Haarlemsche Courant Duitsche tegenaanvallen in Noord-Frankrijk Nieuwsblad voor Noord-Holland Strijd in het gebied der SeineOise-Aisne, Vesle en boven- Marne. Brest en Lorient houden stand. In Zuid-Frankrijk de sector-Valence het brandpunt. Aan het Oostelijk front hevige Sovjetaanvallen op de grenzen van Zevenburgen afgeslagen. De V 1 uit nieuwe richtingen Britsch offensief in Italië. Een tweede Nederlandsche Ridderkruis-drager. 289e Jaargang No. 205 Bureaux: Groote Houtstraat 99. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134953 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 tJmuiden: Rerrtbrandttaan 56, Umulden-O. Hoofdredacteur: F, C. Derks, Vrijdag 1 September 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon, en Feestdagen. Ui tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, Ir. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1237 Het Duitsche weermachlbericht luidt als volgt: Ten Noorden van Parijs werd de vijand, die onze uitwijkbewegingen scherpt volgt, tot staan gebracht. Tegen vijandelijke aanvals- colonnes, die uit het gebied van Beauvais naar het Noorden trekken, zijn tegenaanvallen op touw gezet. In het gebied LaonReims staan onze troe pen in zwaren strijd met vijandelijke pantser- strijdkrachten, die naar het Noordoosten en Noorden nieuwe terreinwinst konden behalen. In het Rhönedal is de vijandelijke druk ver sterkt, vooral tegen Valence. Alle vijandelijke aanvallen werden daar in felle gevechten af geslagen. Het vergeldingsvuur op Londen werd dag en nacht voortgezet. In Italië is de vijand aan de Adriatische kust opnieuw over een breed front tot den grooten aanval overgegaan. Met krachtig gebruik van slgavliegers, artillerie en tanks en met onder steuning door zeestrijdkrachten, kon hij bij Urbino en bij Pesaro plaatselijke penetraties behalen. Door onze tegenaanvallen werden de binnengedrongen vijandelijke aanvalsgroepen uiteengeslagen. Ten Zuidwesten van Pesaro duren in twee penetratieplekken verbitterde gevechten voort. In Roemenië is de vijandelijke druk in de richting van Ploesti versterkt. Aan de Zuid oostgrenzen van Zevenburgen werden nieuwe, hevige aanvallen der bolsjewieken uiteenge slagen. Aan de rest van het Oostelijk front zijn Woensdag alleen ten Noordoosten van Warschau gevechtshandelingen van eenige be- teekenis ontstaan, waar de door de Sovjets na gestreefde doorbraak naar de stad, na het stuk schieten van 24 tanks, opnieuw werd verijdeld. Arr^rikaansche bommenwerpers ondernamen met gebruikmaking van het voor de afweer ongunstige weer, terreuraanvallen op Bremen en Kiel. Andere aanvallen van vijandelijke bommenwerpers waren gericht op eenige plaat sen in Hongarije. Woensdagnacht wierpen afzonderlijke Brit sche vliegtuigen bommen in het gebied tus- schen Rijn e;i Main. In het Kanaal en in den Indischen Oceaan hebben duikbooten in felle gevechten zes vijandelijke schepen met een inhoud van te zamen 36.000 brt., alsmede een torpedojager en een bewakingsvaartuig, in den grond ge boord en een vijandelijk vliegtuig neergescho ten. Italië. Zooals gemeld is de rechtervleugel van het 8ste Britsche leger in de middaguren van 30 Augustus over een breed front van de Adria tische kast tot in de bergen ten Westen van Urbino tot het verwachte groote offensief over gegaan. Ondanks het zware artillerievuur en het gebruik van vele tanks en slagvliegtuigen konden de Engelechen en Canadeezen geen noemenswaardig succes behalen. Aan de kust grepen Britsche kruisers en torpedobooten met zware salvo's in de gevechten in. Een vrij groote pantsergroep slaagde erin het bad plaatsje Pesaro binnen te dringen. Zij werd echter door Duitsche stormartillerie, pantser wagens en pantserafweergeschut vernietigd. In het hoogere terrein ten Westen van den kustweg werden drie kleine penetraties der Britten in een tegenaanval verkleind. Na vier maal te hebben aangevallen konden de Engel- schen weliswaar ten Westen van Urbino de Duitsche hoofdgevechtslinie binnendringen, doch zij werden er in een gevecht op korten afstand weer uitgeworpen. Ten Oosten van Florence staakte de linkervleugel van het Britsche leger zijn aanvallen, schijnbaar om nog meer versterkingen aan te laten rukken. Enkele stoottroep-ondernemingen der Engel- schen mislukten alle. De Amerikanen verken den slechts ten Oosten van Pisa, en werden daar over de Arno teruggeworpen. Frankrijk. Aan het Westelijk front ging de slag op 30 Augustus met toenemende verbittering voort. De aanvallen der Engelschen en Amerikanen concentreeren zich om de Seine, den sector Oise-Aisne en om het gebied van de Vesle en den bovenloop van de Marne. In Bretagne hield de druk van Se Anglo- Amerikanen, geholpen door de terroristen, op Brest en Lorient aan. De aanvallen leverden In Engeland bestond de verwachting, dat met het vorderen van den Geallieerden op marsch in Frankrijk geleidelijk een einde zou komen aan het V 1-offensief. Thans blijkt, dat men zich hierin heeft vergist. De V 1-aanval- len nemen niet af, doch worden krachtiger, en komen bovendien, naar men te Londen tot zijn schrik heeft moeten vaststellen, ook nog uit nieuwe richtingen. De chef van een Duitsche V 1-afdeeling ver klaarde aan een oorlogsverslaggever: „De con structie en opbouw van het Duitsche V 1 wapen zijn zoo vereenvoudigd, dat een ver plaatsing van zijn bases ieder oogenblik mo gelijk is. Hetzij van Normandië uit hetzij diep uit het vasteland, onverstoorbaar en zeker vliegt de-V 1 naar de bevolen doelen. Kazematten en stellingen onder den grond, waarin, naar de Engelschen en Amerikanen na de bezetting van Fransche gebiedsdeelen ver moeden, bases van het V1 wapen gevestigd zijn geweest, zijn volkomen leeggehaald. Slechts ieege ruimten vielen den A.nglo Ame rikanen in handen. Het geheim kon nergens ontdekt worden. Te Londen is officieel medegedeeld, dat de Duitschers sedert de vroege ochtenduren van Donderdag ,,in herhaalde tusschenpoozen*' vliegende bommen op Zuid-Engeland en het gebied van Londen hebben afgevuurd. E:r werd materieele schade aangericht; de be volking leed verliezen. echter in beide sectoren geenerlei successen op. In Zuid-Frankrijk probeeren de Anglo-Ame- rikanen nog steeds de bewegingen van de Duitsche groepen te belemmeren. Hun poging om ten Zuiden van Valence te verhinderen dat de Duitsche achterhoede de Drome over trokken, mislukten met aanzienlijke verliezen voor de Anglo-Amerikanen. Hier en ten Noord Oosten van Valence, waar de Isère uit het gebergte te voorschijn komt, vernietigden Duit sche troepen een aantal tanks en gepantserde verkenningswagens en heroverderden tijdelijk door terroristen bezette steunpunten. Ondanks het met deze gevechten gepaard gaande tijd verlies bereikten de Duitsche troepen de ge stelde doelen voor dien dag. Naar de News Chronicle uit Washington meldt, hebben hooge Amerikaansche militai ren verklaard, dat het opperbevel over het zevende Amerikaansche leger in Zuid-Frank rijk van generaal Wilson op Eisenhower is overgegaan. MAX BLOKZIJL SPREEKT. Max Blokzijl spreekt Maandagavond om 18.45 uur over Hilversum I over het onder werp: „De feiten zijn de beste voorlichters Van dén strijd aan het invasiefront. I>e valschermjagers, die zich reeds in ontelbare veldslagen onderscheidden, bieden den vijand ook hier verbitterden tegenstand. De drager van het Ridderkruis, Major Alpers, de leider van een gevechtsgroep val schermjagers, verhoort een gevangene. (PK Czlrnich-O-H P. c) KORT NIEUWS. De Berliner Lo- kalanzeiger neemt met zijn editie van hden als zelfstan dig blad afscheid van zijn lezers. Hij wordt voor den tijd van den oorlog vereenigd met den Berliner Morgen- post. Naar de zender Cairo meldt, is de Iraaksche minister president afgetre den. De regent heeft hem belast met de vorming van een nieuw ka binet, dat reeds is samengesteld. De leider van den "War Produc tion Board der Ver. Staten, Do nald Nelson, is te Moskou aangeko men. Hij zal later doorreizen naar China. Bulgaarsche delegatie te Caïro. Reuter meldt, dat een Bulgaarsche dele gatie te Cairo is aangekomen voor het in ont vangst nemen van de voorwaarden der Geal lieerden. Van onderhandelingen kan geen sprake zijn. Mijnstakingen in de V.S. Kooseveit neeft opdracht gegeven om tien mijnen in Pennsylvanië en Diana in beslag te nemen en het bedrijf te laten hervatten, daar in deze tien mijnen de productie als ge volg van stakingen stilstond. In midden-Pennsylvanië zijn nieuwe sta kingen uitgebroken, zoodat thans het werk in 17 mijnen stil ligt. Oproep aan het Nederlandsche volk. Het Jeugdstorm-front-fonds. Zooals bekend, is ter gelegenheid van het a.s. tienjarig bestaan van den Nationalen Jeugdstorm ingesteld het Jeugdstorm- Frontfonds, welk fonds ten doel heeft te komen tot de op- en inrichting van een Jeugdstormherstellingsoord speciaal be stemd voor die jonge Nederlandsche sol daten, die aan de frontén gewond zijn ge raakt en herstel van krachten behoeven. Alleen al uit de gelederen van den Jeugdstorm staan honderden jonge Neder landers aan het front. Velen zijn ernstig gewond en voor hun leven verminkt, ter wijl reeds ruim 150 jonge stormers hun jonge leven gaven voor Europa's vrijheids strijd, dus ook voor ons volk en vaderland. Nogmaals wordt een krachtig beroep ge daan op den offerzin van ons volk om door het storten van een gift cp het postgironum mer 25000 te toonen dat liet vaderland het front niet vergeet. Stort daarom uw bijdrage op gostgiro 25000, Jeugdstormfonds, Oosprongpark 8 te Utrecht. Doet uw plicht. In 't verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal. Bilderdijk. Inhoud van het Poolsche memorandum. Naar de diplomatieke correspondent van Reuter meldt, heeft de minister-president der uitgeweken Poolsche regeering, Miko- laezylc verklaard, dat in het memorandum, dat naar Moskou gezonden is, de vorming van een nieuwe regeering met deelneming der communisten en het sluiten van een Poolsch-Sovjet-Russisch bondgenootschap worden voorgesteld. Adriaan Bankert. 1684. Vocht tegen Zweden in 1659 en ver der tegen de Duinkerkers, Engel schen en Franschen. Werd in 1666 Lt.-Admiraal. Overleed in 1684. O/H P.c. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P.m. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst voor Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschie den bij de Marine Annahmestelle Nieierlande te Utrecht, de aanmeldings- bureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98-100. bij alle Hafen en Ortskommandanturen en bij de Ne- benstellen der Waffen SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de Marine als btf de Waffen SS, worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. De Fiihrer heeft den SS-Rottenführer Derk Eisko Bruins, geboren op 20 Maart 1923 in Vlagtwedde, voor zijn bijzonder dapper gedrag in de gevechten bij Narwa als tweeden Nederlander het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. SS-Rottenführer Bruins is sedert 1941 lid van de N.S.B. Op 26 April 1941 heeft hij zich als vrijwilliger voor de Waffen-SS aangemeld. Bruins diende samen met den eersten Nederlandschen Ridderkruisdrager uit Nederland, Gerardus Mooyman in het jaar 1941, met wien hij gelijktijdig in dienst trad. Laatstelijk behoorde hij tot de SS- pantsergrenadier-brigade Nederland. Opstanden in Slowakije worden onderdrukt. Tito-partisanen aan het werk. De president der Slowaaksche republiek, dr. Tiso, heeft voor den omroep een toespraak gericht tot het Slowaaksche volk, waarin hij wees op het verderfelijke drijven van bolsje wistische elementen in Slowakije en op het feit, dat met valschermen neergeworpen bolsje wieken en hun handlangers onder het Slo waaksche volk den leugen hebben verspreid, dat de president der republiek zou zijn ver moord en de regeering door de Duitschers zou zijn weggevoerd. Tegelijkertijd trachten zij het Slowaaksche volk op te ruien. Omtrent de gebeurtenissen in Slowakije wordt te Berlijn verwezen naar de inmiddels ontvangen informaties. Daaruit blijkt, dat be paalde politieke elementen in sommige deelen des lands geprobeerd hebben onrust onder de Slowaaksche weermacht te stichten, waarbij het hun gelukt schijnt te zijn, eenige garni- zoens tot afval te bewegen. In verscheidene plaatsen zijn opstanden uitgebroken, die ge heel het kenmerk van de bolsjewistische ter reur dragen en begonnen met het vermoorden van priesters en de mishandeling van vrouwen. De Slowaaksche president had de wapenhulp van Duitschland ingeroepen, zooals deze is vastgelegd in de beschermende verhouding tusschen het Rijk en Slowakije. Aan dit ver zoek werd terstond gevolg gegeven. Te Ber lijn gelooft men te kunnen voorspellen, dat zeer spoedig het bedwingen van den opstand en de bestraffing der verantwoordelijken ge meld zal worden. In de Wilhelmstrasse werd verklaard, dat de opstandige beweging in verschillende deelen van midden- en Oostelijk Slowakije te wijten is aan de actie van Tito-partisanen en Tito- agenten. Een oproep, welke Tito tot de sol daten en boeren heeft gericht, toont vrij dui delijk aan van wien de actie uitgaat. Tweede aanslag op De Gauile. Naar uit Parijs wordt gemeld, heeft voor de schietpartij bij de Notre Dame, waarvan De Gauile bijna het slachtoffer is geworden, ook eerder reeds een .aanslag op hem plaats gehad. Toen de Engelsch-Amerikaansche troepen langs de Avenue de la Grande Armée naar de Are de Triomphe marcheerden, werden op de Place de la Concorde plotseling schoten uit de menigte op De Gauile gelost. Men vermoedt, dat deze aanslag door communisten is voorbe reid. Spaansch blad over de communisten. In Spanje, aldus schrijft De Pueblo/ is thans geen plaats voor communistische agi tatie, en wie van een „vergelding" droomt, zal weldra de kansloosheid van zijn plan nen moeten inzien. Het Spaansche volk, al dus vervolgt het blad. is thans anders ge oriënteerd dan in 1936 onder de volksfront- regeering. De macht is thans in sterke han den en alle revolutionnaire actie zal in de kiem verstikt worden. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Hebt gij uw huis goed verduisterd, 1 ook aan den achterkant?

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1