aarie Hevige strijd om de Schelde monding. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Zuid-Griekenland wordt ontruimd. v Sterkere luchtacties aau de fronten. 3®9e Jaarg. No. 243 x x ^Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 91. IJmuiden-O. Remforandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalv* op Zon- en Feestdagen. Maandag IS Oct. 1944 Ultg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct.f per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het opperbevel van de Duitsehe weermacht <leelde Zondag mede: De hevige gevechten om den mond van de Schelde duren voort. De Engelsche druk aan de Maas ten Zuiden van Gennep is sterker geworden. In zware aan weerskanten met groote ver bittering gevoerde, stellingsgevechten sloegen onze troepen vijandelijke aanvallen ten Noord-Oosten van Aken uiteen en bestreden zij met succes de Amerikaansche formaties, die den Oostelijken rand van de stad na derden. In den afgeloopen nacht vielen snelle ge. vechtsvliegtuigen en des .nacht opereerende slagvliegtuigen een ravitailleeringssteunpunt van den vijand bij Aken met goede uitwerking aan. Ten Oosten van Lunéville en Epinal en vooral ten Zuid-Oosten van Rémiremont zette de vijand met geconcentreerde strijdkrachten zijn aanvallen voort. Deze bleven ook giste ren, na geringe aanvankelijke successen, ste ken. De pogingen van het zevende Ameri kaansche leger en zijn hulpvolken om in Lo tharingen bjnnen te dringen en de Vogezen- passen te veroveren, hebben den vijand tot dusver slechts groote verliezen en geringe plaatselijke terreinwinst opgeleverd, zonder dat hij belangrijk dichter bij zijn doelen kon geraken. Onze kuststeunpunten maken melding van voortdurende artilleriegevechten en luchtaan vallen. Londen en zijn voorsteden lagen wederoril onder het vuur van onze V 1. In Italië zette de vijand aan weerskanten van den weg van Bologna naar Florence en aan het Adriatische front zijn krachtige door overmachtige luchtstrijdkrachten gesteunde aanvallen voort. De voorgenomen doorbraak bleef hem door den taaien tegenstand en de vastberaden uitgevoerde tegenaanvallen van onze grenadiers, pantsergrenadiers en val schermjagers ontzegd. Door het verraad van Roemenië en Bulga rije wordt de Duitsehe positie op den Balkan in den -rug bedreigd. Het werd derhalve noodzakelijk om die reden Zuid-Griekenland te ontruimen. Deze bewegingen, die op de Egeïsche eilanden en de Peleponnesus begon nen zijn, zijn reeds weken aan den gang. De laatste achterhoeden hebben den 12den Oc tober zonder strijd Athene ontruimd. In de prijsgegeven gebieden is onmiddellijk de strijd ontbrand tusschen communisten en anti-com munistische Grieken. Eenige goed bevoorrade eilanden in de Egeïsche zee werden nog be houden. Aan de Morawa en aan den Zuidelijke rand van Belgrado zijn onze troepen in hevige ge vechten gewikkeld met opgedrongen bolsje- Luchtslag in het gebied van Formosa. Gevechten duren reeds meer dan 30 uren Het D.N.B. meldt uit Tokio, dat het Ja- pansche hoofdkwartier het volgende heeft meegedeeld: Sedert de ochtenduren van 13 October vlo gen opnieuw vijandelijke vliegtuigformaties boven Formosa. Om 12 uur waren de afweer- gevechten nog aan den gang. In de wateren van Formosa en boven het eiland woedt op 't oogenblik de grootste luchtslag uit den groot-Oost-Aziatischen oor log. Nadat Japansche verkenners de vijande lijke vlootformatie, die in hoofdzaak uit vlieg kampschepen bestond in de wateren ten Zuid- Oosten van het eiland hadden ontdekt, start ten Japansche bommenwerpers onmiddellijk van hun steunpunten op Formosa voor hevige tegenaanvallen, waaromtrent men zich nog geen definitief beeld kan vormen. Bijzonder opmerkelijk is bij dezen vijandelijken aanval het feit, dat voor het eerst vliegtuigen van vliegkampschepen en op het Chineesche vas teland gestationneerde toestellen een gecom bineerd luchtoffensief ondernemen. In een later communiqué wordt gezegd: Onze vliegtuigen hebben hun zware aanvallen op vijandelijke vlooteenheden in de wateren ten Oosten van Taiwan (Formosa) voortgezet. Drie vliegtuigmoederschepen werden tot zin ken gebracht, terwijl drie schepen van een onbekend type alsmede een torpedobootjager zwaar werden beschadigd. De D.N.B .-correspondent te Tokio meldt nader: De nu reeds meer dan 30 uur durende he vige luchtslag in het gebied van het eiland Formosa duidt er op volgens opvatting van Japansche militaire kringen, dat de oorlog in Oost-Azië daarmede in zijn tot dusver ern stigste s'tadium is getreden. Men is er zich van bewust, dat het huidige luchtoffensief der Amerikanen slechts het voorspel vormt voor komende grootere gebeurtenissen. De groote aanval op Formosa bevestigt opnieuw het vij andelijke plan, met gebruikmaking van zeer sterke strijdkrachten en met één slag ten eerste de Japansche zeeverbindingen met het Zuidelijke gebied te verbreken en ten tweede gelijktijdig de Philippijnen weer te veroveren, die sinds hun bezetting door de Japanners gemaakt zijn tot een sterke voorvesting van het Japansche moederland. Aan Japansche zijde heeft men zich even wel de laatste jaren en maanden ter dege op deze gebeurtenis voorbereid. Formosa is thans niet alleen militair, doch ook economisch tot een sterke eilandvesting gemaakt. wistische strijdkrachten. Aan de overgangen van de Theiss tusschen Ezeged en Scongrad leidden eigen en vijandelijke aanvallen tot verbitterde gevechten. In de Poesztavlakte ten Zuiden van De- breczen bleven gisteren nieuwe krachtige vij andelijke aanvallen zonder succes. Vastbera den door slagvliegtuigen gesteunde tegenaan vallen van onze tanks en grenadiers wierpen de bolsjewisten op verscheidene plaatsen te rug. In het gebied van Czirokadal en van de Doeklapas werd de vijandelijke druk sterker. In de middenfrontsector zette de vijand zijn groote aanvallen voort. Afgezien van een pe netratie ten Noorden van Seroc bevochten onze troepen in samenwerking met de lucht macht overal een bijzonder afweersucces te gen den in aantal en materiaal overmachtigen vijand. Talrijke bolsjewistische aanvallen op het bruggenhoofd van Memel ten Zuid-Oosten van Libau mislukten. 68 vijandelijke pantser wagens we«jen daarbij stukgeschoten. De bloedigew verliezen van den vijand waren groot. Pogingen der bolsjewieken bij Riga over de Duna te trekken werden verijdeld. Voor de kust van Koerland beschoot een Duitsehe vlootformatie de afgeloopen dagen, ter ontlasting van onze bij Memel hevig strij dende troepen, met goede uitwerking Sovjet- Russische frontsectoren.. In het hooge Noorden distancieerden zich onze bergjagers van het Noordelijke deel van het Petsamo-fjord en maakten zij hun achter- waartsche verbindingen vij in een zwaren strijd tegen de bolsjewistische omsingelings pogingen. Britsche en Amerikaansche bommenwer pers ondernamen overdag terreuraanvallen op Keulen, Duisburg. Kaiserslautern en vielen andere plaatsen in het Rijnland en in Opper- Silezië aan. In den afgeloopen nacht wierpen de Britten lukraak een groot aantal brisant- en brand bommen op woonwijken der steden Duisburg en Brunswijk. Tilsit, Hamburg en Berlijn vormden het doel van andere nachtelijke bomaanvallen. Vijftig vijandelijke vliegtuigen, waaronder veertig^ bommenwerpers, werden neergeschoten. Verbitterde strijd bij Aken duurt voort. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De algemeene opklaring van het weer heeft Zaterdag, naar het D.N.B. verneemt, geleid -tot aanmerkelijk sterkere luchtacties der Anglo- Amerikanen tegen het frontgebied en het achterland. Aan het front poogde de vijand door hevige bombardementen de Duitsehe versterkingen aan weerszijden van den Schel- demond uit te schakelen. De zich daar be vindende Duitsehe marinebatterijen zetten echter hun doeltreffend vuur op het vijande lijk landingshoofd tegenover Vlissingen voort, zoodat de Canadeezen, die daarin nog steeds stevig zijn afgegrendeld, s lechts vergeefsche plaatselijke aanvallen naar het Zuid-Oosten konden ondernemen. In hevige gevechten vin gen de Duitsehe troepen de Canadeezen, die bij de landtong bij Zuid-Beveland met in fanterie- en pantserformaties tot den aanval overgingen op en wierpen hen naar de uit gangsstellingen terug. Aan den Oostkant van Overloon ten Zuid-Oosten van Nijmegen bleef de herhaaldelijk met infanterie en pantser wagens aanvallende vijand in het moeilijk door te trekken boschgebied voor de Duitsehe versperringen steken. In hét gevechtsgebied van Aken werd ook verder verbitterd gestre den om eiken meter terrein. De vijand sPaagde er niet in, bij zijn krachtigen aanval ten Noord-Oosten van de stad de verbindings- slutzen naar Aken af te sluiten. De vijand kon zijn penetratieplek in een fabrieksterrein niet vergrooten, doch hij werd bij de industrie spoorlijn door tegenaanvallen van de verde digers van Aken op bloedige wijze afgeslagen. In groote trekken gezien bleef de toestand bij Aken dus onveranderd. GEEN POSTVERKEER VIA HET ROODE KRUIS. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat door de doeriers van het Nederlandsche Roo- de Kruis enkel en alleen mogen worden medegenomen- ambtelijke dienststukken van het Nederlandsche Roode Kruis. Postzakken van de P. T. T., en losse parti culiere brieven mogen in geen geval door het Nederlandsche Roode Kruis worden ver voerd. Evenmin ambtelijke stukken van de partementen of andere officieele bureaux. Gebruik sieehts gekookte melk! Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Door de bestaande omstandig heden wordt er slechts rauwe of onvoldoen de gepasteuriseerde melk in den handel ge bracht. Zij is niet gelijk voorheen, gepasteu riseerd óf gesteriliseerd. Het gebruik van ongekookte melk kan zeer schadelijk voor de gezondheid zijn, doordat zij ziektekiemen be vat. Door koken worden deze ziektekiemen vernietigd. Hetzij op een houtvuurtje, op een kacheltje( b.v. gemaakt van een blik of bus) of op welke andere wijze dan ook, dient dus alle melk, welke men van den melkboer of melkinrichting ontvangt, voor het gebruik goed te worden doorgekookt. Wij zijn er ons volkomen van bewust, dat de uitvoering van bovenstaande adviezen op groote moeilijk heden stuit door gebrek aan brandstof of kookgelegenheid. Toch meenen wij met klem 'te moeten aanraden de melk te koken. Generaai.veidmaarschalk Rommel overleden. Het D. N. B. meldt: Generaal-veldmaar- schalk Rommel is aan de gevolgen van de ernstige hoofdverwonding, welke hij als opperbevelhebber van een legergroep in het Westen bij een auto-ongeval had opgeloopen, overleden. De Führer heeft een staatsbegra fenis bevolen. De Führer had Rommel's ver diensten in den strijd om Noord-Afrika in 1942 geëerd door zijn benoeming tot Generaal- veldmaarschalk en in 1943 door de toeken ning van het Eieknloof met de zwaarden en brillanten. KORT NIEUWS Naar Swenska Dagbladet meldt, is de termijn voor de demobilisatie van het Fin- sche leger in overleg met de Sovjet-Russi sche wapenstilstandscommissie met een halve maand verlengd. Naar Stockholm Tidningen meldt, zijn' de eerste Engelsche leden van de Geallieerde controle-commissie Zaterdag pei~ vliegtuig uit Stockholm te Helsinki aangekomen. De Britsche delegatie zal uit ongeveer dertig personen bestaan. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Egyptische premier Naher Pasha medegedeeld, dat binnenkort verkiezingen zullen worden gehouden. De Britsche berichtendienst meldt uit Moskóu, dat Churchill en Stalin op het Krim- lin een bespreking hebben gehad, die drie uur duurde, waarbij aanwezig waren Molo- tof, de chefs der Engelsch-Amerikaansche missies, de chef van de staf van het Britsche Rijk en de Amerikaansche ambassadeur. De Bulgaarsche regeeringsdelegatie is te Moskou aangekomen voor het voeren van de onderhandelingen over een wapenstil standsovereenkomst met de. Sovjet-Unie, En geland en de Vereenigde Staten. Naar Reuter uit Moskou meldt hebben de Poolsche minister-president Micol'ajczyk, de Poolsche minister van buitenlandsche za ken Romer en Eden Zaterdagavond een onder houd gehad, dat meer dan drie uur heeft geduurd. Het Comité van de Fransche Nationale Verzetbeweging heeft het sluiten van een overeenkomst met de voorloopige regeering bekend gemaakt. De overeenkomst voorziet in de vereeniging van de Fransche binnen- landsche strijdkrachten met het Fransche leger. Wegens prijsopdrijving is het café-restau rant Casa Nova op het Leidscheplein te Am- setrdam voor den tijd van twee jaar gesloten op lost der Prijsbeheersching. De exploitant kreeg 50.000.boete. Alle voorraden zijn in beslag genomen. Nieuwe aardappelbon. Van 15 tot 21 October is op elk der bonnen 1-60, 1-61, 2-60, 2-61, 3-60, 3-61 en 4.60 van de noodkaart in Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht één Kg. aardappelen beschik baar gesteld. Op deze bonnen mag pas op Maandag 16 October worden gekocht. intrekking Belgisch bankpapier. De Nederlandsche Bank heeft in verband met de intrekking van Belgische bankbiljet ten, coupures van Bfrs. 10.000, 1.000* 500 en 100, besloten den aankoop van Belgisch bank papier te staken. De aanbiedirigsplicht voor deze biljetten overeenkomstig de deviezen- bepalingen* blijft echter bestaan. Hiernaast verzoekt De Nederlandsche Bank ingezetenen die in het bezit van deze biljetten zijn, zoo spoedig mogelijk een gespecificeerde opgave te verstrekken. De opgaven kunnen worden ingeleverd bij de Hoofdbank van De Neder landsche Bank te Amsterdam, bij de Bijbank te Rotterdam, of bij de Agentschappen. BRANDSTOFFEN VOOR KAMER BEWONERS Zooals bekend, is aan den brandstoffen- handel toestemming verleend aan hen, die op de destijds ingeleverde bonnen nog geen brandstoffen hadden ontvangen, één eenheid te leveren. Met betrekking tot de kamer bewoners kan worden bericht, dat zal wor den nagegaan of ook ten behoeve van deze categorie van verbruikers nog een geringe hoeveelheid brandstof zal kunnen worden be schikbaar gesteld. UITBREIDING AREAAL BLOEMBOLLENTEELT. Naar het Weekblad voor Bloembollen cultuur verneemt, heeft de Commissie van Bijstand voor bloembollen van het Be drijfschap voor Sierteeltproducten met de gevoegde instanties contact gehad over het door haar uitgebrachte advies inzake de uitbreiding van het beplant areaal. De doord eze commissie geadviseerde samen voeging vaiï teeltbewijzen zal dit jaar niet worden doorgezet wegens het onoverzich telijke van den toestand. In verband hier mede zal het percentage van uitbreiding voor de verschillende artikelen afzonderlijk worden vastgesteld en wel voor tulpen 30 pet., voor hyacinthen 15 pet. en voor nar cissen eveneens 15 pet. Bovendien zal 5 pet. van het teeltreeht gereserveerd worden om in de komende jaren jonge en kleine kweekers met teeltredht te voorzien. Het ligt in de bedoeling de uitbreiding toe te passen op het teeltredht, zooals dat op 1 November geregistreerd zal staan bij het Bedrijfschap. De verzoeken tot over dracht, welke vóór 1 November in het bezit zijn van het Bedrijfschap zullen nog worden behandeld vóórdat de uitbreiding wordt bij'gesehreven, zoodat, indien deze verzoeken worden ingewilligd, de uitbrei ding dus aan de overnemers wordt ge lgeven. a Tabaksbonnen 43 en 44 ook geldig. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid er, scheepvaart maakt bekend, dat voor het tijdvak van 15 tot en met 28 October 1944 op elk der bonnen „tabak 43" en „tabak 44" één rantsoen sigaren, tabak of si garetten kan worden gekocht. Uitreiking noodkaarten tweede serie. Voor de uitreiking der nood kaarten van de tweede serie is het morgen Dinsdag te Haarlem de beurt aan Lieuw en de rest van L en aan Ma tot en met Men; en Woens dag aan Mey en de rest van _M en aan de N. Nieuwe stamkaart (kring- nummer 187) en het strookje van de eerste noodkaart waai*- op de letter K en het woord „Noodkaart" voorkomt, mee brengen. Tweede Zondag middagconcert der H. O. V. Soliste Tiny Kaiser, piano. Het tweede Zondagmiddag concert van onze herboren H.O.V. genoot een overweldi gende belangstelling; niet min der dan 1400 toehoorders wer den in de zaal geperst! Wij hadden niet anders verwacht. Het voorlo.opig bestuur tracht nu het verband tusschen pu bliek en orkest nog te verste vigen, door een lidmaatschap in te stellen en donateurs aan te werven en alzoo de H.O.V. weer tot een werkelijke ver eeniging te maken. Alles wijst er op, dat deze opzet slagen zal. De kwaliteit van de strijkers bezetting van het ensemble is zeer te prijzen; en wat er met het complete orkest te bereiken valt, mits nauwgezette voor bereiding, waartoe men nu wel de gelegenheid heeft, was met verblijding te constatee- ren bij de uitvoering van Mo zart's ouverture „Die Ent- führung aus dem Serail", die kraakhelder en correct, frisch, geestig en gevoelig tot klin ken werd gebracht. Mevrouw Tiny Kaiser was soliste met het Concert in d kl. t. vap Mozart, dit rijke en rijpe wefk, dat zoo sterk den Don Giovanni-geest ademt en waarin de galante stijl grootendeels overwonnen is door een hartstochtelijken ro- mantischen inslag. De soliste speelde het stuk met vaardige techniek. Toch mag niet wor den verheeld, dat het tempo nu en dan schommelde en een paar geheugenfouten aan.'t slot van de Romanze eenige stoor nis brachten. Met haar caden- zen was Tiny Kaiser zee- ge lukkig; vooral wist zii de dooreengestreneelde motieven prachtig in relief te brengen. Adam bleek ook veel werk gemaakt te hebben van de Tweede Symphonie van Beet hoven, die met veel entrain vertolkt werd en een storm van toeiuichingen ontketende. Aldus een goed voorbereid concert, dat goede> indrukken kon nalaten, wat in wezen het beste propagandamiddel is voor ons orkest. Jos. de Klerk. OLIE EN AUTOBANDEN ONTVREEMD. Bij de politis is aangifte ge daan, dat onbekenden uit een pakhuis, aan het Donkere Spaarne te Haarlem twee va ten, elk inhoudende 200 Ptér ruwe olie hebben ontvreemd. De politie tracht de dade-s. die zich door verbreking van een hangslot toegang tot het perceel verschaften, on 'n sporen. Uit een pakhuis aan de B-- kenessergracht werden vUf autobuityibaoden en fi auto binnenbanden onCcreern-L DOOR DE PRIJSBEHEER SCHING BEBOET. De Inspecteur voor de Prijs beheersching heeft A. van Mannekes en J. v. Mannekus beiden te Heemstede, tot resp. 1000 ep 3000 boete veroor deeld, wegens het te duur verkoopen van magnesiet.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1