Haarlemsche Courant Eerste luchtlandingsdivisie hij Arnhem vernietigd Nieuwsblad voor Noord-Holland Felle gevechten bij Eindhoven De strijd in den Stillen Oceaan 289e Jaarg. No 228 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. XJmulden-O. Eembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 28 Sept. 1344 Ultg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: In het gebied van Arnhem werd op 26 September het laatste verzet van de ingesloten eerste Engelsche luchtlandings divisie gebroken. In verbitterde gevechten van tien dagen gelukte het daarmede den snel bijeengebrach- ten strijdkrachten van alle weermachts- onderdeelen onder bevel van den bevelvoe- ren<J,en generaal van een S.S.-pantsercorps S.S.-Obergruppenführer en generaal der Waffen-S.S. Bittrich, een Engelsche elite divisie ondanks de taaiste verdediging en ondanks versterking door nieuwe landingen uit de lucht volkomen te vernietigen. Alle pogingen van den vijand de ingesloten divisie van het Zuiden uit te ontzetten mislukten met zware verliezen aan dooden en gewonden. In totaal zijn 6450 gevangenen gemaakt, er zijn duizenden dooden geteld en dertig stuk ken pantserafweergeschut, ander geschut en talrijke wapens en 250 voertuigen buitgemaakt. Bovendien werden duizend vrachtzweefvlieg tuigen vernietigd of buitgemaakt en meer dan 100 vliegtuigen neergeschoten. 'In het gebied aan weerszijden van Eindhoven duren de gevechten met uit de lucht geravi tailleerde en verder versterkte Engelsche for maties voort. Ten Oosten en Noorden, van Nijmegen werden aanvallen van den vijand afgeslagen. Aan het geheele front van Aken tot ten Zuiden van Metz ontstonden bij hier en daar hevig wederzijdsch artillerie-vuur, slechts plaatselijke gevechtshandelingen. Een eigen stoottroep, die over de Moezel Westwaarts liep en* het vijandelijke achterland was bin nen gedrongen, liet een Amerikaansch mu nitiedepot in de lucht springen. Ten Noorden van Nancy stortten vijande lijke aanvallen in ons vuur ineen; bij en ten Zuiden van Chateau-Salins namen onze tank formaties in energieke aanvallen verscheidéhe plaatsen en sloten daarmee een daar nog aanwezige lacune in het front. Het zevende Amerikaansche leger heeft ook gisteren ten Oosten van den Boven-Moezel in het gebied van Epinal zijn aanvallen voortgezet. Tegen onze taai vechtende en steeds meer tot tegen aanvallen overgaande troepen kon de vijand slechts geringe plaatselijke successen beha len. In het hoofdstrijdgebied van Calais, dat evenals stad en havên weer onder sterk artil lerie-vuur en onafgebroken' bomaanvallen ligt, duren de zware gevechten voort. De andere steunpunten aan de kust van het Kanaal en van dén Atlantischen Oceaan meldden succesvolle plaatselijke gevechts actie. Batterijen verdragend geschut van de Duitsche marine mengden zich ook gisteren met goede uitwerking in de gevechten te land aan het Nauw van Calais en zetten ondanks zeer hevige vijandelijke luchtaanvallen de beschieting der Zuid-Èngelsche havenplaatsen voort. Ook gisteren lag Londen onder het storings- vuur van de V. 1. In midden-Italië duren de groote vijande lijke aanvallen ten Noord-Oosten van Firen- zuola en aan het A3riatische front voort. De beoogde doorbraak werd wederom in verbit terde gevechten verhinderd. Tegen een pene tratie ten Noord-Oosten van Firenzuola worden tegenmaatregelen ondernomen In den sector van een corps aan het Adriatische front werden van 23 tot 25 September in totaal 72 vijandelijke gepantserde gevechtswagens vernietigd. Aan de Hongaarsche grens zijn in het ge bied van Szeged-Gyula en Grosswarde hevige aanvalsgevechten met opdringende vijande lijke strijdkrachten aan den gang. Aan den IJzeren Poort ten Z.W. van Orsowa verijdelden onze troepen door tegenaanvallen een bolsjewistische omsingeiingspoging. Aan weerszijden van Torenhurg en ten Zuiden van Neumark zijn ook gisteren alle aanvallen der bolsjewisten mislukt. Op de he)lingeg van de Woud-Karpaten hebben zich Duitsche en Hongaarsche troepen volgens bevel ge- distancieerd naar de voorbereide bergstellin- gen Aan de Noord-Oostelijke grens van Slowakije dringen de Sovjets verder op naar de Beskiden-passen. Hevige aanvallen wer den hier afgeslaeen, eenige penetraties afge grendeld. De strijd tegen de opstandige be weging in Warschau blijft goede vorderingen maken Bij Sudauen en ten Zuiden van Memel bleven bolsiewïstische aanvallen vruchteloos Onze uitwijk-bewegingen tusschen de Duna en de Golf van Riga blijven volgens de plannen verloopen. Troenen der achterhoede sloegen tflMjke vijandelüke aanvallen af. Bij het af slaan van een aanval van Sovjet-Russische vliegtuigen op het havengebied van Vadsö haa'ien DuRsche jagers veertien vlieg tuigen omlaag. Gevechtsvliegtuigen schoten op 25 September in de wateren van het Vis- schersschiereiland een bolsjewistische motor torpedoboot in brand. Formaties vijandelijke vliegers ondernamen terreur-aanvalien op het Westelijke Rijks gebied. vooral op de steden Osnabrück, Bre men en Hamburg. In den afgeloopen nacht vielen snelle Britsche formaties Frankfort aan de Main en Karlsruhe aan. Duitsche jagers en luchtdoelartillerie schoten boven het Rijksgebied en boven het Nederlandsche gebied 33 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Luchtgevechten boven Neder- landsch gebied. Interinf meldt: Dinsdagmiddag zijn boven het Nederlandsche gebied weer hevige lucht gevechten geleverd. De Anglo-Amerikanen probeerden de in het gebied Nijmegen Arnhem gelande valschermtroepen te ver sterken en hun nieuw materiaal te brengen. De met vrachtzweefvliegtuigen op sleeptouw vliegende bommenwerpers werden reeds voor het bereiken van het gevechtsgebied door de Duitsche luchtafweer bestookt. De op ver schillende hoogten vliegende toestellen ge raakten in een hevig afweervuur, zoodat een groot aantal vrachtzweefvliegtuigen bij de uitwijkbewegingen gedwongen was te vroeg de sleepkabel los te gooien. Formaties Duit sche jagers, die voor het opvangen van deze vliegtuigen in den strijd waren geworpen, werden met de vijandelijke vergezellende jagers in luchtgevechten gewikkeld, die zich over groote gebieden uitstrekten en die wat taaiheid betrof, niet voor de gevechten van den vorigen dag onderdeden. Andere forma ties Duitsche jagers mengden zich in het zelfde gebied met bommen- en mitrailleur- vuur in den strijd te land en richtten haar aanvallen vooral op de in het gevechtsgebied bij Oosterbeek opeengedrongen vijandelijke strijdkrachten. Een vrij groot aantal vlieg tuigen werd neergeschoten. De nauwkeurige cijfers zijn tot dusver nog niet ontvangen. Overzicht van den strijd in Nederland. Plaatsje Eist weer in Duitsche handen. Door de vernietiging van de eerste Britsche luchtlandingsdivisie, zoo schrijft de militaire medewerker van het D.N.B., dr. Max Krull, is het plan van den Geallieerden tegenstan der, door grootscheepsche luchtlandingen den Duitschen grendel in het Belgisch-Neder- landsch gebied open te breken en den in het Westelijk gedeelte van Nederland opereeren- den Duitsche formaties den terugweg naar het Oosten af te snijden, mislukt. Het volledige échec van de meest vooruitgeschoven Engel sche luchtlandingstroepen, die den eersten, stoot moesten toebrengen, brengt de grootte van de fout in de berekening van de Geal lieerde leiding aan het licht. Wat als resultaat overblijft is een 75 km. lang maar smal brug genhoofd van de Belgische grens naar Nij megen, een bruggenhoofd dat in ieder geval te smal is om als operatiebasis voor een doel- treffenden doorstoot te kunnen dienen. De verliezen, die de Britten bij Arnhem hebben geleden zijn des te gevoeliger, omdat het hier eliteformaties betreft. De afzonderlijke etap pes van de geheele onderneming, die tien da gen duurde, zijn de volgende: op den eersten dag van de landing op 17 September trad de Duistche verdediging reeds in werking. Duit sche troepen grendelden de verstrooid uit el kaar liggende landingsplaatsen af en verhin derden de vorming van gesloten strijdforma- ties. Tijdens de den volgenden dag voortdu rende gevechten ontving de tegenstander on der bescherming van krachtige jachtformaties versterkingen. Deze versterkingen werden ten Oosten van de vesting Holland neergelaten, doch zij werden dit keer reeds bij het nade ren door eigen jagers en van den grond af voor het grootste gedeelte neergeschoten. Het eerste resultaat, dat de Geallieerden boekten, was de bezetting van in het geheel 13 dorpen. De tweede groote landing volgde reeds op 19 September en deze diende ertoe het elan van den Duitschen aanval te verzwakken en de door het laten springen van bruggen geïso leerde luchtlandingsdivisies verdere zware verliezen te besparen,, Deze laatste landing-formaties ontkwamen echter evenmin aan de vernietiging-. In to taal waren op dat tijdstip drie divies geland. Ook een derde groote landing op 21 Septem ber kon het verlies van 3000 Engelsche ge vangenen niet meer goed maken. Than^ moesten de Geallieerden het zwaartepunt nog sterker op.de onmiddellijke vereeniging van de gelande strijdkrachten in Arnhem en Nijmegen leggen, waardoor de aanvoer door de lucht als gevolg van de sterkere activiteit van het Duitsche luehtwapen bijna onmoge lijk werd gemaakt. Hiermede werden de luchtlandingstroepen belast, die tijdens een vierde groote landing op 23 Sept. werden neergelaten. Het onmiddellijke ingrijpen van Duitsche formaties verhinderde evenwel de uitvoering van deze taak. Het invoeren'van de Engelsche strijdkrachten nam zijn ver loop en bereikte op 2 5 September zijn hoog tepunt. Zij werden op een gebied van an derhalve vierkante kilom'eter samengeperst en hierna kon de eerste Britsche luchtlan dingsdivisie niet meer aan haar noodlot ont komen. In de m'ddag- en avonduren van 26 September landde de vijand nogmaals tus schen Eindhoven en Arnhem. Hij kon door de toegenomen Duitsche. activiteit niets an ders hereiken dan de steliing.jten Zuiden van de Waal te ondersteunen. Op de gebeurte nissen bij Arnhem had d't geen invloed. Het plaatsje Eist, tusschen Waal erf Lek ge- raakfë daarentegen wederom in Duitsche handen. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERSCH GEBIED. Officieel wordt medegedeeld aan het D.N. B.: Tusschen 9.59 uur en 10.15 uur werd het Zwitsersche luchtruim bij Schaffhausen- Kreuzlingen door vreemde Vliegtuigen ge schonden. In het Kanton Thurgau lieten Ame rikaansche jachtbommenwerpers bommen val len, die waarschijnlijk de brug over de Thur golden. Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Het eiland Cebu in de centrale Philippijnen is op 24 September opnieuw aangevallen door vijandelijke vliegtuigen, die echter zware ver liezen leden. Van der dertig vliegtuigen wer den er negen neergeschoten en acht bescha-' digd. Kleinere aanvallen werden op 25 Sep tember gedaan op Truk en Marcus, terwijl zoowel boven Kaimana op West-Guinea als boven de Kaubaai op Halmaheira 50 vlieg tuigen verschenen. Op denzelfden dag werd het Zwaveleiland van de Boningroep aange vallen door 30 groote vliegtuigen, waarvan er acht werden neergeschoten. Volgens de laatste berichtenduren de ge vechten op het eiland Pililiöe van de Palau- groep met groote heftigheid voort. Op 25 September is de vijand er in geslaagd, onder bescherming van zijn scheepsgeschut nieuwe strijdkrachten, vooral ook tanks aan de west kust aan land te zetten. Den volgenden dag verscheen bij het eiland reeds voor de zesde maal een groot vijandelijk hospitaalschip om verwonden aan boord te nemen, een teeken voor de zware verliezen onder de gelande troepen. Vierde verjaardag Berlijn, 28 Sept. (D.N.B.) Ter gelegenheid van den 'vierden verjaardag vèn het Drie- mogendhedenpact hebben de Duitsche minis ter van buitenlandsche zaken, Von Ribben- trop, Mussolini als minister vanbuitenland sche zaken der fascistisch-republikeinsche regeering en de Japansche minister van bui tenlandsche zaken, Sigemitsjoe per radio het woord gevoerd tot de volken van het Drie mogendhedenpact. Minister Von Ribbentropa zeide, dat het derde jaar van het 'pact dë landen van het verdrag menigmaal op de proef heeft ge steld en ook menigen -ernstigen tegenslag heeft gebracht. Hij sprak over de gebeurte nissen in Roemenië, Bulgarije en Finland en zeide, dat deze volken zelf zeker bereid waren om verder te strijden, doch dat de leiding gefaald heeft. Voor den binnendringen- den communistischen invloed hebben die regeeringen lafhartig gecapituleerd en aldus hun eigen dappere volken meegesleurd in de draaikolk der vernietiging. Ieder Duitscher betreurt het lot dezer volken, doch de eigen strijd van het Duitsche volk wc*dt door de bezetting van deze staten door de Sovjet-Unie geenszins beslissend beïnvloed." Temidden van deze bolsjewistische ontbindingsver schijnselen in verschillende Europeesche lan den staat het Nationaal-socialistisch Duitsch- land onwankelbaar. Nooit te voren zijn lei ding en volk het meer eens geweest dan nu, nu er slechts één parool bestaat, nog nauwer aaneensluiten, strijd tot het uiterste, nooit capituleeren. Geheel Duitschland is thans één legerkamp en de Duitsche vesting wordt steeds onneèmbaarder. Mussolini zeide o.m., dat Duitschland, Ja pan en Italië niet overwonnen kunnen wor den door het goud en den haat van hun vij anden, noch door de materieele middelen dier vijanden. Het fascistisch-republikeinsche Italië bekrachtigt thans de band van het verdrag met zijn trouwe bondgenooten, zeker van de gerechtigheid van zijn zaak en vast besloten te strijden tot de overwinning. Het D.N.B. meldt verder, dat ter gelegen heid van den vierden verjaardag van het Driemogendhedenpact tusschen Tenno en Führer een telegramwisseling plaats vond, alsmede tusschen den Japanschen premier Koiso, Von Ribbentrop en den Duce. Landingspoging aan de Dalmatische kust. De Geallieerden hebben Woensdagochtend met sterke zee- en luchtstrijdkrachten over een breed front de eilandengroepen voor de kust van Dalmatië aangevallen. Zij ontmoet ten hevigen Duitschen tegenstand. In Ber- lijnsche militaire kringen ziet men in deze actie een landingspoging van de Geallieerden. NIEUWE BELGISCHE REGEERING. Radio Brussel heeft de vorming van een nieuwe Belgische regeering medegedeeld. Het ministerie bestaat uit 7 katholieken, 4 socia listen, 3 liberalen, 2 partijloozen en twee communisten. Dit is voor het eerst, rJat com munisten deel uitmaken van een Belgische regeering. Minister-president is Hubert Pier lot, minister van buitenlandsche zaken P. A. Spaak, minister van koloniën De Vleesch- houwer VLIEGENDE BOMMEN OP ZUID ENGELAND. Radio Londen meldt, dat Woensdagochtend het afvuren van vliegende bommen op Zuid- Engeland en het gebied van Groot Londen is voortgezet. Er werd schade aangericht en er vielen slachtoffers. EX-KONING CAROL WEER NAAR ROEMENIE Uit Mexico wordt vernomen, dat ex-koning Carol van Roemenië besprekingen voert met den Sovjet-Russischen ambassadeur over zijn terugkeer op den Roemeenschen troon. Men ziet Carol voortdurend in gezelschap van Sovjet-diplomaten. Hij gelooft niet, dat zijn zoon Michael hem moeilijkheden bij de troonsbestijging zal bereiden VAN HET OOSTELIJK FRONT Naar het Intern. Informationsbüro van het front aan de Noordelijke IJszee meldt, heb ben Sovjetbommenwerpers een nieuwen aan val gedaan op stad en haven van Sadsö. Daar bij wreden 20 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. In andere gebieden van het front aan de Noordelijke IJszee werden vijf vijandelijke vliegtuigen door Duitsche jagers en door luchtdoelgeschut neergeschoten. KORT NIEUWS. In de ambtswoning van den Japanschen minister-pre sident Koiso is een belangrijke bespreking gehouden tusschen den Premier, den minister van oorlog, den minister van ma rine en den minister van be wapening. Een kwart gedeelte van de 10.000 in Frankrijk onder de leuze „Collaboration" gear resteerde personen moest weer in vrijheid worden gesteld. Met nadruk is verklaard, dat deze personen als gevolg van een vergissing of onjuiste opgave zijn gearresteerd. Naar .Reuter uit Pearl Har bour meldt wordt in een com muniqué van admiraal Nimitz medegedeeld, dqt bij de inva sie op de Palow eilanden 586 Amerikanen gesneuveld zijn, 406 werden vermist en 4408 zijn gewond. BEROEPINGSWERK. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Leeuwarden (vac. G. Ger- brandy) A. Groot te Spijk (Gron.); te Mansingeweer (toez.) J. L. Springer te Kor- tezwaag. Chr. Geref. Kerk: Bedankt voor Alphen a. d. Rijn i. Kampman te Opperdoes. KERKDIENST VOOR GEëVACUEERDEN Zondagmiddag om 4 uur zal in de Noorderkerk aan de Velser- straat te Haarlem een kerk- diefist voor geëvacueerden, in het bijzonder voor degenen die uit Santpoort en IJmuiden af komstig zijn, worden gehou den. De dienst zal worden ge leid door Ds. L. Lagerwey. AUTOBANDEN GESTOLEN In een perceel aan de Ken- nemerstraat' zijn zes nieuwe autobuitenbanden en iwee Buickrautowielen met banden gestolen, welke de bewoner in bewaring had van een ander. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Voor de uitreiking van dis tributiebescheiden is het Vrij dag de beurt aan het restant van de letter W. van Wep af, verder X. Y en Z. Voor de uit reiking van bescheiden is het Zaterdag de laatste dag. Dan hebben zij, die tot nu toe ver zuimden de bescheiden in ont vangst te nemen, daartoe de gelegenheid. NED. HERV. GEMEENTE BLOEMENDAAL. De kerkdienst voor de Ned. Hervormde Gemeente van Bloemendaal wordt Zondag a.s. gehouden in de aula van het Kennemer Lyceum.- GEVONDEN VOORWERPEN. Bril, A. Peperkoorn. Geweer straat 49: hondje, Steeman, Weijers, Staringstraat 1; jasje, Tellemans, v. 't Hoffstraat 100; manteltje, Zwart, Spaarnd.weg 4; pontem. m. i., v. d Kolk, Zonnebloemstraat 23; parapluie J. J. Smit, Oudeweg 23; sleu tels, Seegers, le Emmastraat 8; schoenen, H. Kapelaan, Bosch en Vaartstraat 6. HEEMSTEDE EEN MOOIE SPORTPRESTATIE De opperwachtmeester Chr. Noortman te Heemstede heeft met gunstig gevolg de zwaar ste proeven afgelegd voor het diploma van het N. O. C. in -de groep B., die is voor de leef tijdsgrens 22-30 jaar, terwijl hij eigenlijk viel in de groep D, leeftijdsgrens 36-40 jaar; hij verwierf daardoor de hoogste onderscheiding, de medaille met de kroon. DIEFSTAL VAN HOUT Een hoeveelheid van 12 M3 balken en planken, die opge slagen waren op de brug over de van Merlenvaart aan den Glipperweg, is verdwenen. Het hout.is vermoedelijk per schuit vervoerd. DIEFSTAL VAN AARDAPPE LEN EN GROENTEN Voortdurend komen er be richten bij de politie van dief stal van aardappelen en groen ten. Van een volkstuinder, dia den geheelen zomer gewerkt had om wat wintervoorraad ta krijgen, verdween een hoeveel heid aardappelen; een ander mist 20 kooien.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1