INSTITUUT ANDRIESSE Kunsthandel,,DET0RENVALK" GORDIJNEN Mr. K. van Giffen N.V. DE LANDBQUWBANK - UTRECHT Tabakstelers kunnen zich tot 30 September laten inschrijven. Daar aè weersomstandigheden een sterk vertragenden invloed hebben gehad op het rijpen van de hier te lande geteelde tabak, waardoor de tabaksoogst is verlaat, is het noödig*^eblekeri den termijn, binnen welken de amateurs zich moeten aanmelden voor het laten verwerken van hun tabak, te ver lengen. Daarom is nader bepaald, dat de amateurtelers van tabak zich uiterlijk 30 September 1944 ter registratie moeten heb ben aangemeld - bij één van dé volgende adressen, t.w.: bij het Bureau voor de Kerf tabakindustrie, afdeeling amateurstabak, Rokin 93, Amsterdam, indien men voor zijn tabak rook-, shag- of pruimtabak wenseht terug te ontvangen, en bij de Vakgroep Sigarettenindustrie, bureau Johannes Ver meerstraat 29, Amsterdam, indien men zijn tabak tot sigaretten wil laten verwerken. Zoo spoedig mogelijk zal worden bekend gemaakt, welke prijzen de amateurs voor de door hen ontvangen tabaksproducten uitein delijk zullen moeten betalen. Luisterspelprijsvraag 1944 Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft besloten, wederom een prijs vraag voor goede Nederlandsche luisterspelen uit te schrijven. De inzendingen welke voor bekroning in aanmerking komen, zullen door den Nederlandschen Omroep tot uitvoering worden gebracht. De gevraagde werken zijn verdeeld in drie groepen ml.: a. luisterspelen van sociale, historische of opvoedende strekking met een tijdsduur van ongeveer 45 minuten, b luisterspelen van uitsluitend ontspannenden aard. met een tijdsduur van ongeveer 45 minuten; c. luisterspel-series van ten hoogste 4 uitzen dingen van ieder ongeveer 30 minuten, van ontspannenden aard of met een sociale, his torische of opvoedende strekking. De inzendingen moeten volledig uitgewerkte luisterspelen bevatten en mogen geeri"1?rootere bezetting hebben dan 10 spelers. Inzendingen kunnen bestaan uit oorspronke lijke werken of uit bewerkingen van romans, tooneelstukken, films, e.d., waarbij dan, ver meld moet worden naar welk werk de bewer king geschiedde. Bovendien is het bij bewer kingen zeer gewenscht dat vooraf met het bureau radiozaken van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten overleg gepleegd wordt omtrent de te bewerken roman, film, enz. Ook in streektaal geschreven luisterspelen kunnen worden ingezonden. Iedereen mag met een onbeperkt aantal manuscripten mededin gen in alle groepen. De termijn voor de inzending wordt gesloten op 30 November 1944. Gemeenschapsbedrijfsschool Begin September zal te Amsterdam een ge meenschapsbedrijfsschool voor de kleeding- industrie worden geopend, tot welker oprich ting een 5-tal bedrijfsvoerders in samenwer king met het Nederlandsche Arbeidsfront het initiatief heeft genomen. Het wordt geen vak school. Het leerplan omvat meer dan een be drijfsopleiding in den engeren zin. Ook aan voortgezet lager onderwijs en lichamelijke op voeding is op het lesrooster een plaats inge ruimd. De school beoogt het volledig opleiden van meisjes tot industrienaaisters en wel dus danig, dat zij na afloop van den cursus voor elk soort kleedingindustriebedrijf bruikbaar zijn. Deze veelzijdige cursus, welke bij de lagere school aansluit, duurt drie jaar en gedurende dien tijd ontvangen de meisjes bovendien een geldelijke toeloge. Teneinde naast het op de gemeenschapsbedrijfsschool geleerde ook een grondige practische ervaring op te doen, wor den zij op basis leerlingovereenkomst in be drijven geplaatst. RADIO.PROGRAMMA VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Kinderkoor „De Merels". 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Amusementsorkest en gram.muz. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Orkest Dick Groeneveld. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Piet Pijnenberg, piano. 12.00 Almanak. 12.15 Orgel en zang. 12.45 B NO Nieuws. 1,3.00 Land en volk brengt13.05 Orkest Gerard' van Krevelen en solist. 13.15 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Zang en piano. 16.00 Act. reportage event, gram.muz. 16.15 De Melodisten en solist. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Operettè'-concext. 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Or- kestsuit^s yan Grieg en Bizet. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 Nieuws en act. besch. 19.15 De filmband rolt. 19.45 Hoogere Burgerschool of Gymnasium? 711. 20.00 Van 't een op 't ander. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Duo Ja en het Schuricke- trio. 22.30 Een uurtje met Paul Lincke. 23.3024.00 Dansmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Dansmuziek. 17.30 Soldatenfunk ,,Nord- ■West':. 18.30 Dansmuziek. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.10 Fragmenten uit Duitsche en Italiaansche opera's. 20.15 Ik floot eens20.30 Liederen van Robert Schu mann. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Smetana-Dvorka-concert. 21.45 Avondwijding. 22.00 £NO Nieuws- en .cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. AGENDA Donderdag 24 Aug.: Groote Kerk: Orgel bespeling 34 uur. Rembrandt: „Ik moet met je trouwen" (toöneel) 2.30 en 7.15 uur. Palace: „Dijk ih gevaar" (14 jaar) 2 en 7.15 uur. Luxor: „Hab mich lieb" (alle leeft.) 2.30 uur. Frans Hals: „De Privé-detective" (18 j.) 2.30 en 7 uur. Moviac: „Het tweede schot" (alle leeft.) 2.30 en 7.15 uur. Vrijdag 25 Aug.: Gem. Concertzaal: Zomer- concerl H.O.V. (Residentie-orkest, Leon Or thel, piano) 7 uur. Rembrandt: „Alles draait om de liefde" (18 jaar) 2, 5 en 7.15 uur. Palace „Titanic" (18 jaar) 2 en 7.15 uur. Luxor: „Hab mich lieb" (alle leeft.). Frans Hals: „Liefdes- comedie" (18 jaar) 2.30 en 7 uur. Moviac: „Een schoonzoon te veel" (18 jaar) 2.30 en 7.15 uur. Volgende week 3 kg. aardappelen. Voor de week van 27 Augustus tot en met 2 September zijn 3 K.G. aardappelen per persoon beschikbaar gesteld Op eiken bon 36 kan men l'/2 Kg. betrekken. Op Toeslag 36 wordt 1 Kg. ter beschikking gesteld. De aardappelen kunnen reeds Vrijdag en Zater dag a.s. betrokken worden. KORT NIEUWS De vrouwen, wier echtgenooten in het buitenland werkzaam zijn, zuilen thans meer nog dan voorheen in de gelegenheid worden gesteld, de voorstellingen en uitvoeringen van „Vreugde en Arbeid" bij te wonen. De leider van het Ned. Arbeidsfront heeft name lijk bepaald, dat voor deze vrouwen geredu ceerde prijzen zullen gelden, zoowel voor de voorstellingen als voor de cursussen „Volks ontwikkeling", „Lichamelijke Opvoeding" e.d. welke door de Gemeenschap „Vreugde en Arbeid" zijn georganiseerd. Vier oplichters, w.o. een ex-politieman, zijn door de Hilversumsche politie gearres teerd, wegens berooving. Twee van het vier tal hadden aan iemand gevraagd, of deze niet „een handeltje" had. De man bleek be reid zeven coupons damesstof, een heeren- costuum en een schrijfmachine zwart te ver- koopen. Nadat de prijs was overeen gekomen, verklaarde het tweetal van de politie te zijn. De goederen werden „in beslag genomen". Het geval kwam echter de politie ter oore, die het betrokken viertal wist te arresteeren. Van de in Amsterdam duur verkochte goede ren kon nog een groot gedeelte worden opge spoord, terwijl bij de daders nog een flink bedrag in geld in beslag werd genomen. Twee Amsterdamsche rechercheurs wan delden op de Nieuwe Keizersgracht, toen hun aandacht werd getrokken door een viezen stank, welke uit een pakhuis kwam. Zij gin gen op onderzoek uit en vonden in een kel ders onder het pakhuis drie mannen doende met een groote partij schapen- en varkens- vleesch, dat een ondragelijke lucht verspreid de. Het vleesch werd in beslag genomen en naar het abattoir vervoerd, waar bleek, dat het reeds in verregaanden staat van bederf verkeerde. Drie mannen, die in den kelder werden aangetroffen, werden gearresteerd. Op een stukje land aan den Nieuweweg te Loosduinen had een arbeider zijn jasje aan een hek gehangen en was aan het werk ge gaan. Toen hij zijn schaftkwartiertje wou beginnen kwam hij tot de ontdekking, dat zijn portefeuille, waarin een bankbiljet van f2 5. een van f 10 en een rookerskaart waren eborgen, uit het jasje was verdwenen. Lang behoefde hij niet te zoeken: een restant van de portefeuille lag vrij dicht bij het hek in het gras, terwijl een geit met een doodon schuldig gezicht daar stond te blaten. Ken nelijk waren de belde bankbiljetten en de tabakskaart in de geitenmaag verdwenen. De portefeuille had het geitje blijkbaar te taai gevonden. De arbeider J. S. Bisschops, uit Wijlre, werkzaam op de wasscherij van de staats mijn Emma. is op een naast de wasscherij liggend bouwwerk door een gat in den vloer op een 14 meter lager liggenden vloer ge vallen. Hij is aan een schedelbreuk over leden. Te 's-Gravenzande stak een tweejarig zoontje van den heer B. een knoopje in den mond. Het bleef in den keel steken, zoodat het jongetje naar een ziekenhuis moest wor den gebracht, teneinde het voorwerp opera tief te verwijderen. Het kind -was echter reeds gestikt voordat dit kon geschieden. De Amsterdamsche politie heeft een 23- jarige naaister, L. Meier, gearresteerd, die zich aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Zij vroeg om lappen stof, voorgevende daar van japonnen en andere kleedingstukken te zullen maken. Ook beweerde zij clandestien eieren, boter, kousen en andere zaken te kunnen leveren, waarvoor zij dan vooruit betaling vroeg. Wanneer zij de stoffen of het geld ontvangen had liet zij niets meer van zich hooren. TEXTIELAFVAL VOOR KINDERCLUBS. De kinderclubs georganiseerd door de Gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Ned. Arbeidsfront, speciaal voor kinderen, waarvan de vader in het buitenland werk zaam is, trekken veel belangstelling. De jongens worden voornamelijk bezig ge houden met handenarbeid. De meisjes breien en naaien vooral poppenkleeren. Dit laatste dreigt echter door gebrek aan materiaal vast te loopen. „Vreugde en Arbeid" doet daarom een dringend beroep op een ieder, die textiel- afval te missen heeft, om dit voor de kinder clubs te willen afstaan. De kleinste strookjes en bandjes, in de kleinste hoeveelheid, zijn van harte welkom. Inzendingen worden ingewacht bij de be treffende plaatselijke kantoren van het Ned. Arbeidsfront, terwijl het materiaal ook gaar ne zal worden afgehaald. TWEE JAAR GEEISCHT TEGEN CONTRO LEURS DIE ZICH LIETEN OMKOOPEN. Twee controleurs van het Rijkskolenbureau werkzaam te Arnhem, hebben zich te verant woorden gehad voor de Arnhemsche recht bank omdat zij in plaats van een ontdekte distributieovertreding te rapporteeren, van overtreder 1500.accepteerden en de zaak verzwegen. Het waren de 30-jarige A. J. H. en de 31-jarige W. B. Ter terechtzitting ontkenden H. en B dat het hun opzet was geweest zich te laten om- koopen, terwijl B. bovendien ontkende dat hij 750.— had ontvangen. In zijn requisitoir hekelde de officier van justitie het optreden van de twee verdach ten ten zeerste. Dit soort „halve ambtenaren" die omkoopbaar blijken, moeten weg en bo vendien een poos uit de maatschappij wor den verwijderd. Hij requireerde tegen ieder twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. „PERPETUUM MOBILE". Het filmwerk „Perpetuum Mobile", ge ïnspireerd op muziek van Handel, Haydn, Mozart, Beethoven en Schumann, wordt van 28 Augustus tot en met 1 September nogmaals hier ter stede vertoond. Nieuwe Hongaarsche gezanten te Boekarest en Sofia De gezant van Hongarije te Boekarest is van zijn functie ontheven en de gezant Ma- riassjr is belast met de leiding van het Hon gaarsche gezantschap. Voorts werd de ge zant Nagy von Galantha benoemd tot Hon- gaarseh gezant te Sofia. 25 JAAR BIJ DEN RAAD VAN ARBEID. 1 September hoopt mejuffrouw A. M. Vogel sang, Dennenstraat 16, den dag te herdenken, dat zij 25 jaar in dienst is bij den Raad van Arbeid. TIJDSCHRIFTEN. In de nieuwste aflevering van het Euro- peesche tijdschrift SIGNAL (Nr. 11-1944) wordt het eerste deel van een artikelenreeks onder den titel: Dat zijt gij, Europa, gepubli ceerd. Ondersteund door uitgezocht fotomate riaal wordt hier een poging gedaan, kort en bondig, de wordingsgeschiedenis van Europa te schilderen. Van alle kanten wordt tegen ons werelddeel opgetornd; de meest waarde volle gedenkteekenen van de hoogste men- schelijke cultuur zijn door bommen en bran den in puin en asch gelegd. Zoo rijst de vraag: Wat blijft Zal dit Europa een doodsch proefveld wor den van de gelijkheids-theorie en kramers- droomen der vijanden van Duitschland? Of is het loonend zich te weer te stellen tegen dit lot, dat de geheele menschheid in een gees telijke verarming zou doen storten? Het antwoord hierop laat SIGNAL den lezer ter. Van den overigen, als altijd interessanten inhoud, willen wij tenslotte nog in het bij zonder de aandacht vestigen op de extra- bijlage: Waarom schiet Duitschland naar Engeland? Een zeer opmerkelijke foto-docu- mentqtie rondom deze actueele vraag. EUROPalSCHE LITERATUR. Het Julinum- mer van dit tijdschrift opent met een gedeelte uit het Staufer-Drama ..Friedrich II", waarvan de auteur Von Felix Ltitzkendorf is. Dit wordt gevolgd door „Der Weg in die Freiheit". In ,.Ruf des Meeres" wordt vermeld, hoe een door allen verstooten persoon steeds aangetrokken wordt door den roep van de zee. Verder komen in dit nummer nog voor een schetsje getiteld „Mimo- so" en een beschouwing van Jan de VriesLei den, getiteld „Bliek auf Frankreich", dat in hoofdzaak gewijd is aan Jacques Chardonne. Het laatste artikel „Umschau in Europa" houdt zich in hoofdzaak bezig met boekbesprekingen van in en uit het Duitsch vertaaide boekwerken. INMAAK, DIE WEING BRANDSTOF KOST EN GEEN SUIKER. Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: De inmaak in flesschen kost betrekkelijk weinig brandstof en geen suiker. Slechts be paalde groenten en vruchten leenen zich voor deze inmaak, n.l. die soorten, die van nature zuur zijn, zooals rabarber, kruisbessen, roode bessen, postelein, zuring en tomaten. Men heeft er voor noodig: flesschen liefst met een wijde hals en kurken (of bij gebrek hieraan cellophaan). De flesschen worden zeer goed schoonge maakt en uitgezwaveld of 15 minuten in water uitgekookt. Het uitzwavelen geschiedt door een brandend zwavellint met de kurk in de flesch te klemmen, totdat de geheele flescn met zwaveldamp gevuld is. Daarna dooft men het zwavellint in een kommetje met water, drukt de kurken losjes op de flesschen en laat ze ten minste 15 minuten staan. Vervolgens laat men de zwaveldamp ontsnappen door de ontkurkte flesschen eenige oogenblikken om te keeren. Nu worden de flesschen gevuld met behulp van uitgekookte lepels en vorken (en trechters). a. Gaargekookte zuring, postelein of toma tenpuree (waarin geen pitjes voorkomen), Burgerlijke Stand. HAARLEM 24 Augustus 1944. BEVALLEN: 22 Aug., M. A. Versteege—de Graauw, z.; L. M. A. Stegervan der Hagen, d.; 23 Aug., H. P. Deunvan Voorst, d.; M. M. Kaag manMöring, z.; G. M. van der GeestDanen- berg, z.; E. VermeerBruins, z.; 24 Aug., E. J. BrondsemaWildschut, z. OVERLEDEN: 22 Aug., G. L. Croiset van Uche- lenWijnen, 77 j., Zuiderhoutlaan; 23 Aug., B. Meulenberg, 51 j.. Hazepaterslaan; H. Pinguele echtg. Schouten, 43 j., Hazepaterslaan; J. G. J. Klous, 4 j., z. v. H. S. Klous, Kamperlaan. ONDERTROUWD: 24 Aug., J. A. Schorfaar en A. L. Schild; J. G. Frielink en S. J. M. Wüst; G. Bekenkamp en A. Weppner. GETROUWD: 24 Aug., G. J. van Marsbergen en H. van Alphen; A. H. W. Geurtz en L. P. de Win kel; H. A. Heijne en D. van der Dussen. Grootvader''s Tijd was een rustige tijd. Het vre dige tik-tak van Grootvader's klok kan ons slechts aan zijn voorname rust herinneren. Een dergelijke klok brengt iets van de sfeer uit den goeien ouden tijd bij U terug. Een fraaie sorteering antieke klokken, w.o. Schippertjes, Friesche Staartklokken, vroeg- Zaansche klokken. Scheepjes- klokken, Drentsche Stoof- en Engelsche tafelklokken vindt ge bij: (Het Huis met de Lantaarn) WILSONSPLEIN 7 Voor kunst uit vroeger eeuw. wordt zoo heet mogelijk in de flesschen'over gedaan. b. Moes van raberber moet met zoo min mogelijk water gekookt zijn. Het wordt even eens zoo heet mogelijk in de flesschen gedaan. c. Goed schoongemaakte en gewasschen stukjes rabarber of kruisbessen worden in de flesschen overgedaan en met zooveel koud gekookt water overgoten, dat de vruchten of rabarber onderstaan. Onmiddellijk na het vullen worden de kur ken'diep in de flesschen gedrukt Wanneer ze eenigszins afgekoeld zijn, worden de kurken luchtdicht gemaakt door ze in gesmdlten lak of kaarsvet te dompelen. De flesschen met rauwe kruisbessen of ra barber worden slechts losjes gesloten. Nadat ze één dag gestaan hebben, wordt het water bijgevuld met gekookt water waarna men de kurk stevig in de flesschen drukt en met ge smolten lak of kaarsvet afsluit. In plaats van kurken kan men ook een vier dubbel gevouwen stukje cellophaan op de flesschen binden. Op dergelijke wijze gesloten flesschen moeten op een zeer schoone stof vrije plaats bewaard worden, omdat het risi co grooter is dat de inhoud gaat schimmelen. HAARLEMMERMEER PERSONALIA De ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen W. J. Walpot, is verplaatst van het kantoor der directe be lastingen en accijnzen te Haarlemmermeer naar het kantoor der accijnzen te Amster dam. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. DISTRIBUTIE BOTER EN MARGARINE. Handelaren in boter en margarine moeten alle door hen ontvangen bonnen Boter 34A" en .,34 B Boter" op afzonderlijke opplakvellëh plak ken en elk met een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 242-01 op Maandag 28 Augustus a.s. bij den plaatseliiken aistributiedienst inleveren. De bon nen moeten elk gewaardeerd worden op een half rantsoen. Handelaren, die gevestigd zijn in een gemeente, waar de ambtenaren van den distri- butiedienst slechts enkele dagen per week zitting houden, zullen, daar zij zich in begin September van margarine moeten hebben voorzien, in het algemeen niet kunnen wachten met inleveren tot de vastgestelde zitdagen. Zij moeten hun op- plakvellen ditmaal dus op het distributiekantoor gaan inleveren. De handelaren moeten bii de in levering der bonnen ,,34 A Boter'' tevens opgave doen van hun werkvoorraad boter. Deze opgave moet gedaan worden op het copie-ontvangstbe- wijs, waarmee zij de bonnen 34 A inleveren. Deze verklaring dient te luiden als volgt:. „On- dergeteekende verklaart, dat zijn werkvoorraad boter op heden bedraagtrantsoenen boter". Onder werkvoorraad wordt verstaan: de som van het aantal rantsoenen in natura, het aantal rant soenen in bonnen en het aantal rantsoenen in toewijzingen, welke zij in hun bezit hebben en welke zij hebben opgezonden aan hun leveran ciers, doch waarop nog niet is geleverd. De bon- NEN 34 A en 34 B boter mogen hierbij niet wor den meegerekend. De diensten zullen uitreiken: 1. voor de bonnen 34 A toewijzingen voor boter, voor twee maal het aantal ingeleverde rantsoe-' nen, verminderd met den werkvoorraad; 2. voor de bonnen 34 B toewijzingen voor margarine voor drie maal het aantal ingeleverde rantsoenen. Van deze laatste toewijzingen zal van de helft de lin kerbenedenhoek worden verwijderd. Deze toe wijzingen geven met ingang van Maandag 4 Sep tember recht op het koopen van margarine. De toewijzingen, waarvan geen hoek is verwijderd, zijn onmiddellijk geldig. Uit bovenstaande maatregelen blijkt, dat ook voor boter en margarine tot het stelsel.van even redige bevoorrading zal worden èvergegaan. Een z.g. ..bonnenjacht" kan bij dit stelsel geen voor- deelen o-pleveren. Bescherm utc Laat Uw gordijnen. Uw tapijten, Uw meubelbe- kleeding blijvend mot- vrij maken doorMOTEX. Doe het nu vóór de mot zijn aanvallen begint. De coupon brengt U alle mogelijke inlichtingen. COUPON Ze"11 m,i ml'ch" „„gen omtrent het rootvrij maken van Naam - Adres 1 Woonplaat* Per 1 September aanvang van de Opleiding voor STAATSPRAKTIIKDIPLOMA en AKTE M.O. BOEKHOUDEN Prospecti en inlichtingen bij den secretaris voor Haarlem: SCHOUWBURGSTR. 66, HAARLEM. TEL. 16637 S. P. D. 1943: 16 geslaagden. Raad van Commissarissen: Jhr. Mr. J.KJL DE BEAUFORT v. LEUSDEN, Leusden Mr. A. M. A. BARON VAN BOETZELAER VAN LOENEN EN WOLFEREN (Ged. Comm.), De Bilt Mr. W. I. DOUDE VAN TROOSTWIJK, Nieuwersluis Jhr. Mr. J. M. VAN ASCH VAN WIJCK, Amsterdam A. TEN NOEVER DE BRAUW, Wijk bij Duurstede Verstrekt credieiiïri, ook aan nict-laiidbonwers. Neemt gelden a deposito. Agent de Heer: L. J. VALLENTGOED, te Halfweg. De Directie: J. B. DE BEAUFORT, N. C. DE RUYTER

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3