Jfasmos TREKKERS BRANDKASTEN KLUISDEUREN Central* Verwarming Frikéma, HUWELIJK BUREAU „HILVERSUM" AMSTERDAM - DEN HAAG - ROTTERDAM Geïnterneerde burgers in Nederlandsch-lndië. Het Nederlandsch Roode Kruis' ontving ■wederom opgaven .van in Nederlandsch-lndië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de navolgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste familie betrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep Aalst, J. F. van, 55, onderwijzer; Alberts, Altiert, 32, inspecteur uitvoerende macht; Alers, Robertus, 53, inspecteur van cultures; Ambachtsheer, A. J. C., 55, autobedrijf; An- dringa, S. H., 44, handelsman; Appeldoorn, Johannes, 50, schoolhoofd; Aronstein, E., 50, zonder beroep; Asperslag, J. G. W., werkzaam bij bouwbedrijf; Aveyden van Duym, W. F. van, 30, boscharchitect; Baat, J. H. de, 50, schoolhoofd; Bakker, G. E., 34, werkzaam bij een maatschappij; Bakker, H. A. P., 48, schbolhoofd; Baud, A. T., 45, werkzaam kan toor financiën; Beaudoux, J. A., 50, gepen- sionneerd; Beek, J. W. J., 48, werkzaam bij spoorwegen; Beek, J. van, 46, politie; Berg, H. I., 42, ingenieur; Bergman, G. J., 56, apo theker: Besijn, J., werkzaam bij een maat schappij; Biezeveld, H., 70, werkzaam bij zweminrichting; Bloeks, A. G. G. R., directeur van een mij.; Bode, J. F., 42, werkzaam bij gemeentehuis; Boer, J. P. J. de, 39, politie; Boer, C. den, 60, scheepsbouwkundig inge nieur; Boer, Annie de, 42, beroep onbekend; Boeye. A. N.. 54, vice-president plaatselijke rechtbank; Bohmermann, M. G., 40, beroep onbekend; Bokhout, C. F., 17, beroep onbe kend: Bominaar, A. J., 46, schoolhoofd; Bom mel J L. van, 49, directeur van een gevan genis; Bonzet, N. J., 33, politie; Boo, L. J. de, 47, onder-inspecteur van politie; Boonl, Jas per, 34, inspecteur uitvoerende macht; Boon stra, Tjitse, 46, politie; Borg, Luut van den, zonder beroep; Borst, A. E. W., 38, inspecteur van politie; Borst. P. W., zonder beroep; Bosch, C. A. van den, 50, onderwijzer; Bosse, P. J., 85, beroep onbekend; Botellho, E. A„ beroep onbekend; Botellho, B. H., 19, zonder beroep; Botellho, F. J., 12, zonder beroep; Botellho, J. C., 38, beroep onbekend; Boude- wijns, G. S. J., 36, .werkzaam bij drukkers- bedrijf; Bouw. E. G., 55. onder-inspecteur van politie: Bouw'er. P. J„ 51, ambtenaar bij rub- berrest.; Braam. H. S. van, 29, beroep onbe kend; Braam, M. E. L. Y. van, 50 beroep onbekend; Braay, Peter, zonder beroep; Brandts, T. M., 41, onderwijzeres; Brard, Carolina, 45, beroep onbekend; Brard, Flo rence. 30. beroep onbekend; Brard, P. H., 14, zonder beroep; Breer, R. ^E., 19, zonder be roep; Brest, Jeanett, beroep onbekend; Brest, Louis, 46, werkzaam bij een maatschappij; Breton, Donald, zonder beroep; Breton, G: J. T., 29, beroep onbekend; Breton, H. T. F., 10", zonder beroep: Breton. J, J. L., zonder be roep; Breton, S. G., zonder beroep; Bijl, W F. D. van der, 36, beroep onbekend; Bijeiveld, J. W„ 40. politie; Verschuer, F B. baron van, 50, inspecteur boschwezen; Waveren, W. F. van, 46, politie-inspêcteur; Weesie, P., 59, ge- pensionneerdWempe, Adrianus. 40, inspec teur uitvoerende macht; Wente, Frederik, 51, industrie ingenieur; Westdijk, C. H„ 56, afd. hoofd transportkantoor: Westerman, Anton, 53, ass. inspecteur van politie; Westerveld. F. T., 55, ass. inspecteur van politie; Westra. A. H„ 47. hoofd opleidingsschool ambtenaren: Wetzer, J. A., 40, werkzaam bij gevangenis: Weverling, F. W M., 46, hoofd van een ge vangenis; Wezel, P. H. van, 53, werkzaam op een accountantskantoor; Widt, G. de, 47, ass. inspecteur van politie; Wiegers, Quirinus, 38, ass inspecteur van politie; Wielinga, Hen drik. 32. inspecteur.; Wijk, M I. S. S van, 26. zonder beroep; Wijmenga, Robert, 17, zonder beroep; Wilde, C. JL de, 51, hoofd kantoor irrigatie; Wilde, J. B. de, 46, ambtenaar; Wil- lems, Hendrik, 53, politie; Winkelman, A. J, M., 46, reparatiebedrijf; Wint, Rudolf van de. 47, werkzaam op gemeentehuis; Winterkamp. H., 39, onderdirecteur van een drukkerij: Wissekerke. S. A 58, zonder beroep,; Wisse- link. D. B. A., 33, ambtenaar; Witte, B., 36, inspecteur van politie; Wolzak, J., 27, werk zaam bij een maatschappij; Woudstra. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrij ging van nadere inlichtingen te wenden tot de 5e afdeeling van het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Jul. van Stolberglaan 27—29. te 's-Gravenhage. onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen. geboortedatum, beroep, werkgever en laatstbekende adres der geïnterneerden. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Hebt U een stel ondergoed en een costuum of een japon bij kennissen ondergebracht, terwijl die hetzelf de bij U hebben gedaan? .Verduisteren: van 19.00 tot 6.45 uur. VELSEN. BEKENDMAKING. Op verzoek van de militaire autoriteiten, deel ik mede, dat in de gemeenten Beverwijk en Heemskerk in verband met sabotagedaden verschillende inwoners gearresteerd en eenige huizen in brand ge stoken zijn. De bevolking wordt aange raden zich te onthouden van dergelijke sabotagedadeh, om dat de Weermacht onverbid delijk ingrijpt en velen hier van het slachtoffer zullen wordep. Velsen,'ll October 1944. De Burgemeester, Tj. O. v. d. WEIDE. Wijziging gaslooze uren. Met ingang van heden Don derdag zijn de uren, waarop gas wordt verstrekt als volgt: van 11.30 tot 13 uur en van 16.30 tot 18 uur. I3MUIDEN ~Westervelds toren leidde tot schipbreuk. Zeekaarten moesten worden veranderd Het is nog slechts enkele ja- Ten geleden, dat het in bouw- valligen staat verkeerende „Torentje van Blaauw" werd afgebroken. Daarmede verloor Westerveld de tastbare aan leiding tot een oud verhaal, waarvan de waarheid niet meer is na te gaan, doch dat toch interessant genoeg is om er even bij stil te staan. Laat ons eerst een en ander van Westerveld vertellen. In deze streek bestonden vele .jnooie buitenplaatsen, maar de geschiedschrijvers zijn het er over eens, dat Westerveld om streeks het einde van de acht tiende eeuw een der prach tigste was. Zij was eigendom van mevrouw Cornelia Eliana Scot t, de weduwe van den heer Jan van den Bosch, „Kapitein ter Zee, onder 't Ed Mogende Collegie ter admiraliteit te Amsterdam". Op den duur kon ook Wester veld niet aan de macht van den slooper ontglippen en-toen dit eenmaal gebeurd was kwa men de gronden aan verschil lende personen, tot zij groo- tendeels eigendom van den heer A. J. 't Hoen te Am sterdam werden; dit was in 1847 nog het geval, 't Hoen had veel belangstelling voor deze streek, want hij bezat ook het buitengoed M i d d e 1 o o, even eens een der prachtigste bui- .enplaatsen, waarvan de hoofd ingang met vier kolossale beel den prijkte, welke de vier jaar getijden ten beste gaven; een herinnering vond men in den naam van den herberg Midde- loo. Het landgoed Middeloo werd ongeveer 1857 gesloopt. Tegenover de plaats, waar vroeger de hofstede Westerveld stond, zoo vertelt Allan in zijn Geschiedenis en Beschrijving van Haarlem (1877), werd een kleine ronde toren gebouwd. ,het Torentje van Blaauw" ge noemd, en wel op een duintop, behoorende bij het vroegere huis Den B i 1 d t. Volgens een plaatselijke legende heeft het bouwen den eigenaar. Blaauw, vele duizenden gekost Het was zijn bedoeling een fraai uitzicht op den omtrek te hebben, maar omdat de toren op een duintop was gebouwd, kon hij zelfs de Noordzee zien. En een logisch gevolg was, datSmen ook van zee uit het torentje kon waarnemen. Natuurlijk was het niet op de zeekaarten aangeteekend. En hierdoor moet het eens gebeurd zijn, dat het tot een schipbreuk leidde. Ter gele genheid van een landelijk feest was het 's avonds ver licht. Zeelieden van een op de Noordzee vargnd schip be schouwden het als een baken en richtten'er hun koers op. Toen was er geen redden meer mogelijk: de boot ver ging De eigenaar van den toren kwam er, nog altijd volgens het oude verhaal, niet gemak kelijk af Er moet hem epn flinke boete zijn opgelegd, maar hierover oplbreken de noodige gegevens. 'AVel wordt verteld, dat hem een logische plicht werd opgedragen: op zijn kosten moesten alle zee kaarten worden veranderd, om meer ongelukken te voor komen! Noodkaarten 2e serie. De noodkaarten tweede serie zullen Donderdag 12 October worden uitgereikt aan de in woners van IJmuiden-Oost, Velsen en Driehuis, wier na men met de letters van L tot en met P beginnen. Vrijdag 13 October liggen de bescheiden gereed voor hen, wier namen met de letters van P tot en met V aanvangen. Men moet zich in het Patro naatsgebouw aan den Zeeweg te IJmuiden-Oost vervoegen. Dit is van negen tot twaalf uur en van twee uur tot half vijf geopend. Het lichaam van de noodkaart eerste serie, met het gedeelte, waarop het nummer K 1, K 2, K 3 of K 4 voorkomt, dient te worden ingeleverd. Tevens moet de tweede distri butiestamkaart worden ge toond. Uitreiking „Ausweise' De nieuwe „Auswelse" voor het betreden en verlaten van de woongebieden te IJmuiden- Oost en Driehuis moeten Don derdag 12 October worden af gehaald door de bewoners van de straten, beginnende met de letters van H tot en met P. Vrijdag 13 October is de beurt aan de bewoners van de stra ten, beginnende met de letters van R tot en met T. Allen moeten zich vervoegen in de tuinzaal van café De Griffioen in de Frans Naere- boutstraat, hoek Trompstraat, te IJmuiden-Oost. Het lokaal is van negen uur tot kwart over twaalf en van één tot vier uur geopend. De oude „Aus- weise" moeten worden ingele verd, terwijl tevens de per soonsbewijzen moeten worden getoond. SANTPOORT. Provinciaal Ziekenhpis. De commissaris der provin cie Noord-Holland heeft de balans van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort per 31 December 1942, welke met een bedrag van 2.447.164,33 sluit, goedgekeurd. Tevens heeft de commissaris der pro vincie zijn goedkeuring ge hecht aan de exploitatiereke ning en rekening van buitenge wone, ontvangsten en uitgaven over 1942. Uit de exploitatierekening blijkt, dat de lasten over 1942 in totaal 1.585.418,04 hebben bedragen of 38.631,71 meer dan de raming, die op 1.546.786,33 was gesteld. De personeele uitgaven over schreden als gevolg v'an de in gevoerde salarisherziening het geraamde bedrag met ƒ9.983,15, waaruit volgt, dat de materi- eele kosten 28.648,56 meer hebben bedragen, dan bij het samenstellen van de begroo ting werd aangenomen. Hoewel ten gevolge van de door den oorlogstoe stand opgelegde beperkingen, schaarschte aan verschillende materialen en een zoover mo gelijk doorgevoerde bezuini ging op onderscheidene onder- deelen der exploitatierekening tezamen 25.665,75 minder werd uitgegeven dan bij de be grooting was uitgetrokken, leidden de meerdere uitgaven, die de voeding met zich bracht, tot de hierboven genoemde overschrijding. De hoogere kosten, verband houdende met prijsstijging, alsmede een be langrijk grootere bezetting wa ren tezamen oorzaak, dat het voor voedingsmiddelen ge raamde bedrag met 54.314,31 werd overschreden. Met betrekking tot de baten kan worden opgemerkt, dat deze, de bijdrage van de pro vincie buiten beschouwing ge laten, het ramingscijfer met 81.884,45 hebben overtroffen. Naast een iets ruimere ont vangst aan woninghuur en ver goeding voor kost en inwoning is dit voordeelig verschil na genoeg uitsluitend te danken aan het feit, dat de bezetting der verschillende klassen zoo veel gunstiger is geweest, dat er aan verpleeggelden in totaal 74.966,91 meer werd ontvan gen dan bij het opmaken der begrooting werd vermoed. De bijdrage van de provincie, die geraamd was op 309.456,- kon derhalve worden vastge steld op ƒ266 203,26, verdeeld in: - bijdrage in de kosten van verpleging van on- en minver mogenden patiënten ƒ216.747,26; bijdrage in de eigen pen sioenfondsen 49.456. De kosten der verpleging in de derde klasse, geraamd op ƒ.859, kunnen over 1942 worden berekend op 842,36 per pa tiënt per jaar, tegenover 853 in 1941. Controle te Santpoort. Gisteren heeft de politie te Santpoort-Dorp controle uitge oefend op degenen, die aldaar sinds de jongste evacuatie maatregelen nog verblijf hiel den. Er werd nagegaan of deze in het bezit van een vrijstel- lingsbewijs van den burge meester van Velsen waren. Wanneer dit niet het geval bleek te zijn kregen de betrok ken personen aanzegging als nog zoo spoedig mogelijk te vertrekken. GEYSER EN WASCHTAFEL GESTOLEN. Bij een bewoner van de Jan Gijzenkade, die tijdelijk elders woont, is ingebroken, waarbij gestolen zijn een geyser en een waschtafel. OVERHEMDEN MEEGENOMEN. Een expeditieknecht, die tij delijk nachtwaker was, in een overhemdenfabriek te Haar lem, heeft veertig overhemden gestolen. Ter zake hiervan heeft de politie hem aange houden. DIEFSTAL VAN VLOERKLEEDEN. Bij de politie hebben zich eenige personen gemeld, die hun goederen wegens onver wachte verhuizing hadden op geslagen en -tot de onaangena me ontdekking zijn gekomen, dat goederen gestolen zijn. Uit een pakhuis aan de Lange Hofstraat zijn zes Perzische ta pijten en zes autowielen met banden gestolen en. uit een per ceel aan de Groote Houtstraat twee vloerkleeden. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 10 October 1944. BEVALLEN: 7 Oct.. A. M. Bes- selinkWeber, d.; 8 Oct., M. J. Verschoorvan Es, d.; T. E. A. Viets-Allart, d.: H. J. Heeremans- v. Opzeeland, d.; G. J. Dijkers de Jong, d.; J. M. W. Koster Van der Vloot, z.; 9 Oct., A. P. M. van der Werffvan Straten, z.; M. KoperMars, z.; L. Groen- Stolk, z.M. P. M. van Dijk Houtzager, z.; J. van Tussen broek—Harteman, d.; E. H. Uijt- tenbroekvan der Post, z.H. H. BuwaldaKeeman, d.; 10 Oct., L. P. Leijdekkersden Haan, d. OVERLEDEN: 6 Oct., L. Appel boomde Boo. 66 j., Celebesstr.; 7 Oct., J. P. Reinerie, 65 j., Kam perlaan; M. van der Munnik van Sas, 83 j„ Schotersingel; A E. van Abs, 65 j., Kamperlaan; A. van Doornikde Vries, 70 j., Bataviastraat; D. E. Lagerveld, 37 j., Soerabajastraat; 8 Oct., A. de Beer, 62 j., Kruisweg; D. van Leeuwen, 68 j., Graaf Willem straat; J. C. Scheffer—Junge, 43 Anegang; A, Negrijn, 59 j.. Linsehotenstraat; 9 Oct., E. van Beinum—Knibbe, 64 j., Kamper laan. Hoe lang de Rijksweg is en hoe ver Verkeersvraagstuk, nu en vroeger. Men denkt aan heel vroeger, wanneer men genoodzaakt is van Haarlem of Santpoort uit in de richting van Beverwijk of omgekeerd te gaan. Want sinds korten tijd wacht men te vergeefs op een autobus en sinds langeren tijd hebben vele rijwielen, in het nauw gedre ven door het bandenvraagstuk, er de brui aan gegeven. En wie dus een bezoek aan Velsen of Beverwijk heeft te brengen, kan er in het gunstigste geval op hopen van de goede stem ming van een autobestuurder of voerman gebruik te kunnen maken om mee te rijden. Over het algemeen is men tot wan delen genoopt en men denke niet gering over het aantal per sonen. dat eiken dag een flin- ken afstand te voet heeft af te leggen. Er zijn streken in ons land, waar gedurende de oorlogs jaren wegens het verkeers vraagstuk weer stoomtrams zijn gaan rijden, die op een schier vergeten plaats hun ouden dag sleten. Dat is hier niet mogelijk geweest. En dus heeft Velsen niet in het geluk van andere plaatsen, wat het her-verschijnen van de stoom tram betreft, mogen deelen. Die oude stoomtram.ve len kunnen er herinneringen aan ophalen. Eiken dag pufte zij van Haarlem naar Alkmaar, ze stoomde langs den Rijksweg, ging over het Noordzee-kanaal met het pontveer, kon in Vel- sen-Noord op een remise bogen (bij de Deurenfabriek) en deed Beverwijk aan, waar een paar dentram de reizigers voor Wijk aan Zee verder hielp.... Maar het is niet alles goud wat er blinkt. En ook de goede oude stoomtram heeft dikwijls aan leiding tot klachten gegeven. Gekneusde inhoud- Een kwart eeuw geleden was het blijkbaar heel erg. Een volle tram? Daarvan was ook toen sprake. Ziehier wat een krant er in 1919 over schreef: „Velen gingen met de laatste tram naar Velsen, die om half tien moest vertrekken en meestal maar één wagen had. De menschen werden gepakt als haringen, ze stonden opeen- geperst, aan voor- en achter- balcon hingen trossen beta lende passagiers. Tot over maat van ramp holde het voer tuig met dien eenen wagen dan in zoo kort mogelijken tijd naar Velsen, zoodat de inhoud gekneusd en gebroken aan kwam. (Reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen.) Personeel aangeboden NET MEISJE, 24 j., zoekt Maand., Dinsd. en Woensd. werkhuizen. Adres te vern. tour. van dit blad Diversen te koop WAAKHOND, herder f 100. Seysenaar, Willems beek weg 27. Diversen WIE RUILT z. g. a. nw. groot laken v. blauwe werk broek? De Bie, Kalverstr. 105 IJm. O. RUILEN Disch. m. 37 v 38. Winkel, Verl. W. a. Zeeër- weg 22. RUILEN z.g.a.n. D. win terjas m. 42 v. M.mantel 7 j. Koerts, Tuindershofje 11. RUILEN rose kinderledi- kantje voor 6 sloopen. v. d. Horst, Groeneweg 38. RUILEN 1 pr. klompen als nw., leeft. 8 j. voor leeft. 5 j. en 1 pr. hooge schoentjes m. 21 voor wollen Jjafoy- jurkje of wit wollen slob- broekje, L jr. Zwaan, Frans Halsstraat 26. Aanleg en onderhoud van Electrische Installaties, Sanitair en Loodgieters- werken v.h. Keiler Macdonald, Tel. 11828. Jansweg 42. Hrl, Dames en Heeren, die een gelukkig harmonisch huwelijk wenschen te sluiten, schrijven vol vertrouwen naar het HELMERSLAAN 13, TEL.7091, HILVERSUM Ons kantoor heeft zeer veel goede en beschaafde relaties door geheel Nederland. Heeren zonder positie of inkomen verleenen wij onze bemiddeling niet. Schrijf ons vol vertrouwen Uw wen- schen en wij zullen bewijzen, dat ons kantoor U van' dienst kan zijn. Ons Bureau staat onder Vrouwelijke Dir. en is het kantoor met de MEEST besliste ZEKERHEID van slagen. Inlichtingen kunt U kosteloos in blanco couvert ontvangen, onder strikte geheimhouding. gry8 in t Haar verdwijnt, waar Aladin verschijn» «IIIBIIWI1I111 want Aladin hergeeft Uw haren hun oorspronkelijke kleur. Vraagt gratis brochure. Overal verkrijgbaar. Prijs I 2.25 per flacon. HOOFDDEPOT AlADiN - HAVENSTRAAT 183 - ROTTïRDAM

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2