Haarlemsche Courant Aanvallen bij Aken afgeslagen Nieuwsblad voor Noord-Holland 289e .Taarg. No. 225 Bureaux: Groote Houtstraat 93 postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln 81. Umulden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 25- Sept 1944 UltgJ: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 et., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1267 Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: „In Westelijk Nederland sloegen de eigen troepen in nieuwe stellingen verscheidene vijandelijke aanvallen af. In het gebied 'Arnhem-Nijmegen brachten de tegenaanval len den uit de lucht gelanden vijand, die nog niet tot grootere aanvallen overging, nieuwe zware verliezen toe. Plaatselijke aanvallen van den vijand mislukten ten deele in verbit terde gevechten op korten afstand. Van de nog ten Westen van Arnhem op een zeer smal gebied strijdende resten der eerste Engelsche luchtlandingsdivisie werden weer 800 gewon den binnengebracht. Ten Oosten van Eindho ven behaalde de vijand geringe terreinwinst. Eigen formaties slagvliegers mengden zich ondanks het slephte weer met succes in de gevechten te land in Nederland. Ten Noorden en Zuidoosten van Aken wer den vijandelijke aanvallen afgeslagen, waar bij verscheidene tanks werden stukgeschoten. Aan het Eifelfront verloor de vijand bij vruchtelooze aanvallen 16 tanks. Noordelijk van Nancy en bij Chateau-Salins wierpen eigen aanvallen den vijand ondanka hardnek- kigen tegenstand terug. In het gebied van Epinal en Remiremont hielden de zware ge vechten aan. Bij verbitterden tegenstand der eigen troepen won de aanval van den vijand slechts plaatselijk" aan terrein. Bij Duinkerken en Calais wederzijdsche le vendige- activiteit van de artillerie. De vast beraden vechtende .bezettingen van Lorient en St. Nazaire sloegen vijandelijke aanvallen uiteen en ondernamen geslaagde tegenaanval len. Na vernietiging der laatste steunpunten is de heldhaftig vechtende bezetting van Bou logne na uiterst zwaren strijd voor de vijan delijke overmacht bezweken. Londen lag in den afgeloopen nacht weer onder het vuur van de V. 1. T" midden-Italië zette de vijand gisteren zi are tankaanvallen terj Noordbosten en Ooi van Firenzuola voort. Hij werd bijna overal afgeslagen en kon slechts een inmid dels afgegrendelde penetratie bereiken. 14 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. Aan de Adriatische Zee werden onze troepen vol gens bevel op nieuwe stellingen Noordweste lijk van Mimini teruggenomen. Talrijke vijan delijke aanvallen, die hierop werden onder nomen, werden uiteengeslagen, waarbij 35 tanks werden stukgeschoten. In Zuidwestelijk Zevenburgen ontstonden ook gisteren slechts gevechten van plaatse lijke beteekenis. Aan weerskanten van To renburg en in het Noordelijk deel van de punt van Szeklen werden aanvallen van bols jewistische en Roemeensche formaties afge slagen of opgevangen. In deze gevechten ver loor de vijand alleen bij Torenburg dertig tanks. Aan de Beskiden-passen ten Zuiden van Sanok en Krosno werd gisteren in aanval en verdediging met wisselend resultaat ge streden. Tusschen den Noordelijken rand van de Karpaten en Mitau vonden geen gevecht,s- hairdglingen van beteekenis plaats. In het ge bied ten Zuiden van Riga wierpen troepen van het leger en van de Waffen-SS de bolsje wieken in succesvolle tegenaanvallen terug. Aan het overige front van den Noordelijken sector verliepen de bewegingen werder vol gens de plannen. De in verscheidene sectoren volgende vijand kon onze bewegingen niet storen. Na verwoesting van alle militair be langrijke installaties werd voor eenige dagen de stad Reval ontruimd. Onze uitwijkbewe- gingen naar Noordelijk Finland nemen het nauwkeurig voorbereide verloop. Bij Prilep in Macedonië werd een sterke Bulgaarsche strijdgroep bij geringe eigen ver liezen uiteengeslagen. Zij liet al haar uitrus ting aan kanonnen en zware wapens in onze handen achter. Aan de Bulgaarsche Westelijke grens en aan de IJzeren Poort zijn plaatselij ke gevechten aan den gang". De strjjd van Zaterdagmiddag Maandag deelde het D.N.B. mede: Ondanks het feit, dat de Geallieerden Za terdagmiddag opnieuw aanzienlijke verster kingen uit de lucht hebben aangevoerd, is de critieke situatie er voor de Geallieerden niet beter op geworden. De Duitsche legerleiding, ■die op deze operaties voorbereid was, wierp onmiddellijk op alle brandpunten gereedstaan de reserves in den strijd. Bovendien heeft het Duitsche luchtwapen de aanvallen van groote Duitsche pantserformaties in dien zin doeltreffend ondersteund, dat de Geallieer de luchtparapluie uiteen werd gejaagd en dat de gelande eenheden door luchtaanvallen in scheervlucht belangrijke verliezen leden aan menschen en materiaal. In het gebied ten N.W. van Eindhoven heb ben de Duitsche troepen niet alleen een ver breeding van de Geallieerde aanvalsbasis ver hinderd, maar de Anglo-Amerikaansche troe pen in een tegenaanval ook teruggeworpen. Tusschen Eindhoven en Nijmegen .duren de hardnekkige gevechten in het gebied van Vechel voort. Duitsche tanks hebben opnieuw van het Oosten en het Westen uit aanvallen ondernomen en hebben den eenigen Geallieer den ravitailleeringsweg onder constant vuur. Geallieerde valschermjagers, die ten W. van St. Oedenrode waren geland, werden na ver beten gevechten tot op een klein overschot na vernietigd. De Duitschers maakten hier 200 gevangenen en behaalden een aanzienlij ke buit aan stukken geschut, motorvoertuigen en talrijke wapens. Tusschen Nijmegen en Arnhem slaagden de Geallieerden er na herhaalde pogingen niet in, om de verbinding met de verstrooide groe pen van de voormalige eerste Engelsche luchtlandingsdivisie te herstellen. Alle aan vallen werden ten N. van Nijmegen afgesla gen, waarbij de Britten bloedige verliezen leden. De resten van deze divisie gaan hun vernietiging tegemoet. Tegelijkertijd werden de ten Z.W. van Arnhem aangevoerde val schermjagers onder concentrisch vuur geno men. Deze troepen worden door de Duitschers van alle kanten aangevallen. Uit het gebied van Echtemach wordt ge meld: Steeds weer opnieuw hebben de Ameri- kaansche troepen, bestaande uit een pantser brigade en een versch in den strijd gebrachte infanteriedivisie, getracht een wig te drijven door den Westwal en bij Echternach een be slissende doorbraak te forceeren. Het tot dit doel vooruitgeschoven bruggenhoofd werd door twee pantsereenheden, alsook door van het Z. uit langs de Saur aanvallende infan- terie-eenheden, concentrisch aangevallen en vernietigd. De Geallieerden verloren hierbij 58 tanks, 5 anti-tankkanonnen, verder meer dan 100 vrachtwagens en negen vliegtuigen Zware gevechten bg Eindhoven. Interinformatie deelt nog mede: Van het Nederlandsche strijdgebied wordt vernomen, dat ondanks de voortgezette groote luchtlan dingen er geen wijziging is gekomen in den kritieken toestand, waarin de Britten zich bevinden. Den gelanden! eenheden werden door de Duitsche luchtmacht zeer groote verliezen aan menschen en materiaal toege bracht. Noordwestelijk van Eindhoven heb ben de Duitschers het verbreeden van de Britsehe aanvalsbasis verhinderd en den vijand teruggeslagen. Tusschen Eindhoven en Nijmegen woeden nog steeds zware gevechten in het gebied van Vechel. De Westelijk van St. Oedenrode gelande valschermtroepen, zijn grootendeels vernietigd. Er werden 200 ge vangenen gemaakt. Daarenboven werden vele auto's, kanonnen en talrijke wapens buit ge maakt. De Duitsche luchtmacht is' boven het mid den-Nederlandsche strijdgebied weer sterker in actie getreden dan de laatste weken het geval was. Zij levert vuurtdurend bloedige gevechten tegen Engelsch-Amerikaansche luchtlandingstroepen,. Men verwacht, dat de slag nog in hevigheid zal toenemen. Bij den Nederrijn. Ten Noorden van den Nederrijn beheer- schen de Duitsche troepen den toestand. Wel gelukte het ten Westen van Arnhem kleine groepen der gelande strijdkrachten over den Nederrijn te komen, maar de verbinding werd weer verbroken. De aanvallen op de lucht landingstroepen tusschen Waal en Rijn'blij ven vorderingen maken. Een ten Zuiden van 's Heitogenbosch gelande groep is omsingeld en gaat haar vernietiging tegemoet. Ten Oos ten van Nijmegen zijn tankaanvallen afgesla gen. Pogingen om de basis van den corridor EindhovenNijmegen te verbreeden hadden geen succes. Behalve bij Asten, ten Zuidoosten van Helmond, waar de Britsehe tankspitsen eenig terrein wonnen. Duitsche tegenaanval len zijn aan den gang. Ten Westen van Mitau. 'en Westen van Mitau hebben de bolsje wieken duizend tanks geconcentreerd, klaar blijkelijk- met het voornemen door te breken naar de Golf van Riga. De Russische artil lerie is reeds begonnen zich in te schieten. Luchtaanvallen kondigden een offensief aan. In de stad' Wolmar wordt verwoed gevoch ten Meer ten Noorden volgen de Sovjets de distancieeringsbeweging der Duitschers aar zelend. In Noord-Finland verloopen de dis- tancieeringsbewegingen volgens de plannen, meldt het D.N.B. SAN MARINO VERKLAART DUITSCH- LAND DEN OORLOG. Uit Rome wordt gemeld, dat de republiek San Marino aan Duitschland den oorlog heeft verklaard. De republiek San Marino heeft een oppervlakte van 61 vierkante K.M. en telt veertienduizend inwoners. UITZONDERINGSTOESTAND OP DE PHILIPPIJNEN. Domei meldt, dat op de Philippijnen de uit zonderingstoestand is afgekondigd met het oog op het gevaar eener invasie. KORTE BERICHTEN. De (Aiulle beval het inbeslag nemen van 45 groote^Fransche fabrieken, die thans zon der winst voor den Staat moeten werken. De levensmiddelenpositie in Parijs blijft uiterst moeilijk. Het overgroote deel van de Italiaansche bevolking is geheel of gedeeltelijk werkloos. Alleen al de stad Rome telt op het oogenblik minstens 200.000 volledig werkloozen. Volgens de laatste schattingen is het onderhoud van een doorsnee arbeidersfamilie op het oogen blik zevenmaal zoo hoog als in Nov. 1940. Volgens de besluiten welke in Quebec overeengekomen waren, is de burgeme®ter van New York Laguardia aangewezen om het bestuur van het. bevrijde Italië op zich te nemen. Louis Renault, de bekende automobiel fabrikant, is in hechtenis genomen. De communistische kamerafgevaar digde Maurice Thorez is te Parijs terugge keerd en heeft zijn functie van secretaris generaal der communistische partij in Frank rijk hervat. Churchill en zijn echtgenoote zijn in En geland teruggekeerd. De woordvoerder van de Wilhelmstras.se heeft informatief meegedeeld, dat de Zweed- sche regeering krachtens den militairen toe stand besloten heeft de Zweedsche territo- rio'e wateren voor de koopvaardijvloot te sluiten wegens het gevaar van militaire ver wikkelingen in deze wateren. Moeilijkheden in Italië. D. N. B. meldt uit Bern: Over de moeilijk heden op binnenlandsch gebied in het door de Geallieerden bezette deel van Italië ver schijnen steeds meer commentaren in de Zwitsersche bladen. Bund spreekt in verband met de mogelijkheid van eon staatsgreep van de linksche partij en zegt: De regeering Bonomi heeft besloten de terroristen in het politiecorps op te nemen. De politieagenten gingen hiertegen terstond in staking en on danks het ingrijpen van de Anglo-Amerikaan- sche politie hebben zij tot nu toe niet toe gegeven. Naar de meening van de Liberal is deze samenvoeging van commupisten en po litie een gevaar voor de algemeene vrijheid en maakt een staatsgreep van de linksche partij mogelijk. De wegloepers hebben een kwaad geweten. Zij, die op critieke oogenblikken er hard tusschen uittrokken, aldus schrijft het week- blak Volk en Vaderland, hebben doorgaans een slecht geweten. Men vraagt zich soms af, waarom sommigen, die in het geheel geen leidende functies bekleedden, ja dikwijls in het geheel geen lid waren, het ineens op de heupen kregen. Het geheim .schuilt doorgaans daarin, dat 't geweten niet zuiver was. Wij hebben ellen delingen gekend buiten en in onze gelederen, die gaarne politieagent over alles en ieder een wilden spelen en gaarne iemand op hingen. In „Volk en Vaderland" is vaak ge bleken, hoe de N.S.B. over zulke leden oor deelt. Nu zij onweer zien naderen, schiet de vrees hun in de beenen. Anderen hebben erg nationaal-socialistiseh gedaan om de weer macht tot klant te krijgen of voordeelen van de Duitschers te verwerven. Zij hingen groote portretten op van den Führer. Zij zijn soms schatrijk geworden, hebben voor de idealen van de beweging geen vinger uitge stoken en haalden de vorige week schielijk de portretten weg. Alles om der wille van het behoud van het veege lijf en de lieve centjes. HAARDROGEN HAD ERNSTIG GEVOLG Een bewoonster van de Van Beuningen- straat te Amsterdam was Zondagochtend be zig haar haar te drogen met behulp van een electrisch kacheltje. Op een gegeven oogen blik geraakte het haar in brand, waarop het vuur ook haar kleeren in vlam zette. Met zware brandwonden aan het hoofd en rug werd zij naar het Westergasthuis te Amster dam gebracht. Haar toestand is zorgwek kend. r WACHTGELDREGELINGEN VOOR GEHEEL OF GEDEELTELIJK STILGELEGDE BEDRIJVEN. Ondernemingen, welke geheel of gedeeltelijk zijn stilgelegd en tot het treffen van een ge subsidieerde wachtgeldregeling voor haar per soneel wenschen over te gaan, kunnen zich daartoe wenden, voor zoover zij niet in ver binding kunnen treden met het Departement van Sociale Zaken te Amsterdam, tot een af- deeling van dat departement, gevestigd te Den Haag, le v. d. Boschstraat 1 (tel. 720180). Vrouw vermoord te Hillegcm Haar stoffelijk overschot was reeds begraven De politie heeft in een tuin aan den Sta tionsweg te Hillegom het lijk van een 33-jarige vrouw opgegraven, die reeds eenige dagen was vermist. Uit het onderzoek is gebleken, dat de vrouw door wurging om het leven is gekomen. In verband hiermede is de echtge noot van het slachtoffer, de 33-jarige chauffeur J. W. gearresteerd. De man heeft bekend zijn vrouw in den, nacht van Vrijdag op Zaterdag te hebben gewurgd en het lijk in een kuil achter het huis te hebben begraven. Het betreft hier een kwestie van minnenijd. De chauffeur had sinds eenigen tijd een ver houding met een andere vrouw, die Zondag j.l. in zijn woning verscheen en de rol van huishoudster op zich nam. Ook deze vrouw is in arrest gesteld. Drie jeugdige kinderen blij ven achter. Nieuws uit de krant van gisteren Tusschen Maas en Waal zijn Anglo-Ame rikaansche strijdkrachten geland. De Duit sche luchtmacht viel terstond aan en dwong een deel elders te landen. De Amerikanen slaagden er in na een harden strijd den ver bindingsweg Eindhoven-Nijmegen weer vrij te maken. Pogingen om Stolberg binnen te dringen zijn afgeslagen. In den Adriatischen sector worden de verliezen der Anglo-Ameri- kanen op minstens 30.000 man geschat. Blijkens een mededeeling in „Volk en Vaderland" dient de Landwacht bij het vor deren van fietsen een ontvangstbewijs af te geven. Een huis binnenvallen om een fiets te vorderen is niet geoorloofd. Geëvacueerden dienen bij het verlaten van hun woning de hoofdkraan bij den gas meter en den schakelaar van de lichtinstalla tie uit te schakelen, benevens het heetwater- reservoir en de kookinstallatie af te scha kelen. Ouders, die op het oogenblik elders wo nen en hun kinderen naar school willen stu ren, kunnen zich in verbinding stellen met een hoofd van een in de omgeving liggende school. AGENDA WOENSDAG 27 SEPT. Frans Hals Theater: „Romance" (18 jaar) 2.30 en 4.45. Luxon „Mu zikanten" (18 j.) 2.30 uur. Rembrandt: „Op heeterdaad" (14 jaar) 2.30 uur. Palace: „De moordenaar woont op 21" (18 jaar) 2 u. Mo- viac „De Dorpsrechter" (alle leeft.) 2.30 uur. De distributiebonnen in de komende periode Bonnen noodkaarten aangewezen. l>e secretaris'-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van land bouw en visseherij maakt bekend, dat de bonnen- lijsten voor de periode van 1 tot en met 14 Oc- tober a.s. plaatselijk vastgesteld en gepubli ceerd zullen worden. 33e bonnen van de nood kaarten, welke worden aan gewezen geven, tenzij in af wijking hiervan plaatselijk anders wordt bekend ge maakt, slechts recht op het koopen van artikelen binnen den distributiekring waarin, zij zijn uitgereikt. Rantsoenbonnen zijn in alle distributiekringen gel dig, met uitzondering van nood-rantsoenbonnen welke eveneens slechts in den dis- tributiekring van uitreiking geldigheid bezitten. Zelf verzorgers mogen de bonnen van de noodkaarten voor die artikelen, waarvoor zij zelfverzorger zijn niet voor den aankoop van die artikelen aanwenden, doch. dienen deze zorgvuldig te bewaren. -Na beëindiging van het gebruik van de nood kaarten zijn zij verplicht deze bonnen bij de distribu tiediensten in te leveren. Betreffende het tijdstip van inlevering der bovenbedoel de bonnen volgt nog een na dere bekendmaking. Voor personen, geboren in de jaren 19 30 tot en met 19 39 wordt voor het tijdvak van 1 tot en met 14 October 300 gram kinderdrankpoe- der beschikbaar gesteld op de bon Reserve C 80", voor komende op de bonkaart KC 410. terwijl deze perso nen op bon .Reserve C 78" van dezelfde bonkaart 150 gram versnaperingen kun nen koopen. De bonnen voor toiletzeep voor kinderen, geboren in het jaar 1942 of later en voor waschpoeder voor per sonen, geboren in de jaren 1930 of later, zullen nog na der worden bekend gemaakt. Lessen Huishoud scholen hervat. Naar men ons mededeelt hebben de Haarlemsche Huis houdschalen met ingang van Maandag de lessen hervat. „1. J, Cremer" opent het seizoen Zondag 1 October opent de ■Letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" het seizoen met. „En Jacob diende. een blijspel in drie bedrijven door Christian van Bommel- Kouw enHenk Bakker. De bedoeling was in het ko mende seizoen van ieder stuk twee voorstellingen te geven, waarvan één op een avond. Dit pdan kan nu geen door gang vinden daarom worden Zondagmiddag twee voorstel iingen gegeven. Afsluiting gashoofdkraan en eiectrische installatie De directies van de gasbe drijven van Haarlem en Blo& mendaal en van het Electricl- teitsbedrijf van Haarlem ma ken alsnog bekend, dat in dF wegens evacuatie verlaten woningen de gashoofdkraan bij de gasmeter moet worden gesloten en de hoofdschake laar der lichtinstallatie moet worden uitgeschakeld en de electrische heetwaterreservoirs en kooktoestellen afgescha keld. Invoering vsn den Wintertüd Maandag a.s. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Op 2 October 1944, des nachts om drie uur, eindigt thans geldende zomertijd. Op dat tijdstip worden de openbare klokken één uur, d.w.z. van drie op twee uur achteruit gezet. Van het op 2 October 1944 dubbel ver schijnende uur van twee tot drie uur des nachts wordt het eerste uur betiteld als twee-a, twee-a 1 minuut tot 2-a 59 minuten en het twee de uur als twee-b, twee-b 1 minuut tot twee-b 59 mi nuten.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1