Haarlemsche Courant Zware gevechten bij Nijmegen. Nieuwsblad voor Noord-Holland 289e Jaarg. No. 223 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. XJmuiden-O. Remhrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve t>p Zon- en Feestdagen. Vrijdag 22 Sept. 1944 CJitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent, K im In het gebied van Arnhem werden Engelsche luchtlandingstroepen vernietigd. Het Duitsche opperbevel van de weermacht deelde gisteren mede: In Midden-Nederland werd de eerste Engel sche luchtlandingsdivisie in het gebied van Arnhem ondanks nieuwe versterkingen vanuit de lucht voor het grootste deel vernietigd, de rest werd op een klein gebied opeengedrongen. Totdusver werden 2800 gevangenen gemaakt, onder wie de commandant der divisie. Bij Nijmegen .leveren eigen troepen zware gevechten met den uit het gebied van Eind hoven met pantserstrijdkrachten aanvallenden vijand. Ten Zuiden van de monding van de Schelde slaagde de vijand er in een plaatse lijke penetratie tot stand te brengen. In het gebied van Aken werden gisteren de sterke aanvallen van den vijand overal afge slagen en ten Noordoosten d* stad werd in een tegenaanval een lacune in het front ge sloten. Bij deze gevechten werden in den sec tor van een divisie in drie dagen 47 vijande lijke tanks stukgeschoten. In gevechten, die verscheidene dagen duur den, gelukte het het vijandelijke bruggen hoofd over de Sauer ten Noordoosten van Echternach tot op geringe overblijfselen uit een te slaan. In het gebied van Luneville stiet de eigen aanval op overmachtige vijandelijke pantser strijdkrachten. Na heen- en weergolvende ge vechten werden de eigen strijdkrachten in Luneville op den Oostelijken rand der stad teruggetrokken. Tusschen Epinal en de Zwit- sersche grens slechts plaatselijke gevechts handelingen. Vijandelijke aanvallen op Boulogne en Ca lais werden afgeslagen. Het laatste verzet van het garnizoen van Brest op het schiereiland Le Crozon is afgeloopen. In zeer zware ge vechten, die wekenlang hebben geduurd be hield de heldhaftige uit troepen van alle weermachtsonderdeelen bestaande bezetting onder de voorbeeldige leiding van den vesting commandant generaal der valschermtroepe'n Ramcke, de vesting op den wat,betreft getal en materiaal verre overmachtigen vijand. Hierdoor is den vijand niet een haven, doch slechts een puinhoop in handen gevallen. De heldenstrijd van het garnizoen van Brest zal in de geschiedenis voortleven. Drie eigen motortorpedobooten, die in den strijd waren gev/orpen voor de flankbeveili ging van een belangrijk convooi, vielen in den nacht van 19 -op 20 September voor Duinkerken twee overmachtige formaties lichte Britsche vlootstrijdkrachten aan en bereikten door hun aanval, dat het convooi zonder schade zijn plaats van bestemming kon binnenloopen. De drie motortorpedobooten gingen bij de vervul ling van hun taak verloren. Het V I-storingsvüur op Londen werd voortgezet. In Italië duren de zware afweergevechten in het gebied ten Noorden van Florence en aan de Adriatische Zee onveranderd voort. In verbitterde en voor beide partijen vele verlie zen opleverende gevechten werden talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Ten Zuiden en Zuidoosten van Firenzuola werd een vrij groote penetratie van den vijand afgegrendeld. Aan de Adriatische Zee bracht de met een zeer groote hoeveelheid materiaal en met krachtigen steun vanuit de lucht en van scheepsartillerie aanvallende Vijand verschei dene diepe penetraties tot stand, die voor een deel in een tegenaanval afgegrendeld werden. De doorbraak van den vijand werd wederom verhinderd. In deze gevechten werden giste ren 57 vijandelijke pantserwagens stukgescho ten en honderden gevangenen werden ge maakt. In het Noordelijke deel van de Szekler- punt mislukten aanvallen der Sovjets voor een deel in een tegenaanval. In West-Roemenië werden door onze slag- vliegtuigen 24 vijandelijke tanks alsmede tal rijke stukken geschut en voertuigen vernie tigd. De harde afweerslag om de Karpathenpas- sen in den sector ten Zuiden van Sanok- Krosno duurt voort. Bij Warschau 'werden naar den Westelijken oever overgezette bolsjewistische gevechts groepen vernietigd, in totaal werden 69 storm en landingsbooten vernield of buitgemaakt. Ten Noordoosten van Warschau en aan de Bobr ten Noordwesten van Bialystok misluk ten vijandelijke aanvallen. De aanval van onze pantsertroepen ten Zuid westen van Mitau heeft in weerwil van taai vijandelijk verzet verder terrein gewonnen. In de laatste drie dagen werden hier 48 pant serwagens en stukken stormgeschut en 95 stukken geschut alsmede talrijke andere wa pens vernietigd of buitgemaakt. In Letland en Estland zette de vijand met nieuw aangevoerde strijdkrachten zijn krach tige aanvallen voort. Onze schitterend strij dende troepen sloegeh deze door tegenaanval len uiteen of vingen ze op. In den thans zeven dagen durenden afweerslag werden totdusver 600 Sovjet pantserwagens vernietigd. Bij aanvallen overdag van vijandelijke bom menwerpers op het gebied van de steden Bu dapest, Raab en Presburg, alsmede bij nach telijke aanvallen van vrij zwakke vijandelijke formaties in het Hongaarsche gebied werden 11 vijandelijke bommenwerpers neergescho ten. In Trier ontstonden door aanvallen van vij andelijke vliegtuigen met bommen en mitrail- leurvuur verliezen onder de bevolking. De strjjd van Woensdag. D.N.B. meldt: In Midden-Nederland zetten de Duitsche troepen Woensdag in het gebied Nijmegen-Arnhem hun concentrische aanvallen op de in geringen omvang nog verder ver sterkte vijandelijke strijdkrachten voort, die opnieuw zware verliezen leden. De dramatt sche gevechten om den smallen corridor van Eindhoven naar Nijmegen nemen in hevigheid toe. De vijandelijke aanvallen om de smalle sluis te verbreeden, mislukten. De corridor wordt in de flanken hevig aangevallen. De toestand in het centrale deel van Midden- Nederland is vergeleken met de vorige dagen weinig veranderd. Hetzelfde geldt voor het Duitsche bruggenhoofd ten Z. van de Wester- schelde. Ook hier behaalden de Canadeezen geen successen. Het zwaarte-punt van de operaties aan het Westelijk front lag nog steeds rondom Aken. In de punt bij Maas tricht konden de Amerikanen eenig terrein winnen. Enkele kilometers ten N. van de tot dusver bestaande gevechtslinies betrokken de Duitsche troepen nieuwe, nog op Nederlandsch gebied liggende afweerstellingen. Door deze verplaatsing is de flank ten N.W. van Aken dieper geworden. Ten N. van Maastricht en Aken zijn eigen tegenaanvallen gaande. Ook ten O. van Aken versterkten de Duitsche troe pen hun druk. Ten W. van Stalberg werden vijandelijke aanvallen afgeslagen en ten Z.O der stad moest de vijand veroverd terrein weer prijs geven. In het Zuidelijk deel van het Wes telijke front wordt nog steeds fel gestreden om het gebied Metz-Luneville. In Luneville zelf duurden de verbitterde gevechten voort. Ten N. en ten Z. der stad stieten aanvallen en tegenaanvallen in snelle volgorde op elkaar. Hier en ten N. van Epinal duren de gevechten voort. Ondanks al zijn aanvallen heeft de vijand zijn stellingen aan de Moezel niet kun nen herstellen. De Finsche wapenstilstand. Het Finsche telegraafagentschap wijst er met klem op, dat de Finsche wapenstilstand gesloten is tusschen Finland eenerzijds en de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië anderzijds In verband met de wapenstilstandsvoor waarden voor Finland wordt in politieke kringen te Berlijn gewezen op de bijzondere verantwoordelijkheid voor maarschalk Man- nerheim voor een ontwikkeling, die logischer wijze naar den afgrond moet voeren. In Ber lijn wordt voorts de meening geuit, dat niet alle kringen van het Finsche volk zich de strop om den hals zullen laten leggen. Prins Karei regent van België. Prins Karei is, volgens een bericht van Reu ter door het Belgische parlement tot regent benoemd. Vandaag zal hij de eed op de grond wet afleggen. Van de 264 stemmen werden er 210 voor hem uitgebracht. Het hoogtepunt tegemoet. De slag om Midden-Nederland wordt dag en nacht zonder onderbreking voort gezet eiï- gaat blijkbaar zijn hoogtepunt tegemoet. De toestand van de uit de buurt van Eindhoven en Nijmegen aanvallende vijandelijke formaties is nog niet opgehel derd, temeer daar de voorste formaties van drie kanten en van de lucht uit voort durend worden aangevallen. 20 transportvliegtuigen omlaag geschoten. De luchtmachtcorrespondent van het Inter nationale Informationsbuero meldt van het Nederlandsche gevechtstooneel, dat Duitsche jagers op 21 September volgens nog onvolle dige rapporten 20 transportvliegtuigen van het type Douglas met volledige lading hebben neergeschoten. De meeste dezer vliegtuigen gingen na hun val in vlammen op. Als zeker kan worden aangenomen, dat veel wapenen, munitie, oorlogsmateriaal en levensmiddelen door de snelle aanvallen der Duitsche jagers vernietigd zijn. Het kwam daarbij weer tot hevige gevechten met Anglo-Amerikaansche jagers, waarvan er verschillende werden neergeschoten. PASSAGIERSBOOT OP DEN NIJL GEZONKEN. Naar de zender Beiroet meldt, is op den Nijl een passagiersboot gezonken, waarbij 100 menschen om het leven, kwamen. Slechts drie personen werden gered. KOPTE BERICHTEN. Het conservatieve Stockholmsche dagblad Nya Dagligt Alahanda deelt mede, dat het op 14 October voor het laatst zal verschijnen. Het eerste nummer kwam uit in 1767. Lehman, de leider van de Unrra vertelt, dat het verleenen van hulp afhangt van een verzoek der betrok ken regeeringen. Tot dusver heeft hem een dergelijk verzoek niet bereikt. De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Chi cago, dat senator Conrally verklaard heeft het te zullen toejuichen, indien de Vereenigde Staten alle in dezen oorlog veroverde eilanden zouden behouden als lucht- en vlootsteunpun- ten ter waarborging van den vrede. Duizenden ambtenaren, die te Vichy onder Pétain gewerkt hebben moesten hun functie neerleggen. Zij zijn voorloopig in hotels on dergebracht in afwachting van verdere sanc ties. Associated Press meldt uit Moskou dat in Estland de Sovjet wetten weer worden inge voerd. Associated Press verneemt dat Parijs nog slechts de helft van de normale levensmidde lenvoorziening krijgt aangevoerd. De gezond heidstoestand der bevolking is critiek door onvoldoende voeding. Uit Amerikaansche ambassadekringen te Lissabon verluidt, dat Churchill terstond na de conferentie van Quebec naar Moskou is ver trokken om daar Stalin te ontmoeten. Hongaarsche regeering stelt zich voor. De regeering Lakatof heeft zich Donder dagavond aan het Hongaarsche parlement voorgesteld. De Premier verklaarde, dat Hongarije, toen het de wapenen opnam, zich niet door expansiedoeleinden heeft laten leiden. Voor Hongarije is er geen andere weg dan de vastberaden verdediging van zijn grenzen. De regeering, die uit boven de par tijen staande vaklieden bestaat, zal alles doen om de hechtheid van het staatsgezag en het vigeeren .van recht en wet als onmisbare voorwaarden voor de succesvolle oorlog voering te verzekeren. DE NIEUWE FINSCHE REGEERING. Naar de zehder Lahti meldt, is de nieuwe Finsche regeering in eerste zitting bijeen ge komen. Tot leden van de commissie voor de buitenlandsche politiek, waarvan krachtens hun ambt ook de premier en de minister van buitenlandsche zaken deel uitmaken, werden Walden, Ellilae en Vuori benoemd. Uitkeering volgens de Ongevallenwet. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank heeft de Raden van Arbeid gemachtigd om, bij het uitblijven van tijdelijke uitkeeringën en voor- loopige renten in gevolge de Ongevallenwet 1921, waarvan de betaalbaarstelling door de Rijksverzekeringsbank pleegt te geschieden, ten behoeve van de belanghebbenden in hun district, maatregelen te treffen ter voorzie ning in deze betalingen. In voorkomend ge val kunnen de belanghebbenden bij den Raad van Arbeid in hun district inlichtingen in winnen. Hulp aan verhuizers. Het is een droeve stoet, welke men dezer dagen op de buitenwegen van Haarlem ziet. Allerlei voertuigen worden gebruikt en het is niets vreemd, als men dames achter een handkar ziet en heeren, die gewoonlijk op een kantoor zitten, een handwagen voort duwen. Verheugend is, dat de burgers het leed van anderen inzien en met man en macht steun verlgenen, om de goederen te verhui zen. Dezen helpers willen we hulde brengen voor hun welwillende medewerking. Jammer genoeg hoorden we ook een ander geluid. Onder de vrijwillige medewerkers zijn lieden, die van de huidige omstandigheden misbruik maken en zich diverse goederen toeëigenen. Zoo werd mevr. v. d. L., wonende aan den Joh. Verhulstweg te Santpoort hiervan de dupe. Twee jongens, die voor haar twee kof fers met inhoud op een carrier vervoerden, zijn niet aan het opgegeven adres verschenen. Ten nadeele van een anderen bewoner van den Joh. Verhulstweg, den 72-j. heer V., werden eveneens enkele koffers met inhoud op een dergelijke geraffineerde wijze buit gemaakt. De commissaris van de recherche verzoekt bovengenoemde personen zich in hun eigen belang aan het hoofdbureau van politie Smedestraat Haarlem te melden. Dame ernstig benadeeld. De 67-jarige Haarlemsche A. L. maakte van de aanbieding van een onbekende dame, welke voor haar een zwaren zak met inhoud naar het evacuatieadres wilde brengen, een dankbaar gebruik. Spoedig moest zij evenwel met ontsteltenis constateeren, dat de bereid willige niet kwam opdagen. De benadeelde is hierdoor ten zeerste gedupeerd, daar de buit twee stel complete distributiebescheiden, noodkaarten, stamkaarten, levensmiddelen, pantoffels, breiwerk en een bont omvat. Ook in dit geval wordt de onbekende verzocht zich bij den commissaris der recherche te melden. Overschrijving gasrantsoen in Haarlem. Zij, die dezer dagen bij andere families gaan inwonen en gas moeten gebruiken, kunnen hun gasrantsoen overschrijven. Daarvoor die nen zij zich schriftelijk in verbinding te stel len met den Incassodlenst, welke deze aange legenheid regelt. Deze dienst is gevestigd aan de Jacobijnestraat te Haarlem. STRAATNAMEN VOOR LEVENDE PERSONEN. Toen de heden tachtig jaar geworden stad genoot, de heer K. J. F. Alberdingk Thijm (Lodewijk van Deyssel) in September 1934 bijna zeventig jaar was, besloot de gemeente raad van Haarlem, ter gelegenheid van den komenden verjaardag hulde te brengen, door een naam van een straat of laan naar hem te noemen. Later werden de woningen gebouwd nabij de tunnel in de omgeving van de Delft en een der wegen werd De Lodewijk van Deyssellaan genoemd. Het was wel een uitzondering, dat de ge meenteraad besloot een naam van een straat te noemen naar een nog levenden persoon. Vroeger waren daarover wel eens voorstellen ingediend door de raadsleden, doch dan stelde de vergadering zich op het hierboven ge melde standpunt. Op 13 November 1878 heeft de gemeenteraad echter ook een uitzondering gemaakt. Dien dag werd besloten een straat in het Rozen- priëel te noemen naar A. Voorting, een der mede-eigenaren van het Rozenpriëel,- die bij de overdracht aan de gemeente milde voor waarden aanbod, zoo een der nieuwe straten den naam zou verkrijgen van Voortingstraat. Aan het verzoek werd voldaan. GEVONDEN VOORWERPEN. Beddegoed, J. Schutte, Kleverparkweg 70. Geld, Hannenberg, Obistraat 79. Halsband, Merens, Frederikspark 4. Kussen, A. v Eerden, Oranjestraat 109. Sleutels, Bieben, Hedastraat 2. Zak m.i., J. Schutte, Kleverparkweg 70, Betreden spoorlijnen verboden. Blijft niet staan op en bij bruggen. De Höhere S.S.- und Polizei- führer Nord-West en General- Kommissar für das Sicher- heitswesen maakt bekend: In overleg met de bevoegde hooge commando-instanties van de Duitsche weermacht gelast ik met onmiddellijke in werkingtreding het volgende le. Het betreden van spoor lijnen inclusief een 15 meter breede strook links en een 15 meter breede strook" rechts van de rails is voor burgers verboden, met uitzondering van "het personeel der Neder landsche Spoorwegen die be last zijn met de controle van. de spoorlijn en zich als zoo danig kunnen legitimeeren. Het verböd van betreden geldt niet voor: Spoorwegstations, spoorwegovergangen en spoor wegtunnels, die voor het ge bruikelijke openbare verkeer dienen. 2e. Het blijven staan op en bij bruggen, bruginrichtingen van allerlei aard, wegtunnels en het blijven staan bij alle Duitsche dienst- en comman do-instanties en bij bewaakte objecten van allerlei aard, is in een omtrek van honderd meter van deze inrichtingen verboden. 3e. Op personen die dit voorschrift overtreden, wordt wanneer zij eenmaal zonder resultaat zijn> gewaarschuwd terstond geschoten. (w.g.) RAUTER, S.S.-Obengruppenführer und General der Polizei. Gaslooze uren gewijzigd. Thans wordt tweemaal gas verstrekt. De directies van de gas bedrijven van Haarlem, Heem stede, Bloemendaal, Zandvoort, Haarlemmermeer en Haar- lennnerliede maken bekend, dat de uren, waarop gas wordt verstrekt, met ingang van heden 22 September als volgt zijn geregeld: van 11.30 tot 12.30 uur en van 17 tot 18.30 uur. 's Morgens wordt er dus geen gas verstrekt en op de beide andere tijden een half uur minder. De nieuwe aardappel, bon. Geldigheidsduur bon 39 verlengd. De secretaris-genebaal van het departement van Land bouw en Visscherij maakt be kend, dat men van 24 tot en met 30 September a.s. op elk der bonnen „Aardappelen 40" iy2 Kg. aardappelen kan koo- pen. Op de' bonnen „Toeslag 40" is 1 Kg. aardappelen ver krijgbaar. Op deze bonnen mag pas op Maandag 25 Sep tember a.s. worden gekocht. De geldigheidsduur van de aardappelbonnen 39 wordt ver lengd tot en met 30 Sept. a.s. Ds. H. H. DORGELO OVER LEDEN. In den ouderdom van 56 jaar is na enkele dagen van onge steldheid ds. H. H. Dorgelo, vrijzinnig predikant der Ne derlandsch Herv. gemeente te Naarden in het Diaconessen- huis overleden. Ds. Dorgelo was een zeer begaafd predi kant. Hij werd 11 Mei 1888 te Dedemsvaart geboren, hij be zocht het gymnasium te Doe- ':->ehem en de universiteit te Utrecht. Hij stond achtereen- vo 'ens te Hem, Neede, Hau- wert en Culemborg, de laatste 18 jaar was hij predikant te Naarden. Hij was secretaris van de Evangel, maatschappij. De teraardebestelling zal Maandag op de alg. begraaf plaats te Naarden plaats vin den. PROJECTIEL GEDEMON TEERD. De 19-jarige H. M. O. uit da Rozenstraat te 's-Gravenhage, demonteerde een gevonden projectiel met het gevolg, dat dit voorwerp explodeerde en de jongen door de explosie werd gedood. De Hoofd-inspectie voor de Luchtbescherming vraagt Weet U, dat fosfor ook na de blussching, tot de totale verwijdering onder toezicht moet blijven en nat ge houden moet worden?

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1