'tiiï Goed voetbalseizoen in Haarlem te verwachten NEÏTIE De Duitsche weermachtberichten van Zaterdag en Zondag. TH ISIS lice bui.sche weermachtbericht van Zater dag luidde: Ten Westen van den benedenloop der Seine hebben onze divisies in de vernauwde brugge- hoofRstelling alle vijandelijke aanvallen afge slagen. Bijzonder hevig is om Elbeuf gestre den, waar de vijand tijdelijk kon binnendrin gen, waarna hij echter in een tegenaanval weer i.eruggeworpen werd. Verbitterde ge vechten duren daar voort. Gevechtsvliegtui gen hebben Vrijdagnacht een geeoncentreer- den aanval uitgevoerd op vijandelijke troepen concentraties in Brionne. Ter. Noordwesten van Parijs werd de poging van een vijandelijk bataillon de rivier over te steken, uiteengeslagen. Met vrij sterke strijd krachten is de vijand Vrijdag het Zuidelijk deel der stad binnengedrongen, waar den ge- heelen dag straatgevechten aan den gang wa ren. De tegenstander leed zware verliezen aan dooden en gewonden en verloor ruim 50 tanks. Ten Zuiden van Parijs slaagde de vijand er in tusschen Corbeil en Montereau op eenige plaatsen de Seine over te steken en zijn brug- gehooMen in felle gevechten eenigszins uit te breiden Ten Oosten van de Yonne drongen vijande lijke verkenningsstrijdkrachten naar het Zuid oosten op. Voor de Westkust van Frankrijk hebben be veilig!, ngsvaartuigen drie vijandelijke torpedo- boot .itigprs p- r, torpedomotorboot bescha digd. Dc garnizoenen onzer steunpunten in de gevechtsgebieden van Toulon en Marseille handhaven zich nog steeds in zwaren strijd tegen sterke vijandelijke aanvallen. In het dal van de Rhóne zijn felle gevechten aan den gang met gemotoriseerde formaties van den vijand, die pogen onze marschbewegingen in de richting van Lyon te verhinderen. Door strijdmiddelen der marine zijn voor de Zuidkust van Frankrijk een vijandelijke tor- pedobootjager en een corvet getorpedeerd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië heeft de tegenstander in den sector van de Arno verscheidene vergeefsche ver- kenningsaanvallen ondernomen. Aan de kust der Adriatische Zee werden vrij zwakke vijandelijke aanvallen uiteengeslagen. Bij een vrij groote actie tegen de scheep vaart der benden op de Aegeïsche Zee hebben de communisten zware verliezen aan dooden en gewonden geleden; 142 vijandelijke kust vaartuigen en zeilboo^en werden vernietigd of opgebracht. In het Roemeensche deel van het Oostelijk front hebben onze divisies zich onder het af weren van talrijke bolsjewistische aanvallen verder gedistancieerd naar de bevolen gebie den. In Moldavië sloegen op 24 Augustus Duit sche en het bondgenootschap trouw gebleven Roemeensche tanktroepen gemeenschappelijk verscheidene vijandelijke aanvallen af. Hier en daar voorgekomen tegenstand van aanhan gers der Roemeensche koningskliek werd ge broken. In het gebied van Boekarest en in de etad zelf werden herhaalde aanvallen der ver raders afgeslagen. Tusschen de Kafpathen en de Weichsel zijn op een breed front ondernomen aanvallen der bolsjewieken gestrand. Tusschen Weichsel en Narew breidden zij hun aanvallen uit tot ver dere sectoren en werden in harde gevechten teruggeslagen. In eenige penetratieplekken werden de bolsjeweiken door tegenaanvallen tot staan gebracht Talrijke felle aanvallen der bolsjewieken ten Westen van Modohn en ten Noordoosten van Walk zijn bloedig ineengestort door den taaien tegenstand onzer troepen. Om Dorpat zijn ver bitterde gevechten ontbrand. Eskaders slagvliegers hebben bijzonder doel treffend ingegrepen in deze gevechten en 28 vijandelijke tanks en ruim 100 vrachtwagens vernield In luchtgevechten en door afweergeschut van de luchtmacht werden Vrijdag boven het Oostelijk front 87 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In den nacht hebben gevechts- en slagvlie- gerformaties het bolsjewistische ravitaillee- ringsverkeer ten Westen van het meer van Pskof met goed gevolg aangevallen. Vijandelijke formaties bommenwerpers heb ben overdag bommen geworpen op eenige plaatsen in Noord-Duitschland en in Bohemen, o.m. op de steden Rostock, Wismar, Schwerin en Brünn. Amerikaansche jagers hebben her haaldelijk in scheervlucht de op het land wer kende bevolking beschoten. Des nachts heb ben voor Rüsselsheim en Darmstadt het doel wit gevormd van Britsche terreuraanvallen. Vijandelijke vliegtuigen hebben bovendien bommen geworpen op Berlijn en omgeving en in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Lucht verdedigingsstrijdkrachten hebben boven Duitsch gebied en boven de bezette Westelijke gebieden 75 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 45 viermotorige bommenwerpers neergescho ten. j Een op het oogenblik aan 't Oostelijke front strijdende divisie afweergeschut der lucht macht onder leiding van gen.-majoor Schalier heeft sedert het begin van den oorlog ruim 1000 vijandelijke vliegtuigen vernield. Een heden afweergeschut van een luchtvloot in de bezette Westelijke gebieden hebben sedert het begin der invasie, vaak onder bijzonder harde gevechtsomstandigheden 1600 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: Ten Westen van de beneden-Seine sloegen onze achterhoeden talrijke aanvallen van den op den voet volgenden vijand af. Van zijn bruggehoofd ten Noorden van Mantes uit on dernam de vijand vrij krachtige aanvallen, doch hij kon slechts weinig terrein winnen. In Parijs hebben zich de verbitterde straat gevechten thans ook naar het Noordoostelijke deel van de stad en de buitenwijken ver plaatst. Door den veretterden tegenstand van onze steunpunten in d{ stad lijdt de tegenstan der voortdurend groote verliezen. Ten Zuiden van Parijs, alsmede in het ge bied van Troyes gingen de Amerikanen met sterke strijdkrachten tot den aanval over en drongen in -met groote' verliezen gepaard gaande gevechten eenige kilometers naar het Noorden en Oosten op. Vijandelijke gemotori seerde strijdkrachten, die in het gebied van Montelimar het Rhónedal wilden versperren, werden naar het Oosten teruggedrongen, vijan delijke aanvallen op Valence afgeslagen, tal rijke pantserwagens stukgeschoten. Voor de Westfransche- en Nederland se h e kust zijn de laatste, dagen de gevechts handelingen ter zee in aantal en hevigheid toegenomen. Onze beveiligingsvaartuigen le verden herhaaldelijk zware gevechten met overmachtige vijandelijke zeestrijdkrachten. Daarbij werden een vijandelijke torpedojager en een motortorpedoboot zwaar beschadigd. Ook de eigen formaties leden verliezen aan vaartuigen. Het gebied van groot-Londen ligt nog steeds onder het vuur der V. 1. Op den Westelijken vleugel van het Italiaan- sche front ondernam de vijand talrijke ver geefsche verkenningsaanvallen. In den Adria- tischen kustsector ging hij weder tot zware aanvallen over, die. op enkele penetraties na. uiteengeslagen werden. In Roemenië dringt de vijand met- gemoto riseerde formaties en sterke pantserstrijd krachten verder naar het Zuiden op. Duitsche gevechtsgroepen staan op het punt in zware gevechten door de Sovjet-Russische versper ringsgrendels aan weerskanten van de be- neden-Proeth te breken. Op de hellingen van de Oostelijke Karpathen sloegen onze troepen in verscheidene sectoren hevige aanvallen der Sovjets af en vernietigden daaubij talrijke vijandelijke pantserwagens. Ten Westen van Stanislau veroverden Hongaarsche troepen eenige heuvelstellingen. In het Weichselbruggehoofd ten Westen van Baranof, ten Westen van Kazimierz en ten Zuidoosten van Warka werden vijandelijke doorbraakpogingen ten deeie in den tegenaan val afgeslagen. Tusschen Weichsel en Naref duurt de afweerslag met onverminderde he vigheid voort. In verbitterde gevechten werd de doorbraak, welke de bolsjewisten beoogden verhinderd en de binnengedrongen viiand tot staan gebracht. Ten Westen van Modohn en ten Westen van het Peipusmeer sloegen onze troepen her nieuwde aanvallen der bolsjewisten af en grendelden eenige penetraties af. De puinhoo- pen van de stad Dorpat vielen na hevige straatgevechten in handen van den vijand. De vijand verloor Zaterdag aan het Ooste lijk front 75 vliegtuigen. In de Noordelijke IJs zee brachten onze duikbooten wederom een torpedojager tot zinken en beschadigden een groot oorlogsschip ernstig door torpedotreffers. Vijandelijke bommenwerpers vielen overdag Mannheim, Ludwigshafen en eenige steden in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied aan. Des nachts ondernam de Britsche luchtmacht met schending van het Zweedsche territoriale gebied terreuraanvallen op Kiel en Konings bergen. Vooral in woonwijken, aan cultuur monumenten en sociale instellingen werd schade aangericht. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Berlijn en- Hamburg. Sovjet-bommenwerpers vielen de stad Tilsit aan. Formaties jachtvliegtuigen en luchtdoel artillerie schoten boven het gebied van het Duitsche rijk en boven de bezette gebieden in het Westen 71 vijandelijke vliegtuigen neer, waaronder 56 bommenwerpers. Boven het Zuidoost-Europeesche gebied werden nog 9 vliegtuigen neergeschoten. Interinf meldt De aanvallen van Britsche bommenwerpers op Kiel en Koningsbergen droegen wederom een zuiver terreurkarakter. Te Kiel werden drie kerken, het Nordmark- ziekenhuis, de chirurgische universiteitskliniek het hygiënische instituut en het raadhuis ge troffen. Ook te Konngsbergen liepen talrijke cultuurschatten en andere gebouwen, o.a. twee ziekenhuizen, aanzienlijke schade op. De Zweedsche weermachtsstaf heeft mede gedeeld, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een vrij groot aantal Britsche vlieg tuigen in golven het luchtruim van de Zweed sche Westkust tusschen Halmstad en Falsterbo naar Schonen is gepasseerd. Een tweede com muniqué maakt melding van het vliegen in omgekeerde richting. Volgens de raming van Stockholms Tidnin- gen moeten ten minste duizend vliegtuigen het Zweedsche gebied gepasseerd zijn. Verduisteren van 20.30 u. tot 6.45 u. 29 Aug.: zon op 6.45, onder 20.36 uur maan onder 1.08, op 17.53 uur SPORT EN WEDSTRIJDEN Honkbal BI. Wit bijna kampioen. Met een 2-2 gelijk spel tegen E.D.O. heeft Blauw-Wit de kampioenskans in eigen hand ge nomen. De situatie is thans zoo, dat Wilders c.s. de volgende week van Haarlem moeten winnen om de vlag te kunnen hijschen. Het heeft on- dertusschen maar weinig gescheeld of E.D.O. was zegevierend uit den strijd te voorschijn ge komen. Onze stadgenooten kwamen namelijk in de vierde innings met 2-1 voor te staan en wis ten. tot de laatste innings met goed veldwerk de Amsterdammers in bedwang te houden. In de laatste slagbeur echter werden een inzinking van Schijvenaar, die zoo uitstekend was begon nen, het uitvallen van aehtervanger Oden thai en een fout van Van Leuven E.D.O. noodlottig. De Koekoek stormde over de thuisplaat en zorgde voor den gelijkmaker (2-2). Het was reeds in de tweede innings, dat E.D.O. de lei ding nam door Van Leuven, die profiteerde van een fout van Altink 2. In de vierde innings le verde Wilders zijn tweeden honkslag. Dank zij een fout van Kr. Zandstra kon hij de score op 1-1 brengen. In de gelijkmakende slagbeurt ech ter namen de Haarlemmers wederom de leiding, weer door toedoen van Van Leuwen, die met 4- wijd op de honken was gekomen en op een honkslag van Kr Zandstra kon binnenglippen. Het zag er naar uit, dat E.D.O. in de zesde slag beurt de score nog zou verhoogen, toen Schij- venaar op het derde honk kwam en ook Van der Putten op het eerste kwam. Van Leuven en Kr. Zandstra gingen echter uit en de fraaie kans ging verloren. Ook Blauw-Wit schiep zich in de zesde innings goede kansen, toen Wilders en Van Heeswijk op de honken kwamen. De Koe koek. die zich met twee-uit tot taak had gesteld z'n clubgenooten binnen te brengen, werd door Schij venaar met drie-slag uitgeschakeld. Blauw-Wit zag zich in de achtste innings een kostbaar punt ontgaan, toen Koster en De Bruin op de honken waren gekomen en laatst genoemde op het laatste nippertje uit ging. In de laatste slagbeurt echter werd de schade in gehaald. De Koekoek, Kloos en Altink 2 kwa men achtereenvolgens op de honken, mede dank zij fouten van Van Leuven en Hellingman. De Koekoek kwam binnen, doch was bij zijn run op het thuishonk zoodanig in botsing gekomen met Odenthal, dat de E.D.O.-apbtervanger den strijd moest staken en Van Leuven zijn plaats moest innemen. Door Linke en Koster met drie slag uit te schakelen voorkwam Schij venaar er ger. Bijna werd een fout van Van Leuven E.D.O. noodlottig. Een ietwat late, doch o.i. volkomen juiste beslissing van hoofdscheidsrechter Zand stra betreffende een foutieve loop van De Bruin naar het eerste honk kostte Blauw-Wit de over winning, daar het door Kloos gescoorde punt nu ook ongeldig werd. E.D.O. had in een laatste slagbeurt nog een kans den strijd in haar voordeel te beslissen. Maar zoover kwam het niet: Kr. Zandstra strandde op het eerste. Van den Bom werd uit- gevangen en KL Zandstra kreeg drieslag! De werpers-resultaten waren: Wilders; 5 inaal drie-slag, 2 maal vier-wijd; i hs. tegen i Schij venaar: 13 maal drie-slag; 2 maal vier- wijd; 5 hs. tegen. Ajax kwam gelijk met H.H.C. door Q\iick met 6-3 te kloppen. De overige wedstrijdresultaten waren: Overg.klasse: DOS-AFC 3-1H; TYBB-EDO 2 97; Haarlem 2-DWS 6-2; Celeritas-HHC 2 1-6. Tweede klasse: (om het kampioenschap der 2e klasse): HFC Haarlem-Kanaries 2-7; Water- graafsmeer-DWV 3-2. Competitie: HHC 3-HDM 8-2. Biljarten Van de Pol kampioen 45/2. Bij de Zondag geëindigde wedstrijden voor het kampioenschap eerste klasse groot biljart anker-kader 45/2 heeft de Rotterdammer Van de Pol voor de derde maal beslag gelegd op het kampioenschap met 6 gewonnen partijen en een algemeen gemiddelde van 40.73, met welk laat ste hij een nieuw Nederl. record vestigde. Te vens bracht hij' een nieuw record op zijn naam door een partij te spelen met een gemiddelde van 80. De bestaande records zijn resp. 26.20, in 1942 door Piet de Leeuw gevestigd en 66.66. dat C. van Vliet in 1940 op zijn naam bracht. Twee de van het tournooi werd Van Vliet en derde Kees de Ruyter. - Wielrennen Schulte kampioen op den weg. In Valkenburg is de wedstrijd gehouden om het nationale kampioenschap op den weg Bij de amateurs werd Blauw winnaar in 1 uur 42 mi nuten en 30.4 sec. 'Tweede werd van Beek met 15 sec. achterstand, 3 Verhoeven, 4 Snelle, 5 De Booy, 6 Markenstein, LTmuiden, 7 Paulussen, 8 Zalingen, 9 Kleefstra, 10 f^eeft, Haarlem, 11 Vin ken. Om half drie startten 50 der 76 ingeschreven profs en onafhankelijken. Braspenninx zorgde voor een verrassing door den wedstrijd toch mee te rijden. De kamp was vol spanning en sensatie. In de zesde ronde was er een kopgroep van 4 man, waarin Sohellingerhout, Bakker, Zweitser en Feije. Toen de vluchtelingen voor de elfde maal langs de tribune stormden had Schulte de kop groep ingehaald en op 50 seconden volgden Jan sen, Middelkamp, Joossen en Braspenninx op jacht naar de vluchtelingen. Het tempo was hoog, totdat in de veertiende ronde Schulte al leen den Cauberg opstormde en na een fantas tische rit als eerste over de eindstreep ging in 3 uur 17 min. 41 sec. Als tweede volgde Fe ij en op 1 minuut en 46 sec. 3 Middelkamp op 2 min. en 15 sec., 4 Jansen, 5 Steenbakker, 6 Joossen, 7 Schellingerhout, 8 v. d. Sande, 9 Franken, 10 Monfroi, 11 Kuilman op 1 ronde, 12 Maas op 1 ronde, 13 Ooms 1 ronde. Bestuur der afd. Haarlem ontvangt steun van aangesloten clubs. Uit een door de afdeeling Haarlem van den Ned. Voetbalbond ingesteld onderzoek was gebleken, dat vele clubs met moeilijkhe den met de terreinen hadden te kampen. Om elkaar in liet a.s. seizoen te helpen besloot de Zaterdag gehouden vergadering, liet be stuur machtiging te verleenen over alle velden te •beschikken waardoor liet te verwachten is, dat de competities voor den X.Y.B. als voor de afdeeling een goed verloop zullen hebben. Blijkens het inleidend woord van den voor zitter, den heer A. van der Aart was contact gezocht met het bestuur van district 1, waar bij overeenstemming werd bereikt, dat in de eerste plaats de standaardelftallen van de vereenigingen uit den N. V. B. en de afdee ling de beschikking zullen hebben over een terrein, dan zal bijzondere aandacht worden besteed aan de junioren en het restant der beschikbare velden zal onder de overige elf tallen worden verdeeld. De heer G. Kruijver, lid van 't bestuur van den N. V. B. m-erkte op, dat de moeilijkhe den nu zoo ernstig geworden zijn in Haar lem en omgeving, dat samenwerking drin gend noodig is. Tot heden heeft de bond de clubs zelfstandig laten werken, doch dat is thans niet meer mogelijk en voorlichting ver strekken kan haar nut hebben. Bij de sa menstelling der programma's werken de NVB en de afdeeling nauw samen, waardoor het mogelijk zal worden de eerste elftallen steeds te laten spelen. Het is niet de bedoe ling wijziging te brengen in de samenwer king tusschen vereenigingen, die reeds tot overeenstemming zijn gekomen of nog zul- -en komen, Er wordt van de vereenigingen machtiging gevraagd de beschikking te krij gen over de velden, om daarop wedstrijden vast te stellen voor die elftallen, welke geen eigen terrein hebben. Gesproken kan eigen lijk worden van een distributie van velden. Op die wijze hoopt men te bereiken, dat een groot aantal wedstrijden verwerkt kan wor den. Een proef zal worden genomen met het spelen op zandgronden. Het afdeelingsbe «stuur zal een commissie samenstellen, welke voor contact zorgt en medewerking verleent bij de financieele regeling. Na een gedachtenwisseling besloot de ver gadering z.h.s. medewerking aan het plan te verleenen. De verwachting werd uitgespro ken, dat er bij een goede samenwerking veel gevoetbald zal worden. De door den NVB ge publiceerde programma's zullen zooveel mo gelijk afgewerkt worden en de programma's J der afdeeling zullen veertien dagen te voren aangekondigd worden. De afwerking van het andere deel der agenda had een vlot verloop. De heer Van der Aart verzocht in zijn openingswoord de bezoekers van hun zitplaatsen op te staan ter herdenking van 't lid van WIJ, den heer P. W. Pauwels, winnaar van den op 29 Juli gehouden Zevenkampdag voor voetballers uit de Zaterdagmiddagcompetitie, die Donder dag onverwacht te IJmuklen is overleden. Verder zeide de voorzitter, dat het afdee- tingsbestuur ondanks 'de groote moeilijkhe den met voldoening op het afgeloopen sei zoen terugziet. Daarvoor bracht hij dank aan de besturen der aangesloten vereenigingen. Hij hoopte in de toekomst op dezelfde trou we medewerking te kunnen rekenen. De administrateur, de heer P. C. Lange- veld bracht een jaarverslag uit, het eerste van zijn hand, dat een overzicht gaf van de werkzaamheden der afdeeling en van de verrichtingen der elftallen. Meegedeeld werd, dat de financieele toestand niet ongunstig is. De periodiek aftredende bestuursleden wer den herkozen en enkele commissies samen gesteld. Bij de rondvraag kwam de verplichte keu ring voor nieuwe leden ter sprake. De voor zitter deelde mee, dat het niet mogelijk is gebleken, dat iedere jeugdige speler terstond gekeurd kan worden. Daarom is met het Haarlcmsche bureau afgesproken, dat een bewijs van inschrijving zal worden ver strekt, dat bij de afdeeling moet worden in geleverd; dan mag de jongeman voorloopig wel spelen. Een zelfde regeling zal voor Vel- sen en Beverwijk worden gemaakt. Op een vraag over schoolvoetbal, dat in Amsterdam steeds doorgang vindt, werd geantwoord, dat gebrek aan materiaal oorzaak is,, dat de wed strijden in Haarlem niet gespeeld worden. Reeds is besloten het tournooi om den Van der Aartbeker uit te stellen, doch getracht zal worden, de wedstrijden te organiseeren. Een vraag over het langdurig schorsen van spelers uit dit rayon werd verwezen naar het bestuur van den N. V. B. Nieuws uit de courant van Zaterdag. liLTTEMiAXI) Het Duitsche weermachtbericht van Vrij dag meldde o.a. dat in de buitenwijken van Parijs hevige gevechten waren ontbrand. Ook in het gebied van Toulon en Marseille werd verbitterd gestreden. Turkije heeft zijn ambassadeur bij dc regeering te Vichy teruggeroepen. BINNEN HAND Met ingang van 26 Augustus zijn alle rantsoenen gas en electriciteit voor huishou delijk gebruik met 15 procent verlaagd. Te Rotterdam is op klaarlichten dag een banklooper op het Hofplein in een auto geduwd en van f 50.000 beroofd. Bij de Kra_ lingsche plassen is de man weer vrijgelaten, waarna de auto in snelle vaart verdween. OMSTREKEN. Nabij fort Zuid-Wijkermeer is het 13-ja- rig meisje A. B. uit Beverwijk, dat niet kon zwemmen, bij het baden in het Noordzee kanaal verdronken. STADSNIEUWS De wnd. politiepresident deelt mede, dat door de Duitsche overheid wordt geklaagd over het beschadigen der „Deckungslöcher", vooral door kinderen. Indien dit niet ter stond ophoudt zullen strenge maatregelen worden genomen. De Bridge-club „Groot Slem". Scherpe spelers en kieskeurig. Drinken - net echt Die drinken later geen andere thee dan rv Hoofdredacteur. F. C. Derks, Haarlem (afw.); Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem; Sport en Stad: A. O vermeer, H'stede; Buitenland: J C. van der Laag, H'stede. Ver antwoordelijk voor de advert.-rubriek: W. van pmmen. Heemstede.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2