Haarlemsche Courant Voortgezette strijd aan Westfront Nieuwsblad voor Noord-Holland Groote aanval der Sovjets in het Noorden van het Oostfront De situatie aan het Westfront. Groote aanval bij Metz verwacht. Het nieuwe Sovjet-offensief. Strijd in Estland en Letland. Onlusten in Belgische steden. Het strijdtooneel in Italië. De slag om de Povlakte. Bekendmaking 289e Jaarg1. No. 218 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein. 21. IJmuiden-O. Rembrand tl aan S6 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag1 16 Sept. 1941 CJitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mud. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Dérks. K 1297 Maastricht verloren gegaan. Bezetting van Brest strijdt op de puin. hoopen. Verbitterde strijd voor de Bourgondische Poort. Het weermachtbericht van Vrijdag luidt: Aan het Albertkanaal en aan het Maas Scheldekanaal werden de vijandelijke brugge- hoofden door succesvolle tegenaanvallen van onze troepen nog verder verkleind. Tusschen Maastricht en Aken zetten de 'Amerikanen hun grooten aanval die door sterke pantserstrijdkrachten wordt gesteund voort. Maastricht ging verloren. Ten Zuiden en ten Zuidoosten van Aken slaagde de vüand er in penetraties tot stand te brengen in de stellingen gelegen in het voorterrein van den Westwall. De zware gevechten, waarbij giste ren overdag veertig vijandelijke tanks werden stukgeschoten, duren met onverminderde he vigheid voort. Ook in het gebied van Nancy en voor de Bourgondische Poort wordt nog steeds ver bitterd gestreden. Van de versterkte havens en steunpunten van het Kanaal en aan de kust van den Atlan- tischen Oceaan worden ook gisteren zware doch succesvolle afweergevechten gemeld. Voor het brandende Brest, voor Boulogne en aan Kaap Gris Nez leden de aanvallers bij zonder zware verliezen. Sedert verscheidene dagen liggen de haven steden aan de Engelsche Zuidoostkust onder het zware vuur van de vèrdragende Duitsche batterijen. Beveiligingsvaartuigen van een Duitsch con- vooi brachten ten Noorden van het West-Frie- sche eiland Texel eer. Britsche motortorpedo boot tot zinken. In Italië zette de vijand in den sector van de Adriatische Zee zijn pogingen voort om onze stellingen aan de Apennijnen nog voor het begin van de slechte weerperiode te doorbre ken. Met een onbarmhartig gebruik van sterke infanterie en pantserstrijdkrachten liep hij tot in de late avonduren storm op ons afweer- front. Tijdens de harde gevechten kon de vijand tot op een penetratie bij Coriano na, slechts geringe terreinwinst behalen. Ook ten Noorden van Florence mislukten alle door zware artillerij» gesteunde aanvallen. Plaatse lijke penetraties werden in een onmiddellijkën tegenaanval opgeheven. In Zuid-Zevenburgen en in het Noordelijke deel van de Szeklerpunt werden talrijke Sovjetaanvallen uiteengeslagen. Bij Sanok en ^Krosno mislukten hernieuwde inspanningen der bolsjewisten om ons front te doorbreken. Een penetratie werd in een tegenaanval ge sloten. Aan den Weichsel ten Noorden van Sando- mierz ruimden grenadiers en pioniers, door stormartillerie van het leger en granaatwer pers gesteund, in harde aanvalsgevechten, die verscheiden dagen duurden, een vijandelijk bruggehoofd op en vernietigden zij het gros van twee versterkte Sovjet-infanteriedivisies Talrijke gevangenen werden gemaakt en 161 stukken geschut, alsmede talrijke andere wa pens werden buitgemaakt. In het geveehtsge- bied van Warschau ging Praga na harde straat gevechten verloren. Ten Noordoosten van de stad werden hevige vijandelijke aanvallen af geslagen. Ten Noordwesten van Lomsia distan- cieerden onze troeoen zich na zware gevech ten op den Noordeliiken oever van de Narew In den Noordeliiken sector van het Oostelijk front gingen de bolsjewisten met meer dan 40 Infanteriedivisies en talrijke formaties tanks en slagvliegtuigen over een breed front tot den verwachten grooten aanval over. In weerwil van het overmachtige vijande lijke gebruik van menschen en materieel ver ijdelden onze troepen in harde gevechten, door de luchtmacht schitterend gesteund, alle door braakpogingen der Sovjets. Penetraties wer den in onmiddeiliike tegenaanvallen opgevan gen en afgegrendeld Duitsche bommenwerpers en slagvliegtuigen bestreden overdag en 's nachts met goed re sultaat Soviet-marsebeolonnes en verkeers doden aan het Oostelijk front Zij vernielden vooral in het gevechtsgebi'ed der Karpaten en bij Modohn talrijke pantserwagens en stukken geschut en meer dan 100 gemotoriseerde voer tuigen van den vijand Tr> hevivp ïitp^fox-cchten en door de lucht- De strijd om Brest. Uit de brandende vesting Brest heeft de commandant, generaal der valschermtroepen Ramcke, een radiogram gezonden, waarin ge zegd wordt: „Mein Führer Ik meld: herhaalde eischen tot overgave van den bevelvoerenden generaal majoor Troyh-Middlet afgewezen De strijd heeft zijn hoogtepunt bereikt. Door de groote materieeie overmacht van den vijand werden de vestingwerken verwoest. Rest van de bezetting vecht op de puinhoopen van de stad en van de vesting, trouw aan den eed op de vlag. tot het laatst verder. Heil. mein Führer Ramcke In de stad en haven woeden vele branden. In de haven werden alle schepen tot zinken gebracht. Alle machine-installaties en kranen en andere waardevolle inrichtingen werden opgeblazen De haven is maandenlang onbruik baar Alle toegangen tot het stadscentrum zijn ondermijnd. In het Westelijke deel van het vestinggebied gingen Duitsche valscherm- Jagers. matrozen en kanonniers tusschen de puinhoopen tot den tegenaanval over en wier pen den binnengedrongen vijand weer terug. doelartillerie van de luchtmacht werden giS' teren overdag 89 Sovjetvliegtuigen neerge schoten. Aan het Kandalaksja-front sloegen onze achterhoedetroepen ook gisteren wéér ver scheiden Sovjet-aanvallen af. Bij het gebruik van strijdmiddelen der ma rine heeft zich luitenant Vetter van de ma- rine-administMtie als commandant van een groep vernietigingsbooten bijzonder onder scheiden. De B.-correspondent van het A.N.P. meldt: In de laatste dagen hebben zich aan het Westelijke front steeds duidelijker drie zwaartepunten afgeteekend en wel bij Aken, Nancy en voor de Bourgondische Poort. Geallieerde troepen zijn in West-Oostelijke richting door Zuid-Limburg getrokken en wel ongeveer langs den straatweg Maas- tricht-Valkenburg-Vaais. In de fortificaties ten Westen van Aken wordt op het oogen- blik hevig gevochten. Ook Zuid-Oostelijk der stad hebben zich gevechten ontwikkeld. Nadere berichten uit Duitsche militaire kringen maken bij herhaling melding van het feit, dat de Geallieerden langs de geheele Nederlandsch-Belgische grens geen verdere terreinwinst hebben kunnen boeken. Op 'vele plaatsen zijn Duitsche troepen tot succesvolle tegenaanvallen aan het Albert-kanaal en het Maas-Scheldekanaal overgegaan. Meer naar 't Zuiden bij Nancy zijn de aanvallen der 7de Amerikaansche armee voor een groot deel tot staan gebracht. Terwijl aan de Bourgondische Poort eveneens Duitsche tegenaanvallen on dernomen worden. Voor het bruggenhoofd «wan Metz concen treerde de Amerikaansche legerleiding gis teren in den loop van den dag en tijdens den nacht aanzienlijke hoeveelheden zware wa pens en pantsertroepen, zoodat het begin van den grooten aanval in dit gebied misschien reeds vandaag., op zijn laatst echter in de eerstvolgende dagen verwacht kan worden. Aan den N. vleugel van het Oostelijk front zijn de bolsjewisten met meer dan 40 infante- -ie-divisies en verscheidene pantserbrigades *ot den verwachten grooten aanval overgegaan om de Duitsche fronten in Letland en Estland in te drukken. In grootscheeps opgezette operaties in het gebied van Bauske en Zuide- fjlt van het Wirzmeer uit trachtten zij de Duitsche verdedigers in een tang te nemen. Het was den bij Bauske aanvallenden Sovjets gelukt, Oostelijk van de stad over de Memel 'e trekken. Met behulp van talrijke stukken geschut werd het bruggehoofd weer ingedrukt. Tachtvliegtuigen schoten alleen gisteren 78 Sovjet-toesteilen neer Het Palais de Justice van Brussel in brand. De Deutsche Zeitung in den Niederlanden schrijft: Onmiddellijk na den intocht der En- gelschen verscheen in Brussel weer een com munistisch blad, dat den titel „Le drapeau rouge" draagt. In 1939 had de thans weder in Brussel resideerende minister-president Pier lot alle communistische bladen verboden. Op bevel der Geallieerde bezettingsautoriteiten moest hij dit verbod thans herroepen. Naar verdere berichten uit België melden, kwam het in Brussel, Antwerpen en Gent on der de oogen der Britsche soldaten tot brand stichtingen. plunderingen en uitspattingen. In Brussel stichtte het gepeupel brand in het wereldberoemde paleis van justitie, dat daarbij voor het grootste deel verwoest werd. Nieuw Duitsch strijdmiddel. Een marine-deskundige heeft voor vertegen woordigers van de buitenlandsche pers een uiteenzetting gegeven over een nieuw Duitsch strijdmiddel, de vernielingsboot Het is een klein vlak vaartuig, dat met slechts één man aan boord door dezen tot op ongeveer 200 M. afstand van het doel gebracht wordt en daar na verlaten. Daarna wordt het van een com mando-boot uit radiografisch bestuurd. De ge ringste aanraking met ëen vijandelijk schip is voldoende om het tot ontploffing te brengen. Alle op deze wijze getorpedeerde schepen zin ken of zijn. wanneer zij meer dan 10.000 ton meten, gedurende aeruimen tijd onbruikbaar Tot dusver zijn op deze wijze 35 Anglo-Ameri- kaansche transportschepen met een gezamen- ■'ijken inhoud van 225.000 ton getorpedeerd. Bijna alle cpheoen zn-»Von onmiddellijk DE CONFERENTIE TE QUEBEC. De Britsche berichtendienst meldt, dat de secretaris van Roosevelt heeft verklaard, dat Churchill en Roosevelt hun conferentie Za terdagmiddag zouden beëindigen De besprekingen tusschen de generale sta ven van Engeland en Amerika zouden waar schijnlijk nog worden voortgezet. Efe meldt uit New-York, dat vooral de Amerikaansche pers teleurgesteld is door de schaarschte aan berichten over de besprekin gen tusschen Roosevelt en Churchill te Que bec. Algemeen laat men doorschemeren, aldus Efe, dat het ontbreken van berichten geens zins kan worden uitgelegd als een goed teeken voor het resultaat der besprekingen. De tweede fase van den slag om de Po- vlakte is begonnen. In de bergen ten Noord oosten van Florence zijn zware gevechten ont brand. Tegelijkertijd leefden de gevech ten in den Adriatischen sector over een breed front weer op. Ofschoon de Britten 2*/2 uur lang de Duitsche stellingen met geschut van alle kalibers beschoten en voortdurend uit de lucht aanvielen, konden zij slechts geringe penetraties bewerkstelligen, die in een tegen aanval werden opgeheven. De brandpunten van het nieuwe groote of fensief liggen Noordelijk van Florence en op de hoogten ten Westen van de Adriatische kustvlakte. Einde van den zomertijd. Op 2 October des ochtends om 3 uur eindigt de Duitsche zomertijd. Op dat tijdstip worden de klokken één uur, d.w.z. van 3 op 2 terug gezet, waarmede de normale tijd voor den winter 19441945 weer begint. Verklaring van Stimson. In een bespreking heeft de Amerikaansche ministervan oorlog, Stimson verklaard te moeten waarschuwen tegen overdreven opti- misme.Het tot dusverre volgehouden opmarsch tempo op het West-Europeesche oorlogstooneel zal niet gehandhaafd kunnen blijven. Finland en Sovjet Rusland. Aftonbladet meldt uit Helsinki, dat de Fin sche wapenstilstandsdelegatie Donderdag om 23 uur naar het Kremlin is geroepen, waar haar de wapenstilstandsvoorwaarden werden overhandigd. Volgens Associated Press ver wacht men in politieke kringen te Helsinki een onmiddellijke reconstructie der regeering. Men vermoedt, dat Wuaori voorzitter van de Finsche organisatie van vakvereenigingen of Pasikivi ministre-president zal worden. De benoeming van den nieuwen premier zal waar schij'nlijk bekend gemaakt worden op de Rijksdagbijeenkomst van Zaterdag. Naar gemeld wordt luiden de Russische eischen: Bezetting van geheel Noord-Finland van Vasa. van de Aalandseilanden, van Hangö van de vestingwerken van Helsinki en van het distriet Sfeaborg. Aftonbladet meldt uit Helsinki, dat de Fin sche Rijksdag Vrijdag gedurende acht minuten heeft vergaderd. De volgende zitting wordt Zaterdag te 11 uur gehouden Aanvragen wachtgeldregeling. Ondernemers die door de tegenwoordige om standigheden hun personeel tijdelijk niet kunnen laten werken of hun personeel slechts ten deele kunnen laten werken, worden in de gelegenheid gesteld een wachtgeldregeling te treffen, waarbij een subsidie op het uit te betalen wachtgeld kan worden verstrekt. De voedselvoorziening. Aller medewerking is noodig. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd acht het gewenscht, nu de voed selvoorziening in het huidige stadium van den oorlog met meer moeilijkheden te kampen heeft, het publiek er op te wijzen, dat thans alles nagelaten moet worden, wat de alge- meene voorziening kan schaden. Zoo zal er een einde moeten komen aan den trek van de laatste dagen naar de omstreken van de steden. Velen trachten rechtstreeks ten plattelande in hun behoefte aan aardap pelen en groenten te voorzien. Men moet in zien, dat op deze wijze de algemeene voorzie ning in gevaar komt. De aanvoer van aardap pelen uit de productiegebieden gaat zooveel mogelijk door. Er zijn maatregelen genomen om het rooien in het Westen des lanjls te be spoedigen. Wat de groente betreft, er is voldoende groen te. Laat men zorgen, dat onze productie on gehinderd en onbeperkt ter veiling komt. Het is reeds gebleken, dat hier en daar prijzen voor voedingsmiddelen worden gevraagd, die in geen verhouding staan tot de normale prij zen. Men kan dat verschijnsel als een waar schuwing beschouwen. Het zal in verband met het bovenstaande duidelijk zijn, dat de controle op het vervoer van aardappelen e.d. van heden af met volle kracht zal worden gevoerd. KORTE BERICHTEN. Het agentschap Tass meldt, dat de Fin sche minister-president en leider van de Fin sche wapenstilstands-delegatie te Moskou Hackzell, een zware beroerte heeft gekregen. Zijn toestand is ernstig Correspondenten van Londensche bladen te Boekarest melden, dat de meeste Roemeen- sehe spoorlijnen reeds op Russische breedten zijn gebracht De naam van koning Michae1 wordt in de pers niet vermeld Het uitgestelde congres der Britsche La- bourparty is thans vastgesteld op 1115 Dec. Het partijbestuur zal dezer dagen een verkla ring publiceeren. waarin wordt uiteengezet, waarom de partij zich bij de eerstvolgende algemeene verkiezingen niet meer zal houden aan den godsvrede tusschen.de Engelsche par tijen. Te Utrecht is op 5 «eptember een 5-jartg meisje op het station achtergelaten, dat zegt Ine Verhoef of Veldhoef te heeten De politie te Utrecht verzoekt inlichtingen Voor de Utrechtsche rechtbank hebben onlangs twee broers terecht gestaan wegens het vervaardigen van valsche kwartjes. Er was 3 jaar tegen hen geëischt. De rechtbank iheeft beiden echter vrijgesproken. De Höhere S.S.- und Polizei- führer „Nordwest" deelt mede: De Duitsche S.S.- en politie- formaties met inbegrip van den Arbeitskontrolidienst en de geheele Nederlandsche po litie hebben opdracht gekre gen in steden en dorpen, op straten en pleinen 16- tot 50- jarige Nederlanders, die daar rondhangen, die kennelijk niets om handen hebben en hun tijd zoekbrengen met lanterfanten en lummelen, on verwijld te arresteeren ea naar het tewerkstellingskamp te Amersfoort over te bren gen. Vandaar zullen zij ter be schikking gesteld worden van de arbeidsbureaux in Duitsch- land. VIJFTIEN DOODEN, 32 ZWAAR GEWONDEN. Anglo-Amerikansche terreur- vliegers die Dinsdag en Woensdag boven Nederland verschenen, hebben bij aan vallen iif scheervlucht met boordwapens op verkeers middelen en voetgangers 15 Nederl. burgers gedood. Nog 32 burgers werden ernstig en talrijke anderen licht gewond. Nieuwe aardappel, bonnen. Van 17 tot 23 September is bon „Aardappelen 39" geldig yerklaard voor het koopen van IV2 Kg. aardappelen. Op den bon „Toeslag 39" is 1 Kg. aardappelen verkrijgbaar Op deze bonnen mag Maandag worden gekocht. De aardappelbonnen 38 blij ven eveneens geldig tot 23 September. NÖODRANTSOENBONNEN VLEESCH. Met ingang van Maandag zullen aan zieken en aan donors, z.g. noodrantsoenbon nen voor vleesch worden ver strekt. Op deze noodrantsoen bonnen zal bij voorrang vleesch door de slagers wor den afgeleverd. Zieken, die in het bezit zijn van rantsoenbonnen voor vleesch, kunnen deze bonnen bij den distributiedienst tegen, noodrantsoenbonnen inwisse len tot een hoeveelheid van ten hoogste voor één periode van vier weken verstrekt ex tra rantsoen. Voorts zal bij aankoop van vrijbankvleesch niet meer het dubbele rantsoen worden ver strekt, doch uitsluitend het normale, op de bonnen ver krijgbare rantsoen LEGIOEN NEDERLAND. De afdeeling perswezen van het departement van V. en K. deelt mede, dat het hoofd kwartier van het Legioen Ne derland zijn bureau verplaatst heeft naar Hengelo. Het post adres luidt voorloopig poste restante Hengelo. TIJDSCHRIFTEN. De afdeeling perswezen van het departement van V en K. deelt mede, dat alle beschik kingen betreffende het al dan niet verschijnen van tijd schriften of de verschijning^ wijze daarvan onveranderd van kraght blijven. Tegen overtreding dezer beschikking zullen maatregelen worden genomen. KORT NIEUWS. Over het lot van den Duitschen gezant te Sofia zijn nog steeds geen berichten ont vangen. Het passeeren van de Turksche grens is hem ver boden, zoodat verluidt, dat hij zich weer naar Sofia heeft begeven. Vijftien Bulgaarsche ge zanten in het buitenland, waaronder Sie te Stockholm, zijn afgezet. Boven New-York heeft een orkaan gewoed waarvan de windsterkte 120 K M. per uur bedroeg. De wolkenkrab bers trilden op hun fundamen ten. Overal is groote schade aangericht. Bose heeft een radiotoe spraak tot het Indische volk gehouden, waarin hij het be treurde, dat er nog vele In diërs zijn, die een bevrijding van hun land zien in een com promis tusschen de congres partij, de Mohamedanen en da Engelschen. Hij drong aan op strijd tot de overwinning.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1