Gluten, Uit de historie van „Meer en Berg" Nieuws uit de courant van gisteren. alle&n maaizt maan TVe er de aanaacht op, dat het honderd jaar geleden is, dat „Meer en Berg" nar gekocht, werd ten behoeve van de stich ting van het Provinciaal Ziekenhuis. Aan de geschiedenis, geschreven door den heer Gon- net, ontleenen we nog het volgende. Den 18 October 1625 werd ingeschreven het testament van Pr. Nanningh Florijsz Cloeck, waarbij hij de hofstede vermaakte aan zijn dochter Wijffgen, getrouwd met Albrecht Stijpel om tot het derde gelid in zijn geslacht t.e blijven. Tien jaren daarna, den 3 Augustus 1635 verkoopt Johan Wolphert van Brederode, Heer tot Brederode, Vrijheer van Vianen Ameide, Erfburggraaf tot Utrecht, Heer tol Haaften Herwijnen voor f 1000 aan Dr. Allard en Nicolaas Cloeck en aan Maria Cloeck een meertje liggende aan hunne hofstede in Ael- bertsberg. Dus waren die toen eigenaars van Cloeekendaal. Maar (op welke wijze blijkt niet) in 1655 was van de hofstede eenig bezit ter de kleinzoon van Dr. Nanningh Florijsz. Cloeck. Het goed was, volgens de begeerte des testateurs, tot in het derde gelid in zijn geslacht gebleven en de zoon van Wijffgen Nanningh Cloeck Stijpe werd door de bepa ling van het testament zijns grootvaders niet tegengehouden Cloeckendael te vervreemden Dit deed hij dan ook en verkocht krachtens willig-decreet van den Hove van Holland van 5 November 1655 aan Mr. Willem van Gen nep, koopman te Amsterdam, voor' f 15.000 de hofstede met huizing, bleekering, landerij plantagie en verder getimmer, samen ter grootte van 12 morgen 407 roeden, mitsgaders een vischrijk meer of water, waarin niemand vissehen mocht dan met believen van den kooper. In-Jen. tijd van Van Gennep werd .de oude benaming van de hofstede losgelaten en ver vangen door den naam Meer en Berg, waar onder in weerwil van aanmerkelijke wijzi ging van bestemming het goed nu nog bekend is. De nieuwe eigenaar en de zijnen vonden er een halve eeuw lang verpoozing en vermaak maar in het begin der 18e eeuw was daar een einde aan gekomen en den 18 Maart 1705 ver kochten de erfgenamen van wijlen Juffrouw Anthonette van Hensbergen Wed, van Mr, Willem van Gennep, Meer en Berg (onder dezelfde omschrijving en tezelfder grootte als in 1655) aan den heer Philip van der Goes, Vice-Admiraal van Holland en Westfriesland voor f 6000. Na vijf en twintig jaren waren de Vice- admiraal en zijn vrouw overleden, voor hun nalatenschap kon geen rechtstreeksche af stammeling opkomen en wie er aanspraak op had, gevoelde zeker weinig neiging Maart 1726 Meer en Berg door Mr. Willem Bakker Dirksz, Presideerend Schepen der stad Am sterdam, laatst weduwnaar en erfgenaam van Machtelina Henrietta van der Goes, die een dochter en erfweduwe was van Vrouwe Clara van Meekeren. Weduwe en boedelhoudster van den heer Philip van der Goes, meerma len gemeld voor f 7500,verkocht aan Cura- teurs van den imbecielen Jacob Christoffers. De erfgenamen van dezen droegen den 31 Augustus 1746 voor f 6300.aan den heer Hendrik Talbot over, de hofstede Meer en Berg met eene watterrijke bleekerij, nu (1746) genaamd: „De Bleekerij van Meer en Berg". De dagen van dat zuiveringsinstituut waren echter geteld, want de nieuwe eigenaar brak de gebouwen der bleekerij af, onttrok de vel den en gronden, welke er bij gehoord hadden, aan hunne vroegere bestemming en vergroot te er de hofstede mee. Na het overlijden van den heer Talbot kwam dit alles op den 14 Mei 1750 in het bezit van Gerrit Vervooren, tegen een koopprijs van f 4751,50. Een tien tal jaren was hij eigenaar van Meer en Berg, maar den 26 September 1760 verkocht hij het goed voor f 5000 aan Mr. Cornelis van der Cocq, die echter slechts kort de fraaie lust plaats in zijn bezit hield, want reeds den 6 Mei 1762 droeg hij haar over aan Mr. Chris- toffel Jan van Dam, Burgemeester en Baad der Stad Haarlem, Baljuw van den Lande van Blois, die haar met f 8200.— betaalde. Deze nieuwe eigenaar was in 1752 getrouwd met Henrietta Jacoba van Hoorn, vrouwe van Waveren, Botshol en Ruige Wilnis. Hij stierf 28 Augustus 1798. In 1804 staat te boek al.? eigenaar van Meer en Berg de heer Pieter Theodorus van Hoorn; hij leefde van 1774 tot 1842 en bekleedde de betrekking van penningmeester van de The saurie der Stad Amsterdam en was kolonel van de Schutterij aldaar. Hij was getrouwd met Brigitta Elisabeth Constantia Pancras Clifford, een oomzegster van Mr. Chr. J. van Dam (n.l. een dochter van diens zuster Bri gitta Susanna Jacoba van Dam, echtgenoote vari Mr. Gerhard Pancras Clifford). Toen de heer van Hoorn in 1842 was overleden is „Meer en Berg" het volgende jaar te Am sterdam in publieke veiling gekomen en 2 Juni voor f 26.021 overgedragen aan Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, die het be stemd hebben voor Provinciaal Krankzinni gengesticht, dat in Juni 1849 werd geopend en waartoe het nog heden dienst doet. Mooi Nederland. Het fraaie uit de 17de eeuw dateerende wees- en armenhuis in het aan antieke gevels zoo rijk zijnde Hoorn. (C.N.F.-Kuiper Pax c) Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van nieuwe bonkaarten is het morgen, Zate rdag de beurt aan het restant van de letter D vanaf Dij en E tot en met Er en Maandag aan het restant van de letter E vanaf Es en F en Ga tot en met Giez. DE PRIJSBEHEERSCHÏNG STRAFT. De groentehandelaar A. H. van Rugge, Marnixstraat 59, te Haarlem, is, op last van den Inspecteur der Prijsbeheersching, gedu rende vijf jaren onder toezicht der Overheid gesteld. Hoewel hij reeds herhaalde malen wegens prijsovertredingen was veroordeeld, bleef Van Rugge doorgaan groente te duur te verkoopen. Tevens kreeg hij een geld boete. UITSPRAKEN HAARL RECHTBANK. De rechtbank veroordeelde A. H. te Bever wijk, die twee fietsen had gestolen, tot een gevangenisstraf van 3 maanden. A van S. te Beverwijk had bij een bierbottelaar te Beverwijk een aantal wollen dekens en ma trassen gestolen. Hij kreeg voor dit feit 8 maanden. J. J. C. te Hoofddorp had tijdens zijn proeftijd wederom diefstallen gepleegd. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van één jaar. Geen luxe brood meer. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat het met in gang van Vrijdag 8 September is verboden luxebrood te bakken of af te leveren. Onder luxebrood wordt verstaan o.a. Oberlander, snijers en luxeknipbrood. Eveneens is het bakken en afleveren van kleine broodjes in eiken vorm, kadetjes e.d. verboden. Gebak ken en afgeleverd mogen dus slechts worden brooden van normaal gebruikelijk model in gewichten van 400 gram of veelvouden hier van. BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Veere (toez.) F. H. Janssen, cand. en hulppr. te Velp; te Hollandscheveld J. A. J. Vermaat te Zeven huizen. Bedankt voor Rockanje W. C. Ligt helm te Eext (Dr.). Aangenomen de ben. tot hulppr. te Driebergen G. v. Schuppen, cand. te Veenendaal, die bedankte voor gelijke ben te Koudekerke (Z.). Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Biezelinge P. de Smit te Utrecht. Aangenomen naar Kampen B. v. Smeden, cand. te Groningen, die bedankte voor Assen, Broek op Langen- dijk, Bunschoten, Meppel, Urk, Rijnsburg en Vlissingen. Bedankt voor Nieuwpoort H. v Leeuwen te Ermelo. Vrijz. Prot. Jeugdraad. Aangenomen de ben. als jeugdpredikante te Rotterdam mej. K Banning, cand. te Naaldwijk. Geref. Kerken. Aangenomen de ben. tot hulppred. te Spijk (voor Godlinze) A. dé Groot cand, te Rotterdam. Weer een zaalwachter in het postkantoor. Het zal het Haarlemsche publiek onge twijfeld genoegen doen te vernemen, dat de functie van zaalwachter in het Post- en Telegraafkantoor, welke eenige jaren gele den in verband met de invoering van ver schillende bezuinigingsmaatregelen, werd opgeheven, weer in eere wordt hersteld. Met ingang van 26 Augustus is tot zaal wachter benoemd de besteller-chauffeur. D. Wernsen. Maandag a.s. treedt hij in functie Hij zal niet alleen de orde moeten bewaren in de hal van het postkatoor, maar hij dient ook de vraagbaak van het publiek te zijn. Aangezien de heer Wernsen bij het P.T.T. bedrijf bekend staat als een hulpvaardig en plichtsgetrouw ambtenaar zal hij ook in zijn nieuwe functie ongetwijfeld de juiste man op de juiste plaats zijn. ALLEDAGKERK. Men verzoekt ons mede te deelen, dat in den dienst van hedenavond van de Alledag- kerk niet voorgaat de heer Koopman, maar Ds .Brandt. Krijgsgevangenen in Japansche kampen. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Nederlandsch Indië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de navolgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste familie betrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Cambier, J. J. A., 18, student; Camu, G. C., 56, werkzaam bij een mij.; Canter-Visscher, T. C. E. W., 53, schoolhoofd; Caron, W. K. D. J., 54, gepensionneerd; Cacemier, Bouke, 27, schilder; Cats, Epeus, 54, werkzaam bij een mij.; Cats, J. 46, werkzaam bij slagers- bedrijf; Daalende Nel, D. G. van, 54, beroep onbekend; Dal, P C. L., 56, gepensionneerd; Dam, F. A., 29, leeraar; Damme, A. G. J 49, werkzaam bij een mij.; Damme, W. C. J. F., 47, werktuigkundige; Dammers, Nico laas, 53, gepensionneerd; Daniels, G. A., 40, employé petroleum mij.; Darphorn, Cornelis, 35, ingenieur machinefabriek; Deckers, L. A., 52, schilder; Deeder, Jozef, 30, bezoep onbe kend; Deeleman, Frits, 39, werkzaam bij hoofdfiliaal; Dekema, H. E., 58, handelaar; Dekker-Marinus, Johannes, 54, directeur; Dekkers, A., 59, verpleger; Dekkers, J. G. W. 58, werkzaam bij meubelindustrie; Delft- Adriaan, Joseph van, 58, werkman; Delft, K F. van, 51, schoolhoofd; Delvoye, J. J. 53, leeraar; Dirksen, R. L„ 47, werkzaam bij een mij.; Dusseldorf, Carles van, 56, portier; Ga- brielse, L. A., 22, zonder beroep; Galen, F. A. van, 52, werkzaam bij hotelbedrijfCamping Egbert, 19, scheepskapitein; Gast, C. de, 33, «liachinewerkman; Geenen, Willem van, 58, gepensionneerd; Geeve, W. P., 54, machine werkman; Geissel, H. H., 57, winkelier; Geist, M. J., 58, schilder; Geisterfer, J. M., 47, direc teur van een mij.; Gelder, Jacob van, 58, werkzaam bij een ziekenhuis; Gelderen, J. P. van, 53, inspecteur van een mij.; Geldre, J. van, 52, ambtenaar; Gennip, H. J. van, 18 student; George, N. W. F., 58, hoteleigenaar; Gerber, Carel, 56, gepensionneerd; Gerber, C. T., 39, hoteleigenaar; Gerdingh, Gerrit, 36 reparateur; Gerretsen, W. J. 38, inspecteur Gerrit, J- Z., 26, werkzaam bij een mij.; Ger- rits, P., 59, werkzaam bij wasscherijbedrijf Gerritsen, F. B., 23, electr. ingenieur; Ger ritsen, Gerardus, 39, ambtenaar; Gerritsen J„ 58, gepensionneerd; Gesterkamp, H. J., 50, handelaar; Geurtsen, H. T., 46, schoolhoofd; Geuze, Abraham, 50, fabrieksexpert; Gezel, J. C. H., 23, employé onderneming; Giesen, R. H., 48, handelaar; Gillissen, C. H., 52, ge pensionneerd; Gimberg, J. P., 59, administra teur onderneming; Gingnagel, Willem, 56, timmerman; Gingwagel, Willem, 54, civiel ingenieur; Ginkel, Jan van, 54, landbouw- consulent; Glaser, G., 53, werkzaam bij cul tures; Glopper, J. M. de, 51, aannemer; Go din, E. J., 19, student; Godthelp, R. H., 46, werkzaam bij emigratiebureau; Goldstein, Z. C., 53, gepensionneerd; Gooi, Cornelis van, 54, gepensionneerd; Goudswaard, H. P., 19, stu dent; Gijzen, J. W. B., 59, zonder beroep; Kesveld, A, J. van, 46, employé onderneming; Koch, G. W., 51, militair; Kockebacher, E. H. 21, machinewerkman; Kockx, H. F., 55, ar beider; Koek, J. N. J., 64, ambtenaar; Koen, Jan, 46, politiehoofd; Kok, J. A., 40, werk zaam bij café; Kok, Martinus, 46, werkzaam bij politie; Kolff, C. G., 62, fabrieksingenieur Kolk, J. O. van der, 60, jockey; Koneman Willem, 38, missionaris; Konig, F. G. J., 41, machinewerkman; Koning, J. A. M. de, 50 klerk; Kooistra, G., 52, werktuigkundig in genieur; Koopmans, Tom, 41, fotograaf; Kop Raphael van der, 55, arbeider; Koperberg, R 46, fabriekshoofd; Koperen, F. F. van, 40 assistent; Korf, K. Roelf, 39, waker; Korten- schijl, Johans, 47, hoofd; Korteweg, Ary, 30, employe bij een machinezaak;Kortleven Arend, 53, gepensionneerd; Kousbroek, K. F.: 55, missionaris; Kramer, C. J. 37, kok; Kra- Op de stoffige rolbaan. Aanval en ver dediging, uitvallen en terugtrekken mar keeren de harde gevechten van deze weken. (PK Meerstein-Wb.-C.N.F. P. c) Hoofdredacteur F. e. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S, R. Kuiper, Haarlem; Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede; Verant woordelijk voor de advert.rubriek: W. van Om men, Heemstede. Buitenland Nadat de Sovjet-regeering aan Bulgarije den oorlog had verklaard, heeft de Bulgaar- sche regeering aan Moskou om een wapen stilstand verzocht. De Zwitsersche Bondsraad heeft besloten tot gedeeltelijke mobilisatie der grenstroepen. Het Duitschë weermachtbericht meldde o.a. dat in het gebied van Antwerpen de Duitsche divisies werden teruggenomen naar het Albertkanaal. In de stad Antwerpen wordt nog verbitterd gevochten. Binnenland De perschef van den Rijkscommissaris heeft de geruchten, als zouden Engelsch- Amerlkaansche troepen Nederlandsch grond gebied bereikt en Breda bezet hebben, tegen gesproken. Deze geruchten zijn volkomen uit de lucht gegrepen. De courant van gisteren bevat eenige lijsten met namen van Nederlanders in Ned. Indië, die door de Japanners zijn geïnter neerd. Sport De jaarvergadering van H.F.C. gaat Za terdag niet door. mer, Cornelié, 54, geestelijke; Kramer, N. A. C. A., 51, gepensionneerd; Kranen, H. R., 41, ingenieur; Kranenburg, A. A., 44, school hoofd; Leeuwen, N. van, 53, militair; Meyer, H., 61, oud-soldaat; Nijman, E., 52, oudsoldaat; Wolfs, G. W., 57, sergeant. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrij ging van nadere inlichtingen te wenden tot de 5de afdeeling van het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Juliana van Stolberglaan 2729, 's-Gravenhage, on der opgave van zoo volledig mogelijke gege vens omtrent naam, voornamen, geboorteda tum, beroep, werkgever en laatst bekende adres der geïnterneerden. Rust na den arbeid. (CJf.F.-N.A.D.-de Vries Pax c) Voetbal JUBILEUM G. KRUYVER. Donderdag ver vulde de heer G. Kruyver uit Zaandam, ge durende 25 jaar een leidende functie in de voetbalbeweging. Eerst was hij 21 jaar secre taris-penningmeester en competitieleider van den Diocesanen Haarlemschen voetbalbond en bestuurslid van de R. K. F. Na de fusie werd de heer Kruyver lid van het bestuur van den Ned. Voetbalbond. Terstond werd hij voorzitter van het district 1, in welke functie hij van zijn groote organisatorische gaven, alsmede van zijn gevoel voor billijk heid blijk gaf. Het plan hem Zaterdag a.s. te huldigen, kan geen doorgang vinden. De kans, om dezen eminenten functionnaris te prijzen, zullen de clubs echter ook op eerv later tijdstip zeker niet ongebruikt laten. Athletiek WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle voor Zondag 10 September vastgestelde wedstrij den zijn afgelast. De nog te verwerken Ne derlandsche kampioenschappen, o.a. 200 me ter hordenloop heeren, zullen dit jaar geen doorgang meer vinden. Korfbal WEDSTRIJDEN NEDERL. KORPBALEOND. Alle wedstrijden van'den Nederlandschen Korf- balbond zijn voorlooplg uitgesteld. Ook de feestavond van de H.K.C. „Oosterkwar tier" gaat a.s. Zaterdag niet door, RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1944. HILVERSUM I 414.4 M. 6.45 Gram. muz. 7.00 BNO: Nieuws. 7.10 Och tendgymnastiek 7.15 Gram. muz. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Gram. muz. 8.00 BNO: Nieuws. 8.15 Orkestprogramma (van 8.45-8.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Licht klassieke ochtendconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Orkest Gerard Lebon en soliste 10.45 Voor de zieken. 11.00 orkest Dick Groene- veld en gram. muz. 12.00 Almanak. 12.15 „Violet- ten". 12.45 BNO: Nieuws. 13.00 Musette-orkest. 13.25 De wekeiijiksche wandeling. 13.35 Johan Jong, orgel. 13.55 -Wenken voor volkstuinders. 14.00 Orkestconcert en piano. 15.00 Omroeporkest 16.00 Septet Jonny Ombach en soliste. 16.45 BNO: Nieuws. 17.00 BNO: Uitzending voor Nederland sche zeelieden. 17.20 De Melodisten, solist en de 10 vroolijke meisjes. 18,00 BNO: Politiek week overzicht, 18.10 Musette-oi'kest en soliste. 18.45 Hier W.A. 18.55 Het Spectrum. 19.00 BNO: Nieuws en act. besch. 19.15 Gram, muz. 19.30 De avontu ren van drie musketiers, luisterspel. 20.00 Caba ret E. O. 20.40 Geïllustreerd progr. overz. Van 21.15 af alleen voor de Radio-centrales. 21.00 Hong. orkest Bandi Balogh en trio Jan Hofmees ter. 22.00 BNO: Nieuws- en cult. ber. 22.15 Albert Vossen speelt.. 22.30 Muziek voor het weekeind. 23.3024.00 Ork, Magyart Imre en Franciso Canaro. HILVERSUM II. 14.00 Vocale en instrumentale klanken 15.00 Voor de jeugd. 15.30 De 9e Symphonie van Beethoven 16.45. BNO Nieuws. 17.00 Twee balletsuites. 17.30 Kamermuziek werken van Haydn. 18.00 „Les cloches de Corneville", operette (verkort) van Planquette. 19.00 BNO: Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Sonateconcert en gram. muz. 20.15 Afkomst en toekomst III. 20.30 itarmo- niemuziek. 21.00 Licht symphonisch concert. 21.30 Gram.muz. 21.45 A vond wij ding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2