Haarlemsche Courant Onverminderde Duitsche tegenstand aan West en Oostfront. Geen stadstram tusschen 9.30 en 4 uur. Nieuwe terreuraanvallen op Duitsche steden. Van het Westelijk front. De strijd om de Atlantische vestingen. 289e Jaarg. No. 216 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 81. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behal\r< op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Donderdag 14 Sept. 1944 UI tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derics. K 1297 Zware strijd tusschen Noordzee en Bourgondische Poort houdt aan. Le Havre door de Geallieerden bezet. Wapenstilstand tusschen Roemenië en Sovjet Rusland. Het weermachtberieht van Woensdag luidt: Aan het Westelijk front duren de harde af- weergevechten op de tot dusver bestaande branapunten voort Het taaie verzet van onze troepen verijdelde vijandelijke doorbraak pogingen ten N tsn Hasselt en vanuit het gebied van Verviers in ele richting van Aken. Iri de gevechten der laatste dagen zijn ten N. van Luxemburg 142 vijandelijke tanks en ge pantserde verkenning.;wagens stukgeschoten. Veertig panrserarweerkanonnen werden buit gemaakt of vernietigd Over. den bovenloop van de Moezel rukken Amerikaansehe formaties op naar Luneville. Ook om Neufchateau zijn zware gevechten gaande. De druk van den vijand op onze beveili gingen tusschen Vesoul en de Zwitsersche grens houdt aan. De vijandelijke aanvallen op de versterkte havens in het Westen zijn in kracht toegenomen. De vijand viel tot zeven maal tce vergeefs Calais en Duinkerken aan. In Le Havre zi.n ra zware beschieting en voortdurende luchtaanvallen vijandelijke tanks binnengedrongen De bezetting bood tot het uiterste dapr er verzet. Ook in het hoofdge vechtsterrein van Biest wordt tegen voortge zette vijandelijke aanvallen door troepen van alle weermarhtonderdeelen ''erbitterd gestre den. E'gen tegenaanvallen wierpen voor Lo- rient den vijand in verscheidene plaatsen te rug en brachten hem aanzienlijke schade toe. De plaatselijke gevechten aan de Alpenpassen aan de Fransch-Italiaansche grens duren voort. Verscheidene vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. In Italic zijn in het vuur van onze superieur strijdende achterhoedetroepen talrijke vijan delijke aanvallen ten N. van de A:o bloedig ineengestort. Aan de Adriatische kust behaal den onze divisies opnieuw een vo.ledig af- weersucces op de tusschen Pian Di Casiello en Riccione vergeefs aanvallende vijand. Duitsche en Hongaarsche troepen sloegen in Zuid-Zevenburgen vrij sterke vijandelijke aan vallen af én schoten daarbij een aantal pant serwagens stuk. Bij Sanok en Krosno duren de hevige aanvallen der Sovjets voort. Ten Zuid-Oosten van Warschau ontbrand den hevige gevechten, in het verloop^ waarvan de Sovjets door talrijke slagvliegtuigen en pantserwagens gesteund, een penetratie tot stand Konden brengen. Verder Noordelijk stortten de vijandelijke aanvallen met een verlies van 19 pantserwagens ineen. Ten N.O. van Ostrolenka verhinderden onze troepen in zware gevechten met prijsgeving van Domsja een over een breed front beoogde doorbraak der Sovjets. Uit het gebied van Raseinen, Schagarren en Bauske wordt levendige plaatselijke gevechts activiteit gemeld. In midden-Finland probeer den de Sovjets steeds weer in onze distanciee- ringsbewegingen te komen. Zij moesten met bloedige gevechten afgeslagen worden. Op den Balkan zijn gevechten tegen den aan de Westelijke greinen van Roemenië en Hon garije oprukkenden vijand gaande. Bij aanvallen overdag van formaties Anglo- A-merikaansche bommenwerpers op verschei dene steden in het Duitsche rijksgebied op 12 Sept. ontstonden vooral in Munster en Mün- chen vrij groote schade in woonwijken. Op 11 September werd ook de stad Fulda getroffen. In den afgeloopen nacht waren terreuraan vallen van den vijand gericht op Frankfurt aan Main, Mainz en Stuttgart. Bovendien wer den bommen neergeworpen op Wiesbaden en De wapenstilstand tusschen Roemenië en de Geallieerden. De zender Moskou verspreidt den officieelen tekst van de wapenstilstandsovereenkomst tus schen de Sovjet-Unie, Engeland en de V. S. eenerzijds, en Roemenië anderzijds, welke in twintig punten de voorwaarden bevat, waar onder aan Roemenië de wapenstilstand wordt toegestaan. In deze overeenkomst verklaart Roemenië verslagen te zijn en verplicht het zich o.m. het Sovjet-commando tien infanterie divisies ter beschikking te stellen voor gebruik in den strijd tegen Duitschland en zijn bond- genooten. Verder verplicht Roemenië zich tot het ontwapenen en interneeren der Duitsche troepen,die op Roemeenschen bodem gebleven zijn. De Roemeensche regeering zorgt voor het transport der Geallieerde troepen op Roe- méensch gebied en draagt de kosten voor ver zorging en verpleging. De Roemeensche re geering hergeeft alle krijgsgevangenen de vrij heid en zorgt voor hun repatrieering. Een der punten behelst inbeslagneming van alle Duitsch bezit. Voorts worden de kosten der oorlogsschaden ln de Sovjet-Unie aan Roemenië opgelegd, en wel tot 'n bedrag van 300 millioen Amerikaan sehe dollars, te betalen binnen,zes jaar. Naar de Sovjetberichtendienst meldt, luidt punt 4 van de wapenstilstandsovereenkomst met Roemenië! „De staatsgrenzen tusschen de Sov.iei-Unie en Roemenië, die werden vastge legd in de Roemeenseh-Sovjet-Russische over eenkomst van 28 Juni 1940, worden hersteld." Berlijn. In luchtgevechten en door de lucht doelartillerie van de luchtmacht en de marine werden 139 vijandelijke vliegtuigen, waaron der 107 viermotorige bommenwerpers vernie tigd. Rijnland en Westfalen het doel van de Geallieerden. Het tweede Britsche en het eerste Ameri kaansehe léger hebben, zooals door de ver kenning is komen vast te staan, op hun bin nenvleugel buitengewoon sterke strijdkrach ten gegroepeerd, hetgeen er op wijst, dat zij opdracht hebben, aan weerszijden van de Maas over een ruim gebied naar het Noorden op te rukken, oin na vermijding van den Noordelijken vleugel van den Westwall naar het Oosten binnendringend tegen het Rjjn- landsch-Wcstfaalsche industriegebied te ope- reeren. Typeerend voor dit voornemen is de krach tige druk op de beide flanken van het brug genhoofd' van Beeringen, die door Engelsche pantserstrijdkrachten werd uitgeoefend, ter wijl de Amerikaansehe pantserformaties van het gebied van Verviers uit terrein trachten te winnen in de richting van Aken. Hoewel voor deze pogingen alle beschikbare krachten gebruikt waren, hadden zij geen succes door den hardnekkigen en verbeten tegenstand der duitsche troepen, die steeds weer tot tegen aanvallen overgingen. Tot een bijzonder riie- vigen strijd kwam het aan de Zuidelijke flank waar de Duitsche troepen hun antitankwape nen geconcentreerd hadden. Hier werden in verdediging en tegenaanval volgens de tot dusver ontvangen rapporten 43 tanks stukge schoten. Aan de andere frontsectoren kwam het niet tot groote gevechten, behalve in het gebied van de Bourgondische Poort, waar de Duit sche tegenstand eveneens in alle gevechts zones veVsterkt is. Van de vestingzones in Bretagne en aan het Nauw van Calais wordt wederom "ge slaagde tegenstand gemeld. Een uitgebreide en actieve gevechtsbedrijvigheid wordt ge meld van het Duitsche garnizoen van Dorient, terwijl de rest van het garnizoen van Le Havre, nadat de stad volledig in de asch ge legd is, zich heeft afgemeld met de radiobood schap: „Heil onzen Führer, volk en vader land". De havenwerken van Le Havre zijn met dezelfde grondigheid als die-,van Cher bourg vernield. Interinf meldt omtrent de gevechten in het Vlaamsche gebied: Hoewel de sterke druk der aldaar in den strijd gebrachte Canadeesche formaties op het Vlaamsche bruggenhoofd in het gebied ten Westen en Zuidwesten van Antwerpen ook gisteren den geheelen dag aanhield, konden de aanvallen overal uiteen geslagen worden. Aan het Albertkanaal wer den de laatste Britsche strijdkrachten, die bij Gheel nog ten Noorden van het Kanaal, ston den, voorzoover zij zich niet overgaven, ver nietigd. In het penetratiegebied van Bee ringen konden door verrassend uitgevoerde tegenaanvallen de Duitsche stellingen van het naar het Noorden gerichte beschermende front, verder naar voren gelegd worden. Tot een harden, afwisselenden strijd kwam het aan den naar het Zuiden gerichten versper ringsgrendel, die ten deele in den tegenaan val volkomen gehandhaafd kon worden. De B.-correspondent van het. A. N. P. meldt De Geallieerde troepen, die ten Noorden van Hasselt zijn doorgebroken, met het doel de Duitsche verdedigingslinies aan het Al bertkanaal uit te schakelen en de Westelijk van hun doorbraak staande Diutsche troepen van hun Oostwaartsche verbindingen af te snijden, zijn op harden tegenstand gestooten. Vooral aan het Kempenkanaal wordt hevig gevochten. Volgens Duitsche berichten zijn hier tegenaanvallen begonnen, die tot zware gevechten, welke gisteren nog aanhielden, geleid hebben. Iets meer Westeljjk van dezen seetor, bjj Gheel, waar de Geallieerden de Nederland- sche grens aanvankelijk nog dichter gena derd waren, hebben Duitsche troepen den aanvaller, die benoorden het Albertkanaal reeds over een sterk bruggenhoofd beschikte, teruggeslagen en het stadje Gheel in een steormaanval heroverd. In het gebied ten Oosten van Verviers singen de Amerikanen gisteren met sterke Infanterie- en pantserstrijdkrachten over een breed front tot den aanval over. Na een verbitterden slag, die vele uren duurde, viel den Amerikanen een voorversterking van den Westwall in handen, doch in een tegenaanval konden de Duitsche pantsergrenadiers verhin deren, dat de Amerikanen van hun verover de steunpunt verder naar het Oosten terrein wonnen. In de Fransche Jura lag het zwaartepunt van de gevechten in het gebied van Vesoul. waar de Duitsche beveiligingstroepen niet minder dan zeven aanvallen der Amerikanen, die met krachtigen steun van tanks werden ondernomen, konden afslaan. De Amerikanen lieten meer dan 1000 dooden op het slagveld achter en eerst laat in den avond gelukte het hun, de Dutische beveiligingstroepen tot uit wijken te dwingen en in de stad binnen te dringen. Aan weerszijden van stad duren de zware gevechten voort Reeds drie weken handhaaft het Duitsche garnizoen van Brest met voorbeeldige dap perheid zijn tegenstand, ofschoon een trom melvuur en een ononderbroken luchtbombar dement het geheele vestingsgebied in een kraterveld hebben veranderd. Het garnizoen van Lorient ondernam ook gisteren verschei dene geslaagde stoottroepoperaties. Daarbij slaagde het erin, zes bunkers uit te rooken en een gevechtsstelling te vernietigen. De bataljonscommandant en zijn staf gaven zich zonder tegenstand over. In het gebied van St. Nazaire bleef de we- derzijdsche actie beperkt tot artillerievuur. De Engelschen zetten gisteren met alle be schikbare strijdkrachten hun groonten aan val op Le Havre, waarvan slechts een bran dende en rookende puinhoop is overgebleven, voort. De resten van het garnizoen moesten den ongelijken strijd opgeven, doordat ver dere verdedigingsmogelijkheden ontbraken. De burgerbevolking van Le Havre is met minstens een kwart gereduceerd. Zij verloor veel meer dan 10.000 dooden en een ongeveer even groot aantal werd zwaar gewond. De Diutsche garnizoenen op de Kanaal eilanden hebben herhaalde sommaties tot overgave onbeantwoord gelaten. De strijd om Brest. Over den strijd aan het front in Bretagne werd van Duitsche militaire zijde het volgen de gemeld: Het trommelvuur op de vesting Brest wordt zonder onderbreking voortgezet. Dinsdag hebben sterke formaties Amerikaan sehe bommenwerpers de vesting 10 a 15 uur aangevallen. Niettegenstaande dit verschrik kelijke bombardement houden de Duitsche valschermtroepen, marinemanschappen en ar tilleristen stand. Het laatst ontvangen radio bericht luidt als volgt: Wij verdedigen ons tot het uiterste. Lewis en Roosevelt. Naar Reuter uit de Ver. Staten meldt, heeft John Lewis, de voorzitter van de C.I.O., op de openingsvergadering van het convent der ver- eenigde mijnwerkers den leden van zijn vak- vereeniging den raad gegeven, bij de verkie zingen in November niet op Roosevelt te stemmen. KORTE BERICHTEN. Radio Leurden meldt, dat Zwitserland tegen 6 5 gevallen van schending'van zi jn ge bied door de Anglo-Amerikanen heeft ge protesteerd en wel door het Zwitsersch ge zantschap te "Washington. rBij de beschieting van Groot Londen door de V 1 werd o.a. een spoorbrug ten zui den van de stad totaal vernietigd. Een andere vliegende bpm heeft een station in een voor stag volkomen vernietigd. 60.000 arbeiders zijn te Londen te werk gesteld voor oprui- mingswerk. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben Duitsche vèrdragende kanonnen zes uur lang het gebied van Dover beschoten. De Führer heeft den verdedigers van Brest hooge onderscheidingen «verleend. Minister Eden heeft gisteren een be spreking gevoerd met den mrnister-president en den minister van buitenlandsche zaker der uitgeweken Poolschê regeering te Londen Gisteren heeft te Bombay een bespre king plaats gehaql tusschen Ghandi en Dzjin- nah, welke conferentie drie uur duurde. Rindemann, een der deelnemers aan den aanslag op Hitler, is te Berlijn gearresteerd. De nieuwe Buigaarsche regeering heeft medegedeeld, dat allen, die sedert Januari 1941 een ministerspost hebben bekleed, ge arresteerd zijn met uitzondering van enkelen, wien het gelukt is, te vluchten. Voorts zijn vijftien Bulgaarsche gezanten teruggeroepen. fDe buitengewone provinciale rechtban ken in Italië, die verleden jaar zijn ingesteld voor de berechting van politieke delicten, zullen op order van Mussolini op 15 Septem ber haar werkzaamheden staken. Has en Saka, afgevaardigde voor Trebi- zonde is, naar uit Ankara wordt gemeld, be noemd tot minister van buitenlandsche za ken in de plaats van den in Juni afgetreden Saradzjogloe. De Amerikaansehe minister van buiten landsche zake.n Morgenthau zal deelnemen aan de conferentie tusschen Roosevelt en Churchill te Quebec. Aanval op Den Helder. Dinsdagavond omstreeks 7 uur hebben een 30-tal vliegtuigen een aanval ondernomen op de in de haven van Den Helder liggende sche pen. Bij dezen aaanval werden 6 vliegtuigen omlaag geschoten. Een schip werd beschadigd. Geen bijeenkomsten in Noord-Holland en Utrecht. De gewestelijk politiepresident te Amster dam maakt bekend, dat in zijn ressort (de pro vinciën Noord-Holland en Utrechtl tot nader order geen toestemming voor het houden van vergaderingen meer zal worden gegeven.Reedr verleende vergunningen moeten als vervallen beschouwd worden. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Heeft uw fiets een afgeschermde koplamp en is uw roode achterlicht van een kapje voorzien, zoodat het licht niet naar boven kan stralen? Maandag a.s. ook geen interlocale diensten. Wegens de noodzakelijke besparing van electriciteit zullen tusschen halftien 's morgens en vier nur 's middags op de stadslijn SoendapleinHeemstede geen trams rijden Deze maatregel, die reeds gisteren is ingegaan geldt echter niet voor den Zaterdag. Van het Soendaplein ver trekt 's morgens de laatste tram om 8.'58 uur en van Heemstede om 9.32 uur. Des tram om 15.28 uur van het Soendaplein en om 16.05 uit Heemstede. Met ingang van Maandag a.s. wordt ook de dienst op de interlocale lijnen tusschen 9.30 en 16 uur gestaakt. Naar Amsterdam verirekt 's morgens om 8.35 uur de laatste tram: de eerste ver trekt 's midrags weer om 15.25 uur. Uit Amsterdam rijdt de laatste tram 's morgens om 9:25 uur; des middags ver trekt de eerste dienst weer om 16.15 uur. 's Morgens kan men om 9.14 uur nog van Haarlem naar Zandvoort en daarna 's middags weer om 15.14 uur. De laatste tram van Zandvoort naar Haarlem vertrek^ 's morgens om 9.4$ uur. 's Middags gaat de eer ste dienst om 15.45 uur uit Zanrvoor.t Naar Leiden vertrekt 's morgens de laatste tram uti Haarlem om 8 32 uur: de eerste rijdt des middags weer om 15.32 uur. Deze regeling geldt - van Maandag tot en met -Vrij dag. Des Zaterdags is de dienst zoowel op de s!ads- lijn als op de interlocale lijnen normaal, zoodet dan ook tusschen 10 en 16 nur de trams zullen rijden. Zondag beginnen de diensten op de interlocale lijnen eerst om 12 uur. WIJZIGING GASLOOIE UREN. De directies van de gasbe drijven te Haarlem, Heem stede, Bloemendaal, Vel sen, Zandvoort, Haarlemmermeer en Haarlemmerliede maken bekend, dat de Uren, waarop gas geleverd wordt, met in gang: van Vrijdag 15 Septem ber ais volgt zijn vastgesteld: 7 tot 8 nur; 11.80 tot 13 uur en 17 tot 19 uur. Deze ureit gelden van Maandag tot en met Vrijdag. Zaterdags gel den dezelfde uren met dien verstande dat de middagtijd verschoven wordt naar 12 tot 13.30 uur. Des Zondags wordt de och tend tijd verschoven naar 8 tot 9 uur. Plunderaars doodgeschoten. Wegens plunderen van de woning van een geëvacueerde amilie te Tilburg, zijn de _Ne- ierlanders W. P. F. Bergmans :n P. ts. Bogers uit Tilburg; fandrechtelijk doodgeschoten. Inschrijving van studenten opgeschort. De secretaris-generaal van iet departement van Opvoe ding, Wetenschap en Kuituur- bescherming maakt bekend, lat de aanvangsdatum voor de inschrijving van studenten ian de Rijksuniversiteiten te ■Jtrecht en Groningen, aan de Technische Hoogeschool te Delft en aan de I.aodbouw- ioogeschool te Wageningen, in verband met de groote ver- teersmoeilijkheden tot nader yrder tot een later tijdstip vordt verschoven. Mussert in Brabant en Limburg. Dinsdag en Woensdag heeft /Iussert de provincies Lim- rnrg en Noord-Brabant be- ■ocht. Te Venlo inspecteerde lij de Landwacht, te Roer- nond had hij uitvoerige be prekingen met de kringlei- Iers en functionarissen van de H. S. B. 's Avonds bezocht hij Heerlen, waar hij overnachtte,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1