Haarlemsche ourani Ommekeer in Roemenië Geallieerden bij Mantes over de Seine teruggeworpen Nieuwsblad voor Noord-Holland Wapenstilstand met Geallieerden. Proclamatie van koning Michael. Onzekerheid omtrent lot van maarschalk Antonescu Nationale tegenregeering gevormd. De les van Italië. In Roemenië hevige strijd aan Proeth en Sereth Het Duitsche kunstleven wijkt voor den totalen oorlóg. Ook de krachten der Truppen- betreuung aan een nieuwe taak. 289e Jaargang: No. 199 Bureaux: (Sroote Houtstraat SS, Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlejnsohe Ct„ Haarlem Bijkantoor, Soetvdaplein. 21. Telef. 12230 CJtnutden: Rembrandtiaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: T. C. DericB. Vrijdag 25 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Ulfcg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 12Ö7 Koning Michael van Roemenië heeft in een oproep het Roemeensehe leger bevolen den strijd tegen de bolsjewistische Indringers te staken. De staatschef van Roemenië maar schalk Antonescu is door een laffe hinderlaag van den koning en zijn verradersclique be staande uit Anglophile politici en reaction- naire hovelingen uitgeschakeld. Een door den koning in het leven geroepen z.g. democra tische regeering, die onder de vlag van Maniu en Bratianu, in feite echter door de communisten gevormd is, heeft aan Moskou de uitlevering van het land aangeboden. In geheel Roemenië zijn daarop onlusten uitgebroken. Een nationale groep patriotten heeft zich aan het hoofd gesteld van een beweging die gericht is tegen den koning en zijn verraad en heeft het Roemeensehe volk en het Roemeensehe leger in een appèl opge roepen den strijd tegen het bolsjewisme voor vrijheid en leven tegen dood en ondergang voort te zetten. In den oproep van deze nationale Roemeen sehe regeering wordt o.m. gezégd: Nadat de dappere Roemeensehe soldaten het Roemeen sehe grondgebied jarenlang zoo heldhaftig verdedigd hebben, heeft koning Michael als een gewillig werktuig van een kleine hof- camarilla en van een kleine clique verraders den staatsleider Antonescu uitgeschakeld en is hij van plan ons allen smadelijk te ver raden en het land over te geven aan onzen doodsvijand de bolsjewisten. Koning Michael belooft U den vrede. In waarheid echter beteekent deze vrede niets anders dan de bezetting van Roemenië door het roode leger en zoodoende de. bolsjewi- seering van Roemenië en het uitschakelen en uitroeien van het Roemeensehe volk. Het is een infame leugen, dat de Engelschen en Amerikanen de Roemeensehe onafhankelijk heid hebben gegarandeerd. In dit uur is een nationale Roemeensehe regeering gevormd, bestaande uit mannen, die vastbesloten zijn het land, dat onze voor vaderen sedert eeuwen tegen het Oosten ver dedigd hebben, onder geen omstandigheden in handen der bolsjewisten te laten vallen. De nieuwe nationale regeering roept U op, aan den verrader-koning Michael en zijn hof- camarilla en aan de corruptie-clique sjache raars in Boekarest onder geen omstandig heden meer te gehoorzamen en geen van hun bevelen uit te voeren, doch trouw aan de zijde van onzen Duitschen bondgenoot, die evenals gij zijn bloed voor de verdediging van den Roemeenschen grond vergiet, tegen de bolsjewisten verzet te bieden tot het uiterste. 'De diplomatieke correspondent van het D. N. B., Siegfried Horn schrijft Het Duitsche volk heeft in den loop van Donderdag kennis gekregen van de gebeur tenissen in Roemenië. Zijn verontwaardiging over het verraad van een hofclique rond koning Michael is des te grooter, daar het de trouw aan het bondgenootschap van het Roemeensehe volk nooit in twijfel heeft ge trokken en het de steunverleening zonder eenig voorbehoud door Duitschland aan den Roemeenschen wapenbroeder, als iets dat vanzelf spreekt, beschouwde. Uit de bekend geworden feiten blijkt, dat een kleine kring van politici van zuiver liberalistische scha keering, wier sympathie voor de zaak dei- Sovjets en der Westelijke mogendheden vaststaat, tezamen met het hof een spel heb ben gespeeld, dat als een enorme misdaad tegen het nationale bestaan van het Roe meensehe volk wordt gevoeld en veroordeeld, niet slechts in Duitsche politieke kringen,, doch ook door de nationale elementen in Roemenië. De eerste reactie van deze elemen ten was een oproep tot het Roemeensehe volk en leger. Deze kringen hebben, toen zij achtergrond en gevolgen van het verraad kenden, de eenig mogelijke gevolgtrekking gemaakt. Over eventueel van Duitsche zijde genomen wordende maatregelen verluidt om begrij pelijke redenen op het huidige oogenblik niets, doch het zou een vergissing zijn aan te nemen, dat de besluiten, die de toestand met het oog op den Europeeschen levens strijd vereischt, lang op zich zouden laten wach'ten. De door koning Michael benoemde regee ring van het verraad bestaat uit persoon lijkheden, die meest sociaal-democratische en communistische opvattingen huldigen. Afge zien van Maniu en Bratianu, die politiek vol doende gekenmerkt zijn, is geen dezer per soonlijkheden vroeger in het openbaar naar voren gekomen. De B.-correspondent van het A. N. P: te Berlijn meldt: Hoewel men op het oogenblik nog geen duidelijk overzicht heeft van den huidigen toestand in Roemenië, en men in de Wilhelmstrasse klaarblijkelijk eerst wil afwachten, welke ontwikkelingen de komen de dagen zullen brengen, kunnen toch reeds de eerste gevolgtrekkingen gemaakt worden Bij het begin van den oorlog tegen Sovjet- Rusland sloegen Duitschland en het reeds lang bedreigde Roemenië de handen ineen. De Roemeensehe troepen onder het opper bevel van generaal Antonescu, over wiens lot op het oogenblik nog geen nadere bij zonderheden bekend zijn, hebben sedert dien dag dit staat buiten' kijf buitengewoon dapper gevocjiten. Indien nu koning Michael ifi zijn proclamatie verklaart, dat de door Roemenië begonnen oorlog van den eersten De Duitsche pers herinnert in haar com mentaren op het verraad van koning Michael van Roemenië aan den chaos, waarin Italië werd gestort door de capitulatie van Victor Emanuel en Badoglio. Tegelijkertijd wijzen de bladen er op, dat een Roemeensehe na tionale regeering bereid is den strijd verder voort te zetten om het land van den onder gang te redden. Een „weergalooze misdaad" noemt de Völkischer Beobachter de handel wijze van Michael, zijn „kruiperige hovelin gen en een reeks eerzuchtige partijpolitici van den ouden stijl". De samenzweerders in het koninklijk paleis te Boekarest, zoo schrijft het blad, wilden het Roemeensehe volk een vreeselijk lot berokkenen, de bolsjewieken het land binnen laten en dit daarmede stor ten in de catastrophe, die voor ieder volk in zulk een positie zeker is: bolsjewiseering en aanhechting van den resteerenden puinhoop onder den naam van een Sovjet-republiek aan de U.S.S.R. Het is niet meer dan na tuurlijk, dat de nationaal bewuste elementen van Roemenië begrepen hebben, dat de com- promislooze strijd tegen het bolsjewisme de eenige redding van het land kan zijn van een niet te överziene barbaarsehe slavernij. dag af verloren is geweest, dan kan men slechts verbaasd zijn. Drie jaar geleden stuurde hij zijn onder danen in den slag. De Roemeensehe gebieden, die de Russen bezet hadden, werden her overd en in het paleis 'te Boekarest werden feesten gevierd, toen Roemeensehe troepen den Dnjestr overschreden, diep in Rusland doordrongen en aan de zijde der Duitsche soldaten tot in den Kaukasus oprukten. De eenvoudige Roemeensehe soldaat verrichtte wonderen van dapperheid, ja zijn moed steeg ten top, toen een moeizame, maar geen ont- eerende terugtocht aanvaard moest worden. Toen was voor de hofintriganten te Boe karest het oogenblik gekomen de eer van den alles opofferenden soldaat te vertrappen. De gevolgen zijn thans bekend. Koning Mi chael heeft den bolsjewistischen beer in huis gehaald. Tegenover al deze gebeurtenissen staat de oproep van de Roemeensehe tegenregeering, welke een groote, fanatieke en vóór den oorlog reeds bekende groep nationalisten Na den erwtenoogst. Het gewas, dat op z.g. ruiters te drogen heeft gestaan, wordt thans van het land weggehaald, om gedorscht te worden. C.N.F./Stevens Pax c. De knuppeldam is nog niet gereed, doch de motorkoerier kan niet wachten. Hij heeft een doorwaadbare plaats gezocht om zijn belangrijke berichten zoo snel mogelijk naar de opgegeven plaats te brengen, PK Baier/HH/St. P. c. vertegenwoordigt. Eenige andere groepen hebben zich hierbij aangesloten. Er bestaat geen twijfel aan, dat een aantal internationaal bekende Roemenen zitting in dit kabinet hebben genomen, alsmede een vóór den oor log reeds bekend partijleider, die in de Roe meensehe binnenlandsche politiek een be langrijke rol gespeeld heeft. Aanvallen in yerscheidene sectoren afgeslagen. In hei Zuiden strijd om Marseille, Toulon en in het Rhênedal. Terreinwinst behaald op terroristen in Fransch-ltaliaansch Alpengebied, Het Duitsche weermachtb^richt luidt als volgt: ,In Normandië slaan onze troepen aan den Touques-sector in het gebied van Lisieux en verder Zuidelijk alle aanvallen van den vijand af. Een vijandelijke gevechtsgroep, die ten Westen van Evreux in Noordelijke richting opdrong, werd door oinze pantserformaties aangevallen en tot staan gebracht. Eskaders slagvliegtuigen steunden deze gevechten en vielen het vijandelijke overzetverkeer alsmede tank- en voertuigcolonnes met goede uitwer king aan. Twee bruggen over de Seine werden door bomtreffers vernield. In luchtgevechten werd 12 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Ten Noordwesten van Mantes wierpen onze troepen de Amerikanen bij La Roche-Goyon mgt zware verliezen over de Seine terug en zuiverden de bocht van de rivier ten Zuiden van deze plaats van den vijand. Ten Noord oosten van Fontainebleau werden over de Seine gebrachte vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval op den oever dér rivier teruggeworpen. In den nacht ondernamen for maties bommenwerpers een doeltreffenden aanval op Evreux. Zware branden en ontplof fingen werden waargenomen. Aan de Zuid-Fransehe kust bieden <le be zettingen van Marseille en Toulon een ver beten verzet tegen overmachtige vijandelijke strijdkrachten. Ten Noorden van de Durance zijn harde gevechten gaande met vijandelijke strijdkrachten, die probeeren onze distanciee- ringsbewegingen in het Rhone-dal voor te zijn. In het Fransch-Italiaansche Alpengebied rukken onze gevechtsgroepen ondanks de taai verzet biedenden terroristen over de paswegen naar het Westen op. De Maddalena-pas is na harden strijd weer in. ons bezit. Londen en de buitenwijken liggen nog steeds onder het zware vuur der V. 1. In Italië kwamen behalve levendige weder- zijdsche verkenningsactiviteit geen groote ge vechtshandelingen voor. In de Adriatische Zee torpedeerden motortorpedobooten op de reede van Ancona een vijandelijke torpedoboot. In de Egeische Zee bracht een van onze duik bootjagers twee vijandelijke duikbooten tot zinken. In het Zuiden van het Oostelijk front drong de vijand met gemotoriseerde infanterie- en pantserformaties tot in het gebied aan weers zijden van den benedenloop van de Proeth door. Ook aan den middenloop van de Sereth zijn bij Roman hevige gerechten gaande. Ten Noordoosten van Warschau sloegen for maties van de Waffen-SS in harden strijd talrijke aanvallen der bolsjewisten uiteen. Tusschen Boeg en Narew werden de sterke aanvallen der Sowjets in verbitterde boschge vechten tot staan gebracht. In het penetratiegebied van Modohn werd de vijand verder teruggeworpen. Ten Westen van het meer van Pskof mislukten hernieuwde hevige aanvallen der bolsjewisten. Doorbraak pogingen van verscheidene bolsjewistische divisies infanterie in de richting van Dorpat werden opgevangen. Formaties slagvliegtuigen vernietigden alleen in den Noordelijken sector van het Oostelijk front zestig vijandelijke pantserwagens, vijf tien stukken geschut en meer dan honderd voertuigen. In hevige luchtgevechten werden aan het Oostelijk front 54 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Bij de afweer van een aanval van Sowjet- vliegtuigen op het gebied van Petsamo en de Varanger-fjord werden door jagers en lucht doelartillerie van de luchtmacht nog 29 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Duikbootjagers brachten in de Zwarte Zee ten Oosten van Constantza een Sowjet-mo- tortorpedoboot tot zinken. Amerikaansche bommenwerpers vielen ver scheidene plaatsen in het gebied van Groot Weenen aan. Door luchtverdedigingsstrijd krachten werden 28 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 21 viermotorige bommenwerpers vernietigd. In den nacht vielen Sowjet-bommenwerpers het stadsgebied van Tilsit aan. Enkele Brit sche vliegtuigen wierpen bommen op Keulen. Een in vele gevallen beproefd gebleken corps luchtdoelartillerie van de luchtmacht onder bevel van luitenant-generaal Reimann heeft in de zware afweergevechten in de groote bocht van dén Weichsel zijn 3000ste vliegtuig neergeschoten sedert het begin van den veldtocht in het Oosten. In denzelfden tijd vernietigden eenheden van dit corps 2600 Sowjet-pantserwagens. Eerste luitenant Hartmann verhoogde door 8 Sowjet-vliegtuigen neer te schieten het aan tal zijner overwinningen in de lucht tot 290 Alle gebieden omvattende maat regelen van dr. Göbbels. Naar de Rijksgevolmachtigde voor de totale oorlogsinspanning, Rijksminister Dr. Göbbels, mededeelt zullen in de toekomst eigenlijk nog alleen film en radio aan de soldaten aan het front en aan de werkenden in het vaderland ontspanning brengen en cultureele waarden overbrengen. Deze bereiken met het minste gebruik van menschen en materiaal de grootst mogelijke k'ringèn van het Duitsche volk. Bepaald wordt: Alle theaters, variété's, cabarets en tooneel- scholen moeten voor 1 September 1944 geslo ten worden. De desbetreffende „Fac'nschaf- ten" en vakgroepen worden opgeheven en het particuliere tooneel-, zang- en kansonderwijs wordt gestaakt. Alle circus-ondernemingen, op enkele na, die noodig zijn voor het behoud van het waardevolle dierenbezit, worden stil gelegd. De vrijkomende krachten zullen, zoor zoover zij voor den oorlog bruikbaar zijn. aan de strijdende troepen worden toegevoegd. Alle anderen worden in wapen- en oorlogsproduc tie gebruikt. Alle orkesten, muziekscholen en conservato ria staken nfet uitzondering van enkele lei dende lichamen, waaraan ook de omroep voor de uitvoering van zijn programma's dringend behoefte heeft, hun artistieken arbeid. Hun leden worden op dezelfde wijze als die van de stilgelegde tooneel-ensembles aan de weer macht toegevoegd resp. in de wapenindustrie gebruikt. Op het gebied van de beeldende kunst wog- den om dezelfde reden kunsttentoonstellingen en wedstrijden gestaakt en academies, kunst- hoogescholen alsmede de particuliere kunst en schilderscholen gesloten. Publicaties op het gebied der schoone let teren, amusements- en aanverwante lectuur worden gestaakt. De dagbladpers wordt verder ingekrompen. Vérgaande fusies moeten plaatsvinden. Met uitzondering van enkele belangrijke bladen, wordt de omvang der dagbladen tot vier pa gina's, de verschijning tot zes maal per week beperkt. De wekelijks verschijnende ge- illustreerde tijdschriften, met uitzondering van de „Illustrierte Beobachter" en de „Berr liner Illustrierte" met verschillende kopbladen zullen niet verder uitkomen. De door de N.S.-gemeenschap „Kraft durch' Freude" verzorgde „Truppenbetreuung" wordt gestaakt. Een groot aantal vakscholen, die niet recht streeks voor den oorlog belangrijke doelen dienen, zooals bijv. huishoud- en handelsscho len, worden tot nader order gesloten. Ook aan de hoogescholen vinden vanuit het gezichts punt der oorlogsnoodzakelijkheid vergaande inkrimpingen plaats, waardoor verscheidene tuinduizenden manlijke en vrouwelijke stu denten voor de oorlogsindustrie gebruikt zul len kunnen worden. Met ingang van de 68ste distributieperiode, op 16 October 1944, wordt de nieuwe verza melkaart voor levensmiddeln ingevoerd. Deze vereenigt de belangrijkste kaarten voor brood, vleesch. vet enz., die totdusver afzon derlijk werden verstrekt. Daardoor zal een besparing van 300 millioen levensmiddelen kaarten per distributieperiode worden be reikt. Tot volledig gebruik van de arbeidskracht wordt de arbeidstijd bij de openbare bestuurs inrichtingen en op de bureaux in het econo misch leven uniform op ten minste 60 uur per week gesteld. Onmiddellijk ingaande wordt een algemeen voorloopig verbod van vacantie afgekondigd. Van dit vac.antieverbod zijn uitgezonderd vrouwen, die het vijftigste en mannen, die voor 31 December i944 het 65ste levensjaar hebben bereikt. In geval van overlijden of levensgevaarlijke ziekte van den echtgenoot, de grootouders, ouders of kinderen, bij beval ling der echtgenoote of om andere dringende redenen kan het gebruikelijke korte verlof verleend worden, onder aanlegging van een strengen, doch rechtvaardigen maatstaf. In dringende gevallen moet met name aan ernstig gewonden, vrouwen en jeugdige per sonen bij ziekte of ter vermijding van ernstige schade voor de gezondheid bij uitzondering verlof worden gegeven. De bepaling inzake „Familienheimfahrten" en „Familienbesuch- fahrten" blijven van kracht. De Rijksminister van Justitie zal een ver ordening uitvaardigen tot beveiliging van de totale oorlogsinspanning, krachtens welke met gevangenisstraf en boete of met een van beide gestraft kan worden, degene die opzettelijk of door nalatigheid een gebod of verbod over- *dt, dat is opgenomen in een gerechtelijk vSHrschrift inzake maatregelen tot uitvoering van de totale oorlogsinspanning. In bijzondere gevallen kan tuchthuis- of doodstraf worden uitgesproken. De gemeenschappelijke oorlogs inspanningen zijn niet slechts een kwestie .van vrijwilligheid. Er wordt zorg voor gedragen, dat de lasten, die er mee gepaard gaan, recht vaardig verdeeld worden. De Hoofd-inspectïe voor de Lucht bescherming vraagt: Heb! u water lit potten, pannen, tl® I niet gebruikte emmers en het bad 'l klaar staan?

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1