1 M\ J r BUSSINK tl STROOP „De Lage Landen" opent haar werkzaamheden Centrale Verwarming X re re ss ,e ?- N S re re in s t H-O of QUAKER W. A. Schotten'* Wat is mnemotechniek? Gaslooze uren gewijzigd. -J fO ft) CD (U CD :0 2 CD 1 QQ W) (5 <A "U C g >j) '5 'g tH ia ?- j- :n Öfl •n ,E n ins ?- a le jg ie O Q. id Onderhoud met den voorzitter den heer G. A. van Schaik. Zaterdag 9 September belooft een belang rijke dag te worden voor de Stichting Heem- en Volkskundige Werkgemeenschap „De Lage Landen", welke haar zetel te Haarlem heeft. Dan zal in het gebouw Nieuwe Gracht 7. waar het bureau gevestigd is, een ten toonstelling op het gebied van weef- en spin- kunst worden geopend, hetgeen tevens be- teekent, dat de stichting naar buiten optreedt Tot heden toe heeft men binnenskamers ge werkt, doch de voorbereidende werkzaam heden zijn nu bijna gereed. In verband hiermee hadden we een ge sprek met den voorzitter van de Werkge meenschap, den heer G. A. van Schaik, die ons over de doelstelling het volgende mede deelde. „Evenals de andere werkgemeen schappen „Saxo Frisia" (omvattend de te genwoordige provincies Friesland, Gronin gen. Drente, Overijssel en een deel van Gel derland) en .,De Spade" (omvattend Bra bant, Limburg en een deel van Gelderland) zal „De Lage Landen" (omvattend Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht) tot dui delijk toepasbare voorstellingen trachten te komen, omtrent het karakteristieke wezen en zijn uitingen van het Nederlandsche volks leven overeenkomstig zijn structuur. Dit moet worden bereikt door onmiddellijke, persoonlijke aanraking met het volk. Be halve de individueele betrekkingen, die de leiding van de werkgemeenschap aanknoopt, resp. die zich ontwikkelen, worden maan- delijksche bijeenkomsten gehouden en af en toe week-einden. Teneinde de aanraking tier leiding met de bevolking in het geheele gebied te onderhouden en leden te winnen, op de hoogte te blijven van wat er omgaat en wat men van noode heeft, zullen plaat selijke werkgroepen gesticht worden, die tusschen de leiding en het volk als schakel bemiddelen''. De heer Van Schaik vervolgde, dat het be leven van iets, het kenmerk van de volksziel, van het grootste belang moet zijn. De heem- en volkskunde zal midden in het volk ge bracht moeten worden, om daarna de massa op te voeden, opdat ze op de hoogte kome, wat ze weten moet. Er is reeds veel verloren gegaan op velerlei gebied, doch gehoopt wordt, dat daarin een verbetering zal komen. Op welke wijze zal verdea* getracht worden het doel te bereiken? „Daarvoor staan verschillende punten -op het programma. Een' doeltreffend middel, ter bereiking van het doel is het maandblad, dat op 9 September zal verschijnen. Daarin zullen op bevattelijke, doch wetenschappelijk verantwoorde wijze heem- en volkskundige onderwerpen worden behandeld, zooveel mo gelijk door of met medewerking van de le den. Ook zullen gewestelijke geschriften van heem- en volkskundig belang uitgegeven en in den handel worden gebracht. Een eigen bibliotheek wordt gesticht, waaruit ieder naar behoefte kan putten. Dan zijn arbeids gemeenschappen gevormd, o.a. voor de jeugd natuur- en landschapsbescherming, verder afdeelingen voor letterkunde en beeldende kunst. Op het oogenblik bestaat er voor de letterkunde groote belangstelling en er is reeds veel gereed, dat we gaarne uitgegeven zien. Vermoedelijk zal de afdeeling beelden de kunst dit jaar exposeeren. De tentoon stelling neemt een belangrijke plaats in niet alleen in Haarlem, doch ook elders. Ter ge legenheid van de opening wordt in enkele zalen van het gebouw aan do Nieuwe Gracht een expositie op het gebied der spin- en weefkunst ingericht, welke later ook in an dere plaatsen te zien zal zijn. Dan volgt la ter een tentoonstelling op het gebied van landelijke woning, welke vooral in de dor pen de aandacht zal trekken. Tn verband met het beschikbare materiaal zullen de tentoon stellingen zoo eenvoudig mogelijk moeten worden. Hoe is de verhouding van „De Lage ft er bA in laa h- Deventer knek heeft een traditie Uitzonderlijk fijne, aparte smaak. Titer ja s id Q) i: m ai re it- s 9 e- e: ne ns 5* o- krachtige voeding Landen" tot andere vereenigingen, die op het i^ebied der heemkunde werken? „Op het oogenblik bestaan er tallooze ver eenigingen, die goed werk hebben verricht. Vaak gaat het om den bloei en den groei ervan, doch een vraa.g is het, of de gelden wel steeds goed besteed worden. Het is van belang, dat deze vereenigingen blijven be staan en als het werk der stichting meer en meer bekend is, zal men tot samenwerking komen. Bij herstel van gebouwen e.d. wil „De Lage Landen" niet de leiding nemen en architecten e.d. aanwijzen, doch ze wil het initiatief en uitwerken van plannen aan de plaatselijke vereenigingen of commissies overlaten. Zoo mogelijk verleent de stichting medewerking." De heer Van Schaik besloot met te zeggen, dat een reusachtige arbeid te wachten staat; daarom hoopte hij, dat talloozen meewerken, opdat de gewesten worden opgeheven uit ce sfeer van vervlakking en men tot schooner ontplooiing van de wezenlijke krachten komt dan ooit te voren. Middelbaar Technische School. 1919 - 8 September - 1944. Na veel voorbereidend werk is op 8 Sep tember 1919 de eerste cursus van de Mid delbaar Technische School te Haarlem ge opend in tegenwoordigheid van den toen- maligen minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. J. Th. de Visser; van den waarnemend commissaris der provin cie, jhr. mr. D. E. van Lennep en van den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk. Over enkele dagen jubileert dus de school, doch in verband met de tijdsomstandigheden zal het 25-jarig bestaan onopgemerkt voorbij gaan. We meenen echter goed te doen in het kort de geschiedenis van deze voor onze stad zoo belangrijke onderwijsinstelling, waar jon gelieden opgeleid worden tot bekwame en de gelijke medewerkers voor de nijverheid, in herinnering te brengen, doch dan moeten we terug' ran tot 1904, in welk jaar dr. A. Kuyper, destijds minister van binnenlandsche zaken, het denkbeeld koesterde in Haarlem een een trale M.T.S. van rijkswege te vestigen. Die plannen kwamen door het aftreden van het ministerie niet tot uitvoering. In 1907 benoem de het departement Haarlem van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel een com missie, om te onderzoeken, in hoeverre de stichting van een M.T.S. mogelijk zou zijn, in verband met de plannen tot reorganisatie van het M.O. te dezer stede. De commissie stelde een ontwerp-programma voor een dergelijke school op, maar staakte haar arbeid tengevolge van het plan van minister Rink tot omvorming van de Kweekschool voor machinisten te Am sterdam tot een M.T.S. Toen het in 1912 noodzakelijk werd geacht een nieuw gebouw voor de Haarlemsche Am bachtschool te ontwerpen, kwam de stichting van een M.T.S. ook ter sprake. Plannen hier voor waren begin 1913 gereed en een jaar later deelde de minister van binnenlandsche zaken mee, dat de hiervoor noodige subsidie op de staatsbegrooting was uitgetrokken. In Novem ber 1915 zegde de gemeente Haarlem haar medewerking toe, doch door het uitbreken van den oorlog was het noodig, de raming van kosten voor den bouw en inrichting belangrijk hooger te maken. Het bouwen ging door ge brek aan materiaal e.d. niet vlot en toen op 8 September 1919 de eerste cursus officieel ge opend werd in een der teekenzalen van het tijdelijke gebouw, was de school nog niet ge reed. De genoodigden maakten van de gelegen heid gebruik tot bezichtiging der schoolge bouwen en der plannen van de nieuwe school. In September 1921 kon het nieuwe gebouw worden betrokken en op 12 Mei 1922 geschied de de officieele ingebruikneming, wederom in tegenwoordigheid van dr. J. Th. de Visser. De begroetingsrede werd uitgesproken door den voorzitter van het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs, den heer H. J. Geyl aan wiens onverzettelijke wilskracht de stich ting en voltooiing van het gebouw vooral te danken is. Het aantal leerlingen bedroeg bij de opening 46, (van wie er twee spoedig de school ver lieten) Zij kregen les in bouw- en waterbouw kunde, werktuigbouwkunde en scheepsbouw- kunde. De eerste eindexamens werden in 1923 gehouden; sindsdien verlaat elk jaar een groot aantal jongelui de school met een diploma. Het was de bedoeling alle scholen onder het beheer van één algemeenen directeur te bren gen, de uitbreiding der plannen voor de M.T.S. deed het tenslotte doelmatiger blijken, deze school een afzonderlijken directeur te geven. De mogelijkheid hiertoe deed zich voor, toen de heer G. A. Groote Haar, directeur der Ambachtsschool en eerste directeur der M.T.S. met ingang van 1 October 1919 eervol ontslag vroeg in verband mét zijn benoeming tot in specteur van het M.O. Ir. G. Hofstede volgde hem op, die in 1930 Haarlem verliet, om op te treden als inspecteur-generaal van het Nijver heidsonderwijs. Daarna was dr. ir. G. de Gel der tot 1 Mei 1942 directeur en thans staat ir. J. R. G. de Veer aan het hoofd.Een verheugend feit voor de school is het, dat bij het begin van het 26e jaar de school weer aan den Kle verparkweg gevestigd is. In den loop der jaren zijn wijzigingen ge komen in de programma's, doch door plaats gebrek kunnen we daarop niet nader ingaan. Dat de Haarlemsche school in hoog aanzien staat, blijkt uit het groot aantal leerlingen, dat ieder jaar het eindexamen behaalt. TARWE WERD VAN GRONINGEN NAAR HAARLEMMERMEER VERVOERD. Begin April had een Haarlemmer tarwe ge kocht in Groningen en N. P. Buys verleende zijn medewerking, dat het graan naar Haar lem werd vervoerd. Voor dit feit had hij zich Woensdagmorgen voor den Economischen rechter te verantwoorden, die hem veroor deelde tot een gevangenisstraf van veertien dagen. De tarwe was bestemd voor Haar lemmermeer en J. de Laat stelde zijn vracht auto beschikbaar voor het vervoer. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van 100, subs, dertig dagen hechtenis. Ds. O. Drijver met emeritaat. Naar wij vernemen heeft ds. D. Drijver, Ev. Luth. predikant te 's-Gravenhage, om gezondheidsredenen tegen 30 September a.s. na een diensttijd van 41 jaar eervol emeri taat aangevraagd. Ds. Drijver werd in 1879 geboren en in 1902 proponent om in 1903 te Bodegraven in zijn ambt te worden bevestigd. In 1908 vertrok hij naar Zaandam welke standplaats hij in 1917 met Haarlem verwisselde. 3 Maart 1935 verbond ds. Drijver zich aan zijn Haagsche gemeente waar hij een vooraanstaande plaats inneemt en bij geestverwant en niet-geest- verwant zeer gezien is. Ds. Drijver is voor zitter van de vereeniging „Gemeente-leven" het centrum van het vrijz. deel der Haagsche Luth. gemeente. Ook in den Ned Prot. Bond en zijn examen-commissie neemt hij een vooraanstaande plaats in. Ook met de pen heeft ds Drijver van zich doen spreken en is o.m. medewerker aan het N. Theol. Tijd schrift. Zijn gezondheidstoestand zal hem helaas niet veroorloven persoonlijk afscheid te preeken van zijn gemeente. Tegen inpoldering van de Zuiderzee. De heer Den Herder te Harderwijk, die zich al jarenlang in woord en geschrift te weer heeft gesteld tegen de inpoldering der Zuiderzee, heeft dezer dagen een bijeenkomst georganiseerd, welke in een stilgelegde con- servenfabriek te Harderwijk werd gehouden. Tevens was hier een tentoonstelling ingericht ter aanbeveling van Harderwijk als plaats voor het toekomstige Zuiderzeemuseum. In deze bijeenkomst, welke o.a. door burge meesters uit omliggende plaatsen werd bij gewoond, hield de heer Den Herder een toe spraak. Hij zeide thans den Afsluitdijk en de nieuwe polders te willen laten wat ze zijn. De eer van Nederland zal niet gedoogen, dat zij weer verdwijnen. Maar ga geen stap verder! Laat de twaalfde provincie, de twee Zuidelijke polders, die de eigenlijke kom van de zee zullen vervangen, nimmer geboren worden. Want het water, de onweerstaanbare vloed van 7 a 8 meter hoogte, die twee a driemaal per eeuw bij een „super-storm" pleegt op te treden, is niet te temmen, tenzij de Zuider zee en de aangrenzende overstroomde gebie den als bergplaats van de opgewaaide water massa's dienen. Werd het jongste plan doorge zet, dan zullen de beide Hollanden en de twaalfde provincie misschien worden gered, maar Friesland, Groningen, Drente, Gelder land en Utrecht krijgen er de portie van drie provincies bij. Tenzij de afsluitdijk op 9 meter wordt gebracht met dicht? afgedekte kruin (dus zonder verkeersweg) èn de dijken van het Friesche en Groninger land worden verhoogd en versterkt, dan is men er nog niet. Want dan kan het gebeuren, dat het water zijn wilden weg zoekt langs de Noord zeekust, de duinen overspoelt en zijn onheil aanricht bij de groote rivieren en Zeeuwsche stroomen, met een herleving van de Biesbosch- en de Kinderdijkhistorie. De onontwijkbare consequentie is derhalve: de heele duinen- en dijkenkust. langs de Noordzee van R rek ens tot Delfzijl versterken en verhoogen. Waar halen wij het geld? Om te beginnen de millioe- nen benoodigd voor de inpoldering van de laatste twee groote polders! Staking van de inpoldering biedt volgens den heer Den Herder ook overigens niet ge ringe voordeelen. Wanneer n.l. de huidige sluisdeuren worden vervangen door ouder- wetsche sluizen met vloed- en ebdeuren kan het zoutgehalte in het Zuiderzeewater worden geregeld, de prachtige visseherij blijft intact en bot en paling zullen veel weliger gedijen. Zelfs de melkgift van de koeien in de om liggende polders zal toenemen, de kroös- en muggenplaag zal verdwijnen en ook de bin- nenvisch kan weer kuit schieten. Als regelaar van den waterstand in de polders is het IJssel- meer nu al een mislukking gebleken. Oekralne-sigaretien. De dienst perszaken van het Ned. Oost- Instituut deelt mede: Mei ingang van Woens dag 6 September zijn van de roode kaart bon nummer 43 en van de blauwe kaart bon num mer 36 geldig verklaard voor aankoop van een pakje Oekraine-sigaretten, voor zoover bij den winkelier voorradig. HOOFDDORP BENOEMING. Onze plaatsgenoote mej. M. H. Biesheuvel is benoemd tot evangeliste van de Geref. kerk van Steenwijk, zulks voor den tijd van een jaar. rnaakl U met de Groningctf stroop van W. A. Scholten* Vraag het receptenboekje aan bij onze stroopfabriek. Weer zo n woord, wéér zo n moment, waarop men z'n gebrek aan ont wikkeling voelt. Het IVIO geeft een mooie cursus, aansluitend op ac tuele onderwerpen, waarmee U ITw algemene ontwikkeling verrijkt. 1 Les per week, f 1.75 per maand. Schrijf om 'n proefles' HEEMSTEDb De directeur van het Gemeentelijk Gas bedrijf deelt mede, dat met ingang van heden, 6 September, wijziging is gebracht in de z.g. gaslooze uren, zulks in verband met de huidige kolenpositie. Men kan thans in Heemstede gas betrek ken van 6.30 tot 8.30 uur, van 11 tot 13 uuf en van 17 t.ot 19 uur. Zwitserland en het vluchtelingen Gaslooze uren gewijzigd RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1944 HILVERSUM I 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO: Nieuws. 7.10 Och tendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7 40 Sport nieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO: Nieuws. 8.15 Lichte discoklanken (van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Orkestfantasieën en rhap- sodieën. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Orkest Gerard van Krevelen en gram.muz. 11.00 Vrijkorps „Schulz", voordr. 11.15 Beroemde componis ten vertellen over hun werk, II. 12.15 Alma nak. 12.15 Orkest Gregor Serban. 12.45 uur BNO: Nieuws. 13.00 Land en volk brengt 13.05 Amusementsorkest, orgel en piano. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Jan de Peinder, piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Orkest Dick Groeneveld. 16.45 BNO: Nieuws. 17.00 Dansmuziek. 17.30 Nieuws in een note- dop. 17.40 „Zes om drie". 18.00 BNO: Pers overzicht. 18.05 Omroep-Opera-orkest en solist. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO: Nieuws en act. besch. 19.15 Concertgebouw orkest en Ferd. Helmann. viool (i. d. pauze: Uit de Edda's IV). 21.00 Gram.muz. Van 21.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 12.15 Orgel- en koorconcert. 22.15 Instrumentaal solisten- concert. 23.00 Lichte -orkestsuites 23 4024.00 Kamermuziek van Beethoven HILVERSUM II. 17.00 Kamermuziekconcert. iv.uu Septet Jonny Ombach. 18.30 Optimistische klanken. 19.00 BNO: Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Kwartet Jan Corduwener. 19.45 Musette sterren. 20.15 Mevrouw Bertonde Lange over het voorbereidend onderwijs. 20.30 Componistenparade. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO: Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stemr van het Rijk. Verduisteren: van 20.15 tot /.00 uur NET MEISJE voor de huis houding gevraagd, voor d. of d. en n. Goed loon. Dijkstra, Binnenweg 113, Heemstede. Mevr. KRUYT, Heemst. Dreef 270, vraagt half Sept. of Oct. een MEISJE voor dag en n., v.g.g.v. Klein gezin. Gevraagd een NET DAG MEISJE, goed loon. GRÜN- FELD, Plein 5. Gevr. DAGMEISJE, zelfst. kunn. werk. en koken. Zon dags vrij en goed loon. Mevr. NUGTEREN, Binnenweg 211 Heemstede. Gevraagd voor direct een DAGMEISJE of Hulp in de Huishouding (ext.). Mevr. MANGER, Oosterduinweg no. 244, Aerdeivhout, vlak bij tramhalte. Mevr. TADSMA, Acacialaan 35, Bloemendaal, vraagt per 1 October a.s. een MEISJE voor den dag of voor dag en nacht. Goed loon. SCHOONMAAKSTERS GEVRAAGD niet ben. 18 j. Aanm. Cem- sto, Nassaulaan 32, Haarlem. Mevr. SORGDRAGER, Ver. spronekweg 93, vraagt een NETTE WERKSTER. In het Tehuis v. Ouden van Dagen. Ger. Minnehuis, der Ned. Here. Diaconie te Lei den. is plaats voor 2 ZUS TERS of Verpleeghulpen en tevens voor een flinke KEU KENJUFFROUW. Soil, aan 't College v. Regenten, Secr. P. P. DÉ KONING, Zijlsingel no. 72 a. Lelden. WERKSTER gevraagd voor assistentie bij het schoonhou den van kantoorlokalen, da gelijks van 5.30 tot 7 uur en 's Zaterdags van 1 tot 5 uur. Persoonlijke aanmeldingen ten kantore van de Levens verzekering Maatsch. „Haar lem", Wilsonsplein no. 11. Gevraagd per 1 October 1944 een vrouwelijke KANTOOR BEDIENDE voor lichte adm. werkzaamheden. Typen ver- eischt. Brieven m. inl. en verl. salaris onder no. 2965. TALENINSTITUUT 'vraagt voor direct: LEERKRACHT ENGELSCH Brieven onder no. 2970. Gevr.: RADIO-MONTEURS voor werk in Haarlem. Br. met volledige opgave en ver langd loon onder no. 2962 Bureau van dit blad. Gedipl. coupeuse Neemt weer nieuw- en veranderwerk aan A. JANSEN Indischestraat 132 Aanleg en onderhoud van Electrische Installaties, Sanitair en Loodgieters- werken frikemd, v.h. Keiler Macdonald, Tel. 11828. Jansweg 42. Hrl. HET HUWELIJK en een gezellig thuis maken Uw leven rijker en gelukki ger. Bureau „DISCRETIA helpt ook U! Fr v. Mieris- str. 62, A'dam-Z. Spr.u. 9U2 7-9. Voornaamste betaling eerst na Uw huwelijk. Vraag direct kosteloos inl. in blan co enveloppe.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3