Haarlemsche Courant Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Pantserslag bij Arnhem. 289e Jaarg. No. 237 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapletn 31. Umuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalv' op Zon- en Feestdagen. Maandag 9 Oct. f944 CJitg.. Gial. Bedrijven Haarlem. Abonnementen: pe* week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Naar het D.N.B. meldt, is in den loop van Zondag vijf kilometer ten Zuid-Westen van Arnhem een pantserslag ontbrand, welke momenteel nog voortduurt. In het Limburgsche gebied werden in de afgeloopen vier-en-twintig uur slechts ge vechten van plaatselijke beteekenis geleverd. Vastgesteld is, dat de Amerikanen nieuwe versterkingen aanvoeren. In het gebied van Aken deden de Ameri kanen herhaaldelijk aanvallen. Het gelukte hun alleen, ten Zuiden van Geileijkirchen eenige terreinwinst te behalen. Deze harde gevechten kostten den Amerikanen echter vele soldaten, terwijl ook talrijke pantser wagens werden vernietigd. Strijd om de Scheldemonding. Voorts meldt het D. NV B. dat de Geallieer den voortdurend de Duitsche troepen aan vallen die de monding van de Schelde ver dedigen. Het is duidelijk, dat de Geallieerden probeeren, de Duitsche bezetting van het eiland Walcheren en van de andere eilanden langs de Schelde uit te schakelen, om op deze wijze in het bezit te komen van de haven van Antwerpen. De moeilijkheden, die de Geallieerde ravi tailleering de laatste weken ondervindt, zou den opgeheven worden, zoodra men over een der grootste havens van het vasteland zou kunnen beschikken. In het gebied van Turnhout zetten de Geallieerden hun zware aanvallen in de richting van de Nederlandsche grens voort. Geprobeerd wordt hier een beslissing te for- ceeren en op een smal punt door de Duitsche verdedigingslinies te dringen, opdat de Ge allieerde troepen, die groote verliezen aan menschen en materiaal geleden hebben, aan gevuld kunnen worden. Gevangen genomen Canadeesche soldaten van het tweede Cana- deesche infanterie-leger hebben medegedeeld, dat hun troepen in de afgeloopen week meer dan vijftig procent aan dooden en gewonden verloren hebben. Tusschen Waal en Neder-Rijn maken de Duitsche troepen in verbitterde tegenaan vallen steeds meer teiyeinwinst. Groote slag ten N. van Aken. Terwijl in het Vlaamsch-Nederlandsch ge bied en op den geheelen Zuidelijken vleugel de gevechten sinds langen tijd niet meer dan een plaatselijk karakter dragen, zijn, naar het D. N. B. verder meldt, de gevechten in het gebied ten Noorden van Aken tot een groo- ten slag uitgegroeid. De Amerikanen hebben hier in de laatste acht-en-veértig uur twee nieuwe pantserdivisies aangevoerd, die gis teren van het penetratiegebied bij Geilen- kirchen uit naar het Oosten, het Noord- Oosten en het Noorden aanvielen. Ten ge volge van het vuur der Duitsche batterijen en pantserafweerkanonnen waren de Amerika nen genoodzaakt, versterkingen en reserves aan te voeren. Op verscheidene punten van het strijdgebied ontwikkelden zich door de hevige Duitsche tegenaanvallen zware ge vechten, waarin pantsergrenadiers en ge plengde gevechtscommando's met nieuwe wa pens voor den korten afstand doorbraak pogingen der Geallieerden verijdelden. Ten koste van groote verliezen konden de Amri- kanen een geringe terreinwinst behalen. Ver ijdeld werd een poging der Amerikanen om met geconcentreerde strijdkrachten in het gebied van Stolberg door te dringen. Verklaringen in het Engelsche Lagerhuis. Reuter meldt, dat de plaatsevervangende Engelsche minister-president Attlee in een rede voor het Lagerhuis heeft verklaard, dat dat de les van dezen oorlog is, dat de belan gen van den enkeling moeten wijken voor de belangen der gemeenschap. In arbeiderskrin gen is men van meening, dat de groote onder nemingen, zooals de mijnen, transportdiensten en electriciteitswerken staatsbezit zullen worden. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, verklaarde, dat, om in Groot- Brittannië na den oorlog sociale rechtvaar digheid te krijgen, de Britsche industrie op een niveau gebracht" moet worden, dat hoo- ger is dan dat van voor den oorlog. Aan de particuliere ondernemingen moet alle vrijheid van handelen verleend worden. Zeegevechten bij Den Heider en Hoek vanHolland. Het D.N.B. meldt, dat in den nacht van Zondag op Maandag Duitsche beveiligings- strijdkrachten van de marine herhaaldelijk in gevecht gekomen zijn met Britsche motor- torpedobooten. Voor Den Helder bracihten de Duitsche schepen een Britsche motortorpedo boot tot zinken. Voor Hoek van Holland ging een Duitsch verkenningsvaartuig door een torpedo-voltreffer verloren. De commandant en een groot deel der bemanning kon gered worden. GEITENDIEFSTAL. Van het terrein der firma K. aan den Har- menjansweg hebben enkele leden van het dievengilde twee geiten gestolen. Daar een vaartuig, dat aanvankelijk eveneens werd vermist, in de Bakenessergracht werd terug gevonden, bestaat het vermoeden, dat de da ders hun buit per schuit hebben vervoerd. Er wordt een onderzoek ingesteld. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Beseft gij dat op straat blijven bij luchtalarm gelijk staat met een poging tot zelfmoord en dat het staan voor de ramen of op de daken even gevaarlijk is? Nu de tram niet meer rijdt. Het stadsbeeld heeft reeds meer dan eens een opmerkelijke verandering ondergaan, welke door de oorlogsomstandigheden werd veroorzaakt. Reeds spoedig nam het aantal personenauto's sterk af, terwijl de wagens, waarvan nog gebruik kon worden gemaakt, steeds minder door bènzine konden worden voortbewogen, zoodat men geleidelijk meer auto's met generators, e.d. zag. Ook het aan tal fietsen, dat werd gebezigd, werd kleiner, aangezien het bandenvraagstuk steeds meer moeilijkheden ging opleveren. Trams en auto bussen bleven rijden en voor het verkeer in de stad bleken zij in een zeer groote be hoefte te voorzien. Weldra werd het niet gemakkelijk alles in goede banen te leiden, daar het aantal gegadigden voor een plaats zoo groot werd, dat de trams geregeld over vol waren. Hetzelfde was het geval met de autobussen. In verband met de materiaalpositie was het op den duur noodzakelijk het aantal diensten te verminderen. Tenslotte werden de auto bussen buiten gebruik gesteld, terwijl voor de trams een bepaling van kracht werd, .vol gens welke er niet meer op Zondag en slechts op bepaalde tijden gedurende werkdagen zou worden gereden. Het is te begrijpen, dat het steeds meer moeite kostte een plaatsje te verkrijgen. En het personeel van de tram verdient daarom een woord van lof voor het feit, dat alles desondanks nog zoo goed nio- gelijk werd geregeld. De kolenpositie heeft nu tot gevolg gehad, dat er sinds vandaag in het geheel geen trams meer rijden. Het stadsbeeld is hierdoor op nieuw radicaal gewijzigd. Men was er aan gewend overvolle trams en vele wachtenden bij de stopplaatsen te zien. Het aantal voet gangers is natuurlijk belangrijk toegenomen. Vooral 's morgens vroeg en in de late middag uren is het zeer druk op de trottoirs van Haarlem, de stad zonder tram Gaslooze uren gewijzigd. Men kan in den namiddag nog bij daglicht eten. De directie van het Gasbedrijf te Haarlem, heeft besloten, het tijdstip, waarin" des namiddags gas geleverd wordt, met een half uur te vervroegen. Deze maatregel is genomen, om het pu bliek in de gelegenheid te stellen, nog bij daglicht te kunnen eten. Met ingang van heden wordt er dus gas geleverd van 11.35 tot 12.30 uur en van 16.30 tot 18.00 uur. Deze regeling geldt voor Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. GEVONDEN VOORWERPEN. Beurs, v. Looij, Rijksstraatweg 244. Bril, Ulderink, Neptunusstraat 17. Bril, Erb, Oude- weg 71. Hond, Olthoff, Koningstraat 49. Hand wagen, Mohringer, Middenweg 75. Jas. Ak kerman, Judith Leijsterstraat 6. Kinderhand- tasch. Bur. van politie, Smedestraat 9. Lorg net, Zwemmer, v. 't Hoffstraat 49. Manteltje, Seine, Saenredamstraat 110. Poes, v. d. Hout, Rozenhagestraat 49 Portem. m. i. Vroom en Dreesman, Groote Houtstraat. Pop, Teujoort, Timorstradl 151. Portem. m. i. Cordes, Orion- weg 35. Portem. m.i., Smit, Bisschop Otto- straat 38. Schoen, Boogaard, Barendsestraat 40. Sleutel, Bur. van politie, Smedestraat 9. Sleutels, Oranjekade 29. Tasch, Dernison, Nassaulaan 12. Tasch, Botter, Zaanenstraat 7. Viool-recital Renate Zwaardemaker Met medewerking van den pianist Joh. Otten. Het reeds vroeger aangekondigde recital van de violiste Renate Zwaardemaker met Johan Otten als pianist, ging dan eindelijk door op Zaterdagnamiddag in cle tuinzaal. Het is steeds weer belangwekkend, ja meer dan dat, want soms is het epatant en ook ontroerend, om naar het vioolspel van mevr. Zwaardemaker te luisteren. Toen wij haar dezen zomer in het gebouwtje van den Reli gieuzen Kring' te Aerdenhout de Tzigane van" Ravel hoorden vertolken, heeft zij ons wer kelijk overrompeld, door technisch kunnen maar ook vooral door artistieke geladenheid zooals men die slechts aantreft bij kunstenaars va« het zuiverste ras. Een herhaling van deze uiterste krachtproeve op dit jongste recital, mocht dan eventjes minder gelukkig uitvallen, zij bevestigde toch dat Renate Zwaardemaker een kunstenaresse is, die zich in menig opzicht met violisten van naam kan meten. Zij speelde ditmaal ook de Chaconne van Bach. Deze fameuze toetsteen leek ons haar vooralsnog minder gunstig liggen. Wel licht is het een kwestie van temperament, althans technisch is zij het geweldige stuk wel meester; maar hoe dan ook, de majestatische rust. die een teeken is van soevereine beheer- sching, ontbrak grootendeels in de vertol king—Even scheen deze bereikt te worden, na den terugkeer van het mineur; te laat echter om een minder goeden indruk weg te nemen. Het ontbreekt de violiste overigens niet aan zin voor subtiele klankschoonheid en beheerschte rhythmiek. Hoe absoluut schoon en nobel bezield klonk bijv. haar verklanking van Handei's D-dur-Sonate! Een vaardig en zeer verzorgd staaltje van samenspel werd door mevr. Zwaardemaker en Joh Otten geleverd met de duo-sonate in A van Beethoven. En in de Havanaise van Saint-Saëns waardeerden wij een viool spel dat, waar dan ook, op het groote podium triomfeeren zou. Een veelzijdig programma aldus, dat het kunnen van Renate Zwaardemaker even veel zijdig belichtte en, op de luttele réserves die ik naar waarheid meende te moeten aan stippen, ons een violiste toonde van buiten gewone begaafdheid. JOS. DE KLERK. Het H.O.y.-orkest treedt weer op. Groote belangstelling voor het eerste concert. Onder groote belangstelling had Zondag namiddag het aangekondigde concert der H.O.V., met haar eigen apparaat plaats. Wat men nauwelijks had durven verwachten, dat ons uiteengeslagen orkest zijn vroeger ver band weer zou terugvinden, beleefde men dezen middag als 'n klinkklaar feit en als een blijde gebeurtenis. Het verschijnen op het po dium van dirigent Marinus Adam en concert meester Gijs Beths, beiden met bloemen aan hun lessenaar verwelkomd, werd dan ook met een ovationeel applaus begroet. De admini strateur der H.O.V., de heer H. H. Luyken, die in het jongste verleden het concertbedrijf gaande hield, meende het dienstig het publiek in te lichten omtrent de pogingen om Haarlem zijn eigen orkest weer terug te geven en ge leidelijk te komen tot een normalen toestand met een bestuur. Als overgang daartoe kon hij reeds een waarnemend dus provisorisch bestuur "voorstellen, bestaande uit de hee- ren J. G. H.'Braakman, C. H. Vrugt en J. J. Delfos, respectievelijk voorzitter, secretaris en penningmaester), waarbij straks nog kon gevoegd worden de heer J. Spoor, die zie'n met de propaganda wil belasten. Door omstandigheden is het orkest nog niet volledig, althans niet op zijn vroegere sterkte, maar door medewerking van eenige zeer te waardeeren krachten, toch volwaardig in staat om artistiek verantwoord werk te le veren. Wat dezen middag trouwens op emi nente wijze gedemonstreerd werd. De heer Luyken deelde mede, dat het in de bedoeling ligt, voor zoover mogelijk, iederen Zondag een concert te geven. "Het spreekt vanzelf, dat de aangekondigde reeks abonnements concerten niet kan doorgaan; zij die hierop reeds inteekenden, kunnen het gestorte be drag terug ontvangen. Spr. sprak zijn dank uit jegens de orkesten van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, die ons van muziek voor zien hebben, toen ons eigen orkest dit niet doen kon. Met behoud van de subsidies en met de belangstelling van net publiek, kan de H.O.V. thans haar eigen taak en bestem ming volbrengen. Ook met het organiseeren. van recitals, in samenwerking met de firma Alphenaar, hoopt de H.O.V. verder te gaan. Alvorens het concert een aanvang nam voer de tevens - nog het woord de heer drs. J. Braakman, als voorzitter van het waarnemend bestuur, en wel om de vorming van dit inter regnum te verklaren, om dank te zeggem aan den heer Luyken en het herboren Hh.V.- orkest onder Adam's leiding het beste toe te wenschen. Marinus. Adam had zijn programma smaak vol en doelmatig samengesteld, ten einde met zijn bezetting iets te kunnen leveren, dat in goede verhouding zou klinken. En hij be reikte op dit punt een prachtig resultaat, zoo zelfs, dat men geen oogenblik het verlangen kreeg naar het effect van een grooter en semble. Vivaldi, Mozart, Handel en zelfs Schubert, werden zuiver gepondereerd weer gegeven, naar het klank karakter dat deze muziek eigen is. Zoo was het een ware lust te luisteren naar den jntiemen, warmen klank van het strijkorkest, in het Concerto grosso in a kl. t. van Vivaldi, waarin de oude ge trouwe aanvoerders der groepen, G^ Beths, Leendert de Graaf, Fred. Leidner en Eduard Biele, het concertino vormden. De zin voor het ware musiceeren, waarbij ieder speler in het geheel o'pgaat, triomfeerde hier en maakte deze fraaie muziek levend en bekorend. Jacques Moolenijzer trad op als solist met een hobo-concert van Handel, dat, zooals men het bij dezen componist wel eens meer aan treft, gedeelten bevat, die men uit andere van zijn werken kent. Met dat al een nobel stuk en dankbaar voor het instrument ge schreven. Moolenijzer vertolkte het concert beheerscht en in de Allegri zelfs vrij rustig. Zijn prestatie werd door het publiek blijk baar zeer gewaardeerd. Het hoogtepunt van den middag was buiten kijf de vertolking van Mozart's A-dur-concert, met concertmeester Gijs Beths als solist. In de ideale verhouding van. viool-solo met een bescheiden, maar in finesses verzorgden or- chestralen achtergrond, werd dit verrukke lijke muziekstuk van den meest absoluten muzikant die misschien ooit geleefd heeft, voor de zooveelste maal een wonder van schoonheid. Wij zijn er Beths zeer dankbaar voor. Ten slotte zegevierde nbgmaals de musi- ceerlust der herboren H.O.V. in de verklan king van Schubert's Vijfde Symphonie, die zoowel naar den geest als naar de materieele conceptie parallel loopt met het oudere sym- phonisch werk van Haydn. Adam laadde de uitvoering met energie, pittige spiritualiteit en een tikje gemoedelijkheid en kreeg precies gedaan wat hij wilde. Dit kon gelden als een bewijs, dat de goede geest van samenwerking bij allen aanwezig is en als het getuigenis van de volwaardig heid, waarover vooraf gerept werd. JOS. DE KLERK. Uitreiking noodkaarten tweede serie. Voor de uitreiking van noodkaarten der tweede serie is het morgen Dinsdag te Haar lem de beurt aan het restant van de letter G vanaf Gif en Ha tot en met Hars en Woens dag aan de letters Hart tot en met Hom. Nieuwe stamkaart (kringnummer 187) en het strookje van de noodkaart der eerste serie, waarop de letter K en het woord „noodkaart" voorkomt, meebrengen. GEEN CROQUETTEN EN ZWART ROGGEBROOD. Thans is ook de bereiding van zwart rogge brood en van croquefcten verboden. Ambtenaar van het O frfl. voor hei gerechtshof Het gerechtshof te Amster dam heeft de zaak tegen den 28-jarigen ambtenaar van het O.M., mr dr. C. H. Passtoor, behandeld, die het vorige jaar te Utrecht bij het aangaan van strafrechterlijke schikkingen verduistering had gepleegd. De rechtbank te Utrecht had hem tot een jaar en zes maan den veroordeeld. In hooger' beroep bepaalde het Hof bij interlocutoir arrest, dat een nieuw „onderzoek naar de geestvermogens van den ver dachte noodig was, nadat een Utrechtsche deskundige had verklaard den verdachte niet volkomen toerekenbaar te achten en een deskundige a décharge volkomen ontoere kenbaarheid meende te moe ten aannemen. Dr. G. J. P. A. Janssens en dr. S. P, Tammenoms Bakker waren thans van oordeel, dat men hier te doen heeft met een hysterischen psychopaath, die geheel ontoerekenbaar is. Den verdachte schetsten zij als een onbeheerschte persoonlijk heid met een grenzenlooze heerschzucht en een groote mate van zelfoverschatting. Zoo werd ter zitting verhaald, hoe hij eens naar een examen ging met telegrammen reeds op za|k met den inhoud: „Veni, vidi, vici". Maar hij zakte! Voor de maatschappij achtten de deskundigen hem zeer gevaarlijk. De president van het Hof, jhr. mr. P H M. van der Does de Willebois, wees den verdachte op den slechten indruk, dien het Hof heeft gekregen van het smok kelen van clandestiene brief jes van verdachte, waarin hij zijn vrouw instructies geeft hoe zij den dokter moet in lichten. „Doorloopend", aldus de president, „staat bij ver dachte op den voorgrond: Ter- wille van mijn zaak moet ik ontoerekenbaar worden ver klaard.!' De advocaat-generaal, mr. A A. L. F. van Dullemen, zeide dat degenen, die gere geld met dezen ambtenaar van het O. M. omgingen, hem niet zwaar geestelijk vonden ge stoord. Maar hij was onge schikt om de rechtelijke toga te dragen. De secretaris-gene raal heeft een ongelooflijke fout begaan om hem, te be noemen. Verdachte heeft ge raffineerd geknoeid omdat hij in geldzorgen zat, hij maakte menschen bang met concen tratiekamp en er moeten door zijn toedoen inderdaad men schen naar Duitschland zijn weggevoerd. De advocaat- generaal achtte hem vermin derd toerekenbaar: hij is een zeer immoreel mensch, die een streng tegenwicht noodig heeft: twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en ter beschikking stelling van de re geering. Arrest over veertien dagen. (Hbld.) Centrale keuken in werking. Op het oogenblik worden voorbereidende maatregelen getroffen voor het verstrekken van warme maaltijden aan de Haarlemsché bevolking. De be doeling is, dat hiermee op Maandag 16 October een begin wordt gemaakt. Op verschil lende punten van de stad zal het voedsel uitgereikt worden. De regeling der tijden en het inleveren van bonnen, enz., zal nader bekend worden ge maakt. Het Haarlemsche onderwijs. Het ligt in het voornemen van het gemeentebestuur de scholen, zoowel middelbare als lagere scholen met ingang van Maandag 16 October te sluiten. Er is geen brandstof aanwezig, zoodat de lokalen niet ver warmd kunnen worden. Dat beteekent echter niet, dat de leerlingen geheel vrij zullen zijn. Af en toe komen zij een uurtje of langer (een en"ander hangt af van de temperatuur) in de klas bijeen en dan zal het onderwijzend personeel huis werk opgeven of een korte be spreking houden. Het personeel der scholen krijgt er een taak bij. Bij de administratie der Centrale Keuken, welke 16 October in werking treedt, zijn krachten noodig. Aan hen, die bij het gemeentelijk en bijzonder on derwijs werkzaam zijn, is ver zocht medewerking te ver- leenen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1