koopmans1 bakmeel Akkertje De keuze tusschen handhaving en vernietiging. Wat zich te Boekarest afspeelde. Nieuws uit de courant van gisteren. op EIK STAAT PIT MERK uw waarborg voor echthesd re re to e s z ba re ■s s Overzicht van lt.-generaal Dittmar. Lt.-generaal Dittmar, de militaire spreker van den groot-Duitschen omroep, heeft over den toestand aan de fronten o.a. gezegd: Weliswaar is de intensiteit van de oorlogvoering door het uitputten van alle middelen, die een buitengewoon ontwik kelde techniek vermogen te verschaffen, en door het verwaarloozen van bijna alle moreele beperkingen bij de toepassing daarvan, tot het uiterste opgevoerd. Doch zelfs dat is niet vol doende geweest om den oorlog zoodanig te verkorten, als ongetwijfeld in de bedoeling heeft gelegen van hen, die den van alle rem men bevrijden, in uiteindelijken zin totalen oorlog hebben geproclameerd. Wanneer de tegenover ons staande wereld bereid ware geweest het levensrecht van een groot, flink, hard werkend volk eerlijk te er kennen er zou geen reden denkbaar zijn ge weest waarom deze tijd van strijden en lijden nog eens meer dan vijf jaar de wereld moest vervullen en nog langer vervullen zal. Want dit is zeker: de geweldige strijd zal voortgaan. Hij moet voortgaan, omdat en zoo lang onze vijanden aan hun oorlogsdoelen vasthouden, zoolang niet verstand en beter in zicht gekomen zijn in de plaats van den wil tot vernietiging, welke de bereidheid het uiter ste te geven tot ultima ratio van ons volk maakt. Wij hebben in den loop van twee maanden aanzienlijke deelen verloren van wat wij, als vrucht van onze veroveringen in de eerste jaren van den oorlog .vast in handen meenden te houden en dat ongetwijfeld als belangrijke uitbreiding van de operatieve en economische basis van onze oorlogvoering kon worden be schouwd. Frankrijk is voor het grootste deel aan onze handen ontglipt. Wij zijn in zeer zware ge vechten gewikkeld voor het behoud van be langrijke resteerende gebieden, zoowel aan de kust als in Noord-Oost en Oost-Frankrijk. Hier is een bewegingsoorlog ontketend, die in meer dan één opzicht herinnert aan de gevechten van 1940. Wat destijds de doordachte conse quentie bij het gebruik van moderne strijd middelen voor het succes moest doen, doet thans bij den tegenstander de numerieke over macht. Het is het hooglied van den Duitschen strij der en van de Duitsche leiding wanneer wij constateeren, dat zij anders dan in het om gekeerde geval in 1940 na een onvergelijkelijk veel korteren strijd zich nog steeds op een bloedigen en moeizamen weg bevinden, waar van het einde ook thans nog niet te zien is. Ook de gevechten in Zuid-Frankrijk hebben voor de Geallieerden totdusver niet de resul taten opgeleverd, die hun bij het begin van hun operaties waarschijnlijk voor oogen ge staan hebben. Iedere stap, dien onze zich Rhöne-opwaarts distancieerende formaties naar het Noorden terrein winnen, maakt het vormen van een nieuw, stevig front, dat eerst na het aanvoeren van aanzienlijke strijdkrach ten kan worden aangevallen, waarschijnlijk. Wanneer we de dingen in het Oosten be schouwen, dan kunnen wij met dankbare vol doening constateeren, dat menig gevaar, dat enkele weken geleden nog wegens de onmid dellijke bedreiging van het gebied van het Duitsche rijk als ernstig beschouwd moest worden, thans als voorloopig bezworen be schouwd kan worden. Deze stand van zaken geeft ons moed te gelooven, dat ook de on middellijke militaire gevolgen van ddn ver raderlijken afval van de kringen, die zich van den jeugdigen Roemeenschen koning als werk tuig bedienden, overwonnen kunnen worden. Wij staan voor een noodzakelijkheid, welke geen alternatief kent tusschen verder strijden en goedkoop vergelijk, doch slechts de keuze tusschen handhaving en vernietiging. Aldus is de strijd tot 't uiterste de eisch van hoogste, uiterste doelmatigheid, aangezien slechts zoo onze vijanden - in de eerste plaats de volken, doch indirect ook de regeerenden - voor de nood zakelijkheid worden geplaatst de vraag naar den zin van offers en verliezen, de gebrachte zoowel als de nog te brengen, de militaire zoowel als de politieke, duidelijk te beantwoor den. Wanneer er iets is, dat ons doet geloo ven, dat wij nog hooge troeven kunnen uit spelen, dan is het de geestelijke kracht, waar van front en vaderland de laatste moeilijke weken het bewijs hebben geleverd. Het is overbodig over de strijdende troepen te spreken. Na den 20sten Juli, den dag van reiniging en zelfbezinning, stroomen daar steeds meer, krachten heen. Sterke, nieuwe impulsen bezielen alle gebieden van oorlog voering en bewapening. Dat er juist op laatst genoemd gebied veel in wording is, dat in be langrijke mate van invloed kan zijn op de be slissing, is van authentieke zijde aan het Duit sche volk medegedeeld in een vorm, die geen twijfel veroorlooft. Wij zullen van deze din gen hoogstwaarschijnlijk datgene kunnen ver wachten, waarop het in de allereerste plaats aankomt: de operatieve en tactische ontlas ting van onze gevechtsfronten. Eikenloof voor Léon Degrelle. De Führer heeft den commandant van de 5de SS-Vrijwilligers-pantserbrigade „Wal lonië", SS-Sturmbannführer Léon Degrelle, het Eikenloof behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Den 22sten Augustus werd een gevechts groep onder bevel van Degrelle in de aan vulling op het weermachtbericht met lof ver meld, daar zij zich bij de gevechten ten Westen van het meer van Pskof door bijzon dere taaiheid en aanvalsgeest had onderschei den. Den 23sten Augustus onderscheidde Léon Degrelle zich bij de zware gevechten ten Zuidwesten van Dorpat opnieuw door zijn niets ontziend persoonlijk optreden. Voeling met Geallieerden sinds September 1943. De te Stockholm verschijnende och tendbladen publiceeren eigen berichten uit Ankara, Istanboel en Londen, met opmerkelijke bijzonderheden over de voorgeschiedenis van het Roemeensche verraad. Volgens een eigen bericht van Svenska Dag- bladet uit Ankara is de Roemeensche front verandering voltrokken op- grond van onder handelingen, die reeds verscheidene maanden geleden werden opgenomen, toen eerst de Roemeensche prins Stirbey en later de Roe meensche politicus Wisjeanoe zich naar Tur kije begaven teneinde te Ankara in opdracht van de Roemeensche oppositie te polsen naar de vredesmogelijkheden voor Roemenië. Dat deze pogingen aanvankelijk vergeefsch wa ren, is in de eerste plaats te danken aan den hardnekkigen tegenstand van Antonescu, die zijn aan Duitschiand gegeven woord met wilde breken, in de tweede plaats aan de al gemeen in Roemenië heerschende vrees voor een breuk met Duitschiand, zoolang er nog Duitsche troepen op Roemeensch gebied wa ren, aangezien een dergelijke poging moest leiden tot een herhaling van de Itahaansche tragedie. Een belangrijke rol is voorts gespeeld door Roemeensche politici, doch zij gingen wanke len na de bekende verklaring van Molotof van April j.l. Wat de arrestatie van maarschalk Anto nescu betreft, meldt de Britsctie luitenant- kolonel Gardone de Chastelaine, die met het vliegtuig van koning Michael naar Turkije is gevlogen., de volgende bijzonderheden: Reeds sedert Februari bevond hij zich in Roemenië met een geheime opdracht. Later is hij met een reeks andere Britsche officieren ge ïnterneerd. Volgens de uiteenzettingen van den Britschen luitenant-kolonel, heeft An tonescu bij het beslissende gesprek getracht koning Michael over te halen om den oorlog tegen Rusland voort te zetten. De koning heeft daarop geantwoord, dat hij er de Voor keur aan had gegeven sinds Februari te onderhandelen met de Geallieerden. Toen maarschalk Antonescu daarop bezwaren maakte ontbood koning Michael de paleis wacht. Vervolgens werden de andere leden van het kabinet naar het paleis ontboden en allen gearresteerd. Luitenant-kolonel Gar done de Chastelaine was daarop met de an dere Britsche officieren in vrijheid gesteld Volgens de Sunday Times heeft koning Michael volgens uiteenzettingen van den vroegeren Roemeenschen gezant te Londen Tilea, voor de eerste maal bij het uittreden van Italië de mogelijkheid gehad om met de Spil te breken. Hij heeft toen door middel van een persoonlijk door hem gevolmachtig de bij de Geallieerden geïnformeerd of het voor hem niet raadzaam was het land met eenige leidende Roemeensche politici te ver laten. Nadat contact was verkregen tusschen den gevolmachtigde en een Geallieerde groote mogendheid benevens eenige Roemeensche emigranten, had de koning den raad gekre gen te Boekarest te blijven, teneinde wanneer het zoover was in te grijpen. De ontwikkeling is toen door het be zoek van Benesj aan Moskou den vorigen winter op beslissende wijze vooruit ge bracht. Benesj heeft op uitnoodiging van leidende Roemenen ook de Roemeen sche problemen te Moskou ter sprake ge bracht. De plotselinge Roemeensche staatsgreep is tenslotte voor de Geallieerde regeeringen als een volstrekte verrassing gekomen, aangezien men haar beloofd had haar tijdig op de hoogte te brengen, opdat zij militaire voorbe reidingen konden treffen Volgens den Londenschen correspondent van Dagens Nyheter bevindt zich thans de Roemeensche gedelegeerde voor de onder handelingen met de Geallieerden in Teheran, om ter beschikking te zijn, wanneer dc bols jewieken den wensch mochten hebben, for meel de overeenkomst met Roemenië te slui ten, hetgeen binnen zeer korten tijd verwacht kan worden. Geallieerden aan Zwitsersche grens. Bij hun aanval van het gebied van Grenoble uit, hebben de Anglo-Amerikanen, naar het D.N.B. verneemt, op 28 Aug. met enkele tanks bij Annemasse de Fransch-Zwitsersche grens bereikt. De pogingen der Anglo-Amerikanen om van de bergen uit met snelle formaties in de Oostelijke flank van de zich naar het Rhönedal distancieerende Duitsche troepen te stooten, leidden ten Zuiden en Zuidoosten van Valence tot hevige gevechten, in het verloop waarvan <3e Duitsche troepen Anglo-Ameri- kaansche verkenningsafdeelingen en Fransche benden in de pan hakten. De bewegingen der Duitsche formaties, die door zelfstandig ope- reerende Duitsche pantserformaties beschermd worden, blijven zich volgens de plannen ont wikkelen. Nieuwe vliegtuigen en betonnen schepen. De Völk. Beobachter publiceert een foto van een Duitsch vliegtuig van nieuw type. Het betreft hier een nieuw toestel, dat voor verscheidene doeleinden kan dienen, de ME 21Q, die bij de gevechten aan alle fronten den laatsten tijd uitstekend is ge bleken en een nieuw, krachtdadig strijd middel van 't Duitsche luchtwapen vormt. Voorts publiceert hetzelfde blad een foto van een „eierschaalschip". Op een werf van de O.T. zijn schepen van 1000 ton uit gewapend beton vervaardigd voor de transporteenheden van Speer. Het schip is waterdichter dan an dere schepen, behoeft niet geverfd te worden, kan roesten noch verteren, en voor den bouw kan gebruik gemaakt worden van ongeschoolde arbeidskrachten. Het schip wordt gebouwd met de kiel naar boven. De buitenwand wordt met electrische machines glad geslepen. Met de kiel naar boven wordt het schip te water ge laten en dan pas gekeerd. De Duitsche leiding volgt met groote aan dacht den nieuwen Amerikaanschen bommen werper van het type Boeing, de B 29. Het luchtwapen staat daarbij in voortdurende ge- dachtenwisseling met Japansche instanties, die reeds waardevolle ervaringen hebben kunnen opdoen met de afweer van deze superbom menwerpers. Een optreden der B 29-bommen- werpers op het Europeesche oorlogstooneel zou derhalve de Duitsche leiding noch verrassen noch voor onaangename problemen stellen. Wellicht echter zal de Duitsche afweer, met gebruikmaking van nog onbekende af weermiddelen, voor den vijand een onaan gename verrassing brengen. ZULKE PANNEKOEKEN HAKT MIJN MOEDER VAlf KORT NIEUWS Tijdens de afwezigheid van de bewoners is ingebroken in de woning van een markt koopman in de Hasebroekstraat te Amster dam. Een bedrag van f 11.000 aan bankpa pier is ontvreemd. De kinderpolitie te Amsterdam ver zoekt de opsporing en terugbrenging van Johanna Berendïna Marreveld. oud 17 jaar, die sedert 2 0 Augustus wordt vermist. Zij is pl.m. 1.65 m. lang, heeft donkerblond baar, donkere oogen, gezet postuur en gaaf gebit en draagt een rood geruite blouse, kort geel jasje, blauwe wollen plooirok en witte schoenen. De 37-jarige N. van D. te Utrecht kreeg terwijl hij met zijn vrouw den maaltijd ge bruikte, twist. Deze twist liep zoo hoog, dat hij een broodmes greep en haar daarmede ernstig letsel toebracht. Haar toestand is zeer ernstig. De man is in overspannen toe stand naar de neurologische klinieken ver voerd. DIEVEN DOKTEN MEISJE UT DE WONING Te Amsterdam is een brutale inbraak ge pleegd in een huis aan de Bosboom Toussaint straat. Aan de woning vervoegden zich te on geveer 8 uur drie mannen.: twee in burger en een in politie-uniform. die aan een meisje, dat op dat oogenblik alleen thuis was mede deelden, dat mijnheer voor een economisch delict gearresteerd was en dat zij zich ten spoedigste naar het;politiebureau moest be geven. De man in uniform zou haar bege leiden. In de buurt van het bureau was de zgn. politieman echter plotseling verdwenen en op het bureau hoorde zij, dat van een ar restatie niets bekend was. Eenige politie beambten stelden dadelijk een onderzoek in het huis aan de Bosboom Toussaintstraat in, en daar bleek dat intusschen was ingebroken. Alles was overhoop gehaald, Voor zoover kon worden nagegaan, werden slechts twee schil derijen gestolen. BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Van 1 September 1944 t.m. 31 October 1944 geeft de bon ,,25 KF" van de kookkaart „U 405" recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen één maand moeten toekomen, daar het in de be doeling ligt op 1 October a.s. een volgenden bon van de kaart „U 405" aan te wijzen. GENERATOR-ANTHRACIET EN -TURF. Van 1 tot en met 30 Septfmber 1944 geeft elk der bonnen „Generator-anthraciet drie en dertigste periode" recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg) anthracietnootjes IV of V. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der bonnen „Generatorturf drie en dertigste pe- piode" recht op het koopen van 50 stuks bag- gerturf. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ f 2.000 22526. f 1.500 14545. f 1.000 2743 12954 18281 f 400 8546 10950 15469 17474. f 200 9496 10295 12450 15408. f 100 5007 6000 6690 10432 19646 25297 Xethylend Vraagi Uw kruidenierf KBÖPMANS' MEELFABBIEKEN N.V. c O 5_ fO 03 O Verduisteren van 20.30 u. tot 6.45 u. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem (afw.); Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem; Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede; Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Ver antwoordelijk voor de advert.-rubriek: W van Ommen, Heemstede. Buitenland- tn Noord-Frankrijk ontbrandde een felle strijd ten Westen van Rouaan. Er heerschte nog steeds verzet te Parijs. Er ontsponnen zich gevechten aan de Marne. De Amerikanen zetten hun grooten aanval op Brest in. Langs de Fransch-Italiaansche grens woedden zware gevechten. In het Zuidelijk deel van het Oostelijk front voltrok zich de Duitsche distancieerings- beweging. De Noordelijke Karpathenpassen bleven hecht in Duitsche handen. Door een niet van buiten gesteunden op stand van vrijscharen te Warschau is aldaar een onbeschrijfelijke noodtoestand ontstaan. Deelen der stad branden. De Duitsche gezant te Sofia keerde van een bezoek aan Berlijn naar zijn standplaats terug. Duitschiand diende te Washington een protest in wegens het dekken van Amerikaan- sche tanks voor St. Malo door Duitsche krijgs gevangenen. Binnenland. Er wordt aan herinnerd, dat de termijn voor het indienen van formulieren betreffende de Z-s procedure en^Jiet aanvragen van vrij stellingen op 31 Augustus voor eenige bedrij nen afloopt. De zeepvervangende waschmiddelen zijn op den bon. Men moet voor of op 2 September bon Algemeen 211 bij zijn leverancier inleve ren. Er kan nog niet worden medegedeeld, wanneer bovengenoemd artikelen te verkrij gen zijn. De inlevering der boterbonnen 34 A en B. Ter vermijding van misverstand wordt mede gedeeld, dat de handelaren op de bonnen 34A en 34B boter, welke men bij zijn boter- resp. margarineleverancier heeft ingeleverd, geen boter of margarine zullen afleveren, daar deze bonnen slechts voor hun bevoorrading dienden Voor de aflevering worden op normale wijze bonnen bekend gemaakt. Sluikhandel in peulvruchten. Voor het Economisch Gerechtshof te Arnhem hebben- in hooger beroep terecht gestaan de 51- jarige landbouwer en zaadhandelaar H. Houten- bos uit Egmond-Binnen en de bloembollen- en zaadhandelaar L. J. M. Roozen uit Heemstede. Hun was ten laste gelegd, dat zij tienduizenden kilo's peulvruchten clandestien hadden verhan deld. Een belangrijk deel van deze partijen was door de koopers naar Duitschiand gesmokkeld. Na een zeer scherp requisitoir eischte de pro cureur-generaal bevestiging van de door den economischen rechter te Amsterdam gewezen vonnissen ,n.l. voor Houtenbos 7500 boete, subs, vijf maanden hechtenis en twee jaar en drie maanden gevangenisstraf en voor Roozen 7500 boete, subs vijf maanden hechtenis en een jaar en negen maanden gevangenisstraf. Op 6 September zal het hof arrest wijzen. Stichting van een Jeugdstorm herstellingsoord. Zooals reeds is medegedeeld, bestaat het plan om ter gelegenheid van het tienjarig be staan van den Nationalen Jeugdstorm een Jeugdstormfrontfonds te vormen, dat het doel heeft de stichting van een Jeugdstormherstel lingsoord, bestemd voor gewonde jonge Ne- derlandsche soldaten, die als lid van den Jeugdstorm naar het front zijn vertrokken en daar gewond geraakt zijn, stormsters, die zich aan het front hebben onderscheiden als Roode Kruis-zuster of zich op andere wijze daar ver dienstelijk hebben gemaakt en herstel van krachten behoeven, stormers en stormsters uit de geteisterde gebieden (ook uit Duitschiand), die zich daar hebben ingezet en/of gewond zijn geraakt en leden van den Jeugdstorm, die zich aan het thuisfront geheel geven en van wege hun lichamelijken toestand een periode v an rusi noodig hebben. De Jeugdstorm zelf zal het voorbeeld geven bij het bijeenbrengen van het bedrag, dat voor dit doel noodig is, doch ook anderen, die met den Jeugdstorm sympathiseeren, wor den opgewekt, steun te verïeenen. De Jeugd storm heeft reeds meer dan 150 gesneuvelden te betreuren en vele andere stormers zijn meer of minder ernstig gewond. Men kan bijdragen storten op postgironum- mer 25000. Voor giften in natura, inlichtingen en mededeelingen kan men zich wenden tot het stafkwartier, Oorsprongpark 8 te Utrecht, afdeeling Frontfonds. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM I, 411.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.90 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Opgewekte morgengroet. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 3.00 Kamerork.concert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Joh. Jong, orgel en Peter Kreuder, piano. 11.00 Boe ken van inzicht. 11.15 Henri Plukker, viool en gram.muz. 11.45 Gram.muz. 12.00 Almanak. 12.15 Roemeensch orkest Gregor Serban. 12.45 BNO Nieuws 13.00 Zelf tuinieren. 13.05 Om en om-pro gramma. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Zang en piano. 15.30 En hier is de koffergramoeoon. 16.00 Ork. Gerard van Krevelen. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Kwartet Corduwener. 18.00 BNO Persover zicht. 18.05 Koorconcert en vioolspel. 18.45 Bran dende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Kamermuz. v. Schubert. 20.00 Het lied van het koren. 21.00 Concertgefoouwork. Van 21.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.00 BNO Nieuws en cult. ber. 22.15 Meisjeskoor „De Krekels". 22.3024.00 Vertrouwde wijzen in bonte rij. HILVERSUM II, 301.5- M. 17.00 Trioconcert. 18.00 Lichte muziek bij den maaltijd. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Wereldreis. 20.15 Herhaling vraaggesprek over de opleiding van de Meta's. 20.30 Lichte klanken. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cult. ber. 22.15 Zie proigr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. "AKKERTJES" ZIJN BEPROEFDE PIJNSTILLERS EN| VERDRIJVEN DADELIJK KOU, KOORTS, GRIEP R <D :<D CO »v bU re m ba re O *4 O O N m '5 o b re a re 2 l o O 1 n O O O mD, O) nan O lm O T3 O

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2