Haarlemsche Courant Van Eindhoven uit dringen tanks naar het Noordoosten Nieuwsblad voor Noord-Holland Nancy ging verloren en de penetratie bij Aken werd uitgebreid. 889e Jaarg. No. 222 Bureaux: Groote Houtstraat 93 postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 21 Sept. 1944 CJitg.: Graf. Bedrijven Daniiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 et., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent, K 1297 Het Duitsche weermachtbericht van Woens dag luidt: In Midden-Nederland werden de uit de lucht gelande geallieerden in het gebied van Arn hem door geconcentreerde aanvallen verder samengedrongen. Goed ondersteund door eigen jachtformaties leden de geallieerden zware verliezen aan menschen en materiaal. Tot dusver werden meer dan 1700 gevangenen gemaakt. Uit het gebied van Eindhoven dron gen de Geallieerden met tanks naar h^t Noord- Oosten. De Duitsche troepen gingen ook hier tot den tegenaanval over. Ten N.W. van Aken konden de Geallieerden met sterk gebruik van tanks hun penetratie uitbreiden. Ten Z.W. der stad werden 0116 Geallieerde aanvallen ten deele met zware verliezen voor den aanvaller afgeslagen. De Duitsche tegenaanval wint langzaam terrein. In het gebied Nancy-Luneville houden de zware en onoverzichtelijke gevechten aan. Nancy ging verloren. In Luneville wordt ver bitterd gevochten. In de overige frontsectoren slechts plaatse lijke gevechtshandelingen. De voortgezette aanvallen van de Geallieer den op de vestingen Calais, St. Nazaire en Boulogne werden afgeslagen. Na afloop van den strijd in het volledig verwoeste gebied van stad en haven der vesting Brest hielden gisteren nog afzonderlijke gevechtsgroepen in verbitterden strijd de laatste steunpunten op het schiereiland Le Crozon. Het V I vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië bereikten de zware afweerslagen in het gebied aan de Adriatische kust hun hoogtepunt. Het gelukte hier ook gisteren aan de heldhaftige vechtende Duitsche troepen, ten deele in nieuwe stellingen, de geallieerde doorbraak te verhinderen. Ten N. en N.O. van Florence werden geallieerde aanvallen afge slagen. Plaatselijke penetraties werden in een tegenaanval gezuiverd. In Zuidelijk Zevenburgen en aan de punt van Szeklen mislukten aanvallen der bolsje wieken. Evenzoo sloegen Duitsche troepen in den sector Sanok-Krosno. hevige aanvallen der Sovjets af, grendelden afzonderlijke penetra ties af en vernietigden 27 tanks. Bij Warschau probeeren de bolsjewieken, onder bescherming van kunstmatigen nevel, op verscheidene plaatsen over den Weichsel te trekken. De overzetpogingen werden ver ijdeld, enkele op den westelijken oever door gedrongen gevechtsgroepen werden afgesne den. Ook N.O. van de stad bleven herhaalde aanvallen der bolsjewieken in het Duitsche vuur steken. Aanvallen Z.W. van Mitau leverden na het afweren van bolsjewistische tegenaanvallen verbeterde stellingen op. In Letland en Estland werden de door tal rijke tanks en slagvliegers ondersteunde aan vallen der bolsjewieken afgeslagen of opge vangen en Werden talrijke tanks vernietigd. In driedaagsche boschgevechten 'vernietig den Duitsche grenadiers in den sector van Kandalaksja in energieke tegenaanvallen twee bolsjewistische bruggenhoofden. Gisteren in de middaguren ondernamen Amerikaansche bommenwerpers aanvallen op verscheidene plaatsen in Noord- en Noord- West-Duitschland. Daarbij ontstonden vooral in het stadsgebied van Koblenz verliezen on der de bevolking en werd schade aan gebou wen aangericht. In den afgeloopen nacht/ werden geallieerde terreuraanvallen gericht op MünchenrGlad- bach en Budapest. Strijdkrachten der lucht verdediging schoten 37 geallieerde vliegtui gen omlaag. In het Kanaal en in den Indischen Oceaan brachten duikbooten vier schepen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 26 duizend bruto reg. ton, alsmede twee fregatten. Drie andere schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Het International! Informatiebureau meldt omtrent den toestand in het Westen: Het zwaartepunt der gevechten lag nog steeds in het Midden-Nederlandsche gebied. Tot dusver hebben de Angio-Amerikanen hier ongeveer drie divisies neergelaten: De eerste Engelsche luchtlandingsdivisie in het gebied van Arnhem, de 83ste valschermjagersdivisie in het gebied van Nijmegen en de 101ste Amerikaansche luchtlandingsdivisie in het ge bied van Eindhoven. Bij de poging, deze strijd krachten in alle drie gebieden te versterken en van oorlogsmateriaal te voorzien, leden zij door Duitsche jagers en gemotoriseerde lucht doelartillerie zeer groote verliezen. In totaal werden 23 Britsche en Amerikaansche jagers en jachtbommenwerpers, alsmede 328 vracht zweefvliegtuigen neergeschoten en bijna al hun materiaal buitgemaakt of vernietigd. In het gebied van Arnhem werd een geheele lucht- landingsgr'oep van de 1ste Engelsche lucht landingsdivisie omsingeld en na een kort ver zet overmeesterd, waarbij 1800 gevangenen werden gemaakt. De pogingen om uit het ge bied van Eindhoven met pantserverkenning door te stooten naai- de bij Nijmegen omsin gelde groep Amerikaansche valschermjagers werden evenzeer verijdeld als de poging der Amerikaansche valschermjagers zich meester te maken van de bruggen naar- Nijmegen. Bij de gevechten in het Zuid-Nederlandsche ge bied verloren de Amerikanen in de beide laatste dagen 43 tanks. Aan de Beneden- Schelde zette het eerste Canadeesche leger de aanvallen op -het Duitsche bruggenhoofd met ongeveer 200 tanks voort. Deze aanvallen kon den over het algemeen worden afgeslagen. Enkele kleine penetraties, vooral in het gebied van Sas van Gent, waar hevige straatgevech ten ontstonden, konden worden afgegrendeld. In het Zuid-Nederlandsche gebied duurde de verbitterde worsteling ten N.W. van Maas tricht voort. Sterke Amerikaansche pantser- strijdkrachten slaagden er met groote verliezen in Sittard binnen te dringen. In het Luxem- burgsche gebied werd het bruggenhoofd Wal- lendorf in een tegenaanval bijna geheel opge ruimd en Wallendorf heroverd. Militaire doelen in Eindhoven gebombardeerd. Naaf de luchtmachtcorrespondent van het intern, informatiebureau van het Westelijke front meldt, werd de sterke Duitsche lucht actie in het Nederlandsche luchtlandings gebied ook in den nacht van 19 op 20 Sep tember met goede uitwerking voortgezet. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen en des nachts opereerende slagvliegers richtten aan vallen op Anglo-Amerikaansche troepen en tanks in het gebied van Maastricht. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten An glo-Amerikaansche ravitailleeringssteunpun- ten in het stadsgebied van Eindhoven met bommen van zwaar kaliber. Hoewel de af weer zeer krachtig was, wierpen de Duitsche gevechtsvliegtuigen hun bommenlasten van geringe hoogte op het stadsgebied neer. Er ontstonden ontploffingen en branden, die af komstig waren van getroffen munitie-opslag plaatsen. „De Nachtwacht" in Maastricht. Lissabon, 20 Sept.. (A. N. P.) United Press deelt uit het Geallieerde hoofdkwartier mede dat in Maastricht een schuilplaats is ontdekt, waarin zich een groot aantal schilderijen van Nederlandsche meesters bevond, o.a. De Nachtwacht van Rembrandt. De toestand in Finland. Het opperbevel van het Duitsche bergleger in het hooge Noorden deelt mede: De Duitsche troepen in het hooge Noorden hebbên bij hun bewegingen, die door den Finsch-Sovjet- Russischen wapenstilstand veroorzaakt zijn, thans de Finsche grens, die zij drie jaren lang tegen alle aanvallen uit het Oosten be schermd hebben, op vele plaatsen over schreden. SOVJET DELEGATIE IN HELSINKI. Naar Aftentidingen meldt is de Sovjet con trolecommissie voor Finland, waarvan Sjdanof voorzitter is, reeds te Helsinki aan gekomen. BERNHARD RAMCKE ONDERSCHEIDEN. De Führer heeft den heldhaftigen ver dediger 'van Brest Bernhard Ramcke het Eikenloof met de Zwaarden en Briljanten behoorend bij het Ridderkruis van het IJze ren Kruis verleend. FINLAND BREEKT MET HONGARIJE, KROATIë EN SLOWAKIJE. Volgens een. bericht van TT uit Helsinki, heeft de Finsche regeering als gevolg van de nieuwe politieke lijn de diplomatieke en con sulaire betrekkingen met Hongarije, Kroatië en Slowakije verbroken. ZWARE ORKAAN BOVEN GEBIED VAN NEW-YORK. De zware orkaan, die, eenige dagen gele den gewoed heeft boven het gebied van New- York, heeft 55 dooden geëischt, naar Stock- holms Tidningen uit New-York meldt. Daar bij zijn de bemanningen der vermiste schepen een torpedojager, een lichtschip, en twee andere vlooteenheden niet meegeteld. Der tig duizend woningen in New York nebben nog steeds geen electrisch licht. Bijzonder zwaar is Cape Cod getroffen, waar 25.000 personen dakloos zijn geworden. In een aan tal plaatsen is de uitzonderingstoestand afge kondigd WALTHER LEHMANN NAAR EUROPA- Volgens een door Stockholmer Tidningen gepubliceerd United Press bericht uit Mont real heeft de leider van de leen- en pacht overeenkomsten Walther Lehmann, in de uit- voerende commissie van de Unrra verklaard, dat hij binnenkort zelf naar Europa zal ver trekken. Hij bereidt de bevolking van de ge bieden, die thans door de Geallieerden bezet zijn of nog door hen bezet zullen worden, erop voor, dat niet alles geleverd kan worden wat zij noodig heeft. Er is bijvoorbeeld een overschot aan tarwe, gebrek daarentegen aan vleesch, vet, textielgoederen en zekere eind producten. AMERIKAANSCHE SCHEEPS VERLIEZEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van ma rine Dinsdag bekend gemaakt, dat door Ja- pansche actie bij de recente operaties bij de Palau-eilanden de Amerikaansche mijnen veger Perry met geringe verliezen verloren is gegaan. Voorts is het Amerikaansche hulp troepentransportschip Noa gezonken na eèn aanvaring op den Stillen Oceaan met een Amerikaanschen torpedobootjager. De militaire situatie in Nederland. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, dat de voornaamste kenmerken van den oorlog in Europa op het oogenblik wor den gevormd door de poging der Westelijke Geallieerden, op hun linkervleugel door een doorbraak naar de Rijndelta het front uit zijn stagnatie los te maken, en de in hooge mate stationnaire gevechtshandelingen aan het Oostelijke front. Deze kenmerken dragen alle mogelijkheden der komende ontwikkeling in zich. Tengevolge van de verlichting, die de toestand in het Oosten de laatste weken heeft gebracht, is het Duitsche commando ongetwij feld in staat gesteld, meer de vrije hand te hebben voor het bedwingen van de wederom groeiende moeilijkheden, welke de situatie in het Westen brengt. Deze moeilijkheden zijn van tweeërlei aard: de weer meer naar voren komende lucht- meerderheid der Anglo-Amerikanen in opera tief opzicht en de ontwikkeling van het Geal lieerde offensief tegen het gebied om Eindho ven. De stoot tot de verandering, welke zich afteekent, is ongetwijfeld gegeven door de omvangrijke luchtlapdingsacties. Het Neder landsche gebied met zijn tallooze waterwegen, die de beweging van gemotoriseerde troepen slechts mogelijk maken, als men er in slaagt, de vele bruggen bijtijds en in goeden staat in handen te krijgen, is het ideale terrein voor het ondersteunende gebruik van luchtmacht troepen. Het is nog volkomen de vraag, of de Geallieerden met dit nieuwe hulpwapen het zelfde succes zullen hebben als de Duitschers in het voorjaar van 1940. De buitengewoon zware verliezen, die de Geallieerde landings formaties reeds in het begin van haar actie hebben moeten lijden, bevestigen weer den regel, dat, als twee hetzelfde doen, dat nog niet hetzelfde is. Het oogenblik ven verrassing heeft ditmaal zonder twijfel niet gefunctioneerd. De Duit schers, die zich juist in het Nederlandsche gebied reeds bij den bouw der eerste verster- kingswerken in den herfst van 1940 en gedu rende 1941 op dergelijke acties hadden inge steld, gullen hier dus nog in staat zijn tot een tegenstand, die zelfs bij een toenemende he vigheid der gevechten van aanzienlijke betee- kenis zal zijn, zelfs als er een verbinding tot stand is vbracht tusschen de aanvalslinie en de neergelaten landingsgroepen. Het is in dit verband niet onbelangrijk te weten, dat een groot deel der landingsgroepen, die in totaal verschillende divisies omvatten, reeds bij het oprukken naar de hoofdverzamelplaatsen door de Duitschers omsingeld en vernietigd is. Daar bij betrof het districten, waarvan het Geal lieerde commando niet kon aannemen, dat zij door de Duitschers op doeltreffende wijze be waakt konden worden. Dit schijnt vooral te gelden voor de gebieden van Nijmegen en Arnhem. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de Duitschers sterker zijn dan men aan vankelijk verwachtte. Intusschen kan niet ontkend worden, dat de Duitschers zich op den uitersten Noordelijken vleugel gedwongen zien, hun verdediging meer te doen steunen op de Rijndelta. Verwonderlijk is het beeld van den strijd bij Aken, waar zich blijkbaar een massale Duit sche opmarsch heeft voltrokken, die klaar blijkelijk in staat is, ook tegen de krachtigste aanvallen op te treden. Met het oog op dit ge vaar schijnen de Geallieerden ook overgegaan te zijn tot het oefenen van druk uit het gebied van Maastricht tegen de Duitsche grens. In ieder geval kan men uit alles, wat zich thans aan het Westelijke front afspeelt, dui delijk zien, dat het Geallieerde commando de beslissing zoekt op de plaats, waar het eens de zee beheerschende Engeland tot dusverre zijn militaire en politieke positie in Europa veran kerde: in het Noord-Europeesche kustgebied, in België en Nederland. Maar dë moderne drie dimensionale oorlog zou dergelijke "overwe gingen onder omstandigheden snel op den ach tergrond dringen, vooral na het verschijnen van een geheel nieuw wapen, zooals de Duit schers klaarblijkelijk bezitten. In dit verband is niet oninteressant, dat de Duitschers, zij het ook geleidelijk, weer met hun duikbóotwapen te voorschijn komen en dat de V 1 op verras sende wijze weer is verschenen. Hieruit blijkt, dat duikboot noch V-wapenen afhankelijk zijn van het kustgebied, dat men totdusverre be schouwde als noodzakelijke voorwaarde voor groote successen. Aan het Oostelijk front valt het vooral op, dat de Sovjets in weerwil van hun aanhou dende zeer groote krachtsinspanning op de voornaamste brandpunten van den strijd niet meer oprukken. Een bewijs daarvoor is de slag in het Baltische gebied, die voortduurt. Uit bepaalde bewegingen, die de Duitschers juist ten uitvoer leggen op plaatsen, waar de druk, der bolsjewisten het minst merkbaar is, wordt thans het strategische plan van het Duitsche commando duidelijk. Het schijnt (den Noordelijken vleugel verder te willen verster ken en hem dan, als aan den voornaamsten stoot der Sovjets de kracht is ontnomen, het karakter te willen geven van een samenhan gend blok voor het Oostpruisische gebied, om op deze wijze rechtstreekschen invloed te kun nen uitoefenen ook op de gevechtshandelin gen in de Zuidelijker gelegen frontsectoren. TALRIJKE FRANSCHE BLADEN VERDWENEN. Naar de Tribune de Genève uit Parijs meldt, zijn daar talrijke vroeger verschijnende dag bladen van het tooneel verdwenen en wel blijkbaar voor altijd. Daaronder bevinden zich de Oeuvre, de Matin, de Petit Parisien, de Intransigeant en de Paris Soir. Ook de Temps, het Journal des Debats en anderen verschij nen niet meer, evenals het allergrootste deel van de burgerlijke pers. Deze bla-'en zijn ver vangen door de Franctireur Combattant, La France Libre en Le Front National. Na vier jaren zwijgen zijn de Figaro, Le Soir en L'Aube weer opgedoken. De communistische Humanité en de socialistische Populaire heb ben de grootste oplaag. Uitreiking distributie, bescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten is het mor gen Vrijdag te Haarlem, de beurt aan de letters Knie tot en met Kost en de letter P van Por af en Q en Ra tot en met Ras. Zaterdag is het de beurt aan den letter R van Rat af en Sa tot en met Schik. BONKAARTEN EN NOOD- KAARTEN VOOR EVACUéS. Personen, die door omstan digheden gedwongen zijn tij delijk in een andere dan hun gemeente van inwoning ver blijf te houden mogen de le vensmiddelenkaarten voor de elfde en twaalfde periode (Ka tot en met Ke 411412), als mede de noodkaarten afhalen bij de distributiediensten in hun tijdelijke woongemeente, indien aannemelijk kan wor den gemaakt, dat zij niet in staat zijn tijdig deze kaarten in hun gemeente van inwo ning te gaan afhalen of te doen afhalen. AFHALEN VAN BON KAARTEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De secretaris-generaal van het Dept. van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat personen, die door omstandig heden gedwongen zijn tijdelijk in oen andere dan hun ge meente van inwoning verblijf te houden, de levensmiddelen kaarten voor de elfde en twaalfde periode (KA- tot en met KE 411-412) alsmede de noodkaarten, mogen afhalen bij de distributiediensten in hun. tijdelijke woongemeent indien aannemelijk kan wo-- den gemaakt, dat zij niet in staat zijn tijdig deze kaarten in hun gemeente van inwoning te gaan afhalen of te doen af halen. BROOD OF BLOEM OP BESCHUITBON. De secretaris-generaal van dept. van Landbouw en Vis scherij maakt bekend, dat be halve kindermeel of voedings suiker op de beschuitbonnen 40 ook 100 gr. brood of 7Q gr. tarwebloem en op de bonnen Reserve E 78 ook driehonderd gram brood of 210 gram tarwe bloem mag worden gekocht. Op rantsoenbonnen beschuit mag behalve biscuits ook be schuit, voor zoover voorradig, worden betrokken. NIEUWS VAN GISTEREN De burgemeester van Haar lem deelt mede, dat ook de be woners van het zoogenaamde Ramplaankwartier vóór Vrij dagmiddag 6 uür zullen moe ten evacueeren. Deze maat regel wordt uitgevoerd in op dracht van de Duitsche weer macht. Het bovengenoemde ge bied, dat geheel dient te wor den ontruimd, zal na den ge stelden termijn niet meer mo gen worden betreden. Voor de betrokkenen zullen in de De Ruyterschool, Gilles School meesterlaan 3 te Haarlem-W. inlichtingen omtrent de huis vesting worden verstrekt. Het is met ingang van he den verboden buiten de uren, waarop officieel verduisterd moet worden, electriciteit voor verlichting te gebruiken. In dien afwijking van dit voor schrift wordt geconstateerd, zal zonder meer tot afsluiting worden "overgegaan. Voorts is bepaald, dat eveneens met on- middellijken ingang de tot op heden toegewezen rantsoenen voor electriciteit tot de helft zijn verminderd. De Haarlemmer R. v. d. Wal heeft het initiatief genomen om vrijwillige hulp te verleenen bij de evacuatie. Nu een deel der inwoners van Haarlem en de randgemeenten hun woning moeten verlaten, hebben voor al de ouden van dagen en in validen met talrijke bezwa ren te kampen. Het is thans de bedoeling om twee centrale punten op te richten, namelijk bij de brug over de Jan Gij- zenvaart in Haarlem-Noord en aan den ingang van het Kin- heimpark te Bloeihendaal. Zij, die geholpen wenschen te wor den, kunnen aldaar hun naam en adres opgeven, terwijl de vrijwilligers (zooveel mogelijk voorzien van transportmidde len) zich eveneens aan beide posten kunnen vervoegen. Fir ma's, die over rijdend mate riaal beschikken en zij, die ge legenheid hebben personen op te nemen of goederen op te slaan, kunnen zich eveneens aanmelden. Men kan er reeds 's morgens om half acht te recht.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1