Haarlemse De landing der Geallieerden in Nederland Nieuwsblad voor Noord-Holland Hevige gevechten in het gebied van Neerpelt 289e .Taargf, No. 220 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 19 Sept. 1944 Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, ir, p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het Duitsche weermachtbericht van Maan dag luidt: In het Nederlandsch gebied lieten de Anglo-Amerikanen gistermiddag na voor afgaande sterke luchtaanvallen valscherm jagers en luchtlandingstroepen achter het Duitsche front met het zwaartepunt in het gebied van Arnhem, Nijmegen en Eindhoven neer. Des middags gingen zij vervolgens tus- schen Antwerpen en Maastricht tot den aanval over, om de verbinding met hun neer gelaten formaties tot stand te brengen. Voor al in het gebied van Neerpelt ontwikkelden zich daarbij hevige gevechten, in het verloop waarvan de Anglo-Amerikanen geringe ter reinwinst naar het Noorden konden behalen. Tegen de luchtlandingsstrijdkrachten worden geconcenteerde tegenaanvallen ondernomen. Tusschen Maastricht en Aken, alsmede in het gebied van Nancy, staan d^ Duitsche troepen nog altijd in zwaren afweerstrijd met sterke Anglo-Amerikaansche strijdkrach ten. In de andere sectoren van het Westelijk front werden talrijke vrij zwakke aanvallen van de Anglo-Amerikanen uiteen geslagen. De in Luneville binnengedrongen Amerika nen werden verdreven. Ten Zuiden der stad maakt de Duitsche tegenaanval goede vor deringen. In de puinhoopen van Brest handhaafde zich de heldhaftige bezetting, samengedron gen op een smal terrein, nog altijd tegen de zwaarste Anglo-Amerikaansc-he aanvallen. Ook om de vesting Boulogne woeden zware gevechten. Hier konden de Engelschen na urenlange luchtaanvallen van het Westen uit een penetratie bereiken, die afgegrendeld werd. Britsche aanvallen die op Duinkerken werden ondernomen, mislukten. Het V. 1 vergeldingsvuur op Londen werd voortgezet. Aan het Italiaansche front bleven Britsche aanvallen in den sector Lukka-Pistoia zon der succes. Met krachtige ondersteuning van artillerie en luchtmacht, vielen de Engelschen den geheelen dag ten N. van Florence aan. In met groote verliezen gepaard gaande ge vechten werden al hun doorbraakpogingen verijdeld. Aan de Servisch-Bulgaarsche grens ontstonden verscheidene plaatselijke gevech ten, in het verloop waarvan tien Bulgaarsche tanks werden stukgeschoten. In het Zuidelijk deel van Zevenburgen zijn ook gisteren door tanks ondersteunde aan vallen der bolsjewisten mislukt Evenzoo werden bij Sanok en Krosno hernieuwe he vige aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. Penetratieplekken werden in tegenaanvallen afgegrendeld. In Letland en - Estland wordt met uiterste felheid gevochten. De groote aanval der bols jewieken, die zich ook tot het gebied van Dorpat uitstrekte, werd in zware gevechten opgevangen. Formaties slagvliegers ondersteunden met succes de Duitsche afweergevechten in het Baltische gebied. Des nachts vielen gevechts- en des nachts opereerende slagvliegtuigen Sovjet-Russische troepenconcentraties met goede uitwerking aan. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie werden gisteren 75 bolsjewistische vliegtuigen omlaag geschoten. Op het Peipusmeer brachten marine-artille- rie-lichters een bolsjewistische kanonneerboot tot zinken en beschadigden een andere boot. Amerikaansche bommenwerpers onderna men gisteren een terreura aanval op Buda pest. Des nachts wierpen Britsche vliegtuigen bommen op Bremen, in het gebied van Dort mund en Debreczen in Hongarije. In aanvulling op het weermachtbericht wordt nog gemeld: In de Karde afweerge vechten in het gebied van Modohn heeft zich de Rijnsch-Westfaalsche 126e divisie infan terie onder bevel van generaal-majoor Fischer door voorbeeldige standvastigheid en bijzon dere dapperheid onderscheiden. Gewijzigde aanvalsrichting bij Aken. De sterke Duitsche afweerposities in het strijdgebied Oostelijk van Aken hebben de Geallieerde legerleiding gedwongen, de aan valsrichting van hun in dezen sector strij dende formaties naar het Noorden te ver anderen, meldt het D. N. B. Ten Zuiden van Stolberg zijn Duitsche tegenaanvallen gaan de. Zij drukken de Geallieerden uit hun ge wonnen stellingen en veldversterkingen v Finnen op Hogiand strijden tegen Duitschers. Interinf meldt uit Berlijn: Op 15 Sept. na derden Duitsche formaties het in de Finsche Golf gelegen eiland Hogiand dat volgens de door de Sowjets bepaalde wapenstil standsvoorwaarden door Finland aan de Sowjet Unie moest worden afgestaan. In het bezit van dit eiland zouden de Sowjets te allen tijde een belangrijk pand in handen feebben, om tegenover de Fin#en door blok kadedreigementen druk uit te oefenen en de volslagen onderwerping en bezetting van Finland te kunnen volbrengen. Van Duitsche zijde achtte men het ge- wenscht, met het oog op de belangen van 't tot dusver verbonden Finland alsmede met het oog op een versperringsgordel ter be scherming van de Estlandsche bevolking, dit eiland in bezit te nemen. Tegen de verwach tingen ontzegde de Finsche bezetting echter met geweld van wapens den Duitschen for maties den toegang tot het eiland. De Finnen hebben door deze handelwijze hun eigen zaak alsook den belangen van de hun stam verwante Baltische volkeren een slechten dienst bewezen. achteruit. Daarbij zijn felle gevechten ont brand tusschen Zweifalle en Mausbach. Deze plaatsen wisselden herhaaldelijk van bezetter. In militaire kringen van de Rijkshoofdstad is men van opvatting, dat de Geallieerde zwenking naar het Noorden in dit gebied het doel beoogt, Aken te omsingelen. Dienover eenkomstige Duitsche tegenmaatregelen wor den genomen. Berlijn over landingen in Nederland. De groote luchtlandingsactie der Geallieer den in het Nederlandsche gebied wordt naar het D. N. B. meldt, in welingelichte kringen van de Rijkshoofdstad aldus verklaard, dat de Amerikanen en Engelschen zich daarvan een zekere ontlasting voor hun tusschen Ant werpen en Maastricht strijdende formaties en tevens de besparing van nieuwe zware bloe dige offers voorstellen, temeer daar de steeds systematischer werkende Duitsche divisies in den sector van Maas en Schelde van den vijand de allergrootste offers in bloed ver langen. De luchtlandingsactie in het Neder landsche gebied heeft de concentratie van nieuwe Duitsche divisies noodig gemaakt. Op zeven landingsplaatsen werden de Geallieer de eenheden reeds volkomen vernietigd. Dat geldt vooral van de verder Oostelijk neer gelaten Amerikaansche en Britsche lucht landingscontingenten. Churchill uit Quebec vertrokken Naar de Engelsche nieuwsdienst meld.t heeft Churchill Quebec per trein verlaten. Het is met bekend, waarheen hij zich begeeft. HET EINDE VAN HET NORDWOLLE- FAILLISSEMENT. Na een periode van 13 jaar is thans, naar het A.N.P. uit Bremen meldt, het faillissement van de Nordwolle beëindigd. De bruto-waarde van den boedel bedroeg ongeveer 90 millioen R.M. Op de niet-preferente vorderingen werd tot dusverre een uitkeering gedaan van 25'/2 pet. Bij de slotuitkeering, welke nog moet ge schieden, zal vermoedelijk nog een uitkeering taal ongeveer 30 pet. zal kunnen worden uit van 4 a 5 pet. te verwachten zijn, zoodat in to gekeerd. BERICHT Door een nieuw voorschrift in verband met de papierschaarschte zijn wij genoodzaakt de courant om den anderen dag bij den abonné te bezorgen, voor zoover wij dezen nog kun nen bereiken. HAARLEMSCHE COURANT. Volkstuindèrs zijn tevreden. Op het oogenblik hebben de bewerkers van de volkstuinen drukke dagen. Er moet ge oogst worden en daar er veel op het land staat, kan er wat gerooid of geplukt worden. Het is nu nog wachten op den na-teelt (boere- kool en andere koolsoorten) en dan wordt de tpin omgespit, waardoor het mogelijk is in net komende jaar weer over uitnemenden grond te beschikken. „We zijn tevreden over het afgeloopen seizoen", vertelde de heer Chr. F. Keyser, de werkzame secretaris van den Haarlem- schen Bond van Volkstuindersvereenigingen, die zoo'n belangrijk aandeel heeft in de werkzaamheden. „De tentoonstelling is prachtig geslaagd en werd door negenduizend personen bezocht, hetgeen meer is dan vorig jaar. Niet alleen kwamen in het Concertge bouw de tuinliefhebbers, maar ook velen, die zich voor een volkstuin interesseeren. Dat bleek b.v. uit het groot aantal vragen bij de stands. Velen wilden zich als lid opgeven, om het volgend jaar een tuintje te bewer ken, hetgeen een goed teeken genoemd kan worden. De heer Keyser deelde mee, dat het aantal leden dit jaar weer sterk is toegenomen en het steeg van 3000 tot 4500. Of allen den volkstuin na den oorlog trouw zullen blijven is een vraag. Het is natuurlijk de bedoeling, dat het werk wordt voortgezet en voor dat doel zijn in uitbreidingsplannen reeds com plexen aangegeven, die op een bijzondere wijze worden ingericht. Van de omstandig heden zal het afhangen, of er voor de nieuwe leden plaats is, doch er wordt binnenkort aan de voorbereiding gewerkt. Evenals het vorig jaar zullen cursussen georganiseerd worden op Zaterdagen, eventueel op Zon dagen. Deze zijn niet alleen van belang voor hen, die het volgend seizoen een tuin willen hebben en moeten leeren, hoe er gespit en gezaaid moet worden, doch ook voor de tegenwoordige leden, die altijd wat van de lessen kunnen opsteken. Dit seizoen zijn de bewijzen er van geleverd. Dat de kwaliteit der groenten en vruchten op de tentoon stelling beter was dan het vorig jaar, komt door de lessen, waarvoor veel animo bestond. Behalve op de expositie kon men op de tuinen den vooruitgang waarnemen. De heer P. G. Balkenende, hoofdassistent van den Rijkstuinbouwconsulent te Li-sse en de secre taris hebben regelmatig de tuinen bezocht en zoo noodig inlichtingen verstrekt. Ook trok ken de assistenten uit Lisse er op uit, om de complexen te bezoeken. Indien er fouten in een tuin werden opgemerkt en de volks tuinder was op dat oogenbliik niet aanwezig, dan werden aanteekeningen op een kaart gemaakt en die op de planten gelegd. Geble ken is wel, dat de tabak in het brandpunt der belangstelling stond. Gehoopt wordt, dat in de toekomst meer aandacht besteed wordt aan bloemen, waardoor de tuinen een fleu riger aanzien krijgen. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. De zomervacantie van de Middelbare Tech nische School te Haarlem is tot nader bericht verlengd. Bekendmaking inzake evacuatie. De Burgemeester van Haarlem deelt mede, dat ter beveiliging van de burgerij een ge deelte van de gemeente Haarlem op last van de Duitsche weermacht moet worden geëva cueerd, welk gedeelte in een advertentie in dit blad nader is aangegeven. De bewoners van de daarvoor in aanmer king komende perceelen zullen bij de burgerij van Haarlem worden ingekwartierd. De bur gemeester vestigt er de aandacht op, dat om welke reden ook, geen vrijstelling van in kwartiering zal worden verleend en dat bij weigering om de geëvacueerden op te nemen de desbetreffende perceelen ten behoeve van de evacuéês onmiddellijk zullen worden ont ruimd. Lodewijk van Deyssel 80 jaar. Vrijdag a.s. wordt de bekende literator dr. K J. L. Alberdingk Thijm te Haarlem, beter bekend onder zijn pseudoniem Lodewijk van Deijssel 80 jaar. Hij werd in 1364 te Amster dam geboren als jongste zoon van prof. J. A. Alberdingk Thijm en bezocht de R.K. gym nasia te Rolduc en Katwijk. Spoedig ont waakte in hem de lust tot schrijven. De „Dietsche Warande", waarin in 1881 het eer ste artikel onder het pseudoniem Lodewijk van Deijssel verscheen en „De Amsterdam mer" boden hem daartoe de gelegenheid. Hij schreef vele critieken en essays over litera tuur, tooneel en schilderkunst. Overbekend is zijn aanval op Frans Netscher„ welke hem tot een der voormannen van de beweging van 1880 maakte. Van 1885 tot 1894 werkte hij mede aan „De Nieuwe Gids". Het door hem in 1894 tezamen met Albert Verwey opge richte „Tweemaandelijksche Tijdschrift" werd later herdoopt in „De 20ste Eeuw" en in 1910 vereenigd met „De Nieuwe Gids". Aanvan kelijk vond het Fransche naturalisme in hem een vurig bewonderaar. Zijn roman „Een liefde" die zooveel stof degd opwaaien, stond sterk onder den invloed van het naturalis me. In „De kleine republiek" beschreef Van Deijssel op impressionistische wijze zijn kost schooltijd. Tusschen 1894 en 1911 verscheen een elftal bundels „Verzamelde Opstellen". Later kwamen nog de „Verzamelde Werken" uit, waarin het voornaamste oeuvre van den auteur is bijeengebracht. Zijn „Gedenkschrif ten", herinneringen aan zijn jeugd, sluiten aan bij de biografie van zijn vader, welke hij in 1893 onder het pseudoniem A. J. uitgaf. Dezelfde schuilnaam dekte een studie over Multatuli. In 1935 verleende de Amsterdamsche uni versiteit hem het doctoraat honoris causa in de Nederlandsche letteren. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN MELKWAGEN. Zaterdagmiddag is aan het einde van den Dreef bij het Plein een met een paard be spannen melkwagen, welke de trambaan wilde oversteken, door een tram aangereden. De wagen werd vernield en de melkbezorger werd op straat geslingerd, waardoor hij on der de tram bekneld raakte. Nadat het tram rijtuig was opgevijzeld kon hij bevrijd en naar een ziekenhuis worden overgebracht. De brandweer heeft voor het vervoer van de nog resteerende flesschen melk gezorgd. ORGELBESPELING In de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem wordt Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur door den stadsorganist, den heer George Robert, een orgelbespeling gegeven. Het programma luidt: 1. Preludium en Fuga C gr. t. (Peters Bd. IV no. 1) J. S. Bach. 2 Maestoso, Allegro en Menuet uit het Concert c kl. t., G. F. Han del. 3 Trio, L. van Beethoven. 4 Koraalvoor spelen Joh. Brahms, a Es ist ein' Ros' ent- sprungen; b O Welt, ich muss dich lassen. 5 Patria, Jan Brandts-Buys. 6 Hosannah! Th. Dubois. HET WATER EISCHTE IN AUGUSTUS 152 SLACHTOFFERS. Zeer hoog is het aantal verdronkenen ge weest in de warme Augustusmaand, n.l. 152. Het hooge getal is te wijten aan het feit, dat velen, de zwemkunst niet machtig, zich tóch waagden in voor hen te diep of in stroomend water. 133 personen werden gered. BEROEPINGSWERK. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Wanswerd en Jislum (Fr.), C. J. de Haan, cand. te Utrecht; bedankt voor Dedemsvaart (toez.) W. B. A. Smits, Deil. Geref. Kerken. Beroepen te Kolhorn- Noord-Scharwoude (als evang. pred.) C. v. d. Boom, cand. en hulppred. te Rotterdam-Char- lois, beroepen te Steenwijk M. Ros, Krabben- dijke. Geref. Gemeenten. Tweetal te Utrecht A. de Blois te Gouda en A. v. Stuyvenberg te Uit een weide ten Noorden van den Gouda. Yerseke. Beroepen te Utrecht A. de Blois te Cruquiusweg is een schaap gestolen. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt; Weet u, dat u een staafbrandbomi, zoolang die vuur uit de zijdeling- sche gaatjes spuit, aan één van de einden kunt opnemen en naar bui ten kunt werpen? Heropening van scholen gewenscht Den Secretaris-generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Kuituur bescherming komt het ge wenscht voor, dat de scholen, die thans nog gesloten zijn, zoo spoedig mogelijk het werk her vatten, ten einde de kinderen van de voor hen zoo gevaar lijke straat te houden. Mochten de plaatselijke om standigheden of het feit, dat de school niet beschikbaar is, een hervatting van het werk belemmeren, dan wordt er bij het onderwijzend personeel ten zeerste op aangedrongen, dat zij contact met hun leerlingen zoeken en deze door het op geven en nakijken van taken tot nuttige bezigheid brengen. De electriciteils. voorziening. De uitvoering van het in som mige gemeenten aangekondig de besluit om gedurende den tijd van 9 tot 16 uur de levering van electriciteit stop te zetten, is tot nader order uitgesteld. In afwachting van de defi nitieve invoering van dit plan worden verbruikers verzocht, het stroomverbruik tot een minimum, in elk geval tot ten hoogste één-derde van het nofmale kwantum te beperken. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van nieu we bonkaarten voor de He en de 12e periode is het heden Dinsdag te Haarlem de beurt aan de letter J tot en met Jong en Woensdag aan het restant van J vanaf Jonk. Donderdag is de K tot en met Knib aan de beurt HAARL. RECHTBANK. De Officier van justitie bij de Haarlemsche rechtbank eischte tegen den 31-jarigen expeditieknecht J. G. J., die op 26 Juni te Overveen een damesfiets had gestolen, een gevangenisstraf van 6 maan den. J. O. had schoenen in be waring genomen, welke door A. en M. waren gestolen. Ver der had hij een schrijfmachine, welke het tweetal had wegge nomen, vervoerd. Eisch: zes maanden. C. L. had ingebroken in een fabriek aan de Gonnet- straat. De buit bestond uit een stofzuiger, een aktetasch en gordijnen. Wegens diefstal eischte de officier een gevan genisstraf van 6 maanden en tegen J. J. S., die hem ge holpen had en goederen ont vangen had, wegens verduis tering 4 maanden. In Aerdenhout is in Juli in een onbewoonde villa inge broken; van de goederen had W. H. i. 't V. heerenkleeding ontvangen. Wegens heling eischte de officier een gevan genisstraf van 4 maanden. De dienstbode G. A. M. F. G. had bij haar patroon te dezer stede gouden en zilve ren voorwerpen gestolen. De eisch luidde een gevangenis straf van acht maanden, doch de rechtbank wenschte nog eenige inlichtingen, waarna de behandeling werd geschorst tot 12 October. H. K. uit Amsterdam had zich te verantwoorden wegens diefstal van een fiets bij de Gereformeerde Kerk in Half weg. De zaak werd aangehou den voor het doen instellen van een psychiatrisch onder zoek. De rechtbariK zette de be handeling voort tegen A. H. M., die eenige maanden gele den had terecht gestaan. Hij spoorde in den afgeloopen win ter eenige personen aan dief stallen te plegen in vestibules. M. kocht de goederen op en verkocht ze in Amsterdam. Destijds eischte de officier een gevangenisstraf van 2 jaar, doch de rechtbank liet een voorlichtingsrapport samen stellen'. Dit rapport was voor den officier van justitie aan leiding zijn eisch terug te brengen op 6 maanden Op verzoek van den verdediger, mr. Van Blerkom, werd ver dachte onmiddellijk in vrij heid gesteld. OFFICIAAL VAN HET BIS DOM HAARLEM. De Bisschop van Haarlem heeft prof. C. G. van Trigt benoemd tot Officiaal van het Bisdom Haarlem en tot Ka nunnik van het Kathedraal Kapittel, als opvolger van wijlen mgr. J. C. Aalberse.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1