Haarlemsche Courant Nieuwe landingen tusschen Maas en Waal Nieuwsblad voor Noord-Holland $89e Jaarg. No. 825 Bureaux: Groote Houtstraat S3 Postgiro 134958. Bijkantoten: Soendapletn 21. XJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve bp Zon- en Feestdagen. Maandag 25 Sept 1944 Uiig.: Graf. Bedrijven Damlat% Haarlem. Abonnementen: pet; week 26 ct., per mnd. 1,15* per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidt: „Terwijl ons afweerfront ten Noor den van Nijmegen zich tegen zware vijande lijke aanvallen handhaafde, is het onzen uit het Oosten en Westen aanvallenden formaties gelukt bij Vechel het contact tusschen de vijandelijke strijdkrachten in Zuid- en mid den-Nederland te verbreken. Alle pogingen van den vijand tot uitbreiding van zijn pene- tratiegebied bij Eindhoven mislukten in ver bitterde gevechten met groote verliezen voor den vijand. In midden-Nederland werden den 21'sten ■September der-tig vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. In het kader van onze distancieeringsbewe- gingen in West-Nederland bracht een bevei- liging-sdivisie der marine met vaartuigen van allerlei aard, onder zware luchtaanvallen en ondanks het slechte weer, sterke troepen formaties met hun uitrusting aan wapenen en gereedschappen, in onvermoeide operaties overdag en des nachts, over den mond van de Schelde terug. Krachtige aapvailen van den vijand in het gebied ten Zuid-Oosten van Aken werden in zware gevechten afgeslagen. Een eigen tegen aanval wierp den vijand naar zijn beginstel- lingen terug. Daarbij werden twaalf pantser wagens en gepantserde verkenningswagens vernietigd en verscheidene stukken geschut buitgemaakt. Aan het Eifelfront wonnen onze troepen in den tegenaanval tijdelijk verloren gegaan terrein aan den Westwall terug en zuiverden zij de rest van het vijandelijke bruggenhoofd over de Sauer ten Noordwesten van Echter- nach. De vijfde en zesde Amerikaansche pantserdivisie leed hier groote bloedige ver liezen en verloor meer dan veertig pantser wagens en gepantserde verkenningswagens Ten Zuiden van Metz plaatselijke gevechts actie. In het gebied van Luneville duren de zware gevechten voort. Een eigen tegenaanval ten Zuiden van Chateau Salins wierp den sterkeren vijand terug. Bij Luneville krachtige vijandelijke druk naar het Oosten. Alle aan vallen mislukten door den hardnekkigen tegenstand van de eigen troepen. Aan de Boven-Moezel heen en weer gol vende gevechten bij Epinal en Remirerpont, Ten Zuiden van Remiremont werden ver scheidene vijandelijke aanvallen afgeslagen. De versterkte havens in het Westen, in het bijzonder Boulogne, Calais en Duinkerken liggen nog steeds onder zwaar artillerievuur en voortdurende bomaanvallen. Ten Noorden van Lucca en Pistoia bleven met pantserwagens uitgevoerde aanvallen van den vijand zonder succes In het gebied ten Noorden van Florence zette de vijand zijn zware met overmachtige strijdkrachten en kr^htige artillerie uitgevoerde aanvallen den geheelen dag voort. In verbitterde gevechten, waarin talrijke aanvallen met groote vijan delijke verliezen werden afgeslagen, kon de vijand zijn penetratiegebied bij Firenzuola uitbreiden. Aan het Adriatische front ook den 22sten September slechts plaatselijke gevechten. In Zuidwestelijk Zevenburgen duren de plaatselijke gevechten voort. In de Szekler punt ging de vijand tot den aanval over. Hij werd in harde gevechten afgeslagen. Op twee penetratieplekken zijn tegenaanvallen van Duitsche en Hongaarsche troepen aan den gang. Ten Zuiden van Sanok en Krosno gaat de afweerslag met onverminderde hevigheid voort. Onwankelbare afweer en vastberaden tegenaanvallen van onze pantserstrijdkrachten en grenadiers deden de bolsjewistische door- braakplannen ook gisteren mislukken. In den centralen sector -bleven enkele plaatselijke aanvallen van den vijand ten Zuiden van Memel zonder succes. Onze gepantserde aan valsgroepen brachten ten Zuidwesten Van Mitau opnieuw stellingsverbeteringen tot stand en sloegen vijandelijke tegenaanvallen af. De gevechten in den Noordelijken sector zijn bijzonder hevig geworden- Onze dappere divisies boden, ondersteund door eigen eska ders slagvliegtuigen den pas aangevoerden Sovjet-Russischen formaties zeer hardnekkig verzet. Terwijl talrijke vijandelijke pantser wagens werden stukgeschoten, werden alle Sovjet-Russische doorbraakpogingen over het algemeen afgeslagen of opgevangen. De be volen distancieeringsbeWegingen in Noord- Estland verliepen ook gisteren volgens de planner! en ongestoord door den vijand. Duitsche jagers vernietigden in de wateren voor Memel een uit_zeven torpedovliegtuigen bestaande vijandelijke formatie en verhinder den aldus een aanval op een Duitsch convooi. Vijandelijke bommenwerpers ondernamen overdag, met gebruikmaking van het voor de afweer bijzonder moeilijke weer,, terreur- aanvallen op Kassei en München. Vijftien viermotorige bommenwerpers werden neer schoten." Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag bekend: „In midden-Nederland heeft de vijand Za terdag opnieuw vrij sterke strijdkrachten uit de lucht neergelaten met het zwaartepunt in de streek ten Zuiden en Zuidoosten van Nij- men. Eigen troepen gingen terstond tot den tegenaanval over. De zware gevechten zijn nog aan den gang. De eigen distancieerings- bewegingen in Westelijk Nederland nemen het voorgenomen verloop. Zuidoostelijk van Aken en aan het Eifel front werden ook Zaterdag alle aanvallen van den «vijand afgeslagen. De 6terke aanvallen van den vijand Oostelijk van Luneville leid den tot aanzienlijke resultaten, maar werden vervolgens opgevangen. Sinds het begin der gevechten hebben onze tankformaties hier 106 zware Amerikaansche „Sherman"-tanks vernietigd. De in de bruggenhoofden Epinal en Remire mont vechtende eigen troepen werden na zwaren strijd op den Oostelijken oever van de Moezel teruggenomen. De verbitterde straatgevechten in Remiremont duren nog voort. Ten Zuiden van de stad werden tal rijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Een penetratie werd in een tegenstoot ge zuiverd. In Boulogne bieden de resten der bezetting in hun steunpunten ten Zuiden van de haven altijd nog zeer dapper verzet. In St. Nazaire en Lorient bleven vijandelijke aanvallen vruchteloos. Marine-batterijen voor den lan gen afstand namen Folkestone en Dover doel treffend onder vuur. Het gebied van groot-Londen lag ook gis teren onder het zware vuur van de V. 1. In Italië behaalde de vijand in ook gisteren voortdurende zware gevechten in het gebied van Firenzuola geringe terreinwinst, nadat verscheidene aanvallen met zware verliezen mislukt waren door de eigen afweer. Aan de Adriatische Zee werden bij oplevende ge vechtsactiviteit verscheidene plaatselijke aan vallen van den vijand afgeslagen. Uit Zuidwestelijk Zevenburgen wordt mel ding gemaakt van onafgebroken plaatselijke gevechtsactiviteit. Aan weerskanten van Tho- renburg zijn nieuwe doorbraakpogingen van den vijand mislukt door de taaie afweer en door succesvolle tegenaanvallen van Duitsche en Hongaarsche tankstrijdkrachten. Bij ver- geefsche aanvallen van overmachtige Roe» meensche formaties in de streek ten Zuiden van Neumarkt, leed de vijand zware verliezen. Plaatselijke aanvallen der bolsjewieken in de punt van Szeklen en in de Oostelijke Karpa ten bleven vruchteloos. Voor de Karpaten- passen in het gebied ten Zuiden van Sanok en Krosno duren de zware gevechten voort Tegenaanvallen var, onze tankstrijdkrachten en grenadiers verhinderden ook gisteren de vijandelijke doorbraakpogingen. Onze gepant serde aanvalsgroepen hebben Zuidwestelijk van Mitau tot dusver 91 tanks en 184 stukken geschut van den vijand vernietigd of buitge maakt. De in den Noordelijken sector voortgezette aanvallen van massale bolsjewistische infan terie- en tankstrijdkrachten, werden ook gis teren onder vernietiging van talrijke vijande lijke tanks afgeslagen of opgevangen. Forma ties van de luchtmacht mengden zich met succes in de verbitterde gevechten. Ondanks sterken druk der bolsjewisten gaan de bewe gingen van onze troepen volgens de plannen door. De luchtmacht schoot de beide laatste da gen aan het Oostelijke front 73 vijandelijke vliegtuigen neer en vernietigde 51 tanks, eenige honderden voertuigen en talrijke ka nonnen. Bij gevechten tegen benden in Noord oostelijk Slowakije werden volgens voorloo- pige berichten meer dan veertig Sowjet-com- missarissen gevangen genomen. Overdag ondernomen aanvallen van Ameri kaansche bommenwerpers waren gericht op eenige plaatsen in Zuidoost-Duitschland en in het Sudeteniand. Des nachts vielen Britsche bommenwerpers Rijnlandsch-Westfaalsch in dustriegebied en vooral de steden Neuss en Düsseldorf aan. Strijdkrachten der luchtver dediging schoten boven het Rijksgebied en het Nederlandsche gebied 32 Amerikaansche vlieg tuigen omlaag". Nieuwe landingen tusschen Maas en Waal. Het Intern. Informatiebureau meldt omtrent de gevechten in het Vlaamsche en Nederland sche gebied: Als gevolg van de hachelijke ontwikkeling van den toestand voor de in het Midden- Nederlandsche gebied staande Anglo-Ameri- kaansche strijdkrachten, <üe door de on derbreking van den verbindingsweg Eindho venNijmegen in het gebied van Veghei is ontstaan, heeft de Amerikaansche opperbe velhebber met gebruikmaking van het betere weer Zaterdagmiddag weer een vrij groote landingsonderneming doen uitvoeren, waarbij tusschen Maas en i,Vaal alsmede ten Zuiden en Zuidoosten van Nijmegen vrij sterke strijd krachten naar het gevaar loopende gebied moesten worden gebracht. De Duitsche lucht macht viel ondanks zeer sterke bescherming van de luchtlandingsvloot door jagers ter stond met sterke jachtformaties aan, ver spreidde de formaties en dwong een deel van hen elders te landen. De Duitsche jagers scho ten in samenwerking met luchtdoelgeschut en afweer op den grond volgens de voorloopigg berichten 38 transportmachines, sleepvlieg- tuigen en vrachtzweefvliegtuigen omlaag. Ook de gelande strijdkrachten werden door de Duitsche eenheden, die met zware wapens waren uitgerust, terstond onder concentrisch vuur genomen, zoodat zij nieuwe gevoelige verliezen leden. Een deel der tusschen Maas en Waal neergelaten strijdkrachten probeerde door te stooten naar de Westelijk van Arnhem i'hgesloten overschoten troep der eerste lucht landingsdivisie, doch werd door een versper ringsgordel opgevangen. Andere in de streek van Nijmegen neergelaten strijdkrachten pro beerden met steun van tankformaties, die van Nijmegen uit waren opgedrongen, in Noord westelijke richting door te stooten. Een tegen aanval van Duitsche tankstrijdkrachten, die weer voortreffelijk gesteund werden door be weeglijke groepen pantserafweergeschut en luchtdoelgeschut, wierpen hen terug, waarbij 14 tanks werden stukgeschoten. De resten der eerste Britsche luchtlandingsdivisie gaven met het oog op hun kanslooze positie een veldlazaret met ca. 606 gewonden aan de Duit sche troepen over, die voor hun onverwijld vervoer zorgden. Tevens werden de door de eerste Engelsche luchtlandingsdivisie sinds het begin van de luchtlandingen op 17 Sep tember gemaakte 218 Duitsche gevangenen be vrijd. Bijzonder verbitterd verliepen de gevechten in de streek van Veghei, waar het <?en Ame rikanen na een harden strijd van vele uren door het opstellen van versche troepen geluk te, den weg weer vrij te vechten. De slag gaat hier echter met onverminderde hevigheid voort, daar ook van Duitsche zijde verster kingen zijn aangebracht. Westelijk van Eind hoven streefde het tweede Engelsche leger er nog steeds naar, de basis van zijn verbin- dingssluis te verbreeden. Herhaalde aanval len werden door het vuur der hier geconcen treerde Duitsche artillerie uiteengeslagen. Een Duitsche tegenaanval maakte nieuwe terrein winst. Verscheidene plaatsen konden heroverd worden. Nadat de overzetpogingen van de Britten over de Zuidwillemsvaart bij Helmond en So meren waren mislukt, herhaalden zij hun po gingen zuidelijk van Helmond en thans meteen brief heeft gezonden aan meer succes. Het lukte hun, in de buurt van Asten een klein bruggenhoofd te vormen, waarop thans tegenaanvallen worden onder nomen. Verbindingsweg Eindhoven-Nijmegen. Als gevolg van de hachelijke ontwikkeling voor de Geallieerde strijdkrachten in het midden van ons land in de streek van Vechel. zijn tusschen Maas en Waal en ten Z. en ten Z.O. van Nijmegen nieuwe landingen ver richt. De gelande strijdkrachten werden groote verliezen toegebracht. In de streek van Vechel wisten deAmerikanen na har den strijd den verbindingsweg Eindhoven Nijmegen weer vrij te vechten. In de buurt van Asten wisten de Britten aan de Zuid willemsvaart een klein bruggenhoofd te vor men, nadat verscheidene overzetpogingen el ders waren mislukt. Terreuraanvallen op München en Kassei. Geallieerde bommenwerpers richtten Vrij dag terreuraanvallen op München en Kassei. De Geallieerde vliegtuigen vlogen onder dek king van een sterke bewolking en wierpen brand- en brisantbommen op de beide steden. Er ontstond schade aan woonhuizen en open bare gebouwen. Volgens tot nu toe oritvan- gen rapporten werden 15 viermotorige bom menwerpers en verschillende jachtvliegtuigen der Geallieerden omlaag gehaald. Pogingen Stolberg binnen te dringen afgeslagen. De Britsche troepen, die Zaterdag van Eindhoven uit in Oostelijke richting opdron gen, werden in zware gevechten om de brug over het kanaal bij Hèlmond teruggeslagen. De brug vloogMn de lucht. Ten Z.O. van Aken mislukten talrijke pantseraanvallen. Een po ging der Geallieerden om met tanks het Zuidelijk deel van Stolberg binnen te drin gen, werd afgeslagen. Ten Zuiden tfan de Eiffel werd het Amerikaansche bruggenhoofd in het gebied van Manderscheid door con centrische aanvallen verkleind. Ten O. van Diekirch zuiverden Duitsche pantsergrenadiers de bosschen ten O. van de Ur van Geallieer de strijdkrachten en maakten. 200 man ge vangen. Hierbij werden 15 Amerikaansche tanks stukgeschoten. De strfjd in Italië. In den Adriatischen sector zijn de Geal lieerden bezig hun gewonden weg te voeren en hun dooden te begraven. Na een voorloo- pige schatting bedragen de verliezen van de Anglo-Amerikanen minstens 30.000 man. Zwakke aanvallen, die Vrijdagavond ten Z.W. van Riminl werden ondernomen, wer den afgeslagen. Bij de afweer van een Ame rikaansche verkenningsonderneming ten N. van Lucca gelukte het een Duitschen stoot troep 3 pantsers met geconcentreerde lading en pantservuist buiten gevecht te stellen en de bezetting gevangen te nemen. De landwacht en de N.S.B, Naar aanleiding van een vraag over het op treden van de Landwacht schrijft het week blad „Volk en Vaderland" o.a. het volgende: Er heerscht in Nederland thans oorlogs toestand en dit heeft tot gevolg, dat men zich niet altijd .kan beroepen op formeele bevoegd heden. De vraag, of de Landwacht als politie organisatie al of* niet de bevoegdheid heeft fietsen te vorderen is op zichzelf dan ook niet zoo belangrijk. Maar van groot belang is wei, of de Land wacht bij deze vordering correct optreedt. Zoo dient steeds een ontvangstbewijs te worden afgegeven in verband met de betaling. En een huis binnenvallen om een fiets te vorderen is natuurlijk niet geoorloofd. Het is evenwel gebleken, dat in de rij der Landwacht enkele onverantwoordelijke ele menten zijn geslopen, die zich aan machts misbruik hebben schuldig gemaakt. Tegen hen zijn reeds .maatregelen genomen." Sluit den kraan af, De directeur van de gasbedrijven van Haar lem en Bloemendaal verzoekt -dengenen, die hun woningen moeten verlaten, de hoofdkraan bij den gasmeter af te sluiten. Electrische installaties. Op verzoek van de directie van het Electri- citeitsbedrijf geven we geëvacueerden in overweging voor het verlaten der woning den schakelaar van de lichtinstallatie uit te scha kelen en de heetwaterreservoirs en de kook- installaties af te schakelen. Het onderwijs voor geëvacueerden. Een regeling voor het L.O. is getroffen. De Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem heeft zijn medewer king verleend, dat de evacua tie een vlot verloop zal heb ben. Daarom is goedgevon den, dat gymnastieklokalen, en andere lokaliteiten, welke niet dringend noodig zijn, aan het onderwijs onttrokken wor den. Verder heeft hij er op aangedrongen, dat de kinderen lager onderwijs genieten en geregeld naar school gaan. In dien zij op het oogenblik ver van hun woning verwijderd) zijn, kunnen de ouders zich in verbinding stellen met de in de buurt gelegen scholen en als de klassen niet vol zijn, kunnen zij daar opgenomen worden. De regeling hiervan wordt overge laten aan het gemeentebestuur en de schoolbesturen. Wij vernemen verder, dat het gemeentebestuur van Haarlem de hoofden van scholen met verzoek hun medewerking te verleenen. Als ouders zich met hen in verbinding stellen, dan kunnen de kinderen als „logé" opgenomen worden. Op die wijze hoopt men te bereiken, dat de jeugd regelmatig naar school gaat. Voor het middelbaar en voor bereidend onderwijs was het niet noodig maatregelen te treffen. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distri butiebescheiden in de Vleesch- hal te Haarlem is het Dinsdag de beurt aan het restant van de letter S, van Spru af en Ta tot en met Truf; Woensdag is de beurt aan het restant van de letter T van Trug af, verder U en Va tot en met Vis. Voor toeslagkaart bon R09 inleveren. tëog geen waschgoed naar de wasscherij in Haarlem. In eenige plaatsen van ons land is een regeling getroffen, volgens welke de witwassche- rijen voorloopig in staat wor den gesteld in uiterst beschei den mate goederen ter behan deling in ontvangst te nemen. We vernemen, dat een derge lijke regeling in Haarlem en omgeving niet getroffen is, zoo dat de wasscherijen nog geslo ten blijven! INBREKERS OP HET PAD. Een dezer dagen werd een inbraak gepleegd in de Wil genstraat. De inbrekers ver schaften zich toegang via de woning der buren, terwijl de bewoners afwezig waren. Vermist worden: een akte- tasch, drie vulkoeken, vier en een half pond suiker, drie pakjes pudding, worstpoeder, een geslachten een gewekt konijn, twee flesschen peren en wat losse peren. Bij R. M., wonende Drusus- straat, verschafte men zich toegang door een ruitje van het keukenraam in te druk ken. Een vloerkleed, een haardkachel en een schrijf machine werden ontvreemde Na den diefstal werd de wo ning weer door de tuindeur veriaten. A. V., winkelier, wonende in <3e Indischestraat, kreeg bezoek van drie pseudo-poli- tiemannen, terwijl er een op straat de wacht hield. Ont vreemd werden tien pakies B.K.-shag, veertig pakjes Cpnsi-sigarett-en, een dames- en een heerenrijwiel. De die ven verschaften zich toegang terwijl het echtpaar boven was. Nieuws uit de krant van Zaterdag. Autoriteiten hebben ver klaard, dat door de spoorweg staking de voedselvoorziening in gevaar komt. Zij, die tijdelijk hun wo ning verlaten, moeten de hoofdkraan der waterleiding sluiten voor hun vertrek. 9 October is het vijftig jaar geleden, dat het Doopsge zind Zangkoor werd opgericht. In -ons blad zijn inlichtin gen opgenomen voor zuige lingen- en kindervoeding in verband met de gaslooze uren.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1