Haarlemsche Courant Strijd in het Fransch-Belgische industriegebied Nieuwsblad voor Noord-Holland De vliegende bommen. De strijd aan de Adriatiscbe zee BEKENDMAKING BEKENDMAKING 289ë Jaargang No. 208 Buimui: aroote Houtstraat SS. rel. Advertenties 10734, Redactie 10600. Postgiro 134058 Haarlemeehe Ct„ Haarlem Bijkantoor. Soendaplein 71. Telet, 13230 CJmulden: Rembrand tl a an 56, IJmuideu-O. Koo#dredacteur: T. G. Deito. Dinsdag 5 September 1944 Verschijnt dagelijtas, behalve 09 Z0&4 en Feestdagen. Ultg.: Graf. Bedrijven Danrfate, Haarlem Abonnementenp. wee* 26 ct, per rnnd. l.tt. per kwartaal 3fr. per post 3,73. Losse nummers 3 cent, k im In Italië doorbraakpogingen der Geallieerden benoorden de Arno. In Littauen en Estland aanvallen der Bolsjewisten mislukt. Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend „Noordelijk van Atrecht zijn onze troepen voor hevige vijandelijke aanvallen eenige kilometers naar het Noorden uitgeweken. Andere aanvallen van de Engelschen en Canadeezen stortten ten Noorden van Atrecht voor onze versperringsgrendels ineen. In het gebied ten Noorden van Bergen zijn hevige gevechten met vijandelijke pantserstrijd krachten aan den gang. Op de Westelijke hellingen van de Ardennen en aan de Maas ten Zuidoosten van Sedan sloegen onze troe pen talrijke vijandelijke aanvallen af. De verdedigers van Brest sloegen ook gis teren weer alle aanvallen der Amerikanen die door zeer sterk artillerievuur, tanks en luchtstrijdkrachten werden ondersteund, uit een. De vijand leed vooral door het gecon centreerde afweervuur van ons marinelucht- doelgeschut en legerkustbatterijen zware bloedige verliezen. Plaatselijke penetraties in het voorterrein van de vesting werden in een tegenaanval na harden strijd afgegren deld. In den Westelijken en centralen sector van het Italiaansche front zijn onze divisies van de Arno gedistancieerd. Nakomende vijan delijke verkenningsformaties werden bloedig afgeslagen. In den Adriatischen kustsector viel de vijand ook gisteren met versch aan gevoerde strijdkrachten en met zeer sterk gebruik van materiaal aan. Onze troepen verijdelden in gevechten die met groote ver liezen gepaard gingen de vijandelijke door braakpogingen. In de Zuidelijke en Oostelijke Karpaten mislukten Sovjet-Russische aanvallen. In het bruggenhoofd van den Weichsel ten Westen van Baranof werd gisteren weer hevig ge streden. Ten Noordoosten van Warschau ble ven vrij zwakke aanvallen der bolsjewieken vruchteloos. Tusschen Boeg en Naref vielen de Sovjets opnieuw met gebruik van mas sale infanterie- en pantserstrijdkrachten als mede met sterke formaties slagvliegers aan. In zware gevechten werden de vijandelijke doorbraakpogingen door tegenaanvallen op gevangen, waarbij 35 tanks werden stuk geschoten. In Littauen en Estland zijn ver scheidene plaatselijke aanvallen der bolsje wieken mislukt. Slagvliegers vernietigden op een vliegveld wederom vijftien geparkeerde vliegtuigen en beschadigden talrijke andere machines. Twee vliegtuighangars en een opslagplaats van materiaal werden verwoest. Vijandelijke bommenwerpers ondernamen gisteren onder bescherming der wolken terreuraanvallen op Mannheim en Ludwigshafen. Vijandelijke jacht vliegers drongen door naar West- en Zuid- West-Duitschland en schonden herhaaldelijk Zwitsersch rechtsgebied." In aanvulling op het Duitsche weermacht- bericht wordt nog gemeld: Bij den zwaren strijd om de vesting Brest heeft zich de derde brigade marine-luchtdoel-artillerie on der bevel van den kapitein ter zee Richter in den strijd tegen vijandelijke luchtstrijd krachten en tegen aanvallen van land uit herhaaldelijk bijzonder onderscheiden In het Rhonedal heeft zich de ter bescherming van distancieeringsbewegingen opgestelde elfde pantserdivisie onder bevel van den luit.- generaal Von ^i/ietersheim in aanval en ver dediging voortreffelijk geweerd. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Britsche ministerie van lucht vaart meegedeeld, dat Maandag vroeg onge veer 8070 vliegende bommen tegen Engeland zijn afgeschoten sinds het begin van de aanvallen met dit wapen. Slowaaksche opperbevelhebber van zijn functie ontheven. President Tiso heeft' generaal Catlos ont heven van zijn functies van minister van defensie en van opperbevelhebber van het Slowaaksche leger. In een radio-rede heeft Tiso die gebeurte nissen in Slowakije bestempeld als een wer velstorm, die de werkelijke doelstellingen en methoden der volksvijanden heeft onthuld. Met koelbloedigheid worden thans de ver- eischte maatregelen voor de toekomst getrof fen. De methoden van den vijand bepalen ook de methoden der verdediging. Reeds is een begin gemaakt met de vernieuwing van het Slowaaksche leger. Halfheden kunnen niet meer geduld worden. Van iederen Slo- waak wordt totale inzet van alle krachten voor volk en staat geëiseht. Vóór den president sprak de propaganda- chef gezant Gaspar. Deze beschuldigde de T&jecho-Slowaaksche Maffia, met behulp van saboteurs het doel te beoogen, Slowakije weer onder het juk der joden, Tsjechen en eenige Slowaaksche reactionnaire kapitalis ten te brengen. Deze Maffia is niets gelegen aan het Slowaaksche volk. Zij heeft zich Slowaaksche handlangers gekocht, om het Slowaaksche volk te berooven van zijn vrij heid en zijn staatkundige zelfstandigheid. Dergelijke handlangers heeft zij ook in het officierscorps gevonden. Het is de grootste schande voor de Slowaaksche geschiedenis, dat er onder het Slowaaksche volk verraders geweest zijn. Deze verraders hebben zich echter verrekend. De Slowaaksche staat, zoo besloot gezant Gaspar, zal versterkt uit deze catastrophe te voorschijn komen. DE VEREENIGDE STATEN EN FRANKRIJK. Uit een artikel in de „New-York Times" over Frankrijk blijkt, dat het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken het voornemen heeft den vroegeren Amerikaan- schen ambassadeur te Buenos Aires, Norman Armour, tot ambassadeur te Parijs te be noemen. De vroegere Amerikaansche consul te Marseille, Fullerton, is benoemd tot lei der van het Amerikaansche consulaat gene raal te Parijs, dat binnenkort heropend zal worden. Sinds acht dagen woedt aan de kust van de Adriatische Zee een verbitterde slag. Sterke Britsche en Canadeesche formaties willen hier door concentratie van alle be schikbare krachten zich langs de kust den weg naar de Povlakte effenen. In de laatste vier dagen schoten Duitsche troepen hier ongeveer 180 pantserwagens stuk. De aan val werd aanvankelijk ondernomen langs een front van ongeveer 40 kilometer breedte tusschen Urbino en de kust. Door de zware verliezen kon de aanval niet over de geheele breedte doorgezet worden en sedert Don derdag werd hij gericht op den Oostelijken Fogliosector, over een front van twintig kilometer breedte. Ook deze wig bleek nog te breed, hoewel de aanval door scheeps geschut en talrijke bommenwerpers ge steund werd. Na de Foglio te zijn overge trokken moesten de aanvallers hun front nog vernauwen om de tien kilometer Noor delijker gelegen Conta te naderen. Pas na aanvoer van versterkingen konden de Ge allieerden de Conta overtrekken op twee plaatsen, die ongeveer vijf kilometer van elkander liggen. Door taai vasthouden en energieke tegenaanvallen verhinderden de Duitsche grenadiers een uitbreiding der penetratie. Het Finsche legerbericht. Te Helsinki is gisteren het volgende be richt omtrent den militairen toestand ge publiceerd: „Op de Karelische landengte viel een kleine vijandelijke afdeeling onze stelling in de omgeving van de spoorbrug van Sorvali aan. In de overige sectoren storingsvuur dei- zware wapenen. In eenige andere sectoren van ons Oostelijk front werden kleine vijan delijke afdeelingen uiteengeslagen of ver dreven. De vijandelijke luchtmacht bombar deerde doelen in de voorste linie en in onzen rug. Onze jagers schoten een vijan delijken bommenwerper neer. Overeenkomstig het gesloten verdrag worden de vijandelijkheden aan de fronten den 4den September om 8 uur gestaakt". Overeenkomstig mijn decreet inzake de af kondiging van den uitzonderingstoestand (nr. 15/44) kondig ik voor het bezette Nederland- sche gebied den UITZONDERINGSTOE STAND af. De bevolking moet orde en rust bewaren. Een ieder moet in zijn beroep, zijn ambt of zijn bedrijf op de gewone wijze zijn arbeid verrichten en de op hem rustende taak ver vuilen. Het vluchten, ook uit door strijd bedreigde gebieden, is verboden. Alle bevelen van militaire instanties en van civiele bureaux der bezettende macht moeten zeer nauwkeurig worden opgevolgd. Eigenmachtig handelen brengt eigen leven in gevaar. Elk verzet tegen de bezettende macht wordt overeenkomstig de aan de troepen gegeven bevelen onmiddellijk en op energieke wijze met geweld van wapenen gebroken. Elke poging zich met den vijand in te laten of de kracht van het groot-Duitsche rijk en zijn bondgenooten te benadeeien of de uitvoe ring van een militaire opdracht te verhinde ren, ieder verzet, iedere verstoring van de openbare orde, iedere benadeeling van het arbeidsproces en ieder optreden, dat de voor ziening in gevaar brengt, wordt gestraft met den dood of zware vrijheidsstraffen. DEN HAAG. 4 September 1944. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Art. 3 van het decreet van den Rijkscom missaris betreffende den uitzonderingstoe stand (no. 15/1944) luidt: Iedere rechter, ambtenaar of ander lid van het personeel van een gerecht, een an dere overheidsinstantie, een openbaren dienst of bedrijf, een openbare instelling, inrichting of bureau, alsmede van een niet-openbare instelling of inrichting of van een niet-open- baar bedrijf, waarin een belangrijke taak wordt vervuld dan wel voor den oorlog be langrijke opdrachten moeten worden uitge voerd, iedere arts en apotheker, iedere vroed vrouw en iedere dierenarts moeten de werk zaamheden, die hun beroep of hun dienst betrekking medebrengen, volgens de hiervoor geldende bepalingen, in het bijzonder volgens de bijzondere beschikkingen van de bezetten de macht, verder uitoefen/en en, indien deze door overmacht zijn onderbroken, dezelfve terstond na opheffing van de belemmeringen hervatten. Hij, die hieraan niet voldoet, wordt ge straft met den dood." Art. 6, hetwelk luidt: „Alle Nederlandsche overheidsinstanties, diensten, instellingen, bureaux, inrichtingen en bedrijven al dan niet van openbaar karakter voeren de aanwijzingen uit, dit door militaire instanties of door militaire commandanten rechtstreeks aan hen worden gegeven. Dit geldt ook voor artsen, apothe kers, vroedvrouwen en dierenartsen." Verder wordt er de aandacht op gevestigd, dat in art. 2 de doodstraf kan worden toe gepast wegens iedere benadeeling van het arbeidsproces, waaronder o.m. te verstaan is het willekeurig wegblijven uit kantoor, werk plaats of fabriek. Londens brandweer wordt versterkt. Volgens Zweedsthe berichten is het blusch- en bergingswerk in Engeland tengevolge der V 1-actie zoo omvangrijk geworden, dat de brandweer het niet meer af kan. Men heeft zelfs uit Canada brandweerpersoneel laten overkomen. In 't verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal. Bilderdijk. E. M. Kortenaer, 1665. Lt.-admiraal lsten Engelschen oorlog Sont. Vice-Admiraal in 1659. Portu gal 1661. Gesneuveld in den slag bij Love stoft in 1665. O/H P.c. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P.m. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst voor Uw volk en meldt U" als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1715 jaar en kan geschie den bij de Marine Annahmestelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldings- bureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98-100. bij alle Hafen en Ortskommandanturen en bij de Ne- benstellen der Waffen SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname bil de Marine als bU de Waffen SS, worden aau bovengenoemde adressen verstrekt. Op grond van den op 4 September 1944 door den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied in overeenstemming met den Wehrmachtbefehlshaber Niederlande af- gekondigden uitzonderingstoestand wordt met onmiddellijke inwerkingtreding de tijd, waar in men zich niet in de open lucht mag bevin den, voor den duur van den uitzonderings toestand vastgesteld van 20 tot 4 uur. Samenscholingen van allerlei aard, in het bijzonder die welke een demonstratief karak ter dragen, waarbij meer dan vijf personen bij elkaar staan, worden door weermacht, SS en politie beschoten. Weermacht, SS en politie schieten verder op ieder, die in den verboden tijd niet direct op den eersten aanroep blijft staan. S-GRAVENHAGE, 4 September 1944. De Höhere SS- und Polizeiführer Nordwest (get.) RAUTER SS-Obergruppenfiilirer und Gene ral der Polizei. De Wilhelmstrasse oyer ontwikkeling in Finland. In de Wilhelmstrasse ziet men er voorloo- pig van af, zich uit te spreken over de maat regelen, die door Duitschlar.d eventueel ge nomen zouden kunnen worden ten aanzie» van de ontwikkeling in Finland. De woord voerder van het Auswartige Amt verklaarde nadrukkelijk, dat hij te dien aanzien geelt standpunt kan bepalen. Omtrent den Finschen stap als zoodanig wordt in de Wilhelmstrasse verklaard, dat de door minister-president Hacksell in zijn rede gegeven motiveering niet onweerlegd ka» blijven. Wanneer hij de Duitsch-Finsche ver houding tracht te ontdoen van haar ideëel» waarden en daaraan uitsluitend een materiee— len grondslag toekent, moet geantwoord wor den, dat Duitschland in Finland steeds eert eerlijken wapenbroeder gezien heeft en dat het Duitsche volk over de wijze waarop me» thans de Duitsch-Finsche betrekkingen poogt te bagatelliseeren, met recht verbaasd moet zijn. In dit verband wordt op het feit gewe zen, dat Duitschland jaren geleden bij de on derhandelingen met Molotof zich ten krach tigste verzet heeft tegen het plan van ee» nieuwen overval op Finland. Ook meent men in Berlijnsche politieke kringen te kunnen herinneren aan hetgeen reeds in de jaren 1917-18 van Duitsche zijde voor Finsche be langen werd gedaan, waarbij de ideëele fac tor doorslaggevend is geweest. Wanneer Min.- president Hackzell het verdrag tusschen den toenrnaligen president Ryti en den rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken Von Rib- bentrop als een niet meer bindende particu liere aangelegenheid zou willen voorstellen, stelt men in de Wilhelmstrasse daartegenover dat Ryti in zijn èigenschap van staatshoofd volkomen gemachtigd was, een zoodanig ver drag aan te gaan. dat volgens de eigen beken tenis van den tegenwoordigen Finschen mi nister-president voor Finland van niet te on derschatten waarde is geweest. Dit verdrag, zoo wordt in de Wilhelmstrasse verklaard, heeft het den Finnen pas mogelijk gemaakt, de doorbraak der Sovjets bij Viipuri te ver hinderen en het front te stabiliseeren. Daar Finland bovendien steeds nadrukke lijk het democratische recht vertegenwoor digd heeft van vrijheid van woord en vrijheid van meeningsuiting binnen en buiten het par lement. moet de vraag gesteld worden, waar om bij het sluiten van dit verdrag in geen en kel opzicht daarop kritiek is geoefend. De poging, zich met formeel juridische kunst grepen aan de affaire te onttrekken, heeft' niet alleen onder het Duitsche publiek, docW ook in bevoegde politieke kringen een eigen- aardigen, om niet te zeggen pijnlijken indruk achtergelaten. De verwachtingen die van Fin sche zijde aan het besluit van de regeering geknoopt worden berusten, naar men in de Wilhelmstrasse verder verklaart, op de me- dedeeling van den minister-president, dat de Sovjet Unie uitsluitend de vervulling der in middels bekend gemaakte eischen verlangt, echter niet staat op een onvoorwaardelijke capitulatie. Deze interpretatie is reeds va» Engelsche en ook van Sovjet Russische zijde ongerijmd genoemd. Afgezien van de kritiek, die het officieele Sovjetpersbureau op de rede van Hackzell oefent, laat naar de opvatting van Berlijn de meening van Reuters diplo- matieken correspondent, dat Finland zich op genade en ongenade aan de voorwaarden va» de Russen moet onderwerpen en dat elke an dere versie een pil is om de openbare mee ning te kalmeeren. geen twijfel over de draagwijdte van het Finsche besluit. De hulpeloosheid, waarin Finland door den stap van zijn staatsleiding geraakt, wordt ook on derstreept door de verklaring van de Times dat Finland den Sovjets voldoende „garan ties voor veiligheid" moet bieden, waarmede de aanspraak van Moskou op vrije hand te genover Finland nadrukkelijk wordt erkend. Zweedsche persstem. „Göteborgs Morgenpasten" schrijft in ee» hoofdartikel, dat de breuk van Finland met Duitschland de geheele politieke situatie i» Noord-Europa omver werpt. Dit is een feit, waarop niet in de laatste plaats van Zweedsch standpunt moet worden gewezen, als men den nieuwen toestand in Zweden zakelijk wil be- oordeelen. Daarom, aldus vervolgt het blad, zal men met bezorgdheid en spanning ook ia Zweden de ontwikkeling der betrekkingen tusschen Finland en zijn grooten buurstaat in het Oosten volgen. Zweden zal op de nauw ste en misschien ook op de pijnlijkste wijze in zijn huidig en toekomstig lot betrokken worden bij de vredesvoorwaarden, die Fin land verkrijgt. Op het oogenbiik, dat de Duit sche troepen Finland ontruimen, is het, aldus besluit het blad, een onwrikbare consequen tie, dat Rusland zijn macht in alle Oostelijke randgebieden der Oostzee zal doen gelden.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1