Haarlemsche Courant Gevechtsactiviteit van Antwerpen tot Metz. Nieuwshloid voor IS oord-Holland Kennemer Editie Doorbraakpogingen der Geallieerden op diverse punten verijdeld, o.m. bij Merxem en Gravelotte. Hevige strijd aan het Albertkanaal. De strijd om de Bourgondische Poort. De slag om de Po-vlakte. Rede van Koiso. Ned.-Indië onder onafhankelijk bestuur? 289e Jaargang No. 211 z x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haart emsohe Ct., HaaYlem Bqkantoor, Soenfdaplein 21. Telef. 1S230 «midden; Herrtbrandttaan 65, IJmuWen-o. Hoofdredacteur: F. G. Dertos. Vrijdag 8 September 1944 Vferschijnt dagelijks, behalve op Zon-* en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 28 et, per mnd. 145, per kwartaal 3,42, fr, per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1207 Van Duitsche militaire zijde wordt gemeld, dat een, tweede poging van de Geallieerden, om in net gebied van Antwerpen bij Merxem een bruggenhoofd aan het Albertkanaal te vormen mislukt is, waarbij de Geallieerden zeer gevoelige verliezen leden. In dit .gebied opereeren het ie Canadeesche leger onder ge neraal Crecar en het 2e Engelsche leger on der generaal Dempsey. Deze twee legers, die tezamen een legergroep vormen, hebben het zwaartepunt van hun aanvallen naar den rechtervleugel verplaatst, waarmee een om singelende beweging werd uitgevoerd aan het Nauw van Calais. In aansluiting aan den rechtervleugel van deze Britsche legergroep opereert volkomen zelfstandig de 12e Ameri kaansche legergroep onder generaal Bradley. Deze is samengesteld uit het le en 3e Ameri- kaansche leger, die opdracht hebben in een breed front door te stooten in de gebieden ten W. van Reims. Gepantserde verkennings- spitsen van de Amerikaansche legergroep drongen eveneens vanuit het gebied van Diest tot aan het Albertkanaal door, maar werden door de Duitschers teruggeworpen. Bijzonder zware gevechten kwamen tot ontwikkeling in het gebied tusschen Maas en Ourthe, waar een Amerikaansche stoottroep uit het gebied van Namen over Huy naar Luik oprukt en eveneens aan het geheele overige Maasfront voor Charleville probeeren de Amerikaansche tankformaties naar het N.O. voorbij Sedan terrein te winnen in O. richting. De op- marsch van de Amerikaansche tankspitsen werd vertraagd door den voortdurend sterker wordenden Duitschen tegenstand, ook al slaagden de Amerikanen er in eenige vrij die pe penetraties te verkrijgen. Tusschen Ar- gonnen en Vogezen leefde de gevechtsactivi teit krachtig op, nadat de Amerikanen de laatste dagen snelle infanterieformaties had den aangevoerd, die nu tezamen met tankfor maties in het vuur zijn gebracht. Vooral ten W. van Metz ondernamen de Amerikanen tal rijke hevige aanvallen, die over het algemeen konden worden afgeslagen. Het uit den Duitsch-Franschen oorlog bekend geworden plaatsje Gravelotte, dat tijdelijk door de Ame rikanen was bezet, ging later weer in han den van de Duitschers over. Vier krachtige aanvallen op het belangrijke bruggenhoofd van Pont a Mousson werden opnieuw afge slagen in energieke Duitsche tegenaanvallen, evenals herhaalde aanvallen van Amerikaan sche tankspitsen in het gebied tusschen Toul en Nancy. Het zwaartepunt der gevechten aan het Westfront lag Woensdag in Noord en midden België, aan de midden Maas en in de Zuide lijke Argonnen. Andere hevige vijandelijke aanvallen waren gericht op de vestingen der zóne van het Nauw van Calais, op Le Havre en Brest. Ook in de Fransch-Italiaansche Al pen versterkten de Geallieerden den druk. Aan het Nauw van Calais vielen Canadeesche en Poolsche formaties in Noordelijke richting aan.' De' van het Zuidoosten op het voorterrein van Boulogne ondernomen vijandelijke aan vallen stortten in tegenaanvallen uiteen, waarbij de kustbatterij der Duitsche marine weer vijandelijke pantservoorhoeden en ge concentreerde aanvalsstrijdkrachten uiteen- joegen. In den sector Lije won de vijand, die weer met benden terroristen opereerde, een 6malle kuststrook, die de Geallieerden met zware verliezen moesten betalen. In het mondingsgebied van de Schelde leverden de Duitsche tankformaties een nieuw bewijs van haar ongebroken stoot kracht. Hier hadden de Britten het vlak aan den Noordelijken rand van Antwerpen in de Schelde uitkomende Albertkanaal gepasseerd. Duitsche troepen bestormden echter het dorp Merxem en ruimden daar het door den vijand gevormde bruggehoofd op. Talrijke Engel sche tanks werden vernietigd of buitgemaakt en de overlevende Britten gevangen geno men. Uit het gebied van Leuven lieten de Britten verkenningstroepen optrekken naar de Nethe, zonder eenige van belang zijnde terreinwinst te behalen. De Amerikanen oefenden druk uit op den Noordelijken oever van de Sambre bij Na men. Hier en ten Noordwesten van de stad werd fel gevochten. Aan de Maas tusschen Namen en Sedan hervatten de Geallieerden na het vervoer van sterke strijdkrachten de po gingen/de rivier over te staieen in Oostelijke richting. De vijandelijke troepen, die op ver scheidene plaatsen onder bescherming van ge concentreerd vuur, de rivier waren overge komen, werden onverwijld aangevallen. Eenige overgangsplaatsen werden in felle gevechten opgeruimd. Elders zijn Duitsche tegenaanval len aan den gang. Aan weerskanten van Pont Mousson wisselden den geheelen dag over- eetpogingen, aanvallen en tegenaanvallen fn snelle volgorde elkaar af, zonder dat de vijand succes behaalde. Hier en in het gebied van midden België liggen de zwaartepunten van den slag in het Westen. Het Duitsche weermachtberieht. Het Duitsche weermachtberieht van Don derdag luidt als volgt: Een vijandelijk bruggenhoofd ten Noorden van Antwerpen werd in tegenaanval uiteen geslagen. De sterke vijandêiijke druk in het gebied van LeuvenSedan duurt voort. Ten Zuid-Oosten van Sedan drong een gepant serde aanvalsgroep verrassend de stellingen van den vijand binnen en rolde ze op. Er werden gevangenen gemaakt. Ten Oosten van Verdun bij Pont a Mousson en bij Toul zijn sterke vijandelijke aanvallen mislukt. Bij Baume-les-Dames kon de vijand tijdelijk op de Noordelijken oever van de Doube vasten voet krijgen. Hij werd echte?' terstond in een tegenaanval teruggeworpen. I Na zeer krachtige voorbereiding door artil lerie en luchtstrijdkrachten zetten de Ameri kanen gisteren hun grooten aamjal op de Vesting-Brest voort. Pas na uiterst zwaren strijd kon de vijand tegenover den verbit terden tegenstand van onze 'troepen en met zware verliezen in eenige sectoren het voor terrein van de vesting binnendringen. De penetratieplekken werden afgegrendeld. De gevechten om de paswegen in het Fransch-Italiaansche grensgebied nemen na het optreden van Marokkaansche troepen in hevigheid toe. Herhaalde pogingen van den vijand zich in het bezit van de grensverster- kingen te stellen, mislukten. Aan de Adriatische kust lijdt de vijand bij zijn dagenlangen vergeefschen stormloop op ons afweerfront zware verliezen, die hem dwingen, steeds nieuwe strijdkrachten in den slag te werpen. Onze troepen behaalden daar ook Woensdag weer na zeer hevige ge vechten een volledig afweersucces en scho ten dertig vijandelijke tanks stuk. In het Zuidelijk deel van Zevenburgen maakten de Hongaarsche tegenaanvallen tegen versterkten weerstand van de Roe menen. verdere vorderingen. In het Zuid- Oostelijk deel van Zevenburgen en in de Oostelijke Karpaten werden aanvallen van de bolsjewieken uiteen geslagen. Aan de overige deelen van het Oostelijk front ont stonden slechts aan den benedenloop van de Narew zware gevechten De plaats Ostro- lenka ging na harden strijd verloren. In Warschau werd thans ook de geheele Weich- sel-wijk van benden gezfRverd. Des nachts bestookten sterke formaties gevechts- en slagvliegers Sovjet-Russische concentraties in het Baltische gebied. Lucht aanvallen van den vijand waren gericht op eenige plaatsen in Servië en Hongarije. Overdag drongen vijandelijk^ jaehtforma- ties in West-Duitsch gebied door. Vijandelijke bommenwerpers ondernamen onder bescher ming van het wolkendek een terreur-aanval op Emden. Er ontstond schade aan gebou wen en de bevolking leed verliezen. Des nachts wierpen eenige vijandelijke vliegtui gen bommen' op Hamburg. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt Zet gij zoodra er luchtalarm wordt gegeven, uw wagen aan den rech- I terkant van den weg en zet gij dart uw paard vast? De pogingen van de Amerikaansche strijd krachten, om de Bourgondische Poort te for- ceeren, zijn door succesvolle tegenaanvallen en door de taaie Duitsche verdediging mis lukt. Thans pogen deze Amerikaansche strijd krachten in meer Zuidelijke richting door te stooten Het zwaartepunt van deze Ameri kaansche aanvallen ligt nog steeds in het 'ïsèredal ten Z. van de kleine St. Bernardpas. Doorbraakpogingen van de Amerikaansche strijdkrachten vanuit Seez in de richting van dit dal zijn door den Duitschen taaien tegen stand mislukt. Gaullistische strijdkrachten hebben in het dal van de Durance opnieuw het grensgebied van Briangon aangevallen. Hierbij hebben de Gaullisten gebruik gemaakt van verschil lende hulptroepen. De troepen slaagden er weliswaar in, Briangon te bezetten, maar de beoogde doorbraak door de in de nabijheid van de stad gelegen pas werd door de Duit sche strijdkrachten met zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Amerikaansche strijdkrachten, die langs de Zwitsersche grens opereeren zijn in het ge bied van Basangon en Baume teruggeslagen. De Bourgondische Poort. In de legerberichten der laatste dagen wordt herhaaldelijk de Bourgondische Poort als een der voornaamste doelen der aanval len van de Geallieerden genoemd. De Bourgondische Poort is de 28 K.M. breede, heuvelige laagte tusschen den Zwit- sersehen Jura en de Vogezen. In .het cen trum ligt de Fransche vesting Belfort. Aan de beide uiteinden van dit 55 K.M. lange doortochtsgebied ligt aan den Duitschen kant Mülhausen (pan de lil) en aan de Fransche zijde Voujaucourt (aan de Doubs). De Bourgondische Poort heeft een, militair belangwekkende beteekenis. Vanouds gingen hier belangrijke handelswegen door. Het Rhöne-Rijnkanaal heeft er zijn hoogste pand (350 M.) en de belangrijke spoorwegeri Parijs- Basel en Straatsburg-Lyon hebben er hun kruispunt. Ofschoon het 8e Britsche leger in den slag om de Povlakte in een week tijds meer dan 300 tanks heeft verloren en ofschoon de Duit schers ten minste 3 stootdivisies zoo goed als geheel vernietigd hebben, hebben de Britten hun pogingen voortgezet om het Duitsche front in Italië te doorbreken. De Duitschers konden echter een volledig afweersucces be halen. De Britten verlegden het zwaartepunt van den aanval naar den sector tusschen Saludecid en Magerata. Ondanks een hevig trommelvuur en ononderbroken luchtaanval len konden de aanvallers geen terreinwinst boeken. De aanval van nieuwe formaties, welke zij in den strijd brachten stortten in het Duitsche open vuur ineen. 37 Geallieerde tanks werden stukgeschoten. In alle overige sectoren tastten de Britten en Amerikanen het front slechts met vrij zwakke verken ningsstrijdkrachten af. AMERIKA EN BRITSCH INDIë. Het Amerikaansche blad New York Journal verklaart dat de zaak Philips bedenkelijke vormen heeft aangenomen en in werkelijk heid een ernstige aangelegenheid is. Zooals men weet, heeft Philips als persoonlijke ver tegenwoordiger van president Roosevelt rap port uitgebracht over den toestand in Britsch Indië. In 'I verleden lig! het heden, In het nu wat worden zal. Bilderdijk. Da gaan dag rollen de vrachtwagens met wapens en munitie naar voren in tie stel lingen. Zoojuist is weer een zending machinegeweren aangekomen, die door den wapenmeester zorgvuldig nagezien en in ontvangst genomen wordt. (PK Jakob-PBZ-R P. c) Pieter de Bitter. Commandeur van Makassar 1663. Sloeg in 1665 te Bergen den aanval der Engelschen op de retourvloot af O/H P.c. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P.m. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst voor Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschie den bij de Marine Annahmestelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldings- bureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenwég 98-100, bij alle Hafen en Ortskommandanturen en bij de Ne- benstellen der Waffen SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de Marine als bil de Waffen SS, worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. Het beleg van Brest. Met vier divisies en met krachtigen steun van de artillerie hebben de Amerikanen gis teren hun aanval-op- de vesting Brest voort gezet. Alle concentrische aanvallen op da vesting stortten ineen in het Duitsche af- weervuur. Gereedstaande AmerikaanschS troepen en pantserformaties ten Noordwesten; van Brest werden door de Duitsche artillerie uiteengeslagen. De aanvallers leden hiep buitengewoon bloedige verliezen. Minister-president Koiso heeft heden voor den Rijksdag zijn aangekondigde rede ge houden. Duitschland, zoo verklaarde hij o.a. zet ondanks de zeer moeilijke omstandig heden, die uit de ontwikkeling van den laat- sten tijd zijn voortgevloeid, zijiï dapperen strijd met onwrikbaar vertrouwen in de over winning voort. Japan bewondert den moed en den uitvindersgeest van het Duitsche volk en wenscht het een volledig succes toe. Het Japansche volk is er van overtuigd, aldus Koiso, dat de dag niet meer ver is, waarop zich het krijgsgeluk weer ten gunste van Duitschland zal wenden en dat het Duit sche volk de huidige moeilijkheden zal over winnen om de ware krachten te toonen die het nog bezit. Onder bijval van de beide Huizen van den Rijksdag maakte Koiso het voornemen van de Japansche regeering bekend, ook de be volking van de vroegere Nederlandsch-Indi- sche gebieden onafhankelijkheid te verleenen. Verder verklaarde Koiso: „Het zijn of niet zijn van ons volk staat heden op het spel, maar ik en met mij ons geheele volk var» honderd millioen zielen zijn vaster dan ooit besloten, in volledige samenwerking tus schen thuisfront en soldaten de Amerikanen: en Engelschen te overwinnen. Hoe grooter de moeilijkheden zijn, die uit deze toestand voor de Japanners voortvloeien, des te ster ker zullen zij een bewijs geven van hun moed en uithoudingsvermogen. Heden, zoo zeide Koiso, komt het vooral aan op een verdere vergrooting van de trefkracht van het Ja pansche volk en daarbij in de eerste plaats op die van het Japansche luchtwapen. Alle maatregelen zijn genomen om de wapen en munitieproductie te verhoogen en de zee- en landverbindingen te beveiligen. In ver band met den ernstigen toestand van het oogenblik kan niet meer worden geduld, dat ook maar iemand afzijdig blijft staan, onver schillig of het een man of een vrouw betreft. De Finseh-Russlsche vrede. Finsche afgevaardigden naar Moskou. De trein met de Finsche wapenstilstands afgevaardigden heeft gisteravond om 23.30 uur het station te Helsinki verlaten, aldus „Stockholm's Tidningen". Slechts enkele menschen waren op het perron verschénen om afscheid te nemen van de leden der delegatie. Op het station heeft de Finsche minister-president Hackzell verklaard, dat de Finsche delegatie per trein tot kort Voor Viborê zal reizen. Vandaar tot aan het front zal men Finsche auto's gebruiken. Voorbij het front gaat men te voet, aldus het blad. Volgens een bericht van „Dagens Nyheter" zulfen de Finsche wapenstilstandsgedelegeer den door de Sovjets vanaf het front evenwel met auto's naar Leningrad worden gebracht om vandaar verder naar Moskou te vliegen. Verongelukt. Reuter meldt, dat de opperbevelhebber van de Nieuw-Zeelandsche strijdkrachten, Sir Bernard Freiberg, met zijn vliegtuig is ver ongelukt. JODEN IN HONGARIJE. Nar wordt medegedeeld zullen alle joden van beiderlei kunne in den leeftijd van 14 tot 70 jaar aan een onderzoek worden onder worpen, teneinde eventueel in een arbeids dienst te werk te worden gesteld. Deze nieuwe bepaling is gebaseerd op de Honved- wetgeving.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1