Plattegronden van Haarlem. DAROPHEDRI DRUPPELS, De oudste kaart van Jacob van Deventer. TH KI fïiïiTtö De oudste kaart van de stad Haarlem, wel ke een duidelijk beeld geeft van de stad, is omstreeks 1560 gemaakt door Jacob van De venter. Deze had van Koning Philips II op dracht gekregen plattegronden te maken van de Nederlandsche steden met hun vestingen, hun omgeving en de ligging op lage en hooge gronden. Van Deventer was waarschijnlijk een leerling van Frisius, een uit Friesland afkomstig Leuvensch professor, die zeer be dreven was in de cosmografie en de geogra fie. Deze kan de vader der huidige karthogra- lie worden genoemd. Hij had vele leerlingen, o.a. Gerard Mercator, die in Duitschland werkte en wfens werk men als voorlooper dat van Blaauw, den maker van de beroemde atlas kan beschouwen. Behalve plattegronden van steden, heeft Van Deventer ook kaarten van Nederlandsche provincies vervaardigd, op welke kaarten hij de steden niet als cirkels, doch als vignetten met kerktorentjes weergaf. De plattegronden van Van Deventer zijn uniek, daar zij alle op dezelfde schaal zijn gemaakt en alle dezelfde oriëntatie (noord boven) vertoonen. Van Deventer maakte zijn kaarten in Mechelen voor zijn opdrachtgever, doch werd door de onlusten genoodzaakt uit te wijken naar Keulen, waardoor de kaarten eerst veel later in het bezit kwamen van Fi- lips II. Het strategisch doel der kaarten ging echter verloren, daar zij naar Madrid werden vervoerd. Enkele van de copieën zijn in ons land ge bleven en van een groot aantal andere zijn copieën genomen. In 1923 verscheen bij de fir ma Martinus Nijhoff te Den Haag een uitga ve, waarin 73 plattegronden werden gerepro duceerd. Deze firma had een teekenaar naar Spanje gezonden, die de plattegronden, waar van in ons land geen copie bestond, natee- kende. Naar aanleiding van den plattegrond, wel ken ^an Deventer van Haarlem maakte, 6chrijft mevr. J. M. Sterck-Proot in „De his torische schoonheid van Haarlem", dat het merkwaardig is, dat op de kaart het huidige stadhuis ontbreekt, evenals het oudste raad huis (Groote Markt 17). Misschien was Van Deventer niet op de hoogte van het in het bezit nemen door de vroedschap van het oude lustslot der graven en beeldde hij dit als een particulier huis af, of de stadhuizen waren voor zijn opdrachtgever van geen belang. Wel 6taan in vogelvlucht alle Haarlemsche kloos ters en kapellen afgebeeld. Ook zijn, geziefi het doel der kaarten, alle wachttorens der wallen aangegeven, waarvan hij er behalve de poorten een 20-tal aanwijst. Op deze kaart, die gemaakt is voor het be leg, zijn ook de oude Janspoort en de eigen aardige ronden vóór de oude Kruis- en Zijl poort geteekend. Van Deventer teekent slechts een molen bij de wallen, n.l. de „Hooche Mo len" bij de Eentjespoort. Inderdaad kwamen eerst in de 17de eeuw molens op de plaats van den „Goevrouwtoren" bij de Cathrijnen brug; in 1778 de korenmolen (de Adriaan), die met zijn forschen vorm en sierlijk wieken spel een bijzondere schoonheid aan het Spaar- ne gaf. Reeds in de 15de eeuw verhoogden koren-, olie-, mout- en houtmolens buiten de wallen de levendigheid van het gezicht op de stad, zoowel aan de Oost- als Westzijde. Een molen, die bij de Baan stond, werd in 1667 verkruid naar de wallen bij de Raampoort waar hij nog tot 1860 behouden bleef op de plek die nu Wilsonsplein heet. Andere kaarten Na Van Deventer geven nog twee kaarten den toestand van Haarlem weer vóór het be leg. De eene is „Harlemum" of kaart van Haarlem uit het jaar 1572, welke later in Braun en Hogenberg's Stedenboek te Keulen is uitgegeven. Voorts geeft de Italiaansche historicus en plaatsbeschrijver Guicciardini in zijn beschrijving onzer landen uit 1587 en later een proliel van Haarlem en in de uit gave van 1612 een plattegrond. Genoemde af beeldingen zijn echter topografisch verre van onberispelijk. Betrouwbaar is eerst weer de kaart van den Haarlemmer Thomas Thomas- zoon: „Grond-conterfeytinghe der stadt Haer- lem, sulex die verwoest was doer de belege- ringhe als doer den grooten brandt ten tijde ais die wederom gecomen was onder het gou vernement van den Prince van Oranje gedaen door Thomas Thomaszoon Ao 1578". In Guic- eiardini's uitgaven van 1609, later te Amster dam verschenen, is deze kaart gebruikt. De kaart werd in koper gesneden door Joannes a Doeticum. Thomas Thomaszoon was een verdienstelijk Haarlemmer. Hij was, behalve graveur, goudsmid van zijn ambacht, later werd hij een zoo gewaardeerd burgemeester der stad, dat hem in 1597 twee zilveren be kers werden geschonken, „tot eene vereeringe van diverse diensten bij hem in deser stadts- zaken gedaen". Duidelijk zijn op zijn kaart de verwoestingen aan de Kruispoort en de leegten, door den brand van 1575 in de stad ontstaan, te zien. Voor Ampzing's Beschrijvinge ende Lof der Stad Haarlem van 1628 teekende P. van Saen- redam een plattegrond der stad, waarop al die open plekken weer met huizen vol ge bouwd staan. Zoo geven de opvolgende plat tegronden van de stad de geschiedenis weer. AGENDA Zaterdag 9 Sept.: Rembrandt: „Gebrand merkt" (18 j.) 2.30 en 5 uur (Zondag idem). Palace: „Een aardig geval (14 j.) 2 en 5 uur (Zondag 2.30 en 5 uur). Luxor: „Es war eine rauschende Ballnacht" (18 j.). Frans Hals „Puck speelt comedie" (18 j.) 2.30 uur. (Zon dag 2 en 4.30 uur). Moviac: „Eva begaat domheden" (alle leeft.). Zondag 10 Sept.: Bioscopen: zie Zaterdag. Luxor: „Verschroeide aarde", 11.30 uur. Maandag 11 Sept.: Bioscopen: middag voorstellingen. APOTHEKEN. 's A.vonds na 7 uur en Zondag geopend Van Rijn. KI. Houtweg 15, telef. 10539; Loo- meijer, Zijiweg 34, tel. 12495; Nolf, Kruis straat 26, tel 11174; Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, telef. 12711. Heemstede: Schotsman, Binnenweg 206, telefoon 28320. Een kijkje in een opleidingsschool van een grenadier-regiment, waar vooral aan de opleiding van scherpschutters groote aandacht wordt besteed. Gras, struiken, twijgen en „Tarnmatten" maken de manschappen bijna onzichtbaar. (Orbis-Holland P. c) Hoofdredacteur F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem; Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede; Verant woordelijk voor <Je advert.rubriek: W. van Om men, Heemstede. Bioscoopnieuws van deze week. PALACE „Een aardig geval". Deze vroolijke Vlaamsche film bevat eigen lijk een vreemd geval en het gegeven zou in een twee-acter ook verwerkt kunnen worden. Nu is er een hoofdfilm van gemaakt en de toeschouwer kan zich langer vermaken, om den. vader van een onverschilligen knaap en om de bewoners, die in dezelfde flat wonen. Een reeds op leeftijd zijnde vrijgezel wil graag getrouwd zijn en onverwacht is hij tot vader gepromoveerd, doch hij moet echter consta- teeren. dat „zijn" zoon reeds zestien jaar en niet gemakkelijk te hanteeren is. Hij beleeft vele avonturen, waardoor de film in vroolijk- heid toeneemt en er kan gelachen worden om de artisten, die veel te verduren hebben. Het slaapwandelen wordt goed weergegeven. Eenlge waarde heeft de film niet. A. Overmeer Rembrandt heeft „Gebrandmerkt" en Luxor „Es war eine rauschende Ballnacht" verlengd; in Frans Hals wordt vertoond „Puck speelt comedie" en in Moviac „Eva begaat domheden". Wedervertooiiingen„Gebrandmerkt", in Rembrandt; ,,Es war eine rauschende Ball nacht" in Luxor; „Puck speelt'comedie" in F"rans Hals en „Eva begaat domheden" in Moviac, waar tevens Damaries accordeonen semble optreedt. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van nieuwe bonkaarten is het Maandag de beurt aan het restant van de letter E vanaf Es, F en Ga tot en met Giez en Dinsdag aan het restant van de letter G vanaf Gif en H tot en met Hars. GEVONDEN VOORWERPEN. Armband. J. J. v. Kalk, Eikenstraat S; badpak, Bakker, Schagehelstraat 25 rd.: handschoenen. Schippers, Kloppersingel 43; hond, Zuidweg, Bis. schop Ottostraat 24; pet. J. G. Kaas en Brood, Gr. Houtstraat 131; rozenkrans. Boon, Helmer- slraat 23. gedeponeerd Bur. van Politie, Smede- straat. Armband, Schlieter, Jan Steenlaan 3#; arm band, v. Blokland, Barendsestraat 49; bril, Mi- ehielse. Hcofmanstraat 40; étui, Proost, Vergier- deweg 39; portemonnaie met inhoud. Verhulst, Koninginneweg 89boven: sleutels, Jacobs, Slacht huisstraat 9roodhoedje, Kort, Lange Veerstr. 27. PREDIK BEURTEN HAARLEM. Ned. lierv. Kerk. Groote Kerk. 10: Ds. H. E. Beleer. 5-6: Evangeli satiedienst. HAARLEM-NOORD. Clir. Geref. Ge meente. 10 en 5.30: Ds. D. Henstra. SPAARNDAM. Vrije Evangelisatie. 10: H. Wagter, van Beverwijk. „DAPPER ZIJN, NOG EVEN JE TANDEN OP ELKAAR". Die woorden, in je eigen landstaal tot je gesproken, duizenden kilometers van je ge boortegrond, terwijl je daar ergens in een veldlazaret ligt, die woorden halen je er boven op. Die woorden doen je beseffen, dat er naast de vele en goede kameraden, die met je zijn opgetrokken tegen het bolsjewistische gevaar, voor een veilig Europa, ook meegekomen zijn: dappere jonge meisjes uit je eigen land. Wil je een derzulken zijn, zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzuster bij het SS-Ersatz- kommando Niederlande, Den Haag, Korte Vij verberg 5, of bij de navolgende nebenstellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heeren straat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; Utrecht, Vredenburg 19. KORT NIEUWS Te Rotterdam is de 48-jarige H. W. A rends van het schip Bertha" in de Nieuwe Maas ter hoogte van het Maasstation overboord geslagen en verdronken. Te Amersfoort is de kruin van een boom, staande in den tuin van 4,Kinder7.org" aan den Arnhemschen weg afgekhapt en geval len op de schuur va.» den groentehandelaar B. Drie personen, die zich in de schuur be vonden, werden zwaar gewond. Twee hun ner liepen een hersenschudding op. De derde de 30-jarige B. J., is later overleden. De beperking van het betalings verkeer. Uitzondering voor bepaalde instellingen en personen. Volgens mededeeling van de Nederlandsche Bank vallen beschikkingen bij de in artikel 1 genoemde instellingen, diensten en onder nemingen door de volgende instellingen en personen niet onder de bepalingen der ver ordening beperking betalingsverkeer 1944 Het Rijksbureau 'voor de voedselvoorziening in oorlogstijd; de Provinciale voedselcom- missarissen en de gemachtigden voor de voed selvoorziening voor de groote stadsgebieden: het aan- en verkoopbureau van akkerbouw producten en zijn provinciale afdeelingen; het vee- en vleeschaankoopbureau; het aan- en verkoopbureau van tuinbouw- en sier teeltproducten; het in- en verkoopbureau voor zuivel; het centraal bureau voor mar garine, vetten en oliën; het verkoopkantoor voor fabrieksturf; de vereeniging ter behar tiging van den Nederlandschen aardappel- handel; het bureau aardappelverbouw; de stichting hooi en stroo; het centraal aan- en verkoopbureau van visscherijproducten; het aan- en verkoopbureau voor mosselen; en het aan- en verkoopbureau voor garnalen. Voorts _roenten-, fruit-, bloemen- en bloembollen- veilingen, voor zoover betreft uitbetalingen van veilinggelden; de zuivelfabrieken, voor zoover betreft de uitbetaling van melkgel den; de leiders van een combinatie van be en verwerkers van vleesch, als bedoeld in artikel 13 van de vee- en vleeschverordening 1942, voor zoover betreft de uitbetaling van aan de combinatie toegewezen vee- en vleeschafvallen; de vischafslagen en de agentschappen voor genoemd bedrijfschap, gemachtigd tot het in ontvangst nemen van visch, schaal- en schelpdieren, voor zoover betreft de betaiing daarvan. Beschikkingen door of ten behoeve van bovengenoemde instellingen en personen kun nen derhalve zonder eenige beperking plaats vinden. Bii beschikkingen overeenkomstig het be paalde in artikel 3 der verordening en in de aanvullende mededeeling van 8 September 1944 dient op de ehèque of de quitantie de onderteekende verklaring te worden gesteld, dat het ontvangen bedrag is bestemd om den ontvanger van het bedrag in staat te stellen betalingen overeenkomstig artikel 3 der verordening beperking betalingsverkeer 1944 te verrichten, waartoe zijn eigen kas- voorraad niet toereikend is. De nieuwe aardappelbon. Bon 37 nog geldig tot 16 September. Van 10 tot en met 16 September a.s. kan men op elk der bonnen .Aardappelen 38" 1 1/2 kg. aardappelen koopen. Op bon ..Toe slag" 38" is 1 kg. aardappelen verkrijgbaar. Op deze bonnen mag eerst Maandag worden gekocht. De geldigheidsduur van de aardappelbon- nen 37, welke aangewezen waren voor bet tijdvak van 3 tot en met 9 September is ver lengd tot en met Zaterdag 16 September. OODTvECTFEVE OPZEGGING VAN X>NTRATVEltZEKEBTXGEX TOT DEKKING VAN MOLEST Van den tweeden plaatsvervangend voor zitter van het bestuur van de vakgroep trans portverzekering beursbedrijf ontving de af- deeling Rotterdam van de vakgroep make laars in assurantiën en assurantiebezorgers een schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat de algemeene ledenvergadering den oor logstoestand dermate critiek en onoverzich telijk had geoordeeld, dat redelijkerwijs niet kan worden verwacht, dat assuradeuren zich nog langer verbinden, molestverzekeringen onder contract te loopen. Zij was verder van meening, dat door een uitdrukkelijke opzeg ging van de molestcontracten belanghebben den beter gediend zijn dan met het afwach ten van de onderbreking der mogelijkheid tot schriftelijk verkeer, waaruit dan auto matische opzegging zou voortvloeien. De ver gadering heeft unaniem gelast, met het oog op de overeenkomst tusschen transportver zekeraars en makelaars, tot de collectieve opzegging van alle contractverzekeringen tot dekking van molest, zoodat deze molestdek- king een einde neemt te middernacht van 9 dezer. De ondervakgroep beursbedrijf Am sterdam is hiermede in kennis gesteld en het ligt in de bedoeling, de nog geldende molest- premies eveneens te middernacht van 9 dezer te annuleeren. De vakgroep transportverzekering beurs bedrijf afdeeling Rotterdam, deelt voorts mede. dat reeds met ingang van 7 September de premies van het landmolesttarief en van het molosttarief voor waarden, voor reizen binnen Nederland zijn vervallen, aangezien gebleken is, dat assuradeuren te Amsterdam reeds Dinsdag jl. een kennisgeving hebben laten uitgaan, waarbij het vervallen der ta rieven od dezen datum werd medegedeeld. HET ORGANISEEREN VAN TENTOON STELLINGEN. Het Departement van* Volksvoorlichting en Kunsten maakt bekend dat vergunningen tot het houden eener tentoonstelling tijdig die nen te worden aangevraagd. Het openen eener tentoonstelling zonder toestemming van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten is verboden. Aanvragen dienen ge richt te worden aan het departementsgebouw Prinsessegracht 21 te 's-Gravenhage. DISTRIBUTIEBONNEN UITKNIPPEN EN BEWAREN. Aardappelen Aardappelen 37 1% kg. Aardappelen Toeslag 37 1 kg. Beschuit 37, 38 beschuit 1 iantsoen Bloem 217, 238 Algemeen 1 rantsoen Boter 37 A boter rantsoen B 76, C 76, D 76 en E 76 reserve Vi rantsoen Brood 37, 36 A brood 4 rantsoenen 37, 33 B brood 1 rantsoen Eenh.toiletzeep 224 algemeen 1 rantsoen Gort 219 algemeen 250 gram Gort D 73 reserve 250 gram Havermout 219 algemeen 250 gram Havermout D 73 reserve 250 gram Jam 223 algemeen 250 gram Kaas 221 algemeen 100 gram Kindermeel E 73 reserve 250 gram Margarine 37 B boter rantsoen Melk 37 38 melk 1% liter Roggevlokken 219 algemeen 250 gram Roggevlokken D 73 reserve 250 gram Scheerzeep R 10 tabak 45 gram Sigaren 37 tabak 1 rantsoen Sigaretten 37 tabak 1 rantsoen Suiker 222 algemeen 250 gram Tabak 37 tabak 1 rantsoe» Taptemelk 37 38 taptemelk 1liter Toiletzeep E 75 reserve 1 rantsoen Vermicelli 220 algemeen 100 gram Versnaperingen 37 versnaperingen 150 gram Vleesch 37 38 A vleesch 1 rantsoen 37 38 B vleesch H rantsoen Voedingssuiker E 73 reserve 250 gram Waschpoeder 225 algemeen 1 rantsoen C 74, D 74, E 74 reserve 1 rants. Deze bonnen zijn geldig tot en met 16 Septem ber, met uitzondering van de bonnen voor toi letzeep, eenh.toiletzeep en waschpoeder, die gel dig zijn t.m. 30 September. De scheerzeepbon is geldig t.m. 6 Januari 1945, terwijl de aardappel bon geldig is t.m. 9 September a.s. Waterpolo WEDSTRIJDEN „DE WATERTRAPPERS" UITGESTELD. De voor Zondag 10 Sept. uitgeschreven zwemwedstrijden van De Wa tertrappers in het Sportfondsenbad zijn uitge steld. Sportaüerlei. Imre Nemeth deed bij het kogelslingeren in Boedapest een worp van 55,30, hetgeen de beste Europeesche prestatie in 1944 beteekent. De Zweed Sven Eriksson wierp de speer 73,24 meter; dit is de beste verrichting in Europa. - De eindstrijd om het kampioenschap^voetbal van Argentinië gespeeld tusschen Boca juniores en River Plate won eerstgenoemde ploeg met 10. Er waren 90.000 toeschouwers. De Hongaarsche kampioenschappen tennis leverdeh de volgende kampioenen op: heeren enkelspel Asboth. dubbelspel heeren FeherKa- tona: dames enkelspel Florian: dames dubbelspel Florian—Jusits; gemengd dubbelspel Jusits— Fehr. neusverkoudheid asthma hooikoorts bronchitis en moeilijke lll!ylillll]ftlriiiiii!ini:im^inii'iiiimiifit(i ilfilü De biljartclub „Carambole Prima materiaal en prima con sumptie WETlHE - nelecht. Later wordt 't nog beter, want dan krijgen de heeren *e9 O? <S> i6v9 Verduistert-

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2