Haarlemsehe Courant Felle strijd ten Westen van Rouaan. Groote branden te Parijs Nieuwsblad voor Noord-Holland Nog steeds verzet te Parijs. Zeegevecht voor Fécamp. Voor de Zuidfransche kust een kruiser zwaar beschadigd. Hevig V 1 vuur op Londen. Zware gevechten aan de Fransch-Italiaansche grens. Strijd in de bocht van de Marne Groote aanval op de vesting Brest. De rol der Duitsche luchtmacht De strijdmiddelen der Duitsche marine. Noordelijke Karpathenpassen hecht in Duitsche handen. 289e Jaargang No. 202 Bureaux: Groole Houtstraat S3. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsehe Ct„ Haarlem Bijlkantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 tjmulden: Rembran dtlaari 56, IJmuidea-O. Hoofdredacteur: F. C. Der)», Dinsdag 29 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op en Feestdagen. Zon- XJitg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 et, per rnnd. MS, per kwartaal 3,43, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In het gebied ten Westen van Rouaan viel de vijand ook Zondag onze troepen op den Zuidelijken oever van de Seiné Iel aan. De aanval bleef echter ®overal door het gecon centreerde afweervuur steken. Een vijandelijk bruggehoofd ten Oosten van Elbeuf werd in een tegenaanval verkleind. Hernieuwde vijan delijke aanvallen mislukten daar, waarbij 20 tanks en 6 gepantserde verkenningswagens waren stukgeschoten. Ten Noorden van Mantes probeerde de vijand zijn bruggehoofd uit te breiden, doch hij kon ondanks het in den strijd werpen van sterke infanterie- en tankstrijdkrachten slechts geringe terreinwinst behalen. In Parijs bieden talrijke Duitsche steunpun ten nog steeds hardnekkig verzet. Door tanks gesteunde aanvallen van den vijand van de stad uit in Noordoostelijke richting werden door tegenaanvallen tot staan gebracht. In het gebied ten Zuidoosten van Parijs drong de vijand onze troepen in hevige gevechten naar de beneden-Marne terug. Een oproep van de Amerikanen gericht aan den commandant van de vesting Brest, werd van de hand ge. wezen. De vijand ging daarop Zondag met sterke infanterie- en tankstrijdkrachten tot den grooten aanval over. De gevechten namen in den loop van den dag steeds meer aan hevigheid toe. De bezetting van Brest sloeg echter, door legeï-, marine- en luchtafweer batterijen doeltreffend gesteund, alle aanval len af. Enkele plaatselijke penetratieplekken in het voorterrein van de vesting werden af gegrendeld. Onze bewegingen in het Rhönedal verloopen volgens plan. Verscheidene pogingen van den vijand om van het Oosten uit op den dalweg te komen, mislukten. Gewapende veerbooten en motortorpedoboo- ten brachten in het zeegebied ten Westen van Fécamp in een hard gevecht met een krachtig beschermde formatie kruisers een vijandelij ken torpedojager en een motortorpedoboot tot zinken. Twee eigen vaartuigen gingen ver loren; andere werden beschadigd. Voor de Zuid-Fransche kust werd een vijan delijke kruiser door Italiaansche strijdmidde len na torpedotreffers zwaar beschadigd. In het Fransche gebied werden 174 terroris ten in den strijd vernietigd. Zwaar vergeldingsvuur van de V1 ligt op Londen. In Italië ondernam de vijand in den Arno- sector verscheidene vergeefsche verkennings- aanvallen. Aan de Adriatische kust bleven vrij krachtige aanvallen van den vijand zonder resultaat. In Roemenië voeren onze troepen aan weers zijden van de beneden-Proeth nog steeds zware doorbraakgevechtpn. Bij het voortzetten van den aanval in Zuidelijke en Westelijke richting is de vijand over de Sereth heengetrokken en heeft hij ondanks het verbitterde verzet van onze troepen Focsani veroverd. Hij verloor daar talrijke tanks. Tegen de poging van den vijand om via de Oostelijke Karpathen Hon garije binnen te dringen, maken tegenaanval len van Hongaarsche en Duitsche troepen goede vorderingen. Bij en ten Noordwesten van Piatra mislukten Sovjet-aanvallen. In het Weichsel-bruggehoofd ten Westen van Baranof zij# harde aanvals- en afweergevech ten gaande. Tusschen Weichsel en Narew zet ten de bolsjewisten hun grooten aanval voort, en breidden dezen in Noord-Oostelijke richting tot op den Bobr-sector uit. Zij werden in har. de gevechten afgeslagen. Verscheidene pene traties werden afgegrendeld. Ten Noordwesten van Mitau, ten Noordwes ten van Modohn en ten Noord-Oosten van Walk stortten hevige vijandelijke aanvallen door het taaie verzet van onze troepen ineen. In het gebied ten Noorden van Dorpat door gedrongen vijandelijke strijdkrachten werden in een tegenaanval opgevangen. In luchtgevechten en door de luchtdoel- artillerie van de luchtmacht werden boven het Oostelijk front 50 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Vijandelijke bommenwerpers vielen overdag onder de bescherming van wolken enkele plaatsen in West- en Noord-Duitsehland aan, waaronder Duisburg en Emden. Andere lucht aanvallen waren gericht op Opper-Silezisch gebied. In .den nacht wierpen enkele vijandelijke vliegtuigen bommen neer op Mannheim en Ludwigshafen; 24 vijandelijke vliegtuigen wer den bij deze aanvallen neergeschoten. Zuid-Frankrijk In het Zuid-Fransche gebied bleven de Anglo. Amerikanen op 27 Augustus in Westelijke, Noordelijke en Oostelijke richting druk uit oefenen. De zich in het Rhöne-dal distanciee- rende Duitsche troepen bereikten de gestelde doelen, ofschoon zij herhaaldelijk tot den af weer moesten overgaan tegen aanvallen van soldeniers en snelle vijandelijke troepen. De vorderingen der Anglo-Amerikanen bleven ge ring. Nieuwe zware gevechten ontwikkelden zich aan de Fransch-Italiaansche grens. Een poging der Anglo-Amerikanen om de Madda- lena-pas te heroveren mislukte bij St. Paul door het verzet der Duitsche grendelformaties De huidige oorlogssituatie maakt het nood zakelijk dat de Duitsche troepen in Zuid- Frankrijk, in groote lijn gezien min of meer in een uithoek van het oorlogstooneel, daar heen gaan, waar hun aanwezigheid van groo- ter beteekenis is, aldus karakteriseert men van welingelichte Duitsche militaire kringen de situatie in Zuid-Frankrijk. De Duitsche troe pen in deze gebieden worden dus welbewust van de Amerikaansche strijdkrachten gedistan cieerd. Voortdurend trachten de Geallieerden deze distancieeringsbewegingen te storen, doch door het taaie verzet van de Duitsche achter hoeden, leverden deze pogingen geen resul taat op. In de gebieden ten Noordwesten van Valence en ten Zuiden van Vienne zijn Ge allieerde pogingen om een wig in de Duitsche stellingen te drijven, afgeslagen. Het feit dat Marseille en Toulon nog steeds door Duitsche strijdkrachten worden verdedigd, beteekent voor generaal Blaskowitz een grooten steun in zijn bewegingen. Italië Den 27sten Augustus kwam het op het Ita liaansche oorlogstooneel tot geen gevechten van beteekenis. De troepenconcentraties in den centralen en den Oostelijken frontsector doen verwachten, dat de Britten op beide plaatsen binnenkort tot groote aanvallen zullen over gaan. In den Adriatischen sector zagen de Britten zich genoodzaakt de sterk gedecimeerde Pool- sche soldenierstroepen door Engelsche en Ca- nadeesche contingenten af te lossen. Zij voer den nieuwe pantserformaties aan en brachten talrijke batterijen in stelling. Ten Zuidoosten van Parijs vallen de Ameri kanen van hun bij Melun, Fontainebleau Nogent en Troyes gevormde bruggenhoofden uit, deels met sterke strijdkrachten, deels met gepantserde verkenning in de bocht van de Marne aan. Zij stieten echter op den tegen stand der Duitsche versperringsformaties. De gevechten, in het verloop waarvan de Ame rikanen vooral aan weerszijden van Nogent en in het bosch van Jouy ten Noordwesten van Provins zware verliezen leden, duren nog voort. De belangrijkste gebeurtenis van den strijd in Bretagne vormde het begin van den groo ten Amerikaanschen aanval op de vesting Brest. De Amerikaansche opperbevelhebber, generaal Patton, had daartoe vier divisies met zwarte artillerie en zeer veel luchtstrijd krachten op een zeer smal gebied vereenigd. Na een zeer krachtig trommelvuur van ver scheidene uren en voortdurende luchtaan vallen gingen de Amerikanen in talrijke gol ven tot den aanval over aan het Noordelijke front en aan het ten Oosten van Brest lig gende front op het schiereiland Armorique De Duitsche verdedigingsstrijdkrachten sloe gen tijdens de zeer zware gevechten, die den geheelen dag duurden, alle Amerikaansche aanvallen, zoowel op het schiereiland Armo rique als in het overige voorterrein van de vesting af. De verliezen der Amerikanen waren vooral in den namiddag en in de avonduren zeer groot. Ook hun materieele verliezen schijnen nog al groot te zijn. Zeker is, dat 19 tanks werden vernietigd en een buitgemaakt. In het overige vestinggebied in Bretagne was het betrekkelijk rustig, daar de Ameri kanen, in verband met de concentratie van al hun aanvalswapens op Brest niet in staat waren tot andere operaties van grooteren omvang. Een plaatselijke Duitsche onderne ming in het gebied van St. Nazaire had vol ledig succes. Zeven tanks werden door Duit sche wapens stukgeschoten. Ba rricadenstrijd. De Duce inspecteerde dezer dagen de Duitsche verdedigingswerken aan het Adriatische front en liet zich door de Duitsche vestingbouwofficieren omtrent de diep geëchelonneerde verdedigings linies inlichten. (PK Vack-HH-St. P. c) Naar de marine-correspondent, van Interinf. verneemt, hebben strijdmiddelen der Duitsche marine opnieuw successen behaald voor het invasiegebied aan de Zuidfransche kust. Zij hebben bij den strijd tegen de krachtige be veiliging van de invasievloot een bewakings vaartuig, een artilleriemotorboot en een klein vaartuig, waarvan het type niet kon worden herkend, tot zinken gebracht. Kapitein ter zee Friedrich Böhme, de leider van de strijdmiddelen der Duitsche marine, die in de Seinebaai sedert het begin van de in vasie opzienbarende successen hebben behaald, is door den Führer onderscheiden met het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. De onder zijn leiding staande Duitsche strijd middelen hebben tot nu toe in totaal vier kruisers, negen torpedojagers, twee corvetten en ongeveer 35 koopvaardij- en transportsche pen der Geallieerden van tezamen 225.000 brt. tot zinken gebracht of door torpedotreffers zoo zwaar beschadigd, dat zij voor de Geal lieerde invasievloot verloren gingen. Slechts een zeer klein deel der getorpedeerde schepen kon naar Geallieerde havens worden gesleept. De verdienste van kapitein Böhme bestond daarin, dat hij de strijdmiddelen ongeacht de groote transportmoeilijkheden en de onafge broken vijandelijke luchtaanvallen in zoodani- gen toestand in het operatiegebied bracht, dat zij onmiddellijk in den strijd gebracht konden worden. Onder zijn leiding gelukte het de strijdmiddelen op die punten te water te bren gen, welke voor het behalen van de grootste successen tactisch het gunstigst lagen. De Brüsseler Zeitung behelst eenige versla gen van PK-mannen over de gevechten om Parijs. Zoo meldde o.a. op 27 Augustus de PK man Harry Gehm over de luchtaanvallen, die in den nacht van Zaterdag op Zondag door Duitsche gevechtsvliegtuigen op Parijs gericht zijn, o.m., dat in het Zuiden en Westen der stad zware straatgevechten woedden met de Amerikaansche pantserformaties, die Parijs waren binnengedrongen. In andere stadswijken leverden de Duitsche troepen barricadegevech ten met communisten en terroristen. Bij de voorafgaande bespreking had de commandant den piloten der Duitsche vliegtuigen op het hart gedrukt hun bommen niet op de stad te laten vallen, maar alleen te werpen op de aangegeven doelen buiten den kern der stad. Deze voorzorg om Parijs te sparen, heeft ech ter niet veel geholpen, want toen de beman ningen van hun aanval terugkeerden, konden zij slechts melden: „Parijs ziet er treurig uit. Overal in het geheele stadsgebied, maar vooral in de gevechtszone der binnenstad ten Zuiden van de Seine, woeden talrijke groote branden. De hemel boven Parijs is bloedrood. Dozijnen kleine en groote oppervlaktebranden woeden in de geheele stad. Heele blokken huizen en wijken staan in lichter laaie". Dit is echter niet het werk van het Duitsche luchtwapen, maar van de Amerikaansche bevrijders en van de Parijsche onderwereld, die de stad in brand gestoken hadden, want tot op dat oogenblik was Parijs door het Duitsche luchtwapen nog niet aangevallen. De oorlogscorrespondent Helmut Jacobsen meldt o.m., dat hij met een vliegtuig uit het Noorden over St. Denis naar het centrum van Parijs is gevlogen en vervolgens over het stadsdeel Mont Rouge, waar de Duitsche lucht macht opdracht had met bommen de vijande lijke ravitailleering en colonnes te belemme ren. In Mont Rouge hadden Duitsche leger- formaties verdedigingsstellingen betrokken en zij léverden tevens strijd met terroristen in den rug." Moskou vindt navolging. In navolging van Moskou hebben ook vier emigrantenregeeringen het verlangen kenbaar gemaakt, dat in het wapenstilstandsverdrag Duitschland verplicht moet worden, te hunnen behoeve arbeidsbataljons en goedkoope werk krachten voor den opbouw beschikbaar te stel len. De eisch van deze emigranten gaat ge zamenlijk over 500.000 man. Duitsche gezant naar Sofia terug. In antwoord op een desbetreffende vraag Is in de Wilhelmstrasse medegedeeld, dat de Duitsche gezant te Sofia, Beckerle, een bezoek heeft gebracht aan Von Ribbentrop om rap port uit te brengen en zich thans weer naar Sofia heeft begeven om met de Bulgaarsche regeering over de ontwikkeling van den toe stand besprekingen te voeren. Zoolang geen rapport over deze besprekingen is binnenge komen, is het niet mogelijk een standpunt in zake het Bulgaarsche vraagstuk te bepalen. Maurice Chevailier vermoord? De bekende Fransche filmspeler Maurice Chevalier zou volgens een Reuterbericht Vrijdag j.l. door Fransche terroristen zijn doodgeschoten. j SS-Obers tgruppenführer en General- oberst der Waffen-SS, Hausser, leidde persoonlijk de doorbraak der Duitsche eenheden in den sector Argentan-Falaise. (SS PK 3üschel-HH-St. P. c) Distancieering Westwaarts. De zich op Roemeenschen bodem bevinden de Duitsche divisies stonden in alle gevechts- gebieden onder zeer sterken druk van over machtige Sowjet-Russische gemotoriseerde en tankformaties. Bovendien kwam het ten Noorden van Boekarest en bij Ploesti ook tot verbitterde gevechten tusschen Duitsche be- veiligingsstrijdkrachten en Roemeensche af- deelingen, die poogden, overeenkomstig de So wjetbe velen, de Duitsche troepen te ont wapenen. Vernomen wordt, dat de ten Oosten en ten Westen van de Proeth staande Duit sche formaties er in geslaagd zijn zich den weg naar het Westen vrij te maken en het voorterrein der Karpathen te bereiken. We! kon de bezetting van de stad Foscani door bolsjewistische formaties niet verhinderd worden, doch de opdringende Sowjet-strijd- krachten hadden in de voorafgaande gevech ten zoo zware pantserverliezen geleden, dat het hun niet mogelijk was den o.delijken af tocht van de Duitsche troepen naar het Zui den en Westen tegen te houden. De Noordelijke Karpathenpassen bevinden zich alle stevig in Duitsche handen Op een van de paswegen was Sowjet-cavalerie erin geslaagd de Hongaarsche grens in Zuidweste lijke richting te overschrijden. Duitsche be veiligingstroepen en Honvedformaties kon den hier in een snellen tegenaanval de bols jewisten weder terugwerpen en aanzienlijke deelen van hen vernietigen. Omtrent de gevechten ten Noorden van Boekarest en in het gebied van ploesti wordt vernomen, dat de aanvallende Roemeensche formaties zeer groote bloedige verliezen heb ben geleden en dat de Duitsche strijdkrach ten zich daar overal volledig in haar positie3 hebben kunnen handhaven. Oostelijk front. Verder naar het Noorden is de strijd bij de plaats Debitza in hevigheid toegenomen. Ook in het gebied van de Weichsel en ten Noorden daarvan in het gebied van Bialystok leefden de gevechten weer op. Aan den Noor delijken vleugel van het Oostelijk front, in het gebied ten Noordwesten van Dorpat zijn Duitsche troepen tot tegenaanvallen overge gaan. Aan de spoorlijn tusschen Dorpat en Reval werden Sovjetrussische strijdkrachten door Duitsche aanvallen teruggedrongen. De frontlijn in deze gebieden verloopt buiten gewoon grillig, zoodat op sommige plaatsen bijna met „omgekeerde frontlijn" wordt ge streden. Duilseh protest te Washington. Het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft door tusschenkomst van Zwitser land een scherpe protestnota doen toekomen aan de regeering der Vereenigde Staten. De nota luidt: „De Duitsche regeering is in het bezit van een officieel bericht van kolonel Von Aulock, destijds commandant der vesting St. Malo, van 14 Augustus. Volgens dit bericht hebben Amerikaansche pantserstrijdkraehten bij een aanval Duitsche krijgsgevangenen op de vijan delijke tanks -gezet om daardoor de verdedi ging der aangevallen Duitsche sterfipunten ta bemoeilijken. Dit misbruik beteekent een ernstige schending van het geldende oorlogs recht. De Duitsche regeering protesteert daartegen met nadruk. Zij verlangt, dat het voorval on verwijld door de bevoegde militaire instanties onderzocht wordt, en zij verwacht, dat da Amerikaansche regeering haar strijdkrachten strenge aanwijzingen tot eerbiediging van het _:eldende volkenrecht geeft en dat zij door ge paste maatregelen zal bewerken, dat dergelijke zeer ernstige schendingen van het volkenrecht zich niet herhalen." De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Weet Uf hoe U zelf een wuurzweep kunt maken en wat een nuttig hulp middel dat bij brandbestrijding is?

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1