Versterkte strijd om bruggenhoofd bij Ereskens. Nieuwsblad voor Noord-Holland 289e Jaarg. No. 244 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Versohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 17 Oct. 1944 CJitg.; Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,13, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent, K 1237 Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Maandag bekend: De vijalid versterkt zijn pogingen, he; bruggenhoofd Breskens ten Zuiden van den Scheldemond in te nemen. Door gebruikma king van talrijke tanks en door bijna onver poosde luchtaanvallen in scheervlucht, kon hij eenige plaatselijke penetraties behalen, maar verloor hierbij 14 tanks. Tijdens een eigen tegenaanval aan den landtong naar Zuid-Beveland werd de commandant van een Canadeesche brigade gevangen genomen. In de zware stellinggevechten van den tweeden slag om Aken, die voor beide partijen met groote verliezen gepaard gaan, wierpen pantsergrenadiers de vijandelijke omsinge lingsvleugels, die zich ten N. van Aken dreigden te vereenigen, in een tegenaanval terug en brachten verscheidene verloren ge- gane plaatsen weer in eigen bezit. Ten N. van Wiirzelen werden talrijke Amerikaansche ge vechtswagens vernietigd. Vijandelijke aanvallen ten O. van Epinal en ten O. van Rémiremont bleven zonder tast baar succes. In het Moezeldal, ten Z.O. daar van heeft de vijand, na de zware verliezen van de vorige dagen zijn aanvallen niet her vat. De garnizoens van St. Nazaire, Lorient, La Rochelle en Gironde-Nord stoorden de vijandelijke voorbereidingen door talrijke ver- kennings- en stoottroepondernemingen. Het V 1-vuur op Londen duurt voort. In de Etruskische Apennijnen, waar de ge vechten iets naar het Oosten zijn verplaatst, ondernam de vijand opnieuw vrij sterke, doch vruchtelooze aanvallen, die door hevige lucht aanvallen werden ondersteund. Afzonderlijke penetraties aan den hoofdweg Bologna-Flo- rence en in de bergen ten N.O. van Loiano werden afgegrendeld. Aan het Adriatische front hebben onze grenadiers Britsche aanvallen voor nieuwe stellingen ten Z.O. van Cesena opgevangen. Op den Balkan zijn vijandelijke aanvallen op het bruggenhoofd Nisj mislukt. Aan den Midden- en Beneden-Morawa zijn onze troe pen in gevechten gewikkeld met benden en bolsjewistische formaties. In het Zuidelijk deel van Belgrado worden hevige straatge vechten geleverd. In het gebied van de Beneden-Theiss bleef de toestand in hoofdzaak ongewijzigd. In het gebied ten Z. en Z.W. van Debreczen gaat de verbitterde slag voort. Talrijke vijandelijke aanvallen werden in felle gevechten uiteenge slagen. Onze distancieeringsbewegingen in het Noordelijk deel van de Szeklerpunt verlie pen ongestoord. Ten W. van de pas van het Czirokadal en van Doekla ontstonden giste ren weer harde afweergevechten. Afzonder lijke penetraties werden in tegenaanvallen opgeheven of ingekrompen. Alle overige aan vallen werden afgeslagen. Ten N. van Warschau en in de beide vij andelijke bruggenhoofden aan den Narew bij Seroc en Rozan leverden de zware gevechten van gisteren onzen troepen een nieuw afweer- succes. De Bolsjewieken konden, ondanks zeer krachtig gebruik van tanks, artillerie en slag vliegers, nergens de beoogde doorbraak be reiken. Bij Memel ondernam de vijand, na zijn zware verliezen van den vorigen dag, slechts onsamenhangende, vruchtelooze aan vallen. Een Duitsche vlootformatie mengde zich ook gisteren doeltreffend in de gevechten bij Memel. In het kader eener frontverkorting hebben onze troepen zich, ongehinderd door den vijand, van de Duna gedistaneieerd, met prijsgeving van het Westelijke deel van Riga. Formaties slagvliegtuigen mengden zich bij Debreczen en Grosswardein, alsmede ten N. van Warschau, en bij Memel met goed re sultaat in de gevechten te land. Vooral boven den middenfrontsector ontstonden hevige luchtgevechten. De beide laatste dagen wer den 103 Sovjet-Russische vliegtuigen door ja gers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht neergeschoten. Aan -het ÏJszeefront werden in harde ge vechten Bolsjewistische aanvallen op onze achterhoeden afgeslagen. Formaties Amerikaansche terreurbommen- werpers vielen overdag het stadsgebied van Keulen en eenige plaatsen in het Rijnland aan. In scheervlucht werden de aanvallen op de burgerbevolking in West- en Zuid-West- Duitschland voortgezet. Door nachtelijke Brit sche aanvallen ontstond ten deele aanzienlijke schade in woonwijken van Wilhelmshafen. Ook Hamburg werd aangevallen. Twee en veertig vijandelijke vliegtuigen, waaronder 3" bommenwerpers, werden neergeschoten. Interinf meldt uit Berlijn: Formaties van het Eerste Canadeesche leger hebben zonder onderbreking en onder het in den strijd werpen van talrijke nieuw aange voerde zware wapenen op het bruggenhoofd aan de Schelde naar het Zuid-Westen en Westen aanvallen gedaan. De Canadeezen, die in het overstroomde terrein hier en daar tot de borst in het water stonden, waren bijna zonder dekking aan het Duitsche vuur over geleverd. Zij leden zware verliezen en kon den geen noemenswaardige terreinwinst boe ken. Niet minder hevig was de strijd om de toegang tot Zuid-Beveland, waar ten Westen van Woensdrecht buitengewoon verbitterde gevechten ontstonden. Hier mengden zich van Canadeesche zijde ook sterke luchtstrijd krachten in den strijd. In tegenaanvallen werden alle aanvallen afgeslagen. In den strijd om Aken hebben de Amerikanen in hoofd zaak ten Noorden van de stad in het gebied van Würselen ononderbroken aanvallen met infanterie- en pantserstrijdkrachten uitge voerd. Deze konden meestal worden afgesla gen. De in het Noord-Oosten van de stad vechtende Duitsche formaties ontvingen op nieuw versterkingen. In de bocht van de Narew hebben de Bolsjewisten hun inspan ningen vergroot en zeer sterke formaties in den strijd geworpen om een doorbraak te be reiken. Zij werden echter overal met zware verliezen afgeslagen. In den sector van Pet samo oefenden de Bolsjewistische strijdkrach ten, afkomstig uit formaties uit andere sectO' ren druk uit in de richting van „de IJszee- straat. Aan den Zuidelijken stadsrand van Budapest duren de verbitterde gevechten met de binnengedrortóen Bolsjewisten voort. Zui delijk van het Bruggenhoofd Ni^j sloeg de Duitsche verdediging alle aanvallen af. Nieuwe regeering in Hongarije. Horthy afgetreden als Rijksbestuurder. Gisteren meldde het D.N.B., dat de Hon- gaarsche Rijksbestuurder Horthy^aan de Sov- jet-regeering te Moskou om den wapenstil stand had verzocht. Hedenmorgen deelde het D.N.B. 'mede. dat Horthy^ een verklaring heeft gepubliceerd, waarin hij zijn proclamatie van gisteren in trekt en beveelt, dat de Hongaarsche troepen moeten blijven strijden. Hij heeft het ontslag der regeering aanvaard, Szalasy belast met de vorming eener nieuwe regeering en is daarna afgetreden. Szalasi is in de nieuwe regeering minister-president en plaatsvervan gend Rijksbestuurder in welke functie hij een regentschapsraad van drie leden heeft be noemd en tot deze zijn functie aanvaard zelf als Rijksbestuurder zal optreden. Voorts meldt het D.N.B. uit Budapest: Per radio is een boodschap tot het Hon gaarsche volk gericht, waarin een beginsel verklaring van het nieuwe regime van Sza lasy is vervat, waarin onder meer wordt ge zegd: „Wij weten, dat wij tot de overwin ning nog buitengewoon zware beproevingen zullen moeten doorstaan. Wij achten ieder offer in het belang van de overwinning klein", De boodschap eindigt: „Wij zullen onzen oor log tot het martelaarschap voortzetten, aange zien ons geloof en onze trouw in dienst der natie dit eischen en omdat wij weten, dat wij de groote zonde der afgeloopen eeuwen en decennia alleen weer goed kunnen maken, wanneer wij met zelfopoffering voor ons va derland, voor ons ras en p'oor ons gezin leven. Leve Szalasy". De strijd bij Formosa. Het Japansehe keizerlijke hoofdkwartier maakte gisteren bekend: De Japansehe strijdkrachten, die de vluch tende oorlogsbodems bij Formosa achtervol gen, hebben/iVÓor zoover tot dusver bekend is, de volgende resultaten behaald: Er wer den tot zinken gebracht 10 vliegkampschepen, 2 slagschepen, 3 kruisers. 1 torpedojager. Be schadigd werden 2 vliegkampschepen, 1 slag schip, 4 kruisers en 11' oorlogsbodems van onbekend type. Een vijandelijke vlooteenheid, die op 15 Oct. probeerde Manilla aan te vallen, werd door Japansehe strijdkrachten tot een gevecht uit gedaagd. De Japansehe luchtmacht behaalde daarbij de volgende resultaten: 1 vijandelijk vliegkampschip werd in den grond geboord, 3 andere vliegkampschepen en 1 slagschip of kruiser werden beschadigd. Bovendien wer den 30 vliegtuigen neergeschoten. Aan Ja pansehe zijde keerden eenige machines niet terug. Bomaanvallen op steden in het Oosten des lands. Meer dan honderd dooden. Zaterdag was het Oosten des lands weer het doelwit van bomaanvallen door Engelsche en Amerikaansche vliegers. Vooral in twee ste den werden, zonder dat zich militaire inrich tingen in de nabijheid bevonden, verwoestin gen aangericht; honderden woonhuizen zijn vernield. Volgens de voorloopige berichten zijn daarbij meer dan honderd Nederlandsche burgers gedood of liggen nog onder de pui\- hoopen. Het aantal gewonden loopt in de hon derden, zoodat moet worden verwacht, dat het aantal dooden nog zal toenemen. Bonnen 18 voor jam en stroop verlengd. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bonnen 18 van de noodkaart, recht gevende op het koopen van 250 gram jam of stroop, verlengd is tot en met 28 October a.s. Uitreiking noodkaarten tweede serie. Voor de uitreiking der noodkaarten van de tweede serie is het te" Haarlem morgen, Woensdag de beurt aan Mey en de reSt van M en aan N, en Donderdag aan O en Pa tot en met Pop. Nieuwe stamkaart (kringnummer 187) en het strookje van de noodkaart der eerste serie, waarop de let ter K en het noodkaart voorkomt, meebrengen. Het ontstaan der Amsterdamsche buurt. De invloed van woningbouwvereenigingen Na het oprichten van eenige coöperatieve woningbouwverenigingen aan het einde van de vorige eeuw en na het stichten van wo ningbouwvereenigingen na afloop van den oorlog van 19141918, zijn in de Amsterdam sche buurt groote wijken ontstaan, waardoor het aantal huizen (vóór 1880 waren daar uit sluitend boerderijen, die in de drie polders verspreid lagen) gestegen is tot vele hon derden. De bedoeling van de coöperatieve vereen! gingen was aan personen uit den arbeidenden of daarmee gelijkstaanden stand eigen wo ningen te verschaffen en de leden moesten aan bepaalde eischen voldoen. Dat blijkt b.v. uit de statuten van een der-oudste vereeni- gingen op dat gebied, n.l. „De Volharding", welke eerst tusschen 1874-1878 met vijftig huizen het voormalige Glasblazersveld heeft volgebouwd en later in de Oranjestraat 70 en 48 woningen bouwde. „Als leden worden niet aangenomen personen, die tot een sociaal- democratischen bond behooren of lid zijn van of verbonden zijn aan een bond of een ver- eeniging in gelijken geest werkende, noch personen, die bekend staan zich aan mis bruik van sterken drank schuldig te maken, of handelaars in sterken drank, herbergiers, tappers of iets "dergelijks zijn", vermeldden "de bepalingen. In vele wijken van Haarlem hebben deze coöperatieve vereenigingen met succes gewerkt en te verwachten was het, dat er na 1880, toen er in de Amsterdamsche buurt bouwterrein gereed was gemaakt, ook vereenigingen werden gesticht. Het eerst heèft de particuliere bouwnijver heid in 1883 de Amsterdamstraat, de Teyler- straat en een gedeelte van de Zuidpolder straat gebouwd, voor welk doel gronden in den Zuidpolder waren aangekocht. Daarna trok de vereeniging „Vooruitgang" aan het werk en bouwde veertig woningen in de Zuidpolderstraat, de verlengde Teylerstraat en Vooruitgangstraat, welke huizen in den zomer van 't jaar 1888 betrokken konden wor den. Dezelfde vereeniging liet kort daarop In deze straten en in de A. L. Dyserinkstra'at nog 42 woningen bouwen en dat de belang stelling onder de Haarlemmers om in coöpe ratief verband woningen te stichten groot was, bleek uit de oprichting van andere ver eenigingen. Hierdoor verrezen huizenblokken aan de Romolenstraat, Fabriciusstraat (beide 1896), Tweede Zuidpoldérstraat, Tweede Voor uitgangstraat (beide in 1900), aan de Poort straat en Vaartstraat (beide in 1905) en de reeds bestaande straten werden verlengd. In het bijzonder vestigden zich leden van het personeel van de Centrale werkplaats, welke in de naaste omgeving ligt en in 1840 gebouwd is. De uitbreiding der stad buiten den Heerensingel, bracht met zich mee den bouw van een school. Reeds op 31 October 1892 besloot de gemeenteraad van Haarlem een strook grond aan te wijzen voor een ge bouw, buiten de Poort. Een jaar later werd het bouwen gegund aan den heer F. J. Ver- zijlberg voor 2593.en 1 Mei 1894 werd de school (kostelooze school F.) in gebruik genomen. Als hoofd trad op de heer J. J. Francken, die vele jaren de leiding van de school in de Amsterdamsche buurt heeft ge had. Later sprak men niet meer van koste looze, maar van Tusschenschool nummer 4, omdat ook leerlingen, wier ouders betaalden, werden toegelaten. Vele jaren heeft het ge bouw bekend gestaan onder school num mer 8 en thans spreekt men van de Teyler- school. De R.K. Kerk in deze buurt is aan de Am sterdamstraat gebouwd en toegewijd aan H. Johannes den Dooper. Op 24 April 1904 heeft mgr. Callier, bisschop van Haarlem, de kerk ingewijd. Vervolgen we onze mededeelingen %ver de uitbreiding van de Amsterdamsche buurt na 1905, dan deelen we mee, dat in den zomer van 1907 aangelegd zijn de Teding van Berk houtstraat, de Da Costastraat en de Potgieter straat, welke straten later verlengd zijn, dat in 1910 de Adriaan Loosjesstraat en het Tey- lerplein gebouwd werden en kort na het uit breken' van- den vorigen oorlog trokken be woners in de huizen aan het Hofdijkplein, Hofdijkstraat, Hasebroekstraat en Hyr. van Alphenstraat. In een sneller tempo werd er na 1918 ge bouwd en het oprichten van woningbouw vereenigingen is van groot belang geweest voor de volkshuisvesting. De werkzaamheden dezer organisaties op te noemen, zou ons te ver voeren. Wat het Amsterdamsche kwar tier betreft, brengen we in herinnering, dat het dezer dagen 25 jaar geleden is, dat de woningen, aansluitende op die van het Hofdijk plein en wier namen van straten eveneens genperrid zijn naar bekende schrijvers en dichters uit de vorige eeuw, gereed waren. Deze buurt heeft in 1924 en 1930 uitbreidin gen ondergaan en ligt in het bijzonder in het in Mei 1927 geannexeerde grondgebied. Het grooter worden van de Amsterdamsche buurt beteekende ook uitbreiding van het aantal scholen. Nabij het Nagtzaamplein ver rees de Sint Lambertusschool voor R.K jon gens en aan de Allard Piersonstraat de Van Zeggelenschool voor openbaar lager onder wijs, welke nu buiten gebruik-is. Dan werd dank zij het ijverig werken van ds. C. J. van Paassen, die vele jaren wijkpredikant der Ned. Hervormde Gemeente is geweest, in April 1927 de Oosterkerk aan de Zomervaart In gebruik genomen. We besluiten deze beschrijving van het ontstaan van de Amsterdamsche buurt met een droevig feit te memoreeren, n.l. de ramp van Vrijdag 16 April 1943, toen 82 personen gedood werden, 31 liepen lichte wonden op en 30 moesten in ziekenhuizen worden ver pleegd. Niet minder dan 65 huizen werden geheel vernield, 105 zwaar beschadigd en 300 licht beschadigd. Haarlems Markt. Dorado voor zoekenden Wat men tegenwoordig zoo- al kan gebruiken...,. Haar lems markt geeft er een dui- delijken indruk van. Eiken Maandag en iederen Zaterdag komen de kooplieden met hun waren naar de Spaarnestad, ze richten er, al of niet met zorg, hun kramen in en wach ten op gegadigden, die uit de stad en uit den omtrek naar de Markt trekken om te zien of er iets van hun gading is. De eerste indruk bij het na gaan van het uitgestalde is, dat veel hiervan eerder in handen van een koopman in oud-roest, dan van een huis vrouw. die van netheid houdt, behoort te zijn. Maar let men niet alleen op het aanbod, doch ook op de vraag, dan ondervindt men voor de zoo- veelste maal hoe Breêroo het bij het goede eind had, toen hij concludeerde, dat het kan verkeeren Haarlems markt biedt aan en Haarlems markt levert af, een dekseltje van een suiker pot en een oude schoenzool, een mishandeld schroefje' en een japonnetje anno 1890, een hoed met vetten rand, en een huls van een zakbatterij, een beschadigd beeldje en een kurk, een smoezelig glas, een oud carbidtoestel.En dit is nog slechts een bescheiden opsomming. Talrijk zijn de kraampjes met uitdragershan- del en schier oneindig talrijker zijn de gepresenteerde artike len, die bij elkaar een behoor lijk dorp uft den nood zouden. kunnen helpen wanneerzij nieuw of althans „z. g. a. n." waren Wat de menschen er mee doen weten we niet. Maar ze laten er begeerig hun oogen over gaan en aarzelen, als dé verleiding te sterk wordt, niet om vrij diep in hun beurs te tasten. Een paar oude kousen en een citroenpers. een bloe-" menvaas en een paar oude laarzen, een vette pet en een smoezelige lapmen be- kijke de markt en het zoeken wordt beloond door het vin den Lfocn ae markt biedt meer attracties. De eerzame vrij gezel wil weten wie eenmaal (hoop doet leven) aan zijn zij de schuchter „ja" zal stame len? De markt is een unicum! Voor een bagatel weet men het binnen enkele minuten, niet alleen aan de hand van een kernachtige beschrijving, doch ook van een foto der schoone. Méér biedt de markt. Men kan zijn verleden laten onthullen en zijn toekomst laten "ontsluieren: de sterren wijzen het uit. Heeft men meer aardsche wenschen, dan kan men een aroma voor zijn ta bak in ontvangst nemen Men wordt ook in de gelegenheid gesteld de honderdduizend of in ieder geval een surrogaatje daarvan te winnen. Er zijn ook wasehknijpers en potloo- den, knoopen en bloemen.... in dit dorado voor haar en hem, die zoekt. En nog meer biedt de markt! Boeken, boeken, boeken, wie klaagt er nog over gebrek aan lectuur? Er zijn veel kraamp jes en de kooplustigen ver dringen elkaar om een buiten kansje te hebben. Ethel M. Dell naast Cicero. Bilderdijk naast „De geheimzinnige moord op de 3e etage". Tim mermans in gezelschap van schrijvers en schrijfsters, die onbekend blijken, maar niet onbemind schijnen te zijn. „Een kwartje, wat u ook vindt!" roept een koopman. Jong en oud spoedt zich er hêen, gooit en smijt.met een ->o!itieke uiteenzetting en een studentenalmanak, een zak bijbeltje en een drie-stuivers romannetje. een bijna onher kenbare atlas en een licht zinnig romannetje Dat alles en nog heel veel meer biedt Haarlems markt, 't Wordt gewaardeerd Korte berichten. De burgemeester van Amsterdam heeft bepaald, dat voor huwelijken geen gebruik meer mag worden gemaakt van rijtuigen. Pony-taxen en dergelijks kleine vervoermid delen vallen voorloopig buiten dit verbod. Vier personen, die zich valschelijk voordeden als amb tenaren van den Sicherheits- dienst hebben een aannemer uit, de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam gedwongen, een bedrag van ruim 22.000 af te geven, waarmee zij ver dwenen zijn.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1