TREKKERS santpoort J U WEELEN SIERADEN H. W. DAMES Hoe maakt men een noodkacheitje Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft ons: Iedereen, die in het bezit is van een groot stroop of jamblik, een cacao- bus, een petroleum- of ander blik en zich ge regeld van wat takjes hout en kranten kan voorzien, kan zelf met weinig moeite een noodkacheitje maken en stoken De meesten zullen het gebruiken om er water, melk en pap op te koken of koffie op te zetten. Ook voor het bereide!? van aardappelen en groen ten kan het zelfs dienst doen. Doch al zijn noodkacheltjes een uitkomst in" nood. zij heb ben eenige minder goede eigenschappen: zij kunnen n.l zeer veel rook verspreiden, ter wijl brandgevaar niet uitgesloten is, zoodat zij slechts buiten gebruikt moeten worden A Het eenvoudigste kacheltje maakt men door een vierkante of ronde bus te nemen zonder deksel, en met behulp van. een blik opener en hamer den bodgm op vele plaatsen te doorboren. Op den grond legt men een kring of vierkant (naar gelang de vorm van den bodem van de bus) van baksteenen. te gels of blikjes -van gelijke hoogte: slechts één zijde van het vierkant of een stukje van den kring wordt niet van steenen of blikjes voorzien. De bus wordt nu omgekeerd op deze steenen geplaatst, de doorboorde bodem komt dus boven Door de opening in den kring of het vierkant van steenen wordt de bus voor 2/3 gevuld met twijgjes, stukjes hout en krantenproppen Deze steekt men aan.... en het kacheltje brandt. E.en pannetje of keteltje liefst met aluminium bodem of van aluminium wordt er op geplaatst. Na eenige minuten zal de inhoud koken. Nieuwe twijgjes en stukjes hout worden gedurende dén tijd dat men het kacheltje wil laten branden voortdurend aangevuld Om den trek te be vorderen kan men onder aan der» zijkant nog gaten aanbrengen. Zoo noodig legge men. als er zich te veel asch onder in het kacheltje op- hoopt en het vuur daardoor stikt, kleine platte steentjes onderin De takjes en het papier blijven op deze steentjes rusten, terwijl de asch tusschen de steentjes zakt en gemakke lijk weg te poken is B. Ook kan men den bodem van een bus zonder deksel doorboren en den zijkant van de bus van onderen van een kleine opening voorzien. Met den doorboorden bodem wordt de buy op eenige steenen of blikjes gezet. Bovenop de bus legternen een roostertje of treefje of het deksel, dat eveneens van gaten is voorzien, waar het pannetje op komt te staan De bus wordt door de opening onder aan den zijkant met twijgjes en kranten ge vuld en aangestoken C. De onder A en B genoemde kacheltjes verspreiden zeer vëel rook. Om dezen beter af te voeren kan men met behulp van één of twee kleine blikjes, bijv van gestampte muis jes, er bovenaan opzij een schoorsteentje aan maken Door het kacheltje'en de steenen in een kuil te graven krijgt men een stevig ge heel en de warmte blijft goed behouden. In dien het blik breed is. kan men het van bin nen met baksteenen voeren. Behalve van „noodkacheltjes" kan men voor het snel verwarmen of opwarmen van het een en ander ook van een potkachel gebruik ma ken. Indien zich hierin een los rooster be vindt of als men ïen tweede rooster bezit, legge men dit booger in de kachel. Het roos ter wordt verhoogd door onder in den kachel tegen den wand baksteenen of tegels van gelijke hoogte te plaatsen en daarop het losse of tweede rooster te leggen. Degenen. die houtskoolkomfoortjes of -testjes gebruiken, dienen-er aan te denken, dat zich bij het stoken van houtskool gemak kelijk kolendamp ontwikkelt. Deze damp kan evenals de damp uit de kachel, verstikkend werken. Drukte in politiepost. Reeds geruimen tijd werd de behoefte aan een politiepost te Santpoort gevoeld. De po litie moest zich met enkele manschappen be helpen, zoodat de aangelegenheid meer dan eens door daartoe bevoegde personen werd be studeerd. Enkele weken geleden ging men er toe over in hotel De Weijman aan de Hoofd straat een post in te richten, doch om ver schillende redenen verhuisde deze al spoedig naar een tot dusver als café gebezigd perceel aan de Hoofdstraat, nabij de J4oorderstraat. Zooals gebréken is leent deze ruimte zich be ter voor het doel. Er zijn enkele vertrekken voor den politiedienst ingericht en bovendien heeft men er de beschikking over een tele fonische verbinding, zoodat het mogelijk is geregeld het contact met het hoofdbureau te IJmuiden-Oost te bewaren. Het is een druk kofnen en gaan in deze po litiepost, vooral door het feit. daf verreweg de meeste bewoners van Santpoort den laat- sten tijd zijn geëvacueerd. Eiken dag komen er vele menschen om inlichtingen, die zich anders bij het hoofdbureau, dat door de „Ausweise"-voorschriften en de verv-oersmoei- lijkheden moeilijk si te bereiken, of bij het te Santpoort wonend politiepersoneel aan huis zouden moeten vervoegen. De bezetting van de post heeft dan ook niet over gebrek aan werkzaamheden te klagen. Bovendien kan van hieruit controle op het vervoer van hout worden uitgeoefend, nu het verboden is dit uit de gemeente Velsen naar elders over-te bren gen. Voor het in beslag genomen hout is, eveneens aan de Hoofdstraat, een opslagplaats ingericht. öe vrijsteilingsbewijzen. 3poals we hebben medegedeeld heeft de burgemeester van Velsen -bepaald, dat de genen. die van hem toestemming hebben ont vangen om in Santpoort te blijven .wonen hun vrijsteilingsbewijs aan de voorzijde van hun huis tegen het raam moeten hangen. Bo vendien is echter bekend gemaakt, dat dit bewijs bij het afhalen van distributiebeschei- IJMUIDEN Velserbeek 20 jaar eigendom der gemeente. Fraai natuurschoon bleef behouden. Binnenkort zal het twintig jaar geleden zijn, dat de ge meenteraad van Velsen iet belangrijke besluit nam tot aankoop van het buitengoed Velserbeek over te gaan. Het was een gebeurtenis van vèr- strekkenden aard, omdat hier door prachtig natuurschoon kon worden gespaard, dat ern stig gevaar had geloopen. Het bestuur van de Vereeni- ging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland aarzelde dan ook niet zijn waardeering uit te spreken, terwijl vooraanstaande Per' sonen als hun meening te Eten- het dus een kwestie van durf en vertrouwen in de toe komst In de zitting van 12 Novem ber 1924 stelden B. en W. voor Velserbeek voor 450.000 aan te- koopen en daartoe met de N.V. Bank voor Nederland sche Gemeenten een geldlee- ning van 500.000, met een rente van 6'A procent, aan te gaan. Juist zes jaar tevoren was Velserbeek ook in den Raad ter sprake gekomen. Burgemeester Rijkens zeide nu kernachtig: „Wij meenen dat materieele belangen als die van een kosten- of exploi tatieberekening voor andere en hoogere belangen moeten wij ken." Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. Velserbeek was behouden... Geëvacueerden en hun kolenbonnen. Zooals bekend is was het den dient te worden getoond. De inwoners, oud-burgemeester van Haar- nen gaven, dat de gempent^ aanvankelijk in het geheel durf en vertrouwep in de toe- *--J 1 komst had getoond. Het fraai gelegen buitengoed Velserbeek vergoedde aan pracht, wat het ten opzichte van de andere buitenplaatsen in deze streek aan geschiedenis miste. Het bestond uit twee hofsteden, Velserbeek en 's-Gravenlust genaamd en be hoorde langen tijd aan de familie Ter Smitten. In 1699 werd het bewoond door'mr. Henrik ter Smitten, een Am- sterdamschen patriciër, die het, als eenig kind, van zijn vader had geërfd; hij bleef er tot aan zijn dood verblijf houden. Er is een overeen komst bewaard, die hij in 1699 met den heer Dirck Munter, den bewoner van huize water land, aanging. Het document handelt over het recht van overwegen en voetpaden over de hofstede Velserbeek en het ver-leggen van de Lievendaal- sche Beek, waardoor meer water door dê Velservaart zou worden geloosd. De weduwe van mr. Henrik ter Smitten, 'Vrouwe Anna Maria 'Clara Huyghens; Vrou we van Spaland, verkocht het buitengoed Velserbeek in 1761 aan Vrouwe Anna Scheltus, weduwe van den heer Abra ham van Hoboken te Amster dam. Toen deze huwde met den heer Frans Gerard Eysingk, deed deze het in 1776 van de Aand. Eigenaar werd de scharen en timmerman Barent Kromhout, een een voudige burger van Velsen, welke-er 9370-voor betaalde, nadat een gedeelte van het bosch voor 16.630 aan Vrou we Maria Le Seutre, weduwe van mr. Cornelis Trip, was overgedaan. Kromhout be hoefde geen spijt van zijn daad te hebben.' want hij verkocht Velserbeek' reeds een j"aar la tei voor 15.000, hoewel hij de hofstede 's-Gravenlust be hield. Velserbeek was toen in han den van den Frieschen edel man Jhr. Edhart van Burma- nla van Bakkeveen gekomen, die te Leeuwarden woonde, doch zich meestal te Amster dam ophield. Twee jaar later deed hij. het buitengoed over aan den heer Frans Jacob Berg te Amsterdam, een oud- kapitein-ingenieur van de Oost-Indische Compagnie te Batavia. Diens weduwe, Vrou- de Amelia Maria Goll van Frankesteijn, verkocht Velser beek in 1781 aan een familie lid, den heer Johann Goll van Frankesteijn te Amsterdam welke 27.000 betaalde. De nieuwe eigenaar kocht er van mr. Willem Boreel voor 6000 een stuk achter de plaats staand bosch bij. Het was in de negentiende eeuw, dat Vel serbeek in het bezit van de familie Van Tuyll van Seroos- kerken geraakte, welke er veel zorg aan heeft gewijd. De laatste bewoner was F. W. C. H. Baron van Tuyll van Se rooskerken, toenmaals voor zitter van het Nederlandsch Olympisch Comité, die er lan ge jaren verblijf heeft gehou den. In 1918 was de gemeente Velsen in de gelegenheid het buitengoed te koopen, doch hiertoe kwam het niet. Het gevolg was, dat er enorm veel hout werd gekapt. In 1924 deed zich nogmaals, maar toen zoo goed als zeker voor het laatst, een mogelijkheid tot aankoop door Velsen voor. Want, zooals Jhr. mr. J. W. G Boreel van Hogelanden, Geen na-uitreikingen. Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoeling tot het vaststellen van dagen voor het na-uitreiken ^van de noodkaar- ten tweede serie over ,te gaan Deze waren ingesteld om den genen, die om een of 'apdere reden niet in de gelegenheid waren hun bescheiden op den vastgestelden dag af te halen de mogelijkheid te geven als nog in het bezit hiervan te fcö_ men. De uitreiking van de noodkaarten tweede serie heeft echter een zoo vlot verloop ge had, dat het bepalen van af zonderlijke dagen van na-uit- reiking overbodig is. Scheren met zakdoek! De tijdsomstandigheden leg gen vele beperkingen op, ook in het kapperswereldje. Is het gevolg hiervan, dat de dames na het permanenten soms niet natte haren huiswaarts gaan ook de heeren kunnen voor een verboden vaste brandstoffen ongewone situatie worden ge- te vervoeren en af te leveren ook wanneer klanten de reeds aangewezen bónnen aan hun leverancier hadden gegeven Onlangs is hierop in zooverre een uitzondering gemaakt, dat er één eenheid brandstoffen mag worden verkocht aan hen die nog niets hebben ontvan gen. Er is in dit opzicht door den secretaris der Brandstoffen commissie Haarlem, welke met de brandstoffenvoorziening is belast, een afzonderlijke rege ling voor geëvacueerden ge troffen Wanneer hun hande laar te Santpoort, Velsen, IJmuiden of Beverwijk is ge vestigd. kunnen zij zich schrif telijk tot dezen wenden Heb ben zij hun bonnen nog niet ingeleverd, dan kunnen zij deze alsnog aan hun leveran cier doen toekomen, waarna er één eenheid brandstoffen mag worden verstrekt Velsen en de Centrale Keuken. Nog geen regeling bekend. Tot de ingrijpendste maat regelen, die de kolenpositie den laatsten tijd noodzakelijk heeft gemaakt, behoort het ter beschikking stellen van een trale keukens ten behoeve van de inwoners der plaatsen, waartoe "deze behooren In een aantal steden is de gas- voorziening zoo moeilijk ge wordeTi, dat deze geheel is stopgezet of binnen weinige dagen zal worden beëindigd. Om de hieruit voortvloeiende bezwaren wat,;-bet klaarmaken van het eten' betreft eenigs- zins te ondervangen zijn bon nen uitgereikt, waarop men tegen inlevering van bepaalde distributiebonnen, een zekere hoeveelheid voedsel van de Centrale keukens kan betrek ken. De inwoners der gemeente Velsen hebben zich de laatste dagen meer dan eens afge vraagd hoe de situatie op het oogenblik alhier is. Zooals ons is gebleken kan er echter nog niets over een eventueele re geling worden medegedeeld. Er zijn trouwens geen aparte bonnen verstrekt, zoodat er nog omvangrijke maatregelen noodig zouden zijn. Natuurlijk heeft ook de voedselvoorzie ning van de gemeente Velsen de aandacht, zoodat er. wan neer dit noodig zou blijken te zijn, bijtijds een regeling zou worden getroffen. Voorloopig kunnen de huisvrouwen even wel nog zelf- al hun zorg aan hun maaltijden schenken. zijn gerechtigd in het laatste geval het docu ment gedurende korten tijd mede te nemen, zoodat zij geen onaangenaamheden behoeven te vreezen, wanneer er juist dan door de politie controle wordt uitgeoefend. Wel dient men er rekening mede te houden, dat het vrij steilingsbewijs, wanneer men de distributie bescheiden in ontvangst heeft genomen, zoo spoedig mogelijk weer op de aangegeven plaats tegen het raam moet worden gehangen. lem, opmerkte: „De tijden zijn zoo veranderd; men koopt als particulier geen groote landgoederen meer in dit dure land. En ze zijn 'om die reden ook" onverhuurbaar." Dezè alleszins tot oordeelen bevoeg de zeide nog: „Er is voor Vel sen nog een mooie toekomst weggelegd; voor den Raad is kan geven. Hout van - geëvacueerden. Zooals we hebben medege deeld is verleden week een be paling van kracht géworden, volgens welke het verboden is hout uit de gemeente Velsen naar elders te vervoeren. De vraag is gerezen of hierop voor de geëvacueerden geen uitzon dering kon worden gemaakt. Deze hebben immers door den spoed, welken zij bij hun ver trek moesten betrachten, in vele gevallen geen gelegenheid gehad het hout, waarover zij de beschikking hadden, naar hun nieuwe verblijfplaats over e brengen. In verband met de moeilijke brandstoffenpositie zou het te betreuren zijn wan neer de geëvacueerden geen toestemming ontvingen om het nu nog weg te brengen. Er wordt daarom voor hen één uitzondering gemaakt. Zij moeten zich, om onaangenaam heden bij het vervoer te voor komen, tot de politie wenden, welke hun een vervoerbewijsje plaatst. Zoo kan het thans ge beuren, dat men bij het bin nenkomen van een kappers zaak tot de ontdekking komt alleen te kunnen worden ge schoren, wanneer men een...? handdoek heeft medegenomen, ofwel een zakdoekf!) ter be schikking wil stellen. Als reden wordt niet alleen slijtage, maar ook de moeilijkheid bij het wasschen aangegeven. Politie. sportvereeniging Door de omstandigheden was de Politiebridgeclub Velsen ge durende de laatste weken niet in de gelegenheid haar gebrui kelijke wekelijksche bijeen komsten te houden. Het be stuur heeft besloten om te trachten weer onderlinge wed strijden te doen plaats hebben, hoewel hieraan slechts door een beperkt aantal leden kan worden deelgenomen. Heden avond zal de bridgeclub weer bijeenkomen. Overigens is de Politiesport- vereeniging Velsen tot stilstand genoodzaakt; in hoofdzaak zijn het de voetballiefhebbers, die anders in actie zouden zijn ge weest. Burgerlijke Stand. Geboren: C. Warmenhoven, d„ Tuindersstraat 33, IJmui den. H Schaap, z„ Popelstraat 16, IJmuiden. P. Voorbraak, z., Lagersstraat 25, IJmuiden. J. L. v. Elmpt, d.. Meeuwen laan 32. IJmuiden. Haarlems Markt. Dorado voor zoekenden Wat men tegenwoordig, zoo al kan gebruiken.... Haar lems markt geeft er een dui- delijken indruk van. Eiken Maandag en iederen Zaterdag komen de kooplieden met hun waren naar de Spaarnestad, ze richten er, al of niet met zorg, hun kramen in en wach ten op gegadigden, die uit de stad en uit den omtrek naar de Markt trekken om te zien of er iets van hun gading is De eerste indruk bij het na gaan van het uitgestalde is. dat veel hiervan eerder in handen van een koopman in oud-roest, dan van een huis vrouw. die van netheid houdt, behoort te zijn. Maar let men niet alleen op het aanbod- doch ook op de vraag, dan ondervindt men voor de zoo- veelste maal hoe Breêroo het bij het goede eind had, toen hij concludeerde, dat het kan verkeeren Haarlems markt biedt aan en Haarlems markt levert af, een dekseltje van een suiker pot en een oude schoen-oo) een mishandeld schroefje en _een japonnetje anno 1890. een hoed met vetten rand, en een huls van een zakbatterij, een beschadigd beeldje en een kurk, een smoezelig glas, een oud carbidtoestelEn dit is nog slechts een bescheiden opsomming. Talrijk zijn de kraampjes met uitdragershan- del en schier oneindig talrijker zijn de gepresenteerde artike len, die bij elkaar een behoor lijk dorp uit den nood zouden kunnen helpen wanneerzij nieuw of althans „z. g. a. n." waren Wat de menschen er mee doen weten we niet. Maar ze laten er begeerig hun ooggn over gaan en aarzelen, als de verleiding te sterk wordt, niet om vrij diep in hun beurs te tasten. Een paar oude kousen en een citroenpers. een bloe- menvaas en een paar oude laarzen, een vette pet en een smoezelige lapmen be- kijke de markt en het zoeken wordt beloond door het vin den uucn ae markt biedt meer attracties. De eerzame vrij gezel wil weten wie eenmaal (hoop doet leven) aan zijn zij de schuchter „ja" zal stame len? De markt is een unicum! Voor een bagatel weet men het binnen enkele minuten, niet alleen aan de hand van een kernachtige beschrijving, doch ook van een foto der schoone. Méér biedt de markt. Men kan zijn verleden laten onthullen en zijn toekomst laten ontsluieren: de sterren wijzen het uit. Heeft men meer aardsche wenschen. dan kan men een aroma voor zijn ta bak in ontvangst nemen Men wordt ook in de gelegenheid gesteld de honderdduizend of in ieder geval een surrogaatje daarvan te winnen. Er zijn ,jook waschknijpers en potloo- den, knoopen en bloemen.... i» dit dorad" voor haar en hem. die zoekt En nog meer biedt de markt! Boeken, boeken, boeken, wie klaagt er nog over gebrek aan lectuur? Er zijn veel kraamp jes en de kooplustigen ver dringen elkaar om een buiten kansje te hebben. Ethel M. Dell naast Cicero. Bilderdijk naast „De geheimzinnige moord op de 3e etage" Tim mermans in gezelschap van schrijvers en schrijfsters, die onbekend blijken, maar niet onbemind schijnen te zijn. „Een kwartje. wat u ook vindt!" roept een koopman. Tons en oud spoedt zich er heen, gooit en smijt me* -«n oo'itieke uiteenzetting en een studentenalmanak. een zak bijbeltje en een drie-stuivers romannetje, een bijna onher kenbare atlas en een licht zinnig romannetje Dat alles en nog heel veel meer biedt Haarlems markt, 't Worn+ 1 Korte berichten. De burgemeester van Amsterdam heeft bepaald, dat vpor huwelijken geen gebruik meer mag worden gemaakt van rijtuigen. Pony-taxen en dergelijke kleine vervoermid delen vallen voorloopig buften dit verbod. Vier personen, die zich valschelijk voordeden als amb tenaren van den Sicherheits- dienst hebben een aannemer uit de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam gedwongen. een bedrag van ruim 22.000 af te geven, waarmee zij ver- "iwenen zijn. Geboren: willem lodewijk Zoon van A. v. HATTEM en C. v. HATTEM—MARISSEN O verveen 16 Oct. 1944 Mauricialaan 48 Tijd.: Beatrice kliniek, Hrl. ""verloren Gaande van IJmuiden naar HTem, nieuwe bruin lederen H.handsch. "Eeg. bel. ter. te bez. Wijk a. Zeeërweg no. 4, IJm. of Verspronckw. 72, Hl. Personeel gevraagd net dagmeisje gevr. bij Hillige, H. v. Alphenlaan 13, Driehuis. hulp gevraagd voor de Huishouding, voor. halve of 3 heele dagen per week. Vilder, Velserduinweg 17, IJmuiden Oost. Vlotfe medicijnbezor ger (ster) gevraagd te voet, ong. 10-12,30 en 2 4,30. Event, alleen 's midd. Wijk aan Zeeërweg no. 101, IJmuiden O. Diversen te koop te koop: een Poppen wagen met pop, bed en sierkussen, f 30. v. Strien, Hofdijklaan 11, Driehuis. Diversen ruilen: jongensjas, l.t. 16 j. (zware stof), voor D.- mantel, om te vermaken. Moet goed zijn. De Jong, Zeeweg 50, IJmuiden. ruilen: beige wollen kindermanteltje v. leeft. 7 j. voor 1 pr. nette H.sdh., m. 42, event, met bijbel. Stam, Rembrandtlaan 39, IJm. O. Voor verkoop van naar Kruisstr19Haarlem Lid van Zhamanlbeurt Kamer 40

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2