Haarlemsche Courant Luchtlandingstroepen in het Zuiden van ons land. Nieuwsblad voor Noord-Holland Op het geheele Westfront verbeten afweer - Nog steeds VI vuur op Londen. Afweerslag aan het Oostelijk front gaat voort. De conferentie te Quebec. Bekendmaking 389e Jaarg. No. 219 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Socndapleta 31. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 18 Sept. 1944 CJitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derfcs. IC 1387 Nadat de Anglo-Amerikanen de laatste dagen tevergeefs geprobeerd hadden, de Duit sche versperringsgrenoeis tusschen den mond van de Schelde en de Maas te verbreken, lieten zij, naar het D.N.B. verneemt. Zondag middag in de gebieden van Tilburg, Eindho ven en Nijmegen sterke landingsformaties neer uit de lucht. De Duitsche troepen begon nen terstond met de bestrijding van de ge lande vijandelijke strijdkrachten. Interinf meldt: In de middaguren van 17 September hebben de geallieerden westelijk van de Nederlandsch-Duitsche grens op den Noordelijken Rijnoever, onder vorming van een groot luchtscherm, sterke formaties uit de lucht neergelaten. De in dit gebied staande Duitsche troepen hebben onverwijld den strijd opgenomen, de gelande formaties omsingeld en reeds aanzienlijke deelen vernietigd. De verliezen der Geallieerden zijn groot. Gistermiddag versterkten de Anglo-Ameri kanen hun luchtlandingstroepen nog meer. Een vliegveld werd door eenige honderden Engelsche parachutisten aangevallen, maar Duitsche troepen gingen tot een tegenaanval over. De Duitsche troepen omsingelden op alle plaatsen de geconcentreerde formaties. Nader vernemen wij dat Duitsche formaties jachtvliegtuigen de sterke Engelsche jacht- eskaders aanvielen. De Anglo-Amerikanen vielen telkens weer aan en bestookten de Duitscbers met hun boordwapens. De Anglo-Amerikanen leden zeer zware verliezen en de Duitschers maak ten vele gevangenen. Deze maken deel uit van het eerste Geallieerde luchtlandingsleger. De Weermachtberichten van Zaterdag en Zondag. Zaterdag luidde het weermachtsbericht: Het zwaartepunt van de gevechten in het westen lag gisteren weer in het gebied ten zuiden en zuidoosten van Aken. Met gecon centreerde infanterie- en pantserstrijdkrach- ten probeerde de vijand daar, via Stolberg naar het noordoosten door te breken. Nadat de vijand met gebruikmaking van zeer groote hoeveelheden materiaal aanvankelijk een ge ringe terreinwinst had kunnen behalen, werd hij door onze tegenaanvallen tot staan ge bracht. 27 vijandelijke tanks werden daar stukgeschoten. Ten zuiden van Aken tot in het gebied ten zuiden van Nancy mislukten talrijke dikwijls verscheidene malen her haalde vijandelijke aanvallen. Vooral succes vol waren onze afweergevechten in het gebied van Vesoul. waar de vijand bij zijn tever- geefsche aanvallen zware verliezen leed. In het totaal vernield Brest biedt ons dap pere 'garnizoen in weerwil van het zwaarste vijandelijke vuur en voortdurende luchtaan vallen verbeten verzet tegen den steeds weer stormloopenden vijand. De havensteden aan de Zuid-Engelsche kust lagen ook gisteren overdag zonder onderbre king onder het vuur van onze kustbatterijen der marine. Bij de reeds gisteren gemelde aanval van Britsche motortorpedobooten op een Duitsch convooi ten noorden van het West-Friesche eiland Texel werden volgens de definitieve rapporten in totaal drie vijandelijke booten tot zinken gebracht. Aan het Zuid-Italiaansche front zette de vijand in het gebied ten noorden van Flo rence zijn doorbraakpogingen gedurende den geheelen dag in versterkte mate voort. Als gevolg "van het taaie verzet van onze divisies won hij slechts weinig terrein. De penetratie- plekken zijn afgegrendeld. Ook aan de Adria- tische kust verhinderden onze troepen op nieuw de door den vijand beoogde doorbraak naar Rimini. In Zuid-Zevenburgen wierpen Duitsche en Hongaarsche formaties den bij Thorenburg en aan de Miersch doorgedrongen vijand terug. In de oostelijke Karpathen mislukten ver scheidene Sowjet-aanvallen. Bij Sanok en Krosno sloegen onze divisies opnieuw de met sterke strijdkrachten ondernomen doorbraak pogingen der bolsjewisten uiteen. 27 Sowjet- tanks werden stukgeschoten. Ten Noordoosten van Warschau wierpen troepen van de Waffen-SS en Hongaarsche formaties doorgedrongen vijandelijke strijd krachten terug. In de gebieden van Bauske. Modohn en Walk zetten de Sowjets, door pantserwagens en eskaders slagvliegtuigen gesteund, hun hevige aanvallen voort. Onze divisies verijdelden in verbitterde gevechten schouder aan schouder met formaties Letland- sche vrijwilligers en in schitterende samen werking met sterke strijdkrachten van de luchtmacht alle vijandelijke doorbraakpo gingen. Doorgedrongen vijandelijke strijdkrachten werden in onmiddellijke tegenaanvallen terug geworpen. 87 vijandelijke pantserwagens wer den vernietigd. Jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten 92 Sowjet-vliegtui- gen neer. In het zeegebied voor de kust van Noord- Noorwegen werden door luchtdoelartillerie van de marine, beveiligingsvaartuigen en luchtdoelartillerie aan boord van een Duitsch convooi vier vijandelijke vliegtuigen neerge schoten en een Sowj et-motortorpedoboot tot zinken gebracht. In de afgeloopen nacht ondernamen Brit sche bommenwerpers een terreuraanval op Kiel. Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen neer op Berlijn. Bij Sanok heeft de Midden-Duitsche 96ste infanteriedivisie onder bevel van generaal- majoor Dürking in gevechten die zes dagen duurden, alle doorbraakpogingen van den vijand door haar standvastigheid en dapper heid tot mislukking gedoemd. Generaal-ma- joor Dürking vond hierbij den heldendood. Het Opperbevel van de weermacht deelt voorts nog meder Toen Finland in den nacht van 2 op 3 Sep tember aan Duitschland op verrassende wijze den eisch richtte de Duitsche troepen tot en met 15 September uit Finland terug te trek ken, lagen de Duitsche divisies, die tot dusver Midden-Finland verdedigd hadden, bijna 400 kilometer van de havens aan de Botnische Golf en meer dan 600 kilometer van de Noord- Finsch-Noorsche grens verwijderd. Reeds de marschtijd alleen vergde zonder belemmerin gen door den vijand naar de Botnische Bocht 20 en tot de Noorsche grens minstens 30 tot 35 dagen. De vijand, die deze eisch gesteld en het Finsche opperbevel, die deze eisch aan vaard heeft, wisten, dat hij onvervulbaar was. Het Duitsche leger in Finland zal derhalve ook na 15 September zich bij alle bewegingen en maatregelen alleen laten leiden door het standpunt van zijn eigen veiligheid tegen iederen aanvaller. Het Weermachtbericht van Zondag luidt:: Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan weerskanten van Aken heeft de vijand zijn krachtige pogingen ons front te doorbre ken voortgezet. Verscheiden# aanvallen op het Zuidelijke front der stad mislukten. Er werd vooral verbitterd gevochten in het gebied van Stolberg. Succesvolle eigen tegenaanvallen worden ondernomen tegen den vijand, die ten noordwesten van Echternach over de Sauer is getrokken. Aan weerszijden van Nancy duren de harde gevechten voort. Aan de Bourgon dische poort hebben onze divisies na succes volle afweer van alle doorbraakpogingen der Amerikanen, een samenhangend front ge vormd tusschen Epinal en de Zwitsersche grens. Ook na het binnendringen van den vijand in het volkomen verwoeste Brest, weet zich een aantal steunpunten en nesten van verzet te handhaven. Het V. 1 vuur op Londen werd voortgezet. In Italië zetten de Anglo-Amerikanen ook gisteren hun groote aanvallen voort. Zij zijn ten noorden en noordoosten van Florence na op en neer gaande gevechten mislukt, waarbij de vijand zware verliezen leed. De Monte Ve- ruca werd in een tegenaanval weer aan den vijand ontrukt. Aan de Adriatische kust belemmerden hard nekkige tegenstand en tegenaanvallen van onze dappere grenadiers en valschermjagers het opdringen van den vijand naar Rimini 35 vijandelijke tanks werden vernietigd. Brit sche jachtkruisers vielen op 16 September aan de Adriatische kust het Duitsche lazaretschip ,,Bonn" aan. In zuidelijk Zevenburgen sloegen Duitsche en Hongaarsche troepen bij Thorenburg en Neumarkt hevige aanvallen van de bolsjewie ken af. Door eigen luchtaanvallen werd het vijandelijke ravitailleeringsverkeer zwaar ge troffen. talrijke voertuigen werden vernield Tusschen Sanok en Krosno zette de vijand zijn aanvallen met gebruikmaking van nieuwe strijdkrachten voort. Zij werden in harde ge vechten afgeslagen of in tegenaanvallen op gevangen. Noordoostelijk van Warschau behaalden troepen van het leger en de Waffen-SS, als mede Hongaarsche formaties een volledig af- weersucces op de opnieuw aanvallende Sow lets. 31 vijandelijke tanks werden vernietigd. Zuidwestelijk van Mitau drong een gepant serde aanvalsgroep in de vijandelijke stel lingen en rolde ze op. Er werden gevangenen gemaakt. In de noordelijke sector van het Oostelijke front woedt de verbitterde afweer slag verder. De aanvallen der bolsjewieken, waarbij van veel mensehen en materiaal wordt gebruik gemaakt, werden in samenwer king met formaties der luchtmacht in hoofd zaak afgeslagen. Ten noorden van Bauske zijn tegenaanvallen aan de gang. De laatste drie dagen werden hier 234 Sowjet-tanks vernietigd. In luchtgevechten, door luchtdoelartillerie en door strijdkrachten der luchtverdediging van de Duitsche marine verloren de bolsje wieken gisteren aan het oostelijke front 96 vliegtuigen. Overdag wierpen afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen bommen op Bremen-Kloppenburg. des nachts in de gebieden Brunswijk en Rheine en op Hongaarsch gebied in de streek van Debreczen. In aanvulling op het weermachtbericht van Zondag wordt nog gemeld: In het gebied ten zuiden en zuidwesten van de Bourgondische Poort heeft zich in de ge vechten der laatste dagen het vierde Luft- waffenfeldkorps onder bevel van den gene raal der vliegers Petesen, in het bijzonder de 198e divisie infanterie onder bevel van kolo nel Schliel door voorbeeldige standvastigheid herhaaldelijk voortreffelijk geweerd. Bij de harde gevechten ten zuiden van het Wirz- meer heeft zich het regiment jagers 25 eener divisie van de luchtmacht onder bevel van den eikenloofdrager kolonel Weimer door bij zondere dapperheid en standvastigheid onder scheiden. Gemeenschappelijke verklaring van Churchill en Roosevelt Naar Reuter meldt, hebben Churchill en Roosevelt een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven over de conferentie van Quebec. Hierin wordt gezegd, dat in een reeks van bijeenkomsten alle aspecten van den oorlog tegen Duitschland en Japan besproken zijn. Over alle punten is men tot besluiten geko men zoowel ten aanzien van den afloop van den oorlog in Europa, waarvan in de verkla ring beweerd wordt, dat hij thans in zijn eindphase getreden is, alsook ten aanzien van de „vernietiging der barbaren van den Stillen Oceaaq". De grootste moeilijkheid waarvoor de con ferentie van Quebec heeft gestaan, is geweest ruimte en gelegenheid te vinden om tegen Japan de strijdkrachten bijeen te brengen, die de betrokken naties bereid zijn op te stellen. Beide staatslieden hebben zich verplicht, zoodra de oorlog in Europa is afgeloopen, tot een „vernietigende aanval op Japan" over te gaan. Roosevelt zeide dat 't Britsche Imperium natuurlijk gaarne wil deelnemen. Churchili antwoorde hierop, dat Groot-Brittannië daar aan zal deelnemen met strijdkrachten, die in goede verhouding staan tot Engelands natio nale kracht. Bereidingsverbod van gebak, bier, ijs enz. Maatregelen zijn genomen ter besparing van grond- en brandstoffen. Er zai een concen tratie van bakkerijen tot stand moeten komen. De bakkerijen, die de bereiding van brood mogen voortzetten, zullen worden aangewe zen: bakkersbedrijven, die door dezen maat regel stil komen te liggen, worden bij den verkoop van brood ingeschakeld. Verder is met onmiddellijke inwerkingtre ding de bereiding van biscuits (met inbegrip van kinderbiscuits), vermicelli, macaroni, spaghetti, bakkerijgrondstoffen en zelfrijzend bakmeel verboden, terwijl ook de bereiding van bier, ijspoeder en consumptie-ijs terstond moet worden gestaakt. De beschuitfabrieken mogen geen beschuit meer vervaardigen. Met ingang van Woensdag 20 September 1944 is verder het bereiden, afleveren cn ont vangen van alle soorten gebak verboden. Koekjes, banket, speculaas, cake, poffertjes, wafels, gebakjes, taart, gevuld korstgebak, toast, of Weerterbeschuit, paneermeel, e.d., mogen dan niet meer worden bereid. In een officieele publicatie zijn de voor de betrokken bedrijven van belang zijnde bijzon derheden bekend gemaakt BOTER BIJ EEN BAKKER GESTOLEN. Bij de politie was aangifte gedaan van dief stal van 26 Kg. boter ten nadeele van een bakker te dezer stede. Later kreeg de recher che bericht, dat in de stad boter te koop was tegen een te hoogen prijs. Een onderzoek wees uit, dat het hier boter betrof, welke een lid van het personeel van den bakker gesto len had. Deze werd aangehouden en bekende 15 pond boter meegenomen te hebben. TASCHJES UIT DE HANDEN GERUKT. Zaterdag stonden in een rij voor een kaas winkel aan de Koningstraat twee meisjes van 12 en 7 jaar, die een handtasch bij zich hadden, bevattende geld en distributiebonnen. Een onbekende heeft de taschjes uit de han den van de meisjes gerukt en is op de vlucht geslagen. TOELICHTING OP DE BONNENLIJST. In afwijking van hetgeen in de bonnenlijst staat vermeld wordt in het z.g. wettelijk ge bied in het westen des lands (zóne I en II) op bon „Reserve C 79", voor kinderen, geboren in de jaren 1930 t.m. 1939, 7 liter taptemelk in plaats van volle melk verstrekt. Hetzelfde geldt voor de bon „Reserve D 79", voor kin deren, geboren in de jaren 1940 of 1941, welke in het westen des lands eveneens, recht geven op het koopen van 7 liter taptemelk. Deze kin deren ontvangen daarnaast op bon „Reserve D 80" nog 3V2 liter volle melk. De bonnen „Melk 39" en „Melk 40" worden niet geldig verklaard en kunnen derhalve worden vernie tigd. SMEERMIDDELEN. Van 1 September 1944 tot en met 31 Januari 1945 geeft elk der bonnen periode F recht op het koopen van het op de bonnen vermelde aantal eenheden smeermiddelen. ONDERSTEUNING VAN GEZINNEN VAN GESNEUVELDE EN BIJ DE WAFFEN-SS IN DIENST GETREDEN NEDERLANDERS. Het SS-Fürsorgekommando roept allen, die tot dusver steun ontvangen hebben van het SS-Fürsorgekommando, op hun adres per om gaande mede te deelen aan, het SS-Fürsorge kommando via de Deutsche Dienstpost, poste restante Hengelo. FÜR REICHSDEUTSCHE. Die für alle Reichsdeutschen in den Nieder- landen zustaendige Wehrersatzdienststellen Wehrbezirkskommando Ausland, Aussenstelie Holland hat ihren Dienstsitz von Amsterdam, Prins Hendrikkade 159, nach Arnhem, Velper- buitensingel 6 verlegt. De Hootd-lnspectie voor de Lucht bescherming vraagt: U bedwingt toch bij luchtalarm uw nieuwsgierigheid en gaat niet voor het venster staan, of erger nog, op het dak? De Höhere S.S.- und Polizel- fiihrer „Nordwest" deelt mede: De Duitsche S.S.- en politie- formaties met inbegrip van den Arbeitskontrolldienst en de geheele Nederlandsche po litie hebben opdracht gekre gen in steden en dorpen, op straten en pleinen 16- tot 50- jarige Nederlanders, die daar rondhangen, die kennelijk niets om handen hebben en hun tqd zoekbrengen met lanterfanten en lummelen, on verwijld te arresteeren en naar het tewerkstellingskamp te Amersfoort over te bren gen. Vandaar zullen zij ter be schikking gesteld worden van de arbeidshof-in Duitsch land Religieuze bladen voor Nederlanders in Duitschland Beschikking van den Getie- ralkommissar für das Sicher- heitswesen betreffende de ver zending van religieuze bladen aan Nederlanders, die in „Ar- beitseinsatz" werken. Op grond van par. 14 der verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende de bescherming van de orde no. 138'41 wordt beschikt: 1. De verzending van kerke lijke bladen aan Nederlanders, die in den „Arbeitseinsatz" werken heeft tot velerlei mis bruiken geleid. De verzending van deze talrijke afzonderlijke bladen wordt derhalve ter stond verboden 2. Van dit verbod zijn uit gezonderd het maandblad „De Kerkpost", uitgegeven door de samenwerkende protestantsche kerken in Nederland, voor de behoeften der Evangelische Nederlanders in den „Arbeits einsatz" en een dienovereen komstig. door mij nog goed te keuren katholiek maandblad, welks oprichting wordt over gelaten aan de R.K. kerk. De toegelaten maandbladen voor Nederlanders in den „Ar beitseinsatz" mogen zich al leen bezig houden met aange legenheden, louter de zielszorg betreffende. 3. Overtredingen van deze beschikkingen worden volgens par. 14 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 1/1943 (verordening op de bescherming van de orde) ge straft. Maatregelen der Sicher heitspolizei blijven voorbehou den S.G. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen, RAUTER, S.S.-Obergruppenführer und General ii« Polizei. VROUWEN VAN N. S. K. K. VRIJWILLIGERS? De afdeeling perswezen van het Departement van V. en K. deelt mede: Den vrouwen van N.S.K.K. vrijwilligers Gruppe Luftwaffe, die zijn geëvacu eerd, wordt verzocht haar nieuwe adres onmiddelijk door te geven aan de N. S. K. IC. Führerschule te Almelo. De vrouwen van vrijwilligers „N. S.K.K. Staffel des W.B.N." (ook van de transportactie) dienen haar eventueele evacu atie-adres onmiddellijk door te geven aan de korpsleiding N. S.M.K. te Zeiri. LEVENS VERZEKERINGS GELDEN. In onderscheidene polissen van levensverzekeringsmaat schappijen is de bepaling op genomen, dat de uitkeeringen tot 90 procent worden terug gebracht, indien in Nederland een actieve oorlogstoestand aanwezig is, d.w.z in een ge deelte van ons land gevechts handelingen plaats vinden. De Verzekeringskamer heeft verklaard, dat te rekenen van 15 September 1944 te 0 ure in Nederland een actieve oorlogs toestand bestaat BEPERKINGEN IN HET P. T. T.-VERKEER. In het postverkeer moet voorloopig op groote vertra ging worden gerekend. Post pakketten en aangeteekende zendingen worden voorloopig niet meer aangenomen. Het telegraafverkeer is stopgezet. Het interlocale telefoonverkeer is sterk beperkt moeten wor den. FINLAND EN DE WAPEN STILSTAND. De Finsche minister van buitenlandsche zaken Anckell is gisteren naar Moskou ver trokken.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1