IJMUIDEN Herdenking 25-jarig bestaan St. Franciscusschooi. Zondag" was het een kwart eeuw geleden, dat de R.-K. Jongensschool St. Franciscus te IJmuiden-Oóst werd opgericht. Men heeft dit feit op waardige wijze herdacht en zoo wel de heer P. C. Grimbergen, die als hoofd zijn zilveren jubileum vierde, als het school bestuur mochten talrijke gelukwenschen. bloemen en attenties in ontvangst nemen. Nadat er 's morgens in de Parochie-kerk een plechtige mis was opgedragen, maakten 's middags zeer velen van de gelegenheid ge bruik om de receptie in het St.. Fidelisge- bouw bij te wonen. Onder de talrijke genoodigden merkten wij op: Pastoor F. N. F. Pronk, dir. R. v. d. Veld, H. H. Meijer, namens het kerk- en schoolbestuur der Parochie St. Jozef te Vel- sèn-Noord, B. O. Schouten., hoofd der R.-K. Ulo, A. Kool, hoofd der Juliana van Stolberg school voor C. V. O., K. J. Noy hoofd der Emma-school voor C. V. O. en M. Tijl waar nemend voorzitter van Christelijk Volkson derwijs. Verder waren vertegenwoordigers van het Katholiek Kerkkoor, Internos en de R.-K. Zwemclub IJmuiden-Oost aanwezig. De heer P. de Jong, voorzitter van het feestcomité opende de bijeenkomst, waarna Pater Rector Richardus de beteekenis van het 5de lustrum der St. Franciscusschooi uit een zette. Bij de opvoeding der jeugd wordt er door kerk en school voortgebouwd op het werk der ouders. Sinds 1919 werd er in dit verband veel arbeid verricht. Het was des tijds een lastige taak om als eerste hoofd der school het onderwijs op de Heide te be ginnen. doch de teleurstellingen werden over wonnen. Spr. constateerde dat reeds 1500 joiigens in de St. Franciscusschooi werden opgeleid. De waardeering kwam tot uiting in de aanbieding van een kruisbeeld en een boekwerk. Spontaan toonden enkele meisjes der St. Antoniusschooï met enkele welkome verras singen hun medeleven. Ook de kleuters Hannes en Katrien" zorgden voor een aar dig intermezzo, waarbij de heer Grimbergen o.a. in een bloemenhulde deelde. Pater Methodius, die tijdelijk deel uit- m aak te van het onderwijzend personeel der school, bewees in 'n hartelijke toespraak zijn medeleven. De heer De Jong feliciteerde het jubileerende schoolbestuur. Spr. memoreerde de verheven taak der Katholieke school. De wenschen voor den groei der school gingen vergezeld van een weergave van een schil derij, dat door den oud-leerling Stals zal worden vervaardigd. De heer N. van Koom haalde een aantal herinneringen op uit zijn schooltijd in het verleden. Spr. hulde zijn erkenning jegens den heer Grimbergen in een cadeau (be staande uit een vloerkleed). terwijl ook mevr. Grimbergen niet werd vergeten. Staan de werden de overleden jongens herdacht. De heer A. Raak en was de tolk van het per soneel en zeide, dat de vruchten van den schoolarbeid reeds aanwezig zijn. De heer Grimbergen streefde er steeds naar om door nieuwe methodes (voor de lessen in zang en gymnastiek) en bij den practischen arbeid (bollen kweeken) het onderwijs zoo goed en aantrekkelijk mogelijk te geven. Spr. dankte voor de uitmuntende samenwerking. In de reeks sprekers gaven voorts de hee- ren F. Strijbosch, A. J. Boot namens het kerkkoor en J. van Leeuwen namens Inter nos van hun belangstelling blijk. De heer Grimbergen dankte. Temidden van groen en bloemen hebben het schoolbestuur en de jubilaris tenslotte nog de felicitaties van velen in ontvangst genomen. Succes voor de V.W.C. Veel genoegen heeft de Velser Wandelsport commissie gehad van het besluit den propa- gandamiddag in hotel Vreeburg te Bloemen- daal, ondanks enkele moeilijkheden, doorgang te doen vinden. Het publiek dat de zaal tot de laatste plaats bezette, heeft van een aantrek kelijk programma genoten en een goeden in druk gekregen van hetgeen er in de kringen der wandelsportliefhebbers leeft. De bijeenkomst werd ingeleid door den heer Joh. Rademakers, voorzitter van de organi- eeerende commissie, waarna met de afwer king van het uitgebreide programma werd be gonnen. Een kenmerk was het vlotte tempo waardoor tot uiting kwam, dat de middag zorgvuldig was voorbereid. Conferencier was de heer Bonnema uit Beverwijk, die zijn taak op een origineele manier volbracht en dan ook, mede door zijn prettige liedjes, een uitstekend contact met het publiek had. Aan het laatste hadden ook de Huelli's onder leiding van K. Hunsche geen gebrek. Dit gezelschap tokkelaars pre senteerde een rijk-gevarieerde reeks liedjes, die pittig werden gezongen en oorspronkelij ke vondsten naar voren brachten. Herhaalde lijk was er een duidelijk applaus, hetwelk be wees, dat men deze medewerkenden gaarne nog eens zal beluisteren. Voor muziek zorgde ook het Rhythme-kwintet, hetwelk de plaats van het dansorkest De Sprinkhanen op te waardeeren wijze innam. Uit de kringen der bij de V.W.C. aangeslo ten wandelsportliefhebbers was een ballet groep gevormd, die dezen middag onder lei ding van mevr. Beeldman uit Beverwijk de buteerde en zeer veel succes had. Welver zorgd werden een wals en een tango „ge bracht", waarbij de solo-dans van de leidster opviel. Met deze groep is ongetwijfeld nog veel te bereiken. Tenslotte werd er nog mede gewerkt door een tooneelgroep, bestaande uit leden van De Stormvogels en De Kennemer Jagers, die vier schetsen en een klucht in twee bedrijven ten beste gaf. De regie was bij den heer F. Hunsche weer in bekwame handen. Er werd goed gespeeld, te meer, daar de animo groot was. Hierdoor droeg deze groep het hare bij tot het welslagen van den middag, die als een krachtige propaganda mag worden beschouwd. AGENDA Maandag 4 Sept. BEVERWIJK. Gem. Sport- parto Onderlinge wedstrijden. B.G.V. Turn- lust. Chauffeur weigerde te stoppen. De politie sommeerde den chauffeur P. H. K., die met een zeswielige vrachtauto op het Zuidelijk Pontplein reed, om te stoppen. K. negeerde het bevel en trachtte door te rijden. Eerst nadat men hem den weg had versperd bracht hij den wagen tot stilstand. Zijn on gehoorzaamheid had tot resultaat, dat hij ge- ruimen tijd op het hoofdbureau werd inge sloten. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: G. Blom en L. v. Willigen. A. F. v. d. Oever en N. Gravemaker. P. C. Witte en M. Stam. G. E. Terpstra en A. G. Gj alt erna. Gehuwd: J. Wever en G. Biesheuvel, Wij- kerstraatweg 276, Velsen-Noord. Geboren: J. Heijens, d. G. J. v. Leeuwen, d. R. G. Jagtenberg, z. H. Plug, z. H. C. G v Lamoen, z M. IJ G. Kuipers, d. C. A. Tromp z. A. J. Stam, d. Overleden: D. Kooistra, 50 jaar, echtgen. v. A. T. Meijer, Popelstraat 12, IJmuiden. J. Kieboom, 76 j., echtgen. v. B. C. Huiser, Fr. Netscherlaan 19, Santpoort. A. S. v. d. Meer, 49 jaar, ongeh., Eendrachtstraat 21rd., Velsen- Noord. N. v. d. Hooft, 58 jaar, echtgen. v. N. Dikken, Hagelingerweg 110, Santpoort. C. J. Wolterman, 2 mnd., z. v. C. Wolterman en J. v. d. Reep, Willemsbeekweg 48, IJmuiden. NA EEN KWART EEUW De heer A. Stekelenburg heeft Zaterdag, ter gelegenheid van zijn 2 5-jarig dienstver band bij de Papierfabrieken Van Gelder en Zonen vele blijken van medeleven ontvan gen. In tegenwoordigheid van de hoeren ir. A. J. Allan, ir. T. F. Hubrecht en de heer A. Koene, bedrijfschef. werd hij op hartelijke wijze gehuldigd. De heer J. ^Smit, procuratie houder, memoreerde hierbij de toewijding, waarmede de jubilaris gedurendeyeen kwart eeuw zijn werkzaamheden verrichtte. Spr. bracht zijn dank en bood een geschenk on der enveloppe aan. De jubilaris vierde 1 ?t verdere gele lte van den dag in zijn woning aan den Zeeweg 184, waar hem diverse attenties o.a. een bloemenhulde van het personeel werden aan geboden. VLET GESTOLEN B. deed bij de politie aangifte, dat on bekenden een houten vlet liggende aan het Noordzee-kanaal hadden gestolen. VEISEN Na-uitreSking distributiebescheiden De na-uitreiking van distributiebescheiden aan de inwoners van Velsen-Noord zal Dins dag 5 September geschieden. Zooals steeds, moet men zich in het R.-K. Vereenigingsge- bouw aan- de Wij kerstraat weg vervoegen. BEVERWIJK Terrasvogeis won Mid-Kenrcemerlandltmimooi. Strafschoppen brachten beslissing-. Wel eenigszins tegen de verwachting in heeftTerrasvogels beslag op den eersten prijs van het Mid-Kennemerland tournooi gelegd. Vóór den aanvang was Santpoort over het algemeen favoriet en werden als finalisten genoemd Beverwijk en Santpoort. De kranige roodwitte Beverwijkers hebben het inderdaad zoover gebracht door Kin- heim met 20 uit te schakelen, hoewel de eerlijkheid gebiedt neer te schrijven, dat de uitslag wel eens een geheel andere had kunnen zijn, als de scheidsrechter niet een geldig Kinheim-doepunt had afgekeurd, doch de Santpoortsehe 2de lclassers hebben dezen middag wel zeer teleurgesteld door eerst van Terrasvogels en toen van Kinheim te verliezen, zoodat zij slechts op den 4den prijs beslag legden. De middag zette in met BeverwijkKinheim (20) Na een kwartier spelen doelpuntte Heiloo (10) en met dezen stand ging de rust in Na rust was Beverwijk het eerst in den aanval en weldra suisde een schot van den rechtsbinnen buiten Druyvens bereik over de lat. De ploeg moest het van snelle uit vallen hebben, waarin Van Lint nog al eens de hand had. Beverwijk kwam steeds terug en toen Holman een pass kreeg, zooals bui tenspelers die zoo graag hebben, gaf hij Druyven geen schijn van kans (2—0). Om de tweede plaats in de finale kampter, SantpoortTerrasvogels (01) De Vogels waren het eerst in den aanval. Al spoedig kreeg doelman Stet-.na een ge vaarlijken voorzet van Tabarnal gelegen heid met succes in te grijpen. Na een kwar tier werkte Santpoort zich wat los. Tactisch opende Tromp Sr. het spel een paar maal op Gerrits, doch diens voorzetten werden regelmatig door de Terrasvogels-defensie, waarin doelman Kromhout opviel, onder schept. Vijf minuten voor de rust leidde het duo TabelnalDe Jonge een verrassend snellen aanval in. De bal kwam bij Van Gelder, die met een vliegend schot Stet geen kans gaf (-10). Met dezen starud ging de rust in, ondanks het vinnige aanpakken van Ninaber c.s. Wie gedacht had, dat. Sant poort na de rust wel direct voor het Terras vogels-doel zou zitten, vei giste zich, want keurig samenspelend ondernamen de Vogels de eerste aanvallen, zoodat Nijssen c.s. direct in volle actie moesten komen. Tien minuten voo: 't einde wijzigde Sant poort haar opstelling en haar speelwijze. Juist in deze periode kreeg Goedhart voor open doel de kans om den voorsprong te vergrooten, doch hij faalde in grootschen stijl. Onder groote spanning kwam het einde met 10. Om den derden en vierden prijs kampten SantpoortKinheim (12) Vijf minuten na den aanvang bood Mo lenkamp met een handig „treklcertje" Ger rits een kans en deze accepteerde haar gaarne (10). Van den aftrap af echter nam Kinheim den bal mee, een keurig cen- tertje van Huib Groeneveld naar zijn rechts binnen Starreveld ende stand was weer gelijk (11). Hoewel Santpoort het meest in den aanval bleef, waren de snelle Kinheim-aanvallen niet van gevaar ont bloot, vooral daar Kuipers Ramakers te veel vrij liet. Kinheim opende de tweede helft met een schot van Ramakers tegen den paal. Bofte Stet hier, even later liet hij zien, dat hij het zonder Fortuna ook wel kon door een hard schot netjes over de lat te tippen. Hierna ging het spel vrij gelijk op en neer, doch bepaald boeien deed het niet. Zeven minu ten voor het einde kogelde Kuilenburg kei hard tegen de lat, waarna het Kinheim wei nig m'-eite kostte de leiding te nemen (1-2) door toedoen van Starreveld. Met deze cijfers legde Kinheim beslag op den 3den prijs. In de finale, welke ging tusschen BeverwijkTerrasvogels (11) was Beverwijk zoo gelukkig reeds in de eerste minuten uit een vrijen trap door M'aenhout te doelpunten, doordat Bunscho ten Kromhout belette handelend op te tre den (10). Dit succesje moedigde de rood- witten aan. zoodat hun aanvallen gevaarlij ker dan die van de Vogels waren. Vooral re handige Maenhout viel op. Kraak en Bunschoten bleken echter him mannetje te staan, terwijl het bepaald een fout der Wij- kers was Holman te negeeren. Hieraan was de overigens bergen werk verzettende Steenvoorde ook niet onschuldig. Tegen de rust gaf de Santpoortsehe voorhoede ook eens „acte de presence". Het spel van De Jong werkte echter remmend en ook het overige viertal moest meestal in de stevige Beverwijk-defensie z'n meerdere erkennen. Rust 10. De tweede helft gaf ongeveer hetzelfde wedstrijdbeel'3 te zien. Beverwijk speelde een pittiger aanvalsspel dan de blauwwitte Santpoorters, die echter hardnekkig verde digden. Kort voor het einde maakten de Vogels volgens hen zelf en den scheids rechter een doelpunt, wat. de Beverwijkers echter met de meeste beslistheid ontkenden. Volgens hen was de bal de lijn niet gepas seerd. De scheidsrechter hield echter voet bij stuk en zoo eindigde de laatste wedstrijd van het tournooi in een gelijk spel, het eer ste na 3 Zondagen voetbal. Volgens de bepalingen moesten strafschop pen nu de beslissing brengen. Deze kunst bleken de Santpoorters het best te verstaan, zoodat zij op den eersten prijs beslag legden. H. VASTENBÜRG JUBILEERDE De heer H. Vastenburg herdacht Zaterdag onder groote belangstelling zijn 25-jarig dienstverband bij de Papierfabriek Van Gei- der en Zonen, 's Morgens had de offieieele huldiging plaats, waarbij de heer J. Smit, procuratiehouder den jubilaris toesprak. Spr. uitte zijn erkenning voor den verrichten ar beid en overhandigde het gebruikelijke ge schenk onder enveloppe. Verder ontving de heer Vastenburg een vaardeerend schrijven van de hoofddirectie te Amsterdam. Tn zijn woning aan de Strick van Binschotenstraat 18 werden hem verder nog diverse atten ties aangeboden. GELDIGHEIDSDUUR AARDAPPELEN BONNEN U VERLENGD. De geldigheidsduur van de aardappelbon nen 36, welke aangewezen waren voor het tijdvak van 27 Augustus tot en met 2 Septem ber, is verlengd tot en met Zaterdag 9 Sep tember. DE PEULVRUCHTENSMOKKEL NAAR DUITSCHLAND In een derde zitting heeft de economische rechter te Amsterdam de zaak in behandeling genomen van den peulvruchtensmokkel naar Duitschland. E^p aantal landbouwers en handelaars had kans gezien tienduizenden kilo's erwten en boonen, grootendeels zaai goed, aan de distributie te onttrekken ep over de grenzen te smokkelen, waar de sluikhan delaren er wel raad mee wisten. In de eerste zitting werden de landbouwers tot straffen, varieerende van twee en een half tot negen maanden en boeten van f 7.500 tot f 15.000 veroordeeld. In de tweede zitting moest de hoofdverdachte, de handelaar J-. Boekee, die destijds ziek lag, zich verantwoorden. Hij noemde toen den handelaar A. Frijstein als voornaamsten man van het complot. In ver band daarmede werd de zaak tegen Boekee uitgesteld. Thans stond de 38-jarige Frijstein uit Arnhem terecht. Niet minder dan vijf en veertig wagons meubelen en levensmiddelen had hij clandestien over de grenzen weten te brengen. De eerste vier maanden van dit jaar brachten Frijstein een netto winsi op van 110.000..Het smokkelen van 75.000 kilo peulvruchten, welke hem was ten laste ge legd, gaf hij toe. De officier van justitie eischte tegen Frij stein een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar, alsmede f 100.000 boete subs, zes maanden. SCHILDERIJENDIEFSTAL TE AMSTERDAM OPGEHELDERD De recherche te Amsterdam heelt kans ge zien binnen enkele dagen den schilderijen diefstal uit een woning in de Bosboom Tous- saintstraat tot klaarheid te brengen. In deze zaak zijn zes daders gearresteerd. Het bleek dat de gestolen schilderijen, waar onder de waardevolle Frans Hals en Adr Brouwer, zich bevonden in een café in de binnenstad. De schilderijen zijn in beslag ge nomen. AUTOBUS EN TREINEN BESCHOTEN. Er werden 34 personen gedood en velen gewond. In het Westen des lands is Vrijdagochtend een autobus door Anglo-Amerikaansehe vlieg tuigen in scheerviucht met boordwapens beschoten Daarbij werden 15 Nederlanders gedood, 14 werden zwaar- en 5 licht gewond Bij de dooden en gewonden betreft het in hoofdzaak vrouwen. Bovendien werden in den loop van Vrijdag nog andere aanvallen met boordwapens ge richt op personentreinen en auto's, waarbij nog 19 Nederlanders werden gedood, 13 zwaar- en verscheidene licht gewond. ozAJL Wat is een rantsoen vleesch? Wanneer men van den slager de hieronder genoemde minder gangbare artikelen be trekt, kan men per rantsoen naar keuze aan spraak maken op de volgende hoeveelheden: 125 gram versche tong, lever of hart van runderen, kalveren, varkens, paarden en schapen, 200 gram versche zwezerik van run deren en kalveren, 250 gram varkenskiuiven, versche uiers van runderen of versche nier van runderen, kalveren, varkens en schapen, 325 gram staart van runderen en kalveren, 500 gram varkenspooten, of 2 kg. gebroeide onclerpooten van nuchtere kalveren, ontdaan van huid en hoeven. Zooais bekend geeft een rantsoen vleesch voorts recht op het koopen van 100 gram rund-, kalfs-, varkens, paarde- of schape- vleeseh, been inbegrepen. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat een rantsoen recht geeft op ten minste 75 gram vleesch en een hoeveelheid been tot een zoodanig gewicht, dat in totaal wordt verstrekt 100 gram vleesch met been. In plaats van het been mogen bonnen worden verstrekt, waarop men de beenderen kan betrekken. Wanneer varkensvleesch wordt verstrekt, moet men bedenken, dat hierbij het been- derenpercentage belangrijk lager ligt. Het zal dan kunnen voorkomen, dat de slager geen 25 gram beenderen kan leveren, zoo dat hij dienovereenkomstig meer vleesch dient te verstrekken. Voorts geeft een rant soen vleesch naar keuze recht op het koopen van 75 gram gekookt en/of gerookt rund-, kalfs-, varkens-, paarde- of schapevleesch, zonder been dan wel gerookte worst, gebra den gehakt, of corned beef, 100 gram knak worst of gekookte worst, 125 gram leverar tikelen, tongen worst of nierbrood. 150 gram zure zult of 300 gram bloedworst. NIEUWE REISE- UND GASTSTaTTEN- MARKEN. Met ingang van 21 Augustus j.l. zijn nieuwe Reise- und Gaststattenmarken in omloop ge bracht en wel in de volgende waarden: 50 gram brood (rood), 50 gram vleesch (blauwe), 30 gram kaas (groen), 25 gram nahrmittel paars), 5 gram boter (geel) en 5 gram mar garine (licht-bruin). De bonsoorten dragen alle een verschillende teekening, terwijl op elk in het midden eén blanco ruimte is uit gespaard. waarop de aanduiding der waarde in dezelfde kleur als de er om heen gedrukte figuur voorkomt. De bonnen zijn niet voor zien van een vervaldatum en zijn tot nader order geldig. Zooals bekend, mogen deze bon nen alleen door hotels en dergelijke worden aangenomen. De tot nu toe in omloop zijnde Reise- und Gaststattenmarken zijn na 17 Sep tember a.s. niet meer geldig. JUBILEUM F. HEESEMANS. De heer F. Heesemans, die Zaterdag j.l. 25 jaar werkzaam was bij de N.V. Grafi sche Inrichting Joh. Enschedé en Zonen, is toegesproken door den directeur, den heer B. F. Enschedé, die hem een geschenk in enveloppe en bloemen aanbood. Op de afd. verificatie, waar de jubilaris werkzaam is hebben de afdeelingschef de heer W. J. van Eist en een collega, de heer A. J. de Nijs hem in hartelijke bewoordingen ge huldigd. Ook hier ontving hij een geschenk in couvert en vele bloemstukken. RADIONIEUWS. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: In de jeugdstormuitzending „De stormer spreekt", op Dinsdag 5 Septem ber van 18.45 tot 13.55 uur over den zender en het draadnet van Hilversum I. spreekt de stormer niet alleen, zooals gebruikelijk voor de rijpere jeugd, maar voor iedereen oud en jong, die respect heeft voor de idealisten uit den Jeugdstorm, die vrijwillig naar het front gingen AGENDA VOOR HAARLEM Maandag 4 Sept.: Gebouw H. K. B.: „Per petuum Mobile" (film, alle leeft.) 7 uur Rem brandt: -Gebrandmerkt" (18 jaar) 2, 4.30 en 6.45 uur. Palace: „Titanic" (18 jaar) 2 en 6.45 uur. Luxor: „Es war eine rauschende Ball- nacht" (18 jaar) 2.30 en 6.45 uur. Frans Hals: „Maske in Blau" (18 jaar) 2.30 en 6 45 uur. Moviac: „Monika" (alle leeft.) 2.30 en 6.45 u. Dinsdag 5 Sept.: Groote Kerk: Orgelbespe ling George Robert, 7.458.45 uur. Stads schouwburg: „Blauwbaard's achtste vrouw", 6.30 uur. Bioscopen: als Maandag.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3