Haarlemsche Courant Strijd van Antwerpen tot Besancpn Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Hongaren strijden op Roemeensch gebied. Conferentie Roosevelt- Churcliill in Quebec. Radiorede van Mussert. 289e Jaarff. No. 213 X x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. BijkantorenSoendaplein tt,. IJmuidën-O. Rembrandtlaan 66 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag: 11 Sept. 1944 (Jitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 28 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal ƒ3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. c. Derks. K 1297 Felle gevechten om Luik. Aanvallen op Brest, Boulogne en Duinkerken afgeslagen. c v Het opperbevel van de weermacht maakt bekend In Noord-Frankrijk zijn vijandelijke aan vallen op de zeevestingen Brest, Boulogne en Duinkerken mislukt. In het vestinggebied van Le Havre werden gisteren 29 vijandelijke tanks en 12 pantserverkenning.swagens stuk geschoten. In Vlaanderen zijn onze nakomende troe pen nog altijd in harde afweergevechten ge wikkeld met den ons volgenden vijand. Aan vallen van den vijand uit zijn bruggenhoofd Antwerpen naar het Noorden werden uiteen geslagen. Vijandelijke bruggenhoofden ten Noordwesten van Hasselt werden in een tegenaanval ingekrompen. De vijand leed daar bijzonder zware verliezen en verloor 21 tanks. Om de citadel in Luik en in het gebied ten Noordwesten van Metz wordt hevig gevoch ten Tegen doorgedrongen vijandelijke troe pen worden tegenaanvallen ondernomen. Bij Besangon en verder Oostelijk aan de Doubs zijn onze uit Zuid- en Zuidwest Frank rijk terugevoerde formaties in strijd gewik keld met den van het Zuiden uit aanvallen den vijand, die met sterke strijdkrachten probeert naar de Bourgondische Poort door te stooten. De gevechten aan de Adriatische kust, die tijdelijk in hevigheid waren verminderd, na men in den loop/van den dag weer in ver bittering toe. Onze troepen sloegen evenwel alle vijandelijke aanvallen, die ten deele zes maal herhaald werden, in zware gevechten uiteen. Een penetratieplek werd in een tegen aanval ingekrompen. Voor onze heroverde linies bleef de opnieuw aanvallende vijand met zware verliezen steken. Aan de punt van Szeklen in Zuidoostelijk Zevenburgen werden talrijke hefiitge aan vallen van den vijand afgeslagen. Tegen aanvallen van Duitsche en Hongaarsche for maties wierpen den vijand op verscheiden plaatsen terug. Formaties van de luchtmacht bestookten doeltreffend het vijandelijke ravi- tailleeringsverkeer in het Roemeensche ge bied Aan den Noordelijken rand van de Woud-Karpaten en aan den Beneden-Narew zijn hernieuwe vijandelijke aanvallen mis lukt door den taaien tegenstand van onze divisies. Van de overige deelen van het Oostelijke front worden geen gevechtshandelingen van beteekenis gemeld. Amerikaansche formaties bommenwerpers ondernomen terreuraanvallen op plaatsen in Zuidwest-Duitschland. Vooral in de steden Karlsruhe, Mainz, Mannheim en Ludwigs- hafen ontstond schade en leed de bevolking verliezen; 22 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Des nachts wierp een for matie Britsche vliegtuigen bommen op Neu renberg. In aanvulling op het weermachtbericht wordt medegedeeld: In het bruggenhoofd van den Weichsel, Westelijk van Baranof, hebben de onder het opperbevel van den generaal der pantser troepen Balok en onder het bevel der gene raals van de pantsertroepen Breith en Gra- ser, alsmede van den generaal der infanterie Recknagel staande troepen de vorige maand de doorbraak van geconcentreerde bolsjewis tische strijdkrachten verijdeld en het vijan delijke bruggenhoofd door succesvolle tegen aanvallen ingekrompen. De vijand leed zware verliezen aan menschen en materiaal. Van 3 Augustus tot 7 September werden 650 tanks en stukken stormgeschut, 942 kanonnen van allerlei kaliber vernietigd en buitgemaakt en 3000 gevangenen gemaakt. Vliegende forma ties en eenheden luchtdoelgeschut eener luchtvloot, onder bevel van kolonel-generaal Ritter von Greim vernietigden 80 andere bolsjewistische tanks, 156 kanonnen, alsmede meer dan 1000 voetuigen van allerlei aard en schoten 374 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Weermachtsbericht van Zondag. Het opperbevel van de weermacht deelt mede De bezetting van de zeevesting Brest sloeg ook gisteren alle met zeer groote hoeveel heden materieel ondernomen aanvallen van den vijand op de vesting zelf na verbitterde gevechten af; 't schiereiland Le Conquet ging verloren. Overblijfselen van de bezetting bie den nog verbeten tegenstand. Vijandelijke bruggenhoofden ten Zuiden van Gent en ten Noordwesten van Hasselt werden in een tegenaanval verkleind. In onze linies ten Zuiden van Maastricht binnenge drongen vijandelijke strijdkrachten werden weer teruggeworpen. Tusschen Verviers en Arlon viel de vijand over een breed front onze stellingen aan en kon hij geringe plaat selijke penetraties tot stand brengen. Tegen aanvallen zijn gaande. In het gebied van Döle, dat door onze troe pen werd opgegeven, alsmede ten Noorden en Oosten van Besangon zijn hevige gevech ten gaande. Aan de Fransch-Italiaansche grens werden in de buurt van den Mont Cenis en den Mad- dalena-pas enkele bergstellingen veroverd en van vijandelijke strijdkrachten gezuiverd. Aan de Adriatische kust lag het zwaarte Punt van de gevechten gisteren in den sector aan weerszijden van Gemmano, waar den geheelen dag verbitterd gestreden werd. Alle met sterke strijdkrachten ondernomen aan vallen van den vijand mislukten; plaatselijke penetraties werden afgegrendeld. Om de plaats Gemmano zelf, die in den loop van den dag zevenmaal van bezetter wisselde, zijn nog hevige gevechten gaande. Aan de paswegen in Zuidoost Zevenburgen ondernamen de bolsjewieken vergeefsche aanvallen. Slagvliegtuigen sloegen in Noord- Roemenië gemotoriseerde colonnes der Sov jets uiteen en vernietigden verscheiden trei nen met vloeibare brandstof. Bij Sanok en Krosno viel de vijand met verscheiden divi sies infanterie en pantserformaties aan. Zijn doorbraakpogingen werden in harde gevech ten verijdeld. Bij Ostrolenka mislukten op nieuw Sovjet-aaanvallen door het taaie verzet van onze troepen. Formaties vijandelijke bommenwerpers en jagers vielen overdag, veelal onder de be scherming van een wolkendek, West-Duitsch- gebied aan, vooral de steden Düsseldorf, Main? en Mannheim. 29 Vliegtuigen, waar onder 23 viermotorige bommenwerpers, wer den neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierp de vijand bommen neer op München-Gladbach en Brunswijk. In aanvulling op het weermachtbericht wordt nog medegedeeld: In den sedert 25 Augustus woedenden afweerslag om Brest heeft de tweede valschermjagersdivisie onder bevel van luitenant-generaal Rameke, die tevens commandant is van de vesting Brest, als kern van de geheele verdediging een door slaggevend aandeel in de tot dusver behaalde afweersuccessen. Bij de gevechten in Vlaanderen heeft zich de 346e infanterie-divisie onder bevel van luitenant-generaal Diestel schitterend ge houden. De 98ste infanterie-divisie onder be vel van generaal-majoor Reinhard heeft zich in de zware afweergevechten aan de Adriati sche kust, door bijzondere standvastigheid onderscheiden. Wijziging in de Fransche voorioopige regeering. Uit Genève wordt gemeld: Volgens een in de Suisse gepubliceerd bericht van Reuter uit Parijs, heeft generaal De Gaulle in den nacht van Zaterdag op Zondag de volgende wijziging gebracht in de voorioopige regee ring: buitenl. zaken: Georges Bidault (inplaats van Massigly); binnenlandsche zaken: André Tyxyr (inplaats van d'Astyer de la Vigerl); oorlog: André Diethelm (onveranderd); ma rine: Louis Jacquinot (onveranderd); econ. zaken: Pierre Mendes-France (tot dusver minister van financiën en econ. zaken); finan ciën: Lepercu (inplaats van Mendes-France); landbouw: Robert Tanguy-Prigent (nieuwe portefeuille). In een Reuter-bericht uit Parijs wordt voorts nog medegedeeld dat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken, Georges Bidault, hoofdredacteur was van 't Katholieke blad „L'Aube" en in de organisatie van de Fransche verzetbeweging een vooraanstaande rol heeft gespeeld. De Canadeesche premier, Mackenzie King, is Zondagavond in Quebec aangeko men, zoo meldt Reuter, teneinde bij de confe rentie tusschen Churchill en Roosevelt de rol van gastheer op zich te nemen. Zondag heeft Mussert voor de radio de volgende rede gehouden: Mijne volksgenooten, De afgeloopen week deed in vele opzichten denken aan de Meidagen van 1940. De dolste geruchten werden verspreid en grif geloofd, omdat zij soms kwamen van een zijde, die geacht werd het te kunnen weten. De Ameri kanen waren in Breda, Tilburg, Rotterdam enz. Velen werden zenuwachtig, anderen glim lachten zelfbewust alsof zij wilden zeggen: Hoe hebben w ij dat geleverd- Die laatste categorie was gelukkig niet groot. Zij bestond in hoofdzaak uit die lieden, die vier jaren lang gekropen en gekwispelstaard hebben zonder een andere richtsnoer, dan laf eigen belang te bevorderen met zoomin mogelijk risico voor hun dierbare hachje. Zij kregen de lucht van nieuw gewin, ditmaal komend uit het Westen. De weerslag daarvan kan men in sommige persorganen vinden, die meenen, dat hun kans na vier jaren gekomen is om zich nog juist bijtijds verdienstelijk te maken vcor de heeren uit Londen. Maar in het algemeen was er een gedruk*e stemming, omdat ons volk in zijn groote lagen begreep of voorvoelde, dat ene nieuwe groote ramp dreigt. Waar ik ook verscheen, in Rot terdam, in Den Haag, in Amsterdam of op het platteland, zag ik om mij een publiek op stra ten en wegen, dat de ernst van het oogenblik begrijpt. Het heeft mij getroffen, dat door woord noch blik iemand mij iets onvertogens heeft toegevoegd. Opnieuw dreigt nu de oorlog over ons land te komen en wat er na deze vier jaren nog over is aan welstand en bestaansmogelijkheid ons te ontnemen. De voorboden kondigen zich reeds aan. Ieder gevoelt dit. Van 1936 tot 1940 heb ik en velen van mijn medewerkers in honderden vergade ringen en vele schrifturen aan regeering en volk voorgehouden, dat de vernietiging van millioenen kilogrammen voedsel en het werk- Bericht aan de lezers. Met ingang van heden ontvangen alle abonnés weder dagelijks de Haarlemsche Courant. In verband met de papiersituatie is de omvang echter tot de helft van den tot- nutoe geldenden teruggebracht. loos maken en houden van honderdduizenden arbeiders groote zonden waren, die zich eens aan onq volk zouden wreken. Van 1940 tot heden stond de N.S.B. nog meer dan tevoren in het teeken van den srtijd te gen het communisme en het kapitalisme en van de noodlottige gevolgen, die wij zouden ondervinden als zij nog sterker dan voorheen over ons zouden komen. Noch heb communis tisch Rusland, noch het super-kapitalistische Amerika zal ons volk iets goeds kunnen brengen, maar wel ontzaglijk veel ellende, wanneer Europa door hen zou worden be- heerscht. Daarom stonden wij en staan wij naast en met het nationaal-socialistische Duitschland, dat Europa daarvoor tracht te behoeden in een jarenlangen gigantischen strijd en dat niet zal kapituleeren. Nu eerst een woord over de evacuatie van de vrouwen en kinderen der N.S.B.'ers naar het Noord-Oosten van het Iqmd. Maandagavond heb ik in Het hoofdkwartier alle districtsleiders der Beweging bijeen ge had om hun den order te geven de vrouwen en kinderen van leden, die zich bedreigd ge voelen, uit het Zuiden en Westen des lands te evacueeren naar het Noordoosten. Van Dinsdag af is daaraan gevolg gegeven door duizenden, begeleid door mannen, die daarna hadden terug te keeren om in de landwacht hun plaats in te nemen. Ik wil u mededeelen, mijne volksgenooten, dat u daaruit niet moet opmaken, dat ik ge loof, dat ons volk in staat is tot moord op vrouwen en kinderen. Dan zou het zijn een doortrapt slecht volk en ook na alles wat ik in 12 jaren heb ondervonden, ben en blijf ik van meening, dat ons volk een goed volk is, waarvoor het de moeite waard is het leven in te zetten. Maar gij weet allen, dat het grauw op de loer ligt om zijn booze instincten bot te vieren. Geweld aan vrouwen en kinderen door hen bedreven, zou ten laste komen aan ons gansche volk en den wederopbouw aan de volksgemeenschap, die straks gaat beginnen, onnoemelijk verzwaren. Dit moet voorkomen worden. De mannen hadden order op hun pos ten te blijven, met dien verstande, dat zij niet verhinderd zouden worden in hun natuurlijk recht en hun natuurlijken plicht om vrouwen en kinderen eerst in veiligheid te brengen. Zoo is geschied, met dien verstande, dat in de, drie Zuidelijke provincies de districtslei ders verder mochten gaan dan voorgeschreven was en in Gelderland zich bijzondere omstan digheden hebben voorgedaan, die bijzondere maatregelen wettigden. Natuurlijk zijn er die hun posten onrechtmaitg verlaten hebben, maar dit zijn de uitzonderingen, die altijd en overal zullen voorkomen. Niet naar hen zien wij meer om, maar naar de honderden en honderden, die op eenzame posten staan, vrij wel geheel verlaten en die onverschrokken hun plicht doen. Zij dragen de vlag in hun handen onbezoedeld en fier, waarvoor mijn groote erkentelijkheid. Wat de naast toekomst ons zal brengen, dat kan niemand weten, maar een paar dingen staan toch vast, die hier gezegd moeten wor den. Voor de onverschilligen, wien het lot van volk en vaderland niets interesseert, die al leen hun eigen belangen najagen, daarvoor spreek ik niet. Voor het grauw, al of niet met een boord om, dat in troebel water denkt te visschen, spreek ik ook niet. Mijn gedachten gaan uit naar de groote massa van ons volk, dat eerlijk en trouw niets anders dan het goede wil. Die groote massa staat in twee dee len verdeeld, het eene deel zegt of hoept, dat de Amerikanen hier een vrij en gelukkig Nederland zullen maken, het andere heeft de overtuiging, dat een vrij en gelukkig Neder land nimmer zal kunnen ontstaan in een Europa, beheerscht en verdeeld door het Rus sisch communisme eenerzijds en het Ameri- gaansche kapitalisme anderzijds. Wij Nederlandsche nationaal-socialisten vereend in de N.S.B., geloofden en geloven nog, dat ons het nationaal-socialisme gegeven is om Europa te redden van de dreigende overheersching door Sovjet-Rusland en Ame rika. De strijd is zwaar, de ongunst der tijden is over ons gekomen, maar het geloof is ge bleven, het geloof: Hitier wint toeh. En een nieuw Europa, een vast verbond van vrije volkeren, zal onder zijn leiding ontstaan. In dit nieuwe Europa moet plaats zijn voor een sterker en welvarender Nederlandsch volk dan er ooit geweest is. Daarvoor strijden wij en lijden wij duizenden en duizenden lijden nu. Het leed is een stuk van den strijd. Daar moe ten wij doorheen. Daaraan is niets te doen. En gij, mijn volksgenooten, die niet met ons staat, maar het geluk van volk en vaderland in andere richting zoekt, ook gij weet dat de beslissing nadert. Spoedig zullen wij weten. Maar wij allen begrijpen, dat het niet gaat om ons, maar om de toekomst van ons volk, dat wij lief hebben. Twee dingen meen ik ook met recht aan u te kunnen vragen In de eer ste plaats om respect te hebben voor de taai heid, de onverzettelijkheid en den moed van het- Duitsche vólk, dat in Europa den strijd reeds jaren voert tegen drie vereenigde wereld machten en niet op de knieën te krijgen is. Do geschiedenis zal dit eens als een heldendom zonder weerga boekstaven. Voorts, en dit het laatste en bovenal: Hebt uw vaderland lief en blijft onder alle om standigheden gelooven in dg goede en groote gaven van ons volk, dat ook gij wilt dienen Uit deze moeilijke periode zal het opstijgen. Ons Godsvertrouwen, onze liefde voor volk en vaderland en onze eerbied voor den arbeid zullen ons dragen, juist nu. Voor volk en vaderland, Hou Zee! Weest uiterst zuinig met gas en electriciteit Het departement van Land bouw en Visscherij deelt mede: In verband met de zeer be narde kolenpositie wordt den verbruikers van gas en electri- citeit dringend aangeraden zoo wel voor industrieele als voor huishoudelijke doeleinden de uiterste beperking in hun ver bruik te brengen, opdat de voedselbereiding en verlichting nog zoo lang mogelijk voort gang kunnen hebben. Beter of margarine naar keuze. Op de bonnen Boter 37 A, Re serve B 76, C 76, D 76 en E 76, welke van 3 tot en met 16 Sep tember geldig zijn verklaard voor het koopen van 125 gram boter, alsmede op bon 37 B bo ter, aangewezen voor het koo pen van 125 gram margarine, mag. thans naar keuze boter of margarine worden gekocht. Trekkingen Staats loterij uitgesneld. In verband met het beperkte betalingsverkeer worden de trekkingen der Staatsloterij tijdelijk uitgesteld. Men dient zijn lot zorgvuldig te bewaren, cjaar voor zoekgeraakte loten geen duplicaten worden ver strekt. Onbevoegd bezit van radiotoestellen is strafbaar. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Er bestaat aan leiding er op te wijzen dat het bezit en het gebruik van radiotoestellen zonder - daar toe strekkende schriftelijke vergunning verboden is. Dit geldt ook voor gevallen, waarin geëvacueerden, die tot luisteren bevoegd waren, hun toestel aan bekenden o£ vrienden hebben afgestaan. De afgegeven luistervergun ningen zijn persoonlijk en niet voor overdracht vatbaar. Dergelijke toestellen moeten onmiddellijk op het naaste politiebureau worden afge leverd. DE RIJKSCOMMISSARIS BEZOCHT LIMBURG EN NOORD-BRABANT. De Rijkscommissaris dr. Seyss- Inquart bezocht in de afgeloo pen dagen de provincies Lim burg en Noord-Brabant, en wel in het bijzonder de steden Maastricht, Eindhoven en Den Bosch, waar hij de daar ge vestigde bestuursinstanties eon troleerde. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERK. Te Rotterdam is met Dr. R. Schippers overeenstemming bereikt, zoo.dat hij zich aan da synodale beslissingen gecon formeerd heeft. Te Treebeek is Ds. W. G. Visser voor 3 maanden geschorst, daar hij zich aan de zijde der bezwaar den stelde. Te Krommenie hebben de predikant Ds. J. Keizer en de kerkeraad het verband met de Gereformeer de Kerken verbroken. GROOTE PARTIJ DRANK GESTOLEN. Eenige maanden geleden werd ingebroken in de distilleerderij van de Erven Lucas Bols ta Schiedam. Er werden niet min der dan 1200 flesschen jenever, sherry en rhum gestolen. De buit was door den 30-jarigen chauffeur C. K. met een vracht auto naar het pakhuis van den 34-jarigen expediteur A.U. ver voerd. Na 12 dagen waren de 1200 Hesschen voor 42.000 ver kocht aan twee Rotterdamsche handelaars in gedistilleerd, B. en L. De man, die deze zaak op touw had gezet, de 26-jarige expediteur G. A. M., had 8100 verdiend bij den verkoop van de flesschen drank. Hij 'had zich dezer dagen voor de Rot- terdamsche rechtbank te ver antwoorden en hoorde 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. De eisch te gen den chauffeur C. K. luidde 10 maanden, tegen den expedi teur A U. 4 maanden, tegen den kooper B. 500 boete. Voor L. werd vrijspraak gevraagd. Tegen twee caféhouders, die van de gestolen partij resp. 6" en 50 Liter voor 50 per Lite hadden gekocht, werd f 7t boete geëischt.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1