(ASTfLLA c o> fi* a cs s a e K 2 TABAK Als u een kachel koopt LRflNS 885 s s s cs cs fi fa (ft CS van eigen teelt U krijgt meer mm 311 tauge^eSÖip eagoït Verduisteren: van 20.15 tot 7.00 uur 0 M •M 0» *8 8 0 «VÜ *0 fa 8 M 3 8 FINLAND D. Finland heeft het hoofd in den schoot gelegd. Neen, dat is een verkeerd beeld: Finland heeft het hoofd gebogen on der de Amerikaansche vuist, onder, zooals het in het bericht staat: Engelschen en Arae- rikaanschen druk. Wat Polen en de Balti- sche landen wedervoer, wat in Italië ge schiedde en wat zich momenteel in een ge deelte van Frankrijk afspeelt zal thans ook aan Finland worden voltrokken: Amerika en Engeland, kampioenen voor de kleine sta ten en de Westersche beschaving leveren wederom een land uit aan Sovjet Rusland en het cynisme, waarmede thans voor de zooveelste maal Londen en Washington een maal afgelegde plechtige beloften verloo chenen worat slechts geëvenaard door de naieveteit van den Finschen premier, die zich en zijn land thans op genade en onge nade aan Moskou heeft uitgeleverd. Want daarop komt het bericht uit Hel sinki immers neer: Moskou heeft doen we ten, dat Finland de betrekkingen met Duitschland moet verbreken, dat ten ge volge daarvan de Duitsche troepen binnen veertien dagen het Finsch gebied moeten hebben verlaten en dat, wanneer deze voor waarden vervuld zijn, een Finsche delegatie naar Moskou kan komen om onderhande lingen te voeren over een wapenstilstand, resp. den vrede. Veel ter toelichting is niet noodig. Als deze delegatie in Moskou verschijnt zal zij met volkomen leege handen staan. Wat er na vier jaar oorlogvoeren van de Finsche weermacht, die in 1940 niet meer dan 500.000 man telde, nog over is, laat zich hooren. Het zal de vertegenwoordiging van een volkomen berooiden staat zijn. die straks in het Kremlin de bevelen van Stalin in ontvangst zal komen nemen. Toen eenige maanden geleden voorloopige besprekingen tusschen Finland en Sovjet-Rusland plaats hadden, stond achter de delegatie de Duit sche bondgenoot. De zaken zijn er voor Fin land niet beter op geworden, nu ce lands- regeering dezen bondgenoot heeft afge dankt. Over het motief, dat ,,de militaire en de politieke toestand den laatstén tijd een aanzienlijke verandering heeft onder gaan" zullen we maar niet te veel zeggen. Het klinkt als een echo uit Rome en Boe karest. Wat staat Finland thans te wachten? Het is een troosteloos verschiet, dat zich opent, troosteloozer naar de mate van de offers, cie het land thans in twee oorlogen met Rusland heeft gebracht. Want hoe hard de vredesvoorwaarden zullen blijken zal ieder bevroeden, die weet, hoe sinds 1919 Finland mikpunt van Russische agressie is geweest. Rusland, om 't even of czarisme of bolsje wisme er de toon voerde, heeft Finland altijd als een grensprovincie beschouwd, on misbaar voor zijn positie aan de Oostzee en zijn connecties met Skandinavië en nu de gelegenheid schooner is dan ooit te voren lijdt het geen twijfel, of het lot der naaste toekomst is voor Finland beslist en zal zwaarder wegen zelfs dan dat, hetwelk Fin land in 1940 bij den vrede van Moskou te dragen kreeg. Die vrede, 4'/fe jaar geleden gesloten en een einde makend aan het conflict, dat het vorig jaar, in 1939 tusschen Finland en de Sovjet-Unie was uitgebroken, voegde aller eerst vitale gedeelten van Finland aan Sov jet-Rusland toe. De nieuwe grens bracht de geheele Karelische landengte met inbe grip van de stad Wiborg (Viipuri) en de baai van Wiborg met de daarin gelegen eilanden, den Westelijken en Oostelijken oever van het Ladogameer met een aantal •V4 3 3 W H O 3 3 nJ steden, voorts een aantal eilanden in de Finsche Golf en nog eenige andere ie den in Russische hand, Hangö en de aan dit schiereiland grenzende wateren werd bin nen een radius van 3 tot 5 mijlen voor 30 jaar aan Rusland verpacht, dat er vloot- bases zou aanleggen. Finland mocht in het gebied van Petsamo geen oorlogshavens, vlootbases en andere militaire werken on derhouden. Rusland kreeg vrijen handels- doorvoer naar Noorwegen en Zwelen en ten slotte werden in het vredesverdrag een aantal economische verdragen voorbereid. Men kan er staat op maken, dat dit ver drag van 1940 het minimum zal vormen van wat Moskou ditmaal zal eischen. Vermoe delijk zal het offer, dat Finland moet bren gen, nog heel wat zwaarder blijken. Maar, hoe berooid het land er straks aan toe zal zijn, de grootste beproeving ligt elders. Want de dreiging sinds 1918, toen de Russen vergeefs trachtten, het Finsche staatsbestel omver te werpen, zal thans wreede werkelijkheid worden: het bolsje wisme staat in Finland voor de deur, het bolsjewisme met al wat daarmede aan ver wildering, verwarring, deportaties en on derdrukking verband houdt. Hoe de ge beurtenissen zich verder zullen ontwikke len, of de Duitsche weermacht het bevel van 5e Finsche legerleiding zal opvolgen en Finland ontruimen dan wel of wat waar schijnlijker lijkt Finland oorlogsterrein zal blijven, dien afgewacht. Vast staat, dat Mannerheim, Hackzell, Paasikivi en de overigen hebben afgedaan. De volkscom missaris staat voor de Finsche poort met een warme aanbeveling uit Moskou. Onvoorwaardelijke capitulatieeen ontredderd, berooid land.... van vandaag af vasalstaat van Sovjet Rusland zie hier weer eens de practijk der Anglo-Ame- rikaansche garanties, zoodra de vaste wil tot den strijd tot het einde wijkt voor aar zeling en kleinmoedigheid. I7MU3DEN P. 7. H. Gotikers jubileert. Vrijdag 8 September zal onze plaatsgenoot de heer P. J. H Gulikers, die tijdelijk te Santpoort woont, vijf-en-twintig jaar in dienst van de Twentsche Bank zijn. De jubilaris as eerst aan de Haarlemsche Bank verbon den, doch bleef bij de fusie met de Twentsche Bank in dienst. Gedurende vijf jaren was hij te IJmuiden werkzaam, waarna hij naar het kantoor te Haarlem werd overgeplaatst; aldaar is hij ook thans nog in functie. De heer Guliker is hier welbekend, aan gezien hij zich voor het vereenigingsleven verdienstelijk heeft gemaakt en ook zijn in teresse voor verschillende takken van sport heeft bewezen. Hij toonde zich altijd een accuraat werker, die niet tegen moeite opzag. Het zal hem in zijn woning aan de Wulver- derlaan 14 dan ook niet aan belangstelling ontbreken. VISCHNET GESTOLEN De visscher IJ. de G., wonende te Sant poort, deed bij de politie aangifte, dat er uit een perceel aan de Visseringstraat een visch- net is gestolen. De politie tracht de daders op te sporen. FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING Er hadden in het Crematorium gedurende Augustus 96 crematies plaats. In dezelfde pe riode van het vorige jaar bedroeg het aantal verasschingen 86. GEDEELTE VAN INBOEDEL ONTVREEMD. Onbekenden zijn er in geslaagd uit een ver laten woning aan de President Steynstraat een gedeelte van den inboedel weg te nemen. Oe daders wisten onopgemerkt met hun buit te ontkomen. De politie stelt een onder- mek in. DE STORMVOGELS Donderdag 7 September zal de IJmuider wandelsportvereeniging De Stormvogels in hotel Vreeburg te Bloemendaal een ledenver gadering houden. Er is een belangrijke agen da vastgesteld. V. w. c. In verband met het succes, dat de Velser 'Vandelsportcommissie Zondag met haar pro- pagandamiddag te Bloemendaal heeft geboekt heeft zij besloten Zondag 1 October, eveneens in Hotel Vreeburg, een herhaling te geven. GROOTE ZEGE VAN WATERLOO Het eerste elftal van de voetbalvereeniging Waterloo heeft op het onlangs gepromoveerde derde elftal van De Kennemers te Beverwijk een groote overwinning (6-2) behaald. De Beverwijkers slaagden er reeds spoedig door een fout van den IJmuider doelman in de leiding te nemen. De vreugde was echter van korten duur, want de IJmuider midden voor Outenaar, die debuteerde, maakte met een fraai schot gelijk (1-1). Korten tijd later werd een srielle ren van De Bruin beloond (1-2). Na de rust kon De Kennemers Waterloo niet meer bedwingen. Vooral de vleugel- De Bruin-Snoeks droeg veel tot het consolidee- ren van de IJmuider overwinning bij. De Bruin doelpuntte nog driemaal en Outenaar liet zich nog eens van zijn beste zijde zien. De weinige aanvallen van De Kennemers strandden op de hechte Waterloo-verdediging, maar toch wisten de Beverwijkers even voor tijd nog te scoren, zoodat het einde met 2-6 kwam. STORMVOGELS IN WESTERKERK- TOURNOOI. Stormvogels' heeft zich voor den tweeden keer voor het Zilveren Westerkerktournooi te Amsterdam geweerd. De IJmuidenaren speel den eerst tegen De Spartaan en slaagden er in dezen wedstrijd in tweemaal te scoren, waartegenover De Spartaan slechts één doel punt wist te plaatsen, zoodat het einde met een 2-1 overwinning der IJmuidenaren kwam. Later op den dag moesten de Stormvogels tegen Rhenen spelen. Thans konden zij het niet bolwerken; een kleine nederlaag (4-3) was het resultaat. C. Pels gehuldigd. Het jubileum van dqj» heer C. Pels, die Maandag gedurende een kwart eeuw bij de Papierfabriek Van Gelder en Zonen werk zaam was, kenmerkte zich door een bijzonde re belangstelling. De huldiging, welke 's morgens op het kan toor plaats had, werd bijgewoond door de heeren H. Smidt van Gelder en N. F. Allan namens de hoofddirectie, J. Smit en ir. A. J. Allan procuratiehouders, L. J. van 't Kaar, oud-procuratiehouder, ir. J. M. de Muinck Keizer en ir. T. F. Hubrecht. De jubilaris werd toegesproken door den heer N. F. Allan, die de werkzaamheden der achterliggende periode memoreerde. Spreker uitte zijn waardeering voor den verrichten arbeid. De jubilaris heeft naast zijn dagtaak interesse getoond voor de patroonsopleiding der vakgroep. De heer Pels zal een encyclo pedie als geschenk ontvangen. Voorts kwam in het schaftlokaal de spon tane hulde van het personeel aan de orde. De heer J. Smit was de tolk der aanwezigen. Spr. zeide, dat de jubilaris thans na diverse bevor deringen een belangrijke functie vervult Steeds bestond er een goede samenwerking Als blijk van medeleven overhandigde de heer Smit een fraaie prismakijker, alsmede bloemen. Daar de heer Pels door bijzondere plaatse lijke omstandigheden was verhinderd de be angstellenden in zijn woning aan den Zeeweg 327 te IJmuiden-Oost te ontvangen, bestond er 's middags in het perceel Kanaalkade 58 te Velsen-Noord gelegenheid om den jubilaris te feliciteeren. Velen maakten hiervan een dankbaar gebruik. Tenslotte kan nog worden opgemerkt, dat de attenties van vrienden en collega's de jubileumsfeer verhoogden. GRATIA-PLATO. De gymnastiekvereeniging Gratia-Plato heeft, om aan veler verlangen te voldoen, tij dens de onlangs gehouden bestuursvergade ring besloten tot oprichting van een kleuter- afdeeling voor kinderen van zes jaar af, over te gaan. De leiding is toevertrouwd aan mej. A. Osterthun, directrice der vereeniging; ge zien haar geschiktheid om met het jonge volkje om te gaan en het succes, dat zij daar mede elders reeds heeft behaald, mag de ver wachting worden gekoesterd, dat het jongste besluit van Gratia-Plato den jeugdigen sport beoefenaren zeer ten goede zal komen en niet alleen hun. maar ook hun ouders, bijzonder voldoening zal schenken. De kleuters zullen Donderdag 7 September in de gymnastiekzaal van de U.L.O.-school aan de Platanenstraat te IJmuiden-Oost bijeenkomen. SANTPOORT ATHLETIEK TE SANTPOORT. Zooals we hebben medegedeeld hadden enkele personen te Santpoort en directe om geving besloten ook te Santpoort meer aan dacht aan de athletiek-beoefening te doen schenken en daartoe contact gezocht met de sportvereeniging Terrasvogels, die er toe be reid bleek te zijn een athletiek-afdeeling te vormen. Hoewel besloten is eerst een stevige kern te verkrijgen, wordt er voor de plan nen reeds veel belangstelling aan den dag gelegd. Het bestuur is intusschen gevormd; als contactman van het bestuur van Terras vogels is de heer S. Bakker aangewezen. Was het aanvankelijk de bedoeling direct met indoortraining te beginnen, alsnog is be sloten Woensdag tot veldtraining over te gaan. Het oefenen geschiedt onder bekwame leiding. OUDEREN GAST VAN TERRASVOGELS. Het bestuur van de sportvereeniging Ter rasvogels heeft besloten den ouderen inwo ners van Santpoort en directe omgeving Zondag een ontspanningsmiddag in Zomer- lust aan te bieden. Alle personen, die ouder dan vijf-en-veertig jaar zijn. worden geheel belangeloos in de gelegenheid gesteld deze voorstelling bij te wonen. Er is een zeer aan trekkelijk programma samengesteld, hetwelk door de welbekende ontspanningsgroep van Terrasvogels zal worden verzorgd. Onge twijfeld zal het sympathieke besluit veel waardeering ondervinden. BEVERWIJK CABARET IN LUXOR THEATER. De directie van het Luxor-Theater orga niseert Donderdag een cabaretvoorstelling, waaraan Frans van Schaik. Johny Jaques, De zingende Transvalers en Het Henk Maris Trio hun medewerking verleenen. ZESKAMP UITGESTELD Door verschillende omstandigheden kon de zes kamp. welke door de Handbalvereeniging IJmond voor haar dames- en heerenleden was georgani seerd. Zondag niet doorgaan en is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Indien Uw tabak bewerkt wordt door de bevoegde fermenteer- of kerf bedrijven krijgt U niet alleen een product dat beter is voor Uw gezond heid dan niet- of zelf-gefermenteerde tabak, maar ook wordt het onver mijdelijke productie verlies zoo laag mogelijk gehouden. Geeft nog heden Uw naam en adres op aan bet Bureau voor de Kerftabak Industrie Afd. Amateur-tabak Rokin 93 Amsterdam-C. Shag rook- of pruimtabak Vakkundige beiterktng komt ook Uw gezondheid ten goede mSEN ADO—IEV 3—1 De eerste wedstrijd van IEV in het nieuwe sei zoen tegen den nieuwen 3e klasser ADO te Heems kerk is mede door de onvolledigheid voor onze plaatsgenooten op een nederlaag uitgeloopen. ADÖ benutte onmiddellijk de voordeelen en kwam daardoor in de meerderheid, hetgeen ten gevolge had, dat de voorhoede teveel aan over moed kreeg en goede kansen door te hard en on zuiver werken verloren gingen. Bovendien werd het tempo snel opgevoerd, waartegen IEV niet volkomen bleek o-pgewassen. Prachtig samenspel stelde Henneman in staat met een fraai schot het eerste doelpunt in de vriendschappelijke ontmoe ting te scoren (1—0). Doch reeds spoedig daarna diende Voormeer via den paal met een keihard schot het tweede doelpunt aan (20). IEV kon na de hervatting met het windvoordeel den strijd meer gelijk doen opgaan, maar moest toch zwichten voor een scherp scfhot van Henne man, dat juist in den hoek belandde (30). Gedeeltelijk zagen de Velsenaren kans het spel te verplaatsen en zelfs op te dringen om daardoor een doelpunt te forceeren. Dit kwam tenslotte ook toen Nieuwenhuïzen een hoekschop op het ADO-doel benutte eh den stand op 3—1 bracht. r o t ~r= kunt U hem vooraf keuren. Bij verpakte levensmiddelen kunt U vooraf niets keuren. Let dan op den naam w. a. scholten. Een kwaliteitsgarantie. Voorkomend o.a. op w. a. scholten s Albu- mona, Butaroma. Transparanta, Sago en verpakt Aardappelmeel. N.V. KONINKLIJKE PELLERIJ „MERCURIUS" 7h gebroeders laan

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3