!) werd noodwendig Schubert tot een genre, een klein kiïnst, tot een Handel opziend als Pégasus tot den Olympos. Voor deze muziek aller tijden, grootsch om er wereldgebeurtenissen mee te vieren, moet de executant vast in den zadel zitten. Zóó was het nog niet in alle opzich ten: de temperatuur speelde een woordje mee, violisten weten daarvan mee te praten. Maar zóó zou het worden, toen Renate Zwaardemaker haar violistenbloed vrij kon doen stroomen in de Havanaise van Saint- Saëns, vrijer nog toen zij haar Hongaarsch temperament uitvierde in de 2e Hong. Rhap- sodie van Brahms, die haar werd afge dwongen. Dat Johan Otten ook hier een eigen taal wist te spreken, had hij tevoren bewezen in de Rhapsodie van Dohnanyi, die ik vanuit een gunstiger plaats beluisterde en waarin hij zijn voortreffelijke pianistische zoowel als zuivere muzikale hoedanigheden In voor- deelig licht stelde. De geheel gevulde zaal werd bewogen tot een tropisch enthousiasme. De rijke bloemenhulde, waarmee de uitvoe renden werden begiftigd, sprak op nog an dere wijze van waardeering en dank. G. J. KALT. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Voor de uitreiking der distributiebeschei den is het-morgen Vrijdag de beurt aan de letters P vanaf Por, Q en Ra tot en met Rus en Zaterdag aan het restant van de letter R vanaf Rut en Sa tot en met Schik. GEVONDEN VOORWERPEN. Armband, C. Tromp, Leidschevaart 422; dynamo, D. Pasman, Jan Steenstraat 35; handschoenen, G. J. v. Veldhuisen, Hagestraat 31; laars, C. v. Alten, Caninefatenstraat 31; portemonnaie m. inh., Spies, Archipelstraat 8; portemonnaie met inh., J. v. Dienen, Pres. Steinsfraat 57; porte monnaie met inh., J. v. d. Kerk, Nachtegaalstr. 80; portemonnaie m. inh., Visser. Iepenrodestr. 5. Bril, v. d. Berg, G. v. Amstelstraat 115. Broche. Huij.smans, Hooglandspark 37. Etui. v. d. Heijden, Oranjekade 15. Etui, Jan Steen straat 29. Geld, Decru, Uranusstraat 45. Hondje, Fikkert, Wagenweg 62. Jas, Nouw- land, Graaf v. Wieastraat 22. Jas, D. C. Hof stee. Kleverparkweg 33. Riem, v. Meurs. Pijnboomstraat 73. Tasch, J. v. Gelder, Re gulierstraat 29. De bok. Toen mijn huisgenooten mij vroegen, waarom ik een bok gekocht had en geen geit, heb ik eerlijk geantwoord, dat een geit mij te duur was. Dat schijnt voor de meeste menschen afdoende te zijn, maar een ver klaring is het natuurlijk niet. De verklaring lag dan ook niet'in een uit de duisternis van het innerlijk opkomende plotselinge en on bedwingbare neiging tot het boksche, maar heel eenvoudig in mijn maag. Door deze wreede doelmatigheid was, naar het scheen, het lot van Pietje bepaald. En iedereen, ook hijzelf, zweeg; onkundig van de bestem ming, waarmee hij in mijn voortuintje stond Maar het lot wilde anders. Toen we hem vijf dagen hadden, had er een onweer plaats en Pietje was zoo lief wanhopig aan zijn eindje touw^-dat wij van hem gingen hou den en in de eetkamer haalden, waar hij eens, wellicht, op tafel zou prijken. Hij heeft blijkbaar bespeurd, dat er een samen hang bestond tusschen de eetkamertafel en zijn eigen bestaan, want hij kroop er, nog schichtig van het onweer, subiet onder en bleef daar, totdat de lucht was opgeklaard. Maar wat je een hond en een kat kunt leeren, wil er bij een bok niet in; of liever: het wil er juist uit, zoodat wij na afloop van het onweer met stoffer, blik en dweil op onze beurt onder de tafel moesten kruipen, terwijl Pietje ons door de openstaande tuin deur glimlachènd gadesloeg. Zoo zijn bokken. Wij hebben besloten hem niet te slachten, maar tot wederzijdsche opvoeding in huis te houden. Zoo ziin menschen. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Op 5 September zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat de heer A. F. W. Smit met mej. C. van Weeren in het huwelijk trad. Het gouden echtpaar woont in de Pallas- straat 5 in Haarlem-Noord. (Verbeterd be richt). DRIE JAAR GEëlSCHT TEGEN VALSCHE MUNTERS. Wegens hef vervaardigen en uitgeven van valsch geld, voornamelijk kwartjes, en dief stal van een aantal smeltkroezen ten na- deele van 's Rijks munt, stonden voor de Utrechtsche rechtbank terecht de gebroe ders Th. en J. van der B. Th. van der B. verklaarde wel een aantal kwartjes te hebben gemaakt, doch er slechts weinige te hebben uitgegeven en dan nog maar alleen om voor zichzelf zwarte tabak te koopen. De 36-jarige J. van der B., die vroeger bij 's Rijks munt had gewerkt, ver klaarde dat hij de kwartjes slechts had ge maakt om zich „in zijn vak te bekwamen". Verdachte verklaarde nadrukkelijk geen der gemaakte munten te hebben uitgegeven en het aan zijn broer Th. ten strengste te heb ben verboden dit wel te doen. De Officier van Justitie eischte tegen ieder een gevangenisstraf van drie jaar. SPORT EN WEDSTRIJDEN Athletiek VAARDIGHEIDS PROEVEN. De N.G.V. vaar- digheidsproeven in athletiek worden voor den Kennemer Turnkring a.s. Zaterdag afgenomen op het terrein aan de Kleverlaan. Voor den len graad gaven zich 14 dames en 12 heeren op, voor den 2en graad 45 dames en 33 heeren. Honkbal KAMPIOENSWEDSTRIJD HFC „HAARLEM" Zaterdagmiddag wordt op het terrein van Scho ten de laatste kampioenswedstrijd van HFC „Haarlem" gespeeld. De Kanaries komen op be zoek en winnen de Haarlemmers, dan zijn zij on geslagen kampioen van de tweede klas. Voetbal NED. BONDSELFTAL TEGEN AMSTERDAM. Voor den jubileumwedstrijd tegen het Nederland- sche Bondselftal op 10 September a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam, is het Am- sterdamsche elftal als volgt samengesteld: doel: Van Raalte (BI. Wit); achter: Wilders (Blauw Wit), Caldenhoven (DWS); midden: Stijger (Blauw Wit), Fanger (DWS), Van Steen (Volewijckers); voor: Fischer (Ajax), De Ruyter Volewijckers), de Jongh (Volewijckers), Brockmann (Ajax) en Drager (Ajax). Korfbal DISTRICTS VERGADERING NOORD-HOLLAND A.s. Zaterdag vindt te Amsterdam in „De Roode Leeuw'.' de jaarlijksche districtscommissieverga- dering' plaats. Het belangrijkste punt van de agenda is de indeeling der twaalftallen voor de competitie 1944 45. De aftredende bestuursleden, F. Gorter en C. J. den Outer stellen zich herkies baar. VOORTZETTING JUBILEUMTOURNOOI „OOSTERKWARTIER". A.s. Zondag wordt het jubileumtournooi van „Oosterkwartier" voortgezet. Deelnemende twaalftallen zijn: Oosterkwartier 3 en 4, Wester kwartier 4 en 5, Soesterkwartier 1 en 2. Zuiderkwartier 2 en 3. Het programma luidt als volgt: 10 uur: Wester kwartier 5Oosterkwartier 4; 10.35 uur: Ooster kwartier 3Zuiderkwartier 2; 11.10 uur: Soes terkwartier 2Zuiderkwartier 3; 11.45 uur: Wes terkwartier 4Soesterkwartier 1; 12.20 uur: Oos terkwartier 4Soesterkwartier 2; 12.55 uur: Zui derkwartier 2Westerkwartier 4; 1.30 uur: Wes terkwartier 5Zuiderkwartier 3; 2.05 uur: Soes terkwartier 1Oosterkwartier 3; 2.40 uur Soesterkwartier 2Westerkwartier 5; 3,15 uur Zuiderkwartier 2Soesterkwartier 1; 3.50 uur: Zuiderkwartier 3Oosterkwartier 4; 4.25 uur: Oosterkwartier 3Westerkwartier 4. Buitenland. Het weermachtbericht meldde o.a., dat de bij Mantes over de Seine getrokken troe pen der Geallieerden tot staan waren ge bracht. In het Zuiden werd verbitterd ge vochten om Toulon. In Italië werden de doorbraakpogingen der Geallieerden in den sector van de Adriatische kust hervat. De Sovjet-radio heeft een verordening bekend gemaakt van het Poolsche „Nationale Vrijheidscomité" volgens welke een begin gemaakt wordt met de mobilisatie en regi stratie van de Poolsche bevolking voor den militairen dienst in het door de Duitsche troepen ontruimde gebied. Binnenland. Het aantal slachtoffers van den bomaanval op Maastricht is tot 81 gestegen. Er zijn 82 zwaar- en meer dan 200 licht gewonden. Stad. In den ouderdom van 75 jaar is te Hoorn overleden de heer L. van der Have, die vroe ger hoofd van de openbare lagere school aan de Haarlemmerliedestraat te Haarlem is ge weest. Maandag 28 Augustus wordt de vermaar de geleerde, prof. dr. A. F. Holleman, wonen de te Bloemendaai, 85 jaar. Zoo best voor de kinderent echt de versterkende bijvoe ding, die moeder hun gaarne geeft. Melba Is een natuurlijk krachtvoedsel, zuiver en goed. Vraag het op al Uw bonnen voor kinderdrankpoeder. RECEPT DURYEA d. e JUBILEUM DEKKER Vrijdag 1 September hoopt de heer A. Dekker, Neptunusstraat 6 zijn zilveren jubi leum bij de P. T. T. te vieren. De aanstaande jubilaris, die vroeger in Broek in Waterland ambtenaar was, is thans werkzaam als com mies op het bureel der P. T. T. te dezer stede. BEROEPINGSWERK. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zdtphen (toez.) (vac. P. M. de Jong) J. C. v. Dongen te Lichtenvoorde; te Leens (toez.) P. A. Stapert te Ruinen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rotterdam (Zuid) A. de Blois te Gouda. Geref. Kerken in H.V. Bedankt voor Mid delburg G. Winter, cand. en hulppred. te Am sterdam-Zuid. Vrije Evang. Gemeenten. Bedankt voor Zaandam J. S. van Wijck te Oldebroek. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Berlikum (Fr.) A. H. Knottnerus te Peize (Dr.). Beroe pen te Rockanje W. C. Ligthelm te Eext (Dr.) Beroepen te Papendrecht L. Kievit te Schoon rewoerd. Ev. Luth. Kerk Drietal te Delft Ant. Jo hannes te Edam, K. v. de Mey te Stadskanaal en J. H. Smit Duyzerdkunst te Wildervank. Beroepen te Utrecht (van J. A. F. A. Steel- wag) C. F. Nolts te Middelburg-Vlissingen. Beroepen te Garrelsweer Mr. J. W. Koel man, cand. en hulppredikant te Apeldoorn. Benoemd tot hulppredik. te Maassluis T. M. Loran, em. pred. te Brielle. Benoemd tot hulppred. te Vlaardingen H. v. Zijll Lang- hout, cand. en hulppred. te Hengelo. Bedankt voor Warmond J. D. Stoppelaar te Zevenho ven. Geref. Kerken. Bedankt voor Gorinchem (2e pred. pi.) P. Visser te Vijfhuizen. Bedankt voor Wormerveer E. J. Oomkes te Eefde- Gorssel. Benoemd tot hulppredikant te Rui- nerwold-Koekange (met standpl. Ruinen) H. Rabbers, cand. te Emmen. AMSTERDAM - DEN HAAG - ROTTERDAM Houdt Uw man van pikant? Doe dan b(j Uw visch» vleesch, soepen, sau sen, enz. H e y e r e s' SpecerrjenzoutDat iséchte kruiden ent edel zout ineen! Specerijenzout i (Bevat geen surrogaai) HEYERES' FRAEPARATEN WASSENAAR

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2