Uit de historie van „Meer en Berg n cdle&n, Nieuws uit de courant van gisteren. miim NASSAU-BANK N.V. CREDIETEN voor Handel en Nijverheid j We vestigen er de aanuacht op, dat het honderd jaar geleden is, dat ,,Meer en Berg" aangekocht werd ten behoeve van de stich ting van het Provinciaal Ziekenhuis. Aan de geschiedenis, geschreven door der heer Gon- net, ontleenen we nog het volgende. Den 18 October 1625 werd ingeschreven het testament van Dr.- Nanningh Florijsz Cloeck, waarbij hij de hotstede vermaakte aan zijn dochter Wijffgen, getrouwd met Albrecht Stijpel om tot het derde gelid in zijn geslacht te blijven. Tien jaren daarna, den 3 Augustus 1635 verkoopt Johan Wolphert van Brederode, Heer tot Brederode. Vrijheer van Vianen Ameide, Erfburggraaf tot Utrecht, Heer tol Haatten Herwijnen voor f 1000 aan Dr. Allard en Nieolaas Cloeck en aan Maria Cloeck een meertje liggende aan hunne hofstede in Ael- bertsberg. Dus waren die toen eigenaars van Cloeckendaal. Maar (op welke wijze blijkt niet) in 1655 was van de hofstede eenig bezit ter de kleinzoon, van Dr. Nanningh Florijsz. Cloeck. Het goed was, volgens de begeerte des testateurs, tot in het derde gelid in zijn geslacht gebleven en de zoon van Wijttgen Nanningh Cloeck Stijpe werd door de bepa ling van het testament zijns grootvaders niet tegengehouden Cloeckendael te vervreemden. Dit deed hij dan ook en verkocht krachtens willig-decreet van den Hove van Holland van 5 November 1655 aan Mr. Willem van Gen nep, koopman te Amsterdam, voor f 15.000 de hofstede met huizing, bleekering, landerij, plantagie en verder getimmer, samen ter grootte van 12 morgen 407 roeden, mitsgaders een vischrijk meer of water, waarin niemand visschen mocht dan met believen van den kooper. In den tijd van Van Gennep werd de oude benaming van de hofstede losgelaten en ver vangen door den naam Meer en Berg, waar onder in weerwil van aanmerkelijke wijzi ging van bestemming het goed nu nog bekend is. De nieuwe eigenaar en de zijnen vonden er een halve eeuw lang verpoozing en vermaak maar in het begin der 18e eeuw was daar een einde aan gekomen en den 18 Maart 1705 ver kochten de erfgenamen van wijlen Juffrouw Anthonette van Hensbergen Wed. van Mr. Willem van Gennep, Meer en Berg (onder dezelfde omschrijving en tezelfder grootte als in 1655) aan den heer Philip van der Goes, Vice-Admiraal van Holland en Westfriesland voor f 6000. Na vijf en twintig jaren waren de Vice- admiraal en zijn vrouw overleden, voor hun nalatenschap kon geen rechtstreeksche af stammeling opkomen en wie er aanspraak op had, gevoelde zeker weinig neiging Maart 1726 Meer en Berg door Mr Willem Bakker Dirksz, Presideerend Schepen der stad Am sterdam, laatst weduwnaar en erfgenaam van Machtelina Henrietta van der Goes, die een dochter en erfweduwe was van Vrouwe Clara van Meekeren, Weduwe en boedelhoudster van den heer Philip van der Goes, meerma len gemeld voor f 7500,verkocht aan Cura- •eurs van' den imbecielen Jacob Christoffers. De erfgenamen van dezen droegen den 31 Augustus 1746 voor f 6300.aan den heer Hendrik Talbot over, de hofstede Meer en Berg met eene watterrijke bleekerij, nu (1746; genaamd: „De Bleekerij van Meer en Berg". De dagen van dat zuiveringsinstituut waren echter geteld, want de nieuwe eigenaar brak de gebouwen der bleekerij af, onttrok de vel den en gronden, welke er bij gehoord hadden, aan hunne vroegere bestemming en vergroot te er de hofstede mee. Na het overlijden van den heer Talbot kwam dit alles op den 14 Mei 1750 in het bezit van Gerrit Vervooren, tegen een koopprijs van f 4751,50. Een tien tal jaren was hij eigenaar van Meer en Berg, maar den 26 September 1760 verkocht hij het goed voor f 5000 aan Mr. Cornelis van der Cocq, die echter slechts kort de fraaie lust plaats in zijn bezit hield, want reeds den 6 Mei 1762 droeg hij haar over aan Mr. Chris- toffel Jan van Dam, Burgemeester en Raad der Stad Haarlem, Baljuw van den Lande van Blois, die haar met f 8200.betaalde Deze nieuwe eigenaar was in 1752 getrouwd met Henrietta Jacoba van Hoorn, vrouwe van Waveren, Botshol en Ruige Wilnis. Hij stierf 28 Augustus 1798. In 1804 staat te bóek als eigenaar van Meer en Berg de heer Pieter Theodorus van Hoorn; hij leefde van 1774 tot 1842 en bekleedde de betrekking van penningmeester van de The saurie der Stad Amsterdam en was kolonel van de Schutterij aldaar. Hij was getrouwd met Brigitta Elisabeth Constantia Pancras Clifford, een oomzegster van Mr. Chr. J. van Dam (n.l. een dochter van diens zuster Bri gitta Susanna Jacoba van Dam, echtgenoote van Mr. Gerhard Pancras Clifford). Toen de heer van Hoorn in 1842 was overleden is „Meer en Berg" het volgende jaar te Am sterdam in publieke veiling gekomen en 2 Juni voor f 26.021 overgedragen aan Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, die het be stemd hebben voor Provinciaal Krankzinni gengesticht, dat in Juni 1849 werd geopend en waartoe het nog heden dienst doet. Mooi Nederland. Het fraaie uit de 17de eeuw dateerende wees- en armenhuis in het aan antieke gevels zoo rijk zijnde Hoorn. (C.N.F.-Kuiper Pax c) Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van nieuwe bonkaarten is het morgen, Z a te r d a g de beurt aan het "restant van de letter D vanaf Dij en E tot en met Er en Maandag aan het restant van de letter E vanaf Es en F en Ga tot en met Giez. DE PRIJSBEHEERSCHING STRAFT. De groentehandelaar A. H. van Rugge, Marnixstraat 59, te-Haarlem, is, op last van den Inspecteur der Prijsbeheersehing, gedu rende vijf jaren onder toezicht der Overheid gesteld. Hoewel hij reeds herhaalde maten wegens prijsovprtredingen was veroordeeld, bleef Van Rugg., doorgaan groente te duur te verkoopen. Tevens kreeg hij een geld boete. UITSPRAKEN HAARL RECHTBANK. De rechtbank veroordeelde A. H. te Bever wijk, die twee fietsen had gestolen, tot een gevangenisstraf van 3 maanden. A van S. te. Beverwijk had bij een bierbottelaar te Beverwijk eerf aantal wollen dekens en ma trassen gestolen. Hij kreeg voor dit feit 8 maanden. J. J. C. te Hoofddorp had tijdens zijn proeftijd wederom diefstallen gepleegd. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van éAn jaar. Weer een zaalwachter in het postkantoor. Het zal het Haarlemsehe publiek onge twijfeld genoegen doen te vernemen, dat de functie van zaalwachter in het Post- en Telegraafkantoor, welke eenige jaren gele den in verband met de invoering van ver schillende bezuinigingsmaatregelen, werd opgeheven, weer in eere wordt hersteld. Met ingang van 26 Augustus is tot zaal wachter benoemd de besteller-chauffeur. D. Wernsen. Maandag a.s. treedt hij in functie Hij zal niet alleen de orde moeten bewaren in de hal van het postkatoor, maar hij dient ook de vraagbaak van het publiek te zijn. Aangezien de heer Wernsen bij het P.T.T. bedrijf bekend staat als een hulpvaardig en plichtsgetrouw ambtenaar zal hij ook in zijn nieuwe functie ongetwijfeld de juiste man op de juiste plaats zijn. JUBILEUM S. VUYK. De heer S. Vuyk te Haarlem, procuratie houder en chef van het wisselkantoor der Incassobank N.V., hoofdkantoor te Amster dam is op 16 September vijf-en-twintig jaar bij deze bankinstelling in dienst. JUBILEUM J. VAN HATTEM Sr. Morgen is de heer J. van Hattem Sr. een kwarteeuw in dienst der Nederlandsche Spoorwegen. De jubilaris is werkzaam als schaalknecht bij de afdeeling expresgoed aan de Baljuwslaan te Haarlem. JUBILEUM TH. B. M. BONSEN. Op 16 September a.s. zal de heer Th. B. M. Bonsen, hoofdcommies, chef van de me- disphe afdeeling bij den Raad van Arbeid te Haarlem, wonende te Heemstede, 40 jaar in dienst zijn als ambtenaar bij de Sociale Verzekering. BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Veere (toez.) F. H. Janssen, cand. en hulppr. te Velp; te Hollandscheveld J. A. J. Vermaat te Zeven huizen. Bedankt voor Rockanje W. C. Ligt- helm te Eext (Dr.). Aangenomen de ben. tot I hulppr. te Driebergen G. v. Schuppen, cand. te Veenendaal, die bedankte voor gelijke ben. te Koudekerke (Z.). Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Biezelinge P. de Smit te Utrecht. Aangenomen naar Kampen B. v. Smeden, cand. te Groningen, die bedankte voor Assen, Broek op Langen- dijk, Bunschoten, Meppel, Urk, Rijnsburg en Vlissingen. Bedankt voor Nieuwpoort H. v. Leeuwen te Ermelo. Vrijz. Prot. Jeugdraad. Aangenomen de ben. als jeugdpredikante te Rotterdam mej. K. Banning, cand. te Naaldwijk. Geref. Kerken.' Aangenomen de ben. tot hulppred. te Spijk (voor Godlinze) A. de Groot cand. te Rotterdam. Hoofdredacteur F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. K. Kuiper, Haarlem; Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede; Verant woordelijk voor de advert.rubriekW. van Om men, Heemstede. PREDIKBEURTEN ZONDAG 10 SEPTEMBER HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk 10: Ds. H. E. Beker. Nieuwe Kerk 10.30: Ds. P. J. Mackaay. Oosterkerk 10: Ds. G. J. Waardenburgr. Noorderkerk 9: Ds. P. J. Mackaay. 10.45: Dr. J. J, Stam, van Rotter dam. Bakenesserkerk 9.30: A. Zonnevylle, Kind erker k. 10.45: Ds. Ch. de Béus, van O verveen. Jeugddienst. Alle-Dag-Kërk. Iedere werkdag (beh. Zaterd.) 7-7.30 in het koor der Gr. Kerk, ing. Klokhuisplein. Vrijd. a.s. Dr. E'. Emmen, medew. mej. Hollemann, van Santpoort (sopr.) 6.30-7: zangdienst. Stads Evangelisatie. 10 en 5: C. v. d. Vlis., Vlaardingen. Geb. Waalsche Kerk 3: Ds. A. R. de Jong. Broedergemeente 10.30: Ds. Biel- ke. Eglise Wallomie. Dimanche 10 Septem- bre a 10 h. 30: Service présidé par mr. Ie pasteur R. F. Ie Gras, de Nimègue. Evange lische Samenkomsten, Zuiderstr. 10: J. A. Verwey, Evangelist te Zwolle. 5: Lichtbeel- densamenko'mst. Natuuropname in kleuren door J. A. 'Verwey. Evang. ï/uth. Gemeente. 10.30: Ds. W. Spliet.hoff. Vereen. Doopsgez, Gemeente. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder, van Enschedé Vrijz. Hervormden. 10.3 0: Ds. D. Lamberts, Amsterdam. Remonstr. Gereform Gemeente 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem. Pred. te Rotterdam. Geref. Kerk. Klopper singelkerk. 10: Ds. Js. v. d. Linden. 5: Ds. A M. Boeyinga. Oude Gracht Kerk 10: Ds. L. Hoorweg 5: Ds. J. R. Hagen. Zuidoos- terkerk. 10: Ds. J. R. Hagen.: 5: Ds. Js. v. d. Linden. Geref. Gein., Parklaan 21 10 en 5: Lees-dienst. Geref. Kerk in H. V. 10: Ds. G. W. van Deth. 10: Kinderdienst (ing. Jans straat 59). Baptisten-Gemeente 10 en 5: Ds. T. Jansma. Pinkstergemeente 10 en 5: Open bare samenkomst. Gemeente des Heeren Lange Molenstr. 22 10 en 5: Openbare Gods dienstoefening. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen 10 en 4: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsge meente, Schouwburgstraat. 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsge- meénte, Jacobijnestraat. 10 en 5: Godsdienst oefening. Chr. Geref. Gem. 10: Leesdienst. 3.30: Ds. Henstra. Vrije Evang. Gemeente. 10 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. 10: Kinderkerk. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Kerk Kloosterstraat. 10: Dr. M. van der Voet Immanuëlkerk 10: Ds. H. J. v. Heerden van Dedemsvaart en Dr. H. van der Loos. Jeugd- appèl. 5: Dr. M. van der Voet. Kon. Emma- school, Raaf sir. 10: Ds. H. J. Plaggemars. Jeugdgebouw, Kanariestr. 10: Kinderkerk (6-13 jaar). Ned. Prot. Bond. 10.30: Mevr. Dr. A. Man- kes-Zernike, Doopsgez. Pred. te Rotterdam. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.3 0: Ds.,A. M. Boeyinga. 5: Ds. L. Hoorweg HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Kerkplein. 10: Ds. Barger. Jeugdkerk- dienst. 5: Ds. Bartlema. Kapel Nieuw Vreden hof 10.30: Ds. Briët. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. G. Westmijse. Vrijz. Herv., te Rotterdam Verg. van Geloovigen, Heeren weg 141 10 en 5: Samenkomst. Geref. Kerk. Koediefslaan 10: Ds. J. H. Telkamp. 5: Ds. W. C. V. d. Brink Camplaan 10: Ds. W. C. v d Brink 5: Ds J. H. Telkamp. AERDENHOUT. Relig. Kring. 10.30: Dr S. J. Bouma, Vrijz. Herv. te Badhoevedorp. Ned. Herv. Kai>el. 10.30: L. J. Bloemsma. hulpprediker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. CL van Dijk. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan. 10.30: Gezongen H. Mis. OVER VEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. K. Lofvers, van Amsterdam. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. L. Blijdorp. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk 10: Ds. L. Lagerweij. van IJm. West: Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. H J. Plaggemars. Jeugdgebouw Kanariestr. 10: Kinderkerk (6-13 jaar) JUBILEA BIJ DE N.V. JOH. ENSCHEDé EN ZONEN Vandaag zijn de heeren C. W. Zwart, on derchef van de lithografie en P. F. Klein, binder,-een kwart eeuw in dienst bij de N.V. Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrich ting. In de directiekamer werden zij toege sproken door den heer B. F. Enschedé, die een geschenk in enveloppe en bloemen aan bood. Op zijn afdeeling werd de heer Zwart gehuldigd bij monde van den heer E. Schïe- veen, die namens chefs, onderchefs, col lega's en administratief, personeel twee et sen, bloemen en nog een ander geschenk aanbood. De heer Klein werd op de bin derij toegesproken door mej. Honing en den heer Koning. Hij ontving bloemen en een geschenk in enveloppe. ALLEDAGKERK. Men verzoekt ons mede te deelen, dat in den dienst van hedenavond van de Alledag- kerk niet voorgaat de heer Koopman, maar Ds .Brandt. Burgerlijke Stand. HAARLEM 8 September 1944 BEVALLEN: 5 Sept., G. J. Meilandvan der Lans, d.; 6 Sept., W. DijkmansKolk, z.; W. H. van GalenSomers, z.; P. C. van Roodevan Bezu, -d.; M. M. Blomvan Soest, d. OVERLEDEN: 5 Sept., H. J. Smit, 35 j., Spaarn- dammerweg; 6 Sept. T. de Boervan der Leek, 59 j., Spaanschevaartstraat. GEHUWD: 8 Sept., J. A. Wijers en P. van Wijk. Geen sportieve gebeurtenissen. Van bevoegde zijde is ons in antwoord op een desbetreffende vraag medegedeeld dat, met het oog op den uitzonderingstoestand, het niet mogelijk is sportieve gebeurtenissen in de openlucht, paardenrennen enz. te laten doorgaan. Uitgesteld zijn de wedstrijden voor junioren uit de afdeeling Haarlem van den N.V.B., om den Van der Aartbeker, de jubileumwedstrij den van T.Y.B.B. tegen „De Meer", de feest avond van deze vereeniging op Zondagavond in het gebouw van den H.K.B. en de onder linge wedstrijden van de Dames Athletiek- vereeniging „Gita". Voetbal JUBILEUM G. KRUYVER. Donderdag ver vulde de heer G. Kruyver uit Zaandam, ge durende 25 jaar een leidende functie in de voetbalbeweging. Eerst was hij 21 jaar secre taris-penningmeester en competitieleider van den Diocesanen Haarlemschen voetbalbond en bestuurslid van de R. K. F. Na de fusie werd de heer Kruyver lid van het bestuur van den Ned. Voetbalbond. Terstond werd hij voorzitter van het district 1, in welke functie hij van zijn groote organisatorische gaven, al.smede van zijn gevoel voor billijk heid blijk gaf Het plan hem Zaterdag a.s. te huldigen, kan geen doorgang vinden. De kans, om dezen eminenten functionnaris te prijzen, zullen de clubs echter ook op een later tijdstip zeker niet ongebruikt laten. JAARVERGADERING H. F. C. De secretaris van H. F. C. deelt ons mede, dat de jaarvergadering van H. F. C. op Zater dag a.s. niet doorgaat. Athletiek WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle voor Zondag 10 September vastgestelde wedstrij den zijn afgelast. De nog te verwerken 'Ne derlandsche kampioenschappen, o.a. 200 me ter hordenloop heeren, zullen dit jaar geen doorgang meer vinden. Korfbal WEDSTRIJDEN NEDERL. KORFBALBOND. Alle wedstrijden van den Nederlandschen Korf- balbond zijn voorloopig uitgesteld. Ook de feestavond van de H.K.C. „Oosterkwar tier" gaat a.s. Zaterdag niet door. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1944. HILVERSUM I 414.4 M. 6.45 Gram. muz, 7.00 BNO: Nieuws. 7.10 Och tendgymnastiek. 7.15 Gram. muz. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Gram. muz. 8.00 BNO: Nieuws. 8.15 Orkestprogramma (van 8.45-8.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Licht klassieke ochtenc^concert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Orkest Gerard Lebon en soliste 10.45 Voor de zieken. 11.00 Orkest Dick Groene- veld en gram. muz. 12.00 Almanak. 12.15 „Violet- ten". 12.45 BNO: Nieuws. 13.00 Musette-orkest. 13.25 De wekelijksehe wandeling. 13.35 Johan Jong, orgel. 13.55 Wenken voor volkstuinders. 14.00 Orkestconcert en piano. 15.00 Omroeporkest 16.00 Septet Jonny Ombach en soliste. 16.45 BNO: Nieuws. 17.00 BNO: Uitzending voor Nederland sche zeelieden. 17.20 De Melodisten, solist en de 10 vroolijke meisjes. 18.00 BNO: Politiek week overzicht. 18.10 Musette-orkest en soliste. 18.45 Hier W.A. 18.55 Het Spectrum. 19.00 BNO: Nieuws en act. besch. 19.15 Gram. muz. 19.30 De avontu ren van drie musketiers, luisterspel. 20.00 Caba ret E. O. 20.40 Geïllustreerd progr. overz. Van 21.15 af alleen voor de Radio-centrales. 21.00 Hong. orkest Bandi Balogh en trio Jan Hofmees ter. 22.00 BNO: Nieuws- en cult. ber. 22.15 Albert Vossen speelt. 22.30 Muziek voor het weekeind. 23.3024.00 Ork Magyart Imre en Franciso Canaro. HILVERSUM II. 14.00 Vocale en instrumentale klanken 15.00 Voor de jeugd. 15.30 De 9e Symphonie van Beethoven 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Twee balletsuites. 17.30 Kamermuziekwerken van Haydn. 18.00 ,,Les cloches de Corneville", operette (verkort) van Planquette. 19.00 BNO: Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Sonateconcert en gram. muz. 20.15 Afkomst en toekomst III. 20.30 Harmo- niemuziek. 21.00 Licht symphonisch concert. 2k30 Gram.muz. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk Buitenland Nadat de Sovjet-regeering aan Bulgarije den oorlog had verklaard, heeft de Bulgaar- sche regeering aan Moskou om een wapen stilstand verzocht. De Zwitsersche Bondsraad heeft besloten tot gedeeltelijke mobilisatie der grenstroepen. Het Duitsche weermachtbericht meldde o.a. dat in het gebied van Antwerpen de Duitsche divisies werden teruggenomen naar het Albertkanaal. In de stad Antwerpen wordt nog verbitterd gevochten. Binnenland De perschef van den Rijkscommissaris heeft de geruchten, als zouden Engelsch- Amerikaansche troepen Nederlandsch grond gebied bereikt en Breda bezet hebben, tegen gesproken. Deze geruchten zijn volkomen uit de lucht gegrepen. De courant van gisteren bevat eenige lijsten met namen van Nederlanders in Ned. Indië,. die door de Japanners zijn geïnter neerd. Sport De jaarvergadering van H.F.C. gaat Za terdag niet door. fABY'S gezondheid blijft beschermd: N utricia - pro-1 ducten 'zijn even voedend en goed als altijd. ZIJLSTRAAT 61, HAARLEM, TEL. 12779

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2