Haarlemsche Courant Lt. gen. Dittmar over den toestand Verbitterde strijd in Antwerpen Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie De gevolgen van een numerieke meerderheid „Den tijd bevechten is de strategische wet, waarvoor wij thans staan". Bulgarije vraagt wapenstilstand. Overzetpogingen over de Moezel afgeslagen. Duitsche verdediging in de Fransche middelgebergten. Weer vele Duitsche steden aangevallen. 289e Jaargang No. 210 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10000. Postgiro 134958 Haarlemsohe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 Umuiden: Rembrandtiaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Donderdag 7 September 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. TJitg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per posfc 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 De bekende spreker van den Groot-Duit- schen Omroep, lt.-gen. Dittmar, heeft heden over den militairen toestand onder meer grezegd Met bijzonder veel zorg richten wij op het oogenblik den blik naar het Westen, Engel- schen en vooral Amerikanen hebben hier van de numerieke meerderheid aan formaties en strijdmiddelen gebruik gemaakt op een wijze, die een vergelijking met onze door braak door de Maginot-linie en den daarop volgenden opmarsch tot den mond van de Somme in 1940 volledig toelaat. Daarbij moet steeds in herinnering worden gebracht, dat wij toen vernietigingsoverwinningen behaal den op een vijand, wiens totale sterkte niet belangrijk bij de onze achterbleef. De ope ratieve vruchten, die onze Westelijke tegen standers thans plukken, zijn niet ontworsteld aan een vijand van vrijwel dezelfde gevechts kracht- en geen resultaat van een betere, d. w. z. meer vermetele en consequente leidin; Slechts m-et verbittering kunnen wij beden ken, wat er zou gebeuren, wanneer wij tegen over Engelschen en Amerikanen thans in een krachtsverhouding zouden staan, die ook maar bij benadering overeen zou komen met de omgekeerde verhouding van 19 40. Dit zijn geen ijdele gedachten, integendeel, zij leeren ons, dat het. wederom, niet anders dan in het Oosten, de ontoereikendheid der middelen is, die ons thans het succes ont zegt, dat ons vroeger in een meer evenwich tige verhouding nauwelijks ernstig betwist kon worden. Deze gedachtengang is niet het uitvloeisel van een militaire aanmatiging, die, om niet voor het heden de vlag behoeven te strijken, in 't verleden vlucht. Integendeel, wij erkennen volledig, dat de operatieve prestaties, vooral van de Amerikanen, in op zet en uitvoering op een peil van aanzien lijke hoogte hebben gestaan. Maar juist te gen dezen achtergrond worden de prestaties van onze legers in het Westen bijzonder be langrijk. Wat hier door Duitsche soldaten gepresteerd werd in een strijd, .waarbij alle uiterlijke voorwaarden, aantal, bewapening, aanvoermogelijkheden. zoo ongunstig moge lijk waren, waar brokstukken en resten van Duitsche divisies, die sinds maanden ge vochten hadden, zich steeds weer met ver- sche vijandelijke formaties moesten meten, is volkomen genoegzaam om ons zelfbewust zijn nieuw voedsel te geven. Zeker, de won den, die ons geslagen werden, zijn daarom niet minder smartelijk. Maar wij weten toch hoe het kwam, dat Britten en Amerikanen doorstieten tot 't gebied van Metz, tot in de Argonnen en den Westelijken rand der Ar dennen. dat zij zich door Picardië en Artois den weg naar de Kanaalkust banen. Wat tot dusverre tegenover hen geplaatst kon worden waren meestal slechts numeriek zwakke formaties, die over een breed front vochten en derhalve nauwelijks in staat wa ren tot uitgebreide actie, en welker dunne versperringsgrendel geenszins gevechts- fronteji in den gebruikelijken zin van het woord het opdringen der vijandelijke tank strijdkrachten wel konden vertragen en in andere richting dwingen, maar op den duur niet tegenhouden. Hun taak was uitsluitend van vertragenden aard. Onder de bestaande omstandigheden, konden zij die niet beter volbrengen, dan zij gedaan hebben en nog doen. Conclusies als deze raken wederom aan de diepste oorzaak van onze moeilijkheden, het gebrek aan een totale krachtsinspanning. Dit feit kan eigenlijk slechts verrassend zijn voor dengene die geen volledige voorstellmg'heeft van de sterkte der wederzijdsche krschts- groepen. Dit wordt thans anders. Juist c/p dit beslissende punt is immers de groote mobili satie begonnen. Dat ait nog niet vroeger ge beurd is geeft ons niet het recht het ver loop van den strijd tot dusverre uitsluitend in een negatief licht te zien. Het is een zeer trivale maar daarom niet minder nuttige Een kijkje op een selectiebedrijf voor het kweeken van tabakszaden in West friesland. Om een bestuiving: met andere soorten te voorkomen, zijn de bloemen met een papieren zak afgedekt. (C.N.F.-Kuiper Pax c) wijsheid, dat men, om zonder zeer zware schade te lijden, in den oorlog terrein te kunnen verliezen, eerst terrein moet verove ren. Wij hadden den grooten strijd ook nooit tot op dit oogenblik kunnen doorstaan zon der de breede materieele en personeele basis, in de eerste jaren van den oorlog verworven. Dat wij daar thans voor het grootste deel hebben moeten prijsgeven is ongetwijfeld bitter en geeft aanleiding tot menige smar telijke vraag. Wij staan thans voor nieuwe noodzakelijk heden. Wij hebben jarenlang in Oost en West met onze beperkte strijdkrachten een geweldig gebied gedekt. Wij hebben er me nig nut van gehad, ook in den zin van een aanzienlijke voorraadvorming op talrijke terreinen der oorlogseconomie, en de vijan den gedwongen tot een herovering, die met zware verliezen gepaard gaat. Dat zijn op de-balans van dezen oorlog nog altijd hoogst positieve factoren, ook als wij de offers, die wijzelf hebben moeten brengen bij de ver overing en bij den strijd om het veroverde, geenszins geringschatten. Wij strijden thans op een aanzienlijk gereduceerd gebied. Het zou geheel onjuist zijn, deze ontwikkeling voor te stellen als gewenscht of beoogd. Maar dit is zeker, dat een grooter evenwicht tus- schen gevechtskracht en oppervlakte, of duidelijker tusschen aantal en gevechts- waarde der beschikbare formaties eenerzijds en de uitgebreidheid van het dekking behoe vende front, anderzijds steeds voordeel^ blijkt voor dengene, die door de omstandig heden in de verdediging wordt gedrongen. Is onze volkskracht als gevolg van het volle dige gebruik, dat het doel van al onze in spanningen van den laatsten tijd vormt, be schikbaar voor de verdediging op verkorte voorbereide linies, dan zal dat is voor ons volkomen waarschijnlijk het strategische evenwicht, dat thans in het Westen verlo ren is gegaan, op dezelfde wijze hersteld kunnen worden als, tot verrassing van alle kleingeloovigen, maar ook van onze vijan den. aan het Oostelijk front gebeurd is. Niemand zal over het hoofd kunnen zien, dat, tot een nieuwe stabiliseering ook van het Westelijke front bereikt is, nog onge hoorde inspanning en buitengewone stand vastigheid noodig zullen zijn. Daarbij mo gen wij niet belemmerd worden door de ver wijtende vraag, waarom alles, wat thans gebeurt, niet reeds vroeger kon geschieden. Vragen als deze belasten, zonder ons tot een doel te brengen. Wij allen dragen een deel van de verantwoordelijkheid voor het feit, dat het zoo gegaan is, omdat al te diep in het Duitsche karakter de neiging tot het vastklemmen aan een beginsel ook in bijza ken en tot overschatting van 't eigen werk terrein verankerd ligt. Laat ons ook niet over het hoofd zien, dat de eischen, die be veiliging, bestuur en exploitatie der uitge breide veroverde gebieden ook buiten het zuiver militaire om, aan ons stelden, talrijke werkkrachten in beslag namen, welke zoo onttrokken werden aan het onmiddellijke oorlogsdoel. Het was een zeer vertakte or ganisatie, die voor deze doeleinden noodig was. Als thans deze taken evenals zoovele andere zijn weggevallen, kan dat er toe bij dragen, dat onze directe personeele toerus ting op de vereischte breede basis wordt gebracht. Want dit gezichtspunt blijft in ieder ge val in onze positie het beslissende. Den tijd bevechten, die noodig is voor de verwezen lijking daarvan, is de strategische wet, waaronder wij thans staan. Daarvoor moet al het andere wijken. Wij zeggen het nog maals, onze formaties hebben vaak en lang genoeg moeten vechten zonder voldoenden aanvoer uit het achterland. Wij denken daarbij evenzeer aan den strijd in de lucht als aan de fronten in engeren zin. Wij zullen moeten opbrengen en ook kunnen op brengen, wat ons ontbreekt. De tijd van ongerechtvaardigde égards is voorbij. De vraag naar den zin van een dergelijke in spanning ligt te zeer voor de hand dan dat v/ij ons aan de beantwoording daarvan zouden kunnen onttrekken, waarbij wij be seffen, dat de vraag naar de vermoedelijke kansen van een ,,levée en masse" in de eer ste plaats antwoord verlangt. Een Duitsch volk, dat vastbesloten tot het uiterste zich in nieuwe groote taken tot den strijd opmaakt, is de eenige factor, waarop ook de meest verbitterde vernietigingswil van onze vij anden moet breken. Fnsche vluchtelingen naar Zweden Naar gemeld wordt beweegt zich een stroom vluchtingen uit Finland naar Zweden. Alleen via de vluchtelingen-quarantaine Umea in Noord-Zweden zijn thans reeds meer dan 2000 Finsche vluchtelingen naar Zweden ge gaan. Zondag zijn ondanks het stormachtige weer c.a. dertig Finsche vluchtingen in boo ten te Umea aangekomen. Zweden behartigt belangen van Duitschland en Finland. Zweden werd officieel door de Finsche en de Duitsche regeering verzocht de belangen van Finland in Duitschland en die van Duitschland in Finland te behartigen, zoo meldt het Zweedsche telegraafagentsehap. De facto, zoo zegt het bericht- verder, heeft Zweden de behartiging dezer belangen reeds op zich genomen, hoewel in deze kwestie nog geen officieele besluiten genomen zijn. Dit moet door den ministerraad geschieden. De eindwedstrijd in het tournooi om den zilveren bal vond Zondag te Rotterdam plaats tusschen „Enschede" en R.F.C. De heer van Hasselt, voorzitter van de zil veren bal-commissie overhandigt den aanvoerder van R.F.C., welke club na spannenden strijd beslag op de trofee wist te leggen, het begeerde voorwerp. (C.NJT.-Hof Pax c) Na oorlog van één dag. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Bulgaarsche regeering door bemid deling van de Sovjet-Russische legatie te Sofia, de Sovjet-regeering om een wapen stilstand verzocht. De secretaris-generaal van het Bulgaarsche ministerie van Buiten- landsche Zaken, dr. Sarafof, en de leider van de politieke afdeeling van dit ministerie Iwan Altinof hebben stappen gedaan bij den Sovjet-Russischen zaakgelastigde te Sofia en hebben hem medegedeeld dat zij door de Bulgaarsche regeering er mede zijn belast de Sovjet-regeering om een wapenstilstand te verzoeken. Gedeeltelijke mobilisatie der Zwitsersche grenstroepen. Naar officieel wordt meegedeeld, heeft de Bondsraad, op voorstel van den opperbevel hebber van het leger, besloten tot een ge deeltelijke mobilisatie der grenstroepen. De Zweedsche rijksdag. i „Aftonbladet" meldt, dat de Zweedsche Rijksdag in October bijeen geroepen zal worden. Reden voor de bijeenroeping is de algeheele buitenlandsch-politieke toestand. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het gebied van Antwerpen werden onze divisies teruggenomen naar het Albertkanaal. In de stad zelf wordt nog verbitterd gevoch ten. Op de linie Leuven-Namen-Sedan viel de vijand over een breed front aan, doch hij kon slechts onbeteekenende terreinwinst be halen. Vijandelijke overzetpogingen over de Moezel ten Noorden van Nancy werden afge slagen. De bezetting van Le Havre sloeg een door tanks ondersteunden aanval van den vijand bloedig af. In het voorterrein van de vesting Brest doorgedrongen vijandelijke strijdkrachten werden in een tegenaanval ver dreven. Nieuwe concentraties infanterie en tanks van de Amerikanen werden door ge concentreerd artillerievuur uiteengeslagen. Onze uit Zuid- en Zuidwest-Frankrijk terug genomen troepen hebben volgens het bevel het gebied om Dyon en het plateau van Lan- gres bereikt. Op de paswegen ten Westen van de Fransch- Italiaansche grens sloegen onze beveiligingen sterke vijandelijke aanvallen bloedig af. In den Adriatischen kustsector verijdelden onze troepen ook gisteren alle doorbraakpogingen van den vijand, die met zeer krachtig gebruik van materiaal steeds weer op onze stellingen losstormde. Sinds 31 Aug. werden bij deze ge vechten 259 tanks stukgeschoten. Bij een on derneming tegen benden in de Egeïsche Zee werden door eenheden der Duitsche marine 88 vijandelijke motorzeilschepen vernietigd of opgebracht. In het Zuidelijke deel van Zevenburgen wierpen Hongaarsche troepen, ondersteund door Duitsche stukken stormgeschut, op dringende Roemeensche formaties in een te genaanval terug. Hierbij werden zes vijande lijke batterijen en twee met oorlogstuig gela den treinen buitgemaakt. Slagvliegers vernie tigden bij aanvallen in scheervlucht op Roe- meensch gebied 60 locomotieven en een vol geladen trein met materiaal. In de Oostelijke Karpaten werden wederom talrijke aanvallen der bolsjewieken op de paswegen in harde gevechten afgeslagen. Ten Noorden van den Boeg werden de door sterke pantser- en slagvliegersstrijdkrachten onder steunde aanvallen der Sovjets door tegenaan vallen aan den Beneden-Naref tot staan ge bracht. In den verbitterden strijd vernietig den troepen van het leger en luchtdoelartille rie in den tijd van 3 tot 5 Sept. 240 vijande lijke tanks en stukken stormgeschut. Van de rest van het Oostelijke front worden slechts plaatselijke gevechten gemeld uit het gebied van Dorpat. De b"-'4e laatste dagen verloren de Sovjets aan het Oostelijke front 73 vlieg tuigen. LONDEN WEER ONDER VUUR VAN V. 1. In Berlijnsche bevoegde kringen wijst men op de sinds gisterochtend hervatte beschie ting van Zmid-Engeland met de V. 1. In tegenstelling tot vijandelijke vermoedens, dat het bestoken van militaire centra in het ge bied van Zuid-Engeland en van Groot-Londen had opgehouden, valt nu te constateeren, dat het gebruik van het Duitsche V. 1 wapen volstrekt niet is afgeloopen. Hoe ver de tech nische ontwikkeling van de vliegende bom men gekomen is en hoever de actieradius van de projectielen verstei'kt is, daarover worden geen nadere bijzonderheden ver strekt. Het hoofdstuk Duitsche geheime wa pens, zoo verklaart men te Berlijn, is echter niet gesloten. Bij aanvallen van vijandelijke bommenwer pers op West- en Zuidwest-Duitschland wer den vooral de steden Mannheim, Ludwigsha- fen, Stuttgart en Karlsruhe getroffen. Des nachts wierpen afzonderlijke Britsche vlieg tuigen bommen op Hannover. Boven het rijks gebied en het strijdgebied in het Westen wer den 31 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten". De conferentie te Dumberton Oaks. Naar Efe uit Washington meldt, hebben de Sovjet-afgevaardigden op de conferentie te Dumberton Oaks hun deelneming als ge ëindigd beschouwd. De besprekingen zuilen volgens dit bericht worden voortgezet door de vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, Engeland en China en de thans aan gekomen Fransche afgevaardigden. Sovjetwetten in bezet Littauen. Vologens een bericht uit Moskou heeft de plenaire vergadering van het bestuur der communistische partij van Littauen te Wilna besloten, alle Sovjetwetten en verordeningen, uitgevaardigd in den bolsjewistischen tijd van den zomer 1940 tot den zomer 1941, weer van kracht te doen worden en alle Sovjet- en partijinstanties in de door de Sovjets be zette deelen van Littauen te herstellen. Turkije en Sowjet-Unie. Radio Moskou heeft den volgenden aanval van de „Prawda" op Turkije uitgezonden: Tusschen de woorden en de daden van de politiek der Turksehe regeering bestaat een enorme tegenspraak. In woorden heeft de Turksehe regeering de diplomatieke betrek kingen met Duitschland verbroken, doch in de practijk schijnt het, dat alles bij het oude is gebleven. Breda niet bezet De perschef van den Rijkscommissaris deelt ons mede: Sinds Maandag liepen er geruch ten en de Britsche radio verspreidde het officieel als bericht van Eisenhowers hoofd kwartier als zouden de Engelsch-Ameri- kaansche troepen Nederlandsch grondgebied hebben bereikt en Breda bezet. Deze geruchten hebben een groote verwar ring teweeggebracht. Het behoeft nauwelijks vermeld te worden, dat Breda niet bezet is en dat deze geruchten volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Het Duitsche weermachtbericht heeft sinds de aanvang van den oorlog een onbetwistbare autoriteit verworven door de harde juistheid en betrouwbaarheid zijner gegevens. Ook ten aanzien van oorlogsgebeurtenissen, die het Nederlandsche belang zouden raken, kan men de Duitsche legerberichten veilig als richt snoer nemen. Hongaarsch bloem mag worden afgeleverd. In afwijking van hetgeen reeds eerder werd medegedeeld, mag de aflevering van Hongaarsche bloem op de bonnen reserve b 70 en reserve c 70 voor zoover deze bloem voorradig is, met ingang van heden reeds geschieden. De hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Zet gij ais het signaal luchtalarm weerldinkï, uw fiets tegen een huis, parkeert gij uw auto of uw paard en wagen aan den rechterkant van de straat?

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1