e Courant Zware strijd in de stad Parijs Karpathenpassen hecht in Duitsche handen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Vliegtuigmoederschip in IJszee tot zinken gebracht. Place de l'Etoile slagveld. 289e Jaargang No. 200 Bureaux: Groote Houtstraat &3. stèg. Advertenties 10724, Redactie X060G. Postgiro 134958 Haarlecnosohe Cl., Haarlem Bijkantoor, Soervdaplein 21. Telef. 12230 Wrauiden: Remt>randti*an 95, Wmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Dorks, Zaterdag 26 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Ultg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 et, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K im Gevolgen van het Roemeensche verraad aan Duitschland worden opgevangen. Luitenant Hartmann schiet in het Oosten 300ste vliegtuig neer. Verbitterde strijd in het gebied van Toulon en Marseille. Distancieeringsbewegingen in Frankrijk duren voort. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: „In. het gebied ten Noordwesten van Parijs volgde de vijand met sterke strijdkrachten van het Westen en het Zuiden uit onze divisies, die zich in de richting van de benedenloop van de Seine gedistancieerd hebben. Bijzonder hevig was de druk ten Zuiden van Elbeuf, waar Donderdag in den loop van den dag een bres in het front in een tegenaanval gesloten werd. Ten Westen van Parijs ging de vijand, door talrijke tanks gesteund, tot den aan val over en drong tot den Westelijken rand van de stad door. In de buitenste stads wijken zijn hevige straatgevechten ont brand. Pogingen van den vijand om ten Westen van Melun over de Seme heen te trekken, werden in een tegenaanval afgeslagen. In een sector bevinden zich nog vijandelijke strijdkrachten op den Oostelijken oever van de rivier. In het gebied van Toulon en Marseille wordt nog steeds verbitterd gestreden. In enkele steunpunten verdedigen onze bezettin gen zich, door de kustartillerie doeltreffend gesteund, en maken zoodoende distancieerings bewegingen van alle overige troepen in de richting van Lyon mogelijk. In het bergterrein ten Oosten van de Rhone strijden onze flankbeveiligingen met vijande lijke snelle formaties, die onze bewegingen in het Rhöne-dal probeeren voor te komen. Patrouillevaartuigen brachten voor de mon ding van de Schelde een vijandelijke motor torpedoboot tot zinken en schoten verschei dene andere in brand. Na harden strijd ging daarbij een eigen boot verloren. In Belgisch-Fransch gebied werden 202 ter roristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op het gebied van groot-Londen werd overdag en 's nachts in versterkte mate voortgezet. Uit Italië worden behalve wederzijdsche ver kenningsactiviteit geen bijzondere gebeurte nissen gemeld. Het Oosten. In het Zuiden van het Oostelijk front trek ken onze troepen, nu onderdeelen van de Roemeensche formaties op bevel van de ko ninklijke verraderskliek het verzet tegen de bolsjewisten hebben gestaakt, al strijdende verder naar de Proeth en de Sereth terug. Talrijke vijandelijke tanks werden daarbij vernietigd. Tusschen de Karpathen en den Weichsel werden sterke plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. In het bruggenhoofd over den Weichsel ten Noordwesten van Baranof hebben onze infan terie- en pantserdivisies, door formaties vlieg tuigen en luchtdoelartillerie doeltreffend ge steund, vijandelijke doorbraakpogingen in Noordelijke richting in harde afweergevech- ten en succesvolle tegenaanvallen verijdeld. Twee pantser- en twee gemechaniseerde corpsen, alsmede 12 infanteriedivisies der Sowjets leden hierbij zeer zware verliezen. In de periode van 11 tot 23 Augustus werden in deze gevechten 434 vijandelijke pantserwagens en 634 stukken geschut buitgemaakt of vernie tigd- j Tusschen Boeg en Narew werd ook Donder dag de door den vijand beoogde doorbraak in een vrebitterde worsteling verijdeld; 39 vijan delijke pantserwagens werden daarbij stukge schoten. Ten Westen van Modohn mislukten herhaal de vijandelijke aanvallen. Ook ten Noord oosten van Walk bleven hernieuwde aanvallen der bolsjewisten zonder resultaat. In verbit terde gevechten, die verscheidene dagen duur den, werd hier de stormloop van tien Sowjet- infanteriedivisies, die door formaties pantser wagens en granaatwerpers versterkt waren, afgeslagen. In het gebied van Dorpat vingen Duitsche en Estlandsche troepen sterke vijandelijke aanvallen op. In luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie verloren de Sowjets Don derdag 58 vliegtuigen. Hiervan schoot de met het Eikenloof met de Zwaarden behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis on- derscheiden eerste luitenant Hartmann, ,,Staf- felkapitan" van een jachteskader, alleen 11 vliegtuigen neer en behaalde daardoor zijn 301ste overwinning in de lucht. Bij een nieuwen luchtaanval op een marine steunpunt in Noord-Noorwegen werden door luchtdoelartillerie van de marine en beveili- gingsvaartuigen 20 Britsche vliegtuigen neer geschoten. Bij een operatie van onze duikbooten in de Noordelijke IJszee werden behalve den op 23 Augustus gemelden kruiser een hulpvliegtuigmoederschip en vier torpedo jagers tot zinken gebracht. Een ander oor logsschip werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Amerikaansche bommenwerpers vielen ver scheidene plaatsen in Noord- en Midden Duitschland alsmede in het Sudetenland en ia Bohemen aan. Herbij werden vooral de steden. Kiel en Pardubitz getroffen. Luchtverdedigings strijdkrachten schoten bij deze aanvallen 48 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 43 vier motorige bommenwerpers, neer," In aanvulling op het weermachtbericht wordt nog medegedeeld: In de succesvolle afweergevechten aan den Weichsel en ten Noordoosten van Warschau hebben troepen van het 64ste pantsercorps in de periode van 18 tot 22 Augustus 151 pantser wagens vernietigd, terwijl het vierde SS-pant- sercorps in dezelfde periode 98 pantserwagens stukschoot. Bij Wilkowisjken heeft zich het beproefde regiment valschermjagers 16 onder bevel van luitenant-kolonel Schirmer opnieuw onder scheiden. Bij de gevechten in het gebied van Modohn heeft zich de Pommersche 32ste infanterie divisie onder bevel van kolonel Coszmala, drager van het Ridderkruis, door bijzondere dapperheid, onderscheiden. De Führer heeft 25 Augustus den eersten luitenant Erich Hartmann, escadrillekapitein in een eskader jachtvliegtuigen het Eikenloof met de Zwaarden en Briljanten behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis ver leend, naar aanleiding van diens 309ste over winning in de lucht. Hartmann is de 18de soldaat der Duitsche weermacht, wien deze onderscheiding ten deel valt. Het Roemeensche front. Als gevolg van deze gebeurtenissen in Roe menië is het den bolsjewisten gelukt de in het gebied boven den Noordelijken arm van den Donaumond liggende plaatsen te bezetten. De Duitsche strijdkrachten distancieeren zich hier naar de midden- en 'beneden-Proeth. Krachtige pogingen der bolsjewisten om door het snel naar voren brengen van hun pant serwiggen uit het gebied van Jassy naar het Zuiden den Duitsehen formaties den terugweg over de Proeth af te snijden, leidden aan den benedenloop van de rivier tot verbitterde ge vechten, tijdens welke het den bolsjewisten gelukte op twee plaatsen de bruggen over de Proeth op te blazen en de stelselmatige Duit sche concentrische bewegingen te hinderen. De gevechten duren hier-met groote verbit tering voort. In het Noordwestelijk aansluitende gevechts gebied bereikten de Sowjets de stad Bacau, vanwaar uit zij met zeer krachtigen steun van tanks over een breed front hun aanvallen naar het Westen en Noordwesten voortzetten. In het Oostelijk voorterrein van de Karpa then verliepen de Duitsche bewegingen over het algemeen stelselmatig. De passtellingen zijn hier alle in Duitsche handen. Het kwam slechts tot plaatselijke gevechten in de door de Hongaarsche formaties bezette sectoren. Daarentegen zetten de bolsjewisten tusschen San en Weichsel hun zware aanvallen, waar voor zij minstens vier pantserkorpsen en 12 infanteriedivisies gebruikten, voort. Ten Zui den van Baranof en in het gebied van Debica poogden zij door massaal gebruik van krach ten door het Duitsche front te stooten. Zij werden echter, na aanvankelijk terreinwinst te hebben behaald, door een krachtigen flank- De Führer overhandigt Generaal-veldmaarschaik Model de briljanten bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. In het midden Generaal-veldmaarschaik Keitel. Hoffmann-Stapf Pax c. KORT NIEUWS. i Alle, door Italië in Turkija opgerichte cultu- reele instellingen, zooals scholen en ook ziekenhuizen, zijn thans gesloten terwijl het Ita- liaansclie perso neel naar het be zette gebied van Zuid-ïtalië is ge zonden. Donderdag is het stoffelijk over schot van kardi naal-staatssecre taris Maglione op de begraafpie.ats van Casoria ter aarde besteld. Do Apostolische nun tius van België woonde als verte genwoordiger van het Vaticaansche staatsecretariaat de plechtigheid bij Amerikaansche pantsercolonnes dringen de stad binnen. Communisten verschansen zich in het Louvre. Groote schade in de stad aangericht. De gevechten duren voort. Terwijl voortdurend hevige gevechten worden gevoerd om het Seine-bruggen- hoofd ten Zuiden van Rouaan is het zwaartepunt dér Amerikaansche operaties verlegd naar het gebied van Parijs. Daar zijn Amerikaansche pantsercolonnes na zware gevechten, die aan beide zijden met groote verliezen gepaard gingen, via Versailles en Sèvres uit Westelijke rich- stoot van gepantserde Duitsche formaties spoedig in de verdediging gedrongen en moes ten verscheidene plaatsen weer opgeven. Daarbij verloren zij een groot deel van de voor dezen aanval gebruikte pantserwagens en stukken stormgeschut en hun mobiele in- fanterieformaties - leden flinke verliezen. In den centralen sector werden twee Sow- jetbataljons door een omsingelingsbeweging van Duitsche grenadiers van hun achterwaart- sche verbindingen afgesneden en opgerold. In het gebied van Bialystok hernieuwden de bolsjewisten over een breed front hun groote aanvallen met gebruik van frissche pantser en infanteriedivisies. De aanval bleef in het afweervuur van alle Duitsche wapens steken. 9n 't verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal. Bïlderdijk. Cornelis Tromp 9^.1629/29.5.1691 Zoon van M. H. Tromp. Kapitein in 1650. Schout-bij-nacht in 1653, na den slag bij Livórno. Later luitenant admiraal van Holland en West-Fries land, O/H P.c. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P.m. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN U als Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst voor Uw volk en meldt vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschie den bij de Marine Annahmestelle West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143, en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98—100, bij alle Hafen en Ortslrommandan turen en bij de Nebenstellen der Waffen SS. Alle gewensehte inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de Marine als de Waffen SS. worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. ting en langs den weg EtampesParijs uit Zuidelijke richting de buitenwijken van de stad binnengedrongen, waar zij op vrij groote schaal de terroristengroe- pen bewapenen en tot opstand tegen het garnizoen' aanspoorden. Daarbij kwam het tot verbitterde straat- en huizengevechten, eerst in de buitenwijken, later ook in de binnenstad, waar de steun punten der garnizoenstroepen werden aange vallen. Onder andere kwam het bij 't Palais Luxembourg, op de Place de 1' Etoile, bij den Are de Triomphe, alsmede op andere plaat sen in .de binnenstad tot hevige gevechten met verschillende pantsergroepen en met de terroristen. Herhaalde pogingen zich met geweld van de Duitsche steunpunten meester te maken, werden met bloedige verliezen afgeslagen. De gevechten duren echter voort. De oorlogsverslaggever van het D. N. B. Alex Schmalfuss meldt: In de stad woeden gevechten met terroristen, die zich in het Louvre verschanst hebben. Dit zijn vooral communistische elementen, die het leven van de Parijsche bevolking in gevaar brengen. Andere Fransche verzetsgroepen betwisten den communisten de heerschappij, waaruit blijkt, dat onder de terroristen geen eens gezindheid bestaat. Naar van bevoegde Duitsche militaire zijde is medegedeeld, hebben de wijken van de Fransche hoofdstad, waarin zich de gevechten hebben afgespeeld, groote schade geleden. Ten Zuiden van Parijs verloopt het front ongeveer tusschen Orsay en Corbeil en ver volgens langs de Seine tot Montereau. Vijan delijke strijdkrachten die bij Sens óver de Yonne heentrokken, rukken thans op naar Troyes. Reorganisatie Hongaarsche regeering. In Hongarije zijn, naar in de Wilhelmstrasse werd meegedeeld, de als gevolg van de ont wikkeling in Zuidoost-Europa noodzakelijk geworden maatregelen genomen. Daartoe be hoort ook een reorganisatie der regeering, waarover op het oogenblik nog geen bijzon derheden worden meegedeeld. In Berlijnsche politieke kringen is men van meening, dat door de gebeurtenissen in Roe menië ook zekere spanningen, die in den laat- sten tijd op het gebied der binnenlandsche politiek in Hongarije zijn ontstaan, met één slag opgeheven zullen worden en wel in ver band met de gevaren, waarvoor het Hongaar sche volk zich geplaatst ziet. Sztojay. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, had telegrafisch ge ïnformeerd naar het welzijn van Sztojay, den Hongaarschen minister-president. Sztojay, heeft in antwoord daarop uiting gegeven aan de hoop, dat hij na een spoedig verwacht her stel van zijn gezondheid opnieuw kan deel nemen aan den gemeenschappelijken strijd en aan de versterking der Duitsch-Hongaar- sche wapenbroederschap. „HET SEIN" Maandag om 18.45 uur spreekt Max Blok zijl via Hilversum I in zijn politiek week- praatje over het onderwerp: „Het sein". De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Hebt u uw waardepapieren, distri. butiebescheiden, sieraden, een verschooning voor leder van de huisgenooten, toiletartikelen, bor. den en lepels in een z.g. luchtbe. schermingskoffer klaar staan? A

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1