Haarlemsche Courant Felle gevechten aan de Maas bij Gennep. Nieuwsblad voor Noord-Holland Aanval irule richting Tilburg verhinderd. 289e Jaarg. No. 235 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. Umuiden-O. Remtorandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 6 Oct. 1944 CJItg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 et., per mhd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr, p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het Duitsche Weermachtbericht van Don derdag luidt: Aan de BelgischNederlandsche grens, ten Z.W. van Arnhem en aan de Maas, ter weerszijden van Gennep, duren de felle ge vechten met zich versterkende Canadeesche en Engelsche formaties voort. De vijand won ten Noorden van Turqhout opnieuw terrein. Zijn pogingen om naar'Tilburg door te stoo- ten werden met vernietiging van 25 tanks verhinderd. Na massale aanvallen ter weers zijden van Geilenkirchen slaagden de Ameri kanen erin- hun penetratie bij Ubach uit te breiden. Zij verloren echter bij een tegen aanval van onze grenadiers verscheidene honderden gevangenen en eenige tanks. In het gevechtsgebied van Metz is het tot plaatse lijke gevechten gekomen. Om één penetra- tieplek wordt nog gestreden. In het woud van Parroy en op' de heuvels voor de Westelijke Vogezen handhaafden onffi corpsen in zware gevechten hun stellingen te gen talrijke aanvallen van formaties van het zevende Amerikaansche leger en wierpen in krachtig uitgevoerde tegenaanvallen gepene treerde tegenstanders weer terug. Onze steun punten aan den Atlantischen Oceaan bestre den doeltreffend concentraties van den vijand en sloegen verkenningsaanvallen af. In Midden-Italië liepen ook gisteren weer de krachtige aanvallen van het vijlde Ameri kaansche leger oj> dg door onze grenadiers en valschermjagers taai verdedigde bergstellin- gen der Etruskische Apenijnen af. Aan de Adriatische kust mislukten verscheidene aan vallen van den tegenstander In de. groote lus van den Donau zijn bij en ten Noorden van Zajecar zware gevechten met de verder opdringende Sovjet-formaties aan den gang. Ook ten Noord-Oosten van Belgrado wordt verbitterd gestreden. In het Hongaarsch-Roemeenkche grensge bied maakten Hongaarsche troepen bij Marko plaatselijke vorderingen. Ten Zuiden van Grosswardein sloefeen onze grenadiers vijan delijke strijdkrachten in tegenaanvallen vol élan terug. De tegenstander leed in deze ge vechten zware bloedige verliezen Verdere Sovjet-Russische aanvallen in het gebied van Thorenburg en in den Szekler- top werden in hoofdzaak afgeslagen. "Om een penetratieplek wordt nog gestreden. In de Bosch-Karpaten bleven felle aanval len der Bolsjewieken in ons afweervuur lig gen. De doorbraakpotjngen van nieuw aange voerde Sovjet-Russische divisies bij de pas sen der Oostelijke Beskiden bleven ook gis teren zonder succes. De vijandelijke aanvallen stortten voor een groot deel reeds voor onze stellingen in het vuur onzer artillerie ineen. Aan den Narew ten Noorden van Warschau leverden .eigen plaatselijke aanvallen succes op.Een Sovjet-Russische penetratie in onze stellingen ten Noordwesten van •'ohaulen werd afgegrendeld. Gisteren overdag hebben Amerikaansche terreurbommenwerpers het stedelijk gebied van München aangevallen. Er ontstond schade aan woonhuizen, cultuurmonumenten en open bare gebouwen. O.m. werden verscheidene ziekenhuizen en zeven kerken vernield, res- pectieveliik zwaar getroffen. Afweergeschut van ^et luehtwapen en jagers schoten gisteren 21" Anglo-Amerikaansche vliegtuigen neer. In aanvulling op het Duitsche weermacht- bericht wordt gemeld: Bij de afweergev.echten ten Noord-Westen van Metz en om Luxem- bure "hebben zich in den tijd van 8 tot 11 Sep tember de pantserbrigade „Feldherrnhalle" en formaties van het 82ste legercorps bijzonder onderscheiden. In harde gevechten van twee dagen verijdelden zij door aanvallen op de concentratie van den vijand de doorbraak van twee Amerikaansche divisies naar Trier en vernietigden daarbij 142 tanks en gepant serde verkenningswagens. 40 stukken anti- tankgeschut. een groot aantal genantserde voertuigen en drie vijandelijke jachtbommen werpers Formaties van het tweede iarhtcoftts onder leiding van luit.-gen. Buelowius be haalden boven het Westeliike gevechtsterrein. Groote aanval der Soviets op Gesel. Het Int. Inf. Büro meldt: Na .voorberei dingen, die vier dagen geduurd hebben en na omvangrijke opmarschbewegingen is Don derdagochtend de groote bolsjewistische aanval van het eiland Moon af op Oesel be gonnen. Het zwaartepunt der bolsjewistische aanvalsactie lag daarbij aanvankelijk ter weerszijden van den door Duitsche achter- hoedetroepe#. opgeblazen wegdijk, die het eiland Moon met Oesel verbindt. Hier kwam het tot verbitterde gevechten, die op het oogenblik nog voortduren. Ter ontlasting van het zwaartepunt wier pen de Bolsjewisten ten Noorden en Zuiden yan den dijk met verscheidene honderden stormbooten en lichte vaartuigen dë strijd krachten van ongeveer vier divisies infan terie yi den aanval op de Oostkust van. Oesel. In de middaguren waren in het geheele lan dingsgebied verbitterde gevechten in vollen gang waarbij het den beweeglijk opereeren- den Duitschen verdedigers op verscheidene plaatsen gelukte de bolsjewisten terug te werpen en hun zeer zware verliezen toe te brengen. Een Duitsche batterij schoot 2-8 volle landingsbooten etulc, die met man en muia vergingon. sedert het begin van de invasie de duizendste overwinning in de lucht. Bij de gevechten in het gebied van Arnhem heeft een gevechts groep van de luchtdoelartillerie onder kolo nel Von Swoboda zich bijzonder onderschei den. Bij de gevechten in het gebied der Bal- tische eilanden hebben zich Noord-Duitsche landings pionierseenheden onder leiding van den ridderkruisdrager gen.-maj. Henke bij zonder onderscheiden. Aardappelbon aangewezen. Twee k.g. per week, behalve voor babies. In de week van 8 t. en m. 14 Oct. is voor de provincie N.-Holland als aardappelbon aan gewezen 1-24, 1-25, 2-24, 2-25, 3-24, 3-25 en 4-24. Hierop kan 1 kg. per bon gekocht wor den, echter pas met ingang van Maandag a.fe. De bonnen 1-22, 1-23, 2-22, 2-23, 3-22, 3-23, 4-22 zijn een week verlengd. De bon 40 (aardappelen) loopt Zatercfeg af. De detail listen zijn verplicht den bon aisnog aan te nemen, anders zal streng worden opgetreden. Overval op spoorwegpostkantoor te Rotterdam. Daders namen 1.150.000 mee. Een buitengewoon geraffineerde roofoverval is Donderdag in Rotterdam gepleegd. Op het spoorwegpostkantoor, gelegen bij het station Delftschepoort, werd namelijk een bedrag buitgemaakt van ruim 1 millioen gulden. Don derdagavond tegen acht uur stopte voor een huis aan den Nieuwen Binnenweg, waar de cassière van het spoorwegpostkantoor woont, een auto, waaruit eenige in politie-uniform gekleede personen stapten. Zij vroegen de cassière te spreken en gaven voor, dat er een roofoverval gepleegd zou zijn op het genoem de postkantoor. Men moest oogenblikkelijk over den sleutel van de kluis beschikken, aan gezien eenige leden van het personeel in de kluis opgesloten zaten en den verstikkings dood nabij waren. Toen de cassière draalde ontrukte men haar het handtaschje met den sleutel, waarna de mannen vlug verdwenen, op één na. Deze laatste bleef ter bewaking van de vrouw achter. In volle vaart stoof de auto naar het spoorwegpostkantoor, waar de pseudo-politiemannen. voorzien van den sleu tel, gemakkelijk werk hadden. Uit de kluis haalden zij' een bedrag van 1.150.000 gulden, met welke buit zij verdwenen, na eerst den bij de cassière achtergebleven bewaker te hebben gehaald. Van de daders ontbreekt elk spoor. Maak het de post niet te moeilijk! De posterijen zijn er in geslaagd, het post verkeer door het geheele land, zij het met vertraging, gaande te houden. Van een lan delijk georganiseerden dienst kan echter niet meer worden gesproken. De plaatselijke oostdirecties blijken evenwel zeer vindingrijk te zijn op verkeersgebied. Met allerhande vervoermiddelen: een enkelen auto, paarden- wagens, motorvrachtdiensten. fietsen en te vo-et worden jfostzakken overgegeven. Er komt post door, ook uit afgelegen deelen des lands; de ambtenaren zijn er zich van be wust. dat het familieleven nu meer dan ooit behoefte heeft aan postverkeer. Aanvankelijk werd er weinig post aange boden. Dat vergemakkelijkte het vervoer met de beschikbare primitieve middelen. Thans neemt het aa.ntal poststukken echter weer zoo toe, dat het haast onmogelijk wordt de post te vervoeren. Daarom verzoekt P.T.T. met klem: ver zend alleen die poststukken, die werkelijk verzonden moeten worden. Beperk u zooveel mogelijk tot brieven en briefkaarten, be zwaar de post in deze omstandigheden niet *met drukwerken, monsters, e.d., anders Idopt bet vervoer vast. JUBILEUM F. DEKKER. Donderdag hoopt de heer F. Dekker, ambte naar op het parket van den officier van jus titie zijn zilveren jubileum in dienst van het nijk te vieren. VOOR GEëVACUEERDEN UIT BUITENGEMEENTEN. Geëvacueerden uit buitengemeenten, die zich in Haarlem gevestigd hebben, dienen zich voor het aanbieden van een kwitantie voor verhuiskosten te wenden tot het bureau van den R.C.M.. gevestigd Groote Houtstraat 176rd Daar zijn drie ambtenaren van half negen af aanwezig, om het publiek te helpen. Later zal de uitbetaling volgen in' het gebouw voor So- -iale Zaken. (ïroote Houtstraat 144. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over September 1944 (1943). I. Prinsenhof: Bezoek aan de leeszaal door 1200 personen (v.j. 1417), t.w. 1056 mannen en 144 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 2072 personen (v.j. 2060), t.w. 1897 mannen en 175 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 3272 personen (v.j. 3477) t.w. 2953 mannen en 319 vrouwen Uitgeleend wer den 15790 boeken (v j. 14970), waarvan 807 werken door de Muziekbibliotheek. II. Filiaal „Huis te Zaanen": Bezoek aan de leeszaal door 505 personen (v.j. 403), t.w. 463 mannen en 42 vrouwen. Uitgeleend werden 5604 boeken (v.j. 4665). III. Hoofdbibliotheek en filiaal werden te zamen bezocht door 3777 personen (v.j. 3880), t.w. 3416 mannen en 361 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 21394 boe ken (v.j. 19635). Kolen voor hen, die nog niets ontvingen. Dezer dagen hebben wij medegedeeld, dat het Rijksbureau voor Kolen zou trachten een regeling te treffen voor die particulieren, die op de bonnen 29 tot en met 32 BV, welke zij destijds bij hun kolenhandelaar hebben inge leverd, nog geen kolen hadden ontvangen. Naaf thans uit een in het advertentiegedeelte van dit blad opgenomen mededeeling aan den kolenhandel blijkt, mag thans aan deze par ticulieren één eenheid vaste brandstoffen worden afgeleverd. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat in verband met de huidige transportmoeilijk heden het publiek in overweging wordt ge geven, zóóveel mogelijk de kolen af te laten halen en voor zakken te zorgen. H.O.V. treedt weer op. Eenige concerten in October. Nu het niet mogelijk is de orkesten uit an dere steden in Haarlem te laten optreden, hebben de vroegere leden van het orkest der Haarlemsche Orkestvereeniging plannen gemaakt, om het cultureele leven In onze stad te bevorderen en zij hebben besloten het or kest weer te laten optreden. Op het oogen blik is het niet mogelijk alle musici, die in Groningen, Gelderland en elders vertoeven, te bereiken. Daarom is thans een klein or kest samengesteld, dat Zondagmiddag voor de eerste maal in het Concertgebouw op treedt. Het is de bedoeling op de volgende Zondagen in October te concerteeren. Voor 8 October zal Marinus Adam als di rigent optreden en solisten zijn Gijs Beths. viool en Jacques Moolenijzer, hobo. Het concert wordt geopend met het concert voor strijkorkest in a. kl. terts van A. Vivaldi, waarbij solisten zijn Gijs Beths, Leendert de Graaf (beiden viool), Fred. Leidner (alt viool) en Eduard Biele (cello). Vervolgens zal Gijs Beths met orkestbegeleiding het viool concert in A dur K.V. 219 van Mozart ten gehoore brengen en na de pauze zal Jacques Moolenijzer met orkestbegeleiding het hobo concert in g. kl. terts van G. F. Handel ver tolken. Tot slot volgt een uitvoering^ van de Vijfde Symphonie in Bes-dur van Fr Schu bert. Het plan is, om op 15 October een Beet hoven-programma uit te voeren met Cor de Groot hls solist. In memoriam Ds. P. E. Barbas. 1844 - 7 October - 1944 Zaterdag is het honderd jaar geleden, dat ds. P. E. Barbas, van 17 November 1889 tot zijn dood op 16 December 1924 predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente van Haarlem, die het kerkelijke leven bijzonder bevorderd heeft, geboren werd. Op 7 October 1844 aanschouwde ds. Barbas in Besoyen (N.-B.) het levenslicht. Daar be zocht hij de lagere school en later studeer de hij aan de Universiteit in Utrecht, waar hij in 1869 candidaat werd. In dat jaar deed deed ds. Barbas zijn intrede bij de Ned. Her vormde Gemeente van Otterloo. Een jaar la ter vertrok hij naar Amerongen, in 1878 naar Delden, in 1888 naar Doetinchem en op 17 November 1889 werd hij te Haarlem bevestigd door zijn broer, ds J. Barbas uit Schaarsber- gen. Ds. Barbas nam te dezer stede een voor aanstaande positie in en als voorzitter van het classicaal bestuur heeft bij veel gedaan voor de uitbreiding der kerken in de omlig gende gemeenten. Vele jaren was hij voor zitter van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel, Ds. Barbas had zijn wijk in het Kleverpark, welke omgeving tijdens zijn arbeid te Haar lem steeds is uitgebreid. In 1909 stichtte hij de Noorderschool aan de Velserstraat en daarna'heeft hij bijzonder geijverd voor den bouw van de Noorderkerlc, welke tn 1924 in gebruik is genomen. Toen ds. Barbas op 16 December 1924 in den ouderdom van 80 jaar overleed, schreef ds. v. Paassen in 't Haarlemsche Predikbeur tenblad dat vele jaren door den overledene was geredigeerd o.a. over hem „Hij heeft in de gemeente heel wat tot stand gebracht. Van het Spaarne tot in het Kleverpark staan de scholen, tehuizen en kerken, die onder lei ding van ds. Barbas aan hun tegenwoordige bestemming gewijd zijn Het geldt van hem wel in zeer bijzonderen zin, dat zijn werken hem navolgen. De organisatorische talenten van den overledene zijn hem wei te stade gekomen. En zijn flink, doortastend optre den heeft dikwijls hervormingen teweeg ge bracht. Zijn nauwkeurig financieel beleid is allerlei corporaties en ook wei particulieren ten goede gekomen. Zijn hulpvaardigheid heeft velen goed gedaan." Op het oogenblik heeft men den beminden predikant niet vergeten. Dat blijkt uit een gift van f "100, welke het bestuur der Stich ting Noorderkerk en school heeft ontvangen ter gelegenheid van den honderdsten ge boortedag Het geld is bestemd, om zoo spoe dig mogelijk weer een luidklok in den toren van de Noorderkerk, welke ds. Barbas ge sticht heeft, aan te brengen. Zeep voor kinderen. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat van 1 tot en met 28 October voor personen, geboren in de jaren 1930 of later, op de bonnen C 401, D 401 en E 401 van het inlegvel één rantsoen zeepvervangende wasch middelen of, voor zoover voorradig, wasch- poeder beschikbaar wordt gesteld. Voor kin deren geboren in het jaar 1942 of later kan men gedurende deze periode op de.bon E 402 van het inlegvel één rantsoen toiletzeep koopen. KORT NIEUWS - Het staatspraktijkexa- men 1944, dat op 10, 11 en 12 October te Utrecht zou worden gehouden, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. I-n Den Haag zal na 11 October geen gas meer gele verd worden door de- gas fabriek, daar de kolenvoor- raad uitgeput is. Hierdoor komen behalve Den Haag ook Rijswijk, Wateringen, Mon ster, Poeldijk, Naaldwijk, Hon selersdijk en 's Gravenzande zonder gas. Naar de Sovjetberich- tendienst meldt heeft Stalin den Amerikaanschen ambas sadeur, Harriman, ontvan gen. Ter gelegenheid van den verjaardag der onderteeke-. ning van het eerste protocol betreffende Amerikaansche leveranties aan de Sovjet- Unie overhandigde de am bassadeur Stalin een borst beeld van Roosevelt. Naar de Fransche be richtendienst meldt, heeft de Nationale Fransche verzets- raad in een motie uiting ge geven aan .zijn pijnlijke te leurstelling over het feit, daf de voorloopige Fransche re geering door de Geallieerden nog steeds niet is erkend als wettige regeerine- van Frank rijk. - Volgens mededeeling van diplomatieke kringen te Londen is een overeenkomst te verwachten inzake een schadevergoeding door de Sovjet-Unie aan de Britsche en Canadeesche belangheb benden der nikkelgroeven in Petsamo. Naar de Soviet-berich- tendienst meldt, h'eeft de Op- pe'rste Sovjet de Soewarof- orde, 1ste klasse verleend aan den Britschen lord groot-zegelbewaarder Bea- verbrook en de Britsche mi nister van industrie Littleton wegens hun biizondere ver diensten voor de organisatie van Britsche oorlogsleve ranties aan de Soviet-Unie. De Britsche berichten dienst meldt, dat in Detroit in de Vereenlgde Staten 6000 arbeiders het werk heb ben neergelegd wegens een loonconflict. waardoor 50.009 andere arbeiders eveneens het werk hebben moeten sta ken. Daardoor is de produc tie van vliegtuigmotoren en ander oorlogsmateriaal ge daald. De laatste gebeurtenis sen aan het Noord-Finsche front zijn voor de Zweed- sche autoriteiten aanleiding geweest om maatregelen te nemen voor de evacuatie van de Zweedsche grensstad Ha- paranda. Het aan de Tornea- elf gelegen deel van de stad is reeds ontruimd. EERE-HAAG VAN HONKBALLERS Donderdag is de bekende honkballer J. M. Geurts, lid van de vereeniging „Scho ten" in het huwelijk getreden met mejuffrouw P Nachte gaal. De belangstelling hier voor was bijzonder groot en op de Groote Markt waren velen vereenigd De leden van „Schoten" toonden hun belangstelling en hadden op de trappen plaats genomen. Met een slaghout in de hand vormden zij een eera^haag. GEVONDEN VOORWERPEN Beenkap, Bureau van Poli tie, Smedestraat 9„kano, P. v. "Wees, Bakenessergracht 44rd. kat, J. H. Scholte. Duven- voordestraat 78. meetinstru ment, de Oude. Prof. v. d. Waalsstraat 41. portefeuille m. i., Galama. Junoplant- soen 67, portem. m v. Eke- len. Soendaplein 7, portem. m. i„ ;D. Wijte. Ruijchaver- straat 9, rozenkrans, W. Harting. Ged. Schalkburger- gracht 6. zak, A. Brakel, Soendastraat 52. AGENDA ZATERDAG 7 OCT Tuin- zaal Gem. Concertgebouw: Viool-recital Renate Zwaar demaker. 2.30 uur Rem brandt: „Immensee" (14 j.) 2.30 en 5 uur. Palace: „Een man voor mijn vrouw" (18 j.) 2 en 5 uur. Luxor: „We reldstad-melodie" (18 j.) 2.30 en 4.45 uur. Frans Hals: „De Postmeester" (18 j.) 2.30 uur Moviac: „Verlaten" (14 j.) 2.30 uur.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1