Haarlemsche Courant Harde gevechten tusschen Eindhoven en Nijmegen. 289e Jaarg. jNo. 230 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein dl. IJmuiden-O. Rembrandtlaan W Verschijnt dagelijks, behaiv op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Edilie Zaterdag 30 Sept. 1944 Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Donderdag ontstonden aan den West-, Noord- en Oostkant van het vijandelijke penetratiegebied van Eindhoven-Nijmegen harde gevechten. De zeer aanzienlijke strijd krachten, welke de vijand hier heeft gecon centreerd, pogen zich met alle geweld be wegingsvrijheid te verschaffen. Van het ge bied van Eindhoven uit, werd sterke druk uitgeoefend op de'n weg 's Hertogenbosch Nijmegen en van het gebied van Helmond uit op den weg langs de Maas naar Nijmegen. Hevige afweergevechten ontstonden daardoor ten Westen van Eindhoven. Ten Westen en Noorden van VecheLen bij de heuvels nabij Boxmeer. Tegenaanvallen wierpen de opge drongen strijdkrachten op verschillende pun ten terug. In het gebied tusschen Waal en Rijn viel de vijand naar het Noorden en Noord-Oosten aan. Deze aanvallen mislukten evenwel door de'ten Zuiden van Arnhem met succes verdedigende Duitsche versperrings grendels. Eigen tegenaanvallen leidden ten Oosten van Nijmegen tot de herovering van Erlekom. Erlekom in Duitsche handen. Tusschen Eindhoven en Nijmegen poogden de Engelschen ook Donderdag tevergeefs in Oostelijke en Westelijke richting terrein te winnen. Ondanks het in den strijd werpen van sterke formaties jachtvliegtuigen slaag den de Engelschen er slechts in ten Westen van Vechel een kleine penetratie te verkrij gen. Alle andere aanvallen werden hier af geslagen. Ten Oosten van Nijmegen herover den de Duitschers tusschen Waal en Maas o.a. het plaatsje Erlekom. Interinformation deelt de volgende bijzon derheden mee: In de Adriatische sector is de groote slag wederom buitengewoon hevig geworden. De troepen van generaal Kesselring hebben on der ongehoorden druk weliswaar 1 terrein moeten prijsgeven, maar zij hebben in zeer elastische oorlogvoering het front gehand haafd. Aan het geheele Westelijke front is de ge vechtsbedrijvigheid zeer afgenomen, térwijl de Duitsche' frontlijn verder gestabiliseerd is. Nieuwè groote zwaartepunten beginnen zich af te teekenen, bij Aken en Metz. Niettemin kan niet ontkend worden, dat ook de plaat selijke gevechten hard zijn. In de hoop eindelijk Riga te kunnen ne men, hebben de bolsjewieken de laatste da gen massale strijdkrachten samengetrokken om uit het Noorden en het Oosten de Duit sche stellingen open te breken. Zij stieten echter op geconcentreerde afweer. De Nobelprijzen in 1944. V<4gens het persbureau T. X. uit Stockholm wordt het mogelijk geacht, dat er dit jaar Nobelprijzen zullen worden verdeeld, hetgeen als gevolg van den oorlog sinds 1939 niet meer is geschied. De commissies, die de keuze der candidaten voor de verschillende prijzen voorbereiden, hebben zich nog niet uitgespro ken, maar binnenkort verwacht men een be slissing van de zijde van den raad van be stuur en van de Zweedsche regeering. Er zouden ter verdeeling beschikbaar zijn twee prijzen voor geneeskunde, twee prijzen voor natuurkunde, twee prijzen voor scheikunde en een prijs voor letterkunde, Elke prijs is dit jaar 121.841 kronen groot. De Zweedsche pers heeft tot dusver mog geen enkelen naam van candidaten voor de mogelijke prijzen van dit jaar gen^pnd. AARTSBISSCHOP HERSTELD. Naar De Tijd mededeelt is mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, di^e voor het herstel van zijn gezondheid in hef R.K. Zie kenhuis te Apeldoorn vertoefde, Woensdag avond volledig hersteld te Utrecht aange komen. Het WauiS^uuw te Amsterdam in de 19de eeuw. Dit miniatuur gebouw is te zien in het Amsterdamsch historisch museum in het Waaggebouw, waar be halve het prachtige interieur van deze oude stadspoort, die later als vergader plaats voor vele gilden dienst deed nog vele andere interessante voorwerpen, be trekking hebbende op de geschiedenis van Amsterdam, te bewonderen zijn. (C.N.F.-de Haan Pax aU Maatregelen van dr. Göhhels. Rijksminister dr. Goebbels heeft zeven nieuwe verordeningen uitgevaardigd, die ten doel hebben wederom een aanzienlijke hoe veelheid krachten vrij te maken voor het le ger en de bewapening. Zoo moeten crediet- en verzekeringsinstellingen een aanzienlijk deel van haar .personeel aan weermacht en bewapening afstaan. Tentoonstellingen, jaar beurzen e.d. zijn voor den duur van den oor log verboden, evenals het deelnemen aan tentoonstellingen en beurzen in het buiten land-Het restaurant- en logiesbedrijf wordt aangepast bij de eischen -van de totale mobi lisatie, doch bedrijven, die noodig zijn voor de werkende bevolking,4blijven bestaan met aanzienlijke reductie van hun personeel. Van alle andere bedrijven van dezen aard komen zoowel personeel als eigenaars voor de mo bilisatie vrij". Ten slotte worden de drie nog bestaande openbare speelbanken, in Baden- Baden, in Zoppot en Baden bij Weenen, ge sloten. Artikel van Göbbels in „Das Reich". BERLIJN, 28 Sept. (D.N.B.) Onder het opschrift „De vaan van het ge loof" publiceert dr. Goebbels in „Das Reich" een artikel, waarin hij zegt, dat Duitschland gunstige kansen heeft om den oorlog met suc ces te doorstaan. „De geweldige reserves, die het thans bezig is te mobiliseeren, moeten zoo snel mogelijk in actie komen. Het is dus zaak den daarvoor noodigen tijd te winnen. Hier berust voor een aanzienlijk deel de beslissing van den oorlog, ook voor de Geallieerden, want de oorlog is meer en meer een wedloop met den tijd geworden. Wij hebben er óns niet over te beklagen, dat het Duitsche volk onder den buitengewo nen druk van de huidige ontwikkeling ook maar éénmaal zijn kalmte zou "hebben verlo ren. Het heeft andere volken voor oogen als afschuwwekkend voorbeeld van hetgeen er pleegt te gebeuren met een land, dat den strijd staakt, alvorens het groote halt wordt ge blazen. Als de vijand onze grenzen bestormt en de doorbraak naar het centrum van ons Rijk en daardoor naar de basis van onze oorlogvoe ring tracht te forceeren, moet dat met alle beschikbare middelen verhinderd worden, omdat daarmede de vraag van ons nationale bestaan is gesteld. Onze mogelijkheden en kansen zijn nog in geen enkel opzicht uitgeput. Onze vijanden willen onder alle omstandigheden zoo spoedig mogelijk een zoo concreet mogelijke beslissing bereiken. Wij moeten dat evenzeer onder alle omstandigheden verhinderen. Wij hebben gunstige kansen om den oorlog met succes te doorstaan, maar daarvoor is een nationale krachtsinspanning noodig, die het geheele Duitsche volk omvat en meesleept. De vijanden onderschatten het Duitsche volk nog evenzeer als in het begin van den oorlog. Als zij bazelen van een gemakkelijke wandeling naar Berlijn en doen, alsof aan de z.g. reeds gevallen beslissing niets meer ver anderd kan worden, dan is dat zuivere onzin, dien zij zelf niet eens g^öoven. Zij loopen daafmede alleen te Icoop om ons onzeker te maken. "Hoe vaak hebben zij dergelijke dingen in dezen oorlog reeds beweerd en hoe vaak zijn zij door harde feiten gelogenstraft. Zoo zal het ook nu zijn. j De oorlog staat op zijn dramatisch hoogte punt. De toeneming der vijandelijke krachts inspanning tegen ons kan niet alleen niet meer intensiever worden, zij kan niet eens voor onbepaalden tijd op hetzelfde niveau worden gehandhaafd. Wij weten dus, wat wij te doen hebben. De vijand moet weten wat .hij heeft te verwach ten als hij meter voor meter vooruit wil ko men. Hef is ons heilig vaderland, dat wij thans te verdedigen hebben. Trouw en zonder vrees willen wij dezen strijd voeren. Ons geloof in de komende overwinning van onze zëak is on geschokt en onwrikbaar". Trekkende vogels Bij den aanvang van het najaar kenmerkt het vogelleven in onze lage landen zich door een groote bedrijvigheid. Duizenden geveder de vrienden ondernemen immers juist in de.ze periode hun gebruikelijke tochten naar verre streken, waar de gesteldheid, van het klimaat beter met hun leefwijze overeenkomt. Zij la ten zich hierbij, als het ware gedreven door een inwendigen drang, door niets van hun- reisplan afhouden. De trektijd wordt zelfs met een zekere regelmaat door de verschil lende soorteji vogels gehandhaafd. Een en an der vormt een typisch contrast met onze sa menleving, waar vooral onder de huidige om standigheden remmende factoren hun invloed op de verplaatsingsmogelijkheden zich geducht doen gelden. Reeds in Augustus heeft de ooievaar met statigen wiekslag ons land verlaten om in Z. Spanje, Algiers, Marokko en bij®3 meren in Zuid-Afrika den winter door te brengen. De ranke zwaluwen, die in de achterliggende maanden zoo Inenig staaltje vliegkunst •de monstreerden, vertrekken eveneens 4a ar warmer streken. Men zal de levendige sehuur- bewonertjes op menige boerderij missen. De kemphaantjes aanvaarden ook hun groote reis om eerst in Maart weer terug te keeren. De spreeuwen nemen in groote troepen af scheid en zullen dus elders hun irriitaties van zangvogels ten beste geven. De kievit, wiens bekende roep dezen zomer weer door het Hol- landsche weidelandschap met zijn fraaie mo lens heeft geklonken, blijft bij de jaarlijksche trekcampagne niet achterwege, evenals de kleinere vogels. Bij het onderzoek naar het verschijnsel der vogeltrek werden er door de werkzaamheden der zoogenaamde „Ringstations" reeds vele wetenswaardigheden aangetoond. Het leer zame studiemateriaal heeft diverse geheimen, welk» het vogelleven nog bezit, opgehelderd. In de omgeving van Amsterdam bevin den zich de tuinen van den Rijkstuin- bouwcursus, waar jongelui, die van een ander beroep in den tuinbouw willen overgaan, een grondige opleiding ont vangen. Een leerling aan het „potten" onder deskundig toezicht. (C.N.F.-Noske Pax m.) Het suikerrantsoen na 14 October. Voorloopig geen nieuwe bon voor personen vóór 1939 geboren. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt be kend, clat na 14 October a.s. voor personen, geboren in de jaren 1939 of vroeger, voorloo pig geen nieuwe bon voor het koopen van suiker zal worden aangewezen. Men houde hiermede met de verdeeling van het suiker rantsoen rekening. De rantsoenen voor de komende weken. Uit een mededeeling in ons blad van gis teren is de indruk gevestigd, dat er geen wijziging gekomen is in de rantsoenen. Dit betrof eigenlijk alleen de artikelen, welke bij den kruidenier te koop zijn. Het aardappelrantsoen voor de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland is echter verminderd en bedraagt in totaal 2 K.G. per week. Voorts Is een wijziging gebracht in de melkregeling voor het Westen van ons land. Aan babies wordt het gewone rantsoen volle melk verstrekt en andere personen ontvan gen een gelijke hoeveelheid taptemelk, waar door het rantsoen voor de jeugd vermin derd is. De Jeugd zoekt eikels. Opnieuw wordt de aandacht van de natuur liefhebbers door herfsttinten getrokken. Boo- men en planten gaan zich langzamerhand weer in hun najaarskleed hullen em verrassen ook thans nog door hun kleurenrijkdom. De jeugd weet, dat de tijd weer is gekomen om op. zoek naar eikels en bgukenootjes te glïan. Dikwijls kan men nu weer kinderen temidden van het natuurschoon zich met deze bezig heid zien ophouden, in het bijzonder bij de Spanjaardslaan en omgeving en eenige parken. Het is trouwens bekend, dat het zoeken naar eikels en beukenootjes de laat ste jaren intensiever is geworden. De tijd is ook thans nog geschikt om te midden van de herfsttinten te wandelen. De natuurliefhebbers weten, dat er'in Haarlem en omgeving nog veel moois is te zien en maken gaarne van de gelegenheid gebruik. ,IK HEB ER EEN KLEIN BRANDKASTJE VOOR". Een bewoonster van de Noorder Amstellaan te Amsterdam kreeg 's morgens bezoek van een haar onbekenden man, die zeep te koop aanbood. De dame liet den man binnen en maakte eep praatje met hem. Hij beweerde veel geld te hebben verdiend en dit zoo goed te hebben opgeborgen, dat niemand het te pakken zou gunnen krijgen. Mevrouw vond dit verstandig en zeide, dat zij er ook altijd voor zorgde, dat haar geld behoorlijk was op geborgen. „Ik heb er een klein brandkastje voor", vertelde zij met trots. „Kijk, hier is het". En bij deze woorden liet zij den man het goed gecamoufleerde kastje zien. Even laten nam de man afscheid, aldus de ,;Tel". Mevrouw ging 's middags even uit. Na een paar uur keerde zij- in haar huis terug en kwam tot de ontstellende ontdekking, dat haar brandkastje verdwenen was. En met het bra-ckastje voor f 25.000 aan juweelen en een groot aantal effecten. Buren vertelden, dat zij'vijf mannen met een bakfiets voor het huis hadden gezien. Op de bakfiets lag een groote jute zak met iets.... zwaars. OPSLAG VAN PAS GEROOIDE AARDAPPELEN In dezen tijd worden veel aardappelen ge rooid die eigenlijk nog wel een beetje moch ten blijven zitten. En in ieder geval, als zij toch eenmaal uit den grond zijn, met zorg moeten worden behandeld, omdat zij nog niet heelêmaal klaar zijn voor opslag. Er zit nog te veel vocht in, dat het beste op natuurlijke wijze kan verdwijnen. Versch gerooide aardappelen, vooral uit de klei, moeten luchtig en liefst uit elkaar ge spreid worden opgeborgen, zoodat zij wind- droog kunnen worden. Men mag ze dus niet aanstonds op hoopen storten of in kelders op bergen, als de bedoeling is, er den heelen winter wat aan te hebben. Dat is een fout, die veel wordt gemaakt en die zich wreekt door ontijdig bederf. 4 October: Dierendag. Het zal voor velen moeilijk zijn onder de huidige omstan digheden de aandacht te rich ten op een onderwerp, dat oppervlakkfg bezien actualiteit mist. Maar toch heeft 4 Oc tober recht op de belangstel ling van alle dierenvrienden, omdat dit Dierendag is. Het werk van de Nederland- sch'e Vereeniging tot Bescher ming van Dieren ondervindt vele moeilijkheden. Van een bijzondere herdenking van den Dierendag kan dan ook geen sprake zijn. Moest de viering van het tachtigjarig bestaan der landelijke ver eeniging worden uitgesteld, ook de vertooning van de be kende film „Een S.O.S. voor het Dier" kan niet plaats hebben. Desondanks zullen velen 4 October aan de belangen van het dier denken. Deze dag mag niet zonder een goede daad voorbij 0aan. Vooral thans hebben de dieren een bijzondere aandacht noodig. JUBILARISSEN BIJ N.V. GRAF. INR. JOH. ENSCHEDE EN ZONEN. Eenige jubilarissen bij de N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen zullen in October in het middelpunt der belangstelling staan. Zoo zal de heer A. Uittenbogaard, werkzaam als zetter in de af- deeling zetterij, mp Maandag 9 October zijn 40-jarig dienst verband1 herdenken. Eén dag later wordt er door den heer H. A. Hoogerbeets een dienst- periode van veertig jaren af gesloten. Het zal hem. als be drijfsleider der afdeelingen Lettergieterij, Stereotyp en Galvano-plasty, geenszins aan medeleven ontbreken. Vrijdag 13 October zijn de heeren J. F. W. Bartelman, chef der af- deeling Lithografie; W. N. Broekhuijzen, stoker en L'. Kranij, drukkerij-binder, ge durende een kwart eeuw bij de firma Enschedé en Zonen werkzaam. Mej. E van Ton geren zal tenslotte Vrijdag 27 October op haar beurt een periode van 25 arbeidsjaren eindigen. twintig van de dertig deuren terecht Dezer dagen deelden we mee. dat een timmerman dertig deuren vermiste, welke hij in een schuur in Haarlem-Oost had opgesla gen. Een onderzoek heeft uit gewezen, dat de schuur niet bijzonder goed' op slot zat en dat de jeugd van de gelegen held gebruik maakte, om een deur weg te nemen. Hun bedoeling was, met de deu ren op een onder watergeloo- pen landje te spelevaren. Na afloop werden de deuren in de schuur van der ouders op geborgen. Twint'g deuren zijn gevonden en aan den eigenaar teruggegeven. GELDLEENING VAN DE GEMEENTE HEEMSTEDE- De burgemeester van Heem stede heeft besloten ter be strijding van de aflossing op 1 October a.s. van het restant der 3lli pet. geldleening, oor spronkelijk groot 68.500. aangegaan bij raadsbesluit van 24 September 1936, welk res tant na de gewone aflossing op dien datum nog bedraagt f 11.000 en 1 November 1944 van het restant der 3'/» pet. geldleening, oorspronkelijk groot 86.000, aangegaan bij raadsbesluit van 4 Maart 1937, welk restant na de gewone aflossing nog bedraagt 54.000.ten laste van de gemeente een geldleening aan te gaan met Van Mierlo en Zoon N.V. te Breda, tot een nominaal bedrag van f 65.000 tegen een jaarlijksche rente van 31/8 pet. met een koers van 100 pet. DE A.YR.D.YPPELBOX Ter aanvulling van het be richt van Vrijdag zij meege deeld, dat aardappelen ver krijgbaar zijn gesteld op de nummerë 1-22 en 1-23; 2-22 en 2-23: 3-22 en 3-23 en 4-22 Eén kilogram wordt beschik baar gesteld. VIJF en twintig jaar koster De heer L. Zwaneveld hoopt Zondag a.s. zijn zilveren ju bileum als koster der kathe drale kerk „Sint Bavo" te vieren.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1