Haarlemsche Courant Verplaatsing van den strijd in Noord-Frankrijk. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Twee torpedojagers in den grond geboord. Na vijf jaar oorlog. Aanslag op De Gaulle. 289e Jaargang No. 204 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. TC1. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlerosohe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendapletn 21. Telef. 12230 wövuiden: Rembrandtiaan 55, XJfcnuidea-o. SooWredecteur: T. C. l>erta. Donderdag 31 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. Uifcg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mud. lr15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 8 cent. K im Amerikanen tusschen Parijs en Reims tot staan gebracht. Rouaan ontruimd. Feile gevechten om bezit van Soissons en Chalons sur Marne. Bij de Italiaansche grens Briancon heroverd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Nadat onze divisies sterke, tot zevenmaal herhaalde aanvallen van den vijand uit zijn bruggehoofden aan de Seine ten Noordwesten van Parijs in harde gevechten hadden opge- v.ai?^en' weken zij volgens bevel op nieuwe Stellingen naar het Noordoosten uit. De stad Eouaan werd na verwoesting van de haven werken en andere belangrijke militaire objec ten prijsgegeven. Tusschen Parijs en Reims werden de naar het Noorden aanvallende sterke Amerikaan sche strijdkrachten in verbitterde gevechten tot staan gebracht. In het Zuidelijk deel van Soissons zijn hevige straatgevechten ontbrand. Ten Zuiden van de Marne hebben vijande lijke gemotoriseerde formaties in den op- marsch naar het Oosten de streek van Chalons sur Marne bereikt, waarom fel gevochten wordt. In het Rhönedal hebben onze flankbeveili gingen talrijke vijandelijke aanvallen van het Oosten uit afgeslagen. Een vrij groot aantal vijandelijke tanks werd vernietigd. In het Alpengebied ten Westen van de Fransch-Ita- haansche grens werd de stad Briancon na har den strijd met Fransche terroristen en Ameri kaansche verkenningsstrijdkrachten weer in bezit genomen. Torpedomotorbooten hebben in den nacht van 29 op 30 Augustus ten Westen van Dieppe een vijandelijken torpedojager in den grond geboord. In dueelfde wateren hebben gevechts- veerbooten en beveiligingsvaartuigen der Duitsche marine een Britschen torpedojager van de Huntklasse vernietigd.die na een zware detonatie in de lucht vloog. Het V. 1-vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië hebben gevechtshandelingen van eenige beteekenis alleen plaats gevonden in den Adriatischen kustsector. In de ochtend uren werden hier hevige aanvallen van den vijand met zware verliezen voor hem afge slagen. In Roemenië zijn aanvallen van de bolsje wieken bij Muzau en in het Bisrizadal mislukt. De daartusschen over de passen van het Hon- gaarsche grensgebied doorgedrongen vijande lijke strijdkrachten werden op verscheidene plaatsen in tegenaanvallen teruggeworpen. Formaties slagvliegtuigen vielen Sovjet-Rus sische colonnes in de Karpathenpassen met bommen en boordwapens succesvol aan. In het bruggehoofd van den Weichsel ten Westen van Baranof bleven herhaalde aanval len van de bolsjewieken vruchteloos. Ten Duitsche vorderingen in f Baltisch gebied. De situatie op de vleugels van het Oostelijk front. Nadat de Duitschers de landbrug naar Riga vrijgemaakt hadden, hebben de Sovjets alles in het werk gesteld de pas veroverde verbin ding in te drukken. De Duitschers zijn er ech ter in geslaagd het verbindingsgebied naar het Zuiden breeder te maken. De manoeuvres der Duitsche gevechtsleiding en de hardheid der Duitsche troepen hebben de bolsjewisten gedwongen hun aanvallen op Oost-Pruisen te staken. Daaruit blijkt, dat hun geweldige offensief, dat zij met 300 pantser wagens, 10 infanteriedivisies en acht brigades openden, volkomen ineengestort is. De Sovjetleiding moest er zich de laatste dagen toe beperken haar aanvankelijke suc cessen bij Modohn en Dorpat uit te breiden. Doch ook daar werden haar aanvallen in hoofdzaak tegengehouden. Duitsche grenadiers en stormgeschut drongen de Sovjets ten Noor den van Dorpat langs de spoorlijn verder naar het Zuiden terug. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt over de situatie in het Zuiden: Het ontstaan van een open flank als gevolg van het. staken van den si rijd door de Roemenen, heeft het den Sovjet-Russen mogelijk gemaakt de Sereth te overschrijden en de aan de beneden-Proeth staande Duitsche troepen van alle zijden in te sluiten. Deze Duitsche strijdkrachten onder nemen thans hardnekkige pogingen den om- singelingsring te verbreken en zich in de rich ting van de karpathen een weg te banen. Met den steun van de Roemeensche troepen, die de wapens tegen hun vroegere bondgenooten heb ben opgenomen, konden Sovjet-Russische troe pen over de Oostelijke Karpathen Hongarije binnen dringen en wel bij Targu Orna. Zij werden echter reeds spoedig door de krachtig tegenstand biedende Duitsche en Hongaarsche troepen tot staan gebracht. Dinsdag bracht de Sovjetleiding sterke strijd krachten uit het gebied van Buzau in Weste lijke richting tot aan het gebied van Ploesti naar voren. Daar ontstonden verbitterde en wisselvallige gevechten. In het Noordelijke deel van de stad Boekarest en tusschen de Roemeensche hoofdstad en Ploesti handhaven zich nog steeds Duitsche formaties. Noordoosten van Warschau, alsmede tusschen Boeg en Naref hebben onze troepen nieuwe, door tanks en slagvliegers ondersteunde aan vallen van de bolsjewieken, in harde pantser gevechten opgevangen. In den Noordelijken sector zijn verscheidene aanvallen van den vijand ten Westen van Modohn en ten Nooi^'- westen van Dorpat met zware verliezen ineen gestort. Des nachts waren troepenconcentra ties en voor den opmarsch gereed staande bolsjewistische strijdkrachten in de gebieden van Modohn en Dorpat het aanvalsdoel van onze gevechtsvliegtuigen en des nachts operee- rende slagvliegers. Amerikaansche bommenwerpers vielen de steden Moravisch Ostrawa en Oderberg als mede Hongaarsch gebied aan. Des nachts on dernam de Britsche luchtmacht opnieuw met schending van Zweedsch rechtsgebied terreur- aanvallen op Stettin en Koningsbergen. Af zonderlijke vijandelijke vliegtuigen lieten bo vendien bommen vallen op Berlijn en Ham burg. Strijdkrachten der luchtverdediging schoten bij deze aanvallen 82 viermotorige ter- reurbommenwerpers neer. Zuid-Frankrijk. De Amerikanen zetten hun pogingen voort door omtrekkende bewegingen over de ten Oosten van den weg Avignon-Lyon gelegen bergen de Duitsche bewegingen in het Rhöne dal voor te zijn. De Duitsche beveiligings formaties sloegen overal deze aanvallen met succes af. Een poging der Amerikanen om uit het dal van de Ysere het Rhönedal binnen te dringen, werd door een Duitschen tegenaanval in het gebied van Romans, ongeveer 30 K.M. ten Noordwesten van Valence verijdeld en de Amerikaansche aanvalsformaties werden na een korten tegenstand te Bours de Peage tot ver achter hun beginstellingen teruggeworpen. Commissie van Finschen Rijksdag bijeen. De commissie voor de buitenlandsche poli- iies van <ien Finschen Rijksdag is in gewone zitting bijeengekomen. De minister van bui tenlandsche zaken, Enckell bracht het gebrui kelijke rapport over den toestand uit. De meisjes van den Nederlandschen Ar beidsdienst zijn den boer behulpzaam bij het oogsten. De schooven worden bijeen gebonden. C.N.F./N.A.D./V. d. Werf P. c De Führer verleende op voorstel van den Rijksminister voor bewapening en oor logsproductie, Speer, het Ridderkruis van het Kruis voor oorlogsverdiensten met de Zwaarden aan den leider der hoofdcom missie scheepsbouw, Generaldirektor Otto Marker. De uitreiking der hooge onderscheiding geschiedde ter gelegen heid van een tewaterlating in tegen woordigheid van Rijksminister Speer door Korvettenkapitan Lüth, drager van de hoogste Duitsche onderscheiding voor dapperheid. Ruge/HH/St. P. c Aan het eind van het vijfde oorlogsjaar heb ben de leidende kringen te Berlijn zich uitge laten over de positie van Duitschland. De krachten, die de tegenstanders naar voren brengen, zijn enorm. Uit een nuchtere bereke ning blijkt echter, dat tegenover den stand van 1939 Duitschland niet slechts zijn grenzen beheerscht, doch ook van het Poolsche, Bal- tische, Deensche, Nederlandsche, Belgische en Fransche gebied nog een voorterrein van eenige honderdduizenden vierkante kilometer in handen heeft en bovendien Finland, Hon garije, Slowakije, Kroatië en een groot deel van Italië ter beschikking staan, in totaal met een aantal inwoners van meer dan honderd millioen. Aan het einde van het vijfde oorlogs jaar is het gebied van het Duitsche rijk dus met een ongeveer even groot gebiedspotentieel vermeerderd. De vijand meent, in den roes van zijn huidige successen, Duitschland reeds te kunnen meten met de maatstaven van ineengestorte democra tieën, terwijl de Nationaal-socialisitsche staats en levensvorm juist thans weder onder den dwang der omstandigheden den oorlog met nieuw revolutionair élan begint te voeren. Aldus bekeken is de beslissing van den oor log nog niet gevallen. Wel is de in volle sterkte opmarcheerende vijand thans aan slag, ander zijds kunnen neutrale waarnemers constatee- ren welke kracht Duitschland weer ontwik kelt. Zij zien een concentratie van alle aan de fronten staande strijdkrachten in het voorter rein van het Duitsche rijk en zij zien nieuwe Duitsche divisies naar de stellingen trekken. Met gebruik van nieuwe wapens is thans be gonnen. Leden der uitgeweken Grieksche regeering afgetreden. De leden der uitgeweken Grieksche regee ring, waaronder de plaatsvervangende pre mier Venizelos, zijn afgetreden. Men neemt aan, dat het na den terugkeer van Papandroe van zijn bespreking met Churchill tot eenige meeningsverschillen onder de ministers is ge komen over de te Rome gesloten overeenkom sten. Ravenna gebombardeerd. Ravenna is opnieuw het doel van zware Anglo-Amerikaansche terreuraanvallen ge weest. Talrijke brisant- en brandbommen wer den op woonwijken van de stad geworpen en richtten groote schade aan. De dom, een be kend barokgebouw, een ziekenhuis en andere openbare gebouwen, werden ernstig bescha digd. Strijdgebied Mitau. Licht infanteriegeschut wordt over de ruïnes van een brug gevoerd; een zwaar karwei, dat echter volbracht wordt. PK Wetaer/O/H P. c. KORT NIEUWS. Dinsdag kwamen alle worstwaren en varkensvleesch in Zweden opnieuw onder controle van de distributie. In de lente van het vori ge jaar .kon de verkoop^van deze artikelen worden vrijgegeven. Het gebruik ervan is echter zoo geste gen, dat ze op nieuw op den bon moesten. De Iraansche minister-president Saoed en zijn kabi net zijn afgetreden. De Sjah heeft Saoed opdracht ge geven tot de vor ming van een nieuw kabinet. Generaal Catroux is benoemd tot commissaris-gene raal in Nooord- Afrika Schietpartij in de Notre Dame. Naar Radio-Moskou meldt heeft Stalin aan De Gaulle een gelukwenschtelegram gezon den naar aanleiding van diens vestiging te Parijs. Totdusver is er nog geen melding ge maakt van dergelijke telegrammen van Chur chill of Roosevelt. De correspondent der B.B.C. meldt, dat De Gaulle, toen rfij op het parvis der Notre Dame te Parijs de overwinningsparade wilde afne men, door geweerschoten en salvo's uit mi trailleurs werd begroet. De Gaulle's zeer tal rijke lijfgarde operade daarop eveneens het vuur, terwijl De Gaulle de kerk invluchtte, in welke echter eveneens schoten weerklonken Plotseling waren ook in de kerk ratelende machinegeweren te hooren. Reuter voegde er aan toe, dat de B.B.C.-correspondent niet wist wie met de schietpartij was begonnen, maar volgens anderen zou de schuld liggen bij Fransche patriotten, die men thans tracht op te spillen. Deze berichten zwijgen er over, of De Gaulle al of niet werd gewond. De republikeinsche garde heeft de Kamer van Afgevaardigden bezet om te verhinderen, dat gewapende benden het gebouw binnen dringen. Uit Washington wordt gemeld, dat de toestand van anarchie, ellende en repressailles die de bevrijding van Parijs op den voet volgde in de Vereenigde Staten ernstige be denkingen heeft doen ontstaan. Men twijfelt er sterk aan of De Gaulle door het opnemen van de maquisten in de gelederen van het Fransche leger de orde in het land zal kunnen herstellen. Onder de talrijke persoonlijkheden in Frankrijk die wegens hun politieke houding door de Gaullisten gearresteerd zijn, bevin den zich de Nobelprijswinnaar dr. Alexis Carrel, de vroegere minister vafi onderwijs Carcopino, de voormalige politieprefect, de vroegere burgemeester van Parijs, de chef van de nationale loterij, de leidende persoon lijkheden van het agentschap Havas-Ofi, de hoofdredacteur van de Matin, de vroegere burgemeester van Bordeaux en vele honder den andere vooraanstaande lieden uit het openbare leven. Waarom Duitsche troepen Slowakije binnen rukten. In aansluiting op het bericht, dat de Duit sche troepen op verzoek van de Slowaaksche regeering Slowakije zijn binnengerukt, meldt de B-correspondent van het A.N.P. te Berlijn, dat de maatregel genomen werd op verzoek van staatspresident dr. Tiso er» naar aanlei ding van het feit, dat in verschillende deelen van Oost-Slowakije partisanen in samenwer king met door bolsjewisten afgezette parachu tisten getracht hebben wanorde in het land te stichten. Zij maakten hierbij misbruik van den naam van den minister van oorlog Catlos Onder dezen naam hebben zij valsche bevelen aan verschillende provinciale garnizoenen ge geven. In eer» radioredevoering verklaarde minister Catlos dat tegenmaatregelen geno men zijn en dat op grond van het ondersteu ningsverdrag met Duitschland Duitsche troe pen de Slowaaksche grens overschreden heb ben. In Pressburg heerscht volkomen orde. Van een regeeringscrisis is evenmin sprake. Geallieerde vliegtuigen zijn Dinsdagochtend boven West- en Midden-Slowakije verschenen. In dorpen en op het open veld werden door hommer» verliezen aan menschenlevens en schade veroorzaakt. Bijzondere zitting van Japanschen Rijksdag. De Japansche regeering heeft een besluit gepubliceerd, volgens hetwelk 6 September een buitengewone Rijksdagzitting, die vijf da gen zal duren, bijeengeroepen wordt. Lt.-generaal Skibayama is benoemd tot vice- minister van oorlog. Zijn voorganger, lt.-gen. Taminaga, is aangesteld op een anderen, be langrijken post. Buigaarsche kabinet bijeen. Onder voorzitterschap van den minister president is de Buigaarsche ministerraad Dins dagochtend gedurende verscheidene uren bij een gekomen. Roemenen capituleerden onvoorwaardelijk. Eenige dagen geleden heeft het commissa riaat van buitenlandsche zaken te Moskou be kend gemaakt, dat er tusschen de Sovjet-Unia en Roemenië geen wapenstilstand bestaat. Koning Michael en zijn raadgevers hebben dus eenzijdig besloten tot een wapenstilstand over te gaan. De oorlogstoestand tusschen Roemenië en de Sovjet-Unie duurt voort en de situatie komt hierop neer, dat Roemenië onvoorwaar delijk voor de Sovjet-Unie heeft gecapituleerd. Werktijden in Duitschland. Betreffende de vaststelling van den arbeids tijd op 10 uur per dag heeft gouwleider Sau- ckel tijdens een appèl in een groot bewape- ningsbedrijf o.m. verklaard, dat de arbeids tijd boven de 48 uur per week op grond van zijn verordening vergoed zal worden volgens het tarief voor de overuren. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Hebt U Uw zolder reeds opgeruimd, houdt gij dien stofvrij en wordt de wasch er steeds zoo spoedig mo gelijk afgenomen?

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1