DSGBWIT (ASTfLLA M.O. ECONOMIE Op de groote bedrijven in den Wieringermeerpolder is men bezig met het sorteeren van de zaaiaardappelen voor 1945. Precies op maat vallen de poters uit de groote sorteermachines in de zakken. (C.N.F.-Kuiper Pax c) KORT NIEUWS Toen het paard van den veehouder R. de Boer te Blesdijk plotseling op hol sloeg, geraakte het driejarig zoontje onder den wagen. Het kind werd met een ernstige hersen schudding opge nomen en is kor ten tijd daarna overleden. Te Rotterdam kreeg de 6 0-jarige heer S. Kapitein een afgebroken zware boomtak op het hoofd, waar door zijn schedel verbrijzeld werd. Kort daarop is hij overleden. Bulgarije in oorlog met Duifschland. De Bulgaarsehe regeering heeft over de ra dio in een proclamatie bekend laten maken, dat Bulgarije zich sedert Vrijdag met Duitsch- land in oorlog bevindt. In den afgeloopen nacht seinde de Sovjet berichtendienst uit Moskou een verklaring van het inlichtingenbureau van het Commis sariaat van buitenlandsche zaken dat, nu Bul garije een oorlogsverklaring aan Duitschland heeft doen toekomen, het. mogelijk is, dat Moskou het verzoek om wapenstilstand zal onderzoeken. Honger en ziekte in Britsch-indië. United Press meldt uit New Delhi dat het spook van den honger, van epidemieën en van den dood wederom in Britsch-Indië rond waart. Volgens dit Amerikaansche persagent schap klagen de Britsch-Indiërs terecht den Britschen onderkoning Wavell aan. Deze neemt geen maatregelen tegen den dreigen den hongersnood. Dr. Roy, de beste genees heer van Culcutta, heeft de Engelsche regee ring opnieuw voor de reeds uitgebroken epi demieën gewaarschuwd. Het vorige jaar zijn meer dan zeven millioen Britsch-Indiërs door den honger of aan cholera en typhus gestor ven. Opnieuw dreigt thans hetzelfde, mis schien in nog vergrooten omvang te gebeu ren. Dr. Roy waarschuwt nogmaals tegen de haat der Britsch-Indiërs .en zegt, dat tradi- tioneele phrasen als: „Zegeningen der Engel sche heerschappij" thans niet meer werken Er moet daadwerkelijk worden ingegrepen. Na de invasie. De Londensche correspondenten van de Zweedsche dagbladen geven uitvoerige be richten van hun indrukken over een bezoek aan het Fransche front, dat zij op uitnoodi- ging van de persafdeeling van het Geallieer de hoofdkwartier hebben gebracht. De cor respondent van de Nya Dagligt Allehanda schrijft, dat er te St. Lo geen enkel huis meer is, dat nog bewoonbaar is of nog bewoonbaar gemaakt kan worden. Wat door de brisant- en brandbommen begonnen werd, werd door de moderne artillerie voltooid. De verslaggever van Svenska Dagbladet schrijft, dat wat hier gebeurd is een volko men verpulvering van een stad beteekent Ook hij is van meening dat van wederopbouw geen sprake kan zijn. DE BESTRIJDING VAN DE V. 1. In Londen is officieel bekend gemaakt, dat de bestrijding van de vliegende bommen de Britsche luchtverdedigingsstrijdkrachten aan zienlijk heeft uitgeput. Er is bekend gemaakt, doch dit moet slechts als een gedeeltelijke opgave worden beschouwd, dat 450 Geallieer de vliegtuigen verloren zijn gegaan bij de aanvallen op de startbanen. Dit heeft het verlies meegebracht van 2900 man vliegend personeel. Het aantal verloren gegane jacht vliegtuigen bij de bestrijding van de vliegen de bommen is niet bekend gemaakt, maar daar deze moeilijk te bestrijden zijn door de hooge snelheid, de moeilijk te benaderen vliegbaan en de geweldige explosieve kracht, is aan te nemen dat dit zeer hoog zal zijn. De beteekenis van den Congo voor Engeland. Naar Reuter meldt, heeft de minister-pre sident van Zuid-Afrika, Smuts, in een rede gewezen op de beteekenis van den Belgischen Congo voor het Britsche Empire. Smuts noemde vooral de verstandhouding tusschen Zuid-Afrika en den Belgischen Congo voor treffelijk en zeide voorts, dat Engeland den wensch koestert de vriendschappelijke rela ties tusschen beide landen nog meer te ver sterken. Evacuatie van Noord.Finland. Volgens een bericht van den Zweedschen omroep hebben de Finsche autoriteiten de bevolking van Noord-Finland aangezegd zich gereed te houden voor evacuatie. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Zoekt gij, als gij, bij dreigend lucht, gevaar buiten de stad bent, een schuilplaats in den berm van den weg, onder bootten of tegen het talud van een diik en dan aan den schaduwkant? Vliegtuigen boven Zwitserland. In een officieele Zwitsersche mededee- ling wordt gezegd, dat Vrijdag sinds de vroege ochtenduren de Westelijke grens van Zwitserland herhaaldelijk door Britsche vliegtuigen alsmede door vliegtuigen van on bekende nationaliteit is geschonden. Er werd luchtalarm gemaakt in verscheidene plaat sen. De stations van Moutier en I>elsberg (Delemon) werden door vreemde vliegtuigen met boordwapens beschoten. In Moutier wer den 4, in Delsberg 3 personen gewond. Inmaaktijd. De vatininaak. In het algemeen hebben, zoo lezen we in ,,De Volkstuin" de met zout in het vat inge maakte groenten weinig waarde voor de voe ding. Door de verschillende bewerkingen, die deze groenten ondergaan voor ze op tafel ko men, verliezen zij vrijwel alle voedingsstof fen. Een gunstige uitzondering hierop maken echter de zure snijboonen, de zure roode kool en de zuurkool. Deze worden ook wel met zout ingemaakt, maar met een kleine hoe veelheid. Deze kleine hoeveelheid is net vol doende om rotting, gisting en schimmelvor ming tegen te gaan, maar de melkzuurbacte riën kunnen nog goed in deze omgeving leven. De melkzuurbacteriën veroorzaken dan een gisting in de groenten en deze worden daardoor lichter verteerbaar, terwijl ze een aangenamer smaak krijgen. Bij deze manier van inmaken behoeven de groenten bij de bereiding niet afgekookt te worden, terwijl zelf ingemaakte zuurkool e.d. ook niet afgewasschen behoeft te worden. Daardoor blijven de waardevolle voedings stoffen in de groenten behouden. Vatinmaak moet men niet langer dan 1 jaar bewaren. Als men ze te lang bewaart, bederft ze. Van de zure inmaak gaat boven dien het vitamine C-gehalte achteruit. De iiimaakvaten. Hiervoor kan men gebruiken gave, ge- emailleerde emmers, of vaten van glas, steen graniet, geglazuurd aardewerk (liefst van binnen en van buiten geglazuurd), geparafin neerd hout, cement en zelfs rioolbuizen, waaronder een bodem is gemetseld van ge glazuurd aardewerk. Voor zuurkool, zure kool en zure snijboo nen moet men geen cementen vaten ge bruiken. De inmaakvaten worden goed schoonge- borsteld met heet water en een reinigings middel en daarna met schoon water nage spoeld. Daarna kan men het vat nog een poosje in de zon zetten. Houten en cementen vaten legt men 24 uur in een kuip met water en borstelt ze daarna schoon met lauw water en een reini gingsmiddel, waarna men ze moet uitspoelen met schoon water. Gebruikt men te heet wa ter. dan gaat de paraffine, waarmee de hou ten'vaten zijn behandeld, smelten en ontstaat er lekkage. Lekkende houten vaten kan men dicht maken door. bij voorkeur aan den binnen kant wat paraffine langs de naden te strij ken. Een niet te groote barst in een steenen vat is soms nog te dichten door aan den bui tenkant langs den barst wat waterglas te strijken. Iteulsche potten, waarin vroeger in waterglas ingelegde eieren zijn geweest, moet men zoo goed mogelijk uitschuren met azijn en zand; Men kan ook probeeren met sterk zuur het waterglas te verwijderen. Doet men dit grondig, dan is geen gevaar, dat de in maak onbruikbaar wordt. Men moet echter oppassen het glazuur van den pot niet te be schadigen. Zuurkool I. Witte kool of witte en savoyekool en dan 2 x zooveel witte. Per kg. schoongemaakte kool 10 a 12 g. zout (1 lepel karnemelk). 2 peperkorrels of 4 jeneverbessen. De kool schoonmaken, zeer fijn schaven en met het zout (en de karnemelk) zoolang kneden tot er pekel gevormd wordt. De jene verbessen of peperkorrels er door roeren. De kool overdoen in een schoongemaakten Keulschen pot, stevig aandrukken, een schoonen doek er op leggen en langs de kan ten instoppen, een plankje en een steen er op plaatsen en voor het stof een doek, bord of deksel op den pot leggen. Den pot op een koele, vorstvrije plaats laten staan en na 14 dagen den kimlaag (schimmel) die zich op de pekel boven het doekje gevormd heeft, verwijderen. Steen, plankje en doek schoon wasschen en weer op de zuurkool leggen en deze bewerking herhalen, wanneer dit noo- dig blijkt. Wanneer de groente niet onder het vocht staat, dan een lichte zoutoplossing (2 g. zout per liter water) toevoegen ot ze onder staat. Na 6 a 8 weken is deze inmaak goed. Zij kan ongeveer 7 maanden bewaard worden. Geen kolenaflevering aan particulieren. De kolenhandelaren hebben van het Rijks- kolenbureau een circulaire ontvangen, waar in hun wordt medegedeeld, met het oog" op de huidige buitengewone omstandigheden, op het oogenblik geen kolen aan particulieren af te leveren. Geen melk in fiesschen. Teneinde tot besparing op het kolengebruik te komen, is het aan de melkinrichtingen met ingang van heden verboden flesschenmelk te bereiden. Derhalve zal dus slechts losse melk in consumptie worden gebracht, welke in vele gevallen niet gepasteuriseerd is. Alle melk dient dus voor het gebruik te worden gekookt. Als we ons met brandstof moeten behelpen. Practische raadgevingen. Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Het is nu niet eenvoudig te zor gen, dat er warm eten op tafel komt, maar men wordt vindingrijk. Ieder redt zich op zijn manier. We laten hier eenige practische raadge vingen volgen: Aardappelen en groenten koken we zooveel mogelijk in één pan, naast elkaar of door el kaar, als stamppot of als stoofpot. De aardappelen koken we met heel weinig water en snijden we voor het koken in stuk jes. Zij zijn dan vlugger gaar. De pannen houden we tijdens het koken goed gesloten. Op het deksel zetten we zoo mogelijk een omgekeerde kom of pan, zoo dat de warmte behouden blijft. We maken veel stamppotten van rauwe groenten en doen dan de fijn gesneden of ge raspte groenten ongekookt door de fijn ge stampte warme aardappelen. Goed smaakt een stamppot met rauwe andijvie, rauwe spinazie of sla. We gebruiken de groenten ook eens als sla bij warme aardappelen en saus. Van roode kool, andijvie, spinazie, tomaat, komkommer en biet zijn smakelijke sla's te bereiden, als ze zeer fijn gesneden of geraspt zijn. Een stevige soep kan ook een maaltijd van aardappelen, groenten en toespijs vervangen en kost minder vuur. Wanneer we twee gerechten na elkaar moe ten koken, houden we het eerste warm door het te zetten op de pan, waarvan de inhoud staat te koken. We maken gebruik van hooikist, hooimand, kranten, kussens of doeken om het eten gaar te maken en warm te houden. Op elk moment, dat er niet gekookt wordt op een kolenkachel zetten we een pan of ketel met water op de kachel. Melk en melkgerechten, welke koud gege ten worden, koelen we af in een teiltje met water. Het water neemt de warmte over en is voor den afwasch te gebruiken. Gort. gortgrutten. havermout, boonen en erwten weeken we van te voren. Zij zijn dan vlugger gaar. WAT DOEN WE MET BRAMEN? Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Het belooft weer een goed bramenjaar te worden. Is het bramen- zoeken op zichzelf een prettig karweitje, de verwerking tot winterprovisie of tot een smakelijk nagerecht geeft niet minder vol doening. Hier volgen enkele recepten. Bramengruel. 2 bekers bramen, 1 1. water, 75 g. (IV2 kopje) roggevlokken, 1 af gestreken theelepel citroenpoeder, 4 lepels suiker. Het water met het citroenpoeder en de suiker aan de kook brengen, de roggevlok ken er in stx-ooien en 10 min. laten koken. De bramen wasschen en toevoegen. De gruel nog 10 min. zeer zachtjes laten koken. Het gerecht warm of koud. presenteeren. Bramen pasteuriseeren. De jampotten of fiesschen met wijde hals zeer goed schoonmaken. De bramen uitzoeken en wasschen. De potjes of fiesschen met de bramen vullen, water toevoegen tot 2 cm onder den rand van de potjes of 5 cm onder den rand van de fiesschen. De potjes of fiesschen afsluiten met een "stukje cello- phaan en hierin een gaatje prikken. De potten of fiesschen op een plankje of laag papier in een pan plaatsen en deze zoover met water vullen, dat het even hoog staat als de vruchten in de fiesschen of tot aan de helft van den inhoud van de jam potjes reikt en 20 min. bij 80 gr. C. pasteu riseeren. De potten of fiesschen onmiddel lijk uit het heete water nemen en er een tweede stukje cellophaan overspannen. Deze inmaak op een droge, koele plaats be waren. In Westfriesland is de oogst van het blauwmaanzaad in vollen gang. De olie houdende koppen van het gewas worden gemaaid. (C.N.F.-Kuiper Pax c) TEO-jam is ook nü nog lekker. Lel op de roode T op de verpakking. Die TEO niel eert, Is zijn jam-bon niet weerd. Vraag Uw Apotheker of Drogist nooit zoo maar om „kalk".... viaag hem DAGRAVIT, het ideale kalk/Vitamine D-preparaal! Kalk, phosphor en Vi tamine D, als ideale samenwerkers! Voor toekomstige moeders en groei ende kinderen! BijApothekers en erkende Drogisten. O A. de Graaft Handel Industrie Een corset zegt aoo eeinig Een Spirelln zegt zooveel lasa Van Bacrlestr. 154-156, A'dam-Z. Telefoon 22948-92054 Voor Haarlem en Omstreken Mej. J. ANDERSON, Leidschevaart 328 Haarlem Het Instituut voor Sociale Wetenschapper gevestigd te 's-Graven- hage, opent in September geheel mondelinge cur sussen te dezer stede ter opleiding voor de Acte M. O. ECONOMIE. 26 geslaagden in 1943. Prosp. bij 't Secretariaat: Koningin Mariastraat 1. Den Haag, Tel. 722179 HAARLEMMERMEER Geboren: Anthonius Jozephus, z. v. H. van der Putten en A. M. de Vries; Anthonia, d. v. A. van Limpt en E. Speelmans. Johanna, d. v. A. Boogaard en L. van der Linden. Diderlka Philippina, d. v. J. van Splunter en N. de Ko ning. Janna Maria, d. v. G. C. Dolieslager en A. J. Guldemeester. Pieternella Cornelia, d. v. A. van der Voet en M. J. Staal. Pieternella, d. D. Rijlaarsdam en M. van Andel. Paulina Antonia Berta, d. v. J. H. Pape en B. M. C. Kremers. Louisa Theresia Bertha, d. v. A. J. Elferink en A. G. H. Ribbens. Cornells Theo- dorus, z. v. A. J. Heemskerk en P. C. Zwart. Tine, d. v. D van Duijn en L Arends. Maria Waltje, d. v. P. Tates en M. R. Zemel. Getrouwd: C. Appelman en C. Mes. G. Stui ver en C. van Raaphorst. Overleden: Antoon Eikeienboom. 3 jaar, z. v. J. Eikelenboom en C. M. Vonk. Margaretha Ferwerda, 88 jaar, wed. v. C. Wijnman. Chris- tiaan den Haan, 76 jaar, cchtg. C. Meijer. Cornelia Roos, M jaar, «chtg. v. H. Zantmaa. Jan Steenbeek, 57 jaar, echtg. v. G. Stark,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3