Spaarnwoude was vroeger houtrijk. BRANDKASTEN KLUISDEUREN Heyeres' Nieuws uit de courant van gisteren. De wandeling door Spaarnwoude is de moeite waard en biedt veel afwisseling De polders zijn in de veertiende eeuw ontstaan, toen met de bepoldering werd begonnen. Daarvoor was deze omgeving bijzonder hout rijk en de naam Spaarnwoude, vroeger sprak men ook wel van Spirnewalt, wordt hier door verklaard. Ook bestaat de buurtschap Houtrijk in deze omgeving, welke de bosch- rijke streek kenmerkt. De polder strekte zich tot het Haarlemmermeer uit, doch na den aanleg van de Haarlemmer trekvaart in 1633 ontstond een scheiding. In vroeger eeuwen bezat Spaarnwoude ook een slot, dat reeds in de twaalfde eeuw bekend was. Het was in de vijftiende eeuw nog bewoond en het' moet gestaan hebben bij de kerk, hetgeen biijkt uit hetgeen Ampsing opgeteekend heeft: „Hier heeft weleer het slot van Sparewou gelegen, Benoorden van de kerk, maar het heeft zijn eint gekregen, En is al mee vernielt, geregen aan het zwaart, Al wat er nog van is, zijn kelders onder de aardt." Dezen keer kiezen we den weg langs het oude kerkje, dat echter sedert 1880 niet meer voor godsdienstoefeningen gebruikt wordt. Het ligt op een terp. Een vroeger gebouw behoorde aanvankelijk tot de roomsch katho lieken, maar na de reformatie namen de hervormden het in gebruik. Later is een nieuw gebouw op dezelfde plaats verrezen, hetgeen te lezen is op een opschrift: „Op de grondlegginge van dit nieuwe kerkgebouw, plechtig ingehuldigd en Gode toegewijd door ds. Johannes Schardam, predikant te Spaarn woude en Spaarndam op den 6en Januari 1765". Op de kerk stond een zware toren, welke echter een gevaar voor de omgeving bleek; daarom is in 1844 besloten den toren af te breken. Vermeldingswaard in dit verband is, dat öe reus Klaas van Keythen in deze omgeving gewoond heeft. Hij is in het begin van 1400 geboren uit kleine ouders, die in een huisje aan den Hoogen of Slaperzeedijk woonden. In het kerkgebouw is aangegeven, hoever de reus zijn armen kon uitstrekken; zijn vadem was niet minder dan 2.67 meter. In de kerk van Spaarnwoude is door steenen aangegeven hoe ver de reus Klaas van Keythen kon vademen. Twee jongens met uitgestrekte armen wijzen den afstand aan. (foto archief) Sedert 1880 wordt het gebouw niet meer als kerk gebruikt; eenige jaren is er een schildersatelier geweest en later is het ge bruikt als opslagplaats. We zetten den tocht voort tot de school, waar we rechtuit kunnen gaan langs het Kerkpad, om dan de R.K. kerk van Haar- lemmerliede te bereiken. Dit gebouw is in 1837 gesticht en ziet er zoowel van binnen als van buiten eenvoudig uit. Dan wordt de Liedebrug bereikt en van deze omgeving zijn eenige historische bij zonderheden bekend. In vorige eeuwen lag daar een fraaie brug, welke echter omstreeks Kerstmis 1717 door den storm geheel ver nield werd. Een nieuwe brug kwam er voor in de plaats, welke zeer kostbaar was. Dat was niet erg, want ze was van het grootste belang voor het verkeer. Niet alleen trokken velen er over naar Amsterdam of Haarlem, maar ook zij die een bezoek brachten aan een ander deel van de provincie. Voor den Hoofdredacteur F. C. Derks, Haarlem Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem; Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede; Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Ver- antwoordeüjk voor de advert.-rubriek: W. van Ommen. Heemstede. t AM5TEKQAM PEN HAAO ROTTERDAM tweeden keer werd deze verbinding onklaar gemaakt door onbekenden, die wilden voor komen, dat de Pruisen de hoofdstad bereiken zouden. In 1787 waren dezen ons land bin nengerukt en trokken van het Westen uit naar Amsterdam. Wie dat gedaan heeft, is niet bekend, maar de brug, welke geheel van hout gemaakt was, werd in brand ge stoken en een verbinding tusschen de hoofd stad en Haarlem bestond er niet meer. De leiding van het leger in Amsterdam had geen opdracht voor het in brand steken gegeven en daardoor was het gemeentebestuur aan vankelijk niet bereid in de kosten tot herstel bij te dragen. Haarlem merkte op er niets mee te maken te hebben en daarom werd de zaak bij de Staten aanhangig gemaakt, die evenmin een nieuwe brug wilden laten bouwen. Daar het verkeer gestremd werd, besloten Amsterdam en Haarlem tot het maken van een. noodbrug, welke er vele jaren gelegen heeft. Is de wandelaar wat vermoeid, dan kan hij de tram nemen en anders loopt hij langs de vaart in de richting van de stad, om de Amsterdamsche poort te bereiken, welke tot de oudste gebouwen van Haarlem behoort en de eenige der vele poorten is, die de stad rijk is geweest. Tramlijn HaarlemAmsterdam. Veertig jaar bestaat de verbinding. De forensen, die iederen dag per tram naar de hoofdstad trekken, zullen vermoede lijk niet weten, dat het dezer dagen veertig jaar geleden is, dat de lijn op Amsterdam is ingesteld. Daarom schrijven we een herinne ring en vermelden, dat de werkzaamheden op 15 September 1904 reeds zoover gevorderd waren, dat een proefrit gehouden werd, wel ke bijzonder slaagde. De officieele opening geschiedde op 4 October en een dag later werd het publiek in de gelegenheid gesteld per tram naar Amsterdam te reizen. Deze verbinding was niet alleen van belang voor de Haarlemmers, doch ook voor Zandvoort, omdat men toen ook van dit dorp een tram verbinding met de hoofdstad had. Er reed al sedert 3 Juli 1899 een tram van Zandvoort naar Haarlem. De lijn ZandvoortHaarlemAmsterdam werd aanvankelijk geëxploiteerd door de Electrische Spoorwegmaatschappij, maar de Noord Zuid Hollandsche Tramwegmaatschap pij, die in latere jaren alle tramlijnen in Noord-Holland en voor een groot deel van Zuid-Holland overnam, ging eerst op 1 Ja nuari 1924 officieel over tot de verdere ex ploitatie. In 1919 had de H.IJ.S.M de aan- deelen van de E. S. M. overgenomen, waar door een nauw contact met de N. Z. H. tot stand kwam, doch na 1924 werd het contact definitief omgezet in een exploitatie. Niet alleen deze lijn kwam in handen der N.Z.H., doch tevens de Ceintuurbaan en de lijn HaarlemBloemendaal, welke vroeger, even als de lijn HaarlemZandvoort gesticht wa ren door de Eerste Nederlandsche Tram maatschappij (ENET), doch de exploitatie was opgedragen aan de E. S. M. JAARVERGADERING H. F. C. De secretaris van H. F. C. deelt ons mede, dat de jaarvergadering van H. F. C. op Zater dag a.s. niet doorgaat. Burgerlijke Stand. HAARLEM 6 September 1944 BEVALLEN: 4 Sept.. W. Hilarius—Klaassen, z.; J. J. M. LoogmanPaar-dekooper, d.; 5 Sept. L, L. PlettingRuhland, d.; H. M. Nolet—Kenter, d.; W. C. FransenHennis, d.; C. JansenBoellaard z.; M. C. RuifrokBaars, d.; C. A. van Maris Laarhoven, z.; A M. JansenKoster, z.; J. Na- lesvan der Mey, d.;6 Sept., G. R. Krooder Bleukens, z.L. Schildervan Capelle, z.; M. J. DargatzSmit. d OVERLEDEN: 4 Sept., C. H. Schoone—van den Bronk, 26 j., Kamperlaan; J., 3 j., z. van A, Weber, Gasthuisvest; S. Ennik, 13 j., Gasthuis- vest; M. C. van Maris, 34 j., Zocherstraat; o Sept.. J. S. Kemp, 60 j., Zijl weg; L. W. Rutgers Wiggers, 82 j,, v. Ilogendorpstraat. ONDERTROUWD: 6 Sept., J. B. Boelé en A. W. Groenendijk; D. Neeven en F. C. Pelser; H. J. P. van Houte en E. Maas; C. Wiegel en J. H. Weber; H. Blanker! en J. Brandse; G. H. van Dort en M. E. Cornelisse; J. Bras en A. J. Slomp. GETROUWD: 6 Sept., A. Serné en M. E. P Willemse; J. G. Frielink en S. J. M. Wust; C. van Kampen en J. Hartog; C. Kraaij en M. H. Brans; J. W. Brugman en G. E. Polman; T. C. Smakman en G. Hoeben; J. W. Uijlenbroek en E. Tuilemans; J. W. Bom en M. Koorn; E. van E verdingen en A. Klokkemeijer; J. A. Schorf- haar en A L Schild; W H Gourts en J Bout. HAARLEM, 7 SEUPT. BEVALLEN: 5 Sept.: J. J. Wittckoek—van der Sluis, d.. 6 Sept.: B. WesemannKena, z., J. M. KrootKraaikamp, z. M. J. FuijksehotHoog land, d. M. BesTermeer, z. W. J. van der Zwan Willemse, z. OVERLEDEN: 5 Sept.: J. P. van Andel, 42 j., Gasthuisvest; A. Russ, 86 j., Spaarnrijnstraat. W. Kots, 63 j., Gasthuisvest. GEHUWD: 7 Sept. H. Brasser en M. M. van der Geest. J. Brunt en J. E. F. van Wijngaarden. Buitenland. Molotov heeft den Bulgaarschen gezant te Moskou een nota doen toekomen, waarin de Sovjet-Russische regeering zich in staat van oorlog met Bulgarije verklaart. De betrekkingen tusschen Hongarije en Roemenië zijn verbroken. Blijkens het weermachtsbericht van Dinsdag woedt in Noord België een hevige strijd; Zuid Engelsche havensteden worden beschoten. Het aantal vluchtelingen in Zwitserland heeft de 80.000 overschreden. Binnenland. Het betalingsverkeer is beperkt; op de banken, giro en Rijkspostspaarbank kan ten hoogste 100.per week worden opgevraagd. Met ingang van Woensdag 6 September zijn van de roode kaart bon 43 en van de blauwe kaart bon 36 geldig verklaard voor aankoop van een pakje Oekraine-sigaretten. Na vier eeuwen een wederdienst bewezen. Klokke Roeland moest worden opgemeten. De oudste klok, welke in den toren van de Groote Kerk is opgehangen, dateert van 26 September 1504 en is gegoten door den destijds beroemden klokkengieter Gerrit van Wou uit Campen. Het volgend versje is er op geplaatst Roelant die groot is mijn naem Tot Gods dienst ben ic bequaem Ic luyde zomtijts ten brande Of als 't saem is van vijanden Geryt van Wou die mij goot MCCCCC ende drie na Gods geboort. De klok is naar Roelant de Groote genoemd, omdat Van Wou zich in 1503 naar Gent had begeven,, om een klok te gieten naar het model van de beroemde klokke Roelants. Hij nam daar de maten en verkreeg alle ge- wenschte inlichtingen. Ruim vier eeuwen later, n.l. in 1919 had het omgekeerde plaats. Toen had de stad Gent gegevens noodig en de heer A. van Werveke, conservator van de Museums van Oudheden en van de historische monumenten aldaar vroeg inlichtingen over de klok van den Bavotoren. De klokke Roeland bestaat niet meer en de Haarlemsche gegevens konden dus gebruikt worden. Het stadsarchief van Haarlem verstrekte behalve uitvoerige in lichtingen, een teekening in doorsnede op de juiste grootte met een opgaaf der ma ten. Verder het opschrift in papier inge drukt en afdruksels in stopverf en klei van de letters van het opschrift en van de ran den der klok. Een en ander werd met wel willende toestemming van den president kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente, den heer Jos. de Breuk, vervaardigd door den koster, den heer G. A. Luitingh, die met veel overleg en niet zonder moeilijkheden over wonnen te hebben, de klok opmat en in beeld bracht. Mirakel van de boomen. Afbeeldingen van zes vrouwen en twee violen. In de zeventiende eeuw lagen er in Aelberts- berg tusschen „het hof te Aelbertsberg" en „het Huis te Brederode" een paar hofsteden, met bleekerijen er aan verbonden, welke door cle eigenaars afzonderlijk verhuurd werden, tn dat gedeelte der heerlijkheid vooral, aan den voet der Brederoodsche duinen, was geen gebrek aan bleekerijen, welke trouwens over geheel Bloemendaal verspreid waren en in een goeden reuk stonden, aldus schrijft de heer C. J. Gonnet in het jaarboek 1932 van „Haerlem" in een artikel over „Meer en Berg", welk buiten in 1844, dus honderd jaar geleden, door de provincie Noord-Holland aan gekocht werd in verband met de stichting van het Ziekenhuis nabij Santpoort. Een groote hofstede aldaar met bleekerij was omstreeks 1600 in bezit van dr. Nanning Florijsz Cloeck. Deze leefde van 1567 tot 1624, was koopman op het Water te Amsterdam en in 1588 getrouwd met Claertje Claesdr. Kan. Het landgoed was bekend als „Cloeckendael" en vooral werd er, nog wel na zijn dood, de aandacht op gevestigd door een ontdekking of opvatting, waarvan in die dagen in de streek Bloemendaal-Haarlem veel gerucht werd gemaakt en wat men het Mirakel van de boomen noemde. Een man uit Haarlem, zaag en bijl hanteerende, had namelijk in de schijf van een appelboom-tak, op 30 en 31 December 1627 figuren opgemerkt, die hij en anderen met hem, aanzagen voor afbeeldingen van zes vrouwen en twee violen. Er werd inderhaast en onbeholpen kopergravure van gemaakt, met het volgende kreupele onder schrift: Buyten Haerlem (wondersaecken) In het houd dees beelden staeken Sonder hand daer in gestelt Wat maght wesen? mij vertelt. Burger wilt gij wel gelooven. Dat het werken sijn van boven! 'k Bid U, hier doch niet en spot In het hout soo leeft oock God. Men vond in Haarlem wel meer van die merkwaardigheden. In 1757 zou Joost Schut, timmerman en schrijnwerker, ontdekt hebben bij het afzagen, eenige afbeeldingen van stoe len in appelboomen. GEVONDEN VOORWERPEN. Autowiel, Merk, Sumatrastraat 36; bril, Kam- stra. Pr. Steijnstraat 18; badpak, Rooijers. Beu kenstraat 4: bril, Wepster, Klein Heiligland 2.7 rood; bril, v. d. Putten, Roosveldstraat 76; geld, Aldering, Dr. Schaepmanstraat 43; manteltje, Schlüter, Jan Steenlaan 30. Heemstede; porte- monnaie. v. d. Boogaard, Leidsche Plein 47; schoenen, Rozenhart, Rozenprieelstraat 35 rd.; tasch, v. d. Borden, van Riebeeklaan 6; tasch, Bakhuis, Gladiolenstraat 4, Santpoort. Stad. In Haarlem en Bloemendaal zijn de gas- looze uren gewijzigd. Thans is er gas van: 5 tot 8.30, 11 tot 13 uur en van 17 tot 19 uur en in Heemstede van: 6.308.30, 1113 en 17 tot 19 uur. 8 September is het 25 jaar geleden, dat de cursus van de Middelbaar Technische School geopend werd. Onze oud-stadgenoot ds. D. Drijver, heeft met ingang van 30 September emeritaat aangevraagd als predikant bij de Ev. Luther- sche gemeente van 's-Gravenhage. Het opera-eoncert van de H.O.V. van hedenavond is nader vastgesteld op Zondag middag 10 September. Het onderwijs in Haarlem gaat gewoon door. Sport. De wedstrijden van den Ned. Voetbal bond zijn voorloopig uitgesteld; de voor Zondag vastgestelde wedstrijd H. F. C. V. O. C. gaat niet door, evenmin de feest avond van de korfbalclub „Oosterkwartier". 'at zijn eigenlijk VRUCHTEN-AROMA'S 7 Keyeres' Vruchten- Aroma's zgn natuur zuivere emulsies, die Uw pudding en gebak verfijnder, geuriger en aromatischer maken. Vréég om die koste lijke Vruchten-aroma's 13 smaken HEYERES' PRAEPARATEN WASSENAAR De oogst van bruine boonen. Wanneer de boonen volgroeid zijn, de meeste scheeden geel zijn geworden en het loover gaat afsterven, is de tijd weer aan gebroken om de struiken uit den grond te trekken en te gaan drogen. Gewoonlijk is dit omstreeks het begin van September, soms ook wat eerder, doch ook wel een paar weken later. De hoofdzaak is, dat deze boonen goed in zon en wind worden gedroogd. Nadat de boonenstruiken uit den grond zijn getrokken, bindt men ze in bossen van 3 a 4 met een touwtje om de wortels te samen en hangt ze daarna te drogen. Men kan ze ophangen aan een schutting, een hek, een muur of aan een ijzerdraad, dat tusschen twee in den grond geslagen paaltjes is ge spannen. Ook pleegt men de boonenstruiken wel te drogen te hangen aan boonstokken die horizontaal tusschen andere zijn beves tigd. Wanneer het in deze periode zonnig en droog weer blijft, dan kunnen de boonen op deze wijze na eenige weken volkomen droog zijn geworden en dan naar binnen worden gebracht. Doch ons klimaat is wisselvallig. Het kan ook gebeuren, dat het in September zeer veel blijft regenen. De boonen blijven dan nat en gaan tenslotte rotten of verschim melen in de scheeden. Daarom is het eigen lijk veiliger de struiken op te hangen onder een open afdak of in een kippenhok, waar ze niet kunnen nat regenen, doch wel droog waaien. Voor zoover noodig, kunnen de scheeden voor nadroging binnenshuis in het najaar ook nog wel eenigen tijd bij de warme kachel worden gelegd, want de boonen moe ten tenslotte volkomen droog worden, zoo droog, dat ze rammelen. Daarna kunnen ze worden gedopt en in afwachting van het ge bruik als wintervoorraad op een droge, don kere plaats worden bewaard. Nimmer be ware men de boonen op een vochtige plaats, omdat ze daar gaan schimmelen en muf worden. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Voor de uitreiking van nieuwe bonkaarten is het morgen Vrijdag de beurt aan het res tant van de letter C vanaf Cra en aan Da tot en met Du en Zaterdag aan het restant van de letter D vanaf Dy en aan E tot en met Er. Oude en nieuwe stamkaart en bon R 09 van toeslagkaart meebrengen. OLT'BK AM PIOENSCHA PPKN 1944/1045 HA A RT JEM SCHE DAMCU'B. In Restau rant Munniks zijn de wedstrijden om de club kampioenschappen 1944/1945 der Haarlem sche Damclub begonnen. De uitslagen der eerste ronde luiden: Hoofdklasse: J. Holm remise met C. Vro lijk: G. Eising remise met P. L. Schrijnemae- kers: H. van Lunenburg remise met Fh. Rost Eerste klasse: A. J. Verwoerdt wint van J. van Emmerik: A. J. Oremus wint van Th. van Wort; J. M. Rutgers wint van E. van Meerveld; Y. Boterbloem wint van G. J. Steenkist; J. Piek wint van A. Smit. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Lichte melo dieën. (Van 8.458.5a Voor de huisvrouw). 9.00 Opera-orkest en gram.uz. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Orkest Adalbert Lutter. 10.30 Johan Jong, orgel. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Gerard van Krevelen. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Orkest Alexander Sokolé en gram.muz. 14.00 De torens van -Friesland in volksleven en historie. 14.45 Trio André de Raaff en gram. muz. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Viool, cello en piano. 16.00 Actueele reportage event, gram. muz. 16.15 Or. kest Gerard van Krevelen. 16.45 BNO: Nieuws. 17.00 Operette. 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Willem Pijperconcert. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw 18.55 Het Spectrum. 19.00 BNO: Nieuws en act. bescih. 19.15 De filmband rolt.. 19.45 Uit het leven Van 21.15 af alleen voor de Radio-Centrales 20.00 Van 't een op 't ander. 22.00 BNO: Nieuws- en cult. ber.. 22.15 Gram. muz. 22.30 Disco-varia, 23.30-24,00 Foxtrot-tango- wals. HILVERSUM II. 17.00 Dansmuziek. 18.00 Septet Jonny Ombach, solist, trio Hofmeester en gram. muz. 19.00 BNO: Nieuws en act, bescih. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Opera-concert. 20.15 Hoe Ohris Berger het Euro- peesdh sprintkampioenscihap won. 20.30 Gram. muz. 20.45 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Klassieke avondconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO: Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. HUWELIJKSBEMIDDELING Waarom wendt U zich niet tot een werke lijk bona-fide bureau? U voorkomt dan door grondige, betrouwbare oriëntatie on- noodige teleurstellingen. Discretie is vooi ons een persoonlijke eerezaak Alle ge- wensclite inlichtingen worden U geheel vrijblijvend toegezonden, in blanco couver* door Bureau „SUCCOUR", Agathastraat 145 Den Haag, Telef. (2 lijnen)1 770754770713 Kantooruren 109 uur Wandelingen in de omgeving van Haarlem

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2