TABAK LflflN'S B-Q KLOKPOEBER U kunt we 2 vloer eten! van eigen teelt Zij staan gereed De Sowjet-Unie en Bulgarije. Bolsjewisten rukken Bulgarije binnen. 7h gebroeders laan IJMUIDEN Uitreiking distributiebescheiden. De nieuwe distributiebescheiden zullen van 11 tot en met 29 September aan de inwoners der gemeente Velsen worden uitgereikt. Voor IJmuiden-Oost, Velsen-Dorp en Drie huis moet men zich van Maandag 11 tot en met Dinsdag 19 September in het Patronaats gebouw aan den Zeeweg te IJmuiden-Oost vervoegen. De inwoners van Santpoort-Dorp en Santpoort-Station kunnen weer in de lo kalen van het Badhuis aan de Wüstelaan terecht, namelijk van Woensdag 20 tot en met Maandag 25 September. De inwoners van Velsen-Noord ontvangen de distributie bescheiden van Dinsdag 26 tot en met Vrij dag 29 September in het R.K. Vereenigings- gebouw aan den Wijkerstraatweg. De na-uitreiking geschiedt Zaterdag 30 Sep tember in het gebouw van den Distributie- dienst aan den P. J. Troelstraweg te IJmui den-Oost, Maandag 2 October in het Badhuis aan de Wüstelaan te Santpoort ,en Dinsdag 3 October in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Wijkerstraatweg te Velsen-Noord. H.L.O.-examens. Met de H. L. O.-examens voor de inwoners der gemeente Velsen is in het openluchtbad De Heerenduinen te IJmuiden-Oost een be gin gemaakt, door het houden van een zwem- proef, waarvoor een flink aantal candidaten in actie kwam. Zooals bleek vindt het stre ven van de Nationale Vereeniging tot Be vordering van Harmonische Lichaamsontwik keling geleidelijk meer ingang. Er waren 49 deelnemers, waarvan er slechts één behoefde te worden afgewezen. Het ligt in de bedoeling van het Velser werkcomité de examens Zaterdag 9 Septem ber voort te zétten. Aan de orde komen dan de athletiek-proeven, namelijk hindernisloop, hardloopen, vèrspringen, hoogspringen, ko- gelstooten, werpen met grooten bal en klim men. Ook hiervoor zal ongetweijfeld de noo- dige belangstelling bestaan. De proeven worden van twee uur af op het terrein van de korfbalvereeniging Sport Vereent nabij de Ruïne van Brederode te Santpoort afgenomen. Official is de heer H. J. Klaver, in sportkrin gen welbekend. DOOR WAGEN OVERREDEN. Bij de politie is door W. J. D. aangifte ge daan, dat zijn 12-jarig dochtertje L. D. is over reden. Het miesje reed op haar rijwiel op den Genieweg te Velsen, toen een paard en wagen bestuurd door den IJmuidenaar D. W. nader de. Het kind geraakte onder het voertuig en kreeg het voor- en achterwiel over zich. Dr. Hekman, die de eerste hulp verleende, heeft het meisje per ziekenauto naar het Antonius Zieeknhuis te IJmuiden-Oost doen vervoeren. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Zóó schoon is het, als U KLOK- POEDER hebt gebruikt. Werkelijk ideaal voor tegels, waschtafels, bad kuipen, en ook voor emaille, vaat werk en zelfs voor vuile handen. Een goed produci van Zeepfabriek „DE KLOK", de fabrikanie van KLOKZEEP en SNZEUWWIT-ZEEPPOEDER Schuif de zorg voor het fermenteeren en kerven der tabak van eigen teelt af op de daartoe bevoegde Neder- landsche bedrijven die beschikken over de onmisbare vakkennis en ervaring. Geeft nog heden Uw naam en adres op aan het Bureauvoor de Kerftabak Industrie Afd. Amateur-tabak Rokin 93 - Amsterdam-C. Shag rook- ol pruimtabak Vakkundige bewerking geeft geur en kleur aan Uw oogst. HET IJMUIDER VEREENIGINGSLEVEN. Er kan niet worden ontkend, dat het aantal werkende vereenigingen te IJnjuiden is ver minderd. Tevens dient echter te worden op gemerkt, dat het IJmuider vereenigingsleven nog over een hechte kern beschikt. Menig bestuur heeft de bezwaren getrotseerd en uit eindelijk bleef succes niet achterwege. Voor het jonge volkje bijvoorbeeld was de activiteit der speeltuinvereeniging In Veilige Haven een uitkomst. Reeds honderden jon geren hebben hiervan geprofiteerd. Het bestuur van Volksonderwijs wist even eens zijn streven voor het schoolkind te hand haven. De werkzaamheden der Vereeniging ^ot Be strijding der Tuberculose worden vrijwel nor maal voortgezet. De afdeeling IJmuiden van Het Witte Kruis levert - eveneens haar bij drage voor de volksgezondheid. Ook de Neder], Vereeniging tot Bescherming van Dieren en het Centraal Drankweer Comité maken zich op hun gebied verdienstelijk. Het vereenigingsleven der IJmuider sport liefhebbers kenmerkt zich door verscheiden heid. De leden der gymnastiekvereeniging Cratia-Plato oefenen geregeld en er wordt zelfs oen kleuterafdeeling opgericht. De IJmuider wandelsportvereenigingen De Ken- nemer Jagers en De Stormvogels tellen vele enthousiaste tippelaars, die de nituwe plan nen van de besturen telkens weten te waar- deeren. Verder mag de R.K. Zwemclub TJmuiden-Oost niet worden vergeten. Deze vereeniging beschikt over een behoorlijk aan tal leden. De opleiding van ongeoefenden voor de officieele zwemdiploma's is reeds door velen met een gunstig resultaat beëindigd. Er bestaat voorts een gezonde animo voor de .hersengymnastiek". De IJmuider afdeeling der Hoogovenschaakclub heeft zich dit sei zoen zelfs uitgebreid. De Politiesportvereeni- ging Velsen ontwikkelt haar gebruikelijke activiteit. Het deelnemen aan het voetballen en schermen ondervindt eenige stagnatie, doch overigens wordt er steeds geoefend. In dit op zicht kan verder o.a. aan de werkzaamheden van de voetbalclubs worden herinnerd. VELSEN Wijziging gasiooze uren. Met ingang van Maandag 11 September wordt een wijziging gebracht in de z.g. gasiooze uren. Men zal van dien dag af gas kunnen betrek ken van 6,30 tot 8.30 uur, van 11 tot 13 uur en van 17 tot 19 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: D. v. d. Hoek, d., Ahornstraat 29, IJmuiden. A. Liefting, d., Noorderdorpstraat 10, Santpoort. H. P. Schenk, z., Pelsstraat 59, Velsen-N. C. Gravemaker, d., Stationsweg 166, IJmuiden. K. v. d. Gaag, d., Litslaan 4, Santpoort. P. H. Fleuren, Y., Pelsstraat 18, Velsen-N. C. de Pagter, z., Stationsweg 182, IJmuiden. A. J. v. Leeuwen, d., Engelmundus- weg 104, IJmuiden. C. J. Stevens, z., Velser- duinweg 98, IJmuiden. H. C. Eijman, d., Burg. Weertsstraat 54, Velsen-N. Overleden: J. Kooiman, 59 j., echtgen. v. H. P. v. Santpoort, Trompstraat 183, IJmuiden. C. Vellema, 2 j., z. v. D. Vellema en T. W. Beekman, Acaciastraat 20, IJmuiden. SANTPOORT De jacht in den loop der eeuwen. Santpoort was steeds een geliefd centrum. Door de eeuwen heen is de streek van Kennemerland geliefd geweest voor de jacht niet alleen voor hen, die er op uit trokken, om wat te verdienen, maar ook voor hen. die het terrein in deze omgeving opzochten voor vermaak. Reeds in de och tendschemering kon men vroeger de jagers zien loopen, met een geweer op den schou der, tasschen met patronen en provisie aan den anderen kant en zij waren vergezeld van een schranderen jachthond, die zijn baas uitstekende diensten kon bewijzen. De streek van Bioemendaal en Santpoort is altijd een drukbezocht oord geweest voor de Hollandsche graven. Toen was het hartje van Kennemerland een en al wildernis, duin en moeras. Dat zij in een bewoonde streek waren, bleek alleen uit de kasteelen, welke hier en daar verspreid lagen. De edelen met hun gaden te paard gezeten gingen met wapperenden vederdos op de jacht van het toen aanwezige wilde duin hert, met een gevolg en jachtstoet, brakken en wildhonden. De kruisboog hielden zij gereed en gespannen. De ecelvrouwen, die zich gaarne met de valkenjacht vermaakten, wedden vergezeld door de valkeniers, die de jachfvalken op een vierkant raam meevoerden. Deze jacht- valken waren afgericht om vooral grootere vogels, zooals reigers en wilde hoenders bij hun vlucht uit de lucht te halen en daarmee weer bij meesteres of meester aan te komen. Was er onraad op til of waren er vijan delijke benden in de nabijheid, dan kwamen de valken onmiddellijk zonder buit terug en daardoor waarschuwden zij voor het gevaar. Zij werden met een kapje geblinddoekt meegevoerd en als er een vogel zichtbaar werd, werden zij daarvan ontdaan en los gelaten. De valk steeg pijlsnel omhoog en dikwijls na een hevig gevecht met zijn prooi kwam hij op de handschoen van de edel- i vrouw terug. Daarna werd hem weer de kap opgezet en hij nam zijn plaats op het raam opnieuw In. Na den graventijd waren de stadhouders eigeijaars van een jacht in deze streken i Het was vooral ten tijde van den Koning- j stadhouder Willem IIÏ, die zijn jachtslot in ■Santpoort had, dat de bosschen en duinen in 'deze omgeving getuigen waren van het jachtvei'maak van den stadhouder en hun gasten. Behalve het kleinwild, zooals hazen, patrijzen en konijnen, werden er ook toen wilde herten gevangen. De jacht was omstreeks 1700 in een ver beterd stadium gekomen. Inplaats van een pijl en boog hanteerde men het jachtmus- ket, dat om beurten met kogels of schroot geladen werd. In die dagen waren de jacht stoeten schitterend. Men droeg rokken met breede polsopslagen, gegaloneerde drie kante steekhoeden, alongepruiken, hert- leeren broeken en handschoenen. De jacht- bedienden en rijknechts waren gestoken in roode met goud afgezette jachtbuizen. Na dat de waldhoorn het' verzamelen had ge blazen, ging het over heg en struik, duin op duin af met jachthonden van edel ras om het opgejaagde hert te vervolgen, totdat dit eindelijk gevangen werd. De Fransche revolutie was een derde sta dium van de jacht, toen kwamen de rijke Amsterdamsche patriciërs, bankiers naar deze streken, waar zij duinen gehuurd had den; ook behoorde de jacht aan hen en in hun kwaliteit van ambachtsheer. Het grof wild verdween, doch de jacht op het klein wild nam steeds meer toe. In het midden van de 19e eeuw ontstonden wijzigingen in het vuurwapen voor de jacht. Hierdoor is in ^en loop dor jaren de wildstand aanzien- ijk verminderd. De zender Moskou heeft een rapport van het bureau van voorlichting van het volks- missariaat van Buitenlandsche Zaken over de verbreking der Bulgaarsch-Sovjet-Russi- sche betrekkingen gepubliceerd. Daarin wordt Bulgarije er van beschuldigd, sedert 1941 mi litair met Duitschland te hebben samenge werkt. Een bijzondere rol in deze verklaring speelt de Sovjet-eisch tot het vestigen van consulaten in Warna, Boergas en Roesjtsjoek. Den Bulgaren wordt verweten, dat zij een rechtstreeksch antwoord daarop hebben ont weken met het motief, dat eerst de kwestie van nieuwe handelsbetrekkingen tusschen beide landen geregeld moest worden. Op 12 Augustus is de Buigaarsche regeering rredo- gedeeld, aldus het rapport, dat de kwestie der consulaten tengevolge van. de groote ver traging elke beteekenis heeft verloren en dat „Bulgarije alleen door met Duitschland te breken uit de impasse kan geraken". De proclamatie, op 3 September door de regeering-Moeravief uitgevaardigd over de voortzetting der neutraliteitspolitiek, wordt „een voortzetting van de hulp aan Duitsch land" genoemd. Op 5 Sepember heeft de Sovjet-regeering de betrekkingen met Bulga rije verbroken en Bulgarije den oorlog ver klaard. De Sovjet-regeering besluit met een oproep aan Bulgarije, „dat dit land thans in zichzelf de kracht moet vinden om met Duitschland te breken en zijn onafhankelijk heid te herstellen." Het binnenrukken der bolsjewisten in Bulgarije, dat nog vóór de Sovjet-oorlogs verklaring aan Bulgarije plaatsvond, ge schiedde op drie plaatsen tegelijk. De ten Noorden van de Donau verzamelde bolsje wistische pantserwagens en gemotoriseerde strijdkrachten trokken over de Donau in de omgeving van Biuri en Russe. Hun alge- meene opmarschrichting is naar de Aegeï- sche kust. Naar vernomen wordt hebben voorhoeden reeds het Demotika-gebied be reikt en is een andere pantsercolonne op weg naar Sofia. Als gevolg van de verwor den politieke verhoudingen in Bulgarije schijnt het nergens tot noemenswaardig verzet te zijn gekomen. Naar verluidt zou de nieuwe linksche Buigaarsche regeering besloten hebben het Buigaarsche grondge bied zonder strijd aan de bolsjewisten over te laten. De Rijkscommissaris te Rotterdam. Naar wij vernemen heeft Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart Donderdag te Rotterdam uitvoerige besprekingen gevoerd met burge meester Müller en den Gevolmachtigde voor de stad Rotterdam, dr. Volkers, alsmede, in aansluiting daarop, met den Leider Mussert. De bespreking had in hoofdzaak betrekking op de positie der voorziening van de stad en van land en het uit den weg ruimen van de uit den gespannen verkeerstoestand voort vloeiende moeilijkheden. Geen sportieve gebeurtenissen. Van bevoegde zijde is ons in antwoord op een desbetreffende vraag medegedeeld dat, met het oog op den uitzonderingstoestand, hef, niet mogelijk is sportieve gebeurtenissen in de openlucht, paardenrennen enz. te laten doorgaan'. Uitgesteld zijn de wedstrijden voor junioren uit de afdeeling Haarlem van den N.V.B., om den Van der Aartbeker, de jubileumwedstrij den van T.Y.B.B. tegen „De Meer", de feest avond van deze vereeniging op Zondagavond in het gebouw van den H K B. en de onder linge wedstrijden van de Dames Athletiek- vereeniging „Gita". PREDIKBEURTEN ZONDAG 10 SJÖPTE>fBER IJ MII DEN-OOST Ned. Hervormde Kerk, Velser du in weg. 10.30: Ds. G. F. Callenba^ch. Gereformeerde Kerk. "V eiserduinweg. 10 en 5: Ds. E. G. van Teylingen. Oud-Katholieke Kerk (De Goede Herder kerk), Velserduinweg. Geen dienst. Chr. Geref. Kerk (Ver. Gebouw). Kalver- straat. Geen opgave. Vergadering van Geloovigeu, Wiltemsbeek- weg 38. 10: Êeredienst. 4.30: Bediening des ■Woord®. Geloofsgemeenschap Het Leger des Hei Is Willemsbeekweg. Geen opgave. Ned. Luthersch Genootschap. Geen dienst. VELSEN Ned. Herv. Kerk (Geref. Kerk), Konings weg. 11.15: Ds. I-I. W. Duyvendak. Gereform. Kerk Koningsweg. 9.30 en 4: Dienst. SANTPOORT Ned. Herv. Kerk, Enschedélaan. 10: H. M. Strating, van Schoten, hulppred. Ned. Herv. Kapel, Pastorieweg. 10.15: Ds. X stcuxfc depitigejrrtéMóut IV. KONINKLIJKE PELLERIJ „MERCURIUS" G. de Roest, van Beverwijk. 5: Ds. H. v. d. Loos, van Haarlem-Nrd. Geref orm. Kerk, Enschedélaan. 9.30 en 5: Dienst. Geref. Kerk in H. V., Wüstelaan. 10: J. Co- lijn, ber. pred. te O o ster wijt werd. Geloofsgemeenschap Het Leger des Heils Wüstelaan. Geen opgave. Oud-Katholieke Kerk. Enschedélaan. Geen dienst. BEVERWIJK Ned. Hervormde Kerk. 10: Ds. H. M. E. Bremer, van Amsterdam. Geref orm. Kerk, C. H. Moensplein. 10 en 5: Ds. M. Peitsma. Oud-Katholieke Kerk (gebouw Vrijz. Herv.), Parklaan. 9.45: H. Dienst. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat. 10.30: Ds. Alb. Vis. Evang. Lutlicrsche Gemeente. 10.30: Ds. J. Ph. Haumersen. Vrije Evangelisatie „Maranatha", Koning straat. 9.30: Bidstond. 10: A. Besselaar Sr., uit Amsterdam. 11.45: Zondagsschool. WIJK AAN ZEE EN DEIN Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. Ned. Herv. Vereen.g^b. Populierenlaan. 10: Ds. M. E. Ouwehand. REGIONALE PUBLICATIE van het Plaat selijk Verdeelingskantoor van het Bedrijf schap voor Groenten en F^uit te Beverwijk Distributie PRUIMEN. SANTPOORT. Op Woensdag 6 September weiden de kleinhan delaren van de letter Ku. t.m. Z. bevoorraad met PRUIMEN per ingeschreven consument der 10e periode. A. Schuyt en G. Tervoort weiden bevoorraad met APPELEN of PEREN inplaats van PRUIMEN. Het rantsoen bedraagt Va K.G. per consument. Voor -den prijs raadplege men de officieele prijslijst.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3