Haarlemsche Courant Bruggenhoofd bij Turnhout uiteengeslagen Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Hanvallen op Duitsche steden. Churchill bespreekt den oorlogstoestand. 389e Jaarg. No. 239 x x Bureaux: Groots Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln >1. IJmuiden-O. Rembrandtlaan ft Verschijnt dagelij ka. behalvt op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 29 Sept. 1944 UI tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. He opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: In het strijdgebied van Westelijk Nederland werd een vrij sterke vijandelijke aanval over het kanaal Antwerpen-Turnhout in een tegen aanval opgevangen. Een vijandelijk bruggen hoofd ten Noorden van Turnhout werd uiteen geslagen. Alle pogingen van den vijand zijn penetratiegebied Eindhoven-Nijmegen naar het .Westen uit te breiden mislukten. Ook ten N.O. en Z.O. van Nijmegen werden sterke vijande lijke aanvallen afgeslagen met ondersteuning! van eigen formaties jachtvliegtuigen. De bin nengedrongen vijand werd in een tegenaanval teruggeworpen. In den sector van Aken, aan het Eifelfront en voor Metz nam de activiteit van de weder- zijdsche artillerie toe. Sterke aanvallen van den vijand, die uit het gebied van Nancy met tanks naar het Noorden werden ondernomen, werden afgeslagen. Daarentegen blijft de aan val van onze tankformaties in het gebied bij en ten Z. van, Chateau-Salins goede vorde ringen maken, tn de zware gevechten die ook op 27 September in het gebied Epinal-Remire- mont voortduurden, werden verscheidene aan vallen van den vijand die met sterke artillerie- voorbereiding en ondersteuning van tanks teerden uitgevoerd, afgeslagen. Aanvankelijk verloren gegaan terrein werd in een tegen aanval heroverd. De gevechten zijn nog aan den gang. Ten Oosten van Lure gingen in zware, wis selvallige gevechten met een overmachtigen vijand eenige plaatsen verloren. Het zware artillerievuur en de onverpoosde aanvallen van de vijandelijke luchtmacht op onze ver sterkte steunpunten in het Westen duren voort. Het dappere garnizoen van Calais sloeg ver scheidene vijandelijke aanvallen af. Van La Rochelle en de vestftig aan den mond van de Gironde worden succesvolle eigen stoottroep ondernemingen gemeld. Terwijl de vijand in den Westelijken sector van het Italiaansche front slechts vruchte- looze plaatselijke aanvallen ondernam, zette hij in het gebied van Firenzuola zijn sterke mqt overmachtig materiaal ondernomen aan vallen den geheelen dag voort. In de zware afweergevectrten, waarirn. talrijke aanvallen met zware verliezen voor den vijand werden afgeslagen, gelukte het den tegenstander een domineerende hoogte in bezit te krijgen. Tegenaanvallen worden ondernomen. Aan de Adriatische Zee zijn verscheidene sterke aanvallen van den vijand door de eigen afweer mislukt. Een plaatselijke penetratie werd afgegrendeld. In de Donaubocht heerschte aan beide zij den van de IJzeren Poort verder levendige gevechtsactie. Sovjet-Russische strijdkrachten die van Orsowa naar het Zuiden waren op gedrongen, werden teruggeworpen. Vijande lijke formaties, die over den Donau waren gezet werden uiteengeslagen. Aan de Hongaarsch-Roemeensche grens tus- schen Szeged en Grosswardein drongen onze troepen den verder aanvallenden vijand op verscheidene plaatsen terug. In Zevenburgen tusschen Torenburg en de Oostelijke Karpaten hebben Duitsche en Hongaarsche troepen in den tijd van 15 tot 26 September den stormloop van meer dan der tig divisies infanterie en verscheidene snelle formaties der bolsjewieken en Roemenen in harde gevechten afgeslagen en de door den vijand beoogde doorbraak verijdeld. De vijand leed zware verliezen aan dooden, ge wonden en materiaal en verloor sinds den eersten September 134 tanks en stukken etormgeschut, 112 kanonnen, 51 granaatwer pers en meer dan 550 machinegeweren. Bo vendien vielen ruim duizend gevangenen in onze handen. Op de Noordelijke hellingen van de Woud- Karpaten werden talrijke bolsjewistische aan vallen in harde gevechten afgqglagen of op gevangen. In Warschau hebben gisteren onder den in vloed van onze wapenen wederom een stads wijk, alsmede in het oude fort Mokotow sa mengedrongen resten van de opstandige be weging gecapituleerd. Er werden eenige dui zenden gevangenen'5 gemaakt en bovendien meer dan 5000 Poolsche burgers geëvacueerd. Daarmee is een' resultaat bereikt, dat de hoop rechtvaardigt binnen zeer korten tijd den ge heelen opstand volkomen neer te slaan. Bij Sudauen bleven nieuwe plaatselijke aanvallen van de bolsjewieken zonder succes. Tusschen de Duna en de Golf van Riga "zijn talrijke vijandelijke aanvallen door het taaie verzet van onze troepen mislukt. Aan het front van de IJszee verloren de Sovjets in luchtgevechten en door luchtdoelartillerie van de luchtmacht 24 vliegtuigen. Formaties vijandelijke vliegtuigen ondernamen terreur- aanvallen op Kassei, Keulen, Mannheim, Lud- wigshafen en Mainz, alsmede op verscheidene plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsche ge bied. In verbitterde luchtgevechten schoten onze jagers 72 vliegtuigen, waaronder 65 vier motorige bommenwerpers, omlaag. Drie vlieg tuigen werden door de luchtdoelartillerie neergehaald. Boven het Nederlandsche strijdgebied wer den opnieuw 18 Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen vernietigd. In den afgeloopen nacht wierp de vijand talrijke brisantbom men op Kaiserslautern. Metz het aanvalszwaartepunt? Interinf deelt mede: Aan het geheele front van het Zuid Neder landsche gebied tot de Bourgondische poort is het gisteren nergens tot gevechten gekomen, zoo hevig als de voorafgaande dagen. De Amerikanen streven er naar versche strijd krachten aan te voeren en zij hebben in de eerste plaats als doel de operatie-basis uit te breiden en te versterken. De gebieden Aan Aken en Metz kunnen wprden beschouwd als de vermoedelijke aanvalszwaartepunten der Amerikanen. Binnen niet al te langen tijd kunnen wederom hevige aanvallen verwacht worden. In het geheele •Vlaamsche en Neder- rijnsche gebied komt duidelijk tot uiting, dat het Amerikaansche opperbevel uit de basis Eindhoven-Nijmegen in Noordwestelijke rich ting wil oprukken, om de Duitsche strijd krachten, die in het landingsgebied van den Rijn staan,van het opmarsch-gebied tegen Rijnland en Westfalen weg te dringen en daardoor den noordelijken flank uit te scha kelen, nu dit plan door de mislukte luchtlan dingsoperaties niet verwezenlijkt kon wor den. VOOR DE TOTALE MOBILISATIE IN DUITSCHLAND. Rijksminister Göbbels heeft als gevolmach tigde voor de totale mobilisatie zeven nieuwe verordeningen uitgevaardigd, om een aanzien lijke hoeveelheid krachten vrij te maken voor leger en bewapening, aldus het D.N.B. „Nog verscheidene maanden van 1945 zullen noodig zijn." Churchill heeft een rede uitgesproken in het Lagerhuis, meldt het D.N.B.waarin hij o.m. zeide, dat zich thans in Frankrijk tus schen de een en drie millioen man geallieer de troepen bevonden. De Engelsche verliezen in Frankrijk bedragen tot dusverre negentig duizend man, die der Amerikanen honderd vijf en veertig duizend man. Men mag geen grooïb verwachtingen hebben omtrent een onmiddellijk einde van den oorlog, mog ver scheidene maanden van 1945 zullen noodig zijn om de gevechten te beëindigen. Engeland gelooft naar den Stillen Oceaan een vloot té hebben gezonden, cfie in staat is een alge- meenen strijd tegen de Japansche marine te aanvaarden. N Het bondgenootschap der Sovjet Unie en de Vereenigde Staten is nooit nauwer geweest dan thans. Sovjet Rusland kan aanspraak ma ken op Britsche hulp bij territoriale wijzi gingen aan de Poolsche grenzen. Het heeft recht op veilige grenzen en een bevrienden staat aan zijn westelijken vleugel. Men verwacht, dat de Poolsche president en zijn collega's binnenkort hun besprekingen te Moskou zullen hervatten. Een. bevredigende overeenstemming zal te Dumbarton Oaks wel niet bereikt worden. Een nieuwe conferentie is noodig, die even tueel .met deelnemij^ van de ministers van buitenlandsche zaken moet worden gehouden. Frankrijk zal in da toekomst weer een plaats innemen in de geallieerde commissies. Het is dringend noodzakelijk, dat Stalin zich aan sluit bij een conferentie van drie, zoodra- de militaire situatie dit veroorlooft. De toe komst van de geheele wereld is afhankelijk en in het bijzonder die van Europa, van de hartelijke samenwerking tusschen Groot Brit- tannië, de Vereenigde Staten en de Sovjet Unie. KORTE BERICHTEN. Uit Londen wordt vernomen dat de regeeringen van Sovjet-Rusland, Engeland en de Vereenigde Staten zijn overeen gekomen, af te zien van het voorgenomen sluiten van een wapenstilstand met Bulgarije en den toe stand, ontstaan door de verplaatsing van Sovjettroepen naar Bulgarije, tot na den oor log te handhaven. Naar Reuter meldt zal Badoglio waar schijnlijk ambassadeur worden te Londen. Er zijn nog twee candidaten Graaf Sforza en Prunas, doch Badoglio maakt de meeste kans. Formaties Anglo-Amerikaansche bom menwerpers komende via den Harz, hebben boven Kassei en Nordhaüsen gevlogen. Het aantal vijandelijke vliegtuigen, dat in zware luchtgevechten is neergeschoten bedraagt 76. waarvan het grootste deel uit viermotorige bommenwerpers bestaat. Monseigneur Spellman, de aartsbisschop van New-York, is in Rome aangekomen. De zender vjin de uitgeweken Polen te Londen meldt: De hulp, die Warschau ont vangen heeft is niet voldoende. Dikwijls wa ren de levensmiddelen^in het geheel ,niet te gebruiken. De Amerikaansche hulp bijvoor beeld was slechts voldoende voor drie dagen. Naar menschelijke berekening kan de stad niet lang meer stand houden. Wanneer niet zeer spoedig iets gebeurt, vloeit zeer binnen kort de laatste druppel bloed. De Finsche regeering zou de Sovjet- regeering verzocht hebben om verlenging van de termijn, die gesteld is voor de demo bilisatie van het Finsche leger. De Finsche regeering acht de termijn van 2*4 maand te kort. Reuter meldt: De na een. beraadslaging van het Fransche kabinet, die twee uur heeft geduurd, Woensdag bekend gemaakte inbe slagneming van de Renault automobielfabrie ken en van alle steenkoolmijnen in Noord- Frankrijk wordt door plaatselijke waarnemers beschouwd als een tegemoetkoming aan de eischen van de uerzetbeweging, om lang zamerhand door den staat de sleutelindus trieën te laten overnemen, Vijf en veertig jaar lager voetbal. Een kleine bond groeide tot een groote organisatie. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Voetbalbond had enkele plannen, om het vijf-en-veertig jarig bestaan op eenvoudige wijze te vieren, doch door de omstandigheden kan er niets van komen. Er blijft dus over een korte overpeinzing*Vooral zij, die in de eerste jaren van het bestaan van den Haarlemschen Voetbalbond hun krachten hebben gegeven, zullen met veel genoegen denken aan den tijd, dat zij actief optraden, zoowel op het veld, als achter de bestuurstafel. De tijden waren geheel anders. Alle voetballers moesten meehelpen kalk- lijnen te trekken of het kleedhuls in orde te houden. De ouderen bewaren aan die jaren de prettigste herinneringen. Hoe kwam het, dat er 45 jaar geleden aan dacht besteed werd aan het lagere voetbal in Haarlëm en omgeving De jongere spelers van H.F.C. en Haarlem, die niet regelmatig a^n wedstrijden deelnamen, waren hierover met tevreden en het gebeurde, dat zij geen animo meer in het spel hadden. Dat was voor den heer E. F. W. Gerth van Wijk aanleiding vertegenwoordigers van voetbalclubsuit Haarlem bijeen te roepen. Op 23 October 1899 werd de vergadering gehouden en spoedig was men het er over eens, dat de Haarlem sche Voetbalbond noodig was; tot oprichting werd besloten. Het eerste bestuur bestond uit de heeren E. Gerth van Wijk, voorzitter, E. Th. M. Philippo, secretaris, J. A. Rijkens, penningmeester, M. Teunissen en J. Blansert, commissarissen. Men was er spoedig bij, een wedstrijd te organiseeuen, hetgeen blijkt uit den oudsten brief, welke in het bezit is van de afdeeling en waarin op 23 October 1899 (den oprich tingsdatum dus) de heer M. Teunissen, toen wonende Hasselaersplein 23, aan den heer Gerth van Wijk, in diens functie van president van den H. V. B. het volgende mededeelt: y „Hiermede bericht ik U, dat er Zater dag a.s. een wedstrijd zal plaats hebben tusschen de H.F.C.'s Haarlem 2H.F.C. 2 „ij n« icnein aan den Schoterweg. Indien Haarlem 2 verhinderd zou mogen zijn, weest dan zoo goed dit mij zoo spoedig mogelijk te melden," Vermoedelijk is deze wedstrijd niet door gegaan, want het verslag van den bond over het seizoen 18991900 vermeldt, dat de eerste wedstrijd op 19 November is gespeeld tus schen H.F.C. 2 en Oranje en dat H.F.C. met 50 won. Inmiddels is het bestuur van de afdeeling trotsch op den eersten brief, welke in een: lijstje op het bondsbureau aan de Du ven voord est raat hangt. Acïïl elftallen werden ingeschreven en in twee af deelingen ingedeeld, n.l. eerste klas: Oranje, H.F.C. 2, Haarlem 2 en Unitas; tweede klas: H.F.C. 3, Oranje 2, Unitas 2 en Voor waarts. In totaal waren 155 leden ingeschre ven, ingedeeld als volgt: H.F.C. 53, Unitas 29, Haarlem 28, Oranje 28 en Voorwaarts 17. Alleen hebben H.F.C. en Haarlem zich in den loop der jaren kunnen handhaven; de andere zijn ontbonden of in andere vereenigingen opgenomen. In het begin heeft de heer Rijkens veel voor den bond gedaan. Spoedig moest hij door een onverwacht vertrek van den heer Philippo het secretariaat waarnemen, het geen hij tot aller tevredenheid deed. Later hebben jhr. C. L. van Lennep en dr. P. C. van Arkel het secretariaat vervuld en hun verdiensten zijn erkend door de benoeming tqj; eere-lid. Ldter waren de heeren A. van der Aart en B. Kluit secretaris. De bond is langzaam gegroeid tot een groote organisatie. In het tweede seizoen wa ren er 156 voetballers met zes vereenigingen en acht elftallen en de ploegen van H. F C. behaalden het kampioenschap. Na tien jaren telde de bond 13 vereenigingen, 28 elftallen era 494 voetballers. Toen was de belangstel ling voor Koning voetbal zoo toegenomen, dat er in alle buitengemeenten gespeeld werd. Het aanvankelijke plan was, dat de H.V.B. het lager voetbal voor geheel Noord-Holland zou organiseeren. Alleen de Zaanlandsche V. V. speelde eenigen tijd mee: later is de Noord Hollandsche bond opgericht, die de taak van Haarlem overnam. Het tweede lustrum is o.m. gevierd met een wedstrijd tusschen een elftal van den H. V. B. en Bloe- mendaal; met 21 werd gewonnen. De ver tegenwoordigers van de 2e klassen wonnen met 31 van die der 3e klassers, In de oorlogsjaren bleef het aantal leden stationnair en bij het twintig jarig bestaan waren er 965 voetballers en 43 elftallen. Het zilveren jubileum in 1924 werd gevierd met 2600 voetballers, 36 vereenigingen en 130 elf tallen. Toen was er ook reeds een afdeeline voor junioren, die in 1917 was opgericht voor H.F.C. en Haarlem en voorts een competitie voor spelers, die op Zaterdagmiddag wilden voetballen. Het veertig-jarig bestaan werd ingegaan met 289 elftallen gn 5500 voetballers en voor dit seizoen hebben zich 65 vereeni gingen aangemeld met 300 elftallen. Mogen de spelers spoedig in het veld verschijnen, om hun geliefd spel te beoefenen. De uitbreiding ontstond vooral door de grootere belangstelling onder de jeugd, doch ook door de samenvoeging met den D.H.V.B. in den zomer van 1940. Vele gebeurtenissen hebben zich in den loop der jaren afgespeeld. Het elftal van den H. V. B- kwam vele malen uit, het stedeliik elftal heeft zijn krachten met andere steden gemeten, tournooien werden georganiseerd om wisselbekers, e.d., doch plaatsgebrek noopt ons, daarover niet nader uit te weiden Evenals, bij het veertig-jarig bestaan gaat het bestuur een moeilijken tijd tegemoet. Gezien het verleden kan men er verzekerd van zijn, dat de belangen bij de tegenwoor- 4ia» bestuursleden, in goede handen zijn. Een boete van 80.000 De firma Chemische Fa briek ,,Akru" te Haarlem, fa briceerde van begin 19 42 tot September 194 3 een surro gaat-boenwas. Hoewel zij in Augustus 1943 een prijsvast stelling kreeg, welke met te rugwerkende kracht in Juli 1943 in werking trad, bleef de ,,Akru" haar product voor te hooge prijzen verkoopen. Als boenwas was dit product waardeloos. De afnemers van de „Akru" verpakten deze „boenwas" in kleinere doozen en verkochten baar in deze nieuwe kleedij als schoen smeer. Naar de Sectie Prijscontrole Huiden en Leder mededeel de, was de inwerking van dit surrogaat op leder zeer scha delijk. Ter zitting op de In spectie voor de Prijsbeheer- sching bleek, dat de firman ten er bijzonder op gesteld waren juist die kleur surro gaat-boenwas te leveren, die geschikt was om als schoen smeer verpakt te worden. De kleur rood werd slechts zeer weinig gefabriceerd. De In specteur voor de Prijsbeheer- sching veroordeelde de „Akru" tot f 80.000 boete. Haarlemsche Rechtbank. Pakken shag gestolen De 3 f-jarige chauffeur W. M. maakte in Juni met B. een afspraak, om een bezoek to brengen aan den sigaren winkel van den heer B. aan de Jacobijnestraat. In gezel schap van S., die op den uit kijk stond werd dit plan in den nacht van 13 Juni ver wezenlijkt. Nadat een poging om zich met behulp van een breekijzer toegang te verschaf fen had gefaald, werden de dekplaatjes der winkelruit verwijderd. Een luik werd ge forceerd en spoedig hadden de inbrekers hun doel be reikt. De buit bestond uit vijf pakken elk inhoudende 50 pakjes shag of tabak. Tegen M., die zich terzake dezen diefstal had te verantwoor den vorderde de officier een gevangenisstraf van 8 maan den. Uitspraak 12 October. OMRUILING NOOD KAART TE HAARLEM De Directeur van den Dis- tributiedienst Haarlem maakt bekend, dat kinderen, ^'gebo ren in het jaar 1940 en die in het bezit zijn van een noodkaart K 1, K 2 of K 3, voorzien van het kringnum mer 187, deze alsnog kunnen omruilen tegen een Nood kaart K 4. Deze omruiling vindt uit sluitend plaats aan de lo ketten 2 en 4t van het Cen- traèl Uitreiklókaal Vleesch- hal, waarbij de stamkaart van het kind moet" worden medegebracht. NIEUWS VAN GISTEREN In het gebied van Arn hem werd op 2 6 September het laatste verzet van de in gesloten eerste Engelsche luchtlandingsdivisie verbro ken; in totaal zijn duizenden dooden geteld en 6450 gevan genen gemaakt. -Ter gelegenheid van den vierden verjaardag van het Driemogendhedenpact hebben de Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, Mussolini, als minister van buitenland sche zaken der $ascistisch- republikeinsche regeering en de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Sige- mitsjo£. per radio het woord gevoeiTr tot de volken van het Driemogendhedenpact. In België is een nieuwe regeering gevormd, waarin twee communisten zitting hebben. Uit Mexico wordt ver nomen, dat ex-koning Carol van Roemenië besprekingen voert over zijn terugkeer op den Roemeenschen troon. In de aula van het Ken- nemer Lyceum wordt Zon dagmorgen een godsdienst oefening gehouden van do Ned. Herv. Gemeente van Bloemendaal. AGENDA ZATERDAG 30 SEPT. Rem brandt: „Immensee" (14 j.) 2.30 en 5 u.#; Palace „De moordenaar woont op 21" (18 j.) 2 en 5 u.; Luxor: „Mu zikanten," (18 j.) *2.30 en 5 u. Frans Halq: „Dr. Crippen aan boord" (18 jaar), 2.30 Mo viae: Ver la ten" (14 j.) 2 en 5 u.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1