O as a s «e a 8 *hrt nieuws Nieuws uit de courant van gisteren. S3 0 Ot S3 0) S3 GS) S3 m S3 A V S3 8 u e 9 Haar weldoenster bestolen. 't Gebeurde, dat een Haagsche jongedame 'b avonds in Hilversum rondliep zonder on derdak. Te laat om nog naar het Haagje terug te keerenIn dien droevigen toe stand ontmoette zij een Hilversumsche dame, wie zij vroeg om het adres van een geschikt hotel. Een goed hotel? Welnee kind, dat's niet noodig. Je komt bij mij logeeren En de goedhartige dame nam het meiske mee naar huis, waar ze al spoedig goede vriendinnen werden, aldus vertelt de „Gooi en Eemlander". Zoo goed zelfs, dat de jeug dige Haagsche haar weldoenster uitnoodigde nu ook maar eens gauw naar de Residentie over te komen. Er werd een afspraak ge maakt, maar toen de Hilversumsche zich aan het opgegeven adres vervoegde, bleek de jongedame daar niet bekend te zijn. Dat gaf te denken! En ongerust geworden spoedde ze zich weer naar huis. Maar te laat.... De jongedame was inmid dels naar het Hilversumsche adres gefeest en had daar met een smoesje ongeveer de ge- heele garderobe van mevrouw weggehaald: mantels, japonnen, enz. Mevrouw heeft me gestuurd, zei ze tegen het meisje en die had het verhaal geloofd. Toch konden het listige meisje en het ge stolene nog achterhaald worden op één bont mantel na, die inmiddels reeds verkocht was Voor den Amsterdamschen politierechter, mr. Boon, was verdachte, die reeds meer malen veroordeeld bleek te zijn, niet ver schenen. De Officier van Justitie, mr. Goo- sen, eischte 6 maanden gevangenisstraf, maar mr. Boon deed er toch nog twee maanden af Spoorwegdieven gearresteerd. De Amersfoortsche recherche heeft de hand gelegd op een zestal personen, die als daders of helers debet zijn aan vele diefstallen van rijwielen en koffers uit spoorwagens, meldt de „Gooi- en Eemlander". Ze verlieten met hun eigen rijwiel langs een dienstuitgang he station ongehinderd, omdat er ook spoorweg personeel bij het complot was. Met regu en rijwielkaart keerden ze dan naar het perron terug, namen van goede fietsen de rijwiel kaart af en deden die van henzelf er aan. Zoo konden ze ongehinderd de controle pas seeren. Tal van fietsen zijn op die wijze ge stolen en de politie acht het vrijwel zeker dat op die of een dergelijke wijze ook vele koffers van reizigers zijn verdwenen. PERSONALIA. Ds. P. Visser uit Vijfhuizen heeft bedankt voor het beroep naar Alkmaar. Te Loenen aan de Vecht was de 53-ja- rige monteur V. van de Prov. Electriciteits- Mij. bezig met herstellingen aan het boven- grondsche electrische net. Toen hij in een houten paal was geklommen, brak deze, waardoor V. op straat viel en een schedel breuk opliep. Hij is naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Te Amsterdam heeft een bedriegster kans gezien op zeer geraffineerde manier een aantal jong getrouwde vrouwen en meisjes, die voor haar woninginrichting aan het zorgen waren, voor belangrijke be dragen op te lichten. De vrouw, wier man werkzaam is bij een te Amsterdam geves tigde zaak, maakte haar slachtoffers wijs dat zij haar aan de vele goederen helpen kon, die zij voor haar woninginrichting noodig hadden. Velen gaven haar spaarduit jes aan de vrouw, want alle aan te schaffen goederen moesten bij vooruitbetaling wor den voldaan. De goedgeloovige vrouwen ontvingen echter nooit iets. Velen werden op deze wijze voor bedragen van 1200 tot 2300 gulden benadeeld. De kinderpolitie te Amsterdam ver zoekt de opsporing van Hendrika Elisabeth Katharina van de Werken, oud 14 jaar, die sedert 3 Augustus 1944 wordt vermist. Signalement: 1.60 m lang, gewoon postuur, blond haar, blauw grijze oogen; gekleed met blauwe mantel, blauwe jurk met witte bloemen, blauwe lage schoenen, bloots hoofds. -In Barneveld komen zeer veel gevallen van mond- en klauwzeer voor. Ruim 200 gevallen werden geconstateerd. Te Nijmegen is op 76-jarigen leeftijd overleden A. W. de Koek van Leeuwen, luite nant-kolonel van het Ned.-Indische leger b.d. De president van de Indische Liga heeft meegedeeld, dat de bekende schrijfster Pearl Buck is benoemd tot eerepresidente van de Liga. Van de ongeveer 4000 tot dusverre vrije schrijvers is thans een duizendtal in mili tairen dienst. Slechts 20 mogen zich blijven •wijden aan litterairen arbeid. Alle andere schrijvers, ook de vrouwelijke, vallen onder den bewapeningsdienst. In het Noord-Zweedsch-Noorsche grensgebied is in de bergen een man door een adelaar overvallen. Tenslotte moest de man vluchten. Luitenant Helmut Goring, een neef van den Rijksmaarschalk, is in Normandië als jacht vlieger in een luchtgevecht gesneuveld. Hij is de vijfde neef van den Rijksmaarschalk, die in dezen oorlog zijn leven voor Duitschland heeft gegeven. Alle Japansche kranten zullen nog slechts op Woensdag en Zaterdag met vier pagina's verschijnen, op de andere dagen met twee pagina's. Associated Press meldt uit Parijs, dat Sacha Guitry, die eenigen tijd geleden met andere prominente kunstenaars te Algiers bui ten zijn tegenwoordigheid is ter dood veroor deeld, in verband met zijn pro-Duitsche ge zindheid, is gearresteerd. In Engeland is een nieuwe vakbond voor mijnwerkers opgericht, waarbij zich 700.000 mijnwerkers hebben aangesloten. Hoofdredacteur F. C. Derks, Haarlem Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem; Sport en Stad: A. O vermeer, H'stede; Buitenland: 1. C. van der Laag, H'stede. Ver antwoordelijk voor de advert.-rubriek: w. van Ommen. Heemstede. Jhr. Jan Feith overleden. In den ouderdom van 70 jaar is Zaterdag in Den Haag overleden jhr. Jan Feith, een bekend journalist en schrijver van talrijke romans, schetsen en novellen. Jhr. Jan Feith werd op 12 Mei 1874 in Amsterdam geboren. Na een opleiding aan de Handelsschool aldaar werd hij in 1898 journalist. Gedurende een kwart eeuw was hij verbonden aan de redactie van het Alge meen Handelsblad, daarna ging hij naar Ned. Indië, waar hij hoofdredacteur van de Indi sche Post werd. Na zijn terugkeer in het vaderland was hij o.a. hoofdredacteur van „De Kampioen", het orgaan van den A. N. W. B. Groote bekendheid verwierf hij door zijn talrijke romans, tooneelstukken en jongensboeken. Ook schreef hij vele boekjes op sportgebied. Zelf was hij voetballer hij speelde o.a. in H. F. C hockeyspeler, ten nisser, schaatsenrijder en golfspeler. Hij heeft zitting gehad in het bestuur van den A. N. W. B., van den Ned. Lawntennisbond en van den Ned. Hockey- en Bandybond. Dinsdag wordt het stoffelijk overschot te Velsen verascht na aankomst van trein 13.59 te Driehuis-Westerveld. F. V. Valstar overleden. Te Naaldwijk is in den ouderdom van 65 jaar onverwacht overleden de heer F. V. Valstar, een bekende figuur in tuinbouw- kringen. Hij is o.a. regeeringscommissaris voor den steun aan den tuinbouw en voor zitter en directeur van de Ned. Groente en Fruitcentrale, voorzitter van den Centralen Bond van veilingen, van den Ned, Tuinbouw- raad en lid van den Hoogen Raad van Ar beid en van den Spoorwegraad. Voorts had hij zitting in verschillende commissies. Gevaarlijke schuiilocpgraven. De hoofdinspecteur voor de Bescherming van de Bevolking tegen Luchtaanvallen heeft reeds eenige malen gewezen op het groote gevaar, dat aan loopgraven, afgedekt met stroopakken, is verbonden. Niet alleen bieden de stroo-pakken onvoldoende bevei liging tegen bomscherven en projectielen van het boordgeschut der vliegtuigen, doch bovendien is het gevaar voor brand door de gemakkelijk ontvlambare afdekking groot. Met nadruk mag er nog eens op gewezen worden, dat een op deze wijze samenge stelde schuilgelegenheid geen beveiliging biedt, doch groot gevaar oplevert voor de betrokken personen. Zoek daarom nooit dekking in een dergelijke schuilgelegenheid. Een tweede gevaar schuilt in het spelen van kinderen in deze loopgraven. Eenige dagen geleden speelde een 4-jarig kind in een der gelijke schuilgelegenheid in een gemeente in Noord-Brabant en niettegenstaande de vele waarschuwingen, welke reeds aan ouders en opvoeders werden gericht om maatregelen te nemen, dat kinderen zich niet in het bezit van lucifers kunnen stellen heeft dit kind spelenderwijs dit stroo kun nen aansteken en is daarna uit angst de loopgraaf verder ingevlucht, waar het ten slotte geheel verkoold werd gevonden. Er kan niet^voldoende de nadruk op wor den gelegd, dat het van groot belang is, om vóórdat men een schuilgelegenheid gaat maken, eerst overleg te plegen met den plaatselijken luchtbeschermingsdienst. BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulppr. te Zwolle J. Venema, cand. te 's-Gravenhage; beroepen te Fijnaart C. J. Lambour te Lage Zwaluwe. Geref. Kerken. Benoemd als geestelijk ver zorger van het sanatorium te Laren (N.H.) Drs. Joh. Verhave, eand. en hulppr. voor den evang. arbeid te Bussum. Aangenomen naar Stadskanaal L. Praamsma te Nieuwolda. AARDAPPELSCHILLEN VOOR HET VEE. Tengevolge van het feit, dat gedurende eenigen tijd de aardappelen konden worden geschrapt kwamen den laatsten tijd weinig aardappelschillen beschikbaar. Daar de vee voederpositie in de omgeving van de groote steden niet gunstig is, zal de vraag naar aard appelschillen van de zijde van de veehouders in de naaste toekomst groot zijn. Het is daar om gewenscht, dat het publiek zooveel moge lijk aardappelschillen en andere levensmidde- lenafvallen, zooals kliek, broodresten en groent.enafvallen, aan de wijkophalers ter be schikking stelt. In 1943 kwamen in de 50 belangrijkste ge meenten met in totaal 4.500.000 inwoners (de helft van de Nederlandsche bevolking) per week gemiddeld 4.000 ton levensmiddelen- afvallen beschikbaar, zoodat aan 40.000 melk koeien een gemiddelde wekelijksche toewij zing van 100 kg. kon worden verstrekt. Er mag dus niets verloren gaan. De ophalers van levensmiddelenafvallen zijn thans opgeroepen om hun wijken weer intensief te gaan bewerken. Het is niet ge wenscht, dat de huisvrouwen afvallen van uien en prei aan de ophalers afgeven. Deze groentenafvallen vormen n.l. geen geschikt veevoeder en kunnen, evenals koffiesurrogaat en surrogaattheebladen, in de vuilnisemmers worden gedeponeerd. DE BOK Pietje, mijn bok, heeft kuren. Laten wij hem los, dan is hij niet te houden. Hij springt in de gemetsele plantenbak terzijde van het huis en scheurt er heele struiken uit, voordat we er bij zijn. Toch krijgt hij genoeg; aan zijn touw geeft hij vaak van groote verzadiging blijk. Het is natuurlijk de lust naar avontuur, zoodra hij eenmaal vrij is. Wie zou dat niet een bok vergeven? Hij danst op zijn achterpooten, kop scheef, van den een naar den ander en eenige da gen geleden gaf hij een vermakelijk staal van „droogzwemmen". In onzen voortuin had hij geen kans om temidden van de omstanders de zoo be geerde totale vrijheid te veroveren.Hij holde van voor naar achter en terug, wierp arg listige blikken naar den plantenbak, pro beerde door plotseling rustig grazen bij het tuinhekje een strategische positie te vinden, van waar uit hij met één sprong in het ro zenpark langs den voorkant kon komen (het geen hem éénmaal gelukte), maar de straat op en rozentuintjes afschuimen, dat kon hij niet. Toen week hij van het rechte pad. Wan neer de mensch dat doet, komt hij onver mijdelijk bij zijn buurman terecht, en zoo was dat ook bij onzen gespierden viervoeter. Hij sprong over de hooge heg. Tenminstedat heeft ongetwijfeld in zijn bedoeling gelegen.Maar de heg was van boven breeder, dan h{j dacht en zelfs een bok kan op den bovenkant van zoo'n tuin sieraad niet loopen. Dus zakte Pietje voor onze verbaasde oogen tot zijn buik. in de heg en gaf bij zijn krampachtige pogingen om zich uit zijn netelige positie ie bevrijden, een ongeëvenaard voorbeeld van schoolslag. De buurt, voor zoover zij getuige xbas vuti de demonstratie, brulde. Toen we Pietje met vereende krachten van zijn hooge oefen plaats hadden afgetild en hem op den grond zetten en betastten om te zien of er niet een tak door zijn buik geprikt was, (hij had geen schrammetje)deed hij verlegen. Hij verschool zich onder mijn regenjas, trachtte zich achter de broekspijpen van een anderen ooggetuige te verbergen en ging, toen dat niet lukte, plotseling zoo rustig grazen, als of er geen heg en geen voorstelling was ge weest. Zoo zijn bokken. Roofoverval te Spakenburg. Vier gewapende personen, waarvan er twee een politie-uniform droegen, zijn des nachts binnengedrongen in de woning van de familie G. aan de Haven. De mannen slaagden er in, een bedrag van 40.000 te bemachtigen en daarmee te verdwijnen. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERK De president van de Zwolsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den kerkeraad der Geref. Kerk van Kampen (de minderheid die achter de Gen. Synode staat) en de meerderheid (Ds. C. H. Lindeboom en 28 ambtsdragers, die inmiddels allen door de Synode zijn afgezet). De president heeft in zijn uitspraak overwogen dat de generale sy node op grond van haar interpretatie van ar tikel 79 der Kerkenorde terecht heeft ge schorst wijl zij immers in hoogste instantie deze kerkenorde interpreteert. De president wees een bemiddelend vonnis, waarbij aan den synodalen kerkeraad het ge bruik van de Burgwal- en Westerkerk toege wezen werd en aan den meerderheidskerke- raad de Nieuwe kerk. De president beval ge daagden zich te onthouden van alle daden van beheer en bestuur der eischende kerk, waartoe zij voor hun schorsing bevoegd wa ren, zulks met beperking dat aan gedaagden het vrije gebruik en beheer der Nieuwe kerk zijn zal. Voorts veroordeelde de president de gedaagden tot betaling van een dwangsom van 50.aan de eischende kerk voor iedere overtreding van het gegeven bevel. Elke par tij zal de eigen kosten van het geding dragen. Op de Voorzaan vonden de jaarlijksche roeiwedstrijden van de Zaanlandsche Zeilvereeniging plaats. Tijdens het hoofd nummer, overnaadsche vieren. (C.N.F.-De Haan Pax c) Buitenland. Op 4 September om 8 uur heelt Finland de wapens neergelegd. Het heeft de betrek kingen met Diaitschland verbroken en den eisch gesteld, dat de Duitsche troepen bin nen 2 weken Finland verlaten. Gedurende het weekend hadden zware gevechten plaats tusschen Atrecht en Verdun. Het Italiaansche kabinet kwam onder leiding van Mussolini bijeen. In Bulgarije werd een linksgerichte regeering gevormd. De chef van den Duitschen generalen staf, Guderian, richtte een oproep tot de Duitsche jeugd. Generaal Giraud is in de nabijheid van Algiers bij een aanslag gewond. Binnenland In verband met spionnage en hulp ver- leenen aan een Engelsehen agent zijn eenige Nederlanders ter dood veroordeeld. Sport. Blauw-Wit is in de honkbalcompetitie opnieuw kampioen geworden na een over winning van 172 op „Haarlem". „Haarlem" kwam dit jaar in het bezit van den Spaernebeker; de uitslagen waren, eerste ronde: HermesV.S.V. 33 (na het nemen van strafschoppen wint V.S.V.)Haar lemD. F. C. 5—1verliezersronde Hermes— D. F. C. 11 (na het nemen van strafschop- pen wint Hermes), eindstrijd Haarlem— V. S. V. 6—1. Door een overwinning op Haarlem be haalde Blauw Wit het honkbalkampioen schap van Nederland. Enthousiaste sup porters dragen Wilders, den populairen „werper" van de kampioensclub, van het veld. (C.N.F.-Stevens Pax c) Ds. E. DIJKHUIS NEEMT HET BEROEP AAN Ds. E. Dijkhuis, predikant bij de Ned. Her vormde Gemeente te Oldenmarkt, heeft de toezegging van het beroep naar Haarlem aan genomen. Hij vervult de vacature van acht sten predikant en zal in het bijzonder in het Slachthuiskwartier werken. SPORT EN WEDSTRIJDEN Wielrennen SCHULTE—BOEIJEN WINNEN KOPPELWED- STRIJD. Op de Stadionbaan te Amsterdam bo den Zondag de wielrenners het publiek een ge varieerd programma. Gerrit Schulte won met Boeijen een koppel wedstrijd over 60 K.M., die 28 ronden voor het einde moest worden onderbroken Na deze gedwongen pauze kwamen alleen die koppels in de baan, welke nog een kans op de prijzen hadden en dat waren er zes. Schulte- Boeijen en Van der Voort-Pellenaers startten met een voorsprong van 100 M. op Remkes-Middel- kamp en van 150 m. op Van Viiet-Kees Bakker, Groenewegen-De Best en Vooren-van Gent. Rem- kes en Middelkamp werden ingeloopen, waarna Arie van Vliet en Kees Bakker er tusschenuit trokken en de twee leidende koppels achterna gingen. Zij kwamen echter niet verder dan een 50 m. In den sprint klopte Schulte zijn ouden ri vaal van der Voort. Arie van Vliet had meer succes in een omnium tegen Jan Derksen. Hierin bewees hij zijn groote macht. Uit tweede positie boekte de Woerdenaar een schitterende zege in den sprint Derksen kwam een 1/2 wiel te kort en ook in de tijdrace over 500 m. met vliegen den start was hij de sterkste. Alleen de achtervol ging met safety-gangmaking bracht Jan Derksen een overwinning. Met medewerking van Schulte. Braspenninx, Pellenaers, Boeijen en De Best liep hij 220 m. op den wereldkampioen in. Langzaam maar zeker komt Henk Ooms als sprinter van het goede soort terug. Bij de kampioenschappen was de Haarlemmer tegen Remkes nog niet opgewas sen. Nu klopte hij den kampioen in den laatsten en beslissenden rit, nadat beiden met Kropman, Pronk en De Gans hadden afgerekend. Het ver schil was echter zeer gering en velen meenden zelfs, dat niet Ooms doch Remkes het eerste over de streep ging. Een jonge prof, die zoowel op de baan als op den weg steeds meer de aandacht op zich vestigt, is Arie Vooren uit Beverwijk. In een rit over 10 k.m. zonder klassementen verraste hij zijn tegenstanders door in de laatste ronde de beenen te nemen. De overigen zagen hem niet meer terug. Voetbal D.I.O. OP BEZOEK BIJ V. V. B. Zon dag trok DIO met vijf elftallen naar Bever wijk om tegen VVB te spelen. Alleen het eer ste elftal slaagde er in, een overwinning te boeken en wel met 2-1. De rust was ingegaan met blanken stand, doch daarna kwamen de Haarlemmers opzetten en behaalden een voorsprong van 2-0. De oud-VSV'er Michell slaagde er daarna in tegen te scoren. Als her innering ontving DIO een medaille. KEURING VAN JEUGDIGE SPELERS. - Indien jonge voetballers ingeschreven wor den bij de afdeeling Haarlem van den Ned. Voetbalbond is het noodig, dat zij in het bezit zijn van een bewijs, afgegeven door een bu reau voor medische keuring. Door de groote drukte zijn de Haarlemsche doktoren niet in de gelegenheid de spelers onmiddellijk te keuren. Daarom heeft het bestuur van de af deeling Haarlem besloten in afwachting van de keuring, genoegen te nemen met het be wijs van inschrijving, dat het Haarlemsche bureau verstrekt. EDO-BLAUW WIT 1-2. In het Noorder sportpark is een vlotte wedstrijd gespeeld tus schen EDO en Blauw Wit, waarbij de Haar lemmers een goed figuur hebben geslagen, ondanks de nederlaag van 2-1. Met rust had den de Amsterdammers een voorsprong van 1-0, doch daarna was EDO in goeden vorm en vertoonde uitstekend spel. Hirs op de back plaats was goed op dreef en de samenwerking in de achterhoede was goed. De voorhoede was echter niet in staat veel doelpunten te maken, waardoor Blauw Wit een overwin ning boekte. Waterpolo ZIAN'T IJ, 00. De waterpolowedstrijd tusschen de eerste heerenzeventallen van Zian en 't IJ om het kampioenschap van Nederland, welke na afloop van het tournooi om het water- polokampioenschap van Haarlem werd verspeeld is onbeslist geëindigd. De partijen bewaakten elkander dusdanig dat geen weglooppogingen konden worden gedaan. Overigens werden de middenvoors zwaar afgedekt. Het einde van dezen interessanten strijd bracht daardoor geen enkel doelpunt. De wedstrijd zal opnieuw te Haarlem worden vastgesteld, vermoedelijk in het Sportfondsenbad. Biljarten Jhr. Dr. J. C. MOLLERUS HERKOZEN. De jaarvergadering van den Nederlandschen Biljartbond, welke op Zondag 17 September te Rotterdam zou worden gehouden, gaat niet door. Aangezien geen tegencandidaten zijn gesteld, zijn de voorzitter van den N.B.B., jhr. dr. J. C. Mollerus en de secretaris J. van 't Hooft herkozen. Tot penningmeester van den N.B.B. werd de heer H. Delsen te Amsterdam aangesteld. ,_j 09 S3 M a o IM awl 0) U 4> •«4 8 3 8 (0

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2