Haarlemsche Courant Finland legt de wapens neer Strijd in het Belgische grensgebied Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Betrekkingen met Duitschland ivorden verbroken. Indien de Duitsche troepen binnen 2 weken uit het land zijn verdtvenen, wil Moskou spreken over de voorwaarden. Vijandelijkheden heden om 8 uur gestaakt. Zware afweer gevechten tusschen Atrecht en Verdun. Brest handhaafde zich; batterij Cécembre staakte den strijd. Lyon ontruimd. Sovjetaanvallen in Oost-Karpathen en tusschen Boeg en Narew afgeslagen. Duitsche duikbootoperaties in de Oostzee. Beschieting van de Engelsche kust. 289e Jaargang No. 2g7 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. H£. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsehe Ct., tjaarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Teléf. 12230 EJmuMen: Rembrand Maan SS, IJmutden-O. HooOdradacteur: T. C. Derks, Maandag 4 September 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. Uitg.: Graf, Bedrijven Damiatè, Haarlem. Abonnementen: g. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr, per post f2,73, ïiosse nummers 6 cent. K ItVZ Volgens een mededeeling van het offi- eieele Finsche persbureau zou, op grond van een overeenkomst tusschen de Fin sche regeering en de regeering der Sovjet Unie, het tijdstip voor het staken der vijandelijkheden in den frontsector van het Finsche leger zijn: 4 September om 8 uur. Maarschalk Mannerheim heeft een dien overeenkomstige dagorder aan zijn troe pen uitgegeven. Voorts publiceert het Finsche nieuwsbureau het volgende communiqué: „De Finsche regeering heeft de betrek kingen met Duitschland verbroken en ge- eischt, dat de Duitsche troepen uiterlijk vóór 16 September uit Finland zullen worden te ruggetrokken. In geval de Duitsche troepen in den ge noemden tjjd niet mochten zijn teruggetrok ken zullen zij ontwapend en aan de Geallieer den als krijgsgevangenen uitgeleverd worden". Minister-president Hackzell heeft in een rede het besluit der regeering gepoogd te motiveeren. Hij deelde mede, dat het Finsche parlement Zaterdagavond een zitting met ge sloten deuren heeft gehouden, om de kwestie van het herstel der vreedzame betrekkingen tusschen Finland en de Sovjet-Unie te bespre ken. Daar de militaire en politieke toestand den laqjsten tijd een aanzienlijke verandering heeft ondergaan, heeft de regeering zich na zorgvuldige voorbereiding op 25 Aug. tot het Sovjet-gezantschap te Stockholm gericht met de vraag, of de Sovjet-Unie bereid zou zijn, een Finsche delegatie te ontvangen voor wapenstilstands- resp. vredes-onderhande- lingen. Op 29 Aug. is het antwoord van de Sov jet-Unie ontvangen, dat na ruggespraak tusschen de Sovjet-Unie en Groot Brit- tannië en met goedkeuring van de Ver- eenigde Staten aldus luidde, dat Finland de betrekkingen met Duitschland diende te verbreken en verlangen moest, dat Duitschland binnen twee weken tijds zijn troepen uit Finland zou terugtrekken. Zoodra deze „voorloopige voorwaarden" vervuld zouden zijn, zou de Sovjet-Unie bereid zijn, een Finsche delegatie te Moskou te ont vangen, om over wapenstilstand resp. vrede of over beide te onderhandelen. De Finsche regeering is tot de overtuiging gekomen, dat maatregelen dienden genomen te worden om zich met de Sovjet-Unie te ver staan. De Finsche Rijksdag heeft dit besluit goedgekeurd en zijn vertrouwen in de regee ring uitgesproken. De kwestie van de Duitsch- Finsche betrekkingen, zooals die door het be sluit van de vorige Finsche regeering in dien zin was geregeld, dat Finland geen afzonder lijken vrede zou sluiten, meende minister president Hackzell als door de gebeurtenissen achterhaald te kunnen zien. Hij beweerde bovendien, dat dit besluit door den vroegeren president der republiek in zijn eigen naam was genomen. Het desbetreffende verdrag is niet aan het parlement voorgelegd en vol doet derhalve niet aan de formeele eischen, die de grondwet aan verdragen stelt. Om die reden is het Duitsch-Finsche verdrag na de presidentswisseling voor het staatshoofd niet meer bindend geweest. In het verloop van zijn uiteenzettingen moest de minister-president toegeven, dat de op grond van dit verdrag door Duitschland ver leende onverwijlde hulp met de wapens voor Finland „van groote waarde" is geweest, om dat daardoor het front kon worden gesta biliseerd. De diplomatieke correspondent van het D. N. B., dr« Siegfried Horn, schrijft: Het besluit komt neer op afstand doen van den wil tot zelfbehoud. Duitsche politieke kringen wijzen op de verklaring van den Finschen minister-president. dat de thans ingeslagen weg vele onoverzienbare gevaren verbergt, daar de Sovjet-voorwaarden nog niet bekend zijn Volgens de meening van politieke kringen Italiaansche kabinet bijeen. Onder voorzitterschap van den Duce is de Italiaansche ministerraad op 31 Augr. in vol tallige vergadering bijeengekomen. Op deze vergadering werden talrijke maatregelen be sproken en aangenomen, aldus een officieel communiqué. Verklaring van Roosevelt. Volgens een Reuterbericht uit "Washington heeft Róosevelt in een toespraak ter gele genheid van den a.s. Labor Day verklaard: „Wij moeten ons vertrouwd maken met het vooruitzicht, dat de zwaarste gevechten en <iê grootste taken nog voor ons liggen." te Berlijn is het een gevaarlijke illusie om, zooals de Finsche minister-president doet uit de wijze waarop de Sovjet-Unie heeft ge reageerd, een zekere tegemoetkomende hou ding te willen afleiden. Bij rustiger overleg zou ook de Finsche regeering, op grond van de ervaringen, die Finland, de Baltische landen, Polen en an dere landen hebben opgedaan, tot de ge volgtrekking gekomen zijn, dat de weg, die zij van plan was te volgen, uitloopt op on voorwaardelijke capitulatie. Links gerichte Buigaarsche regeering. Na haft aftreden van de reg-eering-Bagria- noff, die zich tot taak gesteld ha,d, Bulgarije terug te voeren naar den toestand der neu traliteit, maar welker pogingen naet gelukt zijn, is thans ondej- Moeravieff een nieuwe regeering gevormd, die een duidelijke zwen king naar links beteekent. Het Sovjet-Rus sische persbureau Tass verspreidde een lijst met de namen der leden van het nieuwe kabinet. Roemeensche arbeiders naar de Sowjet Unie. De Sovjets zijn voor den wederopbouw van hun land begonnen als eerste contingent der voor de Sovjet-Unie bestemde Roemeensche arbeidersbataljons 1.400.000 Roemeensche arbeiders bijeen te brengen. Zij zullen over eenkomstig hun vakopleiding te werk ge steld worden. Hun gezinnen of verwanten mogen zij niet meenemen. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: „In Noord-Frankrijk leveren onze troepen over het geheele front van Atrecht tot ia het gebied van Verdun nog steeds zware afweer- gevechten. Door taai volhouden en verbitter de tegenaanvallen werden de vijandelijke pantservoorhoeden steeds weer tot staan ge bracht of uiteengeslagen. Nadat de eerste groote aanval op de ves ting Brest mislukt was, is de vijand Vrijdag met sterke strijdkrachten, door talrijke tanks en luchtstrijdkrachten gesteund, opnieuw tot den aanval op het Westelijke front der ves ting overgegaan. In weerwil van den voort- durenden aanvoer van versterkingen werden de Amerikanen overal afgeslagen. De vijan delijke verliezen waren bij deze gevechten bijzonder zwaar. In het Rhöne-dal mislukten ook Vrijdag alle vijandelijke pogingen om in het gebied van Valence onze marschbewegingen, voor te komen. Strijdmiddelen der marine brachten voor de Noordwest-Fransche kust ondanks krachti ge vijandelijke afweer twee transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 15.000 brt. tot zinken. Zware batterijen vèrdragend geschut der marine beschoten Vrijdagnacht Zuid-Engel- sche havensteden met goed resultaat. Bij het beantwoorden van Engelsch vèrdragend artil lerievuur werd een vijandelijke batterij bij St. Margret zoo zwaar getroffen, dat nog maar één vuurmond vuurde. Het vergeldingsvuur op Londen werd voort gezet. In Italië nam de kracht van den grooten vijandelijken aanval in den Adriatischen kustsector Vrijdag nog in hevigheid toe. In zware en voor den vijand bijzonder veel ver liezen opleverende gevechten sloegen onze di visies alle aanvallen op een plaatselijke pene tratie na, die afgegrendeld is, af en behaalden daardoor opnieuw een volledig afweersucces. In deze gevechten werden Vrijdag opnieuw 56 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. In het achterwaartsche gebied werden bij ver scheidene zuiveringsoperaties in de periode van 26 tot 31 Augustus 994 terroristen in den strijd vernietigd. In de Oostelijke Karpathen sloegen onze bergtroepen Sovjet-aanvallen in harde ge vechten bloedig af. In het Noordwestelijke deel van het bruggenhoofd over den Weich- sel bij Baranof werden de bolsjewisten on danks hardnekkig verzet verder teruggewor pen. Ten Noordoosten van Warschau zette de vijand zijn door sterke pantserstrijdkrachten en slagvliegtuigen gesteunde doorbraakpo gingen ook Vrijdag voort. Troepen der Waf- fen-SS behaalden hier opnieuw een volledig afweersucces en schoten 47 vijandelijke pant serwagens stuk. Tusschen Boeg en Narew hebben onze troe pen in zware gevechten, die negen dagen heb ben geduurd, den stormloop van dertig Sovjet infanteriedivisies, verscheidene pantser- en stormgeschutformaties uiteengeslagen en de door den vijand beoogde doorbraak naar Scharfenwiese verijdeld. Hierbij vernietigde een in het zwaartepunt in den strijd gewor pen cavaleriecorps alleen 138 vijandelijke pantserwagens en stukken stormgeschut, 107 stukken geschut en talrijke andere wapens. Aan—het overige Oostelijke front ontston den slqchts in het gebied van Schaken vrij groote gevechtshandelingen. Hevige vijande lijke aanvallen stortten hier met zware, bloe dige verliezen voor de bolsjewisten ineen. Slagvliegtuigen vernietigden in aanvallen in scheervlucht op een vijandelijk vliegveld in Roemenië dertig vliegtuigen. Iu luchtgevech ten en door de luchtdoelartillerie werden nog 50 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In de Finsche Golf nemen onze duikbooten sedert half Juli bij aanvallen onder en boven water met succes deel aan den strijd tegen de Sovjet-vlootstrijdkrachten. In de maand Augustus vernietigde de lucht macht aan het Oostelijk front 1571 vijandelijke vliegtuigen. Hiervan werden er 1202 in lucht gevechten neergeschoten. Formaties vijandelijke jagers vielen over dag West-Duitschland aan. Ook in Hongarije werden verscheidene plaatsen met bommen en boordwapens aangevallen. In den nacht wierpen enkele Britsche vlieg tuigen bommen op Bremen. De luchtmacht vernietigde in de maand Augustus 1868 Britsch-Amerikaansche vlieg tuigen. Hiervan werden alleen boven het Duitsche Rijksgebied 798 vijandelijke vlieg tuigen in luchtgevechten en door de lucht doelartillerie neergeschoten; 318 andere vijan delijke vliegtuigen werden door vlootstrijd- krachten, luchtdoelartillerie aan boord van koopvaardijschepen en door de luchtdoelartu- lerie van de marine neergeschoten". Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidt als volgt: „In Noord-Frankrijk zijn vijandelijke over- zetpogingen over de Somme bij Abbeville mislukt. Bijzonder hevig werd Zaterdag ge vochten ten Noorden van Douai, ten Noord oosten van Rethel en ten Noorden van Sedan. Het garnizoen van de vesting Brest heeft ook Zaterdag alle aanvallen der Amerikanen, die hun van de gevechten der laatste dagen zwaar geteisterde formaties door versch aan gevoerde troepen moesten vervangen, afge slagen. Geringe plaatselijke penetraties in het voorterrein van de vesting zijn afgegrendeld. De bloedige verliezen van den vijand waren bijzonder zwaar. Alleen voor den sector van een onzer compagnieën werden 150 vijande lijke dooden geteld. In den marsch door het Rhonedal naar het Noorden zijn onze troepen volgens de plan nen door Lyon getrokken. Sterke vijandelijke aanvallen van het Oosten uit werden door onze flankbeveiligingen afgeslagen, waarbij een vijandelijk bataljon in de pan gehakt werd. Beveiligingsvaartuigen van de Duitsche ma rine sloegen in den nacht van 1 op 2 Septem ber in het Nauw van Calais in het vuur van Engelsche stukken geschut voor den langen afstand talrijke aanvallen van vijandelijke torpedomotorbooten en jachtkruisers af. Hier bij werden een vijandelijke torpedomotorboot tot zinken gebracht en vier vijandelijke jacht kruisers neergeschoten. Een eigen vaartuig ging verloren, 2 andere vaartuigen werden beschadigd. Na een verbitterden strijd van vijf weken tegen een veelvuldige vijandelijke overmacht is de heldhaftige bezetting van de marine batterij He de Cécembre onder bevel van den eersten luitenant der reserve bij de marine artillerie Seuss bezweken voor de vijandelijke overmacht, nadat door onverpoosde luchtaan vallen en onafgebroken scheepsartillerievuur ook de laatste nog bruikbare wapens en stel- Jingen waren vernietigd. In Italië heeft de vijand met het krachtigste gebruik van artillerie en tanks zijn groote aanvallen aan de Adriatische kust over een breedte van 20 km voortgezet. Bijzonder ver bitterd waren de gevechten aan den kustweg ten Noordwesten van Pesaro, waaraan ook vijandelijke scheepsartillerie deelnam. Met voorbeeldige standvastigheid verhinderden onze divisies ook Zaterdag weer de doorbraak van den vijand naar het Noordwesten; 55 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In de Zuidelijke en Oostelijke Karpaten werden nieuwe hevige aanvallen der Sovjets afgeslagen. Aan de rest van het Oostelijk front ontstonden nog slechts ten Noordoosten van Warschau gevechtshandelingen van be tekenis. Alle doorbraakpogingen van de bolsjewisten werden hier ook Zaterdag ver ijdeld, waarbij 35 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. De binnenstad van Warschau werd na hevigen strijd volkomen van opstan delingen gezuiverd. Slagvliegers vernietigden bij aanvallen op een Roemeensch vliegveld elf geparkeerde vliegtuigen en een groote vliegtuighangar". 's Avonds om half tien binnen, Pafé's e.d. moeten om halfnegen sluiten. Beschikking: van den Generalkommissar fiir das Sicherheitswesen betreffende de vervroeging van het sluitingsuur en van het tijdstip waarna men zich in het bezette Nederlandsche gebied niet meer in de open lucht mag bevinden. Met ingang van 4 September 1944 wordt voor het bezette Nederlandsche gebied het sluitingsuur vervroegd en gesteld op 20.30 uur en wordt het tijdstip, waarna men zich 's avonds niet in de open lucht mag bevin den vervroegd tot 21.30 uur. Verder gaande plaatselijke regelingen, die reeds uitgevaardigd zijn, worden hier door niet aangetast. De Generalkommissar fü£ das Sicherheitswesen (get.) Rauter SS-Obergruppenführer und General der Polizet. De toegang tot het militaire kustspergebied. Bekendmaking van den Generalkommissar für des Sicherheitswesen over den toegang tot het militaire kust spergebied en over het opheffen van de potitie-spergebieden. Ik deel hierbij mede, dat het militaire kust spergebied, dat door den Weermachtsbevel hebber in Nederland als zoodanig wordt, aan gegeven, slechts door personen, die zich kun nen legitimeeren met een nieuwe Ausweis van de bevoegde militaire bureaux, mag worden betreden en bereden. In verband met de vorming van het mili taire kustspergebied treden mijn bekend makingen inzake spergebieden onmiddellijk buiten werking. De door de politie-officierea uitgereikte Sonder-ausweise blijven wat be treft de hierop aangegeven tijd en plaats tot en met 15 September 1944 geldig. Ik vestig er de aandacht op. dat de grens van het militaire kustspergebied een militaire afsluitingslijn vormt in den zin van artikel 1 van de Verordening 10'42 Het overschrijden van deze lijn door onbevoegden wordt door de Weermachtsrechtspraak gestraft. Personen, die in militair belang dit gebied wenschen binnen te komen, moeten hun ver zoek richten tot het bevoegde militaire bureau. In het burgerlijke reisverkeer komen met betrekking tot de wijze waarop een aanvraag moet worden ingediend, geen veranderingen. Personen, die om dringende economische of familieredenen tot het militaire kustsper gebied wenschen te worden toegelaten, die nen zich met een schriftelijk verzoek om toe lating te wenden tot den burgemeester van de gemeente, waarheen zij zich wenschen te begeven. Komen verschillende gemeenten voor de reis in aanmerking, dan moet het verzoek om een reisvergunning worden in gediend bij den commissaris der betreffende provincie. De reisvergunning wordt alleen in uitzonderingsgevallen verleend. In de aanvrage moeten familienaam, voor namen, beroep, woonplaats en straat, datum van geboorte en geboorteplaats van dengene, die de aanvraag indient, worden vermeld. Bovendien moeten uitvoerig de redenen wor den uiteengezet waarom men een reisver gunning wenscht. Ook de duur van het ver blijf moet worden opgegeven. Het verlaten van de provincie Zeeland blijft aan personen. die niet de Duitsche nationaliteit bezitten, alleen toegestaan met schriftelijke toestemming van den burgemees ter van de plaats hunner inwoning, voor zoo ver zij in de provincie Zeeland wonen. Arti kel 3 van mijn verordening over de regeling van het in- en uitreizen, over het sluitings uur en over den tijd, waarin men zich niet in de openlucht mag bevinden voor de pro vincie Zeeland van 20 April 1944, blijft van kracht. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen (w.g.) RAUTER, S.S.-Obergruppenführer u. General der Poiizef. DOODVONNISSEN. De Dienststelle des Wehrmachtbefehlshabers maakt bekend: Jacobus Jeremias van den Boogert, geboren 21 Januari 1906, gemeente-ambtenaar in Epe, is door een Wehrmachtgericht ter dood ver oordeeld. Boogert, die reeds in 1941 illegaal werkzaam was geweest, heeft in den laten zo mer van 1943 een Engelschen agent verborgen en hem gesteund bij zijn spionnagewerk. Voorts was hij in het bezit van een pistool. Het vonnis is na onderzoek der gratiekwestie voltrokken. De Nederlanders Joan Gelderman, geboren 18 November 1918, Tijmen Hoekstra, geboren 3 Januari 1898, Johannes Hendrik Cieraad, geboren 20 Juli 1903. Hendrikus Limbeek, ge boren 8 Januari 1919, zijn wegens spionnage, begunstiging van den vijand, bezit van wa pens en verspreiding van opruiende geschrif ten door een krijgsraad ter dood veroordeeld. De straf is na onderzoek van de gratiekwestie voltrokken. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. Max Blokzijl spreekt hedenavond over Hilversum I om 18.45 uur, over „De feiten zijn de beste voorlichters". De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Zoekt U bij luchtalarm dekking?

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1